De investeringen van Louwagie: bijna 20 miljoen rendement in 19/20

door
De investeringen van Louwagie: bijna 20 miljoen rendement in 19/20

Wheelen en dealen op de transfermarkt: voor veel van onze Belgische clubs is het dé manier om een lucratieve handel op te zetten. Onder meer Club Brugge en KRC Genk toonden zich de laatste tijd uiterst bedreven in het aan –en verkopen van spelers, maar de pionier blijft toch Michel Louwagie. Al twee decennia lang voert de manager van AA Gent een gezond financieel beleid, waarmee hij intussen een schuldenberg van meer dan 23 miljoen euro wegwerkte. Ook tijdens de voorbije zomer- en wintermercato lijkt hij alweer uitstekende investeringen te hebben gedaan.


Daarvoor baseren we ons op de toonaangevende website Transfermarkt, dat een inschatting maakt van elke speler zijn marktwaarde – en vandaag zopas een update kreeg. Op die manier kunnen we de huidige projectie van de nieuwkomers in de huidige campagne afwegen tegenover de som die Louwagie neertelde om hen naar de Ghelamco Arena te halen. Een balans die overwegend positief uitslaat, al beginnen we eerst met de kleinere vissen.



NULOPERATIES EN KLEINE WINSTMARGES

Gevestigde waarden binnenhalen aan een schappelijke prijs is één ding, maar het ontdekken van jonge goudklompen is vaak nog een ander paar mouwen. De Buffalo’s gaan alvast op zoek naar de volgende Jonathan David en telden aan het eind van de zomer 1,3 miljoen neer om de 17-jarige Dylan Mbayo weg te plukken bij Lokeren. Die toonde bijwijlen al vlagen van zijn talent, maar door de concurrentie voorin zijn de speelkansen schaars. Vandaag wordt zijn waarde op 800 duizend euro geschat.

Op papier een verlies van een half miljoen dus, al valt dat wel gemakkelijk te relativeren. De aanvaller heeft immers talent zat, waardoor het slechts een kwestie van tijd – en minuten – is vooraleer zijn waarde de lucht inschiet. Hetzelfde geldt voor Anderson Niangbo, die wel al vaker aan de bak kwam. De 20-jarige Ivoriaan staat dan ook verder in zijn ontwikkeling dan Mbayo en kostte al maar liefst vier miljoen om over te nemen van RB Salzburg. Vandaag is dat nog steeds zijn marktwaarde.



Meer vraagtekens achter de naam van Jan Van den Bergh. Vorig seizoen tekende de voormalige sterkhouder van Beerschot op transfervrije basis bij de Gentenaars, maar mede door een zware hoofdblessure beleefden die nog maar weinig plezier aan zijn komst. Sinds januari wordt de 25-jarige verdediger uitgeleend aan OH Leuven, waar hij in vier optredens zelfs al twee keer raak wist te treffen. Zijn prijskaartje wordt op 800 duizend euro gezet, exact hetzelfde als Mbayo dus.

Over de aankoopsom van winteraanwinst Sulayman Marreh, die toen als versterking in de breedte overkwam van Eupen, werd niets bekend gemaakt. Voorlopig kwam de Gambiaanse middenvelder ook slechts sporadisch aan spelen toe bij zijn nieuwe werkgever, maar op 23-jarige leeftijd heeft hij wel nog steeds wat progressiemarge. Zijn marktwaarde wordt dan ook op 1,2 miljoen euro geschat.

KLEINE INVESTERINGEN LONEN

Door het al dan niet tijdelijk afscheid van Van den Bergh en Timothy Derijck (KV Kortrijk) moest AA Gent in januari dringend op zoek naar spelers met de Belgische nationaliteit. Enter Bruno Godeau, die precies om die reden weggehaald werd bij Moeskroen. Dankzij zijn aflopend contract was de 27-jarige verdediger dan ook een koopje. Louwagie betaalde 300 duizend euro, terwijl de huidige marktwaarde van Godeau meer dan een half miljoen hoger ligt.

Voor Alessio Castro-Montes (22) werd aan Eupen in de zomer dan een pak meer betaald. Toen nog vrij onbekend en onbemind, maar de rechtsachter bewees intussen zijn aankoopprijs van 1,2 miljoen reeds ruimschoots waard te zijn. Soms nog iets te wisselvallig, al groeide hij vooral na nieuwjaar wel uit tot een onbetwiste titularis in de Ghelamco Arena. Conform met die prestaties werd zijn marktwaarde nu al meer dan verdubbeld.



Castro-Montes won dus de concurrentiestrijd van de tien jaar oudere Mikael Lustig. Die kwam in de zomer gratis naar Gent, het is te zeggen: aan Celtic moest geen transfersom worden overgemaakt voor de Zweed. Als 82-voudig international waren diens voorwaarden echter vast niet min, en dus was ook Lustig een kleine investering. Niet altijd even secuur, inmiddels bankzitter en weinig kans op nog een doorverkoop, maar toch nog een miljoen waard.

GESLAAGDE GROTE INVESTERINGEN

Naast potentiële goudhaantjes met het oog op de toekomst, moet Louwagie uiteraard ook jaarlijks een competitief elftal op de been zien te brengen. Ook dit seizoen slaagt de manager daar wonderwel in, al moest hij daarvoor af en toe wel diep in de buidel tasten. Zo werd het Gentse clubrecord verbroken voor Michael Ngadeu, op 28-jarige leeftijd op de top van zijn kunnen. De Kameroense beer ontpopte zich dan ook in mum van tijd tot een van de beste verdediger in de Jupiler Pro League.



Ngadeu zag zijn waarde zo lichtjes toenemen tot vijfenhalf miljoen, al werd hij vast niet gekocht met het oog op winstbejag. De defensieleider was immers een aanwinst voor het hier en nu, net zoals Sven Kums. Eerst geleend en intussen voor anderhalf miljoen overgenomen van Anderlecht, op zich een koopje voor iemand met zijn kwaliteiten. Al is het daaraan gekoppelde topsalaris een welbekend item. Toch bedraagt de 31-jarige middenvelder zijn marktwaarde nog altijd 3,2 miljoen.

DE TRANSFERKLEPPERS

De echte klepper hielden we echter voor het laatst. Drie zomertransfers waren absolute schoten in de roos, zowel wat hun sportieve meerwaarde als balans tussen aankoopprijs en huidige waarde betreft. Te beginnen met Elisha Owusu, de 21-jarige Fransman die voor amper één miljoen werd opgepikt bij Olympique Lyon. Daar had de controleur geen toekomst meer, maar in de JPL behoort hij tot het kruim van de middenvelders. Na nog geen volledig seizoen ziet hij zijn waarde al meer dan verzevenvoudigd.



Voor Milad Mohammadi (26) moest AA Gent zelfs geen budget vrijmaken. De aanvallende linksachter kwam in de zomer transfervrij over van Akhmat Grozny en kende in het begin van het seizoen nog wat aanpassingsproblemen, na verloop van tijd wist hij Jess Thorup toch te overtuigen. Intussen is de Iraniër met de grote motor een vaste titularis, waarbij hij vooral na nieuwjaar volop zijn kans krijgt. Zijn actuele waarde bedraagt 3,5 miljoen, lang niet slecht voor een gratis opportuniteit.

Met Kums verwelkomde de Ghelamco Arena een van haar vroegere kampioenenmakers, al was de terugkeer van Laurent Depoitre een nog grotere stunt. Louwagie wist de 31-jarige spits na een mislukt avontuur in het buitenland weer naar Gent te halen, waar hij zijn oude vorm terugvond. Depoitre vindt vlot de weg naar doel, zo getuigen 15 treffers, en weegt als vanouds op de defensie. De eenmalige Rode Duivel voldoet zo ruimschoots en is op zijn oude dag nog altijd vier miljoen waard.



DE BALANS

Deze laatste drie vondsten alleen zijn dus al goed voor een virtueel rendement van 14 miljoen. Tel daarbij de ‘winst’ op Kums, Ngadeu, Lustig, Castro-Montes, Godeau en Van den Bergh, min het ‘verlies’ op Mbayo, en we komen uit op een positieve balans van net geen twintig miljoen. Echt meedoen voor de titel zat er dit seizoen nog net niet in, maar dat Louwagie andermaal uitstekende inkopen deed mag dus toch wel duidelijk wezen. Aan de manager om de nakende inkomsten op Jonathan David binnenkort even goed te spenderen.

LEES OOK: Code rood bij AA Gent: Baro krabt zich in de haren

Is Louwagie verantwoordelijk voor het succes bij AA Gent?

Meest recent

'Janssen naar Anderlecht? Dit ene detail beslist alles'

Sommige namen blijven in Brussel terugkomen, hoe vaak je ze ook wegwuift. Janssen is zo’n ...

77
77
'Hayen drukt stempel: grote veranderingen bij Genk'

De kogel is definitief door de kerk: Nicky Hayen is de nieuwe hoofdcoach van KRC Genk. Tijdens de ...

85
85
'Anderlecht en Club in heftige strijd om goudhaantje'

Nog één speeldag te gaan en de winterstop in de Jupiler Pro League kan beginnen. ...

73
73
Club Brugge incasseert mokerslag: sterkhouder valt uit

Club Brugge won zondag de zogenaamde Slag om Vlaanderen tegen AA Gent, waar Rik De Mil de vele ...

272
272
Pro League neemt risico: Belgisch voetbal van de buis?

De soap omtrent de tv-rechten nadert zijn ontknoping. Althans tijdelijk, want een definitieve ...

231
231
Janssen speelt open kaart: van Antwerp naar Anderlecht?

Antwerp leek zondag op weg naar een vierde opeenvolgende zege, maar tegen RSC Anderlecht bleef het ...

426
426
'Leko luistert: Verhaeghe stelt veto bij Club Brugge'

In een meer dan ooit beladen Slag om Vlaanderen trok Club Brugge zondag aan het langste eind. Met ...

544
544
Jan Boskamp doodziek: “Dit had iedereen zien aankomen”

Jan Boskamp was jarenlang niet weg te denken van de Nederlandse en Vlaamse voetbaltelevisie. Met ...

776
776
Napoli pakt supercoppa: Lukaku en co vieren na vroeg kerstcadeau

Vlak voor de jaarwissel heeft SSC Napoli nog een mooie prijs aan het palmares toegevoegd. De ...

58
58
Hayen op wenken verdiend: versterking onderweg in Genk

KRC Genk heeft een nieuwe hoofdtrainer beet. Exact een week na het ontslag van Thorsten Fink, ...

958
958
Africa Cup: Broos wint meteen, viering Zambia gaat viraal

In Marokko wordt momenteel de Africa Cup of Nations afgewerkt. Maandag kwamen alvast twee Belgische ...

167
167
Overmars bezorgt Antwerp nieuwe toptransfer: "Heer en meester"

Een overwinning behalen tegen RSC Anderlecht zat er zondagavond net niet in, maar dat neemt geen ...

647
647
Strijdbijl begraven? Opvallend onderonsje na Club-Gent

Club Brugge won zondagmiddag met 2-1 van KAA Gent. Rond die wedstrijd hing dit keer wel een ...

381
381
Italië davert: pakt De Ketelaere snel zijn koffers?

In Italië zijn ze niet bang dat Charles De Ketelaere faalt—ze zijn bang dat ze hem ...

417
417
'Renard keert kar: toptarget Anderlecht lekt uit'

Ondanks de kritiek aan Olivier Renard zijn adres hadden heel wat zomeraanwinsten een flink aandeel ...

653
653
Genk-fan Brecel reageert fel na golf aan haatreacties

Nog geen tweeënhalf jaar geleden schreef Genk-fan Luca Brecel Belgische sportgeschiedenis. Als ...

395
395
Done deal: KRC Genk stelt Hayen voor als hoofdcoach

De kogel is door de kerk: Nicky Hayen is de nieuwe hoofdcoach van KRC Genk. Dat maakten de ...

371
371
'Winteroffensief in Brugge: exacte plannen Club onthuld'

Na het ontslag van Nicky Hayen wonden Bart Verhaeghe en Dévy Rigaux er geen doekjes om dat ...

564
564
Penaltyklucht in Antwerp-Anderlecht: Lardot velt verdict

Met een 2-2 gelijkspel hielden Antwerp en RSC Anderlecht mekaar zondag in evenwicht. Met dank aan ...

424
424
'Witte rook in Genk: De Condé hakt trainersknoop door'

Het ontslag van Thorsten Fink bracht voorlopig nog geen soelaas bij KRC Genk, dat ook in Charleroi ...

934
934
Club Brugge-bestuur kampt met grote vraagtekens na KAA Gent

Club Brugge won afgelopen speeldag van KAA Gent, maar toch zijn er nog heel wat twijfels bij ...

440
440
Anderlecht in vieze papieren: “Kunnen ze het vergeten”

RSC Anderlecht staat op een vierde plek in het klassement en moet STVV, Club Brugge en Union SG voor ...

441
441
Vanhaezebrouck verbaast: "Doodgeërgerd aan Vanaken"

Club Brugge won afgelopen speeldag de beladen Slag om Vlaanderen tegen KAA Gent. Door de overstap ...

465
465
'Belgische clubs komen met masterplan tégen DAZN'

De situatie met DAZN en de Pro League heeft gigantische gevolgen voor de Belgische clubs. Financieel ...

1286
1286
Viktor Verhulst onthult 'bizarre connectie' met Ronaldo

Viktor Verhulst en Cristiano Ronaldo in één zin, wie had dat ooit gedacht? De zoon van ...

31
31

Meer sportnieuws