De eerste data-transfer van Anderlecht: “Cijfers spreken voor zich”

door
De eerste data-transfer van Anderlecht: “Cijfers spreken voor zich”

Na een erbarmelijke eerste seizoenshelft moest RSC Anderlecht ingrijpen tijdens de wintermercato in januari. Met Kemar Lawrence, Dejan Joveljic, Marko Pjaca en Michael Murillo werden niet meteen grote namen aangetrokken, maar die vooral die laatste lijkt alvast een schot in de roos te zijn. Murillo werd omschreven als één van de beste backs in de Amerikaanse MLS, en het ziet ernaar uit dat de Panamees die goede lijn doortrekt in de Jupiler Pro League.


Begin er maar eens aan. Met een beperkt budget de transfermarkt op trekken, zoekend naar kwalitatieve versterking op zeer korte termijn. Met het aanwerven van Michael Amir Murillo lijkt het sportieve departement van Anderlecht daar wonderwel in geslaagd te zijn. 680 duizend euro kostte de Panamese rechtsachter, ondertussen bedraagt zijn marktwaarde reeds 2,8 miljoen euro. Maar nog belangrijker: Murillo toonde zich in amper acht competitiematchen een grote versterking bij Paars-Wit.



LEE MOONEY

Michael Verschueren, toen nog de sportief verantwoordelijke voor de inkomende transfers, omschreef de kwaliteiten van Murillo als volgt. “Hij is behoorlijk snel, wendbaar, sterk en atletisch gebouwd. Hij is ook een speler die meestal voor de voetballende oplossing kiest, als de situatie het toelaat. Bovendien koppelt Murillo die defensieve kwaliteiten aan goeie infiltraties en een prima mentaliteit.” Veel vage eigenschappen dus, maar achterliggend kende het scoutingsdepartement van Anderlecht zowat alle attributen van de speler-Murillo. 

Door de precaire financiële toestand wil de Belgische recordkampioen de risico's op floptransfers tot een minimum beperken. Daarom zette Anderlecht sinds november vol in op een data-gedreven aanpak, met Lee Mooney als specialist ter zake. De transfer van Murillo was een rechtstreeks gevolg van die nieuwe en rationele aanpak. Hier en daar viel zelfs te horen dat Anderlecht de verdediger nooit zou gaan halen zijn, was het niet zonder die data-gedreven politiek. 

MLS ALL STAR

Uiteraard was Murillo in de MLS één van de betere verdedigers, maar een stap naar een Europese competitie werd hem niet meteen toegedicht. En net daar zit de grote winst van een data-gedreven transferpolitiek: spelers oppikken die net onder de radar vallen van meer gerenommeerde (top)clubs. Dat Anderlecht de juiste beslissing nam, blijkt alvast uit Murillo's gestegen marktwaarde van ruim 2 miljoen euro én zijn bewezen prestaties op het veld.



Murillo maakte in 2018 voor het eerst naam in de MLS. Toen had de offensieve flankverdediger er een uitstekend seizoen opzitten. Die sterke prestaties bij New York Red Bulls werden zelfs beloond met een plaatsje in het MLS All Star Team, als eerste Panamees ooit nota bene. Daarna kon Murillo bevestigen op het Amerikaanse grondgebied en was hij een van de grote blikvangers in New York.

DE SCHADUWKANT VAN DATA 

In 2019 was Murillo in de MLS zelfs de primus in het aantal geslaagde luchtduels én intercepties. Daarnaast schaarde de Panamees zich ook – onder alle MLS-flankverdedigers – in de top tien qua succesvolle defensieve én offensieve acties. Het is duidelijk dat deze statistieken ook het oog van Lee Mooney niet ontgaan waren. Maar een statistische benadering moet uiteraard ook getoetst worden aan de impressies op het veld. En daar waren zijn prestaties toch iets minder in het oog springend.



De gerenommeerde Panamese journalist Alvaro Martinez volgt de carrière van zijn landgenoot op de voet, maar ook hij was verrast over de transfer naar Anderlecht. “Ik had wel mijn twijfels”, aldus de periodista van El Siglo. “Ik had niet gedacht dat hij het zou halen in België. Vooral op defensief vlak bij de nationale ploeg en bij New York Red Bulls was het eerder matig. Maar ik hield mijn mond, en ik ben uiteraard blij dat Murillo het nu zo goed doet in België.”

IMPACT OP ANDERLECHT

Murillo had erg weinig tijd nodig om zich aan te passen aan de Belgische competitie. Zijn prestaties in het Lotto Park waren zelfs nog beter dan in de MLS, en de Panamees kon zelfs al meermaals zijn stempel drukken op het Paars-Witte spel. Eén doelpunt en twee assists op acht competitiematch zijn sowieso knappe statistieken voor een rechtsachter, maar daarnaast voegt Murillo daar wel nog veel extra's aan toe. 

Murillo bewijst bijvoorbeeld duidelijk zijn offensieve aanvalsdrang in het team van Anderlecht, want geen enkele Paars-Witte defensief ingestelde speler kan namelijk meer succesvolle aanvallende acties voorleggen dan hem. Op het vlak van geslaagde voorzetten is Murillo zelfs de onbetwiste leider onder alle Anderlecht-spelers. Bij het aantal acceleraties moet de Panamees dan enkel de duimen leggen voor Jérémy Doku en Francis Amuzu, de offensieve wervelwinden van Anderlecht. Logisch.

HOFLEVERANCIER BIJ ANDERLECHT

Als offensieve rechtsachter draagt Murillo dus duidelijk zijn steentje bij op het aanvallende spelbeeld van Anderlecht. Maar op het verdedigende gebied, zoals Alvaro Martinez reeds aanhaalde, heeft hij wel nog wat werk aan de winkel. Zijn aantal intercepties en gewonnen defensieve acties nagenoeg gelijkaardig als in de MLS, waardoor wat verbetering op dat vlak welkom is. Op één verdedigend facet evolueerde Murillo wél al positief. Per wedstrijd verliest hij al twee keer minder de bal als bij New York Red Bulls. 



Bovendien waren in België zijn aantal én geslaagde passes frequenter, en dribbelde Murillo opmerkelijk beter dan in de MLS. Zijn meest opvallende statistiek blijft wel zijn aantal assists. Gemiddeld levert de Panamees 0,24 assists aan per 90 minuten. Daarmee is hij de beste leverancier bij Anderlecht, én is Murillo zowaar de 18de in de ranglijst onder alle spelers van de Jupiler Pro League. Ook bij de kansencreatie – zonder assist – presteert hij bovenmatig in de Belgische competitie.

KENNERS AAN HET WOORD

Alvaro Martinez vindt dat het matcht tussen Anderlecht en Murillo. Beide partijen kunnen zich optrekken aan elkaar om tot betere prestaties en resultaten te komen. “Sinds de wintervoorbereiding bij Anderlecht is zijn niveau sterk gestegen. Ik hoop dat hij verder gaat op deze goede weg en zelfs nog meer kan laten zien. Murillo past volgens mij heel goed bij de speelstijl van Anderlecht”, aldus de journalist van El Siglo. 



Ook collega Martin Canaves volgt de prestaties van Murillo op de voet, en ook hij laat zich erg lovend uit over Murillo. De journalist van Balon Latino neemt de prestaties waar van zowat alle Zuid-Amerikaanse spelers actief op het Europese grondgebied. “Deze cijfers spreken voor zich. De waarheid is dat Murillo's prestaties verrassend waren omdat het een groot niveauverschil is tussen de MLS en Anderlecht. Hij wist zich snel aan te passen bij zijn nieuwe ploeg. De combinatie van dit alles maakt dat Murillo één van de grootste namen is in het Panamese voetbal van vandaag”, sloot Canaves af.

LEES OOK: Flirtend met de grens: Coosemans doet Gent-publiek koken

Is de transfer van Murillo een schot in de roos?

Meest recent

Slimme tip: maak VoetbalNieuws jouw vaste bron op Google

Bij VoetbalNieuws brengen we je al jarenlang het belangrijkste nieuws uit de Jupiler Pro League en ...

104
104
Champagne knalt: Barça verzekert zich in Clasico van titel

De Spaanse titelstrijd heeft zondagavond zijn ontknoping gekend. FC Barcelona trok immers aan het ...

0
0
Bidden voor Karetsas en Heymans: Hayen brengt nieuws

Voor Genk is het een tegenvallend seizoen geweest, maar dat kunnen ze wel nog altijd afsluiten met ...

23
23
'Princiepsakkoord bereikt: Union verliest smaakmaker'

Voor Union staat of valt het seizoen met de komende week. Donderdag strijden ze met Anderlecht om de ...

40
40
Rentree in mineur: Hairemans verklaart penaltymisser

Antwerp lijkt zondag definitief afgehaakt te zijn in de strijd om de Europe Play-Off te winnen. Door ...

12
12
'Genk waagt nieuwe poging en kent prijskaartje'

Bij KRC Genk staan ze wellicht voor een drukke transferzomer. Na een tegenvallend seizoen lijkt vers ...

40
40
Hubert komt met eerste update over Rodriguez

Union stond zondag onder grote druk doordat Club Brugge zaterdag al gewonnen had. De Brusselaars ...

99
99
Genk wint ruim, maar blijft met kopzorgen achter

KRC Genk heeft zondag gedaan wat het moest doen om in de running te blijven voor het laatste ...

84
84
Lichtpunt bij Anderlecht: "Of ik start in de bekerfinale?"

Bij RSC Anderlecht mocht Adriano Bertaccini zoals verwacht starten voor Thorgan Hazard, die rust ...

115
115
Union SG klaart de klus, grote zorgen omtrent sterkhouder

Union SG moest winnen tegen KV Mechelen, nadat Club Brugge vlot won van STVV. De Brusselaars konden ...

199
199
'Relatiebreuk voor Trossard? Vrouw verwijdert alle foto’s'

Sportief kent Leandro Trossard geweldige tijden. Hij was vandaag alweer bepalend voor Arsenal, maar ...

176
176
Club Brugge slaat toe met miljoenenbod voor topschutter

Club Brugge bereidt zich voor op een mogelijk vertrek van Nicolo Tresoldi, en dat gaat sneller dan ...

687
687
Roef misnoegd: "Hiervoor speel ik geen voetbal"

AA Gent mocht ruim een helft met een man meer spelen tegen RSC Anderlecht. Verder dan een ...

137
137
Trossard grote redder bij Arsenal na sensationeel slot

In de Premier League is de titelstrijd bijzonder spannend. Manchester City won, waardoor Arsenal ook ...

83
83
Taravel ziet groot lichtpunt na draw bij AA Gent

RSC Anderlecht speelde 1-1 op het veld van AA Gent. De Brusselaars speelden ruim een helft met een ...

124
124
Hommeles Antwerp: Oosting opvallend streng na penaltymoment

Antwerp FC heeft zondagnamiddag een erg dure thuisnederlaag tegen Sporting Charleroi geleden. In de ...

166
166
Vlak voor Clasico: Flick getroffen door persoonlijk drama

Zondagavond kan de beslissing vallen in de Spaanse titelstrijd. Uitgerekend in de clash tegen ...

52
52
Flirtend met de grens: Coosemans doet Gent-publiek koken

AA Gent en RSC Anderlecht hebben zondagmiddag de punten gedeeld in de Champions' Play-Offs: 1-1. De ...

292
292
Charleroi telt Antwerp uit: lat fnuikt gedroomde rentree Hairemans

Antwerp FC lijkt uitgeteld voor de eindzege in de Europe Play-Offs. Een week na de pandoering tegen ...

49
49
Cvetkovic geschorst in bekerfinale? Anderlecht krijgt uitsluitsel

De competitiewedstrijd van zondagmiddag op AA Gent was voor RSC Anderlecht tevens de generale ...

410
410
Nog geen Champions League: Burnley voorkomt droomweek Villa

In Engeland blijft de strijd om de landstitel bijzonder spannend. Het gevecht om de Champions ...

22
22
Rood Cvetkovic: aanstoker Van der Heyden klapt uit biecht

RSC Anderlecht is er niet in geslaagd zijn laatste competitiewedstrijd voor de bekerfinale al ...

318
318
De Mil in volle wedstrijd naar binnen: oorzaak bekend

AA Gent is er zondagmiddag wederom niet in geslaagd om zijn eerste zege in de Champions' Play-Offs ...

216
216
Poppen aan het dansen: Gent-Anderlecht escaleert na affluiten

In de Champions' Play-Offs hebben AA Gent en RSC Anderlecht zondagmiddag de punten gedeeld: 1-1. Een ...

572
572
'Europa bibbert: Enrique hamert op supertransfer PSG'

Paris Saint-Germain plaatste zich deze week voor zijn tweede opeenvolgende Champions League-finale. ...

253
253
Rode kaart beslissend: geen winnaar in Gent-Anderlecht

In de Champions' Play-Offs heeft het duel om de vierde plaats tussen AA Gent en RSC Anderlecht geen ...

101
101

Meer sportnieuws