Mignolet vs Van Crombrugge: wie is dé nummer één van de JPL?

door
Mignolet vs Van Crombrugge: wie is dé nummer één van de JPL?

De voorbije speeldag in de Jupiler Pro League werd getypeerd door storm Dennis, maar daarnaast was het toch ook dikwijls likkebaarden bij de prestaties van de doelmannen. Thomas Kaminiski keepte de twijfels van zich af tegen AS Eupen, Sinan Bolat haalde andermaal een hoog niveau op de Bosuil en Arnaud Bodart was werkelijk de absolute uitblinker bij Standard. Keeperstalent op overschot dus in onze contreien, al blijven de échte kleppers in doel toch wel Simon Mignolet en Hendrik Van Crombrugge.

Van oudsher zijn Club Brugge en RSC Anderlecht de twee Belgische topclubs bij uitstek. Op vlak van palmares, maar ook qua reputatie en achterban. Dit seizoen is het verschil tussen beide clubs echter nooit groter geweest. Anderlecht hinkt mijlenver achter op Club Brugge, en dat zowel op sportief als financieel vlak. Maar één gelijkenis is er vandaag nog te vinden tussen beide clubs. Met Simon Mignolet en Hendrik Van Crombrugge heeft ieder een topdoelman tussen de palen.

STAP ACHTERUIT

Zes jaar lang stond Simon Mignolet op de loonlijst van de Britse topclub Liverpool FC. Bij The Reds was Mignolet jarenlang de nummer één in doel, maar sinds de komst van Alisson Becker moest de Rode Duivel blij zijn met een rol als back-up. Een schande is dat zeker niet, want Alisson is met voorsprong de beste doelman in de Premier League.



Op 31-jarige leeftijd vond Mignolet zich nog te ambitieus om tweede viool te blijven spelen bij de Champions League-winnaar. In Brugge kon hij zich opnieuw in de kijker spelen en terug sportieve hoogtes beleven. Van Anfield naar Jan Breydel. Op papier is het een stap terug. Maar voor de hyperambitieuze Mignolet is dat niet zo.

Mignolet tekende een contract tot en met 2024, en hij kostte de Brugse clubkas zeven miljoen euro: het clubrecord ging niet alleen voor David Okereke aan diggelen in augustus. Ondanks zijn vijfjarige verbintenis lijkt het wel niet uitgesloten dat Mignolet nog voor die termijn Club zal verlaten. Een stap achteruit om er een vooruit te zetten? 

STAP VOORUIT

In augustus was Vincent Kompany volop bezig met zijn filosofie toe te passen bij RSC Anderlecht, met als conclusie dat de mayonaise zonder een goed voetballende doelman niet zou pakken. De keuze viel uiteindelijk op Hendrik Van Crombrugge, over wie bij aankomst toch meer vraagtekens bestonden dan over Mignolet in Brugge.



Van Crombrugge had dan ook weinig adelbrieven voor te leggen in Lotto Park. Hij was niet meteen de meest klinkende naam, al schopte de ex-doelman van AS Eupen het daar wel maar mooi tot Rode Duivel. Il faut le faire. Aan de Kehrweg keepte de 26-jarige doelman zes seizoenen lang knappe prestaties en saves bij elkaar.

Bij Anderlecht had Van Crombrugge nog alles te bewijzen, maar hij kreeg én pakte al vroeg zijn kans. Na zijn komst werd Thomas Didillon meteen naar de bank verwezen. Een teken van vertrouwen door Kompany en zijn sportieve staf die direct zijn vruchten afwierp, want het sluitstuk werd prompt een sterkhouder. Als alle RSCA’ers zijn niveau zouden halen ...

PUNTENPAKKERS

Beide doelmannen hebben hun eigen stijl van keepen en zijn dus niet zomaar één-op-één vergelijkbaar. Toch mogen we stellen dat zowel Mignolet als Van Crombrugge tot het summum van de JPL behoren, en allebei onmisbare steunpilaren zijn bij hun club. Een belangrijke waardemeter daarvoor zijn de expected goals. Dat algoritme weegt de de kwaliteit van doelkansen voor de tegenstander af tegen het aantal effectieve tegentreffers.

Mignolet incasseerde dit seizoen 11 doelpunten in 24 wedstrijden, maar volgens het model van de expected goals zouden er dat al 16 moeten zijn. Wegens een gebrekkige verdediging – en bij uitbreiding elftal – moest Van Crombrugge zich bij Anderlecht dan weer al 26 keer omdraaien in 25 matchen. Op het eerste zicht geen al te best rapport, ware het niet dat hij volgens de expected goals al 33 (!) stuks geslikt moest hebben.

KONINGEN VAN DE ZESTIEN

Zowel Mignolet als Van Crombrugge  bewezen dus al grote puntenpakkers te zijn voor hun team. Voor Club zijn dat welgekomen extra's in de titelstrijd, voor Anderlecht in de race richting play-off 1. Het is dan ook logisch dat Van Crombrugge een pak meer arbeid moet verrichten dan zijn Brugse collega. Sterker nog: geen enkele doelman in de Jupiler Pro League had meer werk op te knappen dan Van Crombrugge. Die zag om precies te zijn dit seizoen al 131 doelpogingen op zich afkomen.



Van Crombrugge redde het merendeel van die schoten, en is qua aantal saves dan ook de absolute leider in onze nationale competitie. Per wedstrijd is de doelman van Paars-Wit goed voor vier reddingen, terwijl Mignolet het moet doen met ‘maar’ twee stuks. Bij Club Brugge valt nu eenmaal minder defensief werk op te knappen, maar het moge duidelijk zijn: Van Crombrugge verricht dit seizoen mirakels bij Anderlecht. 

Tot slot toch ook nog een kleine statistiek over Mignolet. De Brugse nummer één is de onbetwiste leider als het aankomt op geslaagde reflexen in doel. In dat onderdeel overstijgt Mignolet zelfs zijn tegenhanger bij Anderlecht met enkele procenten.

VOETENWERK

Dé reden waarom Vincent Kompany zo aandrong op de komst van Van Crombrugge: het betere voetenwerk. Het sluitstuk liet ook meermaals zien daarover te beschikken, maar telkens weer halsstarrig proberen uitvoetballen brengt uiteraard ook de nodige risico's met zich mee. Van Crombrugge verslikte zich al in Oostende, waar Joseph Akpala kon profiteren, maar ook Mignolet ging al een keertje in de fout. In de halve finale van de beker nam Saido Berahino van Zulte Waregem het geschenk in ontvangst.



Zowel Club Brugge als Anderlecht proberen telkens van achteruit verzorgd op te bouwen, vaak met de doelman als het vertrekpunt. Daardoor komen beide goalies veel aan de bal tijdens de wedstrijden, en acteren ze soms haast als een soort spelverdelers in de eigen zestien. Per wedstrijd distribueert Mignolet 22 keer de bal onder zijn ploegmaats, Van Crombrugge beperkt zich tot 17 passes.

Maar de nummer één van Anderlecht trapt die wel efficiënter. Van Crombrugge benadert de perfectie met 98% aan geslaagde passes, de accuraatheid van Mignolet ligt iets lager met 89%. Die 'mindere' statistiek is wellicht te wijten aan het feit dat Mignolet significant vaker de iets langere bal (zeven per match) opzoekt dan Van Crombrugge (vier per match). Daar heeft de filosofie van Kompany ongetwijfeld het een en ander mee te maken.

REDDERS VAN HET SEIZOEN

Kiezen tussen Van Crombruggen en Mignolet is haast onmogelijk, want beide keepers zijn onmisbaar voor hun club. Anderlecht zou wellicht al mathematisch uitgeschakeld zijn voor PO I mocht het Van Crombrugge niet in doel hebben staan. Bij Club Brugge denkt men dan weer graag terug aan de resem imposante saves die Mignolet klaar had tijdens de kwalificatiewedstrijden van de Champions League.



Nog iets wat Mignolet en Van Crombrugge gemeen hebben, ook al bedraagt het verschil in leeftijd toch vijf jaar, is dat ze allebei verre van hun plafond bereikt hebben. Club Brugge en Anderlecht beschikken dan wel nog maar sinds vorige zomer over hun diensten, zowel in Jan Breydel als het Lotto Park willen ze nu al niet meer denken aan een scenario zonder hun intussen vertrouwd gezicht tussen de palen.

Hun eerste seizoen zal wellicht niet hun laatste zijn, maar toch moet er rekening worden gehouden dat beide doelmannen niet de volle vijf jaar op post zullen blijven. Mignolet liet eerder al de deur open voor een rentree naar de Premier League, terwijl Ajax al jaren Van Crombrugge volgt. Die benadert met zijn voetballend profiel tenslotte ten volle het Amsterdams profiel. Verre toekomstmuziek, maar toch iets om indachtig te zijn. Bondscoach Roberto Martinez kijkt alvast aandachtig mee.

LEES OOK: 'Club Brugge neemt risico: Mignolet naar JPL-concurrent?'

Wie is volgens u de beste doelman?

Meest recent

Atletico kent goede generale repetitie, Godts weer bepalend

Atletico Madrid heeft zaterdag een goede generale repetitie gekend voor de terugmatch tegen Club ...

13
13
Onrust over David: Hubert brengt eerste update

Union heeft zondag zijn koppositie in de Jupiler Pro League kunnen behouden. Tegen Antwerp moest het ...

37
37
'Man Utd zet zinnen op tweede Rode Duivel'

Manchester United lijkt de laatste weken weer stappen gezet te hebben. Sinds de aanstelling van ...

42
42
Dubbele emoties bij Union: Zorgen om David, euforie in slot

Voor Union werd het een avond met héél veel emoties. De landskampioen zag ...

79
79
Lemaréchal velt oordeel na basisdebuut bij Club

Club Brugge heeft zaterdagavond zijn opdracht in de Jupiler Pro League tot een goed einde gebracht. ...

190
190
Lammens uit straffe ambitie: "Hopelijk kom ik op dat punt"

Velen in Engeland fronsten de wenkbrauwen toen Manchester United in de zomer meer dan 20 miljoen ...

63
63
Vuur en vuurwerk: Hete avond in Challenger Pro League

Het werd een 'aparte' dag in de Challenger Pro League vandaag. Deze namiddag gooide een opvallend ...

72
72
OHL baalt: "Spijtig dat we geen punt pakken"

OH Leuven had zaterdagavond een geweldige zaak kunnen doen in de strijd om het behoud. Het liet ...

44
44
Leko komt met verrassende reactie na moeizame zege

Club Brugge heeft na het knappe gelijkspel in de Champions League tegen Atletico Madrid in de ...

190
190
Thomas Meunier haalt zeer belangrijke slag bij de FIFA

Thomas Meunier is dezer dagen gelukkig bij Lille, maar daarvoor beleefde de Rode Duivel een woelige ...

43
43
Courtois en co beleven bijzonder pijnlijke avond

Na alle ophef rond de wedstrijd op Benfica in de Champions League heeft Real Madrid zaterdag een ...

37
37
Mokio onder vuur na bizarre keuze: "Hij is te jong"

Bij Ajax zijn het dezer dagen de jonge Belgen die fuore maken. Mika Godts is dit seizoen uitgegroeid ...

66
66
Van Atlético naar OHL: Club serveert nieuw spektakel

De vele fans op Jan Breydel zijn de laatste dagen verwend geweest met heel wat spektakel. Na het ...

103
103
Saudi’s verstommen: Anderlecht plant brutale Schreuder-coup

Drie weken na het ontslag van Besnik Hasi zit RSC Anderlecht nog altijd zonder nieuwe hoofdtrainer. ...

296
296
Degradatie lonkt in JPL: "We willen dit nog omkeren"

FCV Dender verloor al bij al kansloos met 1-4 van STVV, ook al kwamen ze heel snel 1-0 voor. Bij ...

133
133
Boskamp met hoop voor RSCA: "Dan komt het in orde"

Eigenaar Marc Coucke weet dat het van moeten is. De nieuwe paleisrevolutie is de laatste kans, ...

185
185
STVV is 'onstopbaar': Kanaries maken nieuwe ambities bekend

STVV blijft vriend en vijand verbazen. De Truienaars wonnen zeer knap met 1-4 op het veld van FCV ...

141
141
'Plots heel verrassende transferwending rondom Raskin'

Nicolas Raskin leek enkele maanden geleden nog op weg naar een vertrek bij Rangers FC. Maar na een ...

104
104
Donkere wolken pakken zich samen boven Gert Verheyen

Op 55-jarige leeftijd blijft Gert Verheyen zichzelf heruitvinden. Waar hij voor het grote publiek ...

521
521
Euvrard voert druk stevig op: "Anders is het gedaan"

Standard mikte in de zomer en in januari op ervaren spelers om Operatie PO I tot een goed einde te ...

93
93
Aston Villa en Chelsea incasseren duur puntenverlies

In de Premier League kwamen er om 16u zes ploegen in actie. Onder meer Aston Villa en Chelsea gingen ...

18
18
STVV overleeft horrorstart en zet droomseizoen verder

Meer dan ooit lijkt STVV echt een te duchten titelkandidaat. Op bezoek bij hekkensluiter Dender ...

48
48
Nonchalant Bayern zwetend de winnaar, Juventus onderuit

In de Bundesliga en Serie A kwamen namiddag Bayern München en Juventus in actie. Beiden gingen ...

19
19
Leko voert vier wissels door bij Club Brugge

Club Brugge toonde zich midweeks weer aan Europa met een 3-3-gelijkspel tegen Atlético ...

162
162
Deschacht over smaakmaker Union: "Zou niet slagen bij RSCA"

Bij RSC Anderlecht willen ze terug een visie ontwikkelen die past bij de club. Niet meer proberen te ...

167
167

Meer sportnieuws