De eerste data-transfer van Anderlecht: “Cijfers spreken voor zich”

2333
De eerste data-transfer van Anderlecht: “Cijfers spreken voor zich”

Na een erbarmelijke eerste seizoenshelft moest RSC Anderlecht ingrijpen tijdens de wintermercato in januari. Met Kemar Lawrence, Dejan Joveljic, Marko Pjaca en Michael Murillo werden niet meteen grote namen aangetrokken, maar die vooral die laatste lijkt alvast een schot in de roos te zijn. Murillo werd omschreven als één van de beste backs in de Amerikaanse MLS, en het ziet ernaar uit dat de Panamees die goede lijn doortrekt in de Jupiler Pro League.


Begin er maar eens aan. Met een beperkt budget de transfermarkt op trekken, zoekend naar kwalitatieve versterking op zeer korte termijn. Met het aanwerven van Michael Amir Murillo lijkt het sportieve departement van Anderlecht daar wonderwel in geslaagd te zijn. 680 duizend euro kostte de Panamese rechtsachter, ondertussen bedraagt zijn marktwaarde reeds 2,8 miljoen euro. Maar nog belangrijker: Murillo toonde zich in amper acht competitiematchen een grote versterking bij Paars-Wit.



LEE MOONEY

Michael Verschueren, toen nog de sportief verantwoordelijke voor de inkomende transfers, omschreef de kwaliteiten van Murillo als volgt. “Hij is behoorlijk snel, wendbaar, sterk en atletisch gebouwd. Hij is ook een speler die meestal voor de voetballende oplossing kiest, als de situatie het toelaat. Bovendien koppelt Murillo die defensieve kwaliteiten aan goeie infiltraties en een prima mentaliteit.” Veel vage eigenschappen dus, maar achterliggend kende het scoutingsdepartement van Anderlecht zowat alle attributen van de speler-Murillo. 

Door de precaire financiële toestand wil de Belgische recordkampioen de risico's op floptransfers tot een minimum beperken. Daarom zette Anderlecht sinds november vol in op een data-gedreven aanpak, met Lee Mooney als specialist ter zake. De transfer van Murillo was een rechtstreeks gevolg van die nieuwe en rationele aanpak. Hier en daar viel zelfs te horen dat Anderlecht de verdediger nooit zou gaan halen zijn, was het niet zonder die data-gedreven politiek. 

MLS ALL STAR

Uiteraard was Murillo in de MLS één van de betere verdedigers, maar een stap naar een Europese competitie werd hem niet meteen toegedicht. En net daar zit de grote winst van een data-gedreven transferpolitiek: spelers oppikken die net onder de radar vallen van meer gerenommeerde (top)clubs. Dat Anderlecht de juiste beslissing nam, blijkt alvast uit Murillo's gestegen marktwaarde van ruim 2 miljoen euro én zijn bewezen prestaties op het veld.



Murillo maakte in 2018 voor het eerst naam in de MLS. Toen had de offensieve flankverdediger er een uitstekend seizoen opzitten. Die sterke prestaties bij New York Red Bulls werden zelfs beloond met een plaatsje in het MLS All Star Team, als eerste Panamees ooit nota bene. Daarna kon Murillo bevestigen op het Amerikaanse grondgebied en was hij een van de grote blikvangers in New York.

DE SCHADUWKANT VAN DATA 

In 2019 was Murillo in de MLS zelfs de primus in het aantal geslaagde luchtduels én intercepties. Daarnaast schaarde de Panamees zich ook – onder alle MLS-flankverdedigers – in de top tien qua succesvolle defensieve én offensieve acties. Het is duidelijk dat deze statistieken ook het oog van Lee Mooney niet ontgaan waren. Maar een statistische benadering moet uiteraard ook getoetst worden aan de impressies op het veld. En daar waren zijn prestaties toch iets minder in het oog springend.



De gerenommeerde Panamese journalist Alvaro Martinez volgt de carrière van zijn landgenoot op de voet, maar ook hij was verrast over de transfer naar Anderlecht. “Ik had wel mijn twijfels”, aldus de periodista van El Siglo. “Ik had niet gedacht dat hij het zou halen in België. Vooral op defensief vlak bij de nationale ploeg en bij New York Red Bulls was het eerder matig. Maar ik hield mijn mond, en ik ben uiteraard blij dat Murillo het nu zo goed doet in België.”

IMPACT OP ANDERLECHT

Murillo had erg weinig tijd nodig om zich aan te passen aan de Belgische competitie. Zijn prestaties in het Lotto Park waren zelfs nog beter dan in de MLS, en de Panamees kon zelfs al meermaals zijn stempel drukken op het Paars-Witte spel. Eén doelpunt en twee assists op acht competitiematch zijn sowieso knappe statistieken voor een rechtsachter, maar daarnaast voegt Murillo daar wel nog veel extra's aan toe. 

Murillo bewijst bijvoorbeeld duidelijk zijn offensieve aanvalsdrang in het team van Anderlecht, want geen enkele Paars-Witte defensief ingestelde speler kan namelijk meer succesvolle aanvallende acties voorleggen dan hem. Op het vlak van geslaagde voorzetten is Murillo zelfs de onbetwiste leider onder alle Anderlecht-spelers. Bij het aantal acceleraties moet de Panamees dan enkel de duimen leggen voor Jérémy Doku en Francis Amuzu, de offensieve wervelwinden van Anderlecht. Logisch.

HOFLEVERANCIER BIJ ANDERLECHT

Als offensieve rechtsachter draagt Murillo dus duidelijk zijn steentje bij op het aanvallende spelbeeld van Anderlecht. Maar op het verdedigende gebied, zoals Alvaro Martinez reeds aanhaalde, heeft hij wel nog wat werk aan de winkel. Zijn aantal intercepties en gewonnen defensieve acties nagenoeg gelijkaardig als in de MLS, waardoor wat verbetering op dat vlak welkom is. Op één verdedigend facet evolueerde Murillo wél al positief. Per wedstrijd verliest hij al twee keer minder de bal als bij New York Red Bulls. 



Bovendien waren in België zijn aantal én geslaagde passes frequenter, en dribbelde Murillo opmerkelijk beter dan in de MLS. Zijn meest opvallende statistiek blijft wel zijn aantal assists. Gemiddeld levert de Panamees 0,24 assists aan per 90 minuten. Daarmee is hij de beste leverancier bij Anderlecht, én is Murillo zowaar de 18de in de ranglijst onder alle spelers van de Jupiler Pro League. Ook bij de kansencreatie – zonder assist – presteert hij bovenmatig in de Belgische competitie.

KENNERS AAN HET WOORD

Alvaro Martinez vindt dat het matcht tussen Anderlecht en Murillo. Beide partijen kunnen zich optrekken aan elkaar om tot betere prestaties en resultaten te komen. “Sinds de wintervoorbereiding bij Anderlecht is zijn niveau sterk gestegen. Ik hoop dat hij verder gaat op deze goede weg en zelfs nog meer kan laten zien. Murillo past volgens mij heel goed bij de speelstijl van Anderlecht”, aldus de journalist van El Siglo. 



Ook collega Martin Canaves volgt de prestaties van Murillo op de voet, en ook hij laat zich erg lovend uit over Murillo. De journalist van Balon Latino neemt de prestaties waar van zowat alle Zuid-Amerikaanse spelers actief op het Europese grondgebied. “Deze cijfers spreken voor zich. De waarheid is dat Murillo's prestaties verrassend waren omdat het een groot niveauverschil is tussen de MLS en Anderlecht. Hij wist zich snel aan te passen bij zijn nieuwe ploeg. De combinatie van dit alles maakt dat Murillo één van de grootste namen is in het Panamese voetbal van vandaag”, sloot Canaves af.

LEES OOK: 'Anderlecht all-in: ex-Rode Duivel en Noorse sensatie'

Is de transfer van Murillo een schot in de roos?

Meest recent

Club Brugge aanvaardt schorsing Forbs, AA Gent in beroep

In een nochtans vrij faire Slag om Vlaanderen werden zondag toch twee rode kaarten uitgedeeld. Erik ...

83
83
'Anderlecht all-in: ex-Rode Duivel en Noorse sensatie'

Het huiswerk van RSC Anderlecht blijkt niet afgerond, want om de rangen te versterken hoopt Antoine ...

307
307
Ruben Van Gucht ziet unieke kans genadeloos in rook opgaan

Ruben Van Gucht leek eerder al bijna naast een opvallend avontuur te grijpen. Zijn deelname aan een ...

13
13
‘Mandela Keita staat alsnog voor ferme stap hogerop’

Mandela Keita maakte in het verleden furore bij Royal Antwerp FC, maar nu is de middenvelder een ...

120
120
KBVB voert veranderingen door na ontslagronde

De Koninklijke Belgische Voetbalbond heeft na het WK achter de schermen orde op zaken gesteld. ...

46
46
N’Diaye weg: Anderlecht wil bekende naam als vervanger

RSC Anderlecht is nog niet klaar op de zomermercato. Uitgaand werd de deal van Moussa N’Diaye ...

361
361
‘Anderlecht zweet: Bertaccini-dossier botst op muur’

Het is nog zweten geblazen voor Anderlecht tijdens de laatste dagen van de zomerse transferperiode. ...

270
270
Westerlo gaat hard: nog knappe dubbelslag binnen

Westerlo is nog niet klaar op de zomermercato, dat laat Het Laatste Nieuws weten. De Kemphanen zijn ...

40
40
Antwerp verkoopt op de valreep wéér smaakmaker

Royal Antwerp FC moet elke transferperiode spelers verkopen om het hoofd boven water te houden. Dat ...

250
250
‘Standard rondt twee transfers af: oude bekende keert terug’

De zomermercato zit er nog niet op voor Marc Wilmots. De sportieve baas van Standard is tijdens deze ...

339
339
‘Dubbeldeal KRC Genk: details Lucca Brughmans onthuld’

Het is nog druk in de kantoren van KRC Genk op het slot van de zomermercato. De Limburgers staan op ...

392
392
‘KV Kortrijk dicht bij Anderlecht-product: sterkhouder weg’

Er staat nog heel wat te bewegen bij KV Kortrijk tijdens de slotdagen van de zomermercato. De Kerels ...

201
201
STVV pakt plots uit met toptalent uit Premier League

Sint-Truiden VV is wisselvallig aan het seizoen begonnen, maar pakte onder Frederic De Meyer ...

70
70
KRC Genk shopt in JPL: leider komt defensie versterken

KRC Genk heeft vlak na de uitgaande transfer van Zakaria El Ouahdi naar HSV ook meteen een inkomende ...

189
189
‘Straffe wending Malick Fofana: verrassing wint strijd’

De strijd om Malick Fofana deze zomer was volledig losgebarsten. De buitenspeler maakte afgelopen ...

147
147
Verheyen in shock: brutale 'diefstal' treft analist hard

Gert Verheyen trok er voor Zondag matchdag samen met Carl Dircksens op uit langs de Belgische ...

121
121
TRANSFERUURTJE: ‘Deadlinestress Club Brugge, record Anderlecht’

De zomerse transferperiode is aan zijn laatste dagen bezig, maar er staat nog heel wat te gebeuren. ...

387
387
KRC Genk vangt miljoenen: El Ouahdi legt HSV-keuze uit

Zakaria El Ouahdi werd de afgelopen zomermercato’s telkens in verband gebracht met een ...

132
132
KV Kortrijk grijpt in en pakt uit met jeugdinternational

KV Kortrijk heeft op het slot van de zomermercato nog uitgepakt. Op de officiële kanalen werd ...

43
43
‘Exit KV Mechelen: grote geld kaapt toptalent weg’

KV Mechelen ziet op het slot van de zomermercato nog een toptalent vertrekken. Malinwa hoopt dit ...

245
245
‘Lucas Stassin op zucht van last minute-knaltransfer’

Lucas Stassin kende een topseizoen bij Saint-Etienne, maar dit seizoen lijkt de aanvaller genoegen ...

104
104
Europees rampscenario Union: burgemeester verbiedt match

Union SG mag Europees niet in het Joseph Mariën-stadion aantreden. De afgelopen seizoenen ging ...

472
472
‘Faes verbaast iedereen met plotse toptransfer’

Wout Faes kende al heel wat ups en downs in zijn carrière. Bij Anderlecht kreeg hij geen ...

150
150
Extra sanctie Forbs? Joos en co pakken rode kaart onder de loep

Club Brugge heeft zijn eerste competitienederlaag beet en ging zondagmiddag met 2-1 onderuit op AA ...

964
964
'Club weigert wéér transfer: onvrede in kleedkamer stijgt'

Club Brugge stond er financieel al erg goed voor en haalde tijdens de huidige mercato nog eens een ...

979
979

Meer sportnieuws