De investeringen van Louwagie: bijna 20 miljoen rendement in 19/20

door
De investeringen van Louwagie: bijna 20 miljoen rendement in 19/20

Wheelen en dealen op de transfermarkt: voor veel van onze Belgische clubs is het dé manier om een lucratieve handel op te zetten. Onder meer Club Brugge en KRC Genk toonden zich de laatste tijd uiterst bedreven in het aan –en verkopen van spelers, maar de pionier blijft toch Michel Louwagie. Al twee decennia lang voert de manager van AA Gent een gezond financieel beleid, waarmee hij intussen een schuldenberg van meer dan 23 miljoen euro wegwerkte. Ook tijdens de voorbije zomer- en wintermercato lijkt hij alweer uitstekende investeringen te hebben gedaan.


Daarvoor baseren we ons op de toonaangevende website Transfermarkt, dat een inschatting maakt van elke speler zijn marktwaarde – en vandaag zopas een update kreeg. Op die manier kunnen we de huidige projectie van de nieuwkomers in de huidige campagne afwegen tegenover de som die Louwagie neertelde om hen naar de Ghelamco Arena te halen. Een balans die overwegend positief uitslaat, al beginnen we eerst met de kleinere vissen.



NULOPERATIES EN KLEINE WINSTMARGES

Gevestigde waarden binnenhalen aan een schappelijke prijs is één ding, maar het ontdekken van jonge goudklompen is vaak nog een ander paar mouwen. De Buffalo’s gaan alvast op zoek naar de volgende Jonathan David en telden aan het eind van de zomer 1,3 miljoen neer om de 17-jarige Dylan Mbayo weg te plukken bij Lokeren. Die toonde bijwijlen al vlagen van zijn talent, maar door de concurrentie voorin zijn de speelkansen schaars. Vandaag wordt zijn waarde op 800 duizend euro geschat.

Op papier een verlies van een half miljoen dus, al valt dat wel gemakkelijk te relativeren. De aanvaller heeft immers talent zat, waardoor het slechts een kwestie van tijd – en minuten – is vooraleer zijn waarde de lucht inschiet. Hetzelfde geldt voor Anderson Niangbo, die wel al vaker aan de bak kwam. De 20-jarige Ivoriaan staat dan ook verder in zijn ontwikkeling dan Mbayo en kostte al maar liefst vier miljoen om over te nemen van RB Salzburg. Vandaag is dat nog steeds zijn marktwaarde.



Meer vraagtekens achter de naam van Jan Van den Bergh. Vorig seizoen tekende de voormalige sterkhouder van Beerschot op transfervrije basis bij de Gentenaars, maar mede door een zware hoofdblessure beleefden die nog maar weinig plezier aan zijn komst. Sinds januari wordt de 25-jarige verdediger uitgeleend aan OH Leuven, waar hij in vier optredens zelfs al twee keer raak wist te treffen. Zijn prijskaartje wordt op 800 duizend euro gezet, exact hetzelfde als Mbayo dus.

Over de aankoopsom van winteraanwinst Sulayman Marreh, die toen als versterking in de breedte overkwam van Eupen, werd niets bekend gemaakt. Voorlopig kwam de Gambiaanse middenvelder ook slechts sporadisch aan spelen toe bij zijn nieuwe werkgever, maar op 23-jarige leeftijd heeft hij wel nog steeds wat progressiemarge. Zijn marktwaarde wordt dan ook op 1,2 miljoen euro geschat.

KLEINE INVESTERINGEN LONEN

Door het al dan niet tijdelijk afscheid van Van den Bergh en Timothy Derijck (KV Kortrijk) moest AA Gent in januari dringend op zoek naar spelers met de Belgische nationaliteit. Enter Bruno Godeau, die precies om die reden weggehaald werd bij Moeskroen. Dankzij zijn aflopend contract was de 27-jarige verdediger dan ook een koopje. Louwagie betaalde 300 duizend euro, terwijl de huidige marktwaarde van Godeau meer dan een half miljoen hoger ligt.

Voor Alessio Castro-Montes (22) werd aan Eupen in de zomer dan een pak meer betaald. Toen nog vrij onbekend en onbemind, maar de rechtsachter bewees intussen zijn aankoopprijs van 1,2 miljoen reeds ruimschoots waard te zijn. Soms nog iets te wisselvallig, al groeide hij vooral na nieuwjaar wel uit tot een onbetwiste titularis in de Ghelamco Arena. Conform met die prestaties werd zijn marktwaarde nu al meer dan verdubbeld.



Castro-Montes won dus de concurrentiestrijd van de tien jaar oudere Mikael Lustig. Die kwam in de zomer gratis naar Gent, het is te zeggen: aan Celtic moest geen transfersom worden overgemaakt voor de Zweed. Als 82-voudig international waren diens voorwaarden echter vast niet min, en dus was ook Lustig een kleine investering. Niet altijd even secuur, inmiddels bankzitter en weinig kans op nog een doorverkoop, maar toch nog een miljoen waard.

GESLAAGDE GROTE INVESTERINGEN

Naast potentiële goudhaantjes met het oog op de toekomst, moet Louwagie uiteraard ook jaarlijks een competitief elftal op de been zien te brengen. Ook dit seizoen slaagt de manager daar wonderwel in, al moest hij daarvoor af en toe wel diep in de buidel tasten. Zo werd het Gentse clubrecord verbroken voor Michael Ngadeu, op 28-jarige leeftijd op de top van zijn kunnen. De Kameroense beer ontpopte zich dan ook in mum van tijd tot een van de beste verdediger in de Jupiler Pro League.



Ngadeu zag zijn waarde zo lichtjes toenemen tot vijfenhalf miljoen, al werd hij vast niet gekocht met het oog op winstbejag. De defensieleider was immers een aanwinst voor het hier en nu, net zoals Sven Kums. Eerst geleend en intussen voor anderhalf miljoen overgenomen van Anderlecht, op zich een koopje voor iemand met zijn kwaliteiten. Al is het daaraan gekoppelde topsalaris een welbekend item. Toch bedraagt de 31-jarige middenvelder zijn marktwaarde nog altijd 3,2 miljoen.

DE TRANSFERKLEPPERS

De echte klepper hielden we echter voor het laatst. Drie zomertransfers waren absolute schoten in de roos, zowel wat hun sportieve meerwaarde als balans tussen aankoopprijs en huidige waarde betreft. Te beginnen met Elisha Owusu, de 21-jarige Fransman die voor amper één miljoen werd opgepikt bij Olympique Lyon. Daar had de controleur geen toekomst meer, maar in de JPL behoort hij tot het kruim van de middenvelders. Na nog geen volledig seizoen ziet hij zijn waarde al meer dan verzevenvoudigd.



Voor Milad Mohammadi (26) moest AA Gent zelfs geen budget vrijmaken. De aanvallende linksachter kwam in de zomer transfervrij over van Akhmat Grozny en kende in het begin van het seizoen nog wat aanpassingsproblemen, na verloop van tijd wist hij Jess Thorup toch te overtuigen. Intussen is de Iraniër met de grote motor een vaste titularis, waarbij hij vooral na nieuwjaar volop zijn kans krijgt. Zijn actuele waarde bedraagt 3,5 miljoen, lang niet slecht voor een gratis opportuniteit.

Met Kums verwelkomde de Ghelamco Arena een van haar vroegere kampioenenmakers, al was de terugkeer van Laurent Depoitre een nog grotere stunt. Louwagie wist de 31-jarige spits na een mislukt avontuur in het buitenland weer naar Gent te halen, waar hij zijn oude vorm terugvond. Depoitre vindt vlot de weg naar doel, zo getuigen 15 treffers, en weegt als vanouds op de defensie. De eenmalige Rode Duivel voldoet zo ruimschoots en is op zijn oude dag nog altijd vier miljoen waard.



DE BALANS

Deze laatste drie vondsten alleen zijn dus al goed voor een virtueel rendement van 14 miljoen. Tel daarbij de ‘winst’ op Kums, Ngadeu, Lustig, Castro-Montes, Godeau en Van den Bergh, min het ‘verlies’ op Mbayo, en we komen uit op een positieve balans van net geen twintig miljoen. Echt meedoen voor de titel zat er dit seizoen nog net niet in, maar dat Louwagie andermaal uitstekende inkopen deed mag dus toch wel duidelijk wezen. Aan de manager om de nakende inkomsten op Jonathan David binnenkort even goed te spenderen.

LEES OOK: AA Gent krijgt gezelschap in strijd tegen Pro League

Is Louwagie verantwoordelijk voor het succes bij AA Gent?

Meest recent

Comeback bij Anderlecht: extra troef voor Taravel?

RSC Anderlecht hoopt nog wat te maken van de play-offs, al zijn de meeste ogen in het Lotto Park ...

20
20
Pro League spreekt klare taal over competitieformat

De kogel is (voorlopig) door de kerk: vanaf volgend jaar kunnen U23-teams weer 'gewoon' degraderen ...

99
99
Ruben Van Gucht's pikante bekentenis: zo groot is hij écht

Ruben Van Gucht heeft opnieuw een inkijk gegeven in zijn leven, dit keer niet op televisie maar ...

39
39
Club Brugge pakt uit: Verhaeghe drukt stempel in Europa

Vorig seizoen moest het zijn meerdere erkennen in Union, dat weer nu in polepositie aan de play-offs ...

151
151
'Anderlecht houdt been stijf: Hazard richting exit'

Ook tijdens de interlandbreak wordt er niet op de lauweren gerust bij RSC Anderlecht. Terwijl coach ...

287
287
Snelders verdwijnt uit cel: nieuwe twist duikt op

Een nieuwe dag, een nieuwe episode in de saga rond voormalig analist Eddy Snelders. De BV werd ...

174
174
AA Gent krijgt gezelschap in strijd tegen Pro League

Tenzij de amateurvleugels nog roet in het eten gooien, vond de Pro League dinsdag een oplossing voor ...

121
121
Hervorming in 1B: plots vijf voor 12 bij Club NXT?

De veelbesproken quota voor U23-ploegen in de tweede afdeling gaan op de schop, zo werd dinsdag op ...

435
435
Coucke snoeihard na financieel debacle: "Het was te weinig"

Voor Marc Coucke blijft het een periode met tegenwind, maar dit keer slaat hij zelf terug. Na de ...

104
104
Einde verhaal Lukaku? “Beter om uit elkaar te gaan”

De situatie van Romelu Lukaku in Napels begint wel erg penibel te worden. De Rode Duivel stuurde nog ...

362
362
KAA Gent reageert op formatperikelen: “Iedereen ontevreden”

Het nieuwe competitieformat van volgend seizoen ligt zwaar onder vuur. Vandaag werd een nieuwe regel ...

112
112
Gattuso en Dzeko gooien olie op het vuur voor beladen clash

Italië en Bosnië en Herzegovina staan lijnrecht tegenover elkaar voor een ticket voor het ...

40
40
Garcia mengt zich in Lukaku-rel: opvallende mening

Romelu Lukaku blijft de gemoederen bezighouden in Italië. De aanvaller werd door bondscoach ...

116
116
‘Rode Duivel verrast met transferwending: 58 miljoen euro’

Terwijl de Rode Duivels zich voorbereiden op de oefenpot tegen Mexico gonst het van de ...

234
234
Bizarre kronkel na nieuw format: amateurvoetbal op stelten

Er werd vandaag gestemd over de verankering van de U23-clubs in de Challenger Pro League nadat die ...

160
160
Lukaku stuurt zijn kat: verwoestend statement Napoli

De rel tussen Romelu Lukaku en Napoli is volledig ontploft. De Rode Duivel kwam nog met een ...

507
507
KAA Gent trekt ten oorlog: competitiehervorming weg?

De competitiehervorming blijft aanslepen. Vandaag werd er gestemd over een oplossing voor de ...

176
176
'Vier Duivels onder druk: laatste kans lonkt'

De Rode Duivels nemen het op tegen Mexico in een oefenwedstrijd in Chicago. De eerste test tegen de ...

132
132
Stemming afgelopen: drastische ingreep competitieformat

De stemming door het U23-quotom is afgelopen. De verankering van de beloftenclubs in de Challenger ...

309
309
Code rood FIFA: rampscenario in WK-groep Rode Duivels

Het WK 2026 is nog niet begonnen, maar er zijn al heel wat perikelen die de media bezighouden. Zo is ...

322
322
TRANSFERUURTJE: ‘Anderlecht wil stunten, Club zoekt in JPL’

De wintermercato is inmiddels een tijdje achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en ...

465
465
Garcia met handen in het haar: “Dat is er niet meer”

De Belgische nationale ploeg neemt het woensdagnacht op tegen Mexico in Chicago. Tegen de Verenigde ...

70
70
Wéér competitiehervorming? Bouchez slaat terug op Pro League

De Pro League zit vandaag samen om de U23-regels te bespreken nadat die illegaal werden verklaard. ...

268
268
Garcia krijgt ferme waarschuwing: “Dat is pure zelfmoord”

De Rode Duivels nemen het woensdagnacht op tegen Mexico in een oefeninterland ter voorbereiding op ...

87
87
WK-spanning loopt op: groot schandaal voor Bosnië-Italië

Bosnië en Italië strijden integraal om een ticket voor het WK in de Verenigde Staten, ...

124
124

Meer sportnieuws