De Ketelaere, Vranckx, Bodart & co: les voor de Belgische (top)clubs

door
De Ketelaere, Vranckx, Bodart & co: les voor de Belgische (top)clubs

RSC Anderlecht beschikt al vele jaren over de beste jeugdopleiding in België. Dat Vincent Kompany volop de jeugd kansen wilde geven, is niet meer dan logisch. De rest van België volgt ook en dat is misschien nog wel het allerbeste gevolg van ‘Trust the Process’. ‘De ontdekking’ van de eigen jeugd in België, die door de crisis vanwege het coronavirus volgend seizoen hopelijk nog uitgebreider wordt.


Anderlecht maakte Sebastiaan Bornauw (FC Köln) en Alexis Saelemaekers (AC Milan) al ten gelde. Sommigen hadden daar kritiek op, maar dat is bizar. Beiden konden naar een topcompetitie en bij Anderlecht stonden de opvolgers uit de eigen academie al klaar. Met Sambi Lokonga, Yari Verschaeren en Jérémy Doku heeft Anderlecht drie potentiële Rode Duivels in zijn ploeg, Marco Kana is ook een toptalent. De amper 17-jarige verdediger bewees dat hij alles heeft om een topper te worden. Het is daarom niet nodig om én Philippe Sandler, én Derrick Luckassen te houden. Eén van hen zou ook al voldoende zijn, zeker omdat Anderlecht met Elias Cobbaut, Vincent Kompany en ook Killian Sardella nog centrale verdedigers over heeft.


Die laatste kreeg ook veel kritiek, wat best vreemd is. Sardella speelde uiteraard al zwakke matchen, maar ook zeer sterke (op AA Gent) en bewijst dat hij terecht zijn kansen kreeg. Hij had de pech dat de ervaren pionnen te vaak geblesseerd waren. Dan heeft Anderlecht ook nog Hannes Delcroix, die persoonlijk een goed seizoen kent bij RKC. Hij verdient een nieuwe kans in de voorbereiding. Dergelijke jongens horen immers ook thuis bij RSCA, net zoals Sieben Dewaele. Niet de absolute toptalenten, maar spelers die de ploeg de nodige diensten kunnen bewijzen in de toekomst. Een Kompany, Lokonga, Doku of Lukaku opleiden is geen kunst. Zij komen er door hun talent sowieso wel, maar de andere ‘gewone’ talenten laten doorgroeien, dat is jeugdopleiding. Zo komt er een constante stroom aan talent en kunnen de fans zich ook meer identificeren met hun team. Eigen jeugd is bijna altijd populair. De geluiden die we in Neerpede horen zijn positief, er staat nog heel wat talent in de wachtrij voor de komende jaren.

Bij Club Brugge was het vele jaren armoe troef, maar dit seizoen komt daar eindelijk verandering in. Met Loïs Openda en vooral Charles De Ketelaere zijn er twee spelers die veel kansen krijgen, Maxim Decuyper en Ignace Van der Brempt kloppen ook aan de deur. Het bewijs dat Blauw-Zwart niet alleen maar in het buitenland moet kijken naar jong talent, iets wat het ook té vaak deed de afgelopen jaren. Met Cyriel Ngonge bij PSV (dat een aankoopoptie heeft) en Noah Fadiga (Volendam) zijn er twee talenten die het goed doen in de Nederlandse tweede klasse. Als ze terugkeren verdienen ze een eerlijke kans in de voorbereiding.


Bij Standard hebben ze ook een enorme 'pool' aan talent, maar ze gebruiken die o zo weinig. Het vertrek van Dimitri Lavalée naar FSV Mainz bewijst dat Standard meer kansen moet geven aan eigen talenten. De club mag dan wel klagen over zijn vertrek, maar het is een feit dat Michel Preud’homme hem te weinig kansen gaf. Spelers als Noë Dussenne zijn zeker niet beter. Arnaud Bodart is het beste bewijs. Als Vanja Milinkovic-Savic een beetje goed had gepresteerd, stond hij onder de lat en niet Bodart. Hij is dé revelatie in Luik, net zoals het talent van Zinho Vanheusden buiten kijf staat. Nicolas Raskin kreeg onlangs zijn kans en moet zeker niet onderdoen voor winteraankoop Eden Shamir. Vertrouwen geven aan eigen jeugd, het moet een slogan zijn bij élke Belgische club.

KRC Genk was jarenlang dé voorloper in het kansen geven aan eigen jeugd, maar is nu ingehaald door Anderlecht. Bryan Heynen is een speler die zijn kans greep, net als Maarten Vandevoordt. Het zou daarom onbegrijpelijk zijn als Genk Thomas Didillon aankoopt, ook al presteert de doelman goed. Vandevoordt deed niet minder na zijn blunder tegen Napoli. Hij verdient alle vertrouwen, met een ervaren doelman (Danny Vukovic?) als goede doublure.

De afgelopen jaren was er binnen de jeugdopleiding van Genk onvrede over het gebrek aan kansen van eigen jeugdspelers. Het is kwalijk voor een opleidingsclub als Genk dat er een tekort is aan Belgen… Het is dan ook zeer leuk om zien dat stilaan Bryan Limbombe kansen krijgt en dat Dieumerci Ndongola daarvoor plaats moest maken. Dergelijke spelers zijn zeker niet beter dan de eigen talenten. Met Amine Khammas (uitgeleend aan Lommel SK) en Dante Vanzeir (uitgeleend aan KV Mechelen) zijn er nog twee interessante spelers op komst. Afwachten of zij in de zomer kansen krijgen.


De grote afwezige bij de eigen jeugd, is AA Gent. Michel Louwagie stelde enkele maanden geleden dat er te weinig goede Belgen zijn, maar dat is pietpraat. Gent investeerde enkele jaren fors in het weghalen van jonge spelers bij de concurrentie (Club, Anderlecht, Genk…), maar sinds Hein Vanhaezebrouck vertrok, krijgt de eigen jeugd amper tot geen kansen. Onbegrijpelijk in een grootstad als Gent, waar er genoeg talent aanwezig is.

Dat Antwerp nog niet de doorstroming heeft, is begrijpelijk. De Great Old is nu pas bezig met het op punt zetten van zijn jeugdopleiding, nadat het jaren eigenlijk geen beleid had. Met Paul Gheysens is dat er nu wel en binnen drie tot vijf jaar moeten we de club daarop wél gaan beoordelen.


Bij de andere leden van de K11 komt er ook stilaan een wijziging. Bij Zulte Waregem (Ewoud Pletinckx), Charleroi (Maxime Busi), KV Mechelen (Aster Vranckx, Jules Van Cleemput), Cercle Brugge (Calvin Dekuyper, Thibo Somers) en KV Oostende (Logan Ndenbe, Jelle Bataille, Robbie D’Haese) zien we meer eigen talenten opduiken. Daarom zou het ook jammer zijn dat Waasland-Beveren zakt. Zij geven talenten die uit de boot vallen bij topclubs (Daan Foulon, Nordin Jackers, Maximiliano Caufriez, Aboubakary Koita, Mathias Verreth) de nodige kansen. Ploegen als Moeskroen en KAS Eupen dragen in dat opzicht weinig bij, met vooral buitenlandse inbreng. Al brachten zij talenten uit het buitenland ook al naar zeer mooie clubs.

Conclusie: de Belgische ploegen moeten nog vaker de eigen talenten kansen geven en minder investeren in derderangsbuitenlanders. Het is een win-win voor iedereen, alleen zouden bepaalde makelaars dan misschien minder gelukkig zijn… Doordat vele clubs het financieel moeilijk hebben door de huidige crisis, is dit dé kans om eindelijk eens in de eigen groententuin te kijken.

Claudio Reulens

LEES OOK: 'Beslissing gevallen: Club is eerste smaakmaker kwijt'

Verwacht u dat de Belgische clubs volgend seizoen meer eigen jeugd kansen gaan geven?

Meest recent

'Afscheid na 89 duels: Kompany stuurt international door'

Ook bij Bayern München wordt van de interland-break gebruik gemaakt om de krijtijnen voor ...

3
3
'Beslissing gevallen: Club is eerste smaakmaker kwijt'

Dat Club Brugge tijdens de zomermercato verschillende sterkhouders zal verliezen, staat inmiddels ...

61
61
Verenigde Staten-België: Garcia kiest onuitgegeven basiself

De Rode Duivels beginnen zaterdagavond aan hun oefenvierluik in aanloop naar het ...

131
131
Rode Duivels op TV: hier kijk jij naar VS-België

De Rode Duivels trappen zaterdagavond hun oefencampagne richting het WK af. In Atlanta kruisen de ...

100
100
'Milan en PSG doen Barça gruwen: knaltransfer in gevaar'

FC Barcelona is momenteel al drukke plannen aan het maken voor de komende zomermercato. De club zou ...

44
44
Duivels-fans worden gek: De Bruyne dropt toekomstbommetje

Kevin De Bruyne moet komende zomer één van dé Belgische speerpunten op het WK ...

91
91
Interlands: Oranje herpakt zich, Wirtz wervelt, Spaans statement

Vrijdagavond werden heel wat interessante oefenwedstrijden met oog op het WK afgewerkt. Zo wist ...

123
123
Enorme lof voor Anderlecht: "Grootste en beste van België"

RSC Anderlecht heeft niet zijn beste jaren achter de rug, maar blijft beschikken over een puike ...

356
356
Club of Union kampioen? "Half mirakel als zij het halen"

Terwijl de ogen in de komende dagen gericht zijn op de nationale ploeg, is het toch ook al uitkijken ...

305
305
Gouden zege Jonge Duivels: Vermeeren behoedt Vermant van rotavond

De Belgische beloften hebben vrijdagavond een cruciale overwinning geboekt in hun ...

218
218
Garcia geeft basiself-hint: slecht nieuws voor één Duivel

De Rode Duivels staan zaterdagavond voor een interessante test met oog op het WK. In Atlanta wordt ...

238
238
'Liverpool lanceert heuse transferraket na vertrek Salah'

Liverpool FC maakte deze week bekend dat clubboegbeeld Mohamed Salah na het seizoen andere oorden ...

202
202
Duranville doet boekje open over Anderlecht-comeback

De Belgische beloften spelen vrijdagavond een belangrijke EK-kwalificatiewedstrijd tegen Oostenrijk. ...

133
133
Open oorlog Napoli vs. Lukaku: De Bruyne komt met reactie

De voorbije dagen is een heus conflict ontstaan tussen Romelu Lukaku en zijn club SSC Napoli. De ...

144
144
Europese barrages: dé favorieten voor laatste WK-tickets

Tijdens de huidige interland-periode worden de resterende zes ticket voor het WK uitgedeeld. Vier ...

63
63
Onrust groeit rond De Cat: fout van Garcia?

De naam van Nathan De Cat springt in het oog bij de Rode Duivels, maar achter die selectie groeit ...

184
184
"Doet pijn hen zo te zien" - grote zorgen rond RSCA-tweetal

RSC Anderlecht heeft zich dan toch geplaatst voor de Champions' Play-Offs, maar de manier waarop ...

458
458
Club Brugge scherpt de messen: zinderend transferoffensief

Terwijl de spotlights deze week op de nationale ploegen zijn gerichten, kunnen de clubs hun plannen ...

412
412
'Anderlecht likt wonden: miljoenenaankoop buitenspel'

De boekhouding kleurt langzaam maar zeker groen bij RSC Anderlecht, dat weliswaar nog altijd op de ...

297
297
'Kroatisch talent zet koers richting Jupiler Pro League'

Onze competitie blijkt alsmaar meer een kweekvijver voor talent. Niet alleen jonge Belgen, ook ...

147
147
Club Brugge klopt tweedeklasser: één opvallende afwezige

Om de benen warm te houden tijdens de interlandbreak staan er bij de meeste ploegen enkele ...

455
455
Mannaert spreekt klare taal over toekomst bij KBVB

Met het oefenkamp in de Verenigde Staten zetten de Rode Duivels de laatste rechte lijn in richting ...

97
97
'Hard verdict Antwerp: sterkhouder moet beschikken'

Antwerp sloot een teleurstellende campagne in de reguliere competitie zondag op gepaste wijze af met ...

852
852
'Anderlecht op vinkenslag: comeback Lukaku deze zomer?'

Een van de vele targets op de verlanglijst van RSC Anderlecht voor volgende zomer is allicht een ...

294
294
Rigaux haalt gram: nieuwe goudmijn voor Club Brugge

Aleksandar Stankovic keert na amper één jaar wellicht al terug naar Inter, maar ook ...

246
246

Meer sportnieuws