Hoezo voorbereiding? Waarom JPL direct na coronastop kan hervatten

561
Hoezo voorbereiding? Waarom JPL direct na coronastop kan hervatten

Wanneer het gaat over de eventuele hervatting van de Jupiler Pro League na de coronacrisis, duikt vaak dezelfde bemerking op. Niet alleen moeten de bevoegde instanties alles weer volledig veilig verklaren, onze voetballers zouden daarna ook nood hebben aan een nieuwe voorbereiding. Met dat eerste zijn we vanzelfsprekend volmondig akkoord. Over dat laatste hebben we evenwel toch onze bedenkingen.


Minimum vier weken. Zolang zouden de profs nodig hebben om weer in wedstrijdconditie te geraken. Een stelling waar we niet volledig tegen in willen gaan, want uiteraard zijn wij geen specialisten ter zake. Net zoals dat het geval is voor de overbelasting die een druk programma en veel reizen met zich meebrengt, zullen zij die dat wel zijn bovendien met de nodige cijfers kunnen zwaaien om hun argument kracht bij te zetten. Het risico op blessures, wat wij natuurlijk aan niemand toewensen, zou bij een eerdere herstart allicht dan ook daadwerkelijk – al dan niet significant – toenemen. En toch moet het sneller kunnen.

WAAROM WACHTEN?
Om te beginnen wordt vandaag een beeld geschetst alsof de heren voetballers hun conditie weer vanaf nul moeten opbouwen, wat voor de meerderheid hopelijk niet het geval is. Ploegen verwachten van hun spelers dat ze hun fysieke paraatheid tijdens deze break zelf onderhouden, al dan niet via een opgelegd schema. Het is zelfs precies de reden waarom die spelers op dit moment niet technisch werkloos zijn en bespaard blijven van alle tijdelijke doch drastische gevolgen voor hun salaris. Mochten de clubs die uitweg toch kiezen om de financiële druk te verlichten, verliezen ze namelijk alle controle over hun doen en laten.



Dat heel wat spelers die begeleiding nodig hebben, staat buiten kijf. Logisch ook, want zelfdiscipline is niet iedereen gegeven. Toch durven wij er geld op verwedden dat voorbeeldprofs van alle leeftijden als Olivier Deschacht, Hans Vanaken en Jonathan David nog geen grammetje bijgekomen zijn. Meer zelfs: wellicht komen ze scherper dan ooit uit de onderbreking. Een beetje zoals hoe altijd dezelfde spelers het verkeerde schoeisel aanhebben, terwijl anderen het nooit overkomt. Moet de competitie dan wachten op zij die ook in de zomer telkens met een achterstand toekomen, of beginnen we er al aan met zij die wél nog fit zijn?

CORONASTOP = ZOMERBREAK?
Toegegeven, op eigen houtje trainen valt in niets te vergelijken met dagelijks tussen de ploegmaats op het oefenveld staan. Niet alleen wat het mentale en tactische aspect van het spelletje betreft, maar vooral voor het ritme. Zelfs indien er momenteel wél trainingen in teamverband werden georganiseerd, zouden we echter vast te horen krijgen dat dit "niet hetzelfde is als een wedstrijd". Matchritme, weet u wel. Geen onterechte bedenking, maar of dat dan op te lossen valt met vier weken voorbereiding durven we wel te betwijfelen. Zo snel mogelijk opnieuw aan de slag gaan, lijkt ons dan misschien zelfs nog een beter advies.



Bij de start van elke campagne hebben we steeds weer de mond vol over roest die nog afgeschud moet worden. Clubs zijn dan doorgaans al een maandje aan het trainen, inclusief oefenduels, vooraleer ze aan de echte actie beginnen – Europese voorrondes buiten beschouwing gelaten. Daarvoor lagen ze, wederom beperkt tot de landelijke competitie, een maandje stil. Zelfs in het meest gunstige scenario zal de huidige coronastop dus overeenkomen met de jaarlijkse zomerbreak, zij het wel met één belangrijk verschil. De Eden Hazard's van deze wereld keren dan terug van een iets te liederlijke vakantie, niet van een lockdown.

GEEN LUXE PERMITTEREN
Opnieuw beroepen we ons dus op de veronderstelling dat het merendeel van de spelers zichzelf in vorm houdt. Hoewel niet iedereen dezelfde ijver aan de dag zal leggen, moet het met de gemiddelde fitheid zo toch beter gesteld zijn dat de typische toestand midden juni. Want laat er geen misverstand over bestaan: dan start normaal gezien al de voorbereiding op de volgende jaargang. Nu zal de kalender na het uitstellen van het EK vast wel verschuiven, maar de huidige campagne laten uitlopen tot in juli moet te allen tijde vermeden worden. Logistiek wacht dan immers een wespennest aan aflopende contracten en huurdeals.



Indien de JPL zich nog de luxe van een voorbereiding – én play-offs – zou permitteren, dreigt de rest van het sowieso al overvolle speelschema dus aan een hels tempo te moeten verlopen. Een situatie waarin we pas écht voor blessures vrezen, zeker bij potentiële PO I-ploegen wiens kern hier niet op voorbereid is als Charleroi of KV Mechelen. Waar de traditionele topclubs nog kunnen roteren, zou er van hun spelers op die manier wel érg veel worden gevraagd – wat hen ook een sportief nadeel oplevert. Evenmin een gunstig scenario dus, al zouden wij uiteraard al lang blij zijn als er überhaupt weer een bal aan het rollen gaat.

GROEN LICHT? GO!
Nogmaals: we beseffen dat we geen dokters, sportwetenschappers of (ex-)topatleten zijn, dus misschien is het beeld dat we hier schetsen iets te positief. Toch lijkt het ons dat een week of twee ruimschoots moet volstaan om iedereen weer klaar voor de strijd te krijgen. Aan de coaches om dan te oordelen wie dat nog niet is en de elf namen tussen de lijnen te brengen die zij het meest paraat achten. Dit alles natuurlijk onder voorbehoud dat de corona-experten groen licht geven voor het oppikken van ons dagelijkse leven en hervatten van sportevenementen. Daar kunnen we helaas al helemaal geen voorspelling over doen.

LEES OOK: Drama bij Union: Mac Allister maandenlang buiten strijd

Hoeveel weken voorbereiding zou u de JPL-clubs geven na de coronastop?

Meest recent

Nainggolan op de bank: Stijnen haalt stevig uit

De voorbije seizoenen was Patro Eisden nog een vaste waarde in de strijd om de play-offs in de ...

12
12
Adedeji-Sternberg doet opvallend boekje open over Club-soap

KRC Genk slaagde er zondag als eerste in om dit seizoen AA Gent punten te ontfutselen. Vooral ...

15
15
Napoli kan weer winnen: De Bruyne krijgt enorme lof

Bij Napoli slaakten ze zondag een zucht van opluchting. Na een nul op zes in de Serie A én ...

22
22
Sassuolo-Belgen stunten tegen Juve, nipte zege Godts en PSG

Er werd zondagavond ook nog in het buitenland gevoetbald. Daar boekte invaller Mika Godts met PSG ...

23
23
Essvee trekt verrassende conclusie na eerste nederlaag

Er stond zondagnamiddag nog een duel op het programma tussen twee van de revelaties van het ...

43
43
Eerste trainersontslag JPL? "Trainer is verantwoordelijk..."

Na zes speeldagen oogt de situatie bij enkele teams in de Jupiler Pro League stilaan zeer precair. ...

145
145
Club ziet transfer eindelijk renderen: "Heb het nu begrepen"

Club Brugge heeft zondagmiddag zijn opdracht tegen Antwerp tot een goed einde gebracht, want de ...

162
162
Vierde nederlaag op rij voor Patro na dolle slotfase

De slotwedstrijd van de vijfde speeldag in de Challenger Pro League heeft nog een opmerkelijk ...

100
100
Kortrijk nog steeds puntenloos na pandoering in kelderkraker

Na zes speeldagen blijft KV Kortrijk als enige puntenloos in de Jupiler Pro League. De Kerels kregen ...

90
90
Leko velt oordeel over prestatie van Club Brugge

Club Brugge won verdiend met 3-1 van Royal Antwerp FC. Het is echter ook duidelijk dat er nog veel ...

235
235
Charleroi blijft verrassen en zegeviert aan de Gaverbeek

Sporting Charleroi en Zulte Waregem waren goed begonnen aan het seizoen. De twee stonden vanavond ...

31
31
‘Nieuwe Coucke-ramp al in de maak bij Anderlecht’

Anderlecht gaf deze zomer opnieuw bijna dertig miljoen euro uit. De zuinige zege bij KV Mechelen ...

570
570
De Mil looft zijn ploeg: "Dat was top"

AA Gent pakte een punt op het veld van KRC Genk. Alweer een correcte prestatie van de Buffalo's, die ...

134
134
Haaland krijgt Old Trafford stil, Kompany dankt Kane

In de Bundesliga ging Bayern München op bezoek bij Elversberg. In de Premier League stond de ...

52
52
Thorup scherp: "Dat was onacceptabel"

Alwéér puntenverlies voor KRC Genk. De Limburgers speelden 1-1 tegen AA Gent. Daar kan ...

438
438
Drama bij Union: Mac Allister maandenlang buiten strijd

Union SG boekte zaterdagavond een ruime 5-0-overwinning tegen Lommel SK. Maar voor die overwinning ...

149
149
Barça niet te stuiten: Yamal en co pakken 15 op 15

Er staat dit seizoen geen maat op FC Barcelona. De troepen van coach Hansi Flick boekten ...

47
47
Nieuwkomer imponeert bij Club: Joaquin Seys zwaait met lof

Club Brugge heeft de nederlaag tegen Aston Villa op gepaste wijze doorgespoeld. De titelverdediger ...

289
289
AA Gent is maximum kwijt: KRC Genk schiet wakker na rust

AA Gent is als laatste ploeg uit de Jupiler Pro League het maximum van de punten kwijt. De Buffalo's ...

136
136
De Cuyper assisteert bij pandoering; nieuwe afgang El Ouahdi en co

Maxim De Cuyper zal zich binnen een dikke week in bloedvorm melden bij de Rode Duivels. Zondag was ...

125
125
Frustratie borrelt op bij Antwerp: "Waren aan het slapen"

Antwerp FC is er niet in geslaagd om net als vorig seizoen te gaan stunten op het veld van Club ...

336
336
Nachtmerrie-week Sommer: Leko en spelers spreken klare taal

Yann Sommer heeft een week om heel snel te vergeten achter de rug. Het sluitstuk van Club Brugge ...

314
314
Club-publiek klaar met één speler: keihard verdict Verheyen

Club Brugge heeft zich op gepaste wijze herpakt na de Europese slipper tegen Aston Villa. ...

1103
1103
"Weddenschap verloren?" - Nieuwe look Vermant maakt tongen los

Club Brugge kruist zondagmiddag de degens met Antwerp FC. Voor de gelegenheid verraste coach Ivan ...

355
355
'Sibierski zit niet stil: eerste wintertarget al bepaald'

Antoine Sibierski heeft een drukke eerste transferperiode achter de rug als sportieve baas bij RSC ...

608
608

Meer sportnieuws