Belgen in het buitenland: "In IJsland via openbare weg van kleedkamer naar veld"

143
Belgen in het buitenland:

De Belgische voetballers die in de Premier League, La Liga, Serie A of Bundesliga spelen kent u allemaal ondertussen wel. Maar er zijn ook Belgen die in de Nederlandse tweede klasse, in Afrika, in de tweede divisie van Engeland en… in de Faeroër Eilanden actief zijn. Jasper Van Der Heyden speelt sinds kort op het prachtige eiland en onze redactie had een gesprek met hem.


Van Der Heyden is een 24-jarige flankaanvaller en is de zoon van Stephan Van Der Heyden, ex-speler van Club Brugge en momenteel T2 van Vital Borkelmans bij Jordanië. Van Der Heyden kwam via de jeugd van Lierse SK terecht bij Geel, Hoogstraten, Zwarte Leeuw en in 2018 trok hij naar Throttur in IJsland. Sinds maart speelt hij bij AB Argir op de Faeroër Eilanden. Ook daar heeft het coronavirus toegeslaan.

"De competitie zou normaal 6 maart van start zijn gegaan, maar die is voorlopig uitgesteld naar mei. We zijn sinds 31 maart opnieuw beginnen trainen, wel in groepjes van vier en met veel maatregelen. We trainen twee keer per week in deze groepen van vier, zodat we toch iets met de bal kunnen doen. Lopen doen we individueel en dat thuis."

Het is geen alledaagse transfer: naar de Faeroër Eilanden. "Mijn vriendin is een Faeröerse. Ik ben bij AB Argir beginnen meetrainen om fit te blijven en zij boden me meteen een contract aan. Ik heb getekend op voorwaarde dat ik op elk moment gratis kan vertrekken want ik ben er van overtuigd dat ik een hoger niveau aankan. Zij waren hier meteen akkoord."

Voetbal is in IJsland een stuk populairder geworden.

Voordien was hij aan de slag in IJsland. "Het eerste seizoen verliep bijzonder goed. We speelden mee in de top van het klassement, ondanks het wisselen van de beste trainer die ik tot nu toe heb gehad in mijn carrière (Gregg Ryder) en dat net voor het seizoen van start ging. Ik had dat seizoen 11 assists achter mijn naam staan, wat ook het meeste was in onze reeks. Het tweede seizoen ging iets minder voor de club. De trainer stapte op net voor het seizoen begon en we kregen twee nieuwe, jonge en onervaren trainers die nog nooit een eerste elftal hadden geleid."

In België kunnen we ons weinig voorstellen inzake het niveau. Toch valt het op dat er in IJsland een inhaalbeweging is gekomen. Tijdens onze doorreis, anderhalf jaar geleden gingen we er op bezoek bij Runar Kristinsson , zagen we dat er in elk klein dorpje wel een kunstgrasveld was. Het voetbal lééft in het prachtige land.

"Het niveau waar ik speelde (tweede klasse) is te vergelijken ergens tussen Eerste Klasse B en Eerste Amateur in België. Het ene team is duidelijk wat zwakker of beter dan het andere, maar dat heb je in elke reeks. De resultaten van IJsland op het EK 2016 (kwartfinale, nvdr.) laten het voetbal meer en meer leven."

In vele kleine dorpjes zijn dergelijke kunstgrasvelden terug te vinden. (Foto: Claudio Reulens)

Tijdens onze doorreis kwamen we prachtige locaties tegen waar er werd gevoetbald. De pracht van de natuur overheerst en het was voor Van Der Heyden dan ook een fantastisch avontuur. “Er zijn inderdaad een paar prachtige locaties om te voetballen, maar als ik één moet kiezen ga ik toch voor het veldje van Magni, helemaal in het noorden van IJsland. Dat was ook één van de weinige velden dat geen kunstgras was. Ik herinner me nog dat als we van de kleedkamers naar het veld wouden gaan, dat we een weg moesten oversteken. Die weg sloten ze elke wedstrijd af en het verkeer moest daardoor rondrijden. Ik moet wel zeggen dat ik op deze korte tijd op de Faröer Eilanden nog mooiere locaties om te voetballen gezien heb dan in IJsland."

Van Der Heyden staat bekend als een technisch sterke speler en die dus goed presteerde in IJsland. Toch doet zijn naam nooit de ronde in België. "Of ik een Belgische club hoorde de afgelopen maanden? Geen enkele. Terwijl ik op twee seizoenen tijd toch 10 keer scoorde en 18 assists gaf. Maar helaas geven websites zoals Transfermarkt.nl voor IJsland geen assists weer en dat is voor het screenen van een flankspeler toch het eerste waar een scout naar kijkt."

Verdient hij een kans bij een Belgische profclub?

Meest recent

Mission impossible? 'Volgende klepper probeert voor Tresoldi'

Nicolo Tresoldi gaat de laatste tijd over de tongen van zowat heel voetbalminnend Europa. De ...

4
4
'Genk heeft eerste winteraanwinst nu al beet'

KRC Genk beleeft een moeilijk seizoen tot dusver, want het kan nog niet aan de verwachtingen ...

11
11
Bart Verhaeghe verrast met grote beslissing over dochter Lisa

Bart Verhaeghe heeft met Club Brugge de voorbije jaren grote successen geboekt, ook op het Europese ...

55
55
'Hersenvliesontsteking bij Kompany: terugkeerdatum bekend'

De voorbije dagen heersten er grote zorgen over de gezondheid van Vincent Kompany, nadat de trainer ...

51
51
Muja doet opvallende voorspelling: "Daar blijft STVV niet staan"

STVV verloor na een degelijke prestatie met 3-2 van Club Brugge, maar bleef zo wel achter met een ...

22
22
Exit bij Standard: "Na komst Euvrard was het snel over"

Bij Standard lieten ze afgelopen zomer een aantal spelers die het jaar voordien naar de Vurige Stede ...

65
65
Van Himst baalt enorm: "Hij had bij Anderlecht moeten blijven"

Bij RSC Anderlecht staat er druk op de ketel. Vooral door de bekeruitschakeling is er nu een soort ...

179
179
OHL krijgt harde kritiek na CL-afgang: "Het is alsof ze..."

OH Leuven is bij de vrouwen niet echt bezig aan een goed seizoen. De landskampioen heeft het toch ...

22
22
‘Lukaku niet welkom: Coucke woest op één man’

Marc Coucke droomt al maanden van een terugkeer van Romelu Lukaku naar Anderlecht. Vanuit Turkije ...

347
347
Ballon d’Or wordt nachtmerrie: Kane krijgt de volle laag

Harry Kane mag zich sinds maandagavond de beste voetballer ter wereld noemen. Maar lang niet ...

110
110
Antwerp legt de lat hoog: "Binnen de drie jaar..."

Royal Antwerp FC heeft officieel zijn Raad van Bestuur meegedeeld. Dat deden ze via de clubkanalen. ...

73
73
Standard liet JPL-topper schieten: "Sprak in de zomer met Wilmots"

Standard is niet goed bezig. De Rouches moeten dringend gaan winnnen, dat beseffen ze ook. Sportief ...

53
53
'Anderlecht heeft beslist: twee Renard-aanwinsten weg'

Bij RSC Anderlecht gaat er in januari wel wat gebeuren. Een aantal spelers zullen de club mogen ...

270
270
Miljoenen over de balk? Dure transfers bij Club en Union

Er is de nodige kritiek op de transfers van Antoine Sibierski. Dat vinden we toch wel wat ...

104
104
Ex-Genk spits zorgt voor euforie en grote woede in Nederland

Negen doelpunten in veertien wedstrijden en een publiek dat hem op handen draagt. Tolu Arokodare ...

89
89
Alderweireld breekt bij Kompany-nieuws: "Waanzin is het!"

Het nieuws sloeg vorige week in als een bom, ook bij mensen die Vincent Kompany door en door kennen. ...

65
65
Noa Lang verrast vriend en vijand: "Ik wil je hebben"

Noa Lang heeft op het voetbalveld al meermaals laten zien dat hij graag de aandacht naar zich toe ...

42
42
Doku en De Cuyper bikkelen: bekerconfrontatie wordt thriller

Wat een zenuwslopende avond voor Jeremy Doku en Maxim De Cuyper! Manchester City en Brighton moesten ...

95
95
Hein Vanhaezebrouck fileert ex-Club speler tot op het bot

Hein Vanhaezebrouck heeft bij Play Sports wel vaker een opvallende kijk op het voetbal. De analist ...

155
155
Kevin De Bruyne maakt furore als invaller bij Napoli

Kevin De Bruyne beleefde vanavond bij Napoli een wedstrijd met twee gezichten. De Rode Duivel begon ...

54
54
Straffe stoot van Mbangula: "Hopelijk niet de laatste"

Na een veelbelovende start van zijn carrière bij Juventus had Samuel Mbangula het de laatste ...

25
25
Overmars duikt plots op: de rel die zijn carrière veranderde

Marc Overmars was jarenlang een van de grootste namen in het Nederlandse voetbal. Bij Ajax groeide ...

92
92
Club Brugge mag nu al dromen van stevige CL-opsteker

Voor Club Brugge is de Champions League de laatste jaren het favoriete speelterrein geworden. ...

178
178
Kompany is weer thuis: Bayern maakt diagnose bekend

Er heersten de voorbije dagen grote zorgen over de gezondheid van Vincent Kompany. Onze landgenoot ...

167
167
OHL Women beleeft weer zwarte avond in Champions League

Het lijkt niet de campagne van OHL Women te gaan worden in de Champions League. Nadat ze nog ...

69
69

Meer sportnieuws