Vanhamel vs. Van Crombrugge: de ultieme vergelijking

door
Vanhamel vs. Van Crombrugge: de ultieme vergelijking

Vandaag wordt Anderlecht weer gelinkt aan Moeskroen-doelman Jean Butez, maar vorige week zorgde Paars-Wit nog voor een verrassing door interesse in Mike Vanhamel te uiten. Meer zelfs: de Brusselaars zouden al een bod van een half miljoen hebben uitgebracht op het 30-jarige sluitstuk. Een keuze die hier en daar de wenkbrauwen deed fronsen, maar bij nader inzicht nog geen gek idee. Of daar lijkt het toch op wanneer we de kwaliteiten van de Beerschot-goalie onder de loep nemen.


Eerder kon u hier al lezen hoe die na Anthony Moris (Virton) procentueel gezien de meeste doelreddingen verrichte in 1B. Vanhamel stopte gemiddeld 77% van alle pogingen die zijn kant op werden gevoerd, Moris deed nog twee procent beter. Knappe statistieken die op het hoogste niveau alleen worden overtroffen door Simon Mignolet (83 procent) en ... Hendrik Van Crombrugge (78%) zelf, zij het met een erg kleine marge. Wat dat betreft is hij dus een logisch transfertarget en misschien zelfs meer dan een potentiële nieuwe doublure voor de huidige steunpilaar onder de lat, die veelvuldig aan een vertrek wordt gelinkt.



Sinds de terugkeer van Vincent Kompany wordt van een doelman in het Lotto Park echter meer dan ooit verwacht dat hij daarnaast tevens over goede voetjes beschikt. Geen probleem voor Vanhamel, die op het Kiel bewierookt wordt voor zijn voetballende capaciteiten. Een logische opvolger voor Van Crombrugge, denk je dan, al vertellen de cijfers op het eerste zicht een ander verhaal. Die laatste zag dit seizoen namelijk 92 procent van zijn passes aankomen, een percentage dat bij Vanhamel (81,4%) een flink pak lager ligt. Pas wanneer we dieper graven in de statistieken, zien we de nuances die hierbij moeten worden geplaatst.

ANDERLECHT vs. BEERSCHOT

Op de korte tot middellange afstand zijn beide doelmannen min of meer elkaars gelijke, met een slaagpercentage van ongeveer 98 procent. Bij de passes die iets dieper in het veld belanden, doet Van Crombrugge (69,9%) wél significant beter dan Vanhamel (64,9%) – al blijft de kloof van vijf procent relatief verwaarloosbaar te noemen. Bovendien worden die cijfers in een ander daglicht gesteld wanneer we het aantal passes en de moeilijkheidsgraad daarvan erbij nemen. Zo hanteren Anderlecht en Beerschot een compleet verschillende tactiek, waarbij ook de rol van de doelman in balbezit op diverse vlakken anders wordt ingevuld.

TIJDSDRUK

Zowel Anderlecht (56%, 3de in 1A) als Beerschot (52,3%, 2de in 1B) hebben het leer graag in hun bezit, maar wanneer dit níét het geval is passen ze in Antwerpen een fellere pressing toe. Daartegenover staat wel dat de Ratten ook zélf minder tijd krijgen gegund om rustig rond te tikken, zo blijkt onder meer uit het gemiddeld aantal passes per match. Dat ligt in Brussel maar liefst 100 eenheden hoger, maar toch krijgt Vanhamel (16 keer per duel) nóg vaker de bal toegespeeld dan Van Crombrugge (14 stuks). Meer contacten dus, zij het onder hogere druk en dus met minder tijd om een voetballende oplossing te vinden.

VERSCHILLENDE TACTIEK

Het hogere tempo op het Kiel vergeleken met het Lotto Park zorgt daarnaast vanzelfsprekend voor andere accenten in de passing. Anderlecht focust zich bijvoorbeeld vooral op de korte afstand, terwijl Beerschot het iets verticaler zoekt. Zo lanceert het elftal van Hernan Losada wekelijks 53 lange ballen, 10 stuks meer dan de club waar hij ooit faalde als speler. Twaalf daarvan vertrekken van Vanhamel zijn voet, tegenover slechts vier voor Van Crombrugge. Dat de doelman van Beerschot zoals eerder gezegd amper vijf procent accuraatheid prijsgeeft, is gezien het veel hoger volume en de aard van die passes dus een knappe prestatie.



CONCLUSIE

81,4 tegen 92 procent: het lijkt een groot verschil. De nuance zit hem evenwel in de relatieve cijfers. Maar liefst 47 procent van Vanhamel zijn passes zoeken een ploegmaat in de verte, wat bij Van Crombrugge slechts in 22 procent van de gevallen opgaat. Tel daarbij nog de fellere druk waar zijn mogelijke opvolger vandaag onder moet presteren, alsook de schaarsere opties vergeleken met de opbouw vanuit de eigen zestien in Anderlecht, en het is niet meer dan logisch dat hij wat aan precisie inboet. Meer lange ballen staat nu eenmaal gelijk aan meer 'risico', wat automatisch zijn weerslag heeft op de algemene statistieken.

Na deze grondige analyse kunnen we dan ook enkele belangrijke besluiten trekken. De keeperskwaliteiten van Vanhamel staan buiten kijf, want in 1B behoort hij tot de absolute top. Daarom zou hij ook bij een van de betere clubs op het hoogste niveau niet misstaan. De focus ligt nu echter vooral op zijn voetballende vermogens, die Losada alvast konden bekoren. Het is per slot van rekening geen toeval dat de Argentijn zijn doelman zo veel aan de bal laat, hoewel dat gezien het hoge tempo en dito pressing van de tegenstander vaak geen cadeau is. Mocht Vanhamel straks werkelijk naar Anderlecht trekken, zal hij in zijn passing wel de omschakeling van lange naar korte ballen moeten maken. Met meer tijd en ruimte, mag dat evenwel geen probleem zijn.

LEES OOK: Beerschot doorgelicht: eigenaars geven nieuwe ambities prijs

Is Vanhamel een geschikte vervanger voor Van Crombrugge?

Meest recent

Grote rentree in basiself, Fink slachtoffert titularis

In de Europa League staat KRC Genk donderdagavond voor een belangrijke wedstrijd. Op eigen veld ...

10
10
Union of Club? 'Slechts één Belgische ploeg door in UCL'

De League Phase van de Champions League is inmiddels alweer vijf speeldagen ver. De twee Belgische ...

53
53
Kompany moet brandje blussen: "Hij was een ramp"

De ongeslagen reeks van Bayern München dit seizoen is ten einde gekomen. Arsenal FC wist de ...

39
39
'Portugese afgang heeft gevolgen: Club vliegt mercato op'

Club Brugge is in de Champions League stevig op zijn limieten gebotst. Op het veld van Sporting CP ...

353
353
Belgisch voetbal in verval: oorzaak gevonden voor DAZN-explosie?

Het Belgische clubvoetbal kreeg deze week een heuse klap te verwerken, zo besloot DAZN om het ...

264
264
Loting WK-groepsfase: oplawaai Rode Duivels dreigt

Binnen anderhalve week is het zover, dan wordt geloot voor de groepsfase van het WK 2026. De Rode ...

261
261
'Antwerp compleet het noorden kwijt met nieuwe coach'

Nauwelijks was Stef Wils buiten, of de naam van Joseph Oosting lag al op tafel – en nu dreigt ...

292
292
'Anderlecht mist sterkhouder: Hasi overweegt verrassing'

RSC Anderlecht deelde donderdag slecht nieuws uit de ziekenboeg, want César Huerta ligt nog ...

232
232
Jan Mulder breekt de stilte: "Het wordt een martelgang"

Jan Mulder veroverde jarenlang de harten van veel kijkers op televisie in Vlaanderen. En toen kwam ...

355
355
DAZN spreekt klare taal over uitzendingen speeldag 16

Na de abrupte breuk tussen DAZN en de Pro League, die intussen al naar de rechtbank trok, was de ...

371
371
Hayen vreest rampscenario: noodoplossing bij Club Brugge?

Club Brugge ging woensdag met de billen bloot in Lissabon. Bovenop de kansloze 3-0 nederlaag tegen ...

371
371
Fink hakt knopen door: twee wijzigingen bij KRC Genk?

KRC Genk heeft weinig tijd om stil te staan bij de nederlaag tegen KV Mechelen, want in de Europa ...

146
146
Ruben Van Gucht slaat VRT met absolute verstomming

Ruben Van Gucht nam gisteren afscheid van De Slimste Mens tijdens zijn vijfde passage in het ...

211
211
Witte rook op de Bosuil: Antwerp stelt opvolger Wils voor

De nederlaag tegen Dender bleek de druppel teveel voor Stef Wils, die meteen nadien bedankt werd ...

119
119
Pro League houdt adem in: Belgisch voetbal van de buis?

Na een maandenlange patstelling trok DAZN dinsdag abrupt de stekker uit het tv-contract. Het ...

344
344
Anderlecht bevestigt opdoffer: sterkhouder lange tijd out

Anderlecht maakte de laatste weken een stevige opmars. Met een negen op negen tegen KV Mechelen, ...

170
170
Hein geeft Hayen wijze raad: "Al de tweede keer"

Het werd deze keer geen feest in de Champions League voor Club Brugge. Alle euforie na het knappe ...

218
218
'Club Brugge en Union kruisen degens bij voetbalbond'

Het heeft er alle schijn van dat de titelstrijd dit seizoen opnieuw een duel zal worden tussen Union ...

185
185
'Real Madrid plant Haaland-bom: op één voorwaarde'

Er staat dit seizoen weer geen maat op Erling Haaland. De doelpuntenmachine scoorde voor Manchester ...

169
169
'Genk mengt zich in strijd om peperdure goalgetter'

KRC Genk gaat donderdagavond op zoek naar een nieuw resultaat in de Europa League. Daarvoor zal het ...

524
524
Domper voor Trossard: Arteta brengt update

Woensdagavond werkten Arsenal en Bayern München dé kraker van de speeldag in de ...

97
97
Pijnlijke conclusie voor Club: "Is er een probleem?"

Club Brugge likt zijn wonden na de pijnlijke zeperd van woensdagavond in Lissabon. De 3-0-nederlaag ...

181
181
'Eindelijk witte rook: Antwerp heeft nieuwe coach beet'

Vorig weekend noteerden we het tweede trainersontslag van het seizoen in de Jupiler Pro League. ...

349
349
'Nieuwe domper Belgische fans: traditie eindigt na 50 jaar'

Het is voorlopig nog geen al te fijn seizoen voor de Belgische voetbalsupporter. Die kon de Jupiler ...

105
105
TRANSFERUURTJE: 'West Ham berooft JPL, cruciaal nieuws Anderlecht'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

268
268

Meer sportnieuws