De Oude Duivels: anciens op de wip voor Euro 2021?

754 stemmen
De Oude Duivels: anciens op de wip voor Euro 2021?

Over zijn contract kreeg hij nog geen duidelijkheid, maar zelf gaat Roberto Martinez er nog steeds vanuit dat hij op Euro 20201 aan het roer van de Rode Duivels staat. De bondscoach hoopt daar met de Gouden Generatie meer te oogsten dan de bronzen medaille op het WK in Rusland van twee jaar geleden, al kwam het uitstel omwille van de coronacrisis wel érg ongelegen. Heel wat sterkhouders torsen intussen namelijk flink wat kilometers met zich mee. Tijd voor verandering, of toch nog even afwachten?


Het thema kwam de laatste tijd al geregeld aan bod: in welke mate lijden de Belgische kansen op EK-glorie onder de verplaatsing van het toernooi naar volgende zomer? Dat enkele tenoren van ons nationaal elftal stilaan een dagje ouder worden, is namelijk algemeen geweten. Anderen bevinden zich dan weer vandaag in principe net op hun hoogtepunt. Kans verkeken, zo vrezen de vele waarnemers die de Rode Duivels zo tegen volgend jaar een stap terug zien zetten van topfavoriet naar outsider. Zeker omdat de concurrentie uit onder meer Frankrijk, Engeland, Nederland en Duitsland in de tussentijd allesbehalve stilzit.

MANNEN VAN MARTINEZ
Terwijl zich daar een wissel van de wacht aandient, hinkt Martinez iets meer op twee gedachten. Dat liet de Spanjaard nu nog eens merken door te stellen dat hij "hoopt dat de spelers met 90 caps achter de rug er nog bij zijn op het EK". Concreet heeft de selectieheer het dan over de top vier recordinternationals Jan Vertonghen (118 interlands), Eden Hazard (106), Axel Witsel (105) en Toby Alderweireld (98), aangevuld met Dries Mertens (90 stuks). Vincent Kompany schiet net één wedstrijd te kort om binnen deze categorie te vallen, al mogen we er toch van uitgaan dat de speler-inspirator van Anderlecht meegerekend wordt.



Martinez toonde zich immers van meet af aan sceptisch over diens dubbelrol in het Lotto Park, waarbij het vele blessureleed voor nieuwjaar hem alleen maar gesterkt zal hebben in die mening. Al bestempelde de bondscoach de keuze van zijn defensieleider wel als moedig, en bestaat over de capaciteiten van een fitte Kompany weinig discussie. Tenzij zijn lichaam roet in het eten strooit, zal de dan 35-jarige ancien ook in 2021 de troepen dus aanvoeren. Zij het wel zonder de kapiteinsband rond zijn arm, want die blijft voor Hazard (29). Hopelijk heeft hij er dan wel een betere campagne, zónder blessures, bij Real Madrid opzitten.

TWIJFELS BIJ TRANSFERS
Hetzelfde geldt voor Vertonghen, van wie nog niet vaststaat waar hij zijn loopbaan voortzet. Bij Tottenham is het na acht jaar alvast einde verhaal voor de 32-jarige linkspoot, die vooral vanuit de Serie A wel nog op flink wat interesse kan rekenen. Afgeschreven aan de top mogen en willen we hem dus zeker niet noemen, zeker niet nu hij erop gebeten zal zijn om zich in de herfst van zijn carrière nog eens te bewijzen. Twijfelen aan de kwaliteiten van Sterke Jan doen we dan ook allesbehalve, maar wie weet bevalt de Italiaanse lucht hem na al die jaren in Londen toch minder dan gedacht. En zit hij daar binnen een jaar in hetzelfde schuitje.



Hoe dan ook dringt het afscheid van maatje Mega Toby zich op. Over Alderweireld (31) zelf hoeven we ons alleszins geen zorgen te baren, want die is nog altijd van wereldklasse. Net zoals Mertens in Napoli, al kan het voor zulke types steeds snel gaan. Wanneer het EK begint, zal de publiekslieveling tenslotte toch al 34 jaar zijn. Bovendien is hij net als Vertonghen straks einde contract, een voedingsbodem voor de zoveelste geruchten over een verhuis in de omgekeerde richting. Ondanks alle perikelen lijkt Mertens nog altijd iets te gelukkig in Napels, maar mocht dit gebeuren wordt het afwachten hoe hij de Premier League verteert.

11 TINTEN GRIJS (EN MEER)
Behalve Romelu Lukaku, die 84 caps op de teller heeft staan en in tegenstelling tot eerdere verklaringen zijn Rode Duivels-tenue binnenkort vast nog niet op zal bergen, overschrijdt niemand in de huidige kern zelfs de kaap van 80 interlands. Tenzij Marouane Fellaini (87 stuks) werkelijk zijn comeback maakt, wat we nu nog minder verwachten, of Mousa Dembélé (82) zich plots alsnog bedenkt over zijn internationaal pensioen. Het neemt wel niet weg dat de selectie van Martinez de nodige grijze haren begint te vertonen. Zo zijn ook Thomas Vermaelen (34) en Nacer Chadli (30) de dertig voorbij – en vooral veel te vaak gekwetst.



Vooral in de groep van vermoedelijke titularissen stapelen de jaren zich dus op. Naast de eerder vermelde namen, met Lukaku als enige uitzondering, zal zelfs Kevin De Bruyne zich op Euro 2020 een dertiger mogen noemen. Thomas Meunier komt dan eveneens al aardig in de buurt. De gemiddelde leeftijd van de troepen die Martinez daar de wei in zal sturen, overschrijdt wellicht dus gemakkelijk de grens van 30 jaar – zelfs als Youri Tielemans en Thorgan Hazard, de enige logische wissels, de plaats van Mertens en Chadli innemen. Geen al te best voorteken, want het oudste elftal dat in deze eeuw een EK of WK won was Italië in 2006.

OUD VERSUS NIEUW
De Azzurri telden toen tien spelers ouder dan 29 jaar in hun 23-koppige kern, die gemiddeld 28,2 jaar oud was. Ruimschoots meer dan het normale gemiddelde van 26,4 voor een WK –of EK-winnaar, waarbij die cijfers voor beide toernooien opmerkelijk genoeg aast precies hetzelfde zijn. Indien we de oefening even doortrekken voor de Rode Duivels, zien de voortekens er dus vrij somber uit. Per slot van rekening was het team dat twee jaar geleden de memorabele zege tegen Brazilië afdwong reeds even oud als de Italianen in 2006. En zitten er op het eerste zicht vrij weinig wissels aan te komen, zeker wat de basisploeg betreft.



Vergeleken met de selectie in 2018 zien we, behalve de gestopte Fellaini en Dembélé, slechts twee logische afvallers: Adnan Januzaj en Yannick Carrasco. Beiden liggen wel in de bovenste schuif van Martinez en zijn dus nog verre van uitgeschakeld, wat – onder voorbehoud van blessures – betekent dat mogelijk nagenoeg exact dezelfde 23 spelers volgend jaar de Belgische eer zullen verdedigen. Nochtans kloppen een heleboel verse krachten op de deur, van jongens die er al vaker bij waren zoals Timothy Castagne, Dennis Praet en Hans Vanaken tot meer sporadische figuren als bijvoorbeeld Benito Raman, Leandro Trossard of Elias Cobbaut.

VRAAG & ANTWOORD
Ook onder andere Sebastiaan Bornauw, Dodi Lukebakio en Orel Mangala kloppen aan de deur, terwijl nog jongere talenten zoals Jérémy Doku, Charles De Ketelaere, Yari Verschaeren en Sambi Lokonga tegen dan allemaal uiteraard grote stappen kunnen zetten. Bovendien kondigt zich daarna nóg een beloftevolle generatie aan, zo wist bondscoach van de U21 Jacky Mathijssen zopas nog te vertellen. Behalve de vraag om verjonging, lijkt ook het antwoord dus meteen al duidelijk. Nu alleen nog afwachten of het in 2021 al nodig zal zijn om er een beroep op te doen.

LEES OOK: De Boever ziet luxeprobleem voor Garcia: “Alleen Spanje heeft dit”

Welke nieuwe naam in vergelijking met 2018 moet volgens u al zeker mee naar het EK?

Meest recent

Belgische clubs alert: 'Pocognoli op straat bij Monaco'

Nu het seizoen in het clubvoetbal er nagenoeg opzit, kan de trainerscarrousel op toerental beginnen ...

9
9
Pakkende woorden: Gündogan lucht zijn hart over coach Kompany

Vincent Kompany heeft een uitstekend tweede seizoen als hoofdcoach van Bayern München achter de ...

24
24
‘Miljoenendeal in de maak: Club praat met oude bekende’

Club Brugge grijpt terug naar een transferdossier dat al langer op tafel ligt in Westkapelle. In ...

419
419
'D-Day voor Club Brugge: Stankovic krijgt duidelijkheid'

Club Brugge staat voor een bijzonder drukke zomer. Het zal wellicht weer heel wat smaakmakers ...

168
168
Hasi doet boekje open over ontslag bij Anderlecht

Bij Anderlecht is het een zeer woelig seizoen geweest, dat ook op een valse noot eindigde. Het greep ...

132
132
'Miljoenentransfer Antwerp: opvolger staat al klaar'

Antwerp beleefde een moeilijk seizoen. Met Stef Wils en Joseph Oosting werden alweer twee trainers ...

184
184
Charleroi jubelt: Speler van het Jaar blijft aan boord

Voor Charleroi was het een tegenvallend seizoen met twee trainerswissels en een lange zwakke reeks, ...

15
15
'Uittocht Club: volgende deal komt op gang'

Club Brugge heeft dit seizoen opnieuw de landstitel veroverd en een sterke campagne afgewerkt in de ...

316
316
'Toptransfer voor De Busser na afscheid bekende naam'

De voorbije seizoenen speelde Jari De Busser zich in de kijker bij Go Ahead Eagles. De doelman was ...

69
69
Club Brugge verrast en gaat shoppen bij AA Gent

Club Brugge zal deze zomer zijn werk hebben op de transfermarkt. Het lijkt erop dat er voor heel wat ...

189
189
'Verrassende oude bekende trainerskandidaat bij Anderlecht'

Het eerste werk van Antoine Sibierski als sportief directeur van Anderlecht lijkt het vinden van een ...

389
389
Wat een farce: proces rond verkoop RSCA weer uitgesteld

Normaal gezien zou donderdag eindelijk het proces rond mogelijke fraude bij de verkoop van ...

117
117
Rode Duivel solliciteert: "Ben klaar voor Club Brugge"

Club Brugge gaat een heel drukke zomermercato tegemoet. Er gaan heel veel spelers de club verlaten. ...

541
541
Zetterberg over drie RSCA-spelers: "Hen zeker houden"

Bij RSC Anderlecht gaat er het een en ander gebeuren deze zomer. Antoine Sibierski gaat samen met de ...

322
322
Exit De Bruyne? Napoli schrikt van opvallende evolutie

Kevin De Bruyne heeft zijn eerste seizoen bij Napoli achter de rug. Een groot succes werd dat niet. ...

196
196
Deschacht weet wie dé ideale coach is voor Anderlecht

Bij RSC Anderlecht hopen ze binnen dit en een paar weken de nieuwe coach voor te stellen. Olivier ...

369
369
De Mil speelt open kaart over zijn toekomst bij AA Gent

Rik De Mil hoopt AA Gent alsnog naar een Europees ticket te kunnen loodsen. Echt overtuigend was het ...

550
550
Lommel SK geniet en geeft JPL-ambities meteen prijs

Lommel SK is na 23 jaar weer in de Jupiler Pro League. Het wist FCV Dender af te houden en uiteraard ...

127
127
'Verschaeren verrast met opvallende transferpiste'

Na zestien jaar verlaat Yari Verschaeren deze zomer Anderlecht. Het aflopende contract van de ...

402
402
Volgende trainersontslag: OHL dumpt Mazzu

Het lijkt erop dat heel wat eersteklassers volgend seizoen met een andere trainer zullen gaan ...

168
168
Dender bevestigt exit Ferrera, nog bekende naam vertrekt

Voor FCV Dender kwam na twee seizoenen een einde aan het avontuur in de Jupiler Pro League. Ze ...

64
64
Overmars krijgt advies: "Antwerp moet met hen samenwerken"

Bij Antwerp staat er een zeer drukke transferzomer voor de deur. De Great Old ziet immers heel wat ...

323
323
'Kompany baalt: Barça kaapt droomtarget Bayern'

Vincent Kompany sloot zijn tweede seizoen bij Bayern München uiteindelijk af met de Duitse ...

178
178
AA Gent blijft gaan: debutant tekent bij

Voor AA Gent zit het seizoen er nog niet op, want zondag strijden ze nog in een barragematch met KRC ...

72
72
Lommel brengt geweldig nieuws: sensatie mee naar 1A

We krijgen volgend seizoen drie nieuwkomers in de Jupiler Pro League. Na rechtstreekse stijgers ...

94
94

Meer sportnieuws