Mbokani vs David: wie verdient de Gouden Stier het meest?

978
Mbokani vs David: wie verdient de Gouden Stier het meest?

Behoudens grote verrassingen zal de strijd voor de Gouden Stier beslist worden onder Jonathan David en Dieumerci Mbokani. Beide heren scoorden tot op vandaag respectievelijk 18 en 15 doelpunten en zijn daarmee de doeltreffendste spelers van de Jupiler Pro League dit seizoen. Mbokani pronkte het merendeel van deze jaargang met het kleinood op zijn rug, al mag sinds kort David zich de trotse bezitter noemen. Maar wie is nu de beste van de twee?


In de laatste vier wedstrijden kon het contrast tussen Mbokani en David moeilijk groter zijn. De Congolese aanvalsleider van Antwerp kon in die periode niet meer scoren, wat maakt dat in het kalenderjaar 2020 amper één doelpuntje achter zijn naam staat. Dan is David bij AA Gent toch veel beter in vorm. In de voorbije vier competitiematchen stond de Canadees maar liefst zeven keer aan het kanon, goed voor een totaal van negen doelpunten in 2020. De rollen zijn duidelijk gedraaid bovenin de stand der topschutters.

DE DROOGTE VAN MBOKANI

Vier wedstrijden op rij staat Mbokani dus al droog, en dat wordt stilaan problematisch voor Antwerp. De afhankelijkheid van de goalgetter vertaalt zich duidelijk in de resultaten van The Great Old, met amper twee op 12 in die periode. Als hun spits niet draait, dan draait Antwerp ook niet. En vice versa. Het is tegelijkertijd de grote sterkte én de zwakte van de ploeg. Te veel afhankelijk zijn van één speler is nooit een gezonde situatie. Wat nu dus blijkt.



De mindere vorm van Mbokani is dan ook duidelijk voelbaar op de Bosuil, maar toch heeft de spits enkele geldige excuses. De aanvoer vanuit de posities vlak achter hem, met onder andere Lior Refaelov, Lamkel Zé, Ivo Rodrigues en Manuel Benson, is al een tijdje zoek. En ook van een middenveld bemand door Faris Haroun, Alexis De Sart en Steven Defour – zoals tegen Standard – kan moeilijk een overdosis aan flitsen en creativiteit worden verwacht.

De tactische beslissingen van Laszlo Bölöni worden de laatste tijd dan ook steeds vaker in twijfel getrokken. Tegen Club Brugge en Standard speelde de coach vooral om niet te verliezen – getuigen de conservatieve veldbezettingen – terwijl niet alleen een speerpunt als Mbokani, maar ook foeriers Refaelov en Lamkel Zé pas opleven wanneer ze zich aanvallend kunnen uitleven. Daarnaast probeert zowat iedere tegenstander Mbokani te isoleren, iets wat de voorbije vier wedstrijden blijkbaar erg goed lukt.

DE EXPLOSIE VAN DAVID

David arriveerde in januari 2018 als een jonge doch beloftevolle speler in Gent. Toen was het toptalent nog maar net 18 geworden, en na een halve reis rond de wereld mocht hij dan ook eerst nog een tijdje rijpen bij de U21. Effectief spelen in de hoofdmacht van de Buffalo’s zat er toen nog niet in, maar amper twee jaar later overstijgt David nu al het niveau in de Ghelamco Arena - en de gehele JPL.



18 competitietreffers telt de ruwe diamant vandaag, en bij elk stuk dat erbij komt schiet zijn marktwaarde nog de hoogte in. Die wordt momenteel op 20 miljoen geschat, maar daar kan gemakkelijk nog wat bij als David straks effectief topschutter wordt. Bovendien maakte hij ook indruk in de Europa League tegen AS Roma. Wat als … David straks eigenhandig de Giallorossi uitschakelt? Michel Louwagie rekent zich al rijk: de Gentse manager liet eerder verstaan dat zelfs 25 miljoen mogelijk niet zal voldoen.

David is geen typische goalgetter, nummer tien of flankaanvaller, maar eerder een manusje-van-alles. Een rasechte complete aanvallende middenvelder, die ongeacht zijn positie in het offensieve compartiment nooit zal ontgoochelen. Dat maakt het dan ook nog opvallender dat David zo vlot de weg naar doel weet te vinden. Bovendien leverde hij ook al acht assists af: enkel ploegmaat Vadis Odjidja en assistkoning Ruud Vormer doen nog beter.

BELANG VOOR HET TEAM

Mbokani en David zorgden dit seizoen eigenhandig voor bijna de helft van de doelpunten bij Antwerp en AA Gent. Mbokani scoorde vijftien keer en leverde vijf assists aan, waarmee hij verantwoordelijk is voor 20 stuks ofwel 44% van het aantal Antwerpse goals in de JPL. David doet zowaar nog beter met achttien treffers en zeven assists, goed voor 43% van de Gentse productie.



De doelgerichtheid van Mbokani weegt voor zijn team dus iets zwaarder door dan die van David. Antwerp scoorde dit seizoen dan ook dertien doelpunten minder dan AA Gent, waar het gevaar langs alle kanten loert en ook Roman Yaremchuk en Laurent Depoitre vlot de weg naar doel vinden. Dat is in Antwerpen niet het geval, waarmee het belang van Mbokani nogmaals benadrukt wordt.

Een andere parameter die aangeeft dat Mbokani onmisbaar is voor Antwerp, zijn het aantal speelminuten. De Congolees stond dit seizoen al 2477 minuten op het veld, heel wat meer dan de 2037 van David. De Gentse allrounder scoort dus sneller (0,8 goals per 90 minuten) dan zijn Antwerpse tegenhanger (0,55), ook de assists lopen bij David (0,31 per 90 minuten) nog wat vlotter dan bij Mbokani (0,18).

KILLER VOOR DOEL

David telt op vandaag in minder minuten dus drie competitiegoals méér dan Mbokani, maar is de Canadees ook écht efficiënter dan zijn geduchte concurrent voor de Gouden Stier? Of, anders gezegd: is zijn kwaliteit van afwerking beter? Het antwoord is volmondig 'ja'. David scoorde niet alleen meer doelpunten, hij is tevens beduidend koeler voor doel dan Mbokani.



Mbokani waagt per wedstrijd gemiddeld 2,18 keer zijn kans, terwijl David dat net iets meer doet met 2,74 pogingen per match. Toch belandt 53% van David zijn schoten tussen de palen, terwijl dat gemiddelde van Mbokani op slechts 43% ligt. Logischerwijze ligt de omzetratio van schoten op doel tot effectieve goals dan ook hoger bij David (29%) dan bij Mbokani (25%).

BIJDRAGE IN HET GEHEEL

Waar Mbokani steevast centraal in de voorlinie vertoeft, met af en toe een uitwijking naar de linkerkant, opereert David zowel op links, centraal als rechts. Met een stevige mandekking, gericht op zijn specifieke kwaliteiten, kan die eerste zo veel eenvoudiger uit de wedstrijd worden gehouden – iets wat we in de vier voorbije wedstrijden van Antwerp dus te zien kregen.



De polyvalentie en intelligentie van David maakt het de tegenstand een pak lastiger om hem te isoleren. Bovendien zijn ook de puur voetballende kwaliteiten van de Canadees simpelweg beter. David geeft de bal (32 passes per match) veel vaker door dan Mbokani (17 per match) én is daarbij een stuk zuiverder, met 81% accurate passing tegenover 76%. Bovendien lijdt David minder balverlies dan Mbokani, al noteren beide heren wel gelijkwaardige cijfers qua aantal en geslaagde dribbels.

DE GOUDEN STIER

De voorbije weken etaleerde David zijn grote vorm, terwijl Mbokani (én Antwerp) zoekende is. Met PO I in aantocht kan dit een belangrijke indicatie zijn voor het succes van beide teams – en de spelers zelf – in de allesbepalende nacompetitie. Als David zijn huidige vorm kan aanhouden, dan zal niemand de Canadees van de topschutterstitel – en wie weet zelfs een verkiezing tot Profvoetballer van het Jaar? – kunnen houden. Ook Mbokani niet, hoewel die het op de grote momenten ook maar zelden laat afweten. Wij maken ons dus alvast op voor een spannende strijd om de Gouden Stier. Of winnaar op het eind nu David of Mbokani zal heten: gestolen zal hij de prijs zeker niet hebben.

LEES OOK: Eén Buffalo maakt telkens het verschil in topwedstrijden

Wie zal de Gouden Stier winnen?

Meest recent

Beerschot lacht in vuistje: Dender niet voorbij Jong Genk

Beerschot zal in zijn vuistje lachen. Het staat immers weer wat steviger aan de leiding in de ...

5
5
‘Vanaken voelt zich verraden: Club Brugge plant al afscheid’

Hans Vanaken wilde bij Club Brugge nog jaren bijtekenen, maar kreeg er amper één. ...

87
87
Penaltymissers breken STVV duur op: OHL wint op Stayen

STVV heeft zondagnamiddag een gouden kans laten liggen om de sprong naar de linkerkolom te maken. De ...

13
13
Zorgen om Genkse topaankoop: "We schrijven hem nog niet af"

KRC Genk blijft dit seizoen zeer wisselvallig presteren. Zaterdagavond gingen de Limburgers al voor ...

30
30
'Lamkel Zé gaat verrassend nieuw avontuur aan'

De voorbije jaren heeft Didier Lamkel Zé heel wat watertjes doorzwommen. Sinds hij bij ...

47
47
Bizar beeld: spelersbus Westerlo tegengehouden voor drugscontrole

Westerlo zag zaterdagavond zijn opmars van de laatste weken gestuit worden. Het kreeg op het veld ...

25
25
Negenklapper in Eredivisie, Mangala scoort tegen Stassin

Zondagnamiddag vielen er in het buitenland enkele opvallende uitslagen te noteren. In de Eredivisie ...

13
13
Bruno dient kritische Bornauw stevig van antwoord

Anderlecht heeft zaterdag een ruime zege gepakt tegen Westerlo, dat met 4-1 voor de bijl ging. Dat ...

76
76
Antwerp weer bij af: "Moeten voor de spiegel gaan staan"

Vorige week pakte Antwerp nog een zeer knappe zege tegen Charleroi, dat tot dusver één ...

85
85
Stroeykens slaat bij Anderlecht snoeihard terug op Sibierski

Mario Stroeykens leek volledig afgeschreven bij RSC Anderlecht en afgelopen zomermercato wilde ...

196
196
Antwerp incasseert mokerslag: Cercle doet goede zaken

Cercle Brugge en Royal Antwerp FC bekampten elkaar in het Jan Breydelstadion. Groen-Zwart startte de ...

80
80
Ref van Driessche verrast voetbalwereld met spraakmakend geheim

De ene dag staat hij op het veld om de grootste voetbalsterren in het gareel te houden, ooit stond ...

97
97
KV Kortrijk roept straffe taal na stuntje tegen Standard

KV Kortrijk speelde gelijk tegen Standard Luik. De Kerels lijken dit seizoen tegen degradatie te ...

88
88
Thorup zet KRC Genk-spelers ferm op hun plek

KRC Genk ging met het kleinste verschil onderuit tegen KV Mechelen, een ferme mokerslag voor de ...

152
152
David Hubert sneert streng ondanks winst Union

Union SG wist te winnen van SK Beveren en is nog steeds ongeslagen in de Jupiler Pro League. Toch is ...

25
25
Vanhoutte vergeleken met Belgisch icoon: "Begrijp het wel"

Charles Vanhoutte heeft zich bijzonder snel opgewerkt tot een vaste waarde bij Feyenoord. De ...

45
45
Lavia staat weer op bij Chelsea: eindelijk weer basis?

Roméo Lavia kende een sterke interlandperiode bij de Rode Duivels, maar vervolgens werd hij ...

41
41
Defour lyrisch over Rode Duivel: "Dat maakt hem heel speciaal"

Bij Chelsea startte Roméo Lavia in de basis tegen Manchester United. De Rode Duivel toonde ...

89
89
TRANSFERUURTJE: Vanaken bijna weg, Lukaku richting RSCA?

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

726
726
Nikola Storm weet het zeker: “Zij worden kampioen”

Nikola Storm staat onder contract bij Westerlo, maar de middenvelder ligt momenteel in de ...

243
243
KRC Genk briest op arbitrage: Matte Smets is woedend

KRC Genk ging tegen KV Mechelen kopje onder. De Limburgers verloren met het kleinste verschil en de ...

354
354
Penders verbaast na zeperd: Xabi Alonso kijkt ogen uit

Mike Penders staat onder de lat bij Chelsea na de blessure van Emiliano Martinez. Bij zijn ...

119
119
Nainggolan maakt Beerschot-fans met grond gelijk: "Junkies!"

De supporters van Beerschot hebben zaterdag tijdens de wedstrijd tegen Francs Borains nog eens ...

126
126
Marc Coucke onthult: plots berichten met grote WK-ster

Marc Coucke stapte jaren geleden in de voetbalwereld, eerst bij KV Oostende en vervolgens bij RSC ...

133
133
Nilis en Stijnen halen hard uit: "Laagste van het laagste!"

Een pijnlijke herinnering die voor Luc Nilis nog altijd bijzonder zwaar weegt, is opnieuw opgerakeld ...

256
256

Meer sportnieuws