JPL vs. UEFA: soloactie luidt gevaarlijk spelletje in

door
JPL vs. UEFA: soloactie luidt gevaarlijk spelletje in

De Jupiler Pro League staat dichter dan ooit bij een definitieve stopzetting, al moeten wel nog een aantal belangrijke details uitgeklaard worden. Onder meer de verdeling van de Europese tickets is onderwerp van discussie, tenminste: indien ons land die wel nog toegereikt krijgt. De UEFA dreigt er namelijk mee om de Belgische teams uit te sluiten van deelname aan de Champions en Europa League. Allicht een brug te ver, maar de soloactie luidt zo toch een gevaarlijk spelletje in.

Onze 24 profclubs worden nu vooral geloofd om hun onderlinge solidariteit, want samen kwamen ze dus verrassend snel tot een akkoord – zij het wel onder voorbehoud. Het valt immers nog af te wachten welke ongenoegens opborrelen eens onherroepelijk over degradatie en promotie is beslist. Toch wordt vandaag eindelijk eens door min of meer iedereen aan hetzelfde zeil getrokken, al ziet de UEFA dat net iets anders. Grote baas Aleksander Ceferin verwijt ons zelfs net een gebrek aan samenhorigheid.

MACHT AAN DE G5
Solidariteit met de grote competities in Engeland, Spanje, Italië, Duitsland en Frankrijk welteverstaan, die voor de rest kleintjes als onze pintjesliga liefst snel verwijderd zien van hun Europees toneel. Een beetje hypocriet dus, maar dat de groten het nu eenmaal voor het zeggen hebben is allang niks nieuws meer. Ook in ons land hebben de topteams per slot van rekening meer inspraak in zulke materies dan pakweg Waasland-Beveren of de clubs in 1B, die alleen met verenigde kracht wat kunnen betekenen.



Net zoals in België wordt in Europa aan de mening van de G5 dus simpelweg meer belang gehecht. En laat hen nu net koste wat het kost de huidige campagne nog af willen werken. In tegenstelling tot de ambigue situatie rond het tv-contract van de JPL, waar niet helemaal zeker is of de rechthebbenden al dan niet een claim kunnen indienen, bestaat daar namelijk weinig twijfel over de economische impact van een eventuele stopzetting. Honderden miljoenen aan tv-gelden zouden in dat geval verloren gaan.

BELGISCHE SOLOACTIE
De UEFA ondernam daarom reeds stappen om ruimte vrij te maken op de kalender. Euro 2020 werd zo verschoven naar volgend jaar, net zoals de Olympische Spelen in Tokio trouwens. Vermits dat laatste tornooi pas eind juli gepland stond, lijkt het vreemd dat we al sneller weer aan voetballen zouden kunnen denken. Al is het garanderen van de veiligheid zelfs zonder publiek voor de atleten, die zich op het EK en de OS uit alle uithoeken van de wereld op één plek verzamelen, daar wel nog een pak lastiger.



Versta ons niet verkeerd: ook wij zijn van mening dat de actie pas kan hervatten wanneer de crisis voldoende ingeperkt is. Hoewel geld ongetwijfeld voorop staat, houdt de UEFA dan ook eveneens rekening met diverse scenario's. De suggestie vanuit Nederland dat 3 augustus de uiterlijke deadline vormde om het seizoen af te ronden, werd alvast snel afgeschoten. De huidige jaargang mag allicht zelfs doorlopen tot in oktober, waarmee al snel duidelijk wordt hoe de Belgische soloactie een probleem kan worden.

IEDEREEN OP ÉÉN LIJN
Om in alle chaos nog een beetje orde te creëren, hoopt de UEFA immers één uniforme maatregel voor heel het continent door te voeren. Met, gedreven door de groteren, het heropstarten van de competities dus als voornaamste doelstelling. De al dan niet aanwezigheid van supporters in het stadion is daarbij van ondergeschikt belang en kan worden overgelaten aan de lokale instanties, maar belangrijk is wel dat iedereen op één lijn zit. Vooral met het oog op volgend seizoen én de nakende transfermarkt.



Op dit moment heerst veel onzekerheid over de zomermercato, en is het zelfs nog maar de vraag of die wel in de gebruikelijke maanden plaats zal vinden. De FIFA speelt alvast met het idee om aflopende contracten automatisch tijdelijk te verlengen, een zoveelste manier om de deur open te houden voor een verderzetting in juli. Al bestaan wel nog heel wat vraagtekens over hoe dat precies in zijn werk zou gaan. Hoe dan ook lijkt het onwaarschijnlijk dat de transfermarkt dan simpelweg ingekort wordt.

NIET MEER SYNCHROON
In het klimaat van vandaag is het onmogelijk om voorspellingen te doen of al te ver vooruit te blikken. Laten we echter even van een rampscenario uitgaan waarin de overige competities doorgaan tot in september. Als de Pro League haar plannen doorzet, zijn we in België dan volop bezig aan het volgende seizoen. Na een zomer waarin de clubs geen transfers konden doen, want op de andere velden zitten ze op dat moment nog middenin de ontknopingsfase. Potentieel dodelijk voor de carrousel van de JPL.



Als de transfermarkt dan ook nog eens uitzonderlijk in september opengaat, loopt ons land al helemaal niet meer synchroon met de rest van West-Europa. En volgen middenin de campagne twee onzekere, augustus-achtige maanden waarin sterkhouders alsnog kunnen vertrekken. Bovendien is het nog maar de vraag wat er bij ons gebeurt indien de FIFA effectief actie onderneemt wat aflopende contracten betreft. Zit Anderlecht dan bijvoorbeeld nog tot september met Samir Nasri en zijn salaris opgezadeld?

EINZELGÄNGERS
Om nog maar te zwijgen van de afstemming tussen de Belgische en de Europese kalender, waar de volgende edities van de CL en EL allicht ook opschuiven. En we het gewicht van onze clubs niet mogen overschatten. Het kampioenenbal kan gerust zonder afgezant uit de JPL, net als de Europa League. Of er enige juridische grond bestaat om onze clubs te weren valt dan wel nog af te wachten, maar door de UEFA tegen de schenen te stampen speelt de Pro League dus toch een riskant spelletje. Einzelgängers zijn soms nodig om het goede voorbeeld te geven en de boel in beweging te brengen. Wanneer opgeroepen wordt tot solidariteit, vallen ze echter geregeld uit de boot.



Marc Coucke, zowat de enige in België die publiekelijk voorstander was om verder te spelen, mocht het deze week ondervinden. Vanuit het tegenovergestelde standpunt lijkt de UEFA onze competitie, die er minder status geniet dan de Anderlecht-voorzitter in de Pro League, nu even scheef te bekijken. Eerder vreesden wij al dat deze beslissing voorbarig zou kunnen zijn. Benieuwd of ze, onder druk van de UEFA, nog voor het officialiseren ervan op 15 april bijgesteld zal worden. Zo niet houden we ons hart al vast voor de gevolgen. Niet langer alleen op nationaal niveau, waar nu al volop gedreigd wordt met rechtszaken, maar dus ook voor onze clubs in Europa.

LEES OOK: Lammens reageert na topper: twijfels over Rode Duivel

🚀

Denkt u dat de JPL zal plooien voor de UEFA?

Meest recent

Opvolger Mignolet al bekend? "Er is een plan uitgestippeld"

Wie wordt volgend seizoen de nummer één onder de lat bij Club Brugge? Het is een vraag ...

0
0
TRANSFERUURTJE: 'Club zoekt topaanwinst, tabula rasa Anderlecht'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

32
32
Gift Orban volledig door het lint: op de vuist met fan

Gift Orban speelde in het verleden bij KAA Gent, maar nu maakt de Nigeriaanse aanvaller het mooie ...

29
29
Club Brugge hoort uitsluitsel over Hans Vanaken

Hans Vanaken blesseerde zich afgelopen vrijdag op training en begon op de bank tegen Union SG. De ...

130
130
Degryse snapt niets van keuze Leko bij Club Brugge

Club Brugge heeft afgelopen speeldag een mokerslag gekregen van Union SG. De Brusselse club won met ...

104
104
Grote opluchting: RWDM wendt faillissement voorlopig af

Het zijn donkere dagen voor RWDM Brussels. Drie jaar na de euforie over de terugkeer op het hoogste ...

139
139
Titel ver weg: Vandenbempt ziet énorm probleem Club

De titelstrijd heeft zondag mogelijk een beslissende wending gekegen. Met Union en Club Brugge ...

189
189
'Belgische clubs wagen nieuwe kans bij Engels toptalent'

De transferzomer nadert met rasse schreden en dus hebben de meeste clubs hun verlanglijstje al ...

50
50
Paars-wit lichtpunt: Anderlecht vindt joker voor bekerfinale

RSC Anderlecht speelde zaterdag weer geen goede wedstrijd, vooral de eerste helft op het veld van KV ...

423
423
Union nu al titelzeker? Deschacht ziet één groot onrecht

Nog zeven speeldagen te gaan in de Champions' Play-Offs, maar Union SG heeft zondag al een eerste ...

595
595
AA Gent maakt zich sterk: waarschuwing voor Anderlecht

AA Gent heeft zondagmiddag andermaal punten verspeeld in de Champions' Play-Offs. Op eigen veld ...

190
190
Club Brugge incasseert mokerslag: dissonant krijgt 4 op 10

Club Brugge is er niet in geslaagd om de titelstrijd zijn richting uit te trekken en verloor ...

246
246
De Bruyne schaamt zich kapot: Conte hakt er hard in

De vernedering was compleet: Kevin De Bruyne werd tegen Lazio al na één helft aan de ...

259
259
Kampioen Kompany naar City of Real? Bayern reageert

Vincent Kompany heeft zondag een nieuwe mijlpaal bereikt in zijn trainerscarrière. Met Bayern ...

427
427
'Nieuwe TD grijpt fors in: tabula rasa bij Anderlecht'

RSC Anderlecht heeft zondag een gouden zaak gedaan in de strijd om de top vier en won met 1-2 op het ...

633
633
Gent-sterkhouder genadeloos uitgefloten: "Voor niemand goed"

AA Gent blijft ook na drie speeldagen op zoek naar hun eerste zege in de Champions' Play-Offs. ...

398
398
"Maar wel geld tellen" - Club Brugge-leiding hard aangepakt

Club Brugge heeft zondagavond een serieuze tik gekregen in de strijd om de landstitel. Na de ...

377
377
Pijnlijke vaststelling Club: sterkhouder krijgt volle laag

Club Brugge had in de voorbije maanden zonder blozen van de titel zijn hoofddoel gemaakt, maar het ...

255
255
Essevee onthult nieuw doel na redding

Na drie speeldagen is de Relegation Play-Off al helemaal beslist. Rode lantaarn Dender kreeg immers ...

145
145
Zorgen om Vanaken: Leko brengt onrustwekkend nieuws

Club Brugge heeft zondag stevige averij opgelopen in de titelstrijd. Door de 2-1-nederlaag in het ...

260
260
Lyon stunt bij PSG: Franse titelstrijd weer razend spannend

Niet alleen in de Premier League is de titelstrijd zondag weer razend spannend geworden. Ook in ...

84
84
Hubert slaat titelkoorts meteen neer bij Union

Een tweede landstitel op rij lonkt alsmaar meer op Union. De Brusselaars prijken al maandenlang aan ...

64
64
Vermant ontsnapt meteen: dit vindt Lardot

Club Brugge heeft zondag zware averij opgelopen in de titelstrijd, want het ging in de topper met ...

226
226
Titel binnen, nu treble? Kompany blikt vooruit

Bayern München mocht zondag de champagne- of bierflessen al laten knallen. Het kroonde zich op ...

57
57
Dé grote verrassing bij Club: "Tevreden? Ja en nee"

Club Brugge heeft zondag een mokerslag gekregen in de titelstrijd. Het ging onderuit in de kraker ...

178
178

Meer sportnieuws