De eerste data-transfer van Anderlecht: “Cijfers spreken voor zich”

2333 stemmen
De eerste data-transfer van Anderlecht: “Cijfers spreken voor zich”

Na een erbarmelijke eerste seizoenshelft moest RSC Anderlecht ingrijpen tijdens de wintermercato in januari. Met Kemar Lawrence, Dejan Joveljic, Marko Pjaca en Michael Murillo werden niet meteen grote namen aangetrokken, maar die vooral die laatste lijkt alvast een schot in de roos te zijn. Murillo werd omschreven als één van de beste backs in de Amerikaanse MLS, en het ziet ernaar uit dat de Panamees die goede lijn doortrekt in de Jupiler Pro League.


Begin er maar eens aan. Met een beperkt budget de transfermarkt op trekken, zoekend naar kwalitatieve versterking op zeer korte termijn. Met het aanwerven van Michael Amir Murillo lijkt het sportieve departement van Anderlecht daar wonderwel in geslaagd te zijn. 680 duizend euro kostte de Panamese rechtsachter, ondertussen bedraagt zijn marktwaarde reeds 2,8 miljoen euro. Maar nog belangrijker: Murillo toonde zich in amper acht competitiematchen een grote versterking bij Paars-Wit.



LEE MOONEY

Michael Verschueren, toen nog de sportief verantwoordelijke voor de inkomende transfers, omschreef de kwaliteiten van Murillo als volgt. “Hij is behoorlijk snel, wendbaar, sterk en atletisch gebouwd. Hij is ook een speler die meestal voor de voetballende oplossing kiest, als de situatie het toelaat. Bovendien koppelt Murillo die defensieve kwaliteiten aan goeie infiltraties en een prima mentaliteit.” Veel vage eigenschappen dus, maar achterliggend kende het scoutingsdepartement van Anderlecht zowat alle attributen van de speler-Murillo. 

Door de precaire financiële toestand wil de Belgische recordkampioen de risico's op floptransfers tot een minimum beperken. Daarom zette Anderlecht sinds november vol in op een data-gedreven aanpak, met Lee Mooney als specialist ter zake. De transfer van Murillo was een rechtstreeks gevolg van die nieuwe en rationele aanpak. Hier en daar viel zelfs te horen dat Anderlecht de verdediger nooit zou gaan halen zijn, was het niet zonder die data-gedreven politiek. 

MLS ALL STAR

Uiteraard was Murillo in de MLS één van de betere verdedigers, maar een stap naar een Europese competitie werd hem niet meteen toegedicht. En net daar zit de grote winst van een data-gedreven transferpolitiek: spelers oppikken die net onder de radar vallen van meer gerenommeerde (top)clubs. Dat Anderlecht de juiste beslissing nam, blijkt alvast uit Murillo's gestegen marktwaarde van ruim 2 miljoen euro én zijn bewezen prestaties op het veld.



Murillo maakte in 2018 voor het eerst naam in de MLS. Toen had de offensieve flankverdediger er een uitstekend seizoen opzitten. Die sterke prestaties bij New York Red Bulls werden zelfs beloond met een plaatsje in het MLS All Star Team, als eerste Panamees ooit nota bene. Daarna kon Murillo bevestigen op het Amerikaanse grondgebied en was hij een van de grote blikvangers in New York.

DE SCHADUWKANT VAN DATA 

In 2019 was Murillo in de MLS zelfs de primus in het aantal geslaagde luchtduels én intercepties. Daarnaast schaarde de Panamees zich ook – onder alle MLS-flankverdedigers – in de top tien qua succesvolle defensieve én offensieve acties. Het is duidelijk dat deze statistieken ook het oog van Lee Mooney niet ontgaan waren. Maar een statistische benadering moet uiteraard ook getoetst worden aan de impressies op het veld. En daar waren zijn prestaties toch iets minder in het oog springend.



De gerenommeerde Panamese journalist Alvaro Martinez volgt de carrière van zijn landgenoot op de voet, maar ook hij was verrast over de transfer naar Anderlecht. “Ik had wel mijn twijfels”, aldus de periodista van El Siglo. “Ik had niet gedacht dat hij het zou halen in België. Vooral op defensief vlak bij de nationale ploeg en bij New York Red Bulls was het eerder matig. Maar ik hield mijn mond, en ik ben uiteraard blij dat Murillo het nu zo goed doet in België.”

IMPACT OP ANDERLECHT

Murillo had erg weinig tijd nodig om zich aan te passen aan de Belgische competitie. Zijn prestaties in het Lotto Park waren zelfs nog beter dan in de MLS, en de Panamees kon zelfs al meermaals zijn stempel drukken op het Paars-Witte spel. Eén doelpunt en twee assists op acht competitiematch zijn sowieso knappe statistieken voor een rechtsachter, maar daarnaast voegt Murillo daar wel nog veel extra's aan toe. 

Murillo bewijst bijvoorbeeld duidelijk zijn offensieve aanvalsdrang in het team van Anderlecht, want geen enkele Paars-Witte defensief ingestelde speler kan namelijk meer succesvolle aanvallende acties voorleggen dan hem. Op het vlak van geslaagde voorzetten is Murillo zelfs de onbetwiste leider onder alle Anderlecht-spelers. Bij het aantal acceleraties moet de Panamees dan enkel de duimen leggen voor Jérémy Doku en Francis Amuzu, de offensieve wervelwinden van Anderlecht. Logisch.

HOFLEVERANCIER BIJ ANDERLECHT

Als offensieve rechtsachter draagt Murillo dus duidelijk zijn steentje bij op het aanvallende spelbeeld van Anderlecht. Maar op het verdedigende gebied, zoals Alvaro Martinez reeds aanhaalde, heeft hij wel nog wat werk aan de winkel. Zijn aantal intercepties en gewonnen defensieve acties nagenoeg gelijkaardig als in de MLS, waardoor wat verbetering op dat vlak welkom is. Op één verdedigend facet evolueerde Murillo wél al positief. Per wedstrijd verliest hij al twee keer minder de bal als bij New York Red Bulls. 



Bovendien waren in België zijn aantal én geslaagde passes frequenter, en dribbelde Murillo opmerkelijk beter dan in de MLS. Zijn meest opvallende statistiek blijft wel zijn aantal assists. Gemiddeld levert de Panamees 0,24 assists aan per 90 minuten. Daarmee is hij de beste leverancier bij Anderlecht, én is Murillo zowaar de 18de in de ranglijst onder alle spelers van de Jupiler Pro League. Ook bij de kansencreatie – zonder assist – presteert hij bovenmatig in de Belgische competitie.

KENNERS AAN HET WOORD

Alvaro Martinez vindt dat het matcht tussen Anderlecht en Murillo. Beide partijen kunnen zich optrekken aan elkaar om tot betere prestaties en resultaten te komen. “Sinds de wintervoorbereiding bij Anderlecht is zijn niveau sterk gestegen. Ik hoop dat hij verder gaat op deze goede weg en zelfs nog meer kan laten zien. Murillo past volgens mij heel goed bij de speelstijl van Anderlecht”, aldus de journalist van El Siglo. 



Ook collega Martin Canaves volgt de prestaties van Murillo op de voet, en ook hij laat zich erg lovend uit over Murillo. De journalist van Balon Latino neemt de prestaties waar van zowat alle Zuid-Amerikaanse spelers actief op het Europese grondgebied. “Deze cijfers spreken voor zich. De waarheid is dat Murillo's prestaties verrassend waren omdat het een groot niveauverschil is tussen de MLS en Anderlecht. Hij wist zich snel aan te passen bij zijn nieuwe ploeg. De combinatie van dit alles maakt dat Murillo één van de grootste namen is in het Panamese voetbal van vandaag”, sloot Canaves af.

LEES OOK: Trainersbom Anderlecht: 'Belg bij twee laatste kandidaten'

Is de transfer van Murillo een schot in de roos?

Meest recent

Einde van een soap: BAS zet AA Gent op zijn plaats

De saga over het competitieformat is eindelijk van de baan. Het Belgisch Arbitragehof voor de Sport ...

12
12
Sporting Charleroi rondt absolute miljoenendeal af

Sporting Charleroi heeft een knappe uitgaande transfer afgerond. De kassa in het Zwarte Land rinkelt ...

6
6
Van Gucht breekt stilte over hardnekkige beschuldiging

Ruben Van Gucht duikt op in sportzalen, in talkshows en in krantenkoppen, maar vooral in discussies ...

9
9
Real Madrid komt met officieel statement over Olise

Real Madrid werd de afgelopen dagen weer veelvuldig gelinkt aan Michael Olise. De Franse ...

64
64
'Standard heeft beet: ex-speler keert terug naar Luik'

Standard staat op het punt om een volgende ingaande transfer af te ronden. La Dernière Heure ...

74
74
WK-vervanger Pacho-Ordonez ooit bijna van Beerschot

Ecuador heeft achteraan heel veel kwaliteit rondlopen. Met Willian Pacho en Joel Ordonez hebben ze ...

13
13
Anderlecht en Pocognoli? RSCA neemt ferm standpunt in

Karel Geraerts wordt niet de nieuwe trainer van RSC Anderlecht. Het Laatste Nieuws liet weten dat ...

310
310
Start Lukaku al tegen Iran? Garcia geeft duidelijke update

De Rode Duivels spelen zondag tegen Iran hun tweede partij. De Belgen weten dat ze moeten winnen, ...

126
126
'Lyon wil na Duranville tweede Belg vastleggen'

Olympique Lyon zal weldra Julien Duranville officieel voorstellen. Als het van de Fransen afhangt, ...

30
30
Ajax is helemaal verlost van dure floptransfer

Wanbeleid hebben ervoor gezorgd dat Ajax niet langer de nummer één is in Nederland. De ...

31
31
Iniesta stuurt straffe open brief na WK-kritiek op Spanje

Spanje begon zeer teleurstellend aan het WK met een 0-0-gelijkspel te gen Kaapverdië. ...

22
22
'Serie A-transfers: Lang en Jashari genoemd'

Noa Lang en Ardon Jashari waren twee heerlijke voetballers die voor Club Brugge speelden. Beiden ...

87
87
Van Crombrugge en Vanessa doen internet daveren met één foto

Vanessa D'Hooghe weet al jaren hoe het voelt om in de schijnwerpers van het Belgische voetbal te ...

198
198
Anderlecht reageert meteen op geruchten over Geraerts

Het Laatste Nieuws kwam namiddag met het nieuws dat Karel Geraerts bij de laatste twee kandidaten ...

485
485
Beerschot: volgende sterkhouder weg én nieuw contract

Het zijn drukke dagen op het Kiel. Beerschot haalde een aantal nieuwe spelers, maar er vertrekken er ...

64
64
Geraerts naar Anderlecht? Fans van RSCA reageren massaal

Karel Geraerts zou een van de twee topkandidaten zijn om trainer te worden van RSC Anderlecht. Dat ...

314
314
'Union SG legt verrassend bod neer in de Eredivisie'

Bij Union SG zijn ze al héél actief geweest op de transfermarkt. En het einde is nog ...

74
74
Anderlecht strikt Biancone: "Dàt moeten ze niét verwachten"

RSC Anderlecht haalde met Giulian Biancone een nieuwe verdediger in huis. Met zijn 26 jaar komt er ...

235
235
Trainersbom Anderlecht: 'Belg bij twee laatste kandidaten'

Bij RSC Anderlecht zit de vakantieperiode erop, maandag hervat de recordkampioen met trainer. ...

695
695
Vanaken-debat bereikt kookpunt: analist klopt hard op tafel

Zal hij starten tegen Iran of niet? De discussie rond een eventuele basisplaats van Hans Vanaken op ...

380
380
Geschiedenis! Club Brugge meldt straffe Europese mijlpaal

Club Brugge zette de voorbije seizoenen knappe resultaten neer in de Europese competities. En die ...

447
447
'Nieuwe wending De Cat: vraagprijs Anderlecht maakt brokken'

Het blijft de verwachting dat Nathan De Cat deze zomer een mooie transfer maakt. Zijn vertrek bij ...

635
635
'Premier League op stelten: monsterlijk transferplan City'

Manchester City is begonnen aan het post-Pep Guardiola tijdperk. Voorlopig is het nog even wachten ...

282
282
Jérémy Doku veroorzaakt verhitte discussie op WK

Jérémy Doku staat op het WK voor één van de mooiste momenten uit zijn ...

94
94
TRANSFERUURTJE: 'Vuurwerk Anderlecht, Liverpool wil Duivel'

Terwijl het WK in Amerika helemaal is losgebarsten, begint de zomermercato in Europa op toerental te ...

409
409

Meer sportnieuws