Mbokani vs David: wie verdient de Gouden Stier het meest?

978 stemmen
Mbokani vs David: wie verdient de Gouden Stier het meest?

Behoudens grote verrassingen zal de strijd voor de Gouden Stier beslist worden onder Jonathan David en Dieumerci Mbokani. Beide heren scoorden tot op vandaag respectievelijk 18 en 15 doelpunten en zijn daarmee de doeltreffendste spelers van de Jupiler Pro League dit seizoen. Mbokani pronkte het merendeel van deze jaargang met het kleinood op zijn rug, al mag sinds kort David zich de trotse bezitter noemen. Maar wie is nu de beste van de twee?


In de laatste vier wedstrijden kon het contrast tussen Mbokani en David moeilijk groter zijn. De Congolese aanvalsleider van Antwerp kon in die periode niet meer scoren, wat maakt dat in het kalenderjaar 2020 amper één doelpuntje achter zijn naam staat. Dan is David bij AA Gent toch veel beter in vorm. In de voorbije vier competitiematchen stond de Canadees maar liefst zeven keer aan het kanon, goed voor een totaal van negen doelpunten in 2020. De rollen zijn duidelijk gedraaid bovenin de stand der topschutters.

DE DROOGTE VAN MBOKANI

Vier wedstrijden op rij staat Mbokani dus al droog, en dat wordt stilaan problematisch voor Antwerp. De afhankelijkheid van de goalgetter vertaalt zich duidelijk in de resultaten van The Great Old, met amper twee op 12 in die periode. Als hun spits niet draait, dan draait Antwerp ook niet. En vice versa. Het is tegelijkertijd de grote sterkte én de zwakte van de ploeg. Te veel afhankelijk zijn van één speler is nooit een gezonde situatie. Wat nu dus blijkt.



De mindere vorm van Mbokani is dan ook duidelijk voelbaar op de Bosuil, maar toch heeft de spits enkele geldige excuses. De aanvoer vanuit de posities vlak achter hem, met onder andere Lior Refaelov, Lamkel Zé, Ivo Rodrigues en Manuel Benson, is al een tijdje zoek. En ook van een middenveld bemand door Faris Haroun, Alexis De Sart en Steven Defour – zoals tegen Standard – kan moeilijk een overdosis aan flitsen en creativiteit worden verwacht.

De tactische beslissingen van Laszlo Bölöni worden de laatste tijd dan ook steeds vaker in twijfel getrokken. Tegen Club Brugge en Standard speelde de coach vooral om niet te verliezen – getuigen de conservatieve veldbezettingen – terwijl niet alleen een speerpunt als Mbokani, maar ook foeriers Refaelov en Lamkel Zé pas opleven wanneer ze zich aanvallend kunnen uitleven. Daarnaast probeert zowat iedere tegenstander Mbokani te isoleren, iets wat de voorbije vier wedstrijden blijkbaar erg goed lukt.

DE EXPLOSIE VAN DAVID

David arriveerde in januari 2018 als een jonge doch beloftevolle speler in Gent. Toen was het toptalent nog maar net 18 geworden, en na een halve reis rond de wereld mocht hij dan ook eerst nog een tijdje rijpen bij de U21. Effectief spelen in de hoofdmacht van de Buffalo’s zat er toen nog niet in, maar amper twee jaar later overstijgt David nu al het niveau in de Ghelamco Arena - en de gehele JPL.



18 competitietreffers telt de ruwe diamant vandaag, en bij elk stuk dat erbij komt schiet zijn marktwaarde nog de hoogte in. Die wordt momenteel op 20 miljoen geschat, maar daar kan gemakkelijk nog wat bij als David straks effectief topschutter wordt. Bovendien maakte hij ook indruk in de Europa League tegen AS Roma. Wat als … David straks eigenhandig de Giallorossi uitschakelt? Michel Louwagie rekent zich al rijk: de Gentse manager liet eerder verstaan dat zelfs 25 miljoen mogelijk niet zal voldoen.

David is geen typische goalgetter, nummer tien of flankaanvaller, maar eerder een manusje-van-alles. Een rasechte complete aanvallende middenvelder, die ongeacht zijn positie in het offensieve compartiment nooit zal ontgoochelen. Dat maakt het dan ook nog opvallender dat David zo vlot de weg naar doel weet te vinden. Bovendien leverde hij ook al acht assists af: enkel ploegmaat Vadis Odjidja en assistkoning Ruud Vormer doen nog beter.

BELANG VOOR HET TEAM

Mbokani en David zorgden dit seizoen eigenhandig voor bijna de helft van de doelpunten bij Antwerp en AA Gent. Mbokani scoorde vijftien keer en leverde vijf assists aan, waarmee hij verantwoordelijk is voor 20 stuks ofwel 44% van het aantal Antwerpse goals in de JPL. David doet zowaar nog beter met achttien treffers en zeven assists, goed voor 43% van de Gentse productie.



De doelgerichtheid van Mbokani weegt voor zijn team dus iets zwaarder door dan die van David. Antwerp scoorde dit seizoen dan ook dertien doelpunten minder dan AA Gent, waar het gevaar langs alle kanten loert en ook Roman Yaremchuk en Laurent Depoitre vlot de weg naar doel vinden. Dat is in Antwerpen niet het geval, waarmee het belang van Mbokani nogmaals benadrukt wordt.

Een andere parameter die aangeeft dat Mbokani onmisbaar is voor Antwerp, zijn het aantal speelminuten. De Congolees stond dit seizoen al 2477 minuten op het veld, heel wat meer dan de 2037 van David. De Gentse allrounder scoort dus sneller (0,8 goals per 90 minuten) dan zijn Antwerpse tegenhanger (0,55), ook de assists lopen bij David (0,31 per 90 minuten) nog wat vlotter dan bij Mbokani (0,18).

KILLER VOOR DOEL

David telt op vandaag in minder minuten dus drie competitiegoals méér dan Mbokani, maar is de Canadees ook écht efficiënter dan zijn geduchte concurrent voor de Gouden Stier? Of, anders gezegd: is zijn kwaliteit van afwerking beter? Het antwoord is volmondig 'ja'. David scoorde niet alleen meer doelpunten, hij is tevens beduidend koeler voor doel dan Mbokani.



Mbokani waagt per wedstrijd gemiddeld 2,18 keer zijn kans, terwijl David dat net iets meer doet met 2,74 pogingen per match. Toch belandt 53% van David zijn schoten tussen de palen, terwijl dat gemiddelde van Mbokani op slechts 43% ligt. Logischerwijze ligt de omzetratio van schoten op doel tot effectieve goals dan ook hoger bij David (29%) dan bij Mbokani (25%).

BIJDRAGE IN HET GEHEEL

Waar Mbokani steevast centraal in de voorlinie vertoeft, met af en toe een uitwijking naar de linkerkant, opereert David zowel op links, centraal als rechts. Met een stevige mandekking, gericht op zijn specifieke kwaliteiten, kan die eerste zo veel eenvoudiger uit de wedstrijd worden gehouden – iets wat we in de vier voorbije wedstrijden van Antwerp dus te zien kregen.



De polyvalentie en intelligentie van David maakt het de tegenstand een pak lastiger om hem te isoleren. Bovendien zijn ook de puur voetballende kwaliteiten van de Canadees simpelweg beter. David geeft de bal (32 passes per match) veel vaker door dan Mbokani (17 per match) én is daarbij een stuk zuiverder, met 81% accurate passing tegenover 76%. Bovendien lijdt David minder balverlies dan Mbokani, al noteren beide heren wel gelijkwaardige cijfers qua aantal en geslaagde dribbels.

DE GOUDEN STIER

De voorbije weken etaleerde David zijn grote vorm, terwijl Mbokani (én Antwerp) zoekende is. Met PO I in aantocht kan dit een belangrijke indicatie zijn voor het succes van beide teams – en de spelers zelf – in de allesbepalende nacompetitie. Als David zijn huidige vorm kan aanhouden, dan zal niemand de Canadees van de topschutterstitel – en wie weet zelfs een verkiezing tot Profvoetballer van het Jaar? – kunnen houden. Ook Mbokani niet, hoewel die het op de grote momenten ook maar zelden laat afweten. Wij maken ons dus alvast op voor een spannende strijd om de Gouden Stier. Of winnaar op het eind nu David of Mbokani zal heten: gestolen zal hij de prijs zeker niet hebben.

LEES OOK: 'Transferstunt na overname: Antwerp wil 75-voudig international'

🚀

Wie zal de Gouden Stier winnen?

Meest recent

'Union ziet kassa rinkelen: transfersom Scherpen bekend'

Union maakte zich op voor een leegloop, maar de grote uitgaande transfers bleven tot dusver nog uit. ...

36
36
Charaï legt verdere transferplannen Westerlo op tafel

Het is bij Westerlo al een zeer drukke transferzomer geweest. In totaal staat de teller in 't Kuipje ...

20
20
Wat een soap: toch geen Real-akkoord, vlammend statement PSG

Sinds het einde van het WK zijn ook de allergrootste clubs in actie geschoten op de transfermarkt. ...

89
89
'Anderlecht krijgt boodschap: speler kiest bestemming'

Anderlecht is nog volop bezig met zijn transferhuiswerk, ook al is de Europese campagne enkele dagen ...

213
213
Simons stuurt boodschap naar mogelijke vertrekkers OHL

We zijn amper twee weken verwijderd van de start van het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro League. De ...

77
77
'Dortmund legt nieuw plan voor Karetsas op tafel'

Het is voor KRC Genk niet de makkelijkste zomermercato. De Limburgers zien vooral aan uitgaande ...

326
326
'Here we go: Real heeft topaanwinst van 100 miljoen beet'

Real Madrid haalt deze zomer fors uit op de transfermarkt, want na een tegenvallend seizoen wil het ...

120
120
'Anderlecht en Club Brugge grijpen naast target'

RSC Anderlecht en Club Brugge zijn op zoek naar versterking. Beide teams zijn voorlopig verzwakt uit ...

247
247
Club Brugge zorgt voor magisch moment bij supporters

Club Brugge begint met grote ambities aan het nieuwe seizoen. Na de landstitel van vorig jaar is de ...

365
365
Lommel SK is absolute sterkhouder kwijt aan AZ

Lommel SK heeft dingend nood aan versterking, maar de promovendus heeft nog een smaakmaker verloren. ...

41
41
‘Anderlecht op z’n kop: sterkhouder out, toptransfer in’

Bij Anderlecht komt de transfercarrousel plots op gang. Een sterkhouder kan het Lotto Park verlaten ...

561
561
'STVV beslist over terugkeer Bertaccini'

Bij STVV kende Adriano Bertaccini een geweldige periode. Hij versierde een toptransfer naar RSC ...

614
614
Jbari zet Club Brugge onder druk: tijd dringt

Club Brugge lijkt tot op heden toch wel stevig verzwakt te zijn. Het bestuur moet nog aan de bak. ...

649
649
'Anderlecht wil uitpakken met absolute toptransfer'

Dat RSC Anderlecht nog héél wat versterking nodig heeft, dat is duidelijk. Antoine ...

460
460
'Arsenal stuift door: Premier League-bom vlak na Tzolis'

Arsenal FC won afgelopen seizoen de Engelse titel en haalde de finale van de Champions League. Om ...

87
87
Drama treft Ordoñez: gedroomde transfer in acuut gevaar

Na de recordverkoop van Christos Tzolis aan Arsenal FC, is het bij Club Brugge ook de bedoeling om ...

404
404
Ex van Karl Vannieuwkerke komt met straffe bekentenis

Jarenlang bleef het stil na de pijnlijke breuk met Karl Vannieuwkerke, maar nu opent Caroline ...

91
91
Peeters in de wolken: Beveren strikt Arsenal-product

SK Beveren kroonde zich op fenomenale wijze tot kampioen in de Challenger Pro League en mag komend ...

121
121
Club plant miljoenenaankoop: toptarget zet deur wagenwijd open

Club Brugge is nog lang niet klaar op de transfermarkt. De Belgische landskampioen mikt onder meer ...

563
563
Openda heeft nieuwe club beet: transferdetails bekend

Juventus won zaterdagavond met 0-1 in de oefenpot op Standard. Loïs Openda was aanwezig in het ...

78
78
'Transferstunt na overname: Antwerp wil 75-voudig international'

Nu de veelbesproken overname eindelijk in kannen en kruiken is, kan de sportieve leiding van Antwerp ...

546
546
'Sibierski klopt op tafel: Anderlecht-tweetal móét blijven'

Hoewel de Europese campagne al begonnen is, is RSC Anderlecht lang niet klaar op de transfermarkt. ...

617
617
Ruben Van Gucht zorgt voor grote onrust in Frankrijk

De lof voor Ruben Van Gucht en zijn nieuwe wielerprogramma blijft binnenstromen, maar achter de ...

102
102
Nu al Waalse kritiek op Van Bommel: "Altijd dat gezeik"

Mark van Bommel zal de Rode Duivels naar succes moeten leiden op het EK 2028. Maar de keuze van de ...

326
326
Club brengt geldkanon in stelling: miljoenen voor twéé kleppers

Club Brugge is nog lang niet klaar met zijn werk in de zomerse transferwindow. Op zeker twee ...

1727
1727

Meer sportnieuws