Middag –en laatavondmatchen in de JPL: een goed of slecht idee?

902 stemmen
Middag –en laatavondmatchen in de JPL: een goed of slecht idee?

Onder druk van de coronacrisis werd de kalender van de Jupiler Pro League dit jaar al helemaal overhoop gehaald. Meer nog, allicht geraken de resterende wedstrijden zelfs niet meer allemaal afgewerkt. Ook voor volgend seizoen staan er echter nu al wijzigingen aan het speelschema op het programma, zij het wel een pak minder ingrijpend. Een onderdeel van de nieuwe tv-deal met Eleven Sports, wat zowel voor –als nadelen met zich meebrengt. Wij maakten alvast een eerste balans op.


Concreet liggen er plannen op tafel om de speeldagen van de Belgische competitie beter te spreiden over het volledige weekend. Meer bepaald zouden de traditionele aanvangsmomenten van 14u30, 18u en 20u of 20u30 dan het gezelschap krijgen van twee nieuwe tijdstippen om af te trappen: zondagmiddag om 12u en zaterdagnamiddag om 16u. Daarnaast zou het eerste fluitsignaal van de avondmatchen verlaat kunnen worden naar 21u, en dat zowel op zaterdag als op zondag. Aan de vrijdagavondduels wordt niet geraakt.

WIN-WIN OF WRAAKROEPEND?
De JPL wil zich op die manier allicht spiegelen aan andere liga's in Europa, waar een dergelijke spreiding al langer schering en inslag is. Niet alleen in absolute topcompetities als de Premier League en consoorten, maar ook bijvoorbeeld bij onze noorderburen in de Eredivisie. De reden achter dit alles is uiteraard geen geheim: de aandacht van de voetballiefhebber voor de buis zo lang mogelijk vasthouden en bijgevolg meer adverteerruimte creëren rond de wedstrijden. Maximaal munt slaan uit het tv-contract dus, dat in één klap ook weer opgewaardeerd wordt. Een win-winsituatie, tenminste indien dat zich niet zal wreken.



Te beginnen op de clubs zelf, waarbij we ons vooral focussen op de voorgestelde middagduels. Zij moeten hun spelers dan dus tweeënhalf uur vroeger de wei insturen, wat voor hen toch een ongewoon tijdstip is. In welke mate dat invloed zal hebben op de talrijke rituelen die heel wat profvoetballers uitvoeren in aanloop naar een match, van voeding over dutjes tot de warming-up zelf, zal moeten blijken. Zeker indien pakweg KV Oostende naar Eupen trekt. De nood aan een afzondering daags voordien wordt dan plots weer heel wat groter, doorgaans niet iets waar een spelersgroep reikhalzend naar uitkijkt. Integendeel zelfs.

SUPER OR STRUGGLE SUNDAY?
Ook voor de supporters worden die verplaatsingen dan een hele klus. Door op zondag om 12 uur te spelen, komt het betaald voetbal namelijk in het vaarwater van jeugd –en provinciale competities terecht. Vooral dat eerste kan hier en daar al eens problemen opleveren, want flink wat ouders gaan nu in de ochtend eerst hun kroost bekijken om dan naar het stadion te trekken. Indien ze daar al op de middag verzamelen moeten blazen, of in het geval van een verre uitmatch zelfs nog een pak vroeger present moeten tekenen, wordt dat al snel moeilijk te combineren. Om nog maar te zwijgen van de businessdiners voor de VIP's.



Daartegenover staat wel dat we nu al uitkijken naar de Super Sundays, gevuld met toppers van 's middags tot 's avonds laat. Er valt dus wel wat te zeggen voor het idee om vier matchen op zondag te organiseren, wat ook de taak van de kalendermaker – die rekening moet houden met allerlei vereisten van de lokale stadsbesturen – een pak eenvoudiger zou maken. Én hem meer kansen zou bieden om de clubs na een Europese midweek een dagje extra rust te gunnen, zeker wanneer we daar nog talrijk vertegenwoordigd zijn. Eén wedstrijd op vrijdag, drie op zaterdag en vier op zondag: op zich klinkt het zeker niet verkeerd.

TE LAAT VOOR BELGIË?
Het plan om op zaterdag de actie al sneller te laten beginnen zijn we eveneens genegen, want nu is het vaak toch aftellen tot 18 uur. Twee uurtjes vroeger lijkt dan een geschikt moment, met minder overlapping ten aanzien van heel wat jeugdreeksen dan op zondagmiddag. Het zou alvast een verbetering zijn ten opzichte van het huidige programma, waarin we op zaterdagavond telkens een soep voorgeschoteld krijgen van drie duels die binnen het halfuur beginnen. Eén match om 16 uur, eentje twee uur later en nog een in de avond lijkt dan inderdaad een betere spreiding, waar bovendien niemand nadeel van ondervindt.



Of die laatste partij al dan niet pas om 21 uur van gang moet gaan, laten we nog in het midden. Op zondag, waar de avondmatch dan meteen al met een volledig uur verlaat wordt, lijkt dat echter toch niet het beste idee. De supporters ter plaatse, waarvan het merendeel daags nadien moet opstaan om te gaan werken, zouden op die manier immers wel érg laat weer thuis zijn. Per slot van rekening is het Belgisch ritme niet hetzelfde als dat in Italië of Spanje, waar de Serie A en La Liga soms zelfs nog later beginnen. De Premier League doet het dan weer geregeld zelfs op maandag, maar dat is al helemaal uit den boze in ons land.

NIET TE KLAGEN
Ook de samenvattingen op televisie zouden in dat geval direct opschuiven naar een tijdstip dat voor velen niet meer doenbaar is. Al blijven de voetballiefhebbers die het spelletje liefst thuis vanuit hun luie zetel bekijken in het algemeen natuurlijk wel de grote winnaars in het verhaal, want hun honger wordt zo nog beter gestild. Wat dat laatste betreft hebben ook wij dus zeker niet te klagen mocht het voorstel effectief doorgaan. Of iedereen daar zo over denkt, dat is dus echter nog maar de vraag.

LEES OOK: Marc Coucke deelt zware klappen uit: "Hij mag het niet!"

Wat denkt u van zondagmatchen om 12 en 21u?

Meest recent

'Club meldt zich bij Anderlecht-target: deal van 9 miljoen'

De sportieve leiding van Club Brugge is momenteel de markt aan het afspeuren op zoek naar ...

33
33
'City haalt verschroeiend uit: dubbelslag van 230 miljoen'

Manchester City is begonnen aan het post-Pep Guardiola tijdperk. Voorlopig is het nog even wachten ...

26
26
Nederlanders smullen van Duivel: "Hele grote persoonlijkheid"

De Rode Duivels hebben tijdens hun WK-opener tegen Egypte niet de allerbeste beurt gemaakt. Toch ...

84
84
'Transferwending De Cat: absolute jackpot in gevaar'

Bij RSC Anderlecht gaat de voorbereiding op het nieuwe seizoen volgende week van start. Dat zal ...

256
256
Tzolis ziet nieuwe goudklomp bij Club: "Hij trainde mee en ..."

Club Brugge wist de voorbije jaren heel wat jonge talenten te lanceren vanuit de jeugdopleiding. En ...

272
272
Argentijnse pers komt met trieste reden voor tranen Messi

Lionel Messi heeft tijdens zijn eerste wedstrijd op het WK 2026 meteen de show gestolen. Zo was hij ...

222
222
Optater Ronaldo en co: Congo stunt met historisch WK-punt

Het WK 2026 is met een flinke tegenvaller van start gegaan voor het Portugal van sterspeler ...

61
61
Outfit Garcia maakt tongen los: "Net een treinconducteur"

Rudi Garcia heeft zijn vuurdoop als bondscoach op de groot toernooi achter de rug. Een onverdeeld ...

88
88
'Bayern dokt 55 miljoen: Kompany krijgt WK-uitblinker'

Terwijl het merendeel van zijn spelers momenteel op het WK actief zijn, wordt Vincent Kompany achter ...

164
164
Na WK nieuwe nummer één? Lammens reageert duidelijk

De Rode Duivels begonnen hun WK met een ontgoocheling, want tegen Egypte hadden ze toch meer ...

44
44
AA Gent pakt uit met WK-ganger bij Jonge Duivels

Net als veel andere Belgische clubs zet AA Gent dezer dagen alsmaar meer in op jong talent. De ...

54
54
'Club troeft Sporting af: 5 miljoen voor eerste aanwinst'

Club Brugge wil doorgaans zijn transferhuiswerk snel klaar hebben en is ook nu al druk in de weer. ...

471
471
Charleroi kiest nieuwe coach, bijna witte rook in Beveren

Er stonden deze zomer heel wat trainersvacatures open bij Belgische eersteklassers. Nu de start van ...

118
118
'Antwerp haalt opgelucht adem: megaboete vermeden'

Er werd de voorbije jaren al heel wat geschreven over de financiële situatie van Antwerp, dat ...

161
161
Fabrizio Romano meldt stevige transferdomper voor Club

Bij Club Brugge is het nog wachten op de eerste zomeraanwinst. De voorbije weken werden nochtans al ...

174
174
'Dubbelslag Anderlecht: Sibierski slaat schaamteloos toe'

Anderlecht ruikt een buitenkans in Frankrijk. Antoine Sibierski heeft niet één, maar ...

887
887
Zulte Waregem houdt icoon voor dertiende seizoen aan boord

Zulte Waregem maakt zich op voor zijn tweede seizoen terug in de Jupiler Pro League, nadat ze ...

95
95
Marc Coucke deelt zware klappen uit: "Hij mag het niet!"

Marc Coucke heeft de voorbije jaren al heel wat geïncasseerd. Kritiek van supporters, sportieve ...

237
237
'Bom op WK: Ivoriaanse speler opgepakt voor matchfixing'

Het WK is ondertussen enkele dagen ver en nu al krijgen we te kampen met de nodige controverses. Een ...

117
117
Rigaux heeft beet: icoon keert terug bij Feyenoord

Dévy Rigaux drukt meteen zijn stempel bij Feyenoord, enkele weken nadat de Belgische sportief ...

78
78
Bromance Ronaldo-Martinez: cijfers spreken boekdelen

Cristiano Ronaldo begint aan zijn zesde en laatste WK. CR7 is op zijn 41ste nog steeds een ...

35
35
'KV Kortrijk stunt met deals bij Standard en Beerschot'

KV Kortrijk begon als eerste met de voorbereiding op het nieuwe seizoen. De Kerels gaan de komende ...

362
362
Congo wil stunten met speler met schimmig Anderlecht-verhaal

Congo trekt met heel wat ex-spelers uit de Jupiler Pro League naar het WK. Van Chancel Mbemba tot ...

96
96
'Derde club meldt zich, Westerlo ruikt jackpot'

Bij KVC Westerlo gaan ze een zeer drukke zomermercato tegemoet. De Kemphanen kenden een goed seizoen ...

68
68
'Antwerp gaat voor topdeal in de Serie A'

Royal Antwerp FC heeft nood aan heel wat versterking, want de ploeg is momenteel niet Jupiler Pro ...

264
264

Meer sportnieuws