Belgen in het buitenland: "In IJsland via openbare weg van kleedkamer naar veld"

143 stemmen
Belgen in het buitenland:

De Belgische voetballers die in de Premier League, La Liga, Serie A of Bundesliga spelen kent u allemaal ondertussen wel. Maar er zijn ook Belgen die in de Nederlandse tweede klasse, in Afrika, in de tweede divisie van Engeland en… in de Faeroër Eilanden actief zijn. Jasper Van Der Heyden speelt sinds kort op het prachtige eiland en onze redactie had een gesprek met hem.


Van Der Heyden is een 24-jarige flankaanvaller en is de zoon van Stephan Van Der Heyden, ex-speler van Club Brugge en momenteel T2 van Vital Borkelmans bij Jordanië. Van Der Heyden kwam via de jeugd van Lierse SK terecht bij Geel, Hoogstraten, Zwarte Leeuw en in 2018 trok hij naar Throttur in IJsland. Sinds maart speelt hij bij AB Argir op de Faeroër Eilanden. Ook daar heeft het coronavirus toegeslaan.

"De competitie zou normaal 6 maart van start zijn gegaan, maar die is voorlopig uitgesteld naar mei. We zijn sinds 31 maart opnieuw beginnen trainen, wel in groepjes van vier en met veel maatregelen. We trainen twee keer per week in deze groepen van vier, zodat we toch iets met de bal kunnen doen. Lopen doen we individueel en dat thuis."

Het is geen alledaagse transfer: naar de Faeroër Eilanden. "Mijn vriendin is een Faeröerse. Ik ben bij AB Argir beginnen meetrainen om fit te blijven en zij boden me meteen een contract aan. Ik heb getekend op voorwaarde dat ik op elk moment gratis kan vertrekken want ik ben er van overtuigd dat ik een hoger niveau aankan. Zij waren hier meteen akkoord."

Voetbal is in IJsland een stuk populairder geworden.

Voordien was hij aan de slag in IJsland. "Het eerste seizoen verliep bijzonder goed. We speelden mee in de top van het klassement, ondanks het wisselen van de beste trainer die ik tot nu toe heb gehad in mijn carrière (Gregg Ryder) en dat net voor het seizoen van start ging. Ik had dat seizoen 11 assists achter mijn naam staan, wat ook het meeste was in onze reeks. Het tweede seizoen ging iets minder voor de club. De trainer stapte op net voor het seizoen begon en we kregen twee nieuwe, jonge en onervaren trainers die nog nooit een eerste elftal hadden geleid."

In België kunnen we ons weinig voorstellen inzake het niveau. Toch valt het op dat er in IJsland een inhaalbeweging is gekomen. Tijdens onze doorreis, anderhalf jaar geleden gingen we er op bezoek bij Runar Kristinsson , zagen we dat er in elk klein dorpje wel een kunstgrasveld was. Het voetbal lééft in het prachtige land.

"Het niveau waar ik speelde (tweede klasse) is te vergelijken ergens tussen Eerste Klasse B en Eerste Amateur in België. Het ene team is duidelijk wat zwakker of beter dan het andere, maar dat heb je in elke reeks. De resultaten van IJsland op het EK 2016 (kwartfinale, nvdr.) laten het voetbal meer en meer leven."

In vele kleine dorpjes zijn dergelijke kunstgrasvelden terug te vinden. (Foto: Claudio Reulens)

Tijdens onze doorreis kwamen we prachtige locaties tegen waar er werd gevoetbald. De pracht van de natuur overheerst en het was voor Van Der Heyden dan ook een fantastisch avontuur. “Er zijn inderdaad een paar prachtige locaties om te voetballen, maar als ik één moet kiezen ga ik toch voor het veldje van Magni, helemaal in het noorden van IJsland. Dat was ook één van de weinige velden dat geen kunstgras was. Ik herinner me nog dat als we van de kleedkamers naar het veld wouden gaan, dat we een weg moesten oversteken. Die weg sloten ze elke wedstrijd af en het verkeer moest daardoor rondrijden. Ik moet wel zeggen dat ik op deze korte tijd op de Faröer Eilanden nog mooiere locaties om te voetballen gezien heb dan in IJsland."

Van Der Heyden staat bekend als een technisch sterke speler en die dus goed presteerde in IJsland. Toch doet zijn naam nooit de ronde in België. "Of ik een Belgische club hoorde de afgelopen maanden? Geen enkele. Terwijl ik op twee seizoenen tijd toch 10 keer scoorde en 18 assists gaf. Maar helaas geven websites zoals Transfermarkt.nl voor IJsland geen assists weer en dat is voor het screenen van een flankspeler toch het eerste waar een scout naar kijkt."

Verdient hij een kans bij een Belgische profclub?

Meest recent

Mokerslag voor Antwerp: Club Brugge wil oud-lieveling

Club Brugge kijkt naar een oude bekende van Antwerp als mogelijke versterking. En dat ligt gevoelig, ...

405
405
Dubbele miljoenendeal Westerlo, Simons verliest targetspits

Terwijl het wereldkampioenschap aan zijn ontknoping is begonnen, komt de start van het nieuwe ...

28
28
Martinez amper de deur uit: Portugal heeft nieuwe bondscoach

Vlak na de WK-uitschakeling tegen Spanje maakte Roberto Martinez bekend dat hij stopt als bondscoach ...

88
88
'Union verpulvert transferrecord: top vijf in België'

Union SG wist de voorbije seizoenen heel wat gouden zaken te doen op de transfermarkt. En de ...

78
78
WK-favoriet gekroond: "Maar als één land hen kan kloppen ..."

Het wereldkampioenschap 2026 nadert zijn climax. Donderdagavond wordt het startschot gegeven van de ...

136
136
België-Spanje op TV: commentator/analisten bij VRT bekend

Vrijdagavond is het zover, dan werken de Rode Duivels hun kwartfinale van het WK 2026. Het belooft ...

327
327
Dilemma Rudi Garcia: WK-revelatie weer uit basisploeg?

De Rode Duivels hebben zich na een memorabele wedstrijd tegen de Verenigde Staten geplaatst voor de ...

543
543
'Club Brugge op toerental: twee vliegen in één klap'

Op uitgaand gebied komt er stilaan schot in de zaak bij Club Brugge, dat zelf weliswaar evenmin bij ...

173
173
Genk vs. Club Brugge: nieuwe wending in transfersaga

Een tweetal weken geleden geraakte plots bekend dat Club Brugge zowaar een poging wil wagen om Noah ...

555
555
'Anderlecht slikt bittere pil: plan Sibierski in duigen'

Zowel op inkomend als uitgaand gebied komt er stilaan beweging in de zomermercato van RSC ...

290
290
Club Brugge houdt adem in: plottwist in stadionsoap

Na een ellenlange strijd kan Club Brugge eindelijk aan de bouw van een nieuwe voetbaltempel ...

798
798
Ruben Van Gucht dropt enorme bom bij Vandaag Inside

Maandenlang werd er volop gespeculeerd, maar Ruben Van Gucht hield de lippen stijf op elkaar. Tot ...

214
214
'Witte rook in Anderlecht: medische testen gepland'

RSC Anderlecht staat op het punt om Nathan De Cat aan Hoffenheim te verkopen. Antoine Sibierski laat ...

306
306
'Club Brugge breekt record: akkoord met Arsenal'

Momenteel staat het record nog op naam van Ardon Jashari, maar verschillende smaakmakers van Club ...

762
762
Nieuw Clubstadion? De oorlog lijkt nog lang niet voorbij

Twintig jaar strijd lijkt in één klap voorbij, maar achter de schermen is het laatste ...

1045
1045
'Union telt zijn centen: details van Khalaili-deal onthuld'

Union maakte de voorbije jaren indruk met zijn uitgekiende transferbeleid. De Brusselaars wisten ...

61
61
'Kogel door de kerk: dit bedrag vangt RSCA voor De Cat'

Anderlecht hoopte de voorbije maanden nog om Nathan De Cat nog minstens één seizoen in ...

458
458
Hazard velt oordeel over Rode Duivels: "Hij is de beste"

Alle ogen zullen vrijdagavond gericht zijn op de Rode Duivels, want dan geven ze in de kwartfinale ...

398
398
Dwomoh ziet verhoopte transfer alsnog afketsen

Enkele jaren geleden stond hij nog te boek als één van de grootste talenten van het ...

75
75
Cercle reageert na plotse wending in Brugs stadiondossier

Er kwam donderdagmiddag vanuit Brugge plots zeer verrassend nieuws. Daar kon Club plots melden dat ...

297
297
Vanden Borre keert kar volledig over Garcia

De Rode Duivels hopen vrijdag tegen Spanje op een stunt, maar kunnen sowieso al tevreden zijn over ...

284
284
Grote opluchting in Brugge na stadionnieuws: "Onverwacht"

Bij Club Brugge kwamen ze woensdag met groot nieuws en het ging niet over een transfer. Wel kon de ...

206
206
'Club Brugge wint strijd van Anderlecht om toptalent'

Het is nog wachten tot het échte transfergeweld losbarst bij Club Brugge en Anderlecht. ...

239
239
Genk houdt interesse af, Japanner weg bij OHL

De zomermercato komt alsmaar meer op gang, ook voor Belgische clubs. Bij KRC Genk zijn ze erin ...

108
108
TRANSFERUURTJE: 'Anderlecht schiet in actie, sterkhouders weg bij Club'

De zomerse transfercarrousel komt stilaan op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn al ...

179
179

Meer sportnieuws