Bornauw blinkt uit in Bundesliga: "Top 5 verdediger"

door
Bornauw blinkt uit in Bundesliga:

Het merendeel van de Bundesliga-Belgen kwam zaterdag al in actie, maar ook vandaag loopt met Sebastiaan Bornauw al minstens één landgenoot tussen de lijnen. De 21-jarige verdediger ruilde vorige zomer Anderlecht in voor FC Köln, dat volgens onze informatie ruim acht miljoen voor hem neertelde met 25% op een doorverkoop. Een bod dat Paars-Wit graag aanvaarde, want daar werd sinds de komst van Vincent Kompany niet echt meer op hem gerekend. Intussen groeide Bornauw echter uit tot een revelatie in Duitsland, waar hij zelfs al wordt getipt als een toekomstige topper. Wij legden ons oor er eens te luisteren.


GOALGETTER BORNAUW

Nochtans schoot de jeugdinternational, die zijn transfer naar Keulen vooral te danken heeft aan een prima EK U21 vorige zomer, eerder traag uit de startblokken. In zijn eerste wedstrijd voor Köln moest hij tegen Borussia Dortmund bijvoorbeeld meteen optornen tegen Paco Alcacer en Jadon Sancho. Daarna volgden nog zware nederlagen (4-0 en 0-4) tegen respectievelijk Bayern München en Hertha BSC. “In zijn eerste matchen ondervond Bornauw enkele problemen”, verklaart Thomas Reinscheid, redacteur bij Köln-fanzine Effzeh. “Vooral door het hogere tempo en de kwaliteit aan de overkant. Maar na zijn aanpassingsperiode verdedigt hij erg solide én blijkt hij zelfs een groot gevaar te zijn in de zestien van de tegenstanders.”



De jonge defensieleider scoorde zelfs al vijf doelpunten, en dat uit een beperkt aantal kansen. Maar liefst 41 procent van zijn pogingen vliegen immers de netten, een indrukwekkende statistiek waarmee Bornauw zich zelfs helemaal bovenaan de Bundesliga nestelt. “Vooral dát heeft mij erg verrast. Voor een verdediger oogt hij erg gevaarlijk voor doel”, pikt Lars Werner, clubwatcher voor de krant Kölner Stadt-Anzeiger, in. Met zijn scorend vermogen zorgt Bornauw dus voor een serieuze surplus in het offensieve compartiment, maar zijn hoofdtaak bevindt zich uiteraard nog altijd vooral in de achterhoede. En ook daar stelt de jonge Belg niet teleur, waarbij hij duidelijk al stappen zette ten opzichte van zijn prestatie in het Lotto Park.

GROEIEN IN DUITSLAND

Als we de vergelijking maken met het vorige seizoen in Anderlecht zien we op diverse vlakken een positieve evolutie. Zo gaat Bornauw in de Bundesliga meer duels aan, die hij bovendien ook regelmatiger in zijn voordeel beslecht. Wat dat laatste betreft schroefde hij zijn statistieken zelfs met maar liefst zes procent op, en dat in het veeleisende Duitse voetbal. “Bornauw is fysiek echt indrukwekkend. Hij is sterk met het hoofd én kan goed tackelen”, vervolgt Werner, die daarin volmondig bijgetreden wordt door Reinscheid. “Zijn defensieve sterkte ligt vooral in zijn lichamelijke capaciteiten. Bornauw is bijna onverslaanbaar in de duels, al durft hij ook wel een risicovolle tackle inzetten. Herbekijk nog maar eens die op Thorgan Hazard!”



Onverslaanbaar is misschien net een brug te ver, maar 62 procent aan geslaagde acties is een meer dan aardig gemiddelde. In de lucht is hij evenwel nog veel meer heer en meester, want met 68 procent aan gewonnen duels haalt de één meter 91 grote beer daar zelfs de top tien van Bundesliga-verdedigers – net zoals landgenoot Dedryck Boyata van Hertha Berlijn overigens. Een fikse stap vooruit, want ondanks zijn gestalte was dat in Anderlecht nog 'slechts' 57 procent. Qua intercepties en recuperaties wist Bornauw zijn niveau van in België dan weer simpelweg te handhaven, al is dat gezien de toch nog steeds aanzienlijke kloof tussen beide competities eigenlijk al een redelijk succes op zich. Hetzelfde geldt voor zijn balvastheid.

WERKPUNT: PASSING

Toch ligt daar het grootste werkpunt. Bornauw moest in Anderlecht vaak de opbouw verzorgen, maar zijn passing liet daarbij soms wat te wensen over. In Keulen ging zijn accuraatheid op dat gebied dan nog eens lichtjes achteruit, met vooral een matige score in de passes vooruit en over een langere afstand. Net zoals destijds bij Daniel Van Buyten, met wie hij het vaakst vergeleken wordt, lijkt hier dus nog heel wat ruimte voor verbetering te liggen. “Hij is sterk, snel en leert snel bij. Maar sta me toe om verder uit te weiden over zijn passing”, vertelt Reinscheid. “Akkoord, hij is geen Gerard Piqué of dergelijke. Maar onder ex-coach Achim Beierlorzer trapte Köln in de eerste elf weken wel de meeste lange ballen van de Bundesliga.”



“Om Bornauw wat uit de wind te zetten: het is dus lang niet alleen zijn schuld dat zijn passing-cijfers niet even top ogen als zijn overige statistieken”, luidt het. Ook Werner springt bij in dit onderwerp. “Hij heeft nog enkele zwaktes in zijn spel, vooral in het opbouwende gedeelte. Maar daar kan hij nog aan werken”, is hij van mening dat Bornauw gerust ook in dat aspect van het spelletje nog de nodige stappen kan zetten. Mogelijk vormt het wel een verklaring waarom Kompany het, ondanks zijn sympathie voor zijn jeugdige pupil, niet zag zitten om van hem zijn vaste defensiepartner te maken. In de filosofie van de Paars-Witte speler-inspirator zijn de kwaliteiten aan de bal tenslotte minstens net zo belangrijk centraal achterin.

PUBLIEKSLIEVELING EN LEIDER

Bovendien kon Anderlecht het geld goed gebruiken, al waren niet alle supporters even tevreden met het vroege vertrek van het kind van het huis. Dankzij zijn doelpunten en fysieke kracht sloot ook de Keulse achterban Bornauw snel in de harten. Met zijn leiderscapaciteiten wordt hij nu zelfs al getipt om volgend jaar de aanvoerdersband over te nemen van Jonas Hector, die gelinkt wordt aan een transfer richting Premier League. Straffe kost voor een 21-jarige nieuwkomer. “Ondanks zijn jonge leeftijd bewees Bornauw al dat hij een natuurlijke leider is”, bevestigt Reinscheid. “De aanwezigheid van jonge verdedigers als Katterbach en Jakobs dragen daar natuurlijk wel toe bij. Maar ook naast het veld is hij al een publiekslieveling.



“Hij had onder meer een rol in de clubdocumentaire 'FC 24/7' en kwam daarin over als een uiterst nuchtere persoon. Daarnaast speelt hij bijvoorbeeld ook vaak piano, iets wat de club al postte op haar Instagram stories”, klinkt het enthousiast over onze landgenoot zijn maturiteit. Opnieuw beaamt Werner de woorden van zijn collega. “Hij is erg volwassen voor zijn leeftijd. Zelfs in interviews toont hij zich erg zelfverzekerd”, is ook hij onder de indruk. Zeker geen overbodige kwaliteit in Duitsland, waar de roddelpers misschien wel nog meer dan de Britse tabloids op de loer liggen om elke misstap uit te buiten. Over Bornauw valt echter weinig slechts te rapen, integendeel: net zoals óp het veld houdt hij zich ook ernaast moeiteloos staande.

QUALITY PLAYER EN RISING STAR

In tegenstelling tot de Jupiler Pro League is het seizoen in Duitsland nog lang niet afgelopen. Alles kan in de komende weken dus nog gebeuren, maar hoe dan ook maakte Bornauw al stevig naam voor zichzelf bij onze oosterburen. “Seb is duidelijk een rising star in de Bundesliga. Ik zou zelfs zeggen dat hij tot de top vijf behoort van de jonge centrale verdedigers. En dat is een enorme verdienste iemand die 'maar' bij Köln speelt”, besluit Reinscheid. “Ondanks zijn hoge aankoopprijs was ik toch wel verrast dat hij zulk een groei doormaakte. Bornauw toonde al meermaals zijn grote klasse, en ik denk dat hij zelfs het potentieel heeft om nóg verder door te groeien. Tot nu toe blijkt hij alleszins een geweldige aankoop te zijn voor Köln!”



Werner kan die mening alleen maar kracht bijzetten. “Ik denk dat hij een geweldige toekomst voor zich heeft, want ook volgens mij beschikt Sebastiaan nog over een enorme progressiemarge. Misschien kan hij inderdaad dus wel uitgroeien tot een rising star, maar hij is nu al met zekerheid een quality player in de Bundesliga. Bovendien is hij ook nog erg jong, wat logischerwijs betekent dat hij zich de komende jaren nog flink kan verbeteren. Waarom zeiden jullie nu ook alweer dat Anderlecht hem voor die relatieve lage prijs liet gaan?”

Verdient Bornauw een selectie voor de Rode Duivels?

Meest recent

De Zerbi snoeihard na zeperd van Marseille tegen Club

Het was woensdagavond alles of niets voor Club Brugge in de Champions League. Het werd uiteindelijk ...

23
23
Feyenoord in de wolken met Belg: contract opengebroken

De titel lijkt voor Feyenoord dit seizoen alweer weg, want het heeft in de Eredivisie al veertien ...

5
5
Club Brugge blundert pijnlijk met boodschap aan Marseille

Club Brugge beleefde woensdag een geweldige Europese avond. Het leverde tegen Olympique Marseille ...

81
81
'Westerlo shopt in Ligue 1, bod op Reynolds'

KVC Westerlo gaat de komende dagen mogelijk nog wat transfers doen. Ze rondden er alvast ...

46
46
Vertrekker bij Anderlecht: "Bedankt, Neerpede"

Bij RSC Anderlecht beweegt er het nodige op de achtergrond. Na het (gedwongen) vertrek van Wouter ...

254
254
De Ketelaere merkt 'irritante' kwaliteit op bij Union SG

Atalanta verloor van Union SG en haalde zo niet de top acht, maar wel de tussenronde. De Italianen ...

134
134
Vanaken dolenthousiast: "Dit voelt heel lekker"

Club Brugge overklaste Marseille en won met 3-0. Hans Vanaken maakte zo alweer een fantastische ...

100
100
Van hoop naar horror: Exit Marseille met ongeziene beelden

Wat een absolute gala-avond werd voor Club Brugge, veranderde in een ware nachtmerrie voor Marseille ...

194
194
‘Club Brugge slaat toe: stunt van de wintermercato’

Club Brugge staat dichter bij een toptransfer dan het de voorbije weken ooit was. Transferwatcher ...

687
687
Doku weer lang out? Guardiola geeft cruciale update

Jérémy Doku speelde Galatasaray 35 minuten lang compleet van de mat, maar toen sloeg ...

78
78
Franse pers lyrisch over Club en ziet één uitblinker

Club Brugge overklaste Marseille en won met 3-0. De Bruggelingen gaan zo naar de tussenronde in de ...

802
802
Union SG trots, maar baalt ook: "Die match in CL..."

Union SG won knap met 1-0 van Atalanta, maar eindigde net buiten de top 24. Toch mogen de ...

106
106
Mignolet geeft signaal: "Gekozen om eerlijk te zijn"

Bij Club Brugge kenden ze nog maar eens een gouden Europese avond. Blauw-Zwart won met 3-0 van ...

439
439
Leko looft twee spelers: "Grote carrière tegemoet"

Ivan Leko mag net zoals Nicky Hayen en Carl Hoefkens een kwalificatie voor de volgende ronde in de ...

593
593
Droomavond Club: kranten geven uitblinker zeldzame 10 op 10

Woensdag 28 januari 2026. Iedereen die Club Brugge KV een warm hart toedraagt, zal deze datum niet ...

783
783
Eindstand UCL: Club Brugge kent potentiële tegenstanders

De League Phase van de Champions League zit erop. Woensdagavond werden alle 18 wedstrijden van de ...

169
169
UCL: sensatie op slotspeeldag, topclub grootste slachtoffer

Woensdagavond werd de volledige slotspeeldag van de League Phase in de Champions League integraal op ...

213
213
Delirium op Jan Breydel: Fenomenaal Club feest verder in CL

Club Brugge zorgde vanavond andermaal voor een geweldige stunt op het kampioenenbal. Het team van ...

206
206
Union neemt met prachtige stunt afscheid van kampioenenbal

Na een prachtige campagne heeft Union zijn laatste thuiswedstrijd verdiend gewonnen van Atalanta. De ...

89
89
Flitsende eerste helft eindigt in nachtmerrie voor Doku

In de Champions League moest Manchester City woensdag nog vol aan de bak om de top 8 te halen. Thuis ...

129
129
SK Beveren verlengt stuntreeks, negenkoppig Lierse stunt

SK Beveren blijft door de Challenger Pro League razen. Na 21 speeldagen zijn de Waaslanders nog ...

132
132
"Een monster!" - Fransen geloven ogen niet bij Club-steunpilaar

Tijdens de slotspeeldag van de League Phase in de Champions League moest Club Brugge nog vol ...

742
742
Malmö-coach kijkt 'enorm' uit naar één Genkie: "Toptalent"

Donderdag valt het doek over de League Phase in de Europa League. KRC Genk is al zeker van de ...

178
178
Jan Breydel ontploft! Club neemt wervelstart tegen Marseille

Op de laatste speeldag van de League Phase in de Champions League stond Club Brugge voor een ...

81
81
PSG pakt uit met goudhaantje, miljoenencadeau voor Barça

Paris Saint-Germain FC heeft niet voor het eerst een goudhaantje weggeplukt uit de jeugdopleiding ...

76
76

Meer sportnieuws