Wachten op een killer: de dramatische aanvalscijfers van Club Brugge

door
Wachten op een killer: de dramatische aanvalscijfers van Club Brugge

Club Brugge heeft dit seizoen te kampen met een fiks gebrek aan offensieve efficiëntie, een verhaal dat al langer bekend is. Nochtans zou het maken van doelpunten geen al te groot probleem mogen vormen op Jan Breydel, met al het aanvallende geweld dat daar aanwezig is. En toch. Blauw-Zwart heeft geen pure killer in de rangen, terwijl de andere ploegen uit de top zes die net wél hebben.

419 SCHOTEN NAAR DOEL ...

Desondanks verloor Club Brugge dit seizoen nog maar één keer in de Jupiler Pro League, scoorde het amper twee goals minder dan AA Gent én telt het 12 punten voorsprong in de competitie. Maar hoe zouden de zaken er voor staan mocht Club Brugge wél een vlotscorende spits in haar rangen hebben?

De Brugse doelpuntenproductie telt vandaag 56 eenheden, omgerekend exact twee treffers per wedstrijd. Zeker geen dramatische cijfers, maar voor de autoritaire leider in het klassement mag het toch een beetje meer zijn. Zelfs het laagterecord van Anderlecht (58 stuks) als koploper komt in gevaar.



Gelukkig staat er dit seizoen een meer dan solide verdediging, die slechts 13 tegendoelpunten slikte. Net daarom kan Blauw-Zwart een indrukwekkend doelpuntensaldo van +43 neerzetten. Bij AA Gent, dat twee keer meer de weg naar de netten wist te vinden, is dat bijvoorbeeld 'maar' +28.

Kansen creëert Club Brugge nochtans bij de vleet. Dit seizoen ondernamen de troepen van Philippe Clement reeds 419 schoten naar doel, ééntje minder dan AA Gent. Omgerekend per wedstrijd zijn dat 14 doelpogingen, en dat is toch heel wat.

… WAARVAN 35% TUSSEN DE PALEN

Op dat ene schotje na neemt Club Brugge samen met Gent dus het vaakst de doelman van de tegenstander onder vuur . Maar opvallend genoeg eindigt het merendeel van die Brugse doelpogingen niet eens tussen de palen. Terwijl de Buffalo’s hun kansen aan een hoge efficiëntie van 40 procent binnen kader mikken, gebeurt dat in Brugge aan amper 35%.



Vijf procent is niet veel denkt u allicht, maar dat moet toch wat genuanceerd worden. AA Gent is zo qua nauwkeurigheid immers de beste leerling van de klas, terwijl Club in de onderste regionen kampeert. Enkel Waasland-Beveren (34%), Cercle (33%), Moeskroen (31%), Eupen (30%) en STVV (30%) doen nog slechter dan de huidige competitieleider. Toch frappant.

IEDEREEN HEEFT EEN KILLER …

Alle clubs die op dit moment deel uitmaken van de top zes – en voor de oefening rekenen we KRC Genk zelfs ook nog mee – hebben een afwerker in de rangen die de goal. AA Gent heeft er zelfs drie, met Roman Yaremchuk (46%), Jonathan David (53%) en Laurent Depoitre (56%) die mekaar telkens overtreffen wat schoten tussen de palen betreft.



Eenzelfde verhaal in Antwerp, Charleroi, KV Mechelen en Genk, waar respectievelijk Dieumerci Mbokani (47%), Kaveh Rezaei (51%), Igor de Camargo (47%) en Paul Onuachu (48%) laten zien dat ze over een welgemikt kanon beschikken. En zo dus offensieve kwaliteiten met zich meedragen die ze in Brugge niet voorhanden hebben.

… MAAR CLUB BRUGGE NIET

De bovengenoemde aanvalsleiders trappen dus bijna één kans op twee binnen kader en bevinden zich op die manier ook bovenaan de topschuttersstand. Bij Club kunnen slechts twee spelers soortgelijke cijfers voorleggen: Hans Vanaken (50%) en ... Mbaye Diagne (47%). Het zegt veel over het gebrek aan killers in Jan Breydel.



Na Vanaken en Diagne is zowaar Mats Rits (43%) – al op ruime afstand – zelfs de meest koelbloedige speler voor doel. Daarna volgen Krépin Diatta (42%), Loïs Openda (42%), David Okereke (40%), Charles De Ketelaere (36%), Siebe Schrijvers (34%) en Emmanuel Dennis (32,5%). Percy Tau (20%) presteert al helemaal ondermaats.

GEEN TORINSTINCT IN BRUGGE

Hoe vaker de bal tussen de palen wordt getrapt, hoe groter de kans dat er een doelpunt valt. Heel veel uitleg is hier niet voor nodig. De beste schutters op de Belgische velden zetten tussen 20 en 30 procent van hun kansen effectief om in een doelpunt. Bij Club Brugge haalt amper iemand die ondergrens.

David is met voorsprong de meest efficiënte speler in de box, met 29% van zijn pogingen die resulteren in een doelpunt. Co-topschutter Mbokani doet net iets minder met 27%. Daarna volgen Rezaei en De Camargo met elk 25%. Een zelf verhuurde speler en een gemist target: ging Club hier de mist in?

SPITSEN HALEN DE ONDERGRENS (NIET)

De Brugse aanvallers kunnen alleen maar dromen van zulk een efficiëntie. Enkel Diagne (23%) en Okereke (25%) zetten een respectabele cijfer neer. Geen wonder dat tal van waarnemers en analisten opperen dat Clement de kaart van de Nigeriaan weer vaker moet trekken. Zijn statistieken voor doel rechtvaardigen dat immers. Wie weet moet zelfs Diagne een nieuwe kans krijgen, want verder is het armoe troef in de voorhoede.



Waar middenvelder Mats Rits bijvoorbeeld nog 21% van zijn pogingen omzet in een goal, is zelfs dát in het offensieve compartiment al een verre droom. Diatta (12,5%), Dennis en Tau (elk 12%) leggen daar namelijk erbarmelijke statistieken voor, De Ketelaere (9%) en Schrijvers (8%) doen nog slechter. Openda en Michael Krmencik scoren zelfs nul procent, want zij wisten tot dusver nog geen enkel doelpunt te maken in de competitie.

Stuk voor stuk toch cijfers die een aanvaller van Club Brugge onwaardig zijn. Hopelijk toont nieuwkomer Manfred Ugalde, het Costa Ricaanse toptalent met wie Blauw-Zwart zo goed als rond zou zijn, zich een betere killer voor doel. In de tussentijd moet Clement echter wel op zoek naar een oplossing. Misschien toch maar weer kiezen voor Okereke, Fille?

LEES OOK: Nieuwe bom onder JPL: Club Brugge neemt standpunt in

Wat is het grootste gebrek bij de Club-spitsen?

Meest recent

'Lewandowski overvalt Barça met grote transferwending'

De toekomst van FC Barcelona-steraanvaller Robert Lewandowski blijft de gemoederen bedaren in ...

1
1
CEO gooit kaarten open: dít competitieformat wil Anderlecht

Normaal gesproken wordt volgend seizoen een grote competitiehervorming doorgevoerd in de Jupiler Pro ...

18
18
Anderlecht beroofd van doelpunt? Vanhaezebrouck duidelijk

In de 1/8ste finales van de Croky Cup stond donderdagavond een aantrekkelijke topaffiche op het ...

292
292
Neuer legt alles op tafel: zó denkt Bayern-legende over Kompany

Vincent Kompany scheert dit seizoen hoge toppen met zijn Bayern München. De Belgische trainer ...

107
107
Nieuwe bom onder JPL: Club Brugge neemt standpunt in

De Jupiler Pro League blijft in woelig weer verkeren. De storm rond de mediarechten woedt nog volop ...

355
355
Competitie al verloren voor Gent? Roef maakt statement

AA Gent heeft woensdagavond voor het eerst in vijf wedstrijden nog eens kunnen winnen. De Buffalo's ...

79
79
'OM in shock: transferstunt Vermeeren na 90 minuten bank'

Arthur Vermeeren is eindelijk baas op het middenveld van Marseille, en dan zat hij ineens 90 minuten ...

343
343
Genk-Anderlecht: Fink en Hasi wisselen elk twee keer

Donderdagavond worden de twee laatste tickets voor de kwartfinales van de Croky Cup uitgedeeld. ...

65
65
Vreemd moment in bekerzege Club: "Grijze zone?"

Club Brugge blijft in de running om zichzelf op te volgen als bekerwinnaar. Het plaatste zich ...

485
485
'Alarm bij Club: wintervertrek steunpilaar plots erg concreet'

Club Brugge zou in januari onder meer een extra flankaanvaller willen aantrekken. Maar Blauw-Zwart ...

294
294
Loting WK : ontdek de meest waarschijnlijke tegenstanders van de Duivels

Vrijdagavond zijn de ogen van de voetbalwereld op de Amerikaanse hoofdstad Washington DC gericht. ...

237
237
'Duits succes bezorgt El Khannouss nieuwe miljoenenklepper'

Verschillende oude bekenden uit het Belgische voetbal maken ook dit seizoen opnieuw het mooie weer ...

144
144
Anderlecht met voeten op grond: titelambities in koelkast?

Na de sterke reeks van 12 op 12, heerst opnieuw heel wat optimisme rond RSC Anderlecht. Volgens ...

366
366
Blessuregolf in Brugge: Club duidt 'schuldige' aan

Dankzij een 1-2 zege tegen OH Leuven blijft Club Brugge al zeker tot na nieuwjaar op drie fronten ...

290
290
Nieuwe twist in DAZN-soap: VRT en VTM op vinkenslag

Het conflict tussen (ex-)rechtenhouder DAZN en de Pro League omtrent het tv-contract blijft de ...

490
490
Genk-fan Brecel ontploft: wat zit er écht achter ‘Neen’?

In Engeland is momenteel het UK Open Snooker bezig, één van de belangrijkste afspraken ...

43
43
Bom onder JPL: vier topclubs slaan handen in mekaar

Terwijl de oorlog met DAZN omtrent het tv-contract alle aandacht opeist woedt er achter de schermen ...

400
400
'KRC Genk-Anderlecht: Fink en Hasi hakken knopen door'

De eerste kwartfinalisten zijn reeds bekend, maar dé topaffiche in de achtste finale van de ...

180
180
Coucke verrast opnieuw: mysterieuze video zet fans op scherp

RSC Anderlecht beleeft eindelijk opnieuw mooie dagen. Na opeenvolgende zeges tegen aartsrivalen Club ...

229
229
Nood breekt wet: Club Brugge vist overbodige outcast op

Dankzij een krappe 1-2 zege in Leuven stootte Club Brugge woensdag door naar de kwartfinale van de ...

412
412
Opdoffer voor Oosting: Antwerp incasseert nieuwe uppercut

Het heeft bloed, zweed en tranen gekost, maar na een heus spektakelstuk tegen STVV bekert Antwerp ...

517
517
'Anderlecht baalt en grijpt naast toptalent'

Anderlecht zal zich in januari ongetwijfeld op de transfermarkt begeven. Er zijn nog wel directe ...

291
291
Verrassende Club-speler is beste uitvoetballer ter wereld

België vergaarde de voorbije jaren een reputatie als een uitstekend opleidingsland. Enkel in de ...

159
159
Leko verrast bij AA Gent: "Het was al even geleden"

AA Gent belandde de laatste weken in een sukkelstraatje in de competitie, maar het liet woensdag ...

82
82
Kompany verbaast met tirade: "Alsof ik nog verdediger was"

Vincent Kompany blijft uitstekend op dreef met Bayern München dit seizoen. Woensdagavond werd ...

66
66

Meer sportnieuws