Vanhamel vs. Van Crombrugge: de ultieme vergelijking

door
Vanhamel vs. Van Crombrugge: de ultieme vergelijking

Vandaag wordt Anderlecht weer gelinkt aan Moeskroen-doelman Jean Butez, maar vorige week zorgde Paars-Wit nog voor een verrassing door interesse in Mike Vanhamel te uiten. Meer zelfs: de Brusselaars zouden al een bod van een half miljoen hebben uitgebracht op het 30-jarige sluitstuk. Een keuze die hier en daar de wenkbrauwen deed fronsen, maar bij nader inzicht nog geen gek idee. Of daar lijkt het toch op wanneer we de kwaliteiten van de Beerschot-goalie onder de loep nemen.


Eerder kon u hier al lezen hoe die na Anthony Moris (Virton) procentueel gezien de meeste doelreddingen verrichte in 1B. Vanhamel stopte gemiddeld 77% van alle pogingen die zijn kant op werden gevoerd, Moris deed nog twee procent beter. Knappe statistieken die op het hoogste niveau alleen worden overtroffen door Simon Mignolet (83 procent) en ... Hendrik Van Crombrugge (78%) zelf, zij het met een erg kleine marge. Wat dat betreft is hij dus een logisch transfertarget en misschien zelfs meer dan een potentiële nieuwe doublure voor de huidige steunpilaar onder de lat, die veelvuldig aan een vertrek wordt gelinkt.



Sinds de terugkeer van Vincent Kompany wordt van een doelman in het Lotto Park echter meer dan ooit verwacht dat hij daarnaast tevens over goede voetjes beschikt. Geen probleem voor Vanhamel, die op het Kiel bewierookt wordt voor zijn voetballende capaciteiten. Een logische opvolger voor Van Crombrugge, denk je dan, al vertellen de cijfers op het eerste zicht een ander verhaal. Die laatste zag dit seizoen namelijk 92 procent van zijn passes aankomen, een percentage dat bij Vanhamel (81,4%) een flink pak lager ligt. Pas wanneer we dieper graven in de statistieken, zien we de nuances die hierbij moeten worden geplaatst.

ANDERLECHT vs. BEERSCHOT

Op de korte tot middellange afstand zijn beide doelmannen min of meer elkaars gelijke, met een slaagpercentage van ongeveer 98 procent. Bij de passes die iets dieper in het veld belanden, doet Van Crombrugge (69,9%) wél significant beter dan Vanhamel (64,9%) – al blijft de kloof van vijf procent relatief verwaarloosbaar te noemen. Bovendien worden die cijfers in een ander daglicht gesteld wanneer we het aantal passes en de moeilijkheidsgraad daarvan erbij nemen. Zo hanteren Anderlecht en Beerschot een compleet verschillende tactiek, waarbij ook de rol van de doelman in balbezit op diverse vlakken anders wordt ingevuld.

TIJDSDRUK

Zowel Anderlecht (56%, 3de in 1A) als Beerschot (52,3%, 2de in 1B) hebben het leer graag in hun bezit, maar wanneer dit níét het geval is passen ze in Antwerpen een fellere pressing toe. Daartegenover staat wel dat de Ratten ook zélf minder tijd krijgen gegund om rustig rond te tikken, zo blijkt onder meer uit het gemiddeld aantal passes per match. Dat ligt in Brussel maar liefst 100 eenheden hoger, maar toch krijgt Vanhamel (16 keer per duel) nóg vaker de bal toegespeeld dan Van Crombrugge (14 stuks). Meer contacten dus, zij het onder hogere druk en dus met minder tijd om een voetballende oplossing te vinden.

VERSCHILLENDE TACTIEK

Het hogere tempo op het Kiel vergeleken met het Lotto Park zorgt daarnaast vanzelfsprekend voor andere accenten in de passing. Anderlecht focust zich bijvoorbeeld vooral op de korte afstand, terwijl Beerschot het iets verticaler zoekt. Zo lanceert het elftal van Hernan Losada wekelijks 53 lange ballen, 10 stuks meer dan de club waar hij ooit faalde als speler. Twaalf daarvan vertrekken van Vanhamel zijn voet, tegenover slechts vier voor Van Crombrugge. Dat de doelman van Beerschot zoals eerder gezegd amper vijf procent accuraatheid prijsgeeft, is gezien het veel hoger volume en de aard van die passes dus een knappe prestatie.



CONCLUSIE

81,4 tegen 92 procent: het lijkt een groot verschil. De nuance zit hem evenwel in de relatieve cijfers. Maar liefst 47 procent van Vanhamel zijn passes zoeken een ploegmaat in de verte, wat bij Van Crombrugge slechts in 22 procent van de gevallen opgaat. Tel daarbij nog de fellere druk waar zijn mogelijke opvolger vandaag onder moet presteren, alsook de schaarsere opties vergeleken met de opbouw vanuit de eigen zestien in Anderlecht, en het is niet meer dan logisch dat hij wat aan precisie inboet. Meer lange ballen staat nu eenmaal gelijk aan meer 'risico', wat automatisch zijn weerslag heeft op de algemene statistieken.

Na deze grondige analyse kunnen we dan ook enkele belangrijke besluiten trekken. De keeperskwaliteiten van Vanhamel staan buiten kijf, want in 1B behoort hij tot de absolute top. Daarom zou hij ook bij een van de betere clubs op het hoogste niveau niet misstaan. De focus ligt nu echter vooral op zijn voetballende vermogens, die Losada alvast konden bekoren. Het is per slot van rekening geen toeval dat de Argentijn zijn doelman zo veel aan de bal laat, hoewel dat gezien het hoge tempo en dito pressing van de tegenstander vaak geen cadeau is. Mocht Vanhamel straks werkelijk naar Anderlecht trekken, zal hij in zijn passing wel de omschakeling van lange naar korte ballen moeten maken. Met meer tijd en ruimte, mag dat evenwel geen probleem zijn.

LEES OOK: PO's CPL: Patro incasseert late tik, Lommel droomt van JPL

🚀

Is Vanhamel een geschikte vervanger voor Van Crombrugge?

Meest recent

Charaï baalt: "VAR heeft wedstrijd kapotgemaakt"

Westerlo kreeg zaterdagavond een unieke kans om na het puntenverlies van Genk weer de leiding te ...

27
27
Godts komt met verklaring voor weergaloze goal

Mika Godts zal de komende dagen de wereld rondgaan. De kersverse Rode Duivel scoorde zaterdagavond ...

7
7
Inter-coach komt met grote Stankovic-hint

Bij Club Brugge lijken ze in de zomer alweer de nodige smaakmakers te verliezen. Verschillende ...

80
80
Doku redt City: Guardiola strooit enorme lof

Manchester City staat voor de vierde keer op rij in de finale van de FA Cup, maar daarvoor heeft het ...

31
31
Antwerp leeft op, tienkoppig Westerlo krijgt zware klappen

Antwerp is plots weer springlevend in deze Europe Play-Offs. The Great Old maakte gehakt van een ...

66
66
Straf compliment Hubert: "Doet denken aan Kompany"

Er werd wat meewarig gedaan toen Union in oktober na het plotse vertrek van Sébastien ...

28
28
Goots raadt JPL-smaakmaker aan bij Club Brugge

Voor Club Brugge belooft het alweer een zeer drukke transferzomer te gaan worden. Zowel aan ...

124
124
A la Zlatan: Godts scoort magistraal in vlotte zege Ajax

In de Eredivisie heeft Ajax zich voorlopig weer op de vierde plaats in het klassement genesteld, ...

61
61
Alarm voor Karetsas: Hayen komt met eerste update

KRC Genk is zaterdag weer tegen een domper aangelopen in de Europe Play-Off. Ook de derde ...

310
310
Euvrard eerlijk: "Winnen was overdreven geweest"

Standard is nog steeds in de running in de Europe Play-Off. Het sprokkelde zaterdagavond een puntje ...

50
50
Woeste Mazzu pakt spelers OHL keihard aan

Voor OH Leuven lijkt de Europe Play-Off nu al een maat voor niets te worden. Het blijft achter met ...

32
32
Titelstrijd blijft thriller: Arsenal wipt weer naar leiding

De titelstrijd in de Premier League blijft razend spannend. Manchester City komt dit weekend niet in ...

34
34
Genk laat het liggen: Standard sleept punt uit de brand

Een inefficiënt Racing Genk heeft zich vanavond de kaas van het brood laten eten door Standard. ...

45
45
Doku zet comeback in: City op valreep naar bekerfinale

Manchester City heeft nog altijd uitzicht op de Engelse treble. Het plaatste zich zaterdagavond ...

37
37
Crisis dreigt: Club en sterspeler vliegen elkaar in de haren

Club Brugge en zijn sterspeler staan opnieuw lijnrecht tegenover elkaar. De spanningen van afgelopen ...

640
640
Hoop én zorgen bij Taravel en Anderlecht

RSC Anderlecht hoopt morgen buur Union SG het leven zuur te maken. De Brusselaars kunnen maar best ...

157
157
Smets spreekt zich uit over vertrek bij KRC Genk

Bij KRC Genk gaan Konstantinos Karetsas en Zakaria El Ouahdi de club in de zomer verlaten. Dat lijkt ...

140
140
Mulder geeft hét probleem van Anderlecht prijs

RSC Anderlecht kent alweer een moeizaam seizoen. De Brusselaars hopen dit wel nog prachtig te ...

144
144
STVV heeft opvallende 'deal' met Feyenoord

STVV kent een absoluut droomseizoen. De Kanaries lijken op weg naar Europees voetbal, wat dé ...

108
108
Smaakmaker Standard stilaan grof wild: "Meerdere clubs"

Bij Standard hopen ze alsnog een Europees ticket te behalen, maar dan gaan ze toch nog ...

112
112
'Anderlecht drukt door voor eerste zomeraanwinst'

RSC Anderlecht is volop bezig met het zoeken naar versterking. Er komen steeds meer namen naar ...

200
200
Sensatie in Premier League: rollercoaster voor Tottenham

Om 16u stonden er een aantal duels op het programma in de Premier League. Vooral de matchen van ...

56
56
Charleroi bezorgt ex-coach Mazzu frustrerende namiddag

In de Europe Play-Offs namen OH Leuven en Sporting Charleroi om 16u tegen elkaar op. Beide ploegen ...

12
12
Bayern München zet 3-0 alsnog recht na weergaloze helft

In de Bundesliga stonden er maar liefst vijf matchen op het programma. Vincent Kompany trok met ...

106
106
Van der Elst begrijpt Leko niet: "Raar..."

Club Brugge deed midweeks een zeer goede zaak door met 6-1 te winnen van KV Mechelen. Union SG ...

105
105

Meer sportnieuws