COLUMN: Ieder voor zich in onethische vuilnisbelt van JPL

277
COLUMN: Ieder voor zich in onethische vuilnisbelt van JPL

Mogi Bayat en Peter Maes zijn alweer volop aan de slag, ook de Mechelse bestuursleden Stefaan Vanroy, Olivier Somers en Johan Timmermans proberen hun beroepsverbod te laten annuleren. Zelfs spelersmakelaar Dejan Veljkovic, als spijtoptant dé centrale figuur in Operatie Propere Handen, zou graag weer aan de bak gaan. Dat de spilfiguren van het voetbalschandaal nu al zonder schroom opnieuw op het voorplan treden is tekenend voor het gebrek aan ethiek in de Belgische voetbalwereld.


Of anders gezegd, de manier waarop het eigenbelang primeert. Dat zagen we al in de nasleep van de beruchte matchfixingszaak, met een nietsontziende procedureslag die even zelfs heel het Belgisch voetbal in gevaar dreigde te brengen – gelukkig ging Malinwa wel snel akkoord om de Europese campagne te laten vallen. Intussen had Club Brugge bij kampioen en naaste concurrent KRC Genk al trainer Philippe Clement weggeplukt, een kunstje dat Blauw-Zwart later nog eens overdeed met Anderlecht en Mbaye Diagne. In het Lotto Park hebben ze zelf echter niet te klagen, want de manier waarop nieuwe T1 Frank Vercauteren bij OH Leuven werd losgeweekt moet niet veel onderdoen voor de Brugse kaap van de targetspits.

VREEMDE VERKLARINGEN
Nochtans had Anderlecht nog maar in mei fier aangekondigd dat Vincent Kompany als speler-manager voortaan het roer in handen zou nemen, maar dat werd voor de licentiecommissie achteraf zonder verpinken slechts afgedaan als een PR-stunt. Dat zowat iedereen in de Paars-Witte rangen, van sportief directeur Michael Verschueren tot schaduwcoach Simon Davies, tot dan aan al wie het wou horen had verteld dat de verloren zoon instond voor de beslissingen werd daarbij gemakshalve vergeten. RSCA is dan weer wel benadeelde partij in de kwestie rond Sambi Lokonga, want de aanwezigheid van Standard-speler Paul-José Mpoku aan de onderhandeltafel bij contractbesprekingen – familielid of niet – is op zijn minst merkwaardig te noemen. Alsof er nog niet genoeg te doen is rond de dubieuze rol van zaakwaarnemers.



Over naar Limburg en de gestaakte derby tussen Sint-Truiden en Genk. Schandalige vertongingen van de beide supportersclans, al maakten de bestuursleden aan weerszijden nadien zo mogelijk een nog slechtere beurt. In een rondje vingerwijzen bleef zowel de Genkse technisch directeur Dimitri de Condé als STVV-voorzitter David Meekers namelijk blind voor de wanpraktijken van hun respectievelijke aanhang. Een poging om goed te staan bij de eigen fans of een voorbereiding van de pleidooien in de rechtbank? Hoe het ook zij, dat het Belgische voetbal meer gebaat was geweest met een strenge veroordeling van dit soort gedrag mag duidelijk zijn. Amper een dag later moest ook Standard-Charleroi al tijdelijk stilgelegd worden, in Europa maakten de Antwerp-supporters het samen met Didier Lamkel Zé dan weer te bont tegen AZ.

VUILNISKAR VAN WAGNER
Strenge sancties vanuit de clubs zelf hoeven we doorgaans echter niet te verwachten, en ook de KBVB blijft keer na keer een oogje dichtknijpen. Kwetsende spreekkoren worden immers nog altijd niet of nauwelijks bestraft, Anderlecht kwam er in de zaak-Kompany ondanks de bewezen schuld ook al vanaf met een miniboete. Niet dat we verwacht hadden dat de voetbalbond plots strikt zou optreden, want de eigenaardige constructies bij teams als Moeskroen, Cercle Brugge en menig tweedeklasser worden eveneens al jaren oogluikend toegestaan. Daartegenover staat dat een scheidsrechter die een verklaring durft geven voor een van zijn beslissingen dan weer prompt twee wedstrijden aan de kant wordt gezet. Iemand zou namelijk maar eens het algemeen belang van ons voetbal voor ogen durven hebben.



Neen, in de onethische jungle van de Jupiler Pro League telt alleen maar het eigen hachje. Dat het imago van het geheel op die manier danig geschaad wordt, lijkt niemand te beseffen. Modder gooien kunnen de Belgische club dan ook als de beste, de eigen stoep schoonvegen al heel wat minder. Het gevolg is zo een vuile straat waarin de buren elkaar verwijten voor het opstapelende afval, maar indien nodig wel hun eigen troep over de heg gooien. Dringend tijd om orde op zaken te stellen en de vuilniswagen er eens doorheen te sturen, lijkt ons dus. Al zit er dan misschien toch best iemand anders dan bondsprocureur Kris Wagner achter het stuur.

LEES OOK: Club en Union gewaarschuwd: "Anderlecht terug winstmachine"

Is er een gebrek aan ethiek in de Belgische voetballerij?

Meest recent

De Bruyne velt oordeel over het nieuwe Italië

Kevin De Bruyne kijkt met respect, maar ook met een kritische blik naar de Italiaanse nationale ...

1
1
Anderlecht met een nijpend tekort? Niet helemaal

Volgens Hein Vanhaezebrouck heeft RSC Anderlecht een tekort aan Belgen. En daardoor zal Neerpede ...

25
25
Geflopt bij Anderlecht, nu de hoop van Italië

ebastiano Esposito staat voor een bijzonder moment in zijn carrière. De Italiaanse aanvaller ...

32
32
Leekens duidelijk over ervaren Duivel: "Nog véél kwaliteit"

Georges Leekens ziet nog altijd een belangrijke rol weggelegd voor Kevin De Bruyne bij de Rode ...

18
18
Ajax houdt hart vast: dramatisch nieuws over Dolberg

Een stevige domper voor Kasper Dolberg en Ajax. De Deense spits is op training bij de nationale ...

31
31
Mokerslag voor Jelle Vossen: "Niet te onderschatten"

Met 15 op 18 heeft Beerschot VA zich in het eerste luik van het seizoen opgeworpen tot de grote ...

50
50
Grote afwezige in selectie Van Bommel: "Onbegrijpelijk"

De Rode Duivels staan voor een uiterst pittig vierluik in de Nations League. Om die opdrachten tot ...

280
280
'Kompany zwijmelt: waanzinnige opvolger Harry Kane'

Bayern München is weer uitstekend aan het seizoen begonnen en daar heeft Harry Kane een ...

143
143
Club en Union gewaarschuwd: "Anderlecht terug winstmachine"

RSC Anderlecht kan behoorlijk tevreden terugblikken op het eerste luik van het seizoen. De ...

418
418
De Cuyper verbaast: "Hij was beste Rode Duivel op WK"

De Rode Duivels zijn deze week begonnen aan een gloednieuw hoofdstuk onder het bewind van Mark van ...

231
231
‘Lukaku geschokt: Van Bommel grijpt genadeloos in’

Romelu Lukaku krijgt meteen een stevige boodschap van Mark van Bommel. De nieuwe bondscoach maakt ...

199
199
Transferdrama Club Brugge: gedroomde jackpot smelt weg

Club Brugge verdiende afgelopen zomer bijna 100 miljoen euro aan de verkoop van spelers. Dat bedrag ...

272
272
Keihard dilemma Van Bommel: WK-uitblinker op de bank?

De Rode Duivels zijn volop bezig met hun voorbereiding op het Nations League-duel van aanstaande ...

177
177
JPL krijgt nieuwe sensatie: "Wat een speler, echt waar"

Het eerste luik van de Jupiler Pro League zit erop, inmiddels zijn al zeven speeldagen afgerond. En ...

454
454
Debast krijgt enorme persoonlijke tragedie te verwerken

De Rode Duivels zijn deze week begonnen aan hun voorbereiding op de nieuwe campagne in de Nations ...

111
111
Complete verrassing bij Duivels: "Ik denk niet dat ik speel"

De Rode Duivels hebben intussen hun eerste trainingen onder de leiding van nieuwe bondscoach Mark ...

224
224
De Bruyne nog titularis? Albert heeft zijn oordeel klaar

De Rode Duivels beginnen vrijdag in Italië aan hun nieuwe campagne in de Nations League. Dat ...

36
36
'JPL-clubs laten oog vallen op nieuwe Australische hoop'

Hoewel de transferperiode intussen al enkele weken voorbij is, zitten de Belgische clubs niet stil. ...

44
44
Eeuwig talent legt uit waarom hij niet doorbrak bij Club

Club Brugge wist de voorbije jaren met succes heel wat jonge talenten te lanceren uit binnen- en ...

303
303
Coucke toont grote ambities: "Ja, ik heb er het talent voor"

Sommige uitspraken van Marc Coucke doen meteen de wenkbrauwen fronsen. De ondernemer laat zich ...

24
24
De Bruyne: "Of ik gedacht heb aan vertrekken bij Napoli?"

De Rode Duivels beginnen deze week in de Nations League aan een nieuwe cyclus en dat gebeurt nog ...

42
42
Meunier breekt de stilte na niet-selectie Rode Duivels

Mark van Bommel heeft meteen zijn stempel gedrukt op de selectie voor zijn eerste opdracht als ...

294
294
'Selectie Stassin zorgt voor grote onvrede'

Mark van Bommel zorgde in zijn eerste selectie als bondscoach van de Rode Duivels meteen voor een ...

98
98
Duitsland of Italië: Tresoldi speelt open kaart over keuze

Club Brugge stuurt tijdens deze interlandperiode weer zijn zonen uit. Het vaardigt maar liefst ...

158
158
Thorup vol lof: "Zij verdienen het"

De nationale beloftenploeg van België krijgt tijdens de komende interlandperiode een stevige ...

99
99

Meer sportnieuws