Custovic: "Ik wil me spiegelen aan Bernd Storck"

door
Custovic:

Met Adnan Custovic werd bij KV Oostende een nieuwe trainer aangesteld. De Bosniër is zowat de tegenpool van Dennis van Wijk, die toch eerder gekend staat voor zijn harde aanpak. In de eerste van twee 'finales' leverde dat echter nog niet veel op.

Custovic heeft een meer opbouwende stijl, maar die pakte niet uit met de winst tegen KRC Genk. Toch was de sfeer bij de club en bij de spelers uitermate positief na afloop. Ook Custovic zelf wilde alleen maar het positieve onthouden van deze wedstrijd, kwestie van het moraal hoog te houden. 

KV Oostende heeft volgende week genoeg aan een puntje tegen Cercle Brugge om het behoud veilig te stellen. "Ik hoop dat ze deze week goed vieren", knipoogde Custovic. "Weet je, ik wil me spiegelen aan Bernd Storck. Hoe hij Cercle weer op de rails gekregen heeft, is indrukwekkend", citeerde Het Laatste Nieuws.

Voetjes op de grond: waarom Anderlecht niet mag zweven na de 7-0

7-0. De cijfers spreken boekdelen. Het publiek in het Lotto Park stond op de banken bij zoveel overmacht en dat was lang geleden. Anderlecht veegde de mat aan met het arme Zulte Waregem en liet de fans smikkelen en smullen van een ouderwetse monsterzege, maar het moet wel gezegd dat de tegenstand niet van een bijster hoog niveau was. Hoewel de prestatie van Paars-Wit zeker gezien mocht worden, vertelt de einduitslag bovendien zeker niet alles.

EEN GELUKKIGE START

Het begin van de wedstrijd kon niet beter lopen voor Anderlecht. Zulte Waregem nam tijdens de eerste vijf speelminuten het spel nochtans in handen – zonder enig doelgevaar weliswaar– maar toch stonden de bordjes al snel op 1-0 in het voordeel van de thuisploeg. Ewoud Pletinckx devieerde een voorzet van Francis Amuzu ongelukkig voorbij zijn eigen doelman Eike Bansen. De toon was meteen gezet.

Het merendeel van de Paars-Witte treffers die volgden waren evenmin van moeilijke makelij, al moet gezegd dat de recuperaties en acties die aan die goals voorafgingen wél van hoog niveau getuigden. Michel Vlap scoorde nog drie eenvoudige doelpunten, waarvan ééntje vanop de stip. Nacer Chadli had zijn kans ook maar binnen te leggen. Enkel de knappe goals van Jérémy Doku waren geen intikkers.

HET BALBEZIT: 50-50

Zulte Waregem is al een tijdje ziek, want in de voorbije wedstrijden pakten de West-Vlamingen amper 5 punten op 30. Anderlecht trof met Essevee dus een gewond dier, terwijl de thuisploeg goed in vorm was na eerder al uit te halen tegen Waasland-Beveren en AS Eupen. Bij een 7-0 score verwacht je dan ook dat Anderlecht oppermachtig was – wat deels ook klopt – maar het balbezit tempert dat enigszins.



Beide ploegen verdeelden het leer namelijk netjes evenredig, met elk 50 procent. En dat terwijl Vincent Kompany en co dit seizoen gemiddeld 55% balbezit genereren. Het is dus niet zo dat Anderlecht erin slaagde om de bal voortdurend frivool van voet tot voet rond te spelen, zonder dat een speler van Zulte Waregem af en toe eens een belemmering vormde. Geen Pep Guardiola-cijfers, dus.

MINDER PASSES

De centrale as van de Brusselaars leverde op het vlak van passing wél een bovengemiddelde prestatie. De bal ging vooral erg vlot rond tussen Elias Cobbaut, Peter Zulj en Michel Vlap, met de Oostenrijker als belangrijke spilfiguur tussen verdediging en aanval. Ook hier geldt echter wel dat het middenveld van de bezoekers meer aan het zwemmen dan aan het voetballen was.



Desalniettemin was de algemene balcirculatie van Paars-Wit zowaar zelfs minder dan gewoonlijk. In een doorsnee match geeft Anderlecht dit seizoen 508 passes, terwijl het leer tegen Zulte Waregem 'slechts' 482 keer rond ging binnen de ploeg. Ook het slaagpercentage van die passes bleef net onder het gemiddelde, al was dat verschil al bij al wel verwaarloosbaar.

DODELIJKE COUNTERS, WEINIG CROSSES

Kompany zijn filosofie is dan wel gestoeld op veel balbezit, Anderlecht scoorde het merendeel van haar zeven doelpunten dankzij een snelle uitbraak. Op die manier werd de gebrekkige organisatie van Zulte Waregem volledig uit verband gespeeld. Sporting zet per wedstrijd gemiddeld amper drie keer een counter op, maar tegen Essevee was dat het dubbele. En dat loonde ook meteen.

Wat tevens opviel is het minder aantal centers voor doel dan in de voorbije wedstrijden. Ergens logisch gezien de efficiëntie op de counters door het midden, al merken we toch op dat van alle flankspelers alleen Doku een assist op zijn naam schreef. De voorzetten waren dan ook niet alleen minder talrijk, maar tevens een stuk minder effectief dan gewoonlijk.

WEINIG BALVERLIES, VEEL RECUPERATIE

Het is echter geen verrassing dat Anderlecht tijdens de bolwassing van Zulte Waregem toch flink wat minder balverlies leed dan tegen andere tegenstrevers uit de Jupiler Pro League. Het leer ging zaterdag  maar 90 keer verloren, ongeveer hetzelfde aantal als eerder tegen Waasland-Beveren en AS Eupen. Het gemiddelde van de troepen van Frank Vercauteren ligt dit seizoen evenwel op 103 stuks.



Toch was Anderlecht vooral in het recupererend compartiment érg sterk. Het gebruikelijke totaal aan balveroveringen werd zo met maar liefst 60 procent verhoogd, waarbij vooral de vier verdedigers – Murillo, Sardella, Cobbaut en Kompany – én Zulj hun duit in het zakje deden. Het zegt toch wat over het toenemend belang van die laatste, die nog niet zo lang geleden nog als flop werd bestempeld.

EINDELIJK EFFICIËNT

Qua passing, duels en voorzetten was Anderlecht tegen Zulte Waregem dus niet eens uitzonderlijk goed. Wél waren de Brusselaars dodelijker, met meer balrecuperaties en minder slordigheden in het spel. In diezelfde lijn ligt uiteraard de afwerking op doel. De kwaliteit van de kansen tegen Essevee was dan wel érg hoog, ze moeten nog altijd worden afgewerkt – dit jaar vaak een probleem.



Ditmaal kwam Paars-Wit echter bijzonder doeltreffend voor de dag, met maar liefst 72 procent van alle schoten die tussen de palen belandde. Haast een verdubbeling van het clubgemiddelde van 39 procent dit seizoen. Nog een extra nuance: het aantal pogingen op doel was gelijkaardig aan die in andere competitiematchen. Straf dat er nu dus plots zeven tegen de netten vlogen.

Versta ons niet verkeerd: de signalen voor Anderlecht zijn na de overtuigende negen op negen tegen Waasland-Beveren, Eupen en Zulte Waregem, met 16 doelpunten voor en slechts eentje tegen, terecht positief. Die uitslagen zelf moeten evenwel toch met een korreltje zout genomen worden, vooral ook omdat die tegenstanders bezwaarlijk als echte waardemeters kunnen worden beschouwd. Neen, het zou té kortzichtig om te denken dat Anderlecht nu alweer het juiste pad heeft gevonden. Op de weg terug, dat lijkt ons gezien de omstandigheden een iets betere omschrijving. En dat is toch ook al heel wat.

LEES OOK: ‘Terugkeer Lukaku naar Anderlecht: pion geeft extra duwtje’

Zal KV Oostende zich redden?

Meest recent

'Union verliest sterkhouder: Premier League lonkt'

In de voorbije seizoenen maakte Union al indruk door een beker en een titel te pakken, maar dit ...

6
6
Beerschot-fans komen met uitleg voor Nainggolan-incident

De wedstrijd tussen Beerschot en Patro Eisden van maandagavond blijft nog stevig nazinderen. De ...

49
49
Engeland wild van Duivel: "Beste transfer van het seizoen"

De Premier League en Rode Duivels, dat bleek de voorbije jaren regelmatig een geslaagd huwelijk. Ook ...

74
74
'Belgische clubs attent: FIFA stelt ingrijpende regel voor'

Er is de voorbije jaren al heel wat veranderd in de mondiale voetbalwereld. De FIFA voert immers de ...

67
67
Nieuwe generatie NXT: Club slaat dubbelslag

Club Brugge zette de laatste jaren grote stappen met zijn jeugdopleiding. Alsmaar meer spelers halen ...

76
76
Penders doet monden openvallen en is Europese primus

Met Thibaut Courtois beschikken de Rode Duivels momenteel over misschien wel de beste doelman ter ...

42
42
Belgische voetbalbond zorgt voor grote rel met WK-lied

De keuze van de Belgische voetbalbond om Roméo Elvis mee het officiële WK lied te laten ...

31
31
Antwerp ontdekt eindelijk nieuwe parel: reden onthuld

Bij Antwerp maken ze van de Europe Play-Off gebruik om ook enkele jonge talenten hun kans te geven. ...

82
82
'Man Utd heeft wenslijst klaar: minstens één Rode Duivel'

Voor de titel meestrijden lukte dit seizoen nog niet, maar na enkele magere seizoenen slaagde ...

102
102
TRANSFERUURTJE: 'Club slaat slag bij Antwerp, kassa voor Anderlecht'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

168
168
Club-man in vorm Vetlesen gooit grote droom op tafel

Hugo Vetlesen zit in bloedvorm bij Club Brugge. De Noor is normaal gezien een reservespeler bij ...

130
130
Kompany briest na spektakelstuk: arbitrage weer afgemaakt

Vincent Kompany en de arbitrage in Europa, het is dit seizoen geen goed huwelijk. De oefenmeester ...

138
138
KBVB krijgt ferme miljoenenopsteker vlak voor WK

De Koninklijke Belgische Voetbalbond kampte de afgelopen jaren met financiële problemen en ...

43
43
'Anderlecht geeft flop alsnog een nieuwe kans'

Bij RSC Anderlecht gaan er komende zomer de nodige transfers afgerond worden. Bepaalde media ...

273
273
Vandenbempt: "Eén van de waanzinnigste matchen ooit"

PSG-Bayern München was een geweldige pot voetbal. De Parijzenaars wonnen met 5-4 en het was de ...

98
98
Sonck komt met bijzonder straf verhaal: "Weigerde Kompany"

Wesley Sonck leek jaren geleden misschien wel op weg richting een trainerscarrière. De ...

108
108
'Anderlecht krijgt nieuws: La Louvière beslist over Ashimeru'

Bij RSC Anderlecht willen ze in de zomer een resem spelers van de hand doen. De Brusselaars hopen ...

170
170
Saintfiet hakt knoop door: weldra in JPL?

De Belgische coach Tom Saintfiet heeft via Instagram een belangrijke boodschap over zijn toekomst ...

78
78
'Anderlecht hakt nu al knoop door over toekomst Taravel'

Bij RSC Anderlecht is er geen technisch directeur, die begint volgende maand, maar dat is geen groot ...

396
396
Voetbalfans met kwijl in de mond: Kompany doet belofte

Voetballiefhebbers wereldwijd hebben dinsdagavond al watertandend naar het Champions ...

173
173
'Transferspektakel Anderlecht: víér topaanwinsten op komst'

RSC Anderlecht hoopt eerstdaags om de aanstelling van Antoine Sibierski als nieuwe sportief ...

498
498
Groot zorgenkind bij Duivels: WK-basisplaats in gevaar

Nog exact 43 dagen te gaan tot de start van het wereldkampioenschap. In aanloop naar de start van ...

127
127
Exit Ruben Van Gucht zindert na: "Moeilijk door te slikken"

“Moeilijk door te slikken.” Het klinkt als een oordeel over een gerecht, maar voor Ruben ...

122
122
Club Brugge of Union kampioen? "Zij staan er beter voor"

De Champions' Play-Offs zijn momenteel halfweg. Nog steeds voert Union SG het klassement aan, maar ...

316
316
Anderlecht perplex: Mbemba legt bom onder comeback-stunt

Anderlecht droomt van een terugkeer van Chancel Mbemba, maar de realiteit botst hard met de ...

418
418

Meer sportnieuws