EXCLUSIEF: "Fellaini verbaasde mij, Vadis zag ik als een speler voor de top"

door
EXCLUSIEF:

Tien jaar geleden maakte de Belgische voetbalploeg furore op de Olympische Spelen in Peking. België eindigde vierde en de ‘nieuwe generatie’ toonde zich voor het eerst aan de wereld. Tom De Mul was van de partij en sprak over heden en verleden.


De Mul was toen één van de allergrootste Belgische talenten. Sevilla had hem weggeplukt bij Ajax, waar hij op de rechterflank indruk maakte met zijn dribbels, technisch vermogen en goede voorzetten. Een weerbarstig lichaam zorgde er echter voor dat hij al op 28-jarige leeftijd moest toppen.

Tom, hoe kijk je die terug op die ervaring in Peking?
"Het was fantastisch, die hele sfeer er omheen was prachtig. Ik vond het ook leuk dat er ook andere sporten waren, voetbal is mijn sport en mijn passie, maar die atleten zoals Michael Phelps aan het werk zien, dat was indrukwekkend. We hebben toen ook een tijdje in het Olympisch Dorp doorgebracht, een ongelooflijke ervaring. Dat is zeker één van mijn mooiste herinneringen in mijn carrière."

Het was het begin van de ‘Gouden Generatie’. Voelden jullie dat ook?
"We beseften toen ook wel dat steeds meer mensen in België ons begonnen te volgen en het geloof in eigen kunnen werd toen ook steeds groter en groter. Daar is het wel echt begonnen."

Jullie bereikten er zelfs de halve finale nadat jullie onder meer Italië versloegen
"Tegen Italië, dat toch enkele zeer goede spelers had, dat was een zeer mooie wedstrijd. Tegen Nigeria hadden we het probleem dat Vincent (Kompany, nvdr.) terug moest naar zijn club, Marouane (Fellaini, nvdr.) was out en Thomas (Vermaelen, nvdr.) was geschorst. Het waren drie topspelers die ook fysisch zeer aanwezig waren en als we die drie erbij hadden gehad, dan hadden we veel meer kans gehad tegen Nigeria. Zij overpowerden ons toen vooral. Tegen Brazilië… Ronaldinho, Diego… het was zeer jammer dat we toen geen medaille konden winnen. Het was een prachtige ervaring, maar dat was misschien toch het enige wat een beetje knaagde."



Waren er spelers die je nadien verbaasden met hun loopbaan?
"Fellaini heeft mij toch wel verbaasd. Voetballend heeft hij zich heel erg ontwikkeld en hij heeft alles uit zijn carrière gehaald. Daar kan ik enkel bewondering voor hebben. In mijn ogen was Vadis ook een speler voor de top, ik vond dat echt een geweldige speler. Hij heeft een mooie carrière gemaakt, maar met veel ups en downs. Het had of zou – het kan nog steeds – een speler voor de Premier League moeten geweest zijn."

Hoe schatte je jezelf toen in?
"Mezelf? Ik speelde al bij Sevilla en het eerste jaar was er één met ups en downs. Ik had toen wel het gevoel om meer te gaan spelen en ik wilde dat ook per se.. Wanneer het lichaam protesteerde? Ik heb eigenlijk nooit veel last gehad van blessures en dat is eigenlijk bij Genk begonnen. Ik kende toen een redelijk stevige blessure en toen ben ik eigenlijk beginnen ‘knoeien’, zeg maar. Het was heel moeilijk om te stoppen, want het is niet enkel je beroep maar ook je passie. Dat was bijzonder moeilijk…"

Je was een pure rechtsbuiten die buitenom ging. Dat is wat verdwenen de afgelopen jaren, want het zijn steeds vaker spelers à la Eden Hazard die naar binnen komen die nu op de flank spelen
"Dat klopt, dat zie je minder en minder in het moderne voetbal. Als ik had blijven voetballen, dan had ik ook mee geëvolueerd. Als speler verander je ook, en het voetbal is ook zeer fysisch geworden. Dat gaat niet minder worden, denk ik. Meer echte atleten zoals Cristiano Ronaldo? Dat denk ik ook, ergens is dat mooi, want er is geen betere prof dan Ronaldo, maar er moet ook nog plaats zijn voor de frivole voetballer waarvoor iedereen naar het stadion komt."

België opent tegen Panama: iedereen verwacht minstens een halve finale. Leggen we niet te veel druk op de Rode Duivels?
"Ze kunnen die druk wel aan en ergens begrijp ik die hoge verwachtingen wel. Een WK is toch wel pas echt geslaagd als je met dit team de halve finale haalt. Als Nederland zo een team had, dan hadden ze al tien keer geroepen dat ze wereldkampioen zouden worden. Misschien moeten wij dat ook maar eens doen."

Arie Haan zei ons: "België heeft te veel goede spelers, ze zijn overal dé ster bij hun ploeg"
"De sfeer in het team is heel goed, dat hoor ik van iedereen. Dat is heel belangrijk, dat je elkaar dingen gunt en dat ze samen keihard willen werken. Ook al ben je een topspeler bij je team, je af en toe wegcijferen voor een ander kan het verschil maken om in pakweg de 90ste minuut de winnende treffer te maken tegen Duitsland. Dat het voetbal beter kan? België heeft genoeg spelers die het publiek aanspreken en bij momenten zullen we wel mooi voetbal gaan zien. Laten we ons hoofd echter niet breken over mooi voetbal, maar ons vooral op winnen focussen."



Jan Ceulemans stelde dan weer voor om Kompany en Vermaelen, door hun blessures, niet te laten spelen in de groepsfase
"Er zijn inderdaad een aantal jongens die met blessures sukkelen, ik hoop dat iedereen op tijd fit geraakt. Op een WK heb je continuïteit nodig, maar ik denk wel dat we over een fantastische achterhoede beschikken als iedereen fit is."

Velen spreken over de laatste kans voor deze generatie. Zie je dat ook zo?
"De laatste kans? Niet per se, maar misschien wel dé kans. Er zitten momenteel zoveel spelers in zo een goede periode in hun carrière en al die jongens zijn nu samen bij de nationale ploeg. Er zullen nog kansen komen, want jongens als Courtois, De Bruyne, Hazard en Lukaku zijn nog relatief jong, maar laten we die kans nu maar pakken.”"

Tot slot. Wie is voor jou de favoriet?
"Brazilië is toch wel sterk, Duitsland is er altijd bij en België, uiteraard. Marokko als revelatie? Die hebben een aantal zeer goede spelers en het zou tof zijn als zij iets kunnen bereiken. Ik ga alvast naar de WK-finale en hopelijk zie ik dan België aan het werk (lacht)."

LEES OOK: Annelien bekent aan Deschacht: "Moet echt kokhalzen"

Zou De Mul zonder blessures bij een Europese topclub hebben gespeeld?

Meest recent

Marseille krijgt belangrijke raad over transfer Vermeeren

Dinsdagavond maakte Olympique Marseille in de Champions League een einde aan een waanzinnige reeks. ...

11
11
'Anderlecht moet nog extra dokken voor Vazquez'

Bij Anderlecht komt er in januari mogelijk nog een nieuwe spits bij. Het vertrek van Kasper Dolberg ...

67
67
'Antwerp dicht bij nieuwe coach: nog één vraagteken'

Bij Antwerp viel vorig weekend het doek voor Stef Wils. Na een pijnlijke thuisnederlaag tegen rode ...

84
84
'Union heeft volgende knaltransfer al in vizier'

Union heeft zich dinsdagavond nog maar eens aan Europa laten zien. De landskampioen stuntte door met ...

76
76
Enorm contrast bij Club NXT: Preud'homme geeft verklaring

Woensdagavond gaat Club Brugge op zoek naar puntenwinst in de Champions League tegen Sporting CP. ...

138
138
'Genk krijgt enorme opsteker uit ziekenboeg voor Basel'

Het blijft voor KRC Genk een wisselvallig seizoen. Het ging vorig weekend nog maar eens onderuit, ...

95
95
'Pro League wijst voorstel DAZN af: plan-B ligt klaar'

DAZN deed dinsdag een bom ontploffen in het Belgische voetbal door het televisiecontract op te ...

539
539
'West Ham plant transferraid: Club en Union moeten vrezen'

In de Premier League beleeft West Ham een dramatisch seizoen. De traditieclub pakte in zijn eerste ...

113
113
TRANSFERUURTJE: 'Icoon terug bij PSV, Simeone kiest volgende club'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

129
129
Clement meteen onder vuur na mokerslag

Philippe Clement heeft voor een nieuwe uitdaging bij Norwich City gekozen. De oefenmeester werkte ...

111
111
Medewerker DAZN komt met zéér opvallende onthulling

DAZN blijft de gemoederen bezighouden. De rechtenhouder dropte een bom op het Belgische voetbal door ...

887
887
Galatasaray woest na Union SG: één speler afgemaakt

Union SG verraste vriend en vijand door in de heksenketel van Galatasaray te gaan winnen. De ...

257
257
Simeone speelt open kaart: volgende club al bekend

Diego Simeone is nog steeds de trainer van Atlético Madrid. Een clubicoon en een trainer die ...

69
69
'Nieuwe' smaakmaker voor Anderlecht: Hasi heeft er optie bij

Bij RSC Anderlecht haalden ze sinds januari heel wat jonge buitenlanders naar de club. Olivier ...

366
366
Stankovic doorbreekt de stilte over terugkeer naar Inter

Bij Club Brugge worden heel veel spelers gelinkt aan een toptransfer. Onder meer Aleksander ...

410
410
PSV stunt en haalt clublegende terug in huis

PSV is al jaren de nummer één in Nederland. De club lijkt ook dit seizoen weer af te ...

58
58
Kompany verbaast Europa: topcoach doet straffe bekentenis

Vincent Kompany neemt het met Bayern München vandaag op tegen Arsenal. Kunnen ze daar weer ...

142
142
BV verrast met stevige onthulling over Aster Nzeyimana

Gisterenavond was Aster Nzeyimana nog aanwezig in Istanbul, waar hij getuige was van de ...

51
51
'Uitgaande transfer bij Anderlecht: speler ontevreden'

Bij RSC Anderlecht gaan ze in januari de kern toch danig moeten afslanken. Olivier Renard en Tim ...

434
434
Geen beelden 16de speeldag? DAZN doet opmerkelijke zet

Komend weekend wordt de 16de speeldag van de Jupiler Pro League afgewerkt en daarin staan enkele ...

610
610
'Antwerp nadert nieuwe trainer: gesprekken met topkandidaat'

Antwerp FC staat komend weekend voor de loodzware verplaatsing op Club Brugge. De kans is klein dat ...

419
419
Club Brugge vs. Sporting: Vanhaezebrouck geeft favoriet

In de Champions League kruist Club Brugge woensdagavond de degens met Sporting CP. Een jaartje ...

296
296
Belgisch voetbal op zwart? Kijkers krijgen cruciaal nieuws

Komend weekend gaat de terugronde van de reguliere competitie in de Jupiler Pro League van start. De ...

454
454
Charlotte dropt bommetje bij Van Gucht: “Meer vrouwen?”

Ruben Van Gucht lijkt momenteel overal tegelijk te winnen. Gisteren wist hij alweer een aflevering ...

84
84
Niemand zag dit aankomen: Club Brugge choqueert Sporting

In Lissabon kijken ze vol ongeloof naar hoe Club Brugge plots één van de meest ...

303
303

Meer sportnieuws