EXCLUSIEF: "Fellaini verbaasde mij, Vadis zag ik als een speler voor de top"

177 stemmen
EXCLUSIEF:

Tien jaar geleden maakte de Belgische voetbalploeg furore op de Olympische Spelen in Peking. België eindigde vierde en de ‘nieuwe generatie’ toonde zich voor het eerst aan de wereld. Tom De Mul was van de partij en sprak over heden en verleden.


De Mul was toen één van de allergrootste Belgische talenten. Sevilla had hem weggeplukt bij Ajax, waar hij op de rechterflank indruk maakte met zijn dribbels, technisch vermogen en goede voorzetten. Een weerbarstig lichaam zorgde er echter voor dat hij al op 28-jarige leeftijd moest toppen.

Tom, hoe kijk je die terug op die ervaring in Peking?
"Het was fantastisch, die hele sfeer er omheen was prachtig. Ik vond het ook leuk dat er ook andere sporten waren, voetbal is mijn sport en mijn passie, maar die atleten zoals Michael Phelps aan het werk zien, dat was indrukwekkend. We hebben toen ook een tijdje in het Olympisch Dorp doorgebracht, een ongelooflijke ervaring. Dat is zeker één van mijn mooiste herinneringen in mijn carrière."

Het was het begin van de ‘Gouden Generatie’. Voelden jullie dat ook?
"We beseften toen ook wel dat steeds meer mensen in België ons begonnen te volgen en het geloof in eigen kunnen werd toen ook steeds groter en groter. Daar is het wel echt begonnen."

Jullie bereikten er zelfs de halve finale nadat jullie onder meer Italië versloegen
"Tegen Italië, dat toch enkele zeer goede spelers had, dat was een zeer mooie wedstrijd. Tegen Nigeria hadden we het probleem dat Vincent (Kompany, nvdr.) terug moest naar zijn club, Marouane (Fellaini, nvdr.) was out en Thomas (Vermaelen, nvdr.) was geschorst. Het waren drie topspelers die ook fysisch zeer aanwezig waren en als we die drie erbij hadden gehad, dan hadden we veel meer kans gehad tegen Nigeria. Zij overpowerden ons toen vooral. Tegen Brazilië… Ronaldinho, Diego… het was zeer jammer dat we toen geen medaille konden winnen. Het was een prachtige ervaring, maar dat was misschien toch het enige wat een beetje knaagde."



Waren er spelers die je nadien verbaasden met hun loopbaan?
"Fellaini heeft mij toch wel verbaasd. Voetballend heeft hij zich heel erg ontwikkeld en hij heeft alles uit zijn carrière gehaald. Daar kan ik enkel bewondering voor hebben. In mijn ogen was Vadis ook een speler voor de top, ik vond dat echt een geweldige speler. Hij heeft een mooie carrière gemaakt, maar met veel ups en downs. Het had of zou – het kan nog steeds – een speler voor de Premier League moeten geweest zijn."

Hoe schatte je jezelf toen in?
"Mezelf? Ik speelde al bij Sevilla en het eerste jaar was er één met ups en downs. Ik had toen wel het gevoel om meer te gaan spelen en ik wilde dat ook per se.. Wanneer het lichaam protesteerde? Ik heb eigenlijk nooit veel last gehad van blessures en dat is eigenlijk bij Genk begonnen. Ik kende toen een redelijk stevige blessure en toen ben ik eigenlijk beginnen ‘knoeien’, zeg maar. Het was heel moeilijk om te stoppen, want het is niet enkel je beroep maar ook je passie. Dat was bijzonder moeilijk…"

Je was een pure rechtsbuiten die buitenom ging. Dat is wat verdwenen de afgelopen jaren, want het zijn steeds vaker spelers à la Eden Hazard die naar binnen komen die nu op de flank spelen
"Dat klopt, dat zie je minder en minder in het moderne voetbal. Als ik had blijven voetballen, dan had ik ook mee geëvolueerd. Als speler verander je ook, en het voetbal is ook zeer fysisch geworden. Dat gaat niet minder worden, denk ik. Meer echte atleten zoals Cristiano Ronaldo? Dat denk ik ook, ergens is dat mooi, want er is geen betere prof dan Ronaldo, maar er moet ook nog plaats zijn voor de frivole voetballer waarvoor iedereen naar het stadion komt."

België opent tegen Panama: iedereen verwacht minstens een halve finale. Leggen we niet te veel druk op de Rode Duivels?
"Ze kunnen die druk wel aan en ergens begrijp ik die hoge verwachtingen wel. Een WK is toch wel pas echt geslaagd als je met dit team de halve finale haalt. Als Nederland zo een team had, dan hadden ze al tien keer geroepen dat ze wereldkampioen zouden worden. Misschien moeten wij dat ook maar eens doen."

Arie Haan zei ons: "België heeft te veel goede spelers, ze zijn overal dé ster bij hun ploeg"
"De sfeer in het team is heel goed, dat hoor ik van iedereen. Dat is heel belangrijk, dat je elkaar dingen gunt en dat ze samen keihard willen werken. Ook al ben je een topspeler bij je team, je af en toe wegcijferen voor een ander kan het verschil maken om in pakweg de 90ste minuut de winnende treffer te maken tegen Duitsland. Dat het voetbal beter kan? België heeft genoeg spelers die het publiek aanspreken en bij momenten zullen we wel mooi voetbal gaan zien. Laten we ons hoofd echter niet breken over mooi voetbal, maar ons vooral op winnen focussen."



Jan Ceulemans stelde dan weer voor om Kompany en Vermaelen, door hun blessures, niet te laten spelen in de groepsfase
"Er zijn inderdaad een aantal jongens die met blessures sukkelen, ik hoop dat iedereen op tijd fit geraakt. Op een WK heb je continuïteit nodig, maar ik denk wel dat we over een fantastische achterhoede beschikken als iedereen fit is."

Velen spreken over de laatste kans voor deze generatie. Zie je dat ook zo?
"De laatste kans? Niet per se, maar misschien wel dé kans. Er zitten momenteel zoveel spelers in zo een goede periode in hun carrière en al die jongens zijn nu samen bij de nationale ploeg. Er zullen nog kansen komen, want jongens als Courtois, De Bruyne, Hazard en Lukaku zijn nog relatief jong, maar laten we die kans nu maar pakken.”"

Tot slot. Wie is voor jou de favoriet?
"Brazilië is toch wel sterk, Duitsland is er altijd bij en België, uiteraard. Marokko als revelatie? Die hebben een aantal zeer goede spelers en het zou tof zijn als zij iets kunnen bereiken. Ik ga alvast naar de WK-finale en hopelijk zie ik dan België aan het werk (lacht)."

LEES OOK: Ruben Van Gucht zorgt voor shock: bedpartners onthuld

Zou De Mul zonder blessures bij een Europese topclub hebben gespeeld?

Meest recent

Garcia velt hard verdict voor revelatie Rode Duivels

In de zestiende finales van het WK staat de Rode Duivels met Senegal meteen een zware klus te ...

4
4
'Gheysens richting exit: Vandenhaute wil Antwerp kopen'

Dinsdag is het D-Day voor Antwerp, waar voorzitter Paul Gheysens kleur moet bekennen over zijn ...

292
292
'Club Brugge op hete kolen: topaanwinst in aantocht'

Club Brugge moet deze zomer allicht weer heel wat sterkhouders zien te vervangen, want na Aleksandar ...

332
332
Garcia hakt knopen door: Vanaken out, Lukaku in?

Straks om 19 uur verschijnt er in verschillende kranten een uitgebreid interview met Rudi Garcia, ...

254
254
Baro maakt brokken: opvallend ontslag bij AA Gent

Bijna drie jaar nadat hij de touwtjes in handen kreeg bij AA Gent is Sam Baro nog steeds naarstig op ...

117
117
Ruben Van Gucht zorgt voor shock: bedpartners onthuld

Ruben Van Gucht slaagt er opnieuw in om de aandacht naar zich toe te trekken. De sportjournalist en ...

205
205
Laatste twijfels weg over toekomst Witsel

De Rode Duivels staan woensdag voor hun volgende opdracht op het WK, waarin ze het zullen moeten ...

78
78
Khalaili en Stankovic: TD Inter spreekt klare taal

Het lijkt erop dat Inter sterk van plan is om zich deze zomer op de Belgische markt te begeven. De ...

52
52
'Sibierski moet zich haasten: bod op Anderlecht-target'

Er ligt deze zomer nog véél werk op de plank voor Antoine Sibierski. De nieuwe ...

169
169
Onder niveau op WK? De Bruyne velt duidelijk oordeel

De Rode Duivels zijn woensdagavond aan zet in de zestiende finales van het WK. Na de verrassende ...

79
79
'Knaltransfer Keita nadert: 2 clubs zijn concreet'

Doordat het WK nog volop aan de gang is, blijven vele toptransfers nog even in de koelkast zitten. ...

58
58
'Zeer verrassende transfer voor Vincent Janssen'

Bij Antwerp zijn ze aan de voorbereiding op het nieuwe seizoen begonnen met alweer een stevig ...

350
350
Lukaku vreest Senegal: zes pionnen springen eruit

De Rode Duivels nemen het in de 1/16e finale op tegen Senegal. Geen hapklare brok want het ...

185
185
Filip Joos maakt Nederland compleet af: “Karma!”

Nederland is uitgeschakeld op het WK. In de 1/16e finales ging Oranje na penalty’s kopje onder ...

211
211
Straffe comeback Jordan Lukaku in de maak?

Jordan Lukaku (31) staat nu vooral bekend als het ‘broertje van Romelu’, maar de ...

420
420
Cercle Brugge rondt absolute knaltransfer af

Cercle Brugge kende een minder seizoen, maar Groen-Zwart is ook volgend seizoen nog in de Jupiler ...

108
108
Plan van Senegal bloot: gouden raad voor Garcia

Tom Saintfiet heeft heel wat ervaring met het Afrikaanse voetbal. De Belgische coach stond in de ...

244
244
Lukaku maakt korte metten met criticasters op WK

De groepsfase zit erop en de Rode Duivels kregen al heel wat kritiek. Na het gelijkspel tegen Egypte ...

78
78
TRANSFERUURTJE: ‘Club en Anderlecht botsen, Union pakt uit’

De zomerse transfercarrousel draait op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in de ...

430
430
Sporza-man de grond ingeboord: "Tenenkrullend schouwspel"

Hij moest voor wat luchtigheid zorgen tijdens de lange WK-avonden, maar intussen lijkt hij zelf het ...

197
197
Woedende Nagelsmann slaat keihard terug na uitschakeling

Duitsland ligt uit het WK. Na penalty’s ging het mis tegen Paraguay en uiteraard is er in de ...

182
182
Union stelt nieuw thuisshirt voor: unieke samenwerking

Union SG is de afgelopen jaren uitgegroeid tot een Belgische topclub. Na de promotie schoot de ...

77
77
‘KV Mechelen duwt Lierse in de put: buitenland afgetroefd’

KV Mechelen is druk in de weer op de zomermercato. Malinwa kijkt daarvoor vooral rond op de ...

320
320
‘Anderlecht gaat strijd aan: gewilde verdediger in vizier’

RSC Anderlecht is de transfermarkt aan het afspeuren. Antoine Sibierski en consorten willen ook de ...

307
307
Westerlo bevestigt miljoenentransfer: kassa ontploft

Westerlo is de afgelopen jaren aan een ferme opmars bezig. De Kemphanen wisten al enkele straffe ...

108
108

Meer sportnieuws