Corona & de Jupiler Pro League: hoe moet het nu verder?

door
Corona & de Jupiler Pro League: hoe moet het nu verder?

We geven het toe: als voetbaljournalist leven we vaak in een soort van bubbel. Tenslotte hebben zaken uit de echte wereld – zoals bijvoorbeeld de moeizame regeringsvorming – doorgaans weinig invloed op onze natuurlijke habitat, die haast uitsluitend bestaat uit alles wat op en rond het veld gebeurt. Hoewel ook wij de ontwikkelingen rond het coronavirus de voorbije weken desondanks al aandachtig volgden, werden we donderdag dan ook hard met de neus op de feiten gedrukt. Géén voetbal in België tot minstens 3 april. Maar wat dan erna?


De laatste tijd kwam de epidemie steeds dichterbij. Van matchen zonder fans over een regen aan afgelaste duels, tot besmette spelers en zelfs volledige ploegen in quarantaine: dat de situatie niet langer houdbaar was, werd hoe langer hoe duidelijker. Na lang aarzelen was het ook in ons land tijd dus voor actie, zo waren de overheid en Pro League het erover eens. De bekerfinale werd meteen uitgesteld, voor de slotspeeldag en terugwedstrijd in de promotiefinale leken aanvankelijk lege tribunes nog te volstaan. Tot de regering ook daar een streep door trok. En het Belgische voetbal dus minstens drie weken stil besloot te leggen.

NOOD AAN SOLIDARITEIT
We geven burgemeesters Mohamed Ridouani (Leuven) en Marc van de Vijver (Beveren) geen ongelijk dat ze het organiseren van een belangrijke pot voetbal in hun respectievelijke gemeenten sowieso al wouden verbieden. Mocht ook de Genkse burgervader Wim Dries zich nog achter dat standpunt hebben geschaard, waren echter wel toevallig alle clubs die het meeste nadeel zouden ondervinden bij een match zonder publiek de revue gepasseerd. Zonder de zaken in deze onzekere tijden al té sceptisch te willen benaderen, want per slot van rekening is de huidige toestand voor iedereen onbekend terrein, toch opmerkelijk.



We halen het maar aan om te illustreren dat solidariteit in het Belgisch voetbal, waar vooral eigenbelang primeert, nog altijd niet echt op punt staat. Zo getuige ook het gekibbel tussen Beerschot en OH Leuven over wanneer hun uitgestelde return precies plaats moet vinden. Het doet ons nu al een beetje vrezen voor de bereidwilligheid van de diverse teams om straks mee te werken aan een constructieve oplossing, want de Jupiler Pro League dreigt hoe dan ook met een immens probleem te zitten. Vermits de kalender sowieso al overvol zit, is het namelijk nog maar de vraag of die nog wel volledig afgehaspeld kan worden.

EINDE SEIZOEN 19/20?

"Elk nadeel heeft zijn voordeel", waren echter de profetische woorden van Johan Cruijff. Precies dankzij ons uniek format, dat aan de oorsprong ligt van het helse schema, staat België er in dat geval immers zelfs beter voor dan de andere landen waar het coronavirus het kampioenschap lamlegt. Ook elders wordt het tenslotte krap om alle uitgestelde wedstrijden nog tijdig in te halen, zelfs indien het EK naar volgend jaar wordt verplaatst. Dan nog ligt de uiterlijke deadline om het seizoen af te ronden op 30 juni, wanneer voor heel wat spelers hun contract afloopt. En daags nadien bovendien de transfermarkt dus alweer opengaat.



Nu kunnen we wel speculeren over het moment waarop de crisis bezworen zal zijn, maar dat is eigenlijk een zinloze oefening. Niemand kan namelijk voorspellen wanneer het veilig zal worden geacht om het circus weer op gang te trekken, met of zonder supporters in de stadions. Hoewel we uiteraard nog altijd hopen op een scenario waarin de competities in binnen –en buitenland gewoon hervat kunnen worden, lijkt het dus lang niet uitgesloten dat men op zoek zal gaan naar manieren om de huidige jaargang zo snel mogelijk te beëindigen. Door de blik dan al op volgend seizoen te richten, wordt tenminste tijd gekocht.

DEGRADANT ZONDER DISCUSSIE
In de rest van Europa is dat evenwel simpeler gezegd dan gedaan. Mocht de volledige kalender niet worden afgewerkt, is het daar per slot van rekening niet evident om zomaar een kampioen te kronen – zelfs niet in Engeland, waar Liverpool mijlen voorsprong telt. Laat staan de degradanten, want zoals iedereen weet zijn de belangen onderin de stand zo mogelijk nog groter. Een probleem dat in de JPL daarentegen reeds opgelost is indien voor niet meer dan één wedstrijdmoment een gaatje wordt gevonden: de slotspeeldag van het regulier seizoen. Geen wonder dus dat de Pro League die per se zondag nog wou laten doorgaan.



Play-offs of geen play-offs: eens speelronde 30 achter de rug is, wordt het lot van Waasland-Beveren of KV Oostende hoe dan ook definitief bezegeld. Beide clubs zouden in dat geval – de intussen obligatoire licentieprocedures buiten beschouwing gelaten – dus alvast geen claims tegen een onrechtmatig verloop van de competitie kunnen neerleggen. Een niet onbelangrijk gegeven in het, zoals eerder al gesteld, eerder egocentrische klimaat van het Belgisch voetbal, waar gezond verstand lang niet altijd de bovenhand neemt. En het beschermen van de algemene belangen vaak ondergeschikt is aan de eigen doelstellingen.

REGULIERE RANKING
In het verlengde daarvan weten we niet of iedereen er vrede mee zou nemen, maar op die manier hebben we meteen ook een klassement waarin iedereen het tweemaal tegen elkaar heeft opgenomen. Ofwel het eindstation voor zowat alle andere competities in Europa. Met een scenario waarin Club Brugge nu de titel al toegereikt zou krijgen, kan het merendeel van de concurrentie allicht leven. Tenslotte hadden zij toch al min of meer de handdoek geworpen. De droevigste gezichten kunnen dan zelfs wel eens in Jan Breydel rondlopen, want Philippe Clement en co willen die eer vast liever zónder asterisk op hun naam schrijven.



Daarachter kan wel al wat meer discussie ontstaan, met heel wat teams die ongetwijfeld nog ambities koesteren om op te schuiven in PO I. Toch hebben zij, mocht het rampscenario werkelijk tot uiting komen, weinig reden tot protest als de reguliere ranking dan behouden blijft. Zeker omdat de bekerfinale tussen Club Brugge en Antwerp, het tweede evenement dat zeker nog ingepland moet worden, ervoor zorgt dat de eerste vijf ploegen allen verzekerd zijn van een Europees ticket. Nog een plekje vinden voor het tweede luik van de promotiefinale tussen OH Leuven en Beerschot, en het seizoen 2019/20 kan er al opzitten.

HETZELFDE ZEIL
We stellen de situatie hier nu misschien wel net iets te gemakkelijk voor, want financieel zou het afgelasten van de eindrondes natuurlijk nog altijd een drama voor onze clubs betekenen. We blijven dan ook vooral onze vingers kruisen dat de verdere verspreiding van het coronavirus snel kan worden tegengaan, en de normale gang van zaken spoedig weer hervat kan worden. Niet alleen in het voetbal, maar vooral ook in de echte wereld. Mocht het daarentegen echt niet anders mogelijk zijn, hoeft de JPL echter slechts drie wedstrijdmomenten in goede banen te leiden om alsnog tot een conclusie te komen waar weinig tegen in te brengen valt. Of toch tenminste als iedereen dan eindelijk eens aan hetzelfde zeil zou trekken.

LEES OOK: Finale Croky Cup: belangrijke wijziging op politieverzoek

Zou u akkoord gaan met een definitieve ranking na 30 speeldagen?

Meest recent

'Man Utd slikt: flop van 85 miljoen gratis de deur uit'

Manchester United heeft zich de laatste maanden herpakt en lijkt zich als derde in het klassement in ...

4
4
'Vanderhaeghe volgend seizoen coach bij deze club'

Yves Vanderhaeghe kende vorig seizoen een ultrakorte passage bij KV Kortrijk, waar hij na amper twee ...

24
24
Garcia wrijft zich in handen met De Bruyne-nieuws

Om 13u maakt Rudi Garcia de selectie van de Rode Duivels bekend voor de stage in de Verenigde ...

23
23
TRANSFERUURTJE: 'Transfer De Cat op gang, dilemma De Bruyne'

De wintermercato is inmiddels een tijdje achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en ...

148
148
‘Diakhon hakt knoop door: sociale media verklappen’

Mamadou Diakhon is dit seizoen volledig ontploft bij Club Brugge. Na een twijfelachtig begin greep ...

92
92
Selectie Rode Duivels: vijf Garcia-experimenten voor WK?

Bondscoach Rudi Garcia maakt vrijdag om 13u de selectie van de Rode Duivels bekend voor de ...

99
99
Scherpe KRC Genk-reacties na dure fout Matte Smets

KRC Genk ligt uit Europa. Ondanks de goede uitgangspositie na de heenwedstrijd in de Cegeka Arena ...

174
174
Doku roept straffe WK-boodschap naar Rode Duivels

Vandaag maakt bondscoach Rudi Garcia zijn selectie voor de Rode Duivels bekend. De nationale ploeg ...

55
55
Nieuw shirt Duivels in opspraak: “Materiaalman ontslagen”

De Rode Duivels hebben al een tijdje het thuistenue voor het WK 2026 bekendgemaakt, maar nu werd op ...

164
164
Spanning loopt op rond Vannieuwkerke voor clash

Het zijn woelige weken geweest voor Karl Vannieuwkerke. Professioneel was de West-Vlaming weer ...

21
21
Na uitschakeling Genk: dit is verdict Belgische coëfficiënt

Voor de Belgische clubs zit het Europese seizoen erop. Donderdagavond sneuvelde in de achtste ...

204
204
'Nood breekt wet: Garcia kiest met tegenzin debutant'

Het is uitkijken naar welke namen Rudi Garcia zal afroepen wanneer hij om 13u zijn selectie bekend ...

303
303
Jonge Duivel maakt furore in Spanje: miljoenentransfer gemist

Bij de Rode Duivels is de defensie al jarenlang een heikel thema, al lijkt er achterin wel wat ...

74
74
Genk wrijft zich in handen en ontdekt eigen Tresoldi

Voor KRC Genk kwam er donderdagavond een pijnlijk einde aan het avontuur in de Europa League, want ...

211
211
Goots raadt twee JPL-revelaties aan bij Antwerp

Voor Antwerp staat er komend weekend niets meer op het spel, want de Great Old is al definitief uit ...

205
205
Cercle aangepakt: "Hoeveel keer werkt dat?"

Deze week viel er nog maar eens een trainersontslag te noteren in de Jupiler Pro League. Cercle ...

172
172
De Cat op weg naar Duivels? Grote verrassing lonkt

Het is D-Day voor de Rode Duivels. Om 13u maakt Rudi Garcia zijn selectie bekend voor de stage in de ...

338
338
Ambities STVV onthult: "Dan zullen we over titel spreken"

Komend weekend kent de reguliere competitie van de Jupiler Pro League zijn ontknoping. Daarna is het ...

107
107
‘Garcia breekt keihard met afgedankte Rode Duivel’

Hij bleef jarenlang achtervolgd worden door fouten en het label van zondebok in de Belgische ...

283
283
'Witsel krijgt belangrijk nieuws over toekomst'

Vrijdagmiddag zal bondscoach Rudi Garcia zijn selectie vrijgeven voor de komende oefeninterlands ...

107
107
Nieuw hoofdstuk in soap: Pro League stelt DAZN in gebreke

De voorbije maanden leefden de Belgische clubs in grote onzekerheid, nadat DAZN in november ...

171
171
WK en vertrek bij Union: David speelt open kaart

Union lijkt de Champions' Play-Off in te zullen gaan als leider, maar desondanks zijn vele analisten ...

38
38
Rode Duivels stellen nieuw uitshirt voor

Binnen iets minder dan drie maanden staat de start van het WK al op het programma en dat betekent ...

112
112
Overzicht: alle Europese kwartfinales op een rijtje

De kaarten in het Europese voetbal zijn geschud. Zowel in de Champions League als in de Europa ...

65
65
Hayen slaat alarm bij Genk: "Kan moeilijke week worden"

KRC Genk sneuvelde donderdagavond in de Europa League na een zware 5-1-nederlaag op het veld van SC ...

214
214

Meer sportnieuws