Wilde plannen UEFA doorprikt: wie had zijn kar gekeerd?

2095
Wilde plannen UEFA doorprikt: wie had zijn kar gekeerd?

Met frisse tegenzin zal de UEFA het voorstel om de Jupiler Pro League stop te zetten weldra goedkeuren, waarna maandag op de Algemene Vergadering het doek definitief kan vallen. Nochtans dook deze week nog een gek gerucht op, dat gelukkig al snel weer werd ontkracht. Het idee om de Champions en Europa League tickets op basis van de Europese coëfficiënt te verdelen, sloeg per slot van rekening nergens op. Maar wat als die wilde plannen nog níét voor aanstaande maandag uit de wereld waren geholpen?


Voor wie nog niet helemaal mee is met dit verhaal: dinsdag sijpelden berichten door dat de UEFA, die zelf de competities nog steeds liefst afgerond ziet, speciale richtlijnen zou meegeven aan landen die de stekker er nu al op eigen houtje uit willen trekken. Niet door hen uit te sluiten van de CL en EL, zoals eerder nog gesuggereerd werd, maar wel door de huidige rangschikking als ongeldig te beschouwen. De Europese bobo's zouden dan zélf de deelnemers aan hun toernooien kiezen, het is te zeggen: hen selecteren op basis van de Europese coëfficiënt, waarin prestaties in de voorbije vijf seizoenen doorslaggevend zijn.

ALLES OVERHOOP
In België zou dat betekenen dat AA Gent plots de stand aanvoert, gevolgd door Anderlecht, KRC Genk en dán pas Club Brugge. Standard blijft vijfde, maar voor de rest wordt alles overhoop gegooid. Anderlecht schuift immers op van géén Europees voetbal naar de voorronde van de Champions League, die AA Gent zelfs niet meer hoeft te spelen. De Buffalo's nemen namelijk de plek van leider Club Brugge in, dat zich als nakend landskampioen tevreden moet stellen met de kwalificaties voor de Europa League. Genk, net als Anderlecht momenteel niet eens in het bezit van een virtueel ticket, mag daar rechtstreeks de poules in.



De waanzin van het voorstel wordt meteen duidelijk, maar het levert wel een interessante denkoefening op. Stel dat op maandag, wanneer de profclubs stemmen over het verdere verloop van de JPL, nog geen streep door dit idee was getrokken. En, om het nog wat boeiender te maken, de Nationale Veiligheidsraad de deur vrijdag op een kier zet voor duels achter gesloten deuren. Tel daarbij nog de dreigende claim van Telenet, dat allicht een compensatie eist indien de actie niet hervat, en sommige ploegen zouden sowieso wel eens geneigd kunnen zijn om hun staart in te trekken. De vraag die wij hier opwerpen, is echter wie.

COUCKE <–> VERHAEGHE
Neem nu bijvoorbeeld Anderlecht, waar voorzitter Marc Coucke zich van meet af aan profileerde als een van de weinige tegenstanders om er nu al de brui aan te geven. Met als belangrijkste motief natuurlijk dat hij de waterkans op Europees voetbal, een waardevolle ervaring voor de vele Paars-Witte jonkies én hun marktwaarde, in leven wilde houden. Mocht het plan om de Europese coëfficiënt te hanteren op tafel zijn blijven liggen, was die doelstelling evenwel in één klap bereikt. Zouden de Brusselaars in dat geval hun kar misschien niet hebben gekeerd, en zich ineens wél volmondig achter de stopzetting hebben geschaard?



De omgekeerde bedenking bij Club Brugge, vanzelfsprekend dé grootste gedupeerde in dit scenario. Hun preses Bart Verhaeghe is immers net een van de voornaamste voorvechters van de stop, maar uiteraard niet indien dat ten koste gaat van zijn eigen team. De stap terug van de groepsfase van het kampioenenbal naar de voorronde van de Europa League, lijkt wat dat betreft toch te groot. Ook naar de mening van Mehdi Bayat en Charleroi, die pas na de nodige aarzeling over de streep werden getrokken om de jaargang te beëindigen, zouden we benieuwd zijn. Het huidige nummer drie valt dan tenslotte helemaal uit de boot.

WIE STAAT PAL?
Hetzelfde geldt voor Antwerp, dat ook vandaag gerust wel nog wil spelen – zij het vooral om hun Europees ticket eventueel via de bekerfinale op te waarderen. Aan de andere kant van de discussie zou ook AA Gent achter haar standpunt blijven staan, want de Buffalo's komen dan nog meer als winnaar uit de strijd. Het nummer twee in de stand wou er wel sowieso al mee ophouden en had dus vrede genomen met de status van vice-kampioen. Manager Michel Louwagie liet ook al verstaan dat het niet fair zou zijn geweest ten opzichte van Club Brugge.



Tot slot is er nog de situatie in Genk, waar Peter Croonen al drie weken lang op twee gedachten hinkt. Nog meer dan bij Bayat toont zijn spreidstand nog maar eens aan hoe twee petten tegelijk lastig te combineren vallen. Hoewel de Limburgers er gezien hun zevende plaats in de ranking momenteel geen baat bij hebben om het seizoen voor bekeken te houden, moet hun preses als voorzitter van de Pro League namelijk zowat als enige werkelijk vooral de algemene belangen verdedigen. Al zou hij zijn eerdere hints over het nut van een mogelijke voortzetting nog sneller kunnen inslikken als Genk een Europees ticket in de schoot krijgt geworpen.

IEDER VOOR ZICH
Zoals gezegd werd het voorstel omtrent het gebruik van de Europese coëfficiënt al snel naar de prullenbak verwezen.  Toch is het ergens jammer dat deze wilde geruchten niet nog net iets langer in de lucht bleven hangen, al was het maar om bij sommigen de maskers van de solidariteit te laten afvallen – en toe te kijken hoe anderen die plots net opzetten. Benieuwd ook of Anderlecht dan nog altijd voor een herverdeling van de Europese gelden zou hebben geijverd. Of dat Club Brugge dan nog steeds grote voorstander was voor het stopzetten van de competitie. Maakt u zich immers vooral geen illusies: ondanks alle oproepen om solidariteit, is het een crisis als deze meer dan ooit ieder voor zich.

LEES OOK: Erfgenaam Vanaken gezocht: "Hij had geen plaats bij beste Club"

Gelooft u in de solidariteit van de Belgische clubs?

Meest recent

Anderlecht ziet sterretjes tegen Lyon: "Hij is een ramp"

RSC Anderlecht heeft woensdagavond zijn campagne in de League Phase van de Europa League op gang ...

41
41
Erfgenaam Vanaken gezocht: "Hij had geen plaats bij beste Club"

Club Brugge won zondagmiddag met 3-1 van Antwerp FC terwijl Hans Vanaken met een blessure vanuit de ...

113
113
Vertederende beelden: Duranville geniet van Anderlecht-terugkeer

RSC Anderlecht kruist woensdagavond de degens met Olympique Lyon. Bij de Fransen begint Julien ...

42
42
Anderlecht-Lyon: Bruno verrast iedereen met onuitgegeven ploeg

RSC Anderlecht staat woensdagavond voor een mooie uitdaging. Paars-Wit opent dan zijn campagne in de ...

87
87
Anderlecht maakt indruk: opvallende voorspelling Lyon-coach

RSC Anderlecht begint woensdagavond aan zijn campagne in de League Phase van de Europa League. Zo ...

286
286
‘Van Bommel blaast De Bruyne-comeback zelf op’

Kevin De Bruyne lijkt zijn basisplaats bij Napoli opnieuw te veroveren, maar dreigt die straks net ...

166
166
Openda en Duranville? Lyon-ster geeft ongezouten analyse

Bij Olympique Lyon staat vanavond Lo&iuml;s Openda wellicht in de basis, Julien Duranville mag ...

35
35
Euvrard wil tegen AA Gent komaf maken met pijnlijk cijfer

Standard begon goed aan het seizoen, maar tegen KVC Westerlo werden ze wel met de voeten op de grond ...

100
100
Club Brugge krijgt fikse waarschuwing na transferzomer

Club Brugge begon met hoge verwachtingen aan het nieuwe seizoen, maar in de aanloop naar de ...

301
301
Na Matz Sels zegt ook volgende speler Rode Duivels vaarwel

Matz Sels heeft besloten te stoppen als Rode Duivel. Daags nadien is er een volgende speler die ...

203
203
Ajax ontdekt 'nieuwe Dolberg': "Dacht aan vertrekken"

Ajax won gisterenavond met 5-1 van Willem II. De Amsterdammers staan momenteel nog vierde, maar het ...

86
86
Duranville terug naar Anderlecht: van gouden naar eeuwig talent?

RSC Anderlecht heeft een geweldige jeugdopleiding, dat weten ze ondertussen in heel Europa. ...

469
469
Union SG speelt Europese thuismatch... in het buitenland

Union SG speelt op 22 oktober tegen Hapoel Be'er Sheeva. De Brusselaars weten echter nog niet waar ...

243
243
"Soms denk ik in bed..."-Kat Kerkhofs onthult twijfels

Soms lijkt het alsof alles vanzelf gaat wanneer je vanop de eerste rij naar het leven van een ...

42
42
Vier jaar geleden de RSCA-ster tegen Lyon: nu actief in Serie A

RSC Anderlecht speelde vier jaar geleden een galamatch in het Lotto Park tegen Olympique Lyon. Ze ...

93
93
Hasselt greep naast Beerschot-smaakmaker: "Waren close"

Sporting Hasselt-voorzitter Sam Kerkhofs gaf via Instagram antwoord op vragen van supporters en kwam ...

216
216
'KBVB denkt aan zeer straffe zet na ontslag Willems'

De KBVB is al jaren een organisatie waar grote ego's elkaar de das omdoen. Het is er nooit rustig. ...

151
151
Géén Club Brugge, wel mooi contract bij Ajax

Volgens bepaalde Belgische media was het in de zomer al een zekerheid, maar uiteindelijk kwam het ...

108
108
Anderlecht snakt naar eerste Europese gala-avond in 10 jaar tijd

RSC Anderlecht neemt het vanavond op tegen Olympique Lyon. Dat is een Franse topclub. De Brusselaars ...

175
175
Standard heeft beet en legt speler langer vast

Standard heeft weer uitzicht op een goede toekomst. De Rouches zetten stelselmatig stappen ...

46
46
Arnaud Bodart vindt alsnog nieuwe werkgever

Arnaud Bodart heeft een nieuwe club gevonden. De 28-jarige Belgische doelman gaat aan de slag bij Le ...

41
41
Mechele zorgt met één foto voor bijzonder veel emotie

Brandon Mechele heeft de voorbije maanden een bijzonder hoofdstuk toegevoegd aan zijn leven. Samen ...

237
237
'Rampscenario voor Antwerp: miljoenen de vuilbak in'

Ondanks de overname moet Antwerp nog altijd op de centen passen. Tegenvallers op de transfermarkt ...

377
377
Donkere wolken boven KVDO: schokkende details lekken uit

Er hangt een donkere wolk boven amateurclub KV Diksmuide Oostende, de opvolger van KV Oostende. ...

213
213
Verrassing bij Anderlecht: met basisdebutant tegen Lyon?

Tijdens de openingsspeeldag van de Europa League, krijgt RSC Anderlecht woensdagavond het bezoek van ...

350
350

Meer sportnieuws