Wilde plannen UEFA doorprikt: wie had zijn kar gekeerd?

2095
Wilde plannen UEFA doorprikt: wie had zijn kar gekeerd?

Met frisse tegenzin zal de UEFA het voorstel om de Jupiler Pro League stop te zetten weldra goedkeuren, waarna maandag op de Algemene Vergadering het doek definitief kan vallen. Nochtans dook deze week nog een gek gerucht op, dat gelukkig al snel weer werd ontkracht. Het idee om de Champions en Europa League tickets op basis van de Europese coëfficiënt te verdelen, sloeg per slot van rekening nergens op. Maar wat als die wilde plannen nog níét voor aanstaande maandag uit de wereld waren geholpen?


Voor wie nog niet helemaal mee is met dit verhaal: dinsdag sijpelden berichten door dat de UEFA, die zelf de competities nog steeds liefst afgerond ziet, speciale richtlijnen zou meegeven aan landen die de stekker er nu al op eigen houtje uit willen trekken. Niet door hen uit te sluiten van de CL en EL, zoals eerder nog gesuggereerd werd, maar wel door de huidige rangschikking als ongeldig te beschouwen. De Europese bobo's zouden dan zélf de deelnemers aan hun toernooien kiezen, het is te zeggen: hen selecteren op basis van de Europese coëfficiënt, waarin prestaties in de voorbije vijf seizoenen doorslaggevend zijn.

ALLES OVERHOOP
In België zou dat betekenen dat AA Gent plots de stand aanvoert, gevolgd door Anderlecht, KRC Genk en dán pas Club Brugge. Standard blijft vijfde, maar voor de rest wordt alles overhoop gegooid. Anderlecht schuift immers op van géén Europees voetbal naar de voorronde van de Champions League, die AA Gent zelfs niet meer hoeft te spelen. De Buffalo's nemen namelijk de plek van leider Club Brugge in, dat zich als nakend landskampioen tevreden moet stellen met de kwalificaties voor de Europa League. Genk, net als Anderlecht momenteel niet eens in het bezit van een virtueel ticket, mag daar rechtstreeks de poules in.



De waanzin van het voorstel wordt meteen duidelijk, maar het levert wel een interessante denkoefening op. Stel dat op maandag, wanneer de profclubs stemmen over het verdere verloop van de JPL, nog geen streep door dit idee was getrokken. En, om het nog wat boeiender te maken, de Nationale Veiligheidsraad de deur vrijdag op een kier zet voor duels achter gesloten deuren. Tel daarbij nog de dreigende claim van Telenet, dat allicht een compensatie eist indien de actie niet hervat, en sommige ploegen zouden sowieso wel eens geneigd kunnen zijn om hun staart in te trekken. De vraag die wij hier opwerpen, is echter wie.

COUCKE <–> VERHAEGHE
Neem nu bijvoorbeeld Anderlecht, waar voorzitter Marc Coucke zich van meet af aan profileerde als een van de weinige tegenstanders om er nu al de brui aan te geven. Met als belangrijkste motief natuurlijk dat hij de waterkans op Europees voetbal, een waardevolle ervaring voor de vele Paars-Witte jonkies én hun marktwaarde, in leven wilde houden. Mocht het plan om de Europese coëfficiënt te hanteren op tafel zijn blijven liggen, was die doelstelling evenwel in één klap bereikt. Zouden de Brusselaars in dat geval hun kar misschien niet hebben gekeerd, en zich ineens wél volmondig achter de stopzetting hebben geschaard?



De omgekeerde bedenking bij Club Brugge, vanzelfsprekend dé grootste gedupeerde in dit scenario. Hun preses Bart Verhaeghe is immers net een van de voornaamste voorvechters van de stop, maar uiteraard niet indien dat ten koste gaat van zijn eigen team. De stap terug van de groepsfase van het kampioenenbal naar de voorronde van de Europa League, lijkt wat dat betreft toch te groot. Ook naar de mening van Mehdi Bayat en Charleroi, die pas na de nodige aarzeling over de streep werden getrokken om de jaargang te beëindigen, zouden we benieuwd zijn. Het huidige nummer drie valt dan tenslotte helemaal uit de boot.

WIE STAAT PAL?
Hetzelfde geldt voor Antwerp, dat ook vandaag gerust wel nog wil spelen – zij het vooral om hun Europees ticket eventueel via de bekerfinale op te waarderen. Aan de andere kant van de discussie zou ook AA Gent achter haar standpunt blijven staan, want de Buffalo's komen dan nog meer als winnaar uit de strijd. Het nummer twee in de stand wou er wel sowieso al mee ophouden en had dus vrede genomen met de status van vice-kampioen. Manager Michel Louwagie liet ook al verstaan dat het niet fair zou zijn geweest ten opzichte van Club Brugge.



Tot slot is er nog de situatie in Genk, waar Peter Croonen al drie weken lang op twee gedachten hinkt. Nog meer dan bij Bayat toont zijn spreidstand nog maar eens aan hoe twee petten tegelijk lastig te combineren vallen. Hoewel de Limburgers er gezien hun zevende plaats in de ranking momenteel geen baat bij hebben om het seizoen voor bekeken te houden, moet hun preses als voorzitter van de Pro League namelijk zowat als enige werkelijk vooral de algemene belangen verdedigen. Al zou hij zijn eerdere hints over het nut van een mogelijke voortzetting nog sneller kunnen inslikken als Genk een Europees ticket in de schoot krijgt geworpen.

IEDER VOOR ZICH
Zoals gezegd werd het voorstel omtrent het gebruik van de Europese coëfficiënt al snel naar de prullenbak verwezen.  Toch is het ergens jammer dat deze wilde geruchten niet nog net iets langer in de lucht bleven hangen, al was het maar om bij sommigen de maskers van de solidariteit te laten afvallen – en toe te kijken hoe anderen die plots net opzetten. Benieuwd ook of Anderlecht dan nog altijd voor een herverdeling van de Europese gelden zou hebben geijverd. Of dat Club Brugge dan nog steeds grote voorstander was voor het stopzetten van de competitie. Maakt u zich immers vooral geen illusies: ondanks alle oproepen om solidariteit, is het een crisis als deze meer dan ooit ieder voor zich.

LEES OOK: Karetsas komt met update na zorgwekkende beelden

Gelooft u in de solidariteit van de Belgische clubs?

Meest recent

Union doet Belgische ontdekking: "Hij past zich snel aan"

Bij Union is het alweer een drukke transferzomer geweest. Het zag alweer heel wat sterkhouders ...

29
29
Supersub redt het vel van Real tegen rode lantaarn

Het zag er dinsdagavond even slecht uit voor Real Madrid. De Koninklijke leek op het veld van rode ...

22
22
Liverpool bezorgt Spurs nieuwe mokerslag, Arsenal foutloos

Dinsdagavond werd er in Engeland gevoetbald in de League Cup, waarbij enkele topclubs hun intrede ...

32
32
'Gewezen toptalent Club (19) probeert het in Nederland'

Bij Club Brugge investeerden ze de laatste jaren stevig in hun jeugdopleiding en dat leverde ook ...

29
29
Messi krijgt nog zeer fraaie 'last dance' bij Argentinië

Onlangs kondigde Lionel Messi met een emotionele boodschap zijn afscheid aan bij de Argentijnse ...

21
21
'Club is keihard en schuift speler definitief opzij'

Er is bij Club Brugge de voorbije maanden alweer veel veranderd. Heel wat sterkhouders versierden in ...

278
278
Pijnlijk voor Bologna-Belgen: 'Tedesco alweer ontslagen'

Het seizoen is nog maar enkele weken ver, maar toch rollen al de nodige koppen van trainers. Terwijl ...

60
60
Vandenbempt schuift meteen nieuwe CEO KBVB naar voor

Het blijft zeer onrustig binnen de voetbalbond. Na het WK moest Rudi Garcia ondanks het behalen van ...

109
109
'KV Kortrijk denkt aan nog twee bekende trainers'

Bij KV Kortrijk viel deze week het doek voor Michiel Jonckheere. De trainer werd de laan uitgestuurd ...

368
368
Club Brugge verliest groot talent: Juventus & co in de markt

Club Brugge verloor de afgelopen maanden toch wel wat toptalenten. Ze kregen daarvoor nog flink wat ...

244
244
Vermeeren bijna naar andere club: “Alles was rond met hen”

Niet elke transfer die op het eerste gezicht volledig in kannen en kruiken lijkt, wordt uiteindelijk ...

400
400
‘Van Bommel gooit De Cat na amper één cap uit Rode Duivels’

Nathan De Cat maakte in maart zijn debuut bij de Rode Duivels, maar dreigt amper &eacute;&eacute;n ...

251
251
Mechele zorgt met één foto voor bijzonder veel emotie

Brandon Mechele heeft de voorbije maanden een bijzonder hoofdstuk toegevoegd aan zijn leven. Samen ...

96
96
Pétrot velt oordeel over Anderlecht én Jupiler Pro League

RSC Anderlecht neemt het woensdagavond op tegen Olympique Lyon. Paars-Wit is daar niet de favoriet. ...

210
210
Bom bij KBVB: CEO Peter Willems ontslagen

Hoewel het de afgelopen weken rustig leek binnen de Belgische voetbalbond, speelde er achter de ...

167
167
Verhuurde spelers: stunt tegen Juventus en debuut tegen Real

Ook dit jaar kunnen jullie bij VoetbalNieuws de prestaties van de uitgeleende spelers van de clubs ...

36
36
Club Brugge verstoort orde: absolute top in Europa

Club Brugge heeft nog maar eens een lucratieve zomer achter in de rug. In totaal verscheen er meer ...

546
546
'Bruno verklapt wissel: vers bloed voor Anderlecht'

RSC Anderlecht moet nog vol aan de bak voor de interlandbreak. Enkele dagen voor het Zulte Waregem ...

366
366
Voetbalbond maakt aanduidingen refs speeldag 7 bekend

Voor de interlandbreak staat in de Jupiler Pro League eerst nog de zevende speeldag op het ...

232
232
'Van Bommel verrast: geen De Cat, wél Antwerp-connectie'

Volgende week blazen de Rode Duivels voor het eerst sinds het WK weer verzamelen in Tubeke. De ...

389
389
Club Brugge pakt uit: sterkhouder verlengt contract

Club Brugge liet afgelopen zomer heel wat smaakmakers gaan, maar tal van andere sterkhouders bleven ...

228
228
Sibierski dropt bom: Stroeykens gratis weg bij RSCA?

Twee jaar geleden was hij nog het uithangbord van de zogenaamde 'Noblesse Oblige'-campagne, maar ...

342
342
Schoktransfer Sergio Ramos naar de Premier League?

Sergio Ramos heeft een palmares en CV om u tegen te zeggen. De centrale verdediger won zowat alles ...

84
84
Lucas Stassin roept duidelijke boodschap voor van Bommel

Lucas Stassin stond dicht bij een WK-selectie, maar uiteindelijk koos Rudi Garcia voor debutant ...

77
77
Karetsas komt met update na zorgwekkende beelden

Konstantinos Karetsas maakte afgelopen zomermercato de overstap van KRC Genk naar Borussia Dortmund. ...

87
87

Meer sportnieuws