COLUMN: Ieder voor zich in onethische vuilnisbelt van JPL

277
COLUMN: Ieder voor zich in onethische vuilnisbelt van JPL

Mogi Bayat en Peter Maes zijn alweer volop aan de slag, ook de Mechelse bestuursleden Stefaan Vanroy, Olivier Somers en Johan Timmermans proberen hun beroepsverbod te laten annuleren. Zelfs spelersmakelaar Dejan Veljkovic, als spijtoptant dé centrale figuur in Operatie Propere Handen, zou graag weer aan de bak gaan. Dat de spilfiguren van het voetbalschandaal nu al zonder schroom opnieuw op het voorplan treden is tekenend voor het gebrek aan ethiek in de Belgische voetbalwereld.


Of anders gezegd, de manier waarop het eigenbelang primeert. Dat zagen we al in de nasleep van de beruchte matchfixingszaak, met een nietsontziende procedureslag die even zelfs heel het Belgisch voetbal in gevaar dreigde te brengen – gelukkig ging Malinwa wel snel akkoord om de Europese campagne te laten vallen. Intussen had Club Brugge bij kampioen en naaste concurrent KRC Genk al trainer Philippe Clement weggeplukt, een kunstje dat Blauw-Zwart later nog eens overdeed met Anderlecht en Mbaye Diagne. In het Lotto Park hebben ze zelf echter niet te klagen, want de manier waarop nieuwe T1 Frank Vercauteren bij OH Leuven werd losgeweekt moet niet veel onderdoen voor de Brugse kaap van de targetspits.

VREEMDE VERKLARINGEN
Nochtans had Anderlecht nog maar in mei fier aangekondigd dat Vincent Kompany als speler-manager voortaan het roer in handen zou nemen, maar dat werd voor de licentiecommissie achteraf zonder verpinken slechts afgedaan als een PR-stunt. Dat zowat iedereen in de Paars-Witte rangen, van sportief directeur Michael Verschueren tot schaduwcoach Simon Davies, tot dan aan al wie het wou horen had verteld dat de verloren zoon instond voor de beslissingen werd daarbij gemakshalve vergeten. RSCA is dan weer wel benadeelde partij in de kwestie rond Sambi Lokonga, want de aanwezigheid van Standard-speler Paul-José Mpoku aan de onderhandeltafel bij contractbesprekingen – familielid of niet – is op zijn minst merkwaardig te noemen. Alsof er nog niet genoeg te doen is rond de dubieuze rol van zaakwaarnemers.



Over naar Limburg en de gestaakte derby tussen Sint-Truiden en Genk. Schandalige vertongingen van de beide supportersclans, al maakten de bestuursleden aan weerszijden nadien zo mogelijk een nog slechtere beurt. In een rondje vingerwijzen bleef zowel de Genkse technisch directeur Dimitri de Condé als STVV-voorzitter David Meekers namelijk blind voor de wanpraktijken van hun respectievelijke aanhang. Een poging om goed te staan bij de eigen fans of een voorbereiding van de pleidooien in de rechtbank? Hoe het ook zij, dat het Belgische voetbal meer gebaat was geweest met een strenge veroordeling van dit soort gedrag mag duidelijk zijn. Amper een dag later moest ook Standard-Charleroi al tijdelijk stilgelegd worden, in Europa maakten de Antwerp-supporters het samen met Didier Lamkel Zé dan weer te bont tegen AZ.

VUILNISKAR VAN WAGNER
Strenge sancties vanuit de clubs zelf hoeven we doorgaans echter niet te verwachten, en ook de KBVB blijft keer na keer een oogje dichtknijpen. Kwetsende spreekkoren worden immers nog altijd niet of nauwelijks bestraft, Anderlecht kwam er in de zaak-Kompany ondanks de bewezen schuld ook al vanaf met een miniboete. Niet dat we verwacht hadden dat de voetbalbond plots strikt zou optreden, want de eigenaardige constructies bij teams als Moeskroen, Cercle Brugge en menig tweedeklasser worden eveneens al jaren oogluikend toegestaan. Daartegenover staat dat een scheidsrechter die een verklaring durft geven voor een van zijn beslissingen dan weer prompt twee wedstrijden aan de kant wordt gezet. Iemand zou namelijk maar eens het algemeen belang van ons voetbal voor ogen durven hebben.



Neen, in de onethische jungle van de Jupiler Pro League telt alleen maar het eigen hachje. Dat het imago van het geheel op die manier danig geschaad wordt, lijkt niemand te beseffen. Modder gooien kunnen de Belgische club dan ook als de beste, de eigen stoep schoonvegen al heel wat minder. Het gevolg is zo een vuile straat waarin de buren elkaar verwijten voor het opstapelende afval, maar indien nodig wel hun eigen troep over de heg gooien. Dringend tijd om orde op zaken te stellen en de vuilniswagen er eens doorheen te sturen, lijkt ons dus. Al zit er dan misschien toch best iemand anders dan bondsprocureur Kris Wagner achter het stuur.

LEES OOK: AA Gent blijft verbazen: hét verschil met vorig seizoen

Is er een gebrek aan ethiek in de Belgische voetballerij?

Meest recent

Na Matz Sels zegt ook volgende speler Rode Duivels vaarwel

Matz Sels heeft besloten te stoppen als Rode Duivel. Daags nadien is er een volgende speler die ...

41
41
Ajax ontdekt 'nieuwe Dolberg': "Dacht aan vertrekken"

Ajax won gisterenavond met 5-1 van Willem II. De Amsterdammers staan momenteel nog vierde, maar het ...

24
24
Euvrard wil tegen AA Gent komaf maken met pijnlijk cijfer

Standard begon goed aan het seizoen, maar tegen KVC Westerlo werden ze wel met de voeten op de grond ...

41
41
Duranville terug naar Anderlecht: van gouden naar eeuwig talent?

RSC Anderlecht heeft een geweldige jeugdopleiding, dat weten ze ondertussen in heel Europa. ...

438
438
Union SG speelt Europese thuismatch... in het buitenland

Union SG speelt op 22 oktober tegen Hapoel Be'er Sheeva. De Brusselaars weten echter nog niet waar ...

122
122
"Soms denk ik in bed..."-Kat Kerkhofs onthult twijfels

Soms lijkt het alsof alles vanzelf gaat wanneer je vanop de eerste rij naar het leven van een ...

26
26
Vier jaar geleden de RSCA-ster tegen Lyon: nu actief in Serie A

RSC Anderlecht speelde vier jaar geleden een galamatch in het Lotto Park tegen Olympique Lyon. Ze ...

58
58
Hasselt greep naast Beerschot-smaakmaker: "Waren close"

Sporting Hasselt-voorzitter Sam Kerkhofs gaf via Instagram antwoord op vragen van supporters en kwam ...

112
112
'KBVB denkt aan zeer straffe zet na ontslag Willems'

De KBVB is al jaren een organisatie waar grote ego's elkaar de das omdoen. Het is er nooit rustig. ...

119
119
Géén Club Brugge, wel mooi contract bij Ajax

Volgens bepaalde Belgische media was het in de zomer al een zekerheid, maar uiteindelijk kwam het ...

95
95
Anderlecht snakt naar eerste Europese gala-avond in 10 jaar tijd

RSC Anderlecht neemt het vanavond op tegen Olympique Lyon. Dat is een Franse topclub. De Brusselaars ...

150
150
Standard heeft beet en legt speler langer vast

Standard heeft weer uitzicht op een goede toekomst. De Rouches zetten stelselmatig stappen ...

37
37
Arnaud Bodart vindt alsnog nieuwe werkgever

Arnaud Bodart heeft een nieuwe club gevonden. De 28-jarige Belgische doelman gaat aan de slag bij Le ...

31
31
Mechele zorgt met één foto voor bijzonder veel emotie

Brandon Mechele heeft de voorbije maanden een bijzonder hoofdstuk toegevoegd aan zijn leven. Samen ...

226
226
'Rampscenario voor Antwerp: miljoenen de vuilbak in'

Ondanks de overname moet Antwerp nog altijd op de centen passen. Tegenvallers op de transfermarkt ...

280
280
Donkere wolken boven KVDO: schokkende details lekken uit

Er hangt een donkere wolk boven amateurclub KV Diksmuide Oostende, de opvolger van KV Oostende. ...

202
202
Verrassing bij Anderlecht: met basisdebutant tegen Lyon?

Tijdens de openingsspeeldag van de Europa League, krijgt RSC Anderlecht woensdagavond het bezoek van ...

320
320
Vers bloed voor Van Bommel: deze Duivels-debutanten komen eraan

Vanaf volgende week gaat het tijdperk-Mark van Bommel officieel van start bij de Rode Duivels. De ...

775
775
Vertonghen gooit leven radicaal om: "6 dagen op deze club"

Het leven van Jan Vertonghen ziet er vandaag opvallend anders uit dan enkele jaren geleden. Ruim een ...

325
325
Anderlecht-Lyon: Vitor Bruno krijgt straf compliment

RSC Anderlecht begint woensdagavond aan zijn campagne in de League Phase van de Europa League. Zo ...

272
272
Europa League op TV: hier kijk je naar Anderlecht en Union

Deze week trekt de League Phase van de Europa League zich op gang met een openingsspeeldag verspreid ...

134
134
AA Gent blijft verbazen: hét verschil met vorig seizoen

Na zes speeldagen is AA Gent zijn maximum van de punten kwijt. Maar ondertussen hebben de Buffalo's ...

260
260
TRANSFERUURTJE: Nieuwe cashbom Club, oude bekende trainer KVK?

De zomermercato zit er inmiddels op, maar heel wat clubs in binnen- en buitenland zijn nu al plannen ...

437
437
Danylo Sikan in shock bij Anderlecht: “Enorm zwaar”

Danylo Sikan komt dit seizoen volledig boven water bij RSC Anderlecht. Zijn eerste jaar in Brussel ...

300
300
Bikkelharde oorlog bij KBVB onthuld: “Het is hij of ik”

Het rommelt bij de Koninklijke Belgische Voetbalbond. CEO Peter Willems is vertrokken bij de KBVB en ...

130
130

Meer sportnieuws