Corona & de Jupiler Pro League: hoe moet het nu verder?

908
Corona & de Jupiler Pro League: hoe moet het nu verder?

We geven het toe: als voetbaljournalist leven we vaak in een soort van bubbel. Tenslotte hebben zaken uit de echte wereld – zoals bijvoorbeeld de moeizame regeringsvorming – doorgaans weinig invloed op onze natuurlijke habitat, die haast uitsluitend bestaat uit alles wat op en rond het veld gebeurt. Hoewel ook wij de ontwikkelingen rond het coronavirus de voorbije weken desondanks al aandachtig volgden, werden we donderdag dan ook hard met de neus op de feiten gedrukt. Géén voetbal in België tot minstens 3 april. Maar wat dan erna?


De laatste tijd kwam de epidemie steeds dichterbij. Van matchen zonder fans over een regen aan afgelaste duels, tot besmette spelers en zelfs volledige ploegen in quarantaine: dat de situatie niet langer houdbaar was, werd hoe langer hoe duidelijker. Na lang aarzelen was het ook in ons land tijd dus voor actie, zo waren de overheid en Pro League het erover eens. De bekerfinale werd meteen uitgesteld, voor de slotspeeldag en terugwedstrijd in de promotiefinale leken aanvankelijk lege tribunes nog te volstaan. Tot de regering ook daar een streep door trok. En het Belgische voetbal dus minstens drie weken stil besloot te leggen.

NOOD AAN SOLIDARITEIT
We geven burgemeesters Mohamed Ridouani (Leuven) en Marc van de Vijver (Beveren) geen ongelijk dat ze het organiseren van een belangrijke pot voetbal in hun respectievelijke gemeenten sowieso al wouden verbieden. Mocht ook de Genkse burgervader Wim Dries zich nog achter dat standpunt hebben geschaard, waren echter wel toevallig alle clubs die het meeste nadeel zouden ondervinden bij een match zonder publiek de revue gepasseerd. Zonder de zaken in deze onzekere tijden al té sceptisch te willen benaderen, want per slot van rekening is de huidige toestand voor iedereen onbekend terrein, toch opmerkelijk.



We halen het maar aan om te illustreren dat solidariteit in het Belgisch voetbal, waar vooral eigenbelang primeert, nog altijd niet echt op punt staat. Zo getuige ook het gekibbel tussen Beerschot en OH Leuven over wanneer hun uitgestelde return precies plaats moet vinden. Het doet ons nu al een beetje vrezen voor de bereidwilligheid van de diverse teams om straks mee te werken aan een constructieve oplossing, want de Jupiler Pro League dreigt hoe dan ook met een immens probleem te zitten. Vermits de kalender sowieso al overvol zit, is het namelijk nog maar de vraag of die nog wel volledig afgehaspeld kan worden.

EINDE SEIZOEN 19/20?

"Elk nadeel heeft zijn voordeel", waren echter de profetische woorden van Johan Cruijff. Precies dankzij ons uniek format, dat aan de oorsprong ligt van het helse schema, staat België er in dat geval immers zelfs beter voor dan de andere landen waar het coronavirus het kampioenschap lamlegt. Ook elders wordt het tenslotte krap om alle uitgestelde wedstrijden nog tijdig in te halen, zelfs indien het EK naar volgend jaar wordt verplaatst. Dan nog ligt de uiterlijke deadline om het seizoen af te ronden op 30 juni, wanneer voor heel wat spelers hun contract afloopt. En daags nadien bovendien de transfermarkt dus alweer opengaat.



Nu kunnen we wel speculeren over het moment waarop de crisis bezworen zal zijn, maar dat is eigenlijk een zinloze oefening. Niemand kan namelijk voorspellen wanneer het veilig zal worden geacht om het circus weer op gang te trekken, met of zonder supporters in de stadions. Hoewel we uiteraard nog altijd hopen op een scenario waarin de competities in binnen –en buitenland gewoon hervat kunnen worden, lijkt het dus lang niet uitgesloten dat men op zoek zal gaan naar manieren om de huidige jaargang zo snel mogelijk te beëindigen. Door de blik dan al op volgend seizoen te richten, wordt tenminste tijd gekocht.

DEGRADANT ZONDER DISCUSSIE
In de rest van Europa is dat evenwel simpeler gezegd dan gedaan. Mocht de volledige kalender niet worden afgewerkt, is het daar per slot van rekening niet evident om zomaar een kampioen te kronen – zelfs niet in Engeland, waar Liverpool mijlen voorsprong telt. Laat staan de degradanten, want zoals iedereen weet zijn de belangen onderin de stand zo mogelijk nog groter. Een probleem dat in de JPL daarentegen reeds opgelost is indien voor niet meer dan één wedstrijdmoment een gaatje wordt gevonden: de slotspeeldag van het regulier seizoen. Geen wonder dus dat de Pro League die per se zondag nog wou laten doorgaan.



Play-offs of geen play-offs: eens speelronde 30 achter de rug is, wordt het lot van Waasland-Beveren of KV Oostende hoe dan ook definitief bezegeld. Beide clubs zouden in dat geval – de intussen obligatoire licentieprocedures buiten beschouwing gelaten – dus alvast geen claims tegen een onrechtmatig verloop van de competitie kunnen neerleggen. Een niet onbelangrijk gegeven in het, zoals eerder al gesteld, eerder egocentrische klimaat van het Belgisch voetbal, waar gezond verstand lang niet altijd de bovenhand neemt. En het beschermen van de algemene belangen vaak ondergeschikt is aan de eigen doelstellingen.

REGULIERE RANKING
In het verlengde daarvan weten we niet of iedereen er vrede mee zou nemen, maar op die manier hebben we meteen ook een klassement waarin iedereen het tweemaal tegen elkaar heeft opgenomen. Ofwel het eindstation voor zowat alle andere competities in Europa. Met een scenario waarin Club Brugge nu de titel al toegereikt zou krijgen, kan het merendeel van de concurrentie allicht leven. Tenslotte hadden zij toch al min of meer de handdoek geworpen. De droevigste gezichten kunnen dan zelfs wel eens in Jan Breydel rondlopen, want Philippe Clement en co willen die eer vast liever zónder asterisk op hun naam schrijven.



Daarachter kan wel al wat meer discussie ontstaan, met heel wat teams die ongetwijfeld nog ambities koesteren om op te schuiven in PO I. Toch hebben zij, mocht het rampscenario werkelijk tot uiting komen, weinig reden tot protest als de reguliere ranking dan behouden blijft. Zeker omdat de bekerfinale tussen Club Brugge en Antwerp, het tweede evenement dat zeker nog ingepland moet worden, ervoor zorgt dat de eerste vijf ploegen allen verzekerd zijn van een Europees ticket. Nog een plekje vinden voor het tweede luik van de promotiefinale tussen OH Leuven en Beerschot, en het seizoen 2019/20 kan er al opzitten.

HETZELFDE ZEIL
We stellen de situatie hier nu misschien wel net iets te gemakkelijk voor, want financieel zou het afgelasten van de eindrondes natuurlijk nog altijd een drama voor onze clubs betekenen. We blijven dan ook vooral onze vingers kruisen dat de verdere verspreiding van het coronavirus snel kan worden tegengaan, en de normale gang van zaken spoedig weer hervat kan worden. Niet alleen in het voetbal, maar vooral ook in de echte wereld. Mocht het daarentegen echt niet anders mogelijk zijn, hoeft de JPL echter slechts drie wedstrijdmomenten in goede banen te leiden om alsnog tot een conclusie te komen waar weinig tegen in te brengen valt. Of toch tenminste als iedereen dan eindelijk eens aan hetzelfde zeil zou trekken.

LEES OOK: Croky Cup davert: Vannieuwkerke smult, stevige verrassingen

Zou u akkoord gaan met een definitieve ranking na 30 speeldagen?

Meest recent

De Mil: "Dat wordt een goede test voor AA Gent"

AA Gent pakte een zes op zes in de Jupiler Pro League en zit in de Conference League. Rik De Mil ...

25
25
'Pech voor Antwerp: Overmars vangt bot'

Geen grote naam voor Royal Antwerp FC. De Great Old hoopte nog een bekende naam naar de Bosuil te ...

110
110
Leko telt af: "Zal blij zijn als het gedaan is"

Club Brugge neemt het zondag op tegen AA Gent. De Bruggelingen zijn uiteraard de grote favoriet, al ...

102
102
AA Gent pakt stevig uit: smaakmaker terug naar JPL

AA Gent verzekerde zich afgelopen donderdag van een plekje in de League Phase van de Conference ...

57
57
'Transfer-eindspel ingezet: Engelse bom van 143 miljoen'

Aanstaande dinsdag sluit de zomerse transfermarkt in meeste grote Europese voetballanden. Maar voor ...

55
55
Transferfabriek Club Brugge: dríé absolute topdeals in 2027

De transfer van Joel Ordoñez naar Crystal Palace is op het laatste nippertjes afgeketst. ...

521
521
Hevige emoties bij KRC Genk: publiekslieveling vertrekt

KRC Genk heeft de rust binnen de club voorlopig weer doen terugkeren. Een weekje na de instorting op ...

165
165
'Anderlecht aast op Serie A-kanon: 14M voor stunt'

Anderlecht mikt hoog op de transfermarkt. Paars-wit heeft een 22-jarige sterkhouder uit de Serie A ...

449
449
Club door in Champions League? Data voorspellen deze plek

De loting van de League Phase in de Champions League zit erop. Ook Club Brugge weet dus welke acht ...

687
687
'Vranckx 'njet', Atlético grijpt naast Rode Duivel'

Aster Vranckx en Arthur Theate lijken allebei voor een nieuwe uitdaging te staan. Vranckx mag ...

127
127
Rits verklaart keuze Beerschot: “Er was al eerder contact”

Mats Rits heeft na maanden eindelijk een nieuwe club gevonden. Hij tekende voor drie jaar bij ...

142
142
Verschueren laat RSCA-fans dromen: "Dat is ons doel"

RSC Anderlecht is goed begonnen aan het seizoen, al moeten ze tegen Union SG bewijzen dat ze echt ...

440
440
Kompany haalt uit, assists voor Godts en Saelemaekers

In de Serie A, Bundesliga, Premier League en Ligue 1 kwamen de grote kanonnen in actie. AC Milan, ...

110
110
Racing Genk maalt Beveren genadeloos door de gehaktmolen

De spraakmakende Beverse zege tegen Anderlecht lijkt plots al een ver verleden. De promovendus ging ...

124
124
Hubert doet boekje open over situatie El Hadj

De toekomst van Anouar Ait El Hadj bij Union Sint-Gillis blijft voorlopig onzeker. De middenvelder ...

240
240
Sporting Hasselt en Lokeren zorgen voor primeur in CPL

Het perfecte parcours van Sporting Hasselt en Lokeren is vanavond tot een einde gekomen. De ...

162
162
'Antwerp ziet alweer smaakmaker vertrekken'

Royal Antwerp FC gaat nog een drukke week tegemoet op de transfermarkt. In- en uitgaand gaat er nog ...

435
435
Patro Eisden pakt uit met zeer stevige aanwinst

Patro Eisden kende al een zeer drukke zomermercato. De Limburgers hebben vandaag nog een nieuwe ...

55
55
Antwerp haalt slag thuis met nieuw contract

Royal Antwerp FC is zeer druk bezig met nieuwe contract en transfers. Marc Overmars & co hebben ...

206
206
'Club Brugge heeft beet en is Leverkusen te snel af'

Club Brugge is klaar met zijn transferhuiswerk voor de eerste ploeg. Dat wil niet zeggen dat ...

663
663
Kompany vol overgave: "In mijn hoofd nul titels gewonnen"

Vincent Kompany opent het seizoen met een partij tegen VfB Stuttgart. Bayern München is ...

31
31
‘Rode Duivels keren zich tegen Jérémy Doku’

Jérémy Doku rekent hard af met de keuzes van Rudi Garcia op het WK. Alleen blijkt dat ...

1282
1282
AA Gent laat ervaren pion naar Engeland verkassen

AA Gent heeft een uitgaande transfer weten af te ronden. De Buffalo’s maakten bekend dat ze ...

157
157
Union slaat weer toe na Rodriguez: sterkhouder verlengt

Union SG wist Kevin Rodriguez zijn contract open te breken. De bekerwinnaar maakte bekend dat ze nog ...

37
37
Kritiek op Thorup: coach stuurt zelf stevig signaal

KRC Genk moet vanavond wonnen van SK Beveren, anders is er toch al een eerste kleine crisis. De ...

99
99

Meer sportnieuws