Middag –en laatavondmatchen in de JPL: een goed of slecht idee?

902 stemmen
Middag –en laatavondmatchen in de JPL: een goed of slecht idee?

Onder druk van de coronacrisis werd de kalender van de Jupiler Pro League dit jaar al helemaal overhoop gehaald. Meer nog, allicht geraken de resterende wedstrijden zelfs niet meer allemaal afgewerkt. Ook voor volgend seizoen staan er echter nu al wijzigingen aan het speelschema op het programma, zij het wel een pak minder ingrijpend. Een onderdeel van de nieuwe tv-deal met Eleven Sports, wat zowel voor –als nadelen met zich meebrengt. Wij maakten alvast een eerste balans op.


Concreet liggen er plannen op tafel om de speeldagen van de Belgische competitie beter te spreiden over het volledige weekend. Meer bepaald zouden de traditionele aanvangsmomenten van 14u30, 18u en 20u of 20u30 dan het gezelschap krijgen van twee nieuwe tijdstippen om af te trappen: zondagmiddag om 12u en zaterdagnamiddag om 16u. Daarnaast zou het eerste fluitsignaal van de avondmatchen verlaat kunnen worden naar 21u, en dat zowel op zaterdag als op zondag. Aan de vrijdagavondduels wordt niet geraakt.

WIN-WIN OF WRAAKROEPEND?
De JPL wil zich op die manier allicht spiegelen aan andere liga's in Europa, waar een dergelijke spreiding al langer schering en inslag is. Niet alleen in absolute topcompetities als de Premier League en consoorten, maar ook bijvoorbeeld bij onze noorderburen in de Eredivisie. De reden achter dit alles is uiteraard geen geheim: de aandacht van de voetballiefhebber voor de buis zo lang mogelijk vasthouden en bijgevolg meer adverteerruimte creëren rond de wedstrijden. Maximaal munt slaan uit het tv-contract dus, dat in één klap ook weer opgewaardeerd wordt. Een win-winsituatie, tenminste indien dat zich niet zal wreken.



Te beginnen op de clubs zelf, waarbij we ons vooral focussen op de voorgestelde middagduels. Zij moeten hun spelers dan dus tweeënhalf uur vroeger de wei insturen, wat voor hen toch een ongewoon tijdstip is. In welke mate dat invloed zal hebben op de talrijke rituelen die heel wat profvoetballers uitvoeren in aanloop naar een match, van voeding over dutjes tot de warming-up zelf, zal moeten blijken. Zeker indien pakweg KV Oostende naar Eupen trekt. De nood aan een afzondering daags voordien wordt dan plots weer heel wat groter, doorgaans niet iets waar een spelersgroep reikhalzend naar uitkijkt. Integendeel zelfs.

SUPER OR STRUGGLE SUNDAY?
Ook voor de supporters worden die verplaatsingen dan een hele klus. Door op zondag om 12 uur te spelen, komt het betaald voetbal namelijk in het vaarwater van jeugd –en provinciale competities terecht. Vooral dat eerste kan hier en daar al eens problemen opleveren, want flink wat ouders gaan nu in de ochtend eerst hun kroost bekijken om dan naar het stadion te trekken. Indien ze daar al op de middag verzamelen moeten blazen, of in het geval van een verre uitmatch zelfs nog een pak vroeger present moeten tekenen, wordt dat al snel moeilijk te combineren. Om nog maar te zwijgen van de businessdiners voor de VIP's.



Daartegenover staat wel dat we nu al uitkijken naar de Super Sundays, gevuld met toppers van 's middags tot 's avonds laat. Er valt dus wel wat te zeggen voor het idee om vier matchen op zondag te organiseren, wat ook de taak van de kalendermaker – die rekening moet houden met allerlei vereisten van de lokale stadsbesturen – een pak eenvoudiger zou maken. Én hem meer kansen zou bieden om de clubs na een Europese midweek een dagje extra rust te gunnen, zeker wanneer we daar nog talrijk vertegenwoordigd zijn. Eén wedstrijd op vrijdag, drie op zaterdag en vier op zondag: op zich klinkt het zeker niet verkeerd.

TE LAAT VOOR BELGIË?
Het plan om op zaterdag de actie al sneller te laten beginnen zijn we eveneens genegen, want nu is het vaak toch aftellen tot 18 uur. Twee uurtjes vroeger lijkt dan een geschikt moment, met minder overlapping ten aanzien van heel wat jeugdreeksen dan op zondagmiddag. Het zou alvast een verbetering zijn ten opzichte van het huidige programma, waarin we op zaterdagavond telkens een soep voorgeschoteld krijgen van drie duels die binnen het halfuur beginnen. Eén match om 16 uur, eentje twee uur later en nog een in de avond lijkt dan inderdaad een betere spreiding, waar bovendien niemand nadeel van ondervindt.



Of die laatste partij al dan niet pas om 21 uur van gang moet gaan, laten we nog in het midden. Op zondag, waar de avondmatch dan meteen al met een volledig uur verlaat wordt, lijkt dat echter toch niet het beste idee. De supporters ter plaatse, waarvan het merendeel daags nadien moet opstaan om te gaan werken, zouden op die manier immers wel érg laat weer thuis zijn. Per slot van rekening is het Belgisch ritme niet hetzelfde als dat in Italië of Spanje, waar de Serie A en La Liga soms zelfs nog later beginnen. De Premier League doet het dan weer geregeld zelfs op maandag, maar dat is al helemaal uit den boze in ons land.

NIET TE KLAGEN
Ook de samenvattingen op televisie zouden in dat geval direct opschuiven naar een tijdstip dat voor velen niet meer doenbaar is. Al blijven de voetballiefhebbers die het spelletje liefst thuis vanuit hun luie zetel bekijken in het algemeen natuurlijk wel de grote winnaars in het verhaal, want hun honger wordt zo nog beter gestild. Wat dat laatste betreft hebben ook wij dus zeker niet te klagen mocht het voorstel effectief doorgaan. Of iedereen daar zo over denkt, dat is dus echter nog maar de vraag.

LEES OOK: Beveren maakt nieuwe versterking bekend

Wat denkt u van zondagmatchen om 12 en 21u?

Meest recent

Leekens lyrisch over twee Duivels: "Besten ooit van België"

Georges Leekens werkte met een aantal Rode Duivels samen die tegen Nieuw-Zeeland een blamage moeten ...

52
52
Beveren maakt nieuwe versterking bekend

SK Beveren maakt zich klaar voor zijn terugkeer in de Jupiler Pro League. De Waaslanders hebben de ...

56
56
Van Geneugden kondigt verrassend vertrek aan

Verrassend nieuws uit Maastricht. Plaatselijke tweedeklasser MVV kondigde aan dat Ronny van ...

29
29
Frankrijk en Senegal halen stevig uit op het WK

Op het WK stond in Groep I de laatste speeldag op het programma. Noorwegen en Frankrijk namen het op ...

35
35
Belgische topclubs, opgelet: ontdek deze ster bij Nieuw-Zeeland

België neemt het op tegen Nieuw-Zeeland. De Kiwi’s zijn zeker niet het zwakste land op ...

32
32
Boskamp begrijpt kritiek op Rode Duivel niet: "Zonnesteek?"

D-day voor de Rode Duivels. Dat is het voor België tegen Nieuw-Zeeland. Tijd voor de grote ...

107
107
Rode Duivels zoeken identiteit: ‘afscheid’ is nodig

De Rode Duivels spelen om 5u tegen Nieuw-Zeeland. Het is van moeten. Goed voetbal telt niet. Winnen. ...

108
108
Sibierski geeft inzicht in mercato van Anderlecht

Antoine Sibierski sprak voor het eerst echt met de Belgische pers bij de voorstelling van Vitor ...

402
402
Hasi verrast en plukt ervaren pion weg bij Standard

Standard heeft een uitgaande transfer afgerond en toch wel een verrassende. De Luikenaars hebben ...

77
77
Marc Coucke heeft het gehad: "Geen zin om te lachen!"

Marc Coucke ligt al maanden onder vuur bij een deel van de de Anderlecht-aanhang. Supporters trokken ...

152
152
'Sibierski hakt knoop door en zorgt meteen voor ontslag'

Antoine Sibierski begint stilaan zijn stempel te drukken bij Anderlecht. Hij haalde Vitor Bruno als ...

313
313
'Westerlo heeft prijs en vindt versterking in Bundesliga'

KVC Westerlo is op zoek naar versterking en die gaat er weldra komen. De Kemphanen staan volgens ...

64
64
'Oorlog in JPL: Club achter de rug om akkoord met Genkie'

Een transferbom in de Jupiler Pro League. Club Brugge heeft volgens Het Laatste Nieuws achter de rug ...

924
924
'Basisteam uitgelekt: nieuws over Doku en Vanaken'

De Rode Duivels spelen komende ochtend om 5u tegen Nieuw-Zeeland. Een partij die ze moeten winnen. ...

506
506
Patro Eisden strikt al zijn vijfde én zesde aanwinst

Patro Eisden laat er geen gras over groeien. De Limburgse tweedeklasser heeft vanavond zijn volgende ...

33
33
Charleroi en JPL-club ronden transfer af

Sporting Charleroi zet een tandje bij op de transfermarkt. De Carolo’s hebben een volgende ...

11
11
België dondert van zijn wolk: NZE hierdoor probleem

België moet winnen tegen Nieuw-Zeeland. In de Belgische pers worden de kiwi’s als een ...

185
185
Relletje rond stadiondossier: Club Brugge reageert

Bart Verhaeghe kijkt vast met enige jaloezie naar het WK, waar de ene na de andere voetbaltempel de ...

933
933
Anderlecht troeft topploegen af: contract tot 2029

Onder leiding van Antoine Sibierski en Vitor Bruno hoopt RSC Anderlecht een nieuwe koers te varen. ...

159
159
Rode Duivel gooit eigen ruiten in: Garcia grijpt hard in

Indien ze nog langer op het WK willen blijven zit er voor de Rode Duivels wellicht niks anders op ...

442
442
'Sommer naar Club Brugge: laatste struikelblok bekend'

Door het afscheid van Simon Mignolet moet Club Brugge op zoek naar een nieuwe nummer ...

821
821
'Anderlecht baalt: De Cat geeft groen licht voor transfer'

Zijn kersverse coach Vitor Bruno wil hem overtuigen om op post te blijven, terwijl een verlengd ...

566
566
Filip Joos hardhandig aangepakt: VRT dropt pittig statement

Filip Joos is een echt voetbaldier, dat ook op het WK weer heel wat voor-en tegenstanders heeft. ...

353
353
'Grootmacht duwt door: kassa rinkelt bij Club Brugge'

Hoewel het transfergeweld wellicht pas na het WK helemaal zal losbarsten, draait de geruchtenmolen ...

588
588
Zoals tegen Kroatië: masterplan van Garcia onthuld?

Win or go home. Dat is het devies voor de Rode Duivels in hun laatste poulematch tegen ...

159
159

Meer sportnieuws