Wachten op een killer: de dramatische aanvalscijfers van Club Brugge

door
Wachten op een killer: de dramatische aanvalscijfers van Club Brugge

Club Brugge heeft dit seizoen te kampen met een fiks gebrek aan offensieve efficiëntie, een verhaal dat al langer bekend is. Nochtans zou het maken van doelpunten geen al te groot probleem mogen vormen op Jan Breydel, met al het aanvallende geweld dat daar aanwezig is. En toch. Blauw-Zwart heeft geen pure killer in de rangen, terwijl de andere ploegen uit de top zes die net wél hebben.

419 SCHOTEN NAAR DOEL ...

Desondanks verloor Club Brugge dit seizoen nog maar één keer in de Jupiler Pro League, scoorde het amper twee goals minder dan AA Gent én telt het 12 punten voorsprong in de competitie. Maar hoe zouden de zaken er voor staan mocht Club Brugge wél een vlotscorende spits in haar rangen hebben?

De Brugse doelpuntenproductie telt vandaag 56 eenheden, omgerekend exact twee treffers per wedstrijd. Zeker geen dramatische cijfers, maar voor de autoritaire leider in het klassement mag het toch een beetje meer zijn. Zelfs het laagterecord van Anderlecht (58 stuks) als koploper komt in gevaar.



Gelukkig staat er dit seizoen een meer dan solide verdediging, die slechts 13 tegendoelpunten slikte. Net daarom kan Blauw-Zwart een indrukwekkend doelpuntensaldo van +43 neerzetten. Bij AA Gent, dat twee keer meer de weg naar de netten wist te vinden, is dat bijvoorbeeld 'maar' +28.

Kansen creëert Club Brugge nochtans bij de vleet. Dit seizoen ondernamen de troepen van Philippe Clement reeds 419 schoten naar doel, ééntje minder dan AA Gent. Omgerekend per wedstrijd zijn dat 14 doelpogingen, en dat is toch heel wat.

… WAARVAN 35% TUSSEN DE PALEN

Op dat ene schotje na neemt Club Brugge samen met Gent dus het vaakst de doelman van de tegenstander onder vuur . Maar opvallend genoeg eindigt het merendeel van die Brugse doelpogingen niet eens tussen de palen. Terwijl de Buffalo’s hun kansen aan een hoge efficiëntie van 40 procent binnen kader mikken, gebeurt dat in Brugge aan amper 35%.



Vijf procent is niet veel denkt u allicht, maar dat moet toch wat genuanceerd worden. AA Gent is zo qua nauwkeurigheid immers de beste leerling van de klas, terwijl Club in de onderste regionen kampeert. Enkel Waasland-Beveren (34%), Cercle (33%), Moeskroen (31%), Eupen (30%) en STVV (30%) doen nog slechter dan de huidige competitieleider. Toch frappant.

IEDEREEN HEEFT EEN KILLER …

Alle clubs die op dit moment deel uitmaken van de top zes – en voor de oefening rekenen we KRC Genk zelfs ook nog mee – hebben een afwerker in de rangen die de goal. AA Gent heeft er zelfs drie, met Roman Yaremchuk (46%), Jonathan David (53%) en Laurent Depoitre (56%) die mekaar telkens overtreffen wat schoten tussen de palen betreft.



Eenzelfde verhaal in Antwerp, Charleroi, KV Mechelen en Genk, waar respectievelijk Dieumerci Mbokani (47%), Kaveh Rezaei (51%), Igor de Camargo (47%) en Paul Onuachu (48%) laten zien dat ze over een welgemikt kanon beschikken. En zo dus offensieve kwaliteiten met zich meedragen die ze in Brugge niet voorhanden hebben.

… MAAR CLUB BRUGGE NIET

De bovengenoemde aanvalsleiders trappen dus bijna één kans op twee binnen kader en bevinden zich op die manier ook bovenaan de topschuttersstand. Bij Club kunnen slechts twee spelers soortgelijke cijfers voorleggen: Hans Vanaken (50%) en ... Mbaye Diagne (47%). Het zegt veel over het gebrek aan killers in Jan Breydel.



Na Vanaken en Diagne is zowaar Mats Rits (43%) – al op ruime afstand – zelfs de meest koelbloedige speler voor doel. Daarna volgen Krépin Diatta (42%), Loïs Openda (42%), David Okereke (40%), Charles De Ketelaere (36%), Siebe Schrijvers (34%) en Emmanuel Dennis (32,5%). Percy Tau (20%) presteert al helemaal ondermaats.

GEEN TORINSTINCT IN BRUGGE

Hoe vaker de bal tussen de palen wordt getrapt, hoe groter de kans dat er een doelpunt valt. Heel veel uitleg is hier niet voor nodig. De beste schutters op de Belgische velden zetten tussen 20 en 30 procent van hun kansen effectief om in een doelpunt. Bij Club Brugge haalt amper iemand die ondergrens.

David is met voorsprong de meest efficiënte speler in de box, met 29% van zijn pogingen die resulteren in een doelpunt. Co-topschutter Mbokani doet net iets minder met 27%. Daarna volgen Rezaei en De Camargo met elk 25%. Een zelf verhuurde speler en een gemist target: ging Club hier de mist in?

SPITSEN HALEN DE ONDERGRENS (NIET)

De Brugse aanvallers kunnen alleen maar dromen van zulk een efficiëntie. Enkel Diagne (23%) en Okereke (25%) zetten een respectabele cijfer neer. Geen wonder dat tal van waarnemers en analisten opperen dat Clement de kaart van de Nigeriaan weer vaker moet trekken. Zijn statistieken voor doel rechtvaardigen dat immers. Wie weet moet zelfs Diagne een nieuwe kans krijgen, want verder is het armoe troef in de voorhoede.



Waar middenvelder Mats Rits bijvoorbeeld nog 21% van zijn pogingen omzet in een goal, is zelfs dát in het offensieve compartiment al een verre droom. Diatta (12,5%), Dennis en Tau (elk 12%) leggen daar namelijk erbarmelijke statistieken voor, De Ketelaere (9%) en Schrijvers (8%) doen nog slechter. Openda en Michael Krmencik scoren zelfs nul procent, want zij wisten tot dusver nog geen enkel doelpunt te maken in de competitie.

Stuk voor stuk toch cijfers die een aanvaller van Club Brugge onwaardig zijn. Hopelijk toont nieuwkomer Manfred Ugalde, het Costa Ricaanse toptalent met wie Blauw-Zwart zo goed als rond zou zijn, zich een betere killer voor doel. In de tussentijd moet Clement echter wel op zoek naar een oplossing. Misschien toch maar weer kiezen voor Okereke, Fille?

LEES OOK: Hayen kiest selectie: goed & slecht nieuws bij Club Brugge

Wat is het grootste gebrek bij de Club-spitsen?

Meest recent

'Transferbom in Anderlecht: Angulo richting exit?'

Donderdag in Genk sleepte RSC Anderlecht op de valreep verlengen uit de brand, waarna Thorgan Hazard ...

0
0
Hayen kiest selectie: goed & slecht nieuws bij Club Brugge

In de achtste finale van de Croky Cup boekte Club Brugge een krappe zege tegen OH Leuven, maar ook ...

28
28
Blessuregolf in Genk: Fink ontwaakt met fikse kater

Het bekeravontuur zit er al op voor KRC Genk, dat in de verlengingen zijn meerdere moest erkennen in ...

59
59
Hasi moet puzzelen: Anderlecht incasseert mokerslag

De trein van RSC Anderlecht dendert onverstoord verder. Nadat ze eerder al Club Brugge en Union ...

245
245
Jan Mulder ontploft online: "Het is een oorlogszone!"

Jan Mulder werd onlangs genadeloos aan de kant geschoven bij VTM, een afscheid dat wrang en plots ...

95
95
Oosting verstuurt scherpe waarschuwing bij Antwerp

Royal Antwerp FC tankte vertrouwen in de beker en in de competitie kijkt het komende speeldag KRC ...

247
247
Rode Duivel krijgt mokerslag: definitief streep door WK?

Rudi Garcia moet stilaan beginnen nadenken over zijn selectie voor het WK 2026. Vanavond staat de ...

53
53
Euvrard explodeert: kleedkameronthulling en ferm dreigement

Standard Luik hoopt snel weer de top 6 te bereiken, maar het loopt niet van een leien dakje bij de ...

159
159
DAZN maakt Pro League en CEO Parys compleet af

De oorlog tussen DAZN en de Pro League gaat verder en houdt de gemoederen bezig. De Belgische ...

382
382
Turks gokschandaal barst los: 29 spelers gearresteerd

Er is een grootschalig gokschandaal in Turkije losgebarsten. Vorige maand kwam het nieuws al naar ...

136
136
‘Genk wil uitpakken op wintermercato: toptarget in vizier’

KRC Genk is uitgeschakeld in de Croky Cup. Anderlecht won na verlengingen en de Limburgers dropen ...

238
238
Van der Heyden legt uit waarom hij Gent boven Anderlecht koos

AA Gent herpakte zich deze week met kwalificatie voor de kwartfinale van de beker, na enkele ...

118
118
'Kop rolt bij Lierse na transferdrama met KV Mechelen'

De voorbije dagen ontspon er zich een opvallende transfersoap. KV Mechelen plukte de veelbelovende ...

170
170
Extra optie voor Rode Duivels: "Dat zei Garcia me al"

Vrijdagavond wordt er in Washington DC geloot voor het WK en dan zullen de Rode Duivels dus ook ...

88
88
Spectaculaire terugkeer Vormer naar Club Brugge?

In de zomer van 2024 zette Ruud Vormer een punt achter een rijkgevulde spelerscarrière. De ...

937
937
Alweer zeer verontrustend nieuws over Roméo Lavia

Hij wordt al jaren gezien als dé toekomst van het middenveld van de Rode Duivels, maar op ...

95
95
'Club Brugge kan verrassende miljoenen vangen'

Club Brugge zal de komende maanden zijn handen vol hebben om een leegloop te voorkomen. Dankzij hun ...

239
239
Vandenbempt kotst het uit: “Dit is toch pure terreur?!”

Peter Vandenbempt is doorgaans de rustigheid in persoon. Eén van de boegbeelden van onze ...

109
109
TRANSFERUURTJE: 'Topdeal Club concreet, Anderlecht krijgt nieuwe kans'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

347
347
Hrosovsky briest bij KRC Genk: “Daarom verliezen we”

KRC Genk is uitgeschakeld in de Croky Cup. Na verlengingen trok RSC Anderlecht aan het langste eind. ...

335
335
Antwerp komt met straf nieuws over Tribune 2

Royal Antwerp FC is al een tijdje bezig om Tribune 2 op poten te zetten. Jarenlang kon de Bosuil ...

254
254
Oorlog competitiehervorming: Vandenbempt roept grote vrees

KAA Gent, Standard Luik en RSC Anderlecht willen dat de hervorming van de Jupiler Pro League ...

251
251
Ommekeer van jewelste bij Anderlecht: “Helemaal anders”

RSC Anderlecht leeft op een roze wolk. In de competitie werd rivaal Union SG verslagen en in de ...

278
278
Nicky Hayen grijpt drastisch in bij Club Brugge

Club Brugge neemt het zaterdag op tegen Sint-Truiden VV. Blauw-Zwart kampt met veel blessureleed een ...

489
489
Storm bij KV Mechelen: spelers halen zwaar uit

KV Mechelen werd in de Croky Cup roemloos uitgeschakeld door Sporting Charleroi. De Carolo’s ...

601
601

Meer sportnieuws