Wilde plannen UEFA doorprikt: wie had zijn kar gekeerd?

2095
Wilde plannen UEFA doorprikt: wie had zijn kar gekeerd?

Met frisse tegenzin zal de UEFA het voorstel om de Jupiler Pro League stop te zetten weldra goedkeuren, waarna maandag op de Algemene Vergadering het doek definitief kan vallen. Nochtans dook deze week nog een gek gerucht op, dat gelukkig al snel weer werd ontkracht. Het idee om de Champions en Europa League tickets op basis van de Europese coëfficiënt te verdelen, sloeg per slot van rekening nergens op. Maar wat als die wilde plannen nog níét voor aanstaande maandag uit de wereld waren geholpen?


Voor wie nog niet helemaal mee is met dit verhaal: dinsdag sijpelden berichten door dat de UEFA, die zelf de competities nog steeds liefst afgerond ziet, speciale richtlijnen zou meegeven aan landen die de stekker er nu al op eigen houtje uit willen trekken. Niet door hen uit te sluiten van de CL en EL, zoals eerder nog gesuggereerd werd, maar wel door de huidige rangschikking als ongeldig te beschouwen. De Europese bobo's zouden dan zélf de deelnemers aan hun toernooien kiezen, het is te zeggen: hen selecteren op basis van de Europese coëfficiënt, waarin prestaties in de voorbije vijf seizoenen doorslaggevend zijn.

ALLES OVERHOOP
In België zou dat betekenen dat AA Gent plots de stand aanvoert, gevolgd door Anderlecht, KRC Genk en dán pas Club Brugge. Standard blijft vijfde, maar voor de rest wordt alles overhoop gegooid. Anderlecht schuift immers op van géén Europees voetbal naar de voorronde van de Champions League, die AA Gent zelfs niet meer hoeft te spelen. De Buffalo's nemen namelijk de plek van leider Club Brugge in, dat zich als nakend landskampioen tevreden moet stellen met de kwalificaties voor de Europa League. Genk, net als Anderlecht momenteel niet eens in het bezit van een virtueel ticket, mag daar rechtstreeks de poules in.



De waanzin van het voorstel wordt meteen duidelijk, maar het levert wel een interessante denkoefening op. Stel dat op maandag, wanneer de profclubs stemmen over het verdere verloop van de JPL, nog geen streep door dit idee was getrokken. En, om het nog wat boeiender te maken, de Nationale Veiligheidsraad de deur vrijdag op een kier zet voor duels achter gesloten deuren. Tel daarbij nog de dreigende claim van Telenet, dat allicht een compensatie eist indien de actie niet hervat, en sommige ploegen zouden sowieso wel eens geneigd kunnen zijn om hun staart in te trekken. De vraag die wij hier opwerpen, is echter wie.

COUCKE <–> VERHAEGHE
Neem nu bijvoorbeeld Anderlecht, waar voorzitter Marc Coucke zich van meet af aan profileerde als een van de weinige tegenstanders om er nu al de brui aan te geven. Met als belangrijkste motief natuurlijk dat hij de waterkans op Europees voetbal, een waardevolle ervaring voor de vele Paars-Witte jonkies én hun marktwaarde, in leven wilde houden. Mocht het plan om de Europese coëfficiënt te hanteren op tafel zijn blijven liggen, was die doelstelling evenwel in één klap bereikt. Zouden de Brusselaars in dat geval hun kar misschien niet hebben gekeerd, en zich ineens wél volmondig achter de stopzetting hebben geschaard?



De omgekeerde bedenking bij Club Brugge, vanzelfsprekend dé grootste gedupeerde in dit scenario. Hun preses Bart Verhaeghe is immers net een van de voornaamste voorvechters van de stop, maar uiteraard niet indien dat ten koste gaat van zijn eigen team. De stap terug van de groepsfase van het kampioenenbal naar de voorronde van de Europa League, lijkt wat dat betreft toch te groot. Ook naar de mening van Mehdi Bayat en Charleroi, die pas na de nodige aarzeling over de streep werden getrokken om de jaargang te beëindigen, zouden we benieuwd zijn. Het huidige nummer drie valt dan tenslotte helemaal uit de boot.

WIE STAAT PAL?
Hetzelfde geldt voor Antwerp, dat ook vandaag gerust wel nog wil spelen – zij het vooral om hun Europees ticket eventueel via de bekerfinale op te waarderen. Aan de andere kant van de discussie zou ook AA Gent achter haar standpunt blijven staan, want de Buffalo's komen dan nog meer als winnaar uit de strijd. Het nummer twee in de stand wou er wel sowieso al mee ophouden en had dus vrede genomen met de status van vice-kampioen. Manager Michel Louwagie liet ook al verstaan dat het niet fair zou zijn geweest ten opzichte van Club Brugge.



Tot slot is er nog de situatie in Genk, waar Peter Croonen al drie weken lang op twee gedachten hinkt. Nog meer dan bij Bayat toont zijn spreidstand nog maar eens aan hoe twee petten tegelijk lastig te combineren vallen. Hoewel de Limburgers er gezien hun zevende plaats in de ranking momenteel geen baat bij hebben om het seizoen voor bekeken te houden, moet hun preses als voorzitter van de Pro League namelijk zowat als enige werkelijk vooral de algemene belangen verdedigen. Al zou hij zijn eerdere hints over het nut van een mogelijke voortzetting nog sneller kunnen inslikken als Genk een Europees ticket in de schoot krijgt geworpen.

IEDER VOOR ZICH
Zoals gezegd werd het voorstel omtrent het gebruik van de Europese coëfficiënt al snel naar de prullenbak verwezen.  Toch is het ergens jammer dat deze wilde geruchten niet nog net iets langer in de lucht bleven hangen, al was het maar om bij sommigen de maskers van de solidariteit te laten afvallen – en toe te kijken hoe anderen die plots net opzetten. Benieuwd ook of Anderlecht dan nog altijd voor een herverdeling van de Europese gelden zou hebben geijverd. Of dat Club Brugge dan nog steeds grote voorstander was voor het stopzetten van de competitie. Maakt u zich immers vooral geen illusies: ondanks alle oproepen om solidariteit, is het een crisis als deze meer dan ooit ieder voor zich.

LEES OOK: Club doet concurrentie gruwen: "Vanaken zal het niet zeggen, maar ..."

Gelooft u in de solidariteit van de Belgische clubs?

Meest recent

Europa ontdekt RSCA-aankoop: "Zeer positieve verrassing"

Bij RSC Anderlecht haalden ze vooral meer kwaliteit in de zomer. Lukas Ambros is &eacute;&eacute;n ...

6
6
Ooit dé hoop van de Belgische defensie, nu clubloos op 31ste

De afgelopen dagen konden jullie al de verhalen lezen van Adnan Januzaj en Zakkari Bakkali. Ooit ...

19
19
Furieuze Vandenbempt schudt voetbalwereld door mekaar

Een snoeiharde aanklacht tegen de internationale voetbalwereld legt de dubbele standaarden bloot die ...

12
12
'Anderlecht zet zinnen op buitenlandse parel'

Gaat RSC Anderlecht in januari versterking halen? Het zou zomaar kunnen. Volgens buitenlandse media ...

25
25
Gigantisch succes bij Club Brugge, flop in NL: "Mooie aan voetbal"

Club Brugge kende geweldige tijden met Christos Tzolis. Ze verkochten de Griek voor 40 miljoen euro ...

45
45
Onder zware politiek druk: nieuwe wending Ronaldo-soap

Het Portugese voetbal daverde de voorbije dagen op zijn grondvesten. Cristiano Ronaldo besloot de ...

32
32
'Droomtransfer Tresoldi: monsterlijk bedrag in januari'

Het is momenteel erg rustig op het Alheembouw Basecamp van Club Brugge. Zo zag Blauw-Zwart een pak ...

89
89
Tielemans en KDB geschorst: Vanaken-verrassing in Frankrijk?

De Rode Duivels kruisen maandagavond opnieuw de degens met Frankrijk. Maar bondscoach Mark van ...

179
179
City drijft affaire op de spits: draconische consequenties

Manchester City blijft zich verzetten tegen de veroordeling van de Premier League wegens ...

71
71
"Ik ben woest!"-Coucke haalt hakbijl boven tegen populaire krant

Marc Coucke heeft scherp gereageerd op de berichtgeving van een populaire krant over zijn holding ...

50
50
Lukaku doodeerlijk: directe oorzaak Fenerbahçe-malaise

Romelu Lukaku heeft opnieuw de weg naar doel gevonden bij de Rode Duivels. Vrijdagavond legde hij de ...

141
141
TRANSFERUURTJE: 'Barça lonkt naar Club; Anderlecht-jonkie grof wild'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

216
216
Vandenbempt kiest verrassende uitblinker: “Meest constante”

Belgi&euml; staat met zes punten na drie wedstrijden tweede in de Nations League-poulefase. Na de ...

144
144
Verhaeghe slaat op tafel: “Dat moet dringend veranderen”

De afgelopen jaren is er veel veranderd in de voetbalwereld en er staan nog veranderingen op til. Zo ...

220
220
Schrijnend: Nathan Ngoy racistisch bejegend na Turkije

De Rode Duivels wonnen met 3-0 van Turkije en dat konden de Turkse fans moeilijke verkroppen. ...

297
297
Turkse media genadeloos na zege Rode Duivels

Belgi&euml; en Turkije stonden voor het eerst in 15 jaar nog eens tegenover elkaar in een ...

344
344
Lukaku op zijn plek gezet bij Rode Duivels: “Omgekeerde wereld”

Belgi&euml; won in de Nations League met 3-0 van Turkije. Romelu Lukaku was weer invaller en lijkt ...

179
179
Harde les voor Mark van Bommel: “Werkt gewoon niet”

De Rode Duivels wonnen overtuigend van Turkije namens de Nations League terwijl Frankrijk en ...

301
301
Verkeerde keuze Van Bommel? Coach is het niét eens

De Rode Duivels wonnen met 3-0 van Turkije en dat is uiteraard een zeer goed resultaat. Alleen ...

184
184
Albert stelt zich vragen bij één keuze van Van Bommel

Belgi&euml; won met 3-0 van Turkije, maar dat was een overdreven score. De Turken hadden zelfs een ...

144
144
Verschaeren schept duidelijkheid: "Daarom verliet ik RSCA"

Yari Verschaeren vertrok afgelopen zomer transfervrij bij RSC Anderlecht. Enkele weken later tekende ...

283
283
Geurtje aan gele kaart De Bruyne? Van Bommel reageert

Na de 3-0-overwinning tegen Turkije, kunnen de Rode Duivels maandag met het nodige vertrouwen ...

199
199
Europese pers trekt grote ogen: één Duivel eist headlines op

De Rode Duivels blijven het goed doen onder het bewind van bondscoach Mark van Bommel. In de Nations ...

451
451
Vanaken krijgt kans in basis: kranten vellen hard verdict

Bondscoach Mark van Bommel speelde vrijdagavond op de verrassing met zijn basiself tegen Turkije. Zo ...

1379
1379
'Van Bommel belt Madrid: Courtois keert tóch terug'

Mark van Bommel zocht Thibaut Courtois op in Madrid en daar werd het afgesproken: geen Nations ...

332
332

Meer sportnieuws