De vraag van Vertonghen: waar in België passen de oudere Duivels?

door
De vraag van Vertonghen: waar in België passen de oudere Duivels?

Als de promotiefinale ooit afgewerkt geraakt, duimt Jan Vertonghen alvast voor ex-club Beerschot. Niet alleen uit sentimentele overwegingen, maar ook omdat de recordinternational momenteel blijkbaar voor een dilemma staat. Mocht hij terugkeren naar België, houdt zowel een keuze voor Anderlecht als Club Brugge naar eigen zeggen immers risico’s in. Een uitspraak die ons aan het denken zette: waar in de Jupiler Pro League zouden hij en een aantal andere Rode Duivels op hun retour het beste passen?


Vorige zomer keerden al heel wat (ex)-manschappen van Roberto Martinez hun kar huiswaarts, al koos lang niet iedereen voor zijn vertrouwde heimat. Integendeel: alleen Vincent Kompany (Anderlecht) en Laurent Depoitre (AA Gent) trokken hun oude shirt weer aan, terwijl Simon Mignolet (Club Brugge), Nacer Chadli (Anderlecht), Kevin Mirallas en Steven Defour (beiden Antwerp) daarentegen allen een andere weg insloegen. Met een open geest namen wij dus de mogelijke bestemmingen van vijf ándere kandidaten voor een comeback onder de loep.

JAN VERTONGHEN (32) ➞ RSC ANDERLECHT
We beginnen bij de bezieler van onze vraag. Jan Vertonghen zijn vrouw zou het niet appreciëren mocht hij ooit het Paars-Witte shirt dragen, terwijl hij elders in het land dan weer de toorn van Kompany zou wekken. Wij hebben er echter vertrouwen in dat Sterke Jan de vrede in het huishouden wel weet te bewaren en raden hem dus aan om een verhuis naar het Lotto Park misschien toch eens te overwegen. Als een thuiskomst nu al op het programma staat tenminste, want Ajax klinkt ook niet slecht. In Tottenham is het evenwel sowieso einde verhaal voor de 32-jarige verdediger, wiens contract er binnenkort afloopt.



Een transfersom hoeft Anderlecht dus niet te betalen, al krijgt de loonmassa er dan wel een zwaargewicht bij. Toch is Vertonghen die moeite allicht waard, want om te beginnen is hij zo goed als nooit geblesseerd – een welgekomen verandering voor de Brusselaars. Centraal achterin komt er bovendien een plekje vrij indien de huur van Derick Luckassen en Philippe Sandler niet wordt verdergezet, nu voor Elias Cobbaut of Marco Kana voorbestemd. De ene mag echter beschikken, terwijl de andere best nog wat kan rijpen. Voor Vertonghen zelf tot slot is vooral de aanwezigheid van Kompany en eventueel ook Nacer Chadli interessant.

THOMAS VERMAELEN (33) ➞ AA GENT
Die andere linkspoot achterin bij de Rode Duivels stond vorige zomer effectief al dicht bij Anderlecht, maar uiteindelijk koos Thomas Vermaelen voor Japan. Dat hij in tegenstelling tot Vertonghen een man van glas is, werd daar jammer genoeg andermaal duidelijk. De 72-voudig international zou zelfs zonder corona-stop vandaag niet op het veld verschijnen, want een hamstringblessure houdt hem al een maand aan de kant. Op 34-jarige leeftijd lijkt het moment dan ook stilaan gekomen om na te denken over een terugkeer naar het vaderland. Daar speelde Vermaelen per slot van rekening nog nooit eerder op het hoogste niveau.



Zijn opleiding genoot hij evenwel in Beerschot, wat maakt dat we Antwerp wellicht al mogen doorstrepen. Nochtans was de Bosuil een van onze twee favoriete bestemmingen, want – zeker in het scenario waarin Vertonghen voor Anderlecht zou kiezen – ligt de as van de defensie bij de meeste andere topclubs quasi vast. Ook in Gent, waar een upgrade voor Igor Plastun als partner van Michael Ngadeu desondanks niet zou misstaan. De komst van Vermaelen zou wat dat betreft de forse ambities in de Ghelamco Arena alvast nog maar eens stevig kracht bijzetten. En voor een onverzettelijk duo centraal achterin kunnen zorgen.

CHRISTIAN BENTEKE (29) ➞ CLUB BRUGGE
Dit keer kiezen we wél voor de transfer die reeds een aantal keren in de lucht hing. Club Brugge zette haar zinnen al meermaals op Christian Benteke, maar hem terug naar België halen bleek tot dusver onmogelijk. Big Ben bleef azen op een nieuwe kans in de Premier League en werd daar recent ook voor beloond, want in de laatste vier weken voor de coronacrisis was hij plots terug titularis bij Crystal Palace. Dat de 29-jarige targetman komende zomer ineens wél oren zal hebben naar de lokroep van Blauw-Zwart, lijkt dus eerder onwaarschijnlijk. Al kunnen zijn kaarten in Engeland tegen dan natuurlijk wel alweer volledig anders liggen.



Na een grijs seizoen in de middenmoot is het namelijk niet ondenkbaar dat Palace zelf hoopt uit te pakken op de mercato. De recente speelgelegenheid voor Benteke kan dan ook gewoon een manier zijn geweest om hem snel nog in de etalage te plaatsen, want medio 2021 is hij einde contract. Indien de Londenaren zelfs nog maar een habbekrats willen recupereren van de ruim 31 miljoen die ze destijds zelf investeerden, is het nu dus het moment. De Luikenaar, die vooral in Genk naam maakte, kijkt wel wat neer op het niveau in ons land. Aan Mignolet om die twijfels weg te nemen, want Club kan zijn lengte voorin goed gebruiken.

MAROUANE FELLAINI (32) ➞ KRC GENK
Over naar de volgende toren van de Rode Duivels. Marouane Fellaini werd doorgestuurd in de jeugd van Anderlecht en belandde via onder meer Charleroi uiteindelijk bij Standard, waar hij twaalf jaar geleden voor meer dan 20 miljoen vertrok – een bedrag dat lange tijd standhield als duurste uitgaande transfer ooit. Vandaag voetbalt de rijzige middenvelder voor een vorstelijk salaris in China, waarmee eventuele dromen van de Zebra’s meteen worden doorprikt. Andere gegadigden zouden er echter ook al op moeten rekenen dat Fellaini bereid is in te leveren, want aan 12 miljoen kan uiteraard niemand in België tippen.



Over anderhalf jaar loopt zijn lucratief contract evenwel af en is het allicht gedaan met cashen. Mocht de krullenbol dan huiswaarts willen keren, lijken Standard of Anderlecht de logische kandidaten. Toch zien wij meer in Genk, dat op zoek is naar een opvolger voor Sander Berge. Op fysiek vlak voldoet Fellaini, die de laatste tijd sowieso weer een rijtje lager te vinden is, alvast aan het profiel – met zelfs nog wat extra’s. Daarnaast zou hij een drijvende kracht achter Bryan Heynen en de overige jonge talenten kunnen vormen. De Limburgers bleven tot dusver achter in de Rode Duivels-rage. Qua inhaalbeweging zou dit dus tellen.

MOUSA DEMBÉLÉ (32) ➞ RSC ANDERLECHT
 Nog een Chinese grootverdiener die in december 2021 een vrije speler wordt, al stelt Mousa Dembélé het met net iets minder. De stijlvolle middenvelder gaf recent aan definitief te kappen bij het nationale elftal, waardoor zijn mindere prestatie tegen Frankrijk in de halve finale van het WK helaas voor altijd de laatste indruk zal blijven. De enige manier om die wrange nasmaak nog uit te wissen, is dus door op clubniveau iedereen in België nog eens te herinneren aan zijn immense kwaliteiten. Het meest geschikte podium om dat te doen, zou wat ons betreft de Lotto Arena zijn. Waar dan dus heel wat (ex-)Duivels kunnen vertoeven.



Dankzij Kompany is echter niks uitgesloten, want zelfs Kevin De Bruyne vroeg al om plaats vrij te houden. Dembélé zou alvast een fikse upgrade zijn ten opzichte van Peter Zulj, want net als Fellaini zien we in hem vandaag eerder een controlerend type. De krachtige technicus past bovenal perfect in het voetbal dat Kompany voor ogen heeft en kan een ideale mentor voor Sambi Lokonga zijn. Opnieuw moeten we wel opmerken dat de looneisen pittig zouden zijn voor de huidige financiën van Anderlecht, al komt er met het vertrek van Samir Nasri en Adrien Trebel binnenkort flink wat ruimte vrij. Blessures lijken dus een groter issue, want daar heeft Dembélé jammer genoeg ook een handje van weg.

LEES OOK: Doku maakt indruk op Boeckx, maar niet met zijn dribbels

Welke transfer zou volgens u het beste passen?

Meest recent

'Penders in januari alweer terug naar Chelsea'

De interland tegen Liechtenstein betekende voor Mike Penders een mooie première. De jonge ...

27
27
Doku maakt indruk op Boeckx, maar niet met zijn dribbels

De Rode Duivels zullen wellicht toch een beetje met gemengde gevoelens terugblikken op de voorbije ...

32
32
'Volgende droomclub meldt zich voor Tzolis'

De voorbije dagen wist Christos Tzolis zich nog maar eens in de kijker te spelen. Met een heerlijk ...

84
84
Ophef rond Courtois bij Rode Duivels: "Het verbaasde me"

De Rode Duivels hebben in de voorbije week hun WK-ticket helemaal over de streep getrokken met een ...

124
124
'Standard mikt op megadeal: monstersom op komst'

Standard kan het geld nog steeds héél goed gebruiken. De Rouches moeten in 2026 ...

105
105
WK-bom bij Duivels: Genk- en RSCA-spelers in beeld?

Hein Vanhaezebrouck en Franky Van der Elst stelden via Het Nieuwsblad hun ideale selectie van 26 ...

422
422
'Coorevits laat bombshell vallen over Van Gucht'

Gisteren maakte sportjournalist en presentator Ruben Van Gucht zijn terugkeer in De Slimste Mens ter ...

99
99
'Clement weigert: gigantisch bod resoluut afgewezen'

Philippe Clement tekende verrassend genoeg voor Norwich City. Dat is de voorlaatste uit de ...

121
121
Genk slaat gigantische slag: “Dit is nergens te zien”

KRC Genk is al vele jaren een club die goed werk levert. Zowel sportief als financieel doen ze het ...

151
151
'Mannaerts verrast: Rode Duivels flirten met grote naam'

Bij de Rode Duivels is het WK-ticket binnen, maar rustig is het allerminst. Rudi Garcia ligt onder ...

463
463
'Lewandowski fronst: Barça-eis belandt op straat'

Robert Lewandowski gaat FC Barcelona in de zomer transfervrij verlaten. De Poolse spits brengt ...

44
44
Renard spreekt: bliksemvertrek twee aanwinsten?

De zomermercato van RSC Anderlecht was geen succes. Paars-Wit heeft voorlopig nog steeds een ...

180
180
'Transferbom: Messi én Haaland mogelijk samen?'

Bij FC Barcelona moet voorzitter Joan Laporta misschien wel vrezen voor zijn toekomst. De ...

115
115
Defour ziet extra titelkandidaat: Union en Club beven

KRC Genk begon moeizaam aan het seizoen, maar de laatste weken draait het steeds beter. De ...

152
152
Grote Garcia Rapport: exit of vertrouwen houden?

De Rode Duivels hebben zich geplaatst voor het WK 2026. Alweer opdracht volbracht voor bondscoach ...

72
72
Loting WK 2026: alsnog 'Poule des Doods' voor Duivels?

De Rode Duivels hebben zich dinsdag geplaatst voor het WK 2026, net zoals 42 van de andere 48 ...

337
337
'Grote WK-verrassing voor Brandon Mechele bij Duivels'

Brandon Mechele kreeg dinsdagavond zijn kans in de basiself bij de Rode Duivels en de sterkhouder ...

301
301
'Transferplan Barça onthuld: Flick's topprioriteit voor 2026'

FC Barcelona wil in de komende weken zijn achterstand op La Liga-koploper Real Madrid verder ...

75
75
Feestavond wordt nachtmerrie: Duivel maanden buiten strijd

De Rode Duivels vierden dinsdagavond hun WK-kwalificatie na een 7-0-monsterzege tegen het weerloze ...

225
225
'Knaltransfer Tzolis krijgt vorm: topclub dient verzoek in'

Een deelname aan het WK 2026 zit er voor hem niet in, maar Christos Tzolis was in de voorbije ...

441
441
Vernieuwde Bosuil bijna af: Antwerp dropt groot nieuws

Antwerp FC hervat komend weekend zijn seizoen met een bezoek van hekkensluiter FCV Dender. Maar de ...

542
542
'Kogel al door de kerk: KBVB hakt knoop door over job Garcia'

Ondanks de kwalificatie voor het WK 2026, hing de voorbije dagen een negatieve sfeer rond bondscoach ...

1139
1139
Arsenal slikt optater: goed nieuws voor Club Brugge

De laatste interland-break van het kalenderjaar zit erop, het clubvoetbal kan weer in alle hevigheid ...

144
144
Vete Garcia-De Bilde: nieuwe details komen bovendrijven

Wat een mooi feest had moeten worden om de WK-kwalificatie van de Rode Duivels te vieren, werd ...

621
621
'Vazquez out: Anderlecht wil oude bekende als nieuwe spits'

RSC Anderlecht wil vanaf komend weekend de goede lijn van tegen KV Mechelen en Club Brugge ...

960
960

Meer sportnieuws