EXCLUSIEF Belgen in het buitenland: "Derby kan je vergelijken met Milan-Inter"

door
EXCLUSIEF Belgen in het buitenland:

Iedereen kent de grote Belgische spelers in het buitenland, zoals Eden Hazard, Kevin De Bruyne, Romelu Lukaku en vele anderen. Er zijn niet veel 'grote' Belgische namen als coach aan de slag. Sven Vandenbroeck is wel actief in het buitenland. Onze redactie sprak met de Belg, het begin van een aantal ‘Belgen in het buitenland’, die in Tanzania werkzaam is.


Vandenbroeck is sinds eind 2019 aan de slag als coach van Simba SC in Tanzania. Daar doet hij het zeer goed en hij werd er onlangs nog tot ‘Trainer van de maand’ uitgeroepen. Na zijn passage als asisstent-trainer bij Kameroen - waar hij samen met Hugo Broos de Afrika Cup won - en zijn werk als bondscoach van Zambia, was dit dus een nieuwe uitdaging.

Ook in Tanzania dook het coronavirus ondertussen op.

Ook in Tanzania houdt het coronavirus Vandenbroeck bezig. "Ik beleef het voorlopig vanop afstand, maar ik ben toch enorm bezorgd om mijn familie in België. Je kan hun wel aanraden om voorzichtig te zijn, maar je hebt niets onder controle. Ik volg het nieuws op de voet, omdat de getroffen maatregelen hier van pas kunnen komen. We kunnen in Tanzania maar beter anticiperen, in plaats van reageren op wat komen gaat. België heeft in mijn ogen te lang gewacht om iets te ondernemen."

In Afrika is het coronavirus minder sterk aanwezig, althans volgens de cijfers… "Ze controleren hier elk inkomend persoon op de luchthaven, maar ze checken enkel op koorts. Iemand die besmet is, maar nog geen symptomen vertoont, glipt zonder probleem door de mazen van het net. Dat is hier het probleem. Tot op heden zijn er weinig gevallen van het virus in Midden- en Oost-Afrika bekend, omdat de lokale bevolking niet naar een dokter stapt bij ziekte. Ook de test is niet voldoende voorhanden en enkel in handen van de ministeries. Alhoewel de ziekenzorg hier best goed is, zijn de ziekenhuizen hier in mijn ogen niet klaar voor een uitbraak van het coronavirus, zelfs niet voor enkele individuele gevallen. Vandaag (enkele dagen geleden, nvdr.) is het eerste geval in Tanzania ontdekt, een Tanzaniaanse vrouw die vanuit België het land is binnengekomen. Het is afwachten wat er de komende weken zal gebeuren."

Vandenbroeck doet het zeer goed bij Simba SC. 

We laten corona even links liggen en gaan nu weer over naar de belangrijkste bijzaak ter wereld: voetbal. Voor Vandenbroeck is het een opvallend avontuur sinds eind 2019. "Door de laatste jaren actief te zijn in Afrika en ook best succesvol te zijn, leer je mensen kennen en bouw je relaties op. Ik had de mensen van Simba ontmoet tijdens hun Champions League-wedstrijd tegen Nkana in december 2018. Begin december 2019 kreeg ik telefoon van de CEO van de club, die me vroeg of ik interesse had. Een paar dagen later zat ik op het vliegtuig met een akkoord over een contract van 2,5 jaar."

En alles gaat goed. De club staat ondertussen stevig aan de leiding, met maar liefst 17 punten meer dan de tweede in de rangschikking. "Toen ik hier aankwam, stond de club vierde. Ondertussen hebben we een mooie reeks neergezet en staan we afgescheiden aan de leiding. We zitten ook nog in de beker."

In Afrika kunnen de fans zeer passioneel zijn en Vandenbroeck geniet wel van de sfeer. Er komen soms 60.000 mensen kijken, wat ook in Europa absolute top zou zijn. Cijfers waar Belgische topclubs alleen maar van kunnen dromen, maar de druk ligt daardoor ook hoog. "De beleving is enorm, en de druk navenant. Topwedstrijden voor 60.000 fans, elke dag zijn er acht kranten enkel over voetbal. Ook de rivaliteit tussen de twee grote clubs (Simba en Young Africans, nvdr.) is enorm en de derby is een geweldige belevenis. Het is de vijfde grootste derby op het Afrikaanse continent en makkelijk vergelijkbaar met een Inter - AC Milan."

Samatta is de bekendste speler uit Tanzania.

Vandenbroeck ondervindt dat fans zeer ver kunnen gaan en hij kreeg ook al te maken met valse profielen op de sociale media. "Social media is hot in Tanzania. Fans hebben valse accounts van me op Facebook en Instagram aangemaakt waar ze zaken op posten… Deze accounts hebben best een groot aantal volgers. Je kan dus zeggen dat het geroddel en fake news groot is."

De voormalige T2 van Oud-Heverlee Leuven is niet enkel coach, maar hij is meer een soort 'manager'. "Mijn takenpakket is niet omschreven. Het is heel simpel: het omvat alles. Een groep managen, trainingen maken, speelwijze uittekenen en overbrengen, videoanalyse, evaluaties, transfers, organisatie rondom het team, organiseren van de reizen, .... Je moet alles kunnen en doen. En best de lokale trainers erbij betrekken, zodat ze het gevoel hebben dat ze erbij horen en af en toe hen iets laten uitvoeren. Anders gaan ze tegenwerken...."

Tanzania is de nummer 134 op de FIFA-ranking en Ally Samatta (ex-KRC Genk) is de bekendste speler. Hoe zit het met het niveau in het land? "Ik vind de competitie hier technisch best goed, zeker in vergelijking met wat ik heb gezien in Kameroen. Er wordt van achteruit opgebouwd en ze beheersen de bal heel goed. Er zijn ook enkele trainers die hun team kunnen neerzetten en tactisch wat aanpassen om resultaat te halen. Het nadeel is dat de spelers mentaal en lichamelijk veel minder sterk ontwikkeld zijn. Daar is nog veel werk en winst te halen."

KV Oostende en Waasland-Beveren toonden in het verleden interesse.

Tot slot is er de Jupiler Pro League. Vandenbroeck was enkele jaren geleden bijna trainer van Waasland-Beveren, maar op het allerlaatste moment ging het niet door. Vorig seizoen was er KV Oostende dat interesse toonde, waar Hugo Broos toen nog technisch directeur was.

“Waasland-Beveren toonde tweemaal interesse, vorig seizoen was KV Oostende ook geïnteresseerd. Verder was er geen belangstelling vanuit België, maar ik ben ook niet heel actief op zoek in België. Heel eerlijk, ik zit hier heel goed op dit ogenblik. Simba is een grote club, we staan aan de leiding en hebben zicht op de Afrikaanse Champions League. Al blijft het wel mijn ambitie om in Europa aan de slag te gaan de komende jaren", besluit de voormalige middenvelder van KV Mechelen, Roda JC en Lierse SK.

POLL: Verdient hij een kans in de Jupiler Pro League?

Meest recent

Winteraanwinst Anderlecht zoekt zijn weg in RSCA 2.0

Besnik Hasi verloor veel tijd door de eerste drie matchen van de Play-Offs met een 3-5-2 of 3-4-2 ...

19
19
Zulte Waregem onthult transferplannen voor terugkeer in 1A

Na twee seizoenen afwezigheid keert Zulte Waregem straks terug op het hoogste niveau. De ...

7
7
'Anderlecht hakt knoop over Vertonghen definitief door'

Voor Anderlecht breekt een zeer belangrijke vierdaagse aan. Daarbij is het vizier vooral gericht op ...

58
58
'Antwerp krijgt geweldig nieuws over tribune 2 Bosuil'

Antwerp zette de voorbije jaren grote stappen in haar ontwikkeling als club. Daar hoorde ook een ...

122
122
'AA Gent troeft Anderlecht en Ajax af voor transfer'

AA Gent beleeft ontgoochelende play-offs met slechts een drie op achttien, waarbij het onlangs twee ...

84
84
AA Gent zwaar verzwakt naar Club: Milicevic moet puzzelen

In de immer beladen Slag om Vlaanderen moet AA Gent opstaan na een reeks nederlagen. Gemakkelijker ...

94
94
'Anderlecht in shock: pittig prijskaartje toptarget bekend'

RSC Anderlecht kan zich in de komende dagen verzekeren van een Europees ticket. Ook op financieel ...

140
140
'Mignolet versus Jackers: Hayen hakt knoop nu al door'

Mits een zege in eigen huis tegen AA Gent kan Club Brugge straks opnieuw haasje-over doen met Union. ...

240
240
'Antwerp all-in: Ulderink neemt risico tegen Anderlecht'

Na de fraaie vier op zes tegen KRC Genk barst Antwerp plots weer van het vertrouwen. Een lijn die ...

147
147
Club Brugge betaalt nu de prijs voor één grote fout

Club Brugge kampt met een ernstig spitsenprobleem. In de cruciale wedstrijden tegen Union SG werd ...

238
238
'Woekerwinst voor AA Gent: steunpilaar richting exit'

AA Gent sleept zich naar het einde van het seizoen, al hopen Danijel Milicevic zijn troepen op het ...

105
105
'Kassa kassa in Genk: toptransfer in stroomversnelling'

Na nagenoeg een heel seizoen op kop te hebben gestaan is KRC Genk plots op achtervolgen aangewezen ...

369
369
'Hasi experimenteert: verrassende vervanger Simic bekend'

Als generale repetitie voor de cruciale bekerfinale tegen Club Brugge hoopt RSC Anderlecht eerst nog ...

214
214
'Hayen verbaast vriend en vijand met opstelling Club Brugge'

Club Brugge hoopt de een op zes tegen Union straks door te spoelen met een klinkende zege in eigen ...

650
650
Genk rekent op één man: "Hij blijft voor 200% zeker"

KRC Genk heeft een tegenvallende periode achter de rug en gooide de landstitel te grabbel na een ...

231
231
'City all-in voor opvolger De Bruyne: bod van ruim 100 miljoen'

Kevin De Bruyne vertrekt na het seizoen bij Manchester City. Het wordt dus uitkijken wat zijn nieuwe ...

63
63
'Club Brugge neemt beslissing over bliksemvertrek Jashari'

Club Brugge maakt zich op voor een drukke transferzomer waarbij verschillende sterkhouders in ...

501
501
Sensatie in UCL! Barça en Inter houden groots voetbalspektakel

De tweede heenmatch in de halve finales heeft een absoluut spektakelstuk opgeleverd. Internazionale ...

118
118
Sterkhouder naast selectie: Hasi dropt hint over vertimmerd elftal

RSC Anderlecht staat donderdag voor een belangrijk duel in de strijd om de vierde plaats en gaat dan ...

237
237
Voorrondes UCL: Club moet één zware tegenstander vrezen

Club Brugge hoopt dat het de titelstrijd in de resterende vier speeldagen alsnog naar zich kan toe ...

342
342

Meer sportnieuws