EXCLUSIEF: Pozuelo en Murillo: de start van nieuw huwelijk tussen MLS en JPL

246 stemmen
EXCLUSIEF: Pozuelo en Murillo: de start van nieuw huwelijk tussen MLS en JPL

De Major League Soccer is al jaren aan een opmars bezig. Twee jaar geleden was ondergetekende aanwezig bij Toronto FC tegen New York City FC. Sterren als Sebastian Giovinco, Andrea Pirlo en David Villa waren toen van de partij, maar in de VS zetten ze stappen. Ze kijken daarbij vooral naar België. Deze week kan u bij Voetbalnieuws dagelijks een exclusief artikel/interview vinden over het voetbal in Amerika en Canada, mét een zeer grote link met de JPL.


België is een zeer interessant voetballand vanwege zijn goede ligging – in de buurt van de grote Europese competities – en daardoor komen er bijzonder veel scouts naar ons land. Dat is zelfs in de Verenigde Staten niet onopgemerkt gebleven. Spelers uit de MLS zien de Belgische competitie immers steeds meer en meer als een ideale tussenstap naar een topcompetitie. De MLS is best uniek in de wereld van het voetbal, want het heeft zijn eigen regels en die helemaal anders zijn dan in Europa of de rest van de wereld. Er zijn salarisplafonds, ploegen kunnen er niet degraderen en de MLS onderhandelt mee over clubtransfers.

Murillo in duel met Vazuez in de Major League Soccer.

Ze hebben er de afgelopen jaren echter een ommezwaai gemaakt. Aan het hoofd van de clubs staan commerciële toppers, die inzake sportmanagement top zijn in het Amerikaanse baseball. Zij zagen in dat oude vedetten halen zoals vroeger het geval was (voor de naamsbekendheid), niet meer aan de orde is. Er gebeuren nog dergelijke transfers, denk maar aan Zlatan Ibrahimovic, maar de laatste jaren worden er steeds meer spelers gehaald die de competitie naar een hoger niveau tillen. Jonge spelers en ook veel uit Europa, in combinatie met trainers die in Europa werkten. Het voetbal is daarom ook veranderd en heeft een meer Europees toetje gekregen, waarbij pressing geen ‘onbekend woord’ meer is.

STVV lonkt naar Amerika

Binnen de MLS zagen ze ook hoe de Mexicaanse competitie uitgroeide tot een grootmacht in het wereldvoetbal. Financieel is het top in de wereld en om met hen te concurreren hebben de grootmachten in Amerika en Canada ook beslist om jonge Zuid-Amerikanen te halen. Zij moeten dan, zoals de jonge buitenlandse talenten in België, de MLS als doorgeefluik zien naar een grote transfer. Een verdienmodel. Dat is dan weer nefast voor de Amerikaanse talenten, zoals onder meer Chris Durkin.

De Amerikaan stond op zijn zeventiende bekend als een toptalent. Benfica, Internazionale, Bayer Leverkusen en anderen probeerden hem aan te trekken. De speler had echter geen trek om in de vergeethoek te geraken en besliste om te blijven, maar bij D.C. United stagneerde hij. Hij werd gedwarsboomd door andere buitenlandse talenten en daar kunnen Belgische profclubs van profiteren. STVV plukte hem er op huurbasis weg en haalde hem ondertussen voor 1 miljoen euro definitief binnen. Ook voor ‘gewone’ Belgische clubs liggen er dus kansen in de Verenigde Staten en Canada. Het is dan ook geen toeval dat de Kanaries volgens onze bronnen ook richting MLS kijken en er ondertussen vijf, zes spelers op de radar hebben staan. De kans is groot dat Durkin niet de enige Amerikaanse transfer van de zomermercato gaat zijn.

Durkin trok van D.C. United naar STVV.

Dat zelfs ‘kleinere’ clubs als STVV naar Amerika lonken, is geen toeval. De lonen in de MLS en de JPL zijn gelijkwaardig, enkel de Designated Players zijn geen spek voor Belgische bek. Anderlecht zag zijn kansen schoon de afgelopen maanden. In de MLS is er een salarisplafond en dat zorgt voor opportuniteiten. De dure lonen gaan naar de aanvallende spelers, zoal dat ook in Europa het geval is. Verdedigend ingestelde spelers verdienen er vaak een pak minder en zijn daardoor ook goedkoper inzake transferprijs. Daardoor verdienden spelers zoals Michael Murillo en Kemar Lawrence er geen grote sommen geld en was hun transferprijs (in totaal 1,6 miljoen euro) ook laag. Een betaalbare markt, dus. Nog een voorbeeld: Mark-Anthony Kaye speelt voor topclub Los Angeles FC en werd door meerdere topclubs in België bekeken (onder meer Club Brugge en KRC Genk) en zijn jaarsalaris tikt af op 163.000 euro. ‘Peanuts’ voor een Belgische topclub en zijn transferprijs ligt hierdoor ook aan de lage kant. Het zou geen toeval zijn als de defensieve middenvelder in de zomer in België zou belanden.

De Belgische clubs moeten wel niet gaan aankloppen bij de aanvallende sterkhouders van ploegen als pakweg Atlanta of Los Angeles FC, zij staan financieel nog een stuk sterker dan de Belgische topclubs. Zo verkocht Atlanta Miguel Almiron voor 24 miljoen euro aan Newcastle United. The Magpies hebben de VS ook ontdekt en zouden er ondertussen zelfs aan denken om te investeren in een club uit de Belgische Eerste Klasse B. Het ideale platform om jong talent, uit onder meer de MLS, te laten wennen aan Europa. Maar die contacten zijn nog verre van concreet.

Pozuelo verliet KRC Genk voor Toronto FC.

De Belgische ploegen kunnen nog meer zaken gaan doen inzake Amerikaanse talenten. Spelers die voor universiteiten spelen zijn er immers gratis op te pikken. Er is bovendien een toernooi van drie weken waar de beste universiteitsploegen van het land deelnemen en onder meer Duitse scouts hebben die al ontdekt. Zo kwam Borussia Dortmund ene Christian Pulisic op het spoor. Hij ging er twee maanden op proef en tekende gratis. Chelsea haalde hem voor 64 miljoen euro binnen. Een markt die nog niet is platgelopen.

MLS-teams willen 'partnership' met Belgische clubs

De Belgische clubs hebben de afgelopen jaren een zeer goede naam inzake doorgeefluik naar de Europese topcompetities. De cijfers van het CIES bevestigden dat met KRC Genk, Anderlecht en Club Brugge in de top vijftien inzake beste ploegen die spelers naar de 'Grote Vijf' competities loodsen. Dat weten ze ondertussen overal ter wereld, ook in de MLS. Ze willen daardoor graag strategische partnerships op poten zetten met Belgische clubs. Een speler, met doorverkooppercentage, kan zo een aardige cent opleveren. In dat opzicht is het niet uitgesloten dat Reggie Cannon, toch een groot Amerikaans talent, gehuurd kan worden. AA Gent wil hem graag en in Europa zou zijn waarde enkel stijgen. In dat opzicht heeft België landen als Denemarken, Zweden en Noorwegen voorbij gestoken. Zij waren jarenlang de ‘partners’ van de ploegen in de VS. Dat is stilaan voorbij.

Cannon is één van de spelers die mogelijk in België zal belanden.

België is hot in de Verenigde Staten en dat komt ook door het feit dat het in ons land vrij eenvoudig is om een Europees paspoort te bemachtigen en hier gelden (voorlopig?) nog geen strenge loonbarema’s voor spelers die niet uit de EU komen. Daarom is pakweg Nederland, waar dat wel is, geen interessante piste. De komende mercato’s gaan we ongetwijfeld nog tal van spelers de overstap van Amerika of Canada naar België zien zetten.

De grote clubs uit de MLS kijken echter ook naar België, want ze weten dat het Belgische voetbal alles heeft: kracht, techniek, snelheid… Wie in België een topper is, kan zeker mee in de Major League Soccer. Het is mede daardoor dat Toronto besliste om zonder probleem 10 miljoen euro op tafel te leggen voor Alejandro Pozuelo, die er zelfs een Designated Player is en een grootverdiener is. De Spanjaard is er een absolute smaakmaker en volgens onze bronnen mogen we nog van dergelijke transfers verwachten. In januari dachten een aantal ploegen bijvoorbeeld aan Yohan Boli, maar zij waren niet bereid om de 3 miljoen euro te betalen die Al Rayyan aan STVV betaalde. Who’s next?

LEES OOK: 'STVV slaat toe: derde zomeraanwinst is bijna een feit'

Moeten de Belgische clubs nog meer gaan scouten in Amerika?

Meest recent

"Vreselijk" - collectieve walging na Frankrijk-Paraguay

Topfavoriet Frankrijk heeft zich zaterdagavond verzekerd van een plekje in de kwartfinales van het ...

51
51
Mechele plots zwaar onder vuur: "Zo traag als dikke stront"

Brandon Mechele was tijdens de groepsfase één van de grote revelaties bij de Rode ...

374
374
WK-kater doorgespoeld: Real kondigt Oranje-smaakmaker aan

Nederland sneuvelde op pijnlijke wijze in de tweede ronde van het WK 2026. Eén ...

41
41
Marc Degryse ontroert iedereen met hartverscheurend verhaal

Marc Degryse was jarenlang één van de absolute publiekslievelingen op de Belgische ...

80
80
KRC Genk slaat enorme slag: contract tot medio 2030

Ook KRC Genk heeft zijn eerste oefenpot achter de rug en won zaterdag met 1-5 van het lokale ...

98
98
België-Senegal zindert na: "Dit verpest grote wedstrijden"

België heeft zijn plek in de 1/8ste finales van het WK 2026 veroverd na een historische ...

659
659
TRANSFERUURTJE: 'Schoktransfer Trossard, miljoenen voor Onyedika'

Terwijl het WK in Amerika helemaal is losgebarsten, begint de zomermercato in Europa op toerental te ...

271
271
Vandenbempt kan ogen niet geloven: “Geen refs uit JPL…”

De clash tussen Frankrijk en Paraguay blijft nazinderen. De topfavoriet won uiteindelijk met het ...

178
178
Supercomputer verbaast met update WK-kansen Rode Duivels

De 1/8e finales zijn van start gegaan op het WK en daarom kwam databureau OPTA met een nieuwe ...

132
132
WK-vloek achtervolgt Rode Duivels: ook tegen VS?

De Rode Duivels nemen het in de 1/8e finales op tegen gastland Verenigde Staten. België werd ...

159
159
Frankrijk in rep en roer: Mbappé houdt zich niet in

Frankrijk heeft de kwartfinale van het WK bereikt. In de 1/8e finales werd Paraguay verslagen, maar ...

241
241
Opvallende onthulling Doku: oproep aan Belgische fans

Jérémy Doku heeft zich nog niet echt kunnen laten zien dit WK. Er werd veer verwacht ...

148
148
Absurd drama: ex-Rode Duivel vecht voor zijn leven

Wat een gezellige zaterdagmiddag met familie had moeten worden, eindigde in een nachtmerrie die een ...

469
469
Waarom Oranje plots droomt van bondscoach Pep Guardiola

Nederland is nu al in de ban van de zoektocht naar de opvolger van Ronald Koeman. Plots dromen ze ...

77
77
Henry & co verschroeiend hard voor 'schande van het WK'

Frankrijk won met 0-1 van Paraguay. Die treffer viel na een strafschopdoelpunt. Paraguay speelde op ...

144
144
'Feyenoord ziet zeer interessante piste bij... OH Leuven'

Bij OH Leuven zouden ze de komende dagen en weken wel eens uitgaande transfers kunnen afronden. ...

37
37
Garcia maakt keuze: ‘onzichtbare’ kracht terug in de basis

De Rode Duivels spelen dinsdagochtend tegen de Verenigde Staten. Bondscoach Rudi Garcia gaat sowieso ...

544
544
Union SG met héél interessante deal: pitbull met goede voeten

Union SG was al héél actief op de transfermarkt. De Brusselaars hebben ook de nodige ...

127
127
Meunier-stunt bij Club Brugge krijgt opvallende wending

De geruchten tussen Thomas Meunier en Club Brugge komen elk jaar terug. Vroeger was een comeback te ...

1561
1561
'Te vroeg verkocht door Renard? Ex-RSCA'er plots grof wild'

Bij RSC Anderlecht maakten ze de afgelopen jaren héél veel verkeerde keuzes. Daardoor ...

293
293
Anderlecht in tijdsnood: Sibierski moet doorschakelen

Anderlecht speelde 0-0 tegen Boulogne. Een oefenmatch wil weinig zeggen, maar het is wél ...

672
672
Mbappé loodst Frankrijk voorbij schandalig Paraguay

Frankrijk nam het om 23u op tegen Paraguay. Les Bleus waren uiteraard de grote favoriet. Konden ze ...

295
295
Geen twijfel: waarom De Bruyne nét wel moet starten tegen de VS

Bondscoach Rudi Garcia gaat wisselen tegen de Verenigde Staten. Ondergetekende liet al meermaals ...

263
263
Belgische zorgen: drie Rode Duivels twijfelachtig voor VS

De Rode Duivels maken zich klaar voor de achtste finales van het WK tegen de Verenigde Staten, maar ...

358
358
Genadeloos Marokko kegelt Canada uit het WK

Marokko en Canada namen het vanavond tegen elkaar op in de eerste achtste finale. Het werd geen ...

101
101

Meer sportnieuws