Wat als … de play-offs nooit hadden bestaan?

1733
Wat als … de play-offs nooit hadden bestaan?

Het gekibbel over het al dan niet definitief stopzetten van de Jupiler Pro League wakkert een aloude discussie opnieuw aan. Hoewel we na tien jaar intussen al lang gewend zijn aan het systeem van de play-offs, zorgt het competitieformat immers nog steeds voor flink wat tegenkanting. Bart Verhaeghe en co zien nu hun kans dan ook schoon om terug te keren naar een traditionelere voetbalkalender. Maar wat als die in de eerste plaats al nooit veranderd was?


We gaan er hier dan wel van uit dat de hervorming naar slechts 16 clubs op het hoogste niveau gewoon was doorgegaan, want anders wordt de oefening net iets te ingewikkeld. Onze bedoeling is dus om na te gaan welke zaken anders waren gelopen indien het klassement na 30 speeldagen, vandaag bekend als het regulier seizoen, het voorbije decennium sluitend was geweest. Wie zou in dat geval voordeel hebben gehad, en wie wist net te profiteren van de eindrondes? De vier meest opvallende conclusies:

1. DRIE ANDERE KAMPIOENEN
Maar liefst zeven keer op tien stond het team dat als leider aan PO I begon ook aan de eindmeet nog overeind. Het argument dat Club Brugge anders al veel vaker tot kampioen zou zijn gekroond blijkt dus niet te kloppen, al zou Blauw-Zwart wel één titel meer in de kast hebben staan. In 2015 begon het met twee punten voorsprong op AA Gent, maar de troepen van Hein Vanhaezebrouck deden uiteindelijk toch nog haasje over. Zonder de play-offs zat de Ghelamco Arena nu dus nog altijd te wachten op haar eerste succes. En had het allicht de memorabele Champions League-campagne het jaar nadien gemist.



Ook Genk zou één keer minder in het winnende kamp hebben gestaan, want in 2011 sloot Anderlecht als koploper de reguliere competitie af. Paars-Wit loste de rol terwijl Standard een remonte inzette, maar de Rouches schoten op het eind een half puntje tekort. Sclessin baalde echter nog harder in 2014, toen de Luikenaars zelf een riante voorsprong weggaven. Opnieuw haakte eerste achtervolger Club Brugge al snel af, maar dit keer was het aan het Anderlecht van Besnik Hasi om te profiteren van een eindspurt. Wat de totale balans betreft, wordt in het Lotto Park op die manier de status quo behouden.

2. STVV EUROPA IN
Een van de voornaamste lokmiddelen om de kleine clubs destijds achter het nieuwe format te scharen, was het perspectief op een Europees ticket. De winnaar van PO II mocht het jaarlijks namelijk opnemen tegen het nummer vier – of vijf, afhankelijk van de beker – bij de grote jongens, waardoor ook de kleintjes af en toe eens zouden kunnen proeven van Europa. Een uitweg waar bijvoorbeeld Anderlecht, dat voor het eerst PO I dreigde mis te lopen, dit jaar ten stelligste op hoopte. Al blijkt het achteraf toch allemaal praat voor de vaak, want tot op heden slaagde slechts één team ook werkelijk in die opzet.



In 2010, het eerste jaar met een nacompetitie, kwalificeerde het pas gepromoveerde STVV zich in tegenstelling tot eeuwige rivaal KRC Genk direct bij de top zes. Met een jonge Simon Mignolet in doel wipten de Kanaries daarin zelfs nog naar de vierde plek, terwijl hun streekgenoot in PO II als winnaar uit de strijd kwam. In de daaropvolgende Limburgse Derby’s trok Genk aan het langste eind, tot op vandaag de enige keer in tien pogingen dat een ploeg via PO II naar de voorronde van de Europa League mocht gaan. Een potentieel unicum in de clubgeschiedenis dat de fans op Stayen dus ontnomen werd.

3. HARBAOUI NOOIT TOPSCHUTTER
Datzelfde jaar kroonde Romelu Lukaku zich tot de jongste topschutter ooit, hoewel Club Brugge-spits Dorge Kouehama na de play-offs één doelpunt meer op zijn naam had staan. Volgens de huidige regels was de toenmalige Anderlecht-jonkie die eer dus ontglipt, maar in ons scenario mag hij zijn titel van Gouden Stier gewoon behouden. Hetzelfde kan evenwel niet gezegd worden over Hamdi Harbaoui, die in dat geval zelfs geen enkele keer op het hoogste schavot had staan pronken. Tot drie keer toe sloeg de Tunesiër, die in 2014, 2018 én 2019 met het kleinood ging lopen, immers toe in de eindrondes.



De eerste keer deed Harbaoui zijn trucje wel in PO I, dus de theorie dat hij het alleen tegen de kleintjes kan gaat niet volledig op. De goalgetter, op dat moment nog werkzaam bij Lokeren, troefde toen Michy Batshuayi af. In 2018 was Isaac Kiese Thelin, die op basis van uitgoals Teddy Chevalier had afgehouden, dan weer het slachtoffer, vorig jaar was het de beurt aan Ally Samatta. Ook Ivan Perisic zou zijn Gouden Stier uit 2011 overigens moeten afstaan aan Jelle Vossen, dan nog een Genkie. Tot slot wist Jérémy Perbet in 2016 pas na het regulier seizoen afstand te nemen van KV Mechelen-revelatie Sofiane Hanni.

4. GEEN RECORD VOOR DESCHACHT
Nu zouden we het natuurlijk nog over de herverdeling van de Europese tickets kunnen hebben en de bijhorende campagnes die daarmee gepaard gingen. Of andere individuele prijzen als Profvoetballer van het Jaar of de Gouden Schoen onder de loep nemen. Afsluiten doen we echter met de bedenking dat Anderlecht-recordman Olivier Deschacht 54 wedstrijden in PO I op zijn naam heeft staan. Trek die af van zijn totaal van 601 duels, en de vroegere verdediger van Paars-Wit klokt af op 547 stuks – ofwel 19 matchen minder dan Paul Van Himst. In een competitie met 16 clubs maar zónder play-offs, had die laatste zijn record vandaag dus nog altijd in handen. Of hoe Oli zich net zoals Genk, Gent en Harbaoui en co alvast gelukkig prijst dat het format ooit in het leven werd geroepen.

LEES OOK: Transfersurprise! 'Nikola Storm terug naar Jupiler Pro League'

Bent u pro of contra de play-offs?

Meest recent

Cercle krijgt nog nieuwe doelman van Monaco

Cercle Brugge is aan zijn seizoen begonnen met een twee op twaalf en had wellicht toch op meer ...

3
3
Genk heeft opvolger El Ouahdi helemaal binnen

Bij KRC Genk moesten ze in allerijl nog op zoek naar een extra versterking, want ze zagen deze week ...

33
33
Drukke dag Anderlecht: Bruno beoordeelt nieuwkomers

Anderlecht was woensdag zeer druk in de weer op de transfermarkt. Met Andrew Omobamidele, Oleg ...

191
191
'OHL wil ex-speler Club, Japanner voor Charleroi'

Donderdag is ook in België Deadline Day en dus zijn heel wat clubs nog druk in de weer. Bij OH ...

32
32
STVV strikt WK-ganger als ultieme attractie

Bij STVV hebben ze op de valreep ook nog enkele versterkingen aangetrokken. De Kanaries konden nog ...

49
49
'Anderlecht heeft aanwinst 11 klaar: één struikelblok'

Het was dinsdag een zeer drukke dag bij Anderlecht, want dat haalde maar liefst drie nieuwkomers ...

303
303
Anderlecht is gewaarschuwd: "We gaan er onze kans"

KV Kortrijk staat na drie wedstrijden met lege handen, maar volgens coach Michiel Jonckheere vertelt ...

256
256
Fans Anderlecht hoopvol en hebben grote lof voor één man

RSC Anderlecht deed tien zomertransfers. Dat waren er dus een stuk meer dan de vier à vijf ...

307
307
STVV zwaar onder de indruk: "Het blijft een machine"

Union SG won makkelijk met 0-3 van STVV. Daar deed Frédéric De Meyer toch enkele ...

192
192
Meedogenloze De Cat-ingreep na droomdebuut

Nathan De Cat kende een droomstart bij Hoffenheim, maar één week later ziet zijn ...

203
203
AA Gent laat alsnog een speler de club verlaten

AA Gent heeft nog een speler laten vertrekken. De Buffalo's bereikten een akkoord met het ...

108
108
Lommel stunt met transfer, vertrekker bij Club NXT

PEC Zwolle en FC Eindhoven hebben nog zaken gedaan met Belgische clubs. De twee Nederlandse ploegen ...

79
79
Bruno na stevige kritiek na Union: "Dat zie ik graag"

De 3-0-nederlaag tegen Union kwam hard aan bij RSC Anderlecht. Toch weigert trainer Vitor Bruno om ...

216
216
Dendoncker verrast iedereen met nieuwe club

Leander Dendoncker (31) heeft een nieuwe club gevonden. De voormalige Rode Duivel zet zijn ...

43
43
Anderlecht heeft er interessante speler bij: "Kan blijven lopen"

RSC Anderlecht is héél actief op de transfermarkt. Met Romeo Amane haalden ze een ...

308
308
Transfersurprise! 'Nikola Storm terug naar Jupiler Pro League'

Donderdagnacht sluit de transfermarkt ook in België onverbiddelijk zijn deuren. Maar vlak voor ...

233
233
Tot víér last-minute vertrekkers Genk: oplossing Mirisola?

KRC Genk is bezig aan een erg drukke slotweek van de zomermercato. En de Limburgers zijn nog niet ...

577
577
Op de valreep: Anderlecht kondigt 10de zomeraanwinst aan

Woensdag om middernacht moet RSC Anderlecht zijn Europese spelerslijst binnen doen bij de UEFA. Vlak ...

893
893
Ondanks schrikmomentje: Kompany en co razen door in DFB Pokal

Vincent Kompany kan voorlopig een perfect seizoensstart voorleggen met Bayern München. ...

66
66
Union onder stoom: STVV krijgt pak voor de broek op Stayen

De motor van Union SG begint stilaan op volle toeren te draaien. Daags na de 3-0-thuisoverwinning ...

223
223
'Anderlecht helemaal los: transferakkoord van 7 miljoen'

RSC Anderlecht moet woensdag om middernacht zijn Europese spelerslijst binnen doen. Vlak voor die ...

599
599
Antwerp kondigt vertrekker aan; Cercle haalt Braziliaan

Donderdag om middernacht gaat de transfermarkt ook in België weer voor enkele maanden op slot. ...

120
120
Anderlecht verbaast met international: straffe deal in Ligue 1

RSC Anderlecht wil voor het sluiten van de transferperiode nog enkele versterkingen in huis halen. ...

530
530
Van Bommel vloekt mee: vier Duivelse transferdompers

In de grootste Europese voetballanden is de transfermarkt sinds dinsdagavond weer achter slot en ...

362
362
Strijd om Gouden Stier: JPL-trainers voorspellen topschutter

Na de midweekmatchen van deze week zullen alle clubs in de Jupiler Pro League vier competitieduels ...

919
919

Meer sportnieuws