EXCLUSIEF: "Fellaini verbaasde mij, Vadis zag ik als een speler voor de top"

door
EXCLUSIEF:

Tien jaar geleden maakte de Belgische voetbalploeg furore op de Olympische Spelen in Peking. België eindigde vierde en de ‘nieuwe generatie’ toonde zich voor het eerst aan de wereld. Tom De Mul was van de partij en sprak over heden en verleden.


De Mul was toen één van de allergrootste Belgische talenten. Sevilla had hem weggeplukt bij Ajax, waar hij op de rechterflank indruk maakte met zijn dribbels, technisch vermogen en goede voorzetten. Een weerbarstig lichaam zorgde er echter voor dat hij al op 28-jarige leeftijd moest toppen.

Tom, hoe kijk je die terug op die ervaring in Peking?
"Het was fantastisch, die hele sfeer er omheen was prachtig. Ik vond het ook leuk dat er ook andere sporten waren, voetbal is mijn sport en mijn passie, maar die atleten zoals Michael Phelps aan het werk zien, dat was indrukwekkend. We hebben toen ook een tijdje in het Olympisch Dorp doorgebracht, een ongelooflijke ervaring. Dat is zeker één van mijn mooiste herinneringen in mijn carrière."

Het was het begin van de ‘Gouden Generatie’. Voelden jullie dat ook?
"We beseften toen ook wel dat steeds meer mensen in België ons begonnen te volgen en het geloof in eigen kunnen werd toen ook steeds groter en groter. Daar is het wel echt begonnen."

Jullie bereikten er zelfs de halve finale nadat jullie onder meer Italië versloegen
"Tegen Italië, dat toch enkele zeer goede spelers had, dat was een zeer mooie wedstrijd. Tegen Nigeria hadden we het probleem dat Vincent (Kompany, nvdr.) terug moest naar zijn club, Marouane (Fellaini, nvdr.) was out en Thomas (Vermaelen, nvdr.) was geschorst. Het waren drie topspelers die ook fysisch zeer aanwezig waren en als we die drie erbij hadden gehad, dan hadden we veel meer kans gehad tegen Nigeria. Zij overpowerden ons toen vooral. Tegen Brazilië… Ronaldinho, Diego… het was zeer jammer dat we toen geen medaille konden winnen. Het was een prachtige ervaring, maar dat was misschien toch het enige wat een beetje knaagde."



Waren er spelers die je nadien verbaasden met hun loopbaan?
"Fellaini heeft mij toch wel verbaasd. Voetballend heeft hij zich heel erg ontwikkeld en hij heeft alles uit zijn carrière gehaald. Daar kan ik enkel bewondering voor hebben. In mijn ogen was Vadis ook een speler voor de top, ik vond dat echt een geweldige speler. Hij heeft een mooie carrière gemaakt, maar met veel ups en downs. Het had of zou – het kan nog steeds – een speler voor de Premier League moeten geweest zijn."

Hoe schatte je jezelf toen in?
"Mezelf? Ik speelde al bij Sevilla en het eerste jaar was er één met ups en downs. Ik had toen wel het gevoel om meer te gaan spelen en ik wilde dat ook per se.. Wanneer het lichaam protesteerde? Ik heb eigenlijk nooit veel last gehad van blessures en dat is eigenlijk bij Genk begonnen. Ik kende toen een redelijk stevige blessure en toen ben ik eigenlijk beginnen ‘knoeien’, zeg maar. Het was heel moeilijk om te stoppen, want het is niet enkel je beroep maar ook je passie. Dat was bijzonder moeilijk…"

Je was een pure rechtsbuiten die buitenom ging. Dat is wat verdwenen de afgelopen jaren, want het zijn steeds vaker spelers à la Eden Hazard die naar binnen komen die nu op de flank spelen
"Dat klopt, dat zie je minder en minder in het moderne voetbal. Als ik had blijven voetballen, dan had ik ook mee geëvolueerd. Als speler verander je ook, en het voetbal is ook zeer fysisch geworden. Dat gaat niet minder worden, denk ik. Meer echte atleten zoals Cristiano Ronaldo? Dat denk ik ook, ergens is dat mooi, want er is geen betere prof dan Ronaldo, maar er moet ook nog plaats zijn voor de frivole voetballer waarvoor iedereen naar het stadion komt."

België opent tegen Panama: iedereen verwacht minstens een halve finale. Leggen we niet te veel druk op de Rode Duivels?
"Ze kunnen die druk wel aan en ergens begrijp ik die hoge verwachtingen wel. Een WK is toch wel pas echt geslaagd als je met dit team de halve finale haalt. Als Nederland zo een team had, dan hadden ze al tien keer geroepen dat ze wereldkampioen zouden worden. Misschien moeten wij dat ook maar eens doen."

Arie Haan zei ons: "België heeft te veel goede spelers, ze zijn overal dé ster bij hun ploeg"
"De sfeer in het team is heel goed, dat hoor ik van iedereen. Dat is heel belangrijk, dat je elkaar dingen gunt en dat ze samen keihard willen werken. Ook al ben je een topspeler bij je team, je af en toe wegcijferen voor een ander kan het verschil maken om in pakweg de 90ste minuut de winnende treffer te maken tegen Duitsland. Dat het voetbal beter kan? België heeft genoeg spelers die het publiek aanspreken en bij momenten zullen we wel mooi voetbal gaan zien. Laten we ons hoofd echter niet breken over mooi voetbal, maar ons vooral op winnen focussen."



Jan Ceulemans stelde dan weer voor om Kompany en Vermaelen, door hun blessures, niet te laten spelen in de groepsfase
"Er zijn inderdaad een aantal jongens die met blessures sukkelen, ik hoop dat iedereen op tijd fit geraakt. Op een WK heb je continuïteit nodig, maar ik denk wel dat we over een fantastische achterhoede beschikken als iedereen fit is."

Velen spreken over de laatste kans voor deze generatie. Zie je dat ook zo?
"De laatste kans? Niet per se, maar misschien wel dé kans. Er zitten momenteel zoveel spelers in zo een goede periode in hun carrière en al die jongens zijn nu samen bij de nationale ploeg. Er zullen nog kansen komen, want jongens als Courtois, De Bruyne, Hazard en Lukaku zijn nog relatief jong, maar laten we die kans nu maar pakken.”"

Tot slot. Wie is voor jou de favoriet?
"Brazilië is toch wel sterk, Duitsland is er altijd bij en België, uiteraard. Marokko als revelatie? Die hebben een aantal zeer goede spelers en het zou tof zijn als zij iets kunnen bereiken. Ik ga alvast naar de WK-finale en hopelijk zie ik dan België aan het werk (lacht)."

LEES OOK: Jan Boskamp doodziek: “Dit had iedereen zien aankomen”

Zou De Mul zonder blessures bij een Europese topclub hebben gespeeld?

Meest recent

'Union tussen hoop en vrees: details over interesse bekend'

Het lijkt voor Union alweer een spannende mercato te gaan worden. In zowat elke transferperiode moet ...

4
4
'Origi maakt sensationele comeback bij ex-club'

Divock Origi zou deze winter eindelijk weer voetballer kunnen worden. De ex-Rode Duivel zat het ...

56
56
Blunder van De Mil? "Als hij een week langer gewacht had..."

AA Gent krijgt zaterdag het bezoek van Westerlo en op die wedstrijd staat er toch behoorlijk wat ...

60
60
Domper Anderlecht: verdict voor Stroeykens en Camara bekend

Deze week is de Africa Cup van start gegaan en daardoor moeten ook heel wat Belgische clubs een ...

145
145
Theate waarschuwt Rode Duivels voor WK-valkuil

Voor de Rode Duivels zal 2026 in het teken staan van het WK. In maart trekken ze al naar de ...

38
38
Meteen puzzelen voor Hayen, stormloop in Genk

Een uitgebreid kerstfeest zal er voor de spelers en clubs in de Jupiler Pro League niet inzitten, ...

257
257
Wils reageert op plotse ommekeer Antwerp: "Het is kut"

Antwerp trekt de feestdagen in met een uitstekend gevoel. Nadat de Great Old een maand geleden nog ...

185
185
TRANSFERUURTJE: 'Club slaat toe, Man City heeft knalaanwinst beet'

De wintermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk ...

304
304
Ongezien: kijk binnen in nieuw luxeparadijs van Ronaldo

Cristiano Ronaldo verdient een fortuin in Saudi-Arabië en de Portugese superster heeft aldus ...

64
64
'Lionel Messi incasseert familiedrama tijdens feestdagen'

Lionel Messi en zijn familie heeft een ferme klap geïncasseerd. Volgens Argentijnse media is de ...

55
55
‘Real Madrid all-in voor verrassende superster’

De wintermercato staat voor de deur en dan draait de geruchtenmolen weer op volle toeren. Ook in ...

98
98
Toptransfer in Challenger Pro League: lonkt de Eredivisie?

Bij Lommel SK is het vooral belangrijk dat spelers er zich ontwikkelen en worden doorverkocht. Dat ...

60
60
Heeft AA Gent weldra WK-ganger bij Rode Duivels?

Bij AA Gent kennen ze niet bepaald een hoogstaand seizoen. Ze staan op een tiende plaats in de ...

165
165
'Antwerp duwt door: drie transfers op til'

Bij Royal Antwerp FC is er in januari versterking nodig. De laatste weken draait het veel beter, ...

465
465
'Transferblunder Union SG: top zes ligt op de loer'

Union SG heeft de bal afgelopen zomer toch eens stevig weten mis te slaan op de transfermarkt. De ...

118
118
Euvrard deelt STVV flinke waarschuwing uit

De matchen van Standard zijn niet bepaald hoogstaand de laatste weken, maar ze pakken wel regelmatig ...

212
212
Club Brugge krijgt volle laag: "Moesten zich schamen"

Club Brugge staat onder bijzonder zware druk. Er moét dit seizoen een landstitel worden ...

671
671
'Union zet zich schrap: Italianen vol voor sterkhouder'

Union SG zet vrijdagnamiddag tegen Cercle Brugge een punt achter een onvergetelijk kalenderjaar ...

75
75
Club Brugge-kritiek Garcia zindert na: "Dictatuur"

Op een uitgebreid persmoment liet bondscoach Rudi Garcia zich vorige week kritisch uit over het ...

316
316
Zinderende strijd om Play-Off I-ticket: Goots spreekt zich uit

Nog één speeldag te gaan en de winterstop in de Jupiler Pro League breekt aan. ...

224
224
Hayen onthult: zó reageerde Club Brugge op Genk-overgang

Nicky Hayen is de nieuwe hoofdtrainer van KRC Genk. De 45-jarige Limburger werd dinsdag zelfs al ...

1355
1355
'Voetbalwereld davert: schoktransfer Vinicius in 2026'

Vinicius Junior leek goed op weg om dé posterboy bij Real Madrid te worden. Maar de voorbije ...

286
286
‘Anderlecht duizelt: Franse dribbelkoning op weg naar RSCA’

In het Lotto Park durven ze al dromen van een nieuwe publiekslieveling, maar tegelijk heerst er ...

985
985
Origi op de markt: tóch transfer naar Belgische topclub?

Na maandenlang in de vergetelheid te hebben gezeten, is een einde gekomen aan de lijdensweg van ...

683
683
'Leko drukt stempel: Club-speler grote winnaar trainerswissel'

Club Brugge zorgde begin deze maand voor een heuse schok door hoofdcoach Nicky Hayen aan de kant te ...

735
735

Meer sportnieuws