Middag –en laatavondmatchen in de JPL: een goed of slecht idee?

door
Middag –en laatavondmatchen in de JPL: een goed of slecht idee?

Onder druk van de coronacrisis werd de kalender van de Jupiler Pro League dit jaar al helemaal overhoop gehaald. Meer nog, allicht geraken de resterende wedstrijden zelfs niet meer allemaal afgewerkt. Ook voor volgend seizoen staan er echter nu al wijzigingen aan het speelschema op het programma, zij het wel een pak minder ingrijpend. Een onderdeel van de nieuwe tv-deal met Eleven Sports, wat zowel voor –als nadelen met zich meebrengt. Wij maakten alvast een eerste balans op.


Concreet liggen er plannen op tafel om de speeldagen van de Belgische competitie beter te spreiden over het volledige weekend. Meer bepaald zouden de traditionele aanvangsmomenten van 14u30, 18u en 20u of 20u30 dan het gezelschap krijgen van twee nieuwe tijdstippen om af te trappen: zondagmiddag om 12u en zaterdagnamiddag om 16u. Daarnaast zou het eerste fluitsignaal van de avondmatchen verlaat kunnen worden naar 21u, en dat zowel op zaterdag als op zondag. Aan de vrijdagavondduels wordt niet geraakt.

WIN-WIN OF WRAAKROEPEND?
De JPL wil zich op die manier allicht spiegelen aan andere liga's in Europa, waar een dergelijke spreiding al langer schering en inslag is. Niet alleen in absolute topcompetities als de Premier League en consoorten, maar ook bijvoorbeeld bij onze noorderburen in de Eredivisie. De reden achter dit alles is uiteraard geen geheim: de aandacht van de voetballiefhebber voor de buis zo lang mogelijk vasthouden en bijgevolg meer adverteerruimte creëren rond de wedstrijden. Maximaal munt slaan uit het tv-contract dus, dat in één klap ook weer opgewaardeerd wordt. Een win-winsituatie, tenminste indien dat zich niet zal wreken.



Te beginnen op de clubs zelf, waarbij we ons vooral focussen op de voorgestelde middagduels. Zij moeten hun spelers dan dus tweeënhalf uur vroeger de wei insturen, wat voor hen toch een ongewoon tijdstip is. In welke mate dat invloed zal hebben op de talrijke rituelen die heel wat profvoetballers uitvoeren in aanloop naar een match, van voeding over dutjes tot de warming-up zelf, zal moeten blijken. Zeker indien pakweg KV Oostende naar Eupen trekt. De nood aan een afzondering daags voordien wordt dan plots weer heel wat groter, doorgaans niet iets waar een spelersgroep reikhalzend naar uitkijkt. Integendeel zelfs.

SUPER OR STRUGGLE SUNDAY?
Ook voor de supporters worden die verplaatsingen dan een hele klus. Door op zondag om 12 uur te spelen, komt het betaald voetbal namelijk in het vaarwater van jeugd –en provinciale competities terecht. Vooral dat eerste kan hier en daar al eens problemen opleveren, want flink wat ouders gaan nu in de ochtend eerst hun kroost bekijken om dan naar het stadion te trekken. Indien ze daar al op de middag verzamelen moeten blazen, of in het geval van een verre uitmatch zelfs nog een pak vroeger present moeten tekenen, wordt dat al snel moeilijk te combineren. Om nog maar te zwijgen van de businessdiners voor de VIP's.



Daartegenover staat wel dat we nu al uitkijken naar de Super Sundays, gevuld met toppers van 's middags tot 's avonds laat. Er valt dus wel wat te zeggen voor het idee om vier matchen op zondag te organiseren, wat ook de taak van de kalendermaker – die rekening moet houden met allerlei vereisten van de lokale stadsbesturen – een pak eenvoudiger zou maken. Én hem meer kansen zou bieden om de clubs na een Europese midweek een dagje extra rust te gunnen, zeker wanneer we daar nog talrijk vertegenwoordigd zijn. Eén wedstrijd op vrijdag, drie op zaterdag en vier op zondag: op zich klinkt het zeker niet verkeerd.

TE LAAT VOOR BELGIË?
Het plan om op zaterdag de actie al sneller te laten beginnen zijn we eveneens genegen, want nu is het vaak toch aftellen tot 18 uur. Twee uurtjes vroeger lijkt dan een geschikt moment, met minder overlapping ten aanzien van heel wat jeugdreeksen dan op zondagmiddag. Het zou alvast een verbetering zijn ten opzichte van het huidige programma, waarin we op zaterdagavond telkens een soep voorgeschoteld krijgen van drie duels die binnen het halfuur beginnen. Eén match om 16 uur, eentje twee uur later en nog een in de avond lijkt dan inderdaad een betere spreiding, waar bovendien niemand nadeel van ondervindt.



Of die laatste partij al dan niet pas om 21 uur van gang moet gaan, laten we nog in het midden. Op zondag, waar de avondmatch dan meteen al met een volledig uur verlaat wordt, lijkt dat echter toch niet het beste idee. De supporters ter plaatse, waarvan het merendeel daags nadien moet opstaan om te gaan werken, zouden op die manier immers wel érg laat weer thuis zijn. Per slot van rekening is het Belgisch ritme niet hetzelfde als dat in Italië of Spanje, waar de Serie A en La Liga soms zelfs nog later beginnen. De Premier League doet het dan weer geregeld zelfs op maandag, maar dat is al helemaal uit den boze in ons land.

NIET TE KLAGEN
Ook de samenvattingen op televisie zouden in dat geval direct opschuiven naar een tijdstip dat voor velen niet meer doenbaar is. Al blijven de voetballiefhebbers die het spelletje liefst thuis vanuit hun luie zetel bekijken in het algemeen natuurlijk wel de grote winnaars in het verhaal, want hun honger wordt zo nog beter gestild. Wat dat laatste betreft hebben ook wij dus zeker niet te klagen mocht het voorstel effectief doorgaan. Of iedereen daar zo over denkt, dat is dus echter nog maar de vraag.

LEES OOK: Club nog niet gerust: "Je kan je aan veel ergeren bij hem"

Wat denkt u van zondagmatchen om 12 en 21u?

Meest recent

Fink glundert: KRC Genk krijgt opsteker uit ziekenboeg

Schoonheidsprijzen vielen er niet te verdienen, maar dankzij een zes op zes tegen STVV en Dender zit ...

30
30
'Vers bloed voor Leko: AA Gent shopt op bekend terrein'

AA Gent nam vorige week afscheid van sportief directeur Arnar Vidarsson. Het transferbeleid van de ...

65
65
Hasi in blijde verwachting: extra troef voor Anderlecht

Dankzij een felbevochten zege tegen aarstrivaal Standard trekt RSC Anderlecht met een goed gevoel de ...

139
139
Club Brugge dumpt miscast: sappige details lekken uit

Club Brugge kondigde maandag aan dat hoofdcoach Tim Wolf bedankt wordt voor bewezen diensten bij ...

194
194
Courtois belachelijk gemaakt: "Rommel uit Anderlecht"

Thibaut Courtois mocht vorige week (even) proeven van de kapiteinsband bij Real Madrid. Een grote ...

278
278
'United-nachtmerrie voorbij: wintertransfer Joshua Zirkzee'

Ondanks een tegenvallend eerste seizoen en de komst van heel wat aanvallende concurrentie, bleef ...

71
71
Club nog niet gerust: "Je kan je aan veel ergeren bij hem"

Club Brugge won zondagavond de belangrijke thuiswedstrijd tegen Union SG dankzij een doelpunt van ...

198
198
Wils buiten bij Antwerp? Goots velt duidelijk verdict

Antwerp FC heeft niet bepaald een geslaagd seizoen achter de rug tot dusver. En vlak na de ...

175
175
België - Noord-Macedonië: 'grote schok in basiself Duivels'

De Rode Duivels verzamelden maandag weer in Tubeke. Er staat namelijk twee belangrijke ...

405
405
'Kompany pakt uit: Premier League-klepper naar Bayern'

Bayern München blijft dit seizoen ongenaakbaar, afgelopen weekend werd alweer de tiende zege op ...

180
180
"Hoe is het mogelijk?" - Zorgen Genk lang niet verdwenen

KRC Genk heeft het tweede luik van het seizoen kunnen afsluiten met een thuiszege. Maar indruk maken ...

348
348
Wils houdt adem in: Antwerp bibbert voor rampscenario

Antwerp zit momenteel in de hoek waar de klappen vallen. Met een schamele 11 punten na tien ...

244
244
Club Brugge slikt bittere pil: pechvogel valt alweer uit

Dankzij een 1-0 zege tegen Union naderde Club Brugge zondag tot op drie punten van de koploper. Niks ...

439
439
'Anderlecht speelt met vuur: De Cat richting uitgang?'

RSC Anderlecht sleepte in de klassieker tegen Standard zondag een deugddoende 1-0 zege uit de brand. ...

423
423
Bommetje bij Club Brugge: Verhaeghe ontslaat trainer

Terwijl de hoofdmacht van Club Brugge zondag een deugddoende zege boekte tegen Union gaat het met ...

829
829
Lardot fileert Clasico: Standard bestolen in Anderlecht?

Na de klassieker tussen RSC Anderlecht en Standard was de arbitrage zondag helaas alweer het ...

271
271
Italianen met mond vol tanden na brutale De Bruyne-move

Antonio Conte zette Kevin De Bruyne op de bank — een pure technische keuze. Maar zodra hij het ...

366
366
Sonck geeft dé reden voor verrassende keuze van Garcia

Rudi Garcia riep Axel Witsel op voor de interlands tegen Noord-Macedonië en Wales. Een ...

95
95
Vanhaezebrouck fileert Union-pion: "Weegt te licht"

Union SG speelde niet goed op het veld van Club Brugge en verloor terecht met 1-0 van een ook al ...

183
183
Hasi scoort punten: "Daar progressie geboekt"

Bij RSC Anderlecht waren ze uiteraard heel tevreden met de 1-0-zege tegen Standard. Al was het weer ...

190
190
Via Zulte Waregem weldra een enorme stap hogerop?

Zulte Waregem mag terugblikken op een zeer geslaagde terugkeer naar de Jupiler Pro League. Sven ...

175
175
Vrancken trots, maar blust brandje: "Hoort niet bij STVV"

STVV speelde een zeer sterke match op het veld van KV Mechelen en won knap en oververdiend met 1-3. ...

125
125
Anderlecht veert recht: "Sommigen gooien olie op het vuur"

De zomermercato van RSC Anderlecht was niet geslaagd, dat is zeer duidelijk. De Waalse analist ...

333
333
Volgende trainersontslag in JPL aanstaande?

De eerste tien speeldagen liggen achter de rug in de Jupiler Pro League. De fans werden niet bepaald ...

335
335
Van Bommel zorgt voor raadsel: "Hij heeft er geen trek in"

Het is nog steeds wachten tot we Mark van Bommel weer ergens in een dugout zien, intussen toch al ...

72
72

Meer sportnieuws