COLUMN: Ieder voor zich in onethische vuilnisbelt van JPL

277 stemmen
COLUMN: Ieder voor zich in onethische vuilnisbelt van JPL

Mogi Bayat en Peter Maes zijn alweer volop aan de slag, ook de Mechelse bestuursleden Stefaan Vanroy, Olivier Somers en Johan Timmermans proberen hun beroepsverbod te laten annuleren. Zelfs spelersmakelaar Dejan Veljkovic, als spijtoptant dé centrale figuur in Operatie Propere Handen, zou graag weer aan de bak gaan. Dat de spilfiguren van het voetbalschandaal nu al zonder schroom opnieuw op het voorplan treden is tekenend voor het gebrek aan ethiek in de Belgische voetbalwereld.


Of anders gezegd, de manier waarop het eigenbelang primeert. Dat zagen we al in de nasleep van de beruchte matchfixingszaak, met een nietsontziende procedureslag die even zelfs heel het Belgisch voetbal in gevaar dreigde te brengen – gelukkig ging Malinwa wel snel akkoord om de Europese campagne te laten vallen. Intussen had Club Brugge bij kampioen en naaste concurrent KRC Genk al trainer Philippe Clement weggeplukt, een kunstje dat Blauw-Zwart later nog eens overdeed met Anderlecht en Mbaye Diagne. In het Lotto Park hebben ze zelf echter niet te klagen, want de manier waarop nieuwe T1 Frank Vercauteren bij OH Leuven werd losgeweekt moet niet veel onderdoen voor de Brugse kaap van de targetspits.

VREEMDE VERKLARINGEN
Nochtans had Anderlecht nog maar in mei fier aangekondigd dat Vincent Kompany als speler-manager voortaan het roer in handen zou nemen, maar dat werd voor de licentiecommissie achteraf zonder verpinken slechts afgedaan als een PR-stunt. Dat zowat iedereen in de Paars-Witte rangen, van sportief directeur Michael Verschueren tot schaduwcoach Simon Davies, tot dan aan al wie het wou horen had verteld dat de verloren zoon instond voor de beslissingen werd daarbij gemakshalve vergeten. RSCA is dan weer wel benadeelde partij in de kwestie rond Sambi Lokonga, want de aanwezigheid van Standard-speler Paul-José Mpoku aan de onderhandeltafel bij contractbesprekingen – familielid of niet – is op zijn minst merkwaardig te noemen. Alsof er nog niet genoeg te doen is rond de dubieuze rol van zaakwaarnemers.



Over naar Limburg en de gestaakte derby tussen Sint-Truiden en Genk. Schandalige vertongingen van de beide supportersclans, al maakten de bestuursleden aan weerszijden nadien zo mogelijk een nog slechtere beurt. In een rondje vingerwijzen bleef zowel de Genkse technisch directeur Dimitri de Condé als STVV-voorzitter David Meekers namelijk blind voor de wanpraktijken van hun respectievelijke aanhang. Een poging om goed te staan bij de eigen fans of een voorbereiding van de pleidooien in de rechtbank? Hoe het ook zij, dat het Belgische voetbal meer gebaat was geweest met een strenge veroordeling van dit soort gedrag mag duidelijk zijn. Amper een dag later moest ook Standard-Charleroi al tijdelijk stilgelegd worden, in Europa maakten de Antwerp-supporters het samen met Didier Lamkel Zé dan weer te bont tegen AZ.

VUILNISKAR VAN WAGNER
Strenge sancties vanuit de clubs zelf hoeven we doorgaans echter niet te verwachten, en ook de KBVB blijft keer na keer een oogje dichtknijpen. Kwetsende spreekkoren worden immers nog altijd niet of nauwelijks bestraft, Anderlecht kwam er in de zaak-Kompany ondanks de bewezen schuld ook al vanaf met een miniboete. Niet dat we verwacht hadden dat de voetbalbond plots strikt zou optreden, want de eigenaardige constructies bij teams als Moeskroen, Cercle Brugge en menig tweedeklasser worden eveneens al jaren oogluikend toegestaan. Daartegenover staat dat een scheidsrechter die een verklaring durft geven voor een van zijn beslissingen dan weer prompt twee wedstrijden aan de kant wordt gezet. Iemand zou namelijk maar eens het algemeen belang van ons voetbal voor ogen durven hebben.



Neen, in de onethische jungle van de Jupiler Pro League telt alleen maar het eigen hachje. Dat het imago van het geheel op die manier danig geschaad wordt, lijkt niemand te beseffen. Modder gooien kunnen de Belgische club dan ook als de beste, de eigen stoep schoonvegen al heel wat minder. Het gevolg is zo een vuile straat waarin de buren elkaar verwijten voor het opstapelende afval, maar indien nodig wel hun eigen troep over de heg gooien. Dringend tijd om orde op zaken te stellen en de vuilniswagen er eens doorheen te sturen, lijkt ons dus. Al zit er dan misschien toch best iemand anders dan bondsprocureur Kris Wagner achter het stuur.

LEES OOK: Burgemeester brengt cruciaal nieuws in stadionplannen Club

Is er een gebrek aan ethiek in de Belgische voetballerij?

Meest recent

Anderlecht ziet jeugdinternational naar Nederland verkassen

RSC Anderlecht staat bekend om de jeugdopleiding, maar de afgelopen jaren trokken enkele talenten al ...

4
4
Amerikanen voeren druk op: "België kandidaat-wereldkampioen"

Maandagnacht is het zover, dan strijden de Rode Duivels om hun plek in de kwartfinales van het WK ...

32
32
'Sibierski helemaal los: Anderlecht meldt zich bij WK-ganger'

RSC Anderlecht werkt zaterdag zijn eerste oefenmatch van de voorbereiding af. Ondertussen is ...

193
193
Relletje na kwalificatie Portugal: analisten spreken schande

Portugal heeft zich donderdagnacht geplaatst voor de 1/8ste finales van het WK 2026. Maar tegen ...

71
71
L'Equipe maakt gehakt van Rode Duivel: dramatische 2 op 10

Na een historische comeback tegen Senegal mogen de Rode Duivels straks aantreden in de 1/8ste ...

321
321
Leider staat op bij Duivels: "Hij was eerst zichzelf niet"

Voetbalminnend België hapte woensdagnacht collectief naar adem. Op het WK 2026 kwalificeerden ...

196
196
TRANSFERUURTJE: 'De Cat vindt akkoord, toptransfer Duranville'

Terwijl het WK in Amerika helemaal is losgebarsten, begint de zomermercato in Europa op toerental te ...

260
260
Vandenbempt ‘ziek’ van WK-beslissing: “Schandalig!”

Er was niet enkel controverse bij België – Senegal, maar ook tijdens Portugal – ...

181
181
Antwerp komt met transfernieuws in volle onzekerheid

Royal Antwerp FC bevindt zich in een penibele situatie. Paul Gheysens is op zoek naar een overnemer ...

135
135
De Bruyne en Lukaku krijgen groot nieuws bij Napoli

Kevin De Bruyne en Romelu Lukaku zijn momenteel nog actief op het WK in de Verenigde Staten, Mexico ...

98
98
Club Brugge en De Roeck uit elkaar: straffe opvolger binnen

Club Brugge heeft op de officiële kanalen bekendgemaakt dat Jonas De Roeck de club zal ...

231
231
Brusselmans zorgt voor WK-schokgolf op Nederlandse televisie

Jarenlang was Brusselmans een vast gezicht bij tal van Vlaamse televisieprogramma's. De ...

379
379
‘Opvallende wending bij Antwerp: toekomst Jaecques bekend’

Achter de schermen is Antwerp druk bezig met een overname. Maar de situatie rond Paul Gheysens is ...

619
619
België bevoordeeld op WK? Gary Neville haalt hard uit

België heeft zijn plek in de 1/8ste finales van het WK 2026 veroverd na een historische ...

484
484
Anderlecht verrast met 'type zoals Burgess'

RSC Anderlecht strikte met Léo Pétrot een nieuwe verdediger. Antoine Sibierski komt ...

419
419
Cristiano Ronaldo beleeft hartverscheurend moment op WK

Cristiano Ronaldo kreeg al bakken kritiek op dit WK, toch veert de Portugese ster steeds weer recht. ...

103
103
Burgemeester brengt cruciaal nieuws in stadionplannen Club

Club Brugge stapelde de voorbije jaren de sportieve en financiële successen op. Maar het ...

868
868
Duitsland en Nagelsmann: het huwelijk is over

Duitsland ligt al uit het WK en was een van de grote teleurstellingen. De Duitse bond en Julian ...

84
84
Sels naar Club Brugge? Doelman geeft hét antwoord

Club Brugge is op zoek naar een nieuwe doelman nadat Simon Mignolet stopte en Dani van den Heuven ...

346
346
Laatste dans voor Ronaldo bij Portugal? Zus verklapt alles

Cristiano Ronaldo en Portugal hebben zich afgelopen nacht weten te plaatsen voor de volgende ronde. ...

71
71
De Bruyne verbijstert Italië met meest gehate transfer ooit

Kevin De Bruyne en de meest gehate transferroute van Italië: alleen het gerucht is al genoeg om ...

148
148
'Anderlecht schrikt zich hoedje: laag eerste bod De Cat'

RSC Anderlecht heeft de voorbereiding hervat mét Nathan De Cat in de selectie. De algemene ...

467
467
Contract tot 2031: Duranville heeft toptransfer beet

Terwijl de Rode Duivels zich voorbereiden op hun 1/8ste finale op het WK 2026, werken verschillende ...

124
124
Oostenrijkse muur sneuvelt: Spanje vlot naar 1/8ste finales

Spanje heeft zich zonder grote problemen geplaatst voor de 1/8ste finales van het WK. Oostenrijk ...

78
78
Crisismeeting Duitsland: gedroomde bondscoach staat klaar

Terwijl België doorstootte naar de 1/8ste finales, werden verschillende andere grote landen ...

229
229

Meer sportnieuws