Middag –en laatavondmatchen in de JPL: een goed of slecht idee?

902 stemmen
Middag –en laatavondmatchen in de JPL: een goed of slecht idee?

Onder druk van de coronacrisis werd de kalender van de Jupiler Pro League dit jaar al helemaal overhoop gehaald. Meer nog, allicht geraken de resterende wedstrijden zelfs niet meer allemaal afgewerkt. Ook voor volgend seizoen staan er echter nu al wijzigingen aan het speelschema op het programma, zij het wel een pak minder ingrijpend. Een onderdeel van de nieuwe tv-deal met Eleven Sports, wat zowel voor –als nadelen met zich meebrengt. Wij maakten alvast een eerste balans op.


Concreet liggen er plannen op tafel om de speeldagen van de Belgische competitie beter te spreiden over het volledige weekend. Meer bepaald zouden de traditionele aanvangsmomenten van 14u30, 18u en 20u of 20u30 dan het gezelschap krijgen van twee nieuwe tijdstippen om af te trappen: zondagmiddag om 12u en zaterdagnamiddag om 16u. Daarnaast zou het eerste fluitsignaal van de avondmatchen verlaat kunnen worden naar 21u, en dat zowel op zaterdag als op zondag. Aan de vrijdagavondduels wordt niet geraakt.

WIN-WIN OF WRAAKROEPEND?
De JPL wil zich op die manier allicht spiegelen aan andere liga's in Europa, waar een dergelijke spreiding al langer schering en inslag is. Niet alleen in absolute topcompetities als de Premier League en consoorten, maar ook bijvoorbeeld bij onze noorderburen in de Eredivisie. De reden achter dit alles is uiteraard geen geheim: de aandacht van de voetballiefhebber voor de buis zo lang mogelijk vasthouden en bijgevolg meer adverteerruimte creëren rond de wedstrijden. Maximaal munt slaan uit het tv-contract dus, dat in één klap ook weer opgewaardeerd wordt. Een win-winsituatie, tenminste indien dat zich niet zal wreken.



Te beginnen op de clubs zelf, waarbij we ons vooral focussen op de voorgestelde middagduels. Zij moeten hun spelers dan dus tweeënhalf uur vroeger de wei insturen, wat voor hen toch een ongewoon tijdstip is. In welke mate dat invloed zal hebben op de talrijke rituelen die heel wat profvoetballers uitvoeren in aanloop naar een match, van voeding over dutjes tot de warming-up zelf, zal moeten blijken. Zeker indien pakweg KV Oostende naar Eupen trekt. De nood aan een afzondering daags voordien wordt dan plots weer heel wat groter, doorgaans niet iets waar een spelersgroep reikhalzend naar uitkijkt. Integendeel zelfs.

SUPER OR STRUGGLE SUNDAY?
Ook voor de supporters worden die verplaatsingen dan een hele klus. Door op zondag om 12 uur te spelen, komt het betaald voetbal namelijk in het vaarwater van jeugd –en provinciale competities terecht. Vooral dat eerste kan hier en daar al eens problemen opleveren, want flink wat ouders gaan nu in de ochtend eerst hun kroost bekijken om dan naar het stadion te trekken. Indien ze daar al op de middag verzamelen moeten blazen, of in het geval van een verre uitmatch zelfs nog een pak vroeger present moeten tekenen, wordt dat al snel moeilijk te combineren. Om nog maar te zwijgen van de businessdiners voor de VIP's.



Daartegenover staat wel dat we nu al uitkijken naar de Super Sundays, gevuld met toppers van 's middags tot 's avonds laat. Er valt dus wel wat te zeggen voor het idee om vier matchen op zondag te organiseren, wat ook de taak van de kalendermaker – die rekening moet houden met allerlei vereisten van de lokale stadsbesturen – een pak eenvoudiger zou maken. Én hem meer kansen zou bieden om de clubs na een Europese midweek een dagje extra rust te gunnen, zeker wanneer we daar nog talrijk vertegenwoordigd zijn. Eén wedstrijd op vrijdag, drie op zaterdag en vier op zondag: op zich klinkt het zeker niet verkeerd.

TE LAAT VOOR BELGIË?
Het plan om op zaterdag de actie al sneller te laten beginnen zijn we eveneens genegen, want nu is het vaak toch aftellen tot 18 uur. Twee uurtjes vroeger lijkt dan een geschikt moment, met minder overlapping ten aanzien van heel wat jeugdreeksen dan op zondagmiddag. Het zou alvast een verbetering zijn ten opzichte van het huidige programma, waarin we op zaterdagavond telkens een soep voorgeschoteld krijgen van drie duels die binnen het halfuur beginnen. Eén match om 16 uur, eentje twee uur later en nog een in de avond lijkt dan inderdaad een betere spreiding, waar bovendien niemand nadeel van ondervindt.



Of die laatste partij al dan niet pas om 21 uur van gang moet gaan, laten we nog in het midden. Op zondag, waar de avondmatch dan meteen al met een volledig uur verlaat wordt, lijkt dat echter toch niet het beste idee. De supporters ter plaatse, waarvan het merendeel daags nadien moet opstaan om te gaan werken, zouden op die manier immers wel érg laat weer thuis zijn. Per slot van rekening is het Belgisch ritme niet hetzelfde als dat in Italië of Spanje, waar de Serie A en La Liga soms zelfs nog later beginnen. De Premier League doet het dan weer geregeld zelfs op maandag, maar dat is al helemaal uit den boze in ons land.

NIET TE KLAGEN
Ook de samenvattingen op televisie zouden in dat geval direct opschuiven naar een tijdstip dat voor velen niet meer doenbaar is. Al blijven de voetballiefhebbers die het spelletje liefst thuis vanuit hun luie zetel bekijken in het algemeen natuurlijk wel de grote winnaars in het verhaal, want hun honger wordt zo nog beter gestild. Wat dat laatste betreft hebben ook wij dus zeker niet te klagen mocht het voorstel effectief doorgaan. Of iedereen daar zo over denkt, dat is dus echter nog maar de vraag.

LEES OOK: Opvallende actie Hans Vanaken lokt massa reacties uit

Wat denkt u van zondagmatchen om 12 en 21u?

Meest recent

Verhuurde JPL-spelers: spits vindt de weg naar de netten

In de Jupiler Pro League hebben weer heel wat spelers de competitie tijdelijk verlaten voor een ...

1
1
Baseggio raadt Anderlecht deze JPL-toptransfer aan

RSC Anderlecht gaat een drukke zomermercato tegemoet, maar het is ook niet dat Antoine Sibierski van ...

104
104
'Antonio Conte dropt enorme bom bij Napoli'

Napoli kent een moeilijk seizoen. De Champions League-campagne was een grote flop en in de Serie A ...

37
37
Strijkt Romelu Lukaku plots neer in de Eredivisie?

Waar speelt Romelu Lukaku volgend seizoen? Elke fan van RSC Anderlecht hoopt op een mirakel, maar ...

111
111
'Club Brugge weigert monsterbod van 30 miljoen euro'

Club Brugge gaat komende zomer weer héél veel aanbiedingen krijgen. De toekomstige ...

490
490
Dilemma voor Standard en Euvrard: "Wat gaan we doen?"

Standard weet wat het moet doen in Westerlo: winnen. Het is dan hopen op puntenverlies van KRC Genk ...

79
79
'Trainerswals in JPL: zes (!) coaches richting exit'

Het is stilaan helaas een jaarlijkse traditie: de onophoudelijke trainerwals in de Jupiler Pro ...

148
148
Genk-Antwerp: renovatiewerken Haroun, primeur voor Hayen

Donderdag kan de titelrace in een beslissende plooi vallen, maar in de Europe Play-Offs blijft het ...

185
185
Opvallende actie Hans Vanaken lokt massa reacties uit

Club Brugge veegde zondagavond de vloer aan met concurrent Union en vond in Hans Vanaken een ...

494
494
'Kanga buiten: AA Gent geeft razende fans hun zin'

De komende dagen staat er voor AA Gent nog een Europees ticket op het spel, al lijkt dat momenteel ...

359
359
'Sibierski verrast: steunpilaar RSCA mag beschikken'

In de resterende twee wedstrijden moet RSC Anderlecht nog een Europees ticket uit de brand zien te ...

763
763
Antwerp in vieze papieren? “Pas binnen tien jaar…”

Royal Antwerp FC kent een desastreus seizoen. The Great Old haalde een paar jaar geleden nog de ...

280
280
‘Rigaux doet wenkbrauwen fronsen bij Club Brugge’

Club Brugge staat op het punt kampioen te worden, maar Blauw-Zwart zit achter de schermen met een ...

451
451
Eden Hazard doet boekje open over Real: “Ik wilde dat niet!”

Eden Hazard wordt gezien als één van de beste Belgische spelers ooit. De buitenspeler ...

236
236
Doku verbaast met Duivelse uitspraken over WK

Jérémy Doku verkeert in bloedvorm bij Manchester City. Het dribbelwonder dartelt nu ...

150
150
Ivan Leko laat Club Brugge-pion compleet sprakeloos

Club Brugge staat zéér dicht bij een nieuwe landstitel. Na de 5-0 pandoering tegen ...

402
402
Jan Vertonghen komt met kleedkameronthulling Duivels

Jan Vertonghen is de recordinternational bij de Rode Duivels, maar de centrale verdediger geniet nu ...

43
43
'Code rood bij Club Brugge: enorme leegte dreigt'

Club Brugge staat dan wel dicht bij een zevende landstitel op elf jaar tijd, het rommelt achter de ...

489
489
Beerschot neemt emotioneel afscheid van clubicoon

Beerschot zal volgend seizoen weer in de Challenger Pro League te zien zijn. De Antwerpse club liep ...

99
99
Coucke trekt champagnefles open: concurrentie in shock

Marc Coucke staat opnieuw klaar met een opvallend project. Terwijl de druk bij Anderlecht na alweer ...

330
330
‘KV Mechelen incasseert mokerslag vlak voor Club Brugge’

Er staat een midweekspeeldag in de Play-Offs op het programma. KV Mechelen neemt het op tegen Club ...

672
672
KAA Gent pakt weer uit met toptalent: duidelijke focus

KAA Gent zit dit seizoen in de hoek waar de klappen vallen. In de Champions Play-Offs loopt het ...

78
78
‘Carl Hoefkens op weg naar straffe JPL-terugkeer’

Carl Hoefkens zit in zak en as bij NAC. De Belgische oefenmeester heeft nog een doorlopende ...

249
249
Zulte Waregem stelt nieuwe T1 voor: toekomst Colpaert bekend

Zulte Waregem heeft een nieuwe hoofdtrainer te pakken. Het was al een tijdje bekend dat Steve ...

111
111
TRANSFERUURTJE: ‘Wending bij Club, jackpot voor Anderlecht’

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

391
391

Meer sportnieuws