Belgen in het buitenland: "In IJsland via openbare weg van kleedkamer naar veld"

door
Belgen in het buitenland:

De Belgische voetballers die in de Premier League, La Liga, Serie A of Bundesliga spelen kent u allemaal ondertussen wel. Maar er zijn ook Belgen die in de Nederlandse tweede klasse, in Afrika, in de tweede divisie van Engeland en… in de Faeroër Eilanden actief zijn. Jasper Van Der Heyden speelt sinds kort op het prachtige eiland en onze redactie had een gesprek met hem.


Van Der Heyden is een 24-jarige flankaanvaller en is de zoon van Stephan Van Der Heyden, ex-speler van Club Brugge en momenteel T2 van Vital Borkelmans bij Jordanië. Van Der Heyden kwam via de jeugd van Lierse SK terecht bij Geel, Hoogstraten, Zwarte Leeuw en in 2018 trok hij naar Throttur in IJsland. Sinds maart speelt hij bij AB Argir op de Faeroër Eilanden. Ook daar heeft het coronavirus toegeslaan.

"De competitie zou normaal 6 maart van start zijn gegaan, maar die is voorlopig uitgesteld naar mei. We zijn sinds 31 maart opnieuw beginnen trainen, wel in groepjes van vier en met veel maatregelen. We trainen twee keer per week in deze groepen van vier, zodat we toch iets met de bal kunnen doen. Lopen doen we individueel en dat thuis."

Het is geen alledaagse transfer: naar de Faeroër Eilanden. "Mijn vriendin is een Faeröerse. Ik ben bij AB Argir beginnen meetrainen om fit te blijven en zij boden me meteen een contract aan. Ik heb getekend op voorwaarde dat ik op elk moment gratis kan vertrekken want ik ben er van overtuigd dat ik een hoger niveau aankan. Zij waren hier meteen akkoord."

Voetbal is in IJsland een stuk populairder geworden.

Voordien was hij aan de slag in IJsland. "Het eerste seizoen verliep bijzonder goed. We speelden mee in de top van het klassement, ondanks het wisselen van de beste trainer die ik tot nu toe heb gehad in mijn carrière (Gregg Ryder) en dat net voor het seizoen van start ging. Ik had dat seizoen 11 assists achter mijn naam staan, wat ook het meeste was in onze reeks. Het tweede seizoen ging iets minder voor de club. De trainer stapte op net voor het seizoen begon en we kregen twee nieuwe, jonge en onervaren trainers die nog nooit een eerste elftal hadden geleid."

In België kunnen we ons weinig voorstellen inzake het niveau. Toch valt het op dat er in IJsland een inhaalbeweging is gekomen. Tijdens onze doorreis, anderhalf jaar geleden gingen we er op bezoek bij Runar Kristinsson , zagen we dat er in elk klein dorpje wel een kunstgrasveld was. Het voetbal lééft in het prachtige land.

"Het niveau waar ik speelde (tweede klasse) is te vergelijken ergens tussen Eerste Klasse B en Eerste Amateur in België. Het ene team is duidelijk wat zwakker of beter dan het andere, maar dat heb je in elke reeks. De resultaten van IJsland op het EK 2016 (kwartfinale, nvdr.) laten het voetbal meer en meer leven."

In vele kleine dorpjes zijn dergelijke kunstgrasvelden terug te vinden. (Foto: Claudio Reulens)

Tijdens onze doorreis kwamen we prachtige locaties tegen waar er werd gevoetbald. De pracht van de natuur overheerst en het was voor Van Der Heyden dan ook een fantastisch avontuur. “Er zijn inderdaad een paar prachtige locaties om te voetballen, maar als ik één moet kiezen ga ik toch voor het veldje van Magni, helemaal in het noorden van IJsland. Dat was ook één van de weinige velden dat geen kunstgras was. Ik herinner me nog dat als we van de kleedkamers naar het veld wouden gaan, dat we een weg moesten oversteken. Die weg sloten ze elke wedstrijd af en het verkeer moest daardoor rondrijden. Ik moet wel zeggen dat ik op deze korte tijd op de Faröer Eilanden nog mooiere locaties om te voetballen gezien heb dan in IJsland."

Van Der Heyden staat bekend als een technisch sterke speler en die dus goed presteerde in IJsland. Toch doet zijn naam nooit de ronde in België. "Of ik een Belgische club hoorde de afgelopen maanden? Geen enkele. Terwijl ik op twee seizoenen tijd toch 10 keer scoorde en 18 assists gaf. Maar helaas geven websites zoals Transfermarkt.nl voor IJsland geen assists weer en dat is voor het screenen van een flankspeler toch het eerste waar een scout naar kijkt."

Verdient hij een kans bij een Belgische profclub?

Meest recent

Anderlecht in vieze papieren: “Kunnen ze het vergeten”

RSC Anderlecht staat op een vierde plek in het klassement en moet STVV, Club Brugge en Union SG voor ...

20
20
Vanhaezebrouck verbaast: "Doodgeërgerd aan Vanaken"

Club Brugge won afgelopen speeldag de beladen Slag om Vlaanderen tegen KAA Gent. Door de overstap ...

53
53
'Belgische clubs komen met masterplan tégen DAZN'

De situatie met DAZN en de Pro League heeft gigantische gevolgen voor de Belgische clubs. Financieel ...

237
237
Viktor Verhulst onthult 'bizarre connectie' met Ronaldo

Viktor Verhulst en Cristiano Ronaldo in één zin, wie had dat ooit gedacht? De zoon van ...

10
10
Boeckx vloekt op struikelblok Andelecht: “Onverklaarbaar”

RSC Anderlecht hoopt dit seizoen weer mee voor de prijzen te spelen, maar de resultaten zijn nog te ...

127
127
Expert voorspelt ware nachtmerrie door DAZN-debacle

Het DAZN-debacle met de Pro League en de grote telecombedrijven blijft de gemoederen bezighouden. ...

261
261
Antwerp én Anderlecht bestolen? “Snap er niets van”

Het 2-2 gelijkspel tussen Royal Antwerp FC en RSC Anderlecht wordt daags na de topper nog fel ...

144
144
Doku onder hoogspanning: Guardiola grijpt hard in

De feestdagen staan voor de deur en dan is het voor de profs soms tijd om de riem even los te laten. ...

43
43
Hasi in de problemen bij Anderlecht: “Hij weet het niet”

RSC Anderlecht speelde afgelopen speeldag 2-2 gelijk in de Jupiler Pro League. Paars-Wit heeft grote ...

242
242
'Mika Godts staat plots voor absolute toptransfer'

Ajax beleeft tot dusver een moeilijk seizoen, maar Mika Godts is daarin wel een schaars lichtpuntje. ...

66
66
'Gouden kans: jeugdinternational gratis naar JPL'

De wintermercato opent zeer weldra zijn deuren en heel wat Belgische clubs kunnen versterking ...

83
83
"Hopelijk nooit in de JPL" - Stijnen helemaal afgemaakt

Stijn Stijnen en Patro Eisden stonden de voorbije dagen alweer volop in de spotlights, zij het ...

228
228
'Rampscenario in de maak voor Belgische profclubs'

Het blijft angstvallig afwachten welke afloop de vete tussen DAZN en de Pro League zal kennen. De ...

358
358
Theate sneert weer naar pers over Rode Duivels

Voor de Rode Duivels is 2025 een jaar met pieken en dalen geweest. Ze wisten wel hun ticket voor het ...

106
106
'Stassin krijgt belangrijk nieuws over knaltransfer'

In november haalde Rudi Garcia Romeo Vermant als nieuwe spits bij de selectie. Dat zal toch een ...

87
87
Axel Witsel alsnog terug naar Standard?

Na negentien speeldagen staat Standard knap zesde, al is het maar de vraag of ze die plaats zullen ...

155
155
Ondanks comeback: Defour keihard voor Anderlecht

Anderlecht heeft zondag een sterk staaltje mentale weerbaarheid laten zien. Het leek aanvankelijk op ...

238
238
Union moet alsnog sterkhouder komende weken missen

Union klopte afgelopen weekend Zulte Waregem met 2-0 en pakte zo nog eens een deugddoende ...

40
40
TRANSFERUURTJE: 'Verrassende wending in Genk, knaltransfer Karetsas'

De winterse transferperiode staat voor de deur. Heel wat ploegen zijn dan ook druk in de weer met ...

1091
1091
“Luis in de pels” – ambitie STVV wringt bij toppers

Sint-Truiden VV blijft vriend en vijand verbazen dit seizoen. De Kanaries, onder leiding van Wouter ...

192
192
KAA Gent schrikt en spreekt Ivan Leko resoluut tegen

De vete tussen KAA Gent en Ivan Leko blijft voortduren. De Kroatische oefenmeester kon zegevieren ...

303
303
Birger Verstraete haalt verschroeiend uit: “Schandalig!”

Oud-Heverlee Leuven ging in eigen huis met 0-2 onderuit tegen Cercle Brugge. Eerder was Felice Mazzu ...

169
169
Topclubs vrezen: "We gaan voluit voor PO 1"

STVV is veruit dé verrassing van het seizoen in de Jupiler Pro League. Een lichtpunt in een ...

186
186
Anderlecht krijgt extra 'genialiteit': weldra basisplaats?

Bij RSC Anderlecht draait het dezer dagen blijkbaar enkel om intensiteit, energie en mentaliteit. ...

513
513
Leko scoort geen punten in Gent, wél bij Club: "Dat hoor je waaien"

Club Brugge won met 2-1 van AA Gent. Een verdiende zege, maar het was toch vooral de match waar Ivan ...

242
242

Meer sportnieuws