Dank aan David: hoe Club Brugge & co profiteren van Gents record

1013
Dank aan David: hoe Club Brugge & co profiteren van Gents record

Een smaakmaker armer, maar een record – dat allicht een tijdje zal standhouden – rijker. Dat is de conclusie voor de Jupiler Pro League na de transfer van Jonathan David, die voor 27 en op termijn normaal gezien zelfs 32 miljoen AA Gent inruilt voor Lille. Een huzarenstukje waar voorzitter Ivan De Witte en CEO Michel Louwagie terecht maar wat fier op zijn, want zij steken de concurrentie zo de loef af met de duurste vertrekker aller tijden uit onze competitie. Al is er toch ook bij Club Brugge en co enige reden tot juichen.


Dan hebben we het niet over het feit dat de Buffalo's op louter sportief vlak uiteraard verzwakt zijn, zeker nu De Witte aangeeft dat de geïncasseerde som niet meteen aan een vervanger zal worden gespendeerd. Hoewel de titelkansen daardoor ontegensprekelijk een aanzienlijke deuk krijgen, blijven de forse ambities in de Ghelamco Arena overigens ongewijzigd. Niet geheel onterecht, want ondanks het kwaliteitsverlies zijn er daar in principe nog altijd genoeg alternatieven voorhanden om straks mee te kunnen strijden voor het kampioenschap. Al zullen ze niet alleen in Brugge, maar ook in Antwerpen, Luik, Genk, Anderlecht en Charleroi nu toch net iets minder schrik hebben van de Gentenaren.

ONGEZIENE OOGST
Aan de andere kant kijken Club en Genk vast argwanend toe hoe de financiële kloof die zij de laatste jaren hebben geslagen wat wordt gedicht. Op de rest van de rivalen bouwt AA Gent dan weer een voorsprong uit, want qua slagkracht op de mercato vestigt het zich meer dan ooit aan de top van het Belgisch voetbal. Al kan de verkoop van David wel nog zijn weerslag hebben op de verhoopte kwalificatie voor de Champions League, waar de kans om door te stoten tot de groepsfase – sowieso geen sinecure – nu een pak kleiner wordt. Ook de bijhorende miljoenen, die de zomer helemaal geslaagd kunnen maken, dreigen de Buffalo's zo dus te mislopen. De keerzijde van de medaille, zeg maar, net zoals de druk om voortaan geslaagde investeringen in een hogere categorie te doen. Club, Genk en Anderlecht kunnen ervan meespreken.



Het neemt niet weg dat De Witte terecht pronkt met de historische krachttoer van zijn club, naar goede Gentse gewoonte uiteraard geregeld met een helpend handje van de alomtegenwoordige Mogi Bayat. 's Lands meest bekende makelaar dreef de prijs zelfs ei zo na nog wat verder op door met een bod van 35 miljoen afkomstig uit Leeds aan te draven, wat de bevriende voorzitter zelfs eventjes deed dromen van een Engelse biedingsslag. Eens duidelijk werd dat David zelf zijn zinnen op Rijsel had gezet, trad de Iraniër dan weer op als bemiddelaar om daar alsnog het onderste uit de kan te slepen. Uiteindelijk werd dat volgens De Witte dus een gegarandeerde 32 miljoen, al mag Gent in afwachting van een volgende stap wel nog 'maar' 27 miljoen bijschrijven op de bankrekening. Hoe dan ook blijft het alvast een ongeziene oogst naar Belgische normen.

FELLAINI & TIELEMANS
De preses heeft dan ook gelijk wanneer hij het over de uitstraling op onze volledige competitie heeft, al is een 'doorbraak' misschien overdreven. Per slot van rekening werd de toon al meer dan 10 jaar geleden gezet, toen Marouane Fellaini voor bijna 22 miljoen van Standard naar Everton trok. Nadien zou het nog even duren voor iemand zelfs nog maar in de buurt kwam van dat toenmalige record, al werden bedragen hoger dan 10 miljoen – voorheen enkel voor Jan Koller, Daniel Van Buyten en Vincent Kompany neergelegd – zeker in Anderlecht steeds minder uitzonderlijk. Romelu Lukaku, Dieumerci Mbokani, Chancel Mbemba en Aleksandar Mitrovic bevestigden immers de status van de JPL als opleidingsliga, terwijl ook Club Brugge met Carlos Bacca en Genk met Sergej Milinkovic-Savic, Leon Bailey en Wilfred Ndidi alsmaar hoger mikten.



Nog volgens De Witte heeft AA Gent de lat nu hoger heeft gelegd voor ons land, wat inderdaad klopt. Toch verdient ook die uitspraak enige nuance, want samen met de algemene inflatie van de markt zorgde Youri Tielemans daar drie jaar geleden al voor door voor 25 miljoen van Anderlecht naar AS Monaco te trekken. Sindsdien nam het aantal transfers boven de 10, 15 en soms zelfs 20 miljoen enorm toe, met voorbeelden in Luik (Razvan Marin en Moussa Djenepo) en Brussel zelf (Leander Dendoncker). Vooral in Genk (Ruslan Malinovskyi, Leandro Trossard en Ally Samatta) en Brugge (José Izquierdo, Marvelous Nakamba en Arnaut Danjuma) dikten de kassa's echter razendsnel aan, waarbij Club met Wesley Moraes zelfs Tielemans evenaarde. Met wat geluk kan Genk naar verluidt in de toekomst nog Sander Berge aan dat duo toevoegen.

PRIJZIG PRECEDENT
Zelfs zonder bonussen worden ze hoe dan ook allen overtreft door David, zij het vooralsnog met een kleine marge. Waar we het bij 35 of 40 miljoen zonder twijfel over een nieuwe standaard zouden hebben, lijkt dat gezien de sommen die de laatste tijd sowieso al circuleerden dus ietwat overdreven. Een trend waar trouwens ook kleinere clubs als Eupen (Henry Onyekuru), Zulte Waregem (Soualiho Meïté), KV Mechelen (Hassane Bandé), STVV (Takehiro Tomiyasu) en vooral Charleroi (Victor Osimhen) af en toe van profiteren, net zoals pakweg KV Kortrijk dat nu met Terem Moffi hoopt te doen. Wat dat betreft slaagt De Witte wél de nagel op de kop, want door voor zijn goudhaantje in het post-coronatijdperk de hoofdprijs te vragen – én vooral ook te krijgen – zet AA Gent inderdaad een belangrijk precedent neer voor onder meer de Kerels.



Aan de top bewezen, naast Osimhen, onder andere Timo Werner en Leroy Sané al dat de financiële kraters die het virus sloeg best meevallen. Van de vermeende dip op de internationale transfermarkt is alleszins vrij weinig sprake, want daar gaan de centen dus nog altijd vlot over de toonbank. Tenminste voor kleppers, wat evenwel nog niet betekende dat teams uit de grote competities even happig waren om grof geld in de JPL te spenderen. Ondanks het gevestigd statuut als doorverkoopcompetitie en de vele succesverhalen die daaruit voortvloeiden, is een voltreffer bij een dure aankoop in ons land tenslotte geen garantie. De vraag was dus of ploegen in de nieuwe realiteit nog bereid waren om die gok te nemen zonder een aanzienlijke korting te eisen. Nu de baanbrekende deal voor David eindelijk helemaal rond is, lijkt het antwoord volmondig 'ja'.

DE LES VAN DAVID
Een signaal dat dus ook goed nieuws is voor Club Brugge, dat een soortgelijk akkoord zoekt voor Emmanuel Dennis. Al beseft Blauw-Zwart allicht dat het, in tegenstelling tot de rivaal uit Gent, mogelijk wél een beetje water bij de wijn moet doen. Per slot van rekening blijft de aanvaller van een iets minder kaliber dan David, al is ook hij naar verluidt grof wild doorheen Europa. Gesterkt door het bedrag dat de Canadees opbracht, mag Club nu dus misschien alsnog mikken op de jackpot. Hetzelfde geldt voor een eventuele verkoop van Krépin Diatta, die ondanks zijn recente wanprestaties wel liefst aan boord wordt gehouden. Net zoals Genk bij voorkeur Joakim Maehle en Jhon Lucumi niet laat vertrekken. Mocht het toch nog tot onderhandelingen komen, staan ze in Jan Breydel en de Luminus Arena sinds dinsdag alvast weer iets sterker in hun schoenen.



Een stelling die vanzelfsprekend tevens opgaat voor Antwerp mocht het willen cashen op Aurélio Buta, of zelfs voor Didier Lamkel Zé nog wat hoopt te vangen, terwijl Standard sterkhouders zoals Samuel Bastien en Selim Amallah evenmin voor een prikje moet laten gaan. Hoewel het lozen van overbodige pionnen wél een pak lastiger werd, zeker indien ze zoals in Anderlecht over een veel te vet contract beschikken, lijkt de les van David immers dat kwaliteitsvolle spelers daarentegen nog steeds in trek blijven. Én ook vandaag nog altijd een flinke duit mogen kosten. Of de lat nu werkelijk met meer dan slechts een fractie opschoof, wat overigens niets afdoet aan het geleverde werk in Gent, zal in de toekomst moeten blijken. Als de Buffalo's nu al één ding bewezen, is het echter vooral dat ze in het heden zeker niet te laag mag worden gelegd.

LEES OOK: Ferme opsteker KAA Gent ondanks eerste puntenverlies

Hoe lang denkt u dat David zijn record zal behouden?

Meest recent

'Anderlecht wijzigt koers: Bruno dumpt Neerpede-boys'

De afgelopen jaren teerde RSC Anderlecht vooral op de doorstroming van onderaf, in die mate zelfs ...

54
54
'Plottwist bij Club Brugge: sterkhouder maanden out'

Met een 15 op 18 begon Club Brugge niet onaardig aan het seizoen, maar toch barst het van de ...

123
123
Scheidsrechters onder vuur: Lardot dreigt met sancties

Afgelopen weekend stond in de Jupiler Pro League alweer de zesde speeldag op het programma. Naar ...

46
46
Club Brugge vloekt: volgend slachtoffer blessuregolf

Zondag komt KRC Genk nog over de vloer, maar ondanks de al bij al geslaagde competitiestart kijkt ...

101
101
Coucke ziet nieuwe storm losbarsten aan Belgische kust

Het zomerse plaatje aan de Belgische kust krijgt een opvallend staartje. Wat voor heel wat ...

113
113
'Bayern doet Kompany watertanden: droomtransfer in 2027'

Bayern München heeft een opvallend rustige zomermercato achter de rug. Maar de club van coach ...

151
151
Selectie Van Bommel: deze acht 'nieuwe' namen staan klaar

Eind deze week is het zover, dan maakt kersvers bondscoach Mark van Bommel zijn eerste selectie ...

1174
1174
Opvolger Vanaken: Club-leiding krijgt immense transferjob

Club Brugge won zondagmiddag met 3-1 van Antwerp FC terwijl aanvoerder Hans Vanaken geblesseerd in ...

427
427
Nieuw Anderlecht-duo zakt door ijs: "Dan beter de jongeren"

RSC Anderlecht haalde tijdens de voorbije zomermercato een elftal verse krachten in huis. Een aantal ...

233
233
Courtois bloost: Real maakt keepersstatement op mercato

Thibaut Courtois is ook dit seizoen weer van cruciaal belang van Real Madrid. De Spaanse grootmacht ...

267
267
‘Leko stunt met onmogelijke comeback bij Club Brugge’

Bij Club Brugge ligt plots een comeback op tafel die vijf weken geleden nog compleet ondenkbaar ...

622
622
'Bruno hakt knopen door: drie wissels bij Anderlecht'

Na de zuinige zege tegen KV Mechelen richt RSC Anderlecht de blik op Europa League, waar het ...

372
372
Leko moet puzzelen: debutant aan aftrap bij Club Brugge?

Club Brugge won zondag met 3-1 van Antwerp, maar net zoals enkele dagen eerder tegen Aston Villa ...

291
291
Club-fan Julie Vanloo grijpt iedereen naar de keel

Het ene moment lijkt alles nog mogelijk, even later blijft vooral de pijn over. Voor Julie Vanloo en ...

207
207
AA Gent deelt heuglijk nieuws: goudhaantje tekent bij

Na het 1-1 gelijkspel in Genk is AA Gent zijn perfect rapport kwijt, maar met een 16 op 18 zijn de ...

122
122
'Club Brugge dumpt Sommer: vervanger al in wachtkamer'

Club Brugge boekte zondag een 3-1 zege tegen Antwerp, maar dat leek achteraf slechts bijzaak. ...

709
709
Ruben Van Gucht onthult verrassende reden na plotse exit

Ruben Van Gucht heeft een drukke periode achter de rug. De VTM presentator is momenteel volop te ...

103
103
Hoe Club Brugge én Sommer één pion keihard missen

Yann Sommer werd afgelopen zomer door Club Brugge met grote trom binnengehaald. Enkele weken later ...

556
556
Degryse voorspelt: "Als Kompany dat zou doen..."

Marc Degryse is onder de indruk van de stormachtige ontwikkeling van Vincent Kompany als trainer. De ...

214
214
Verrassende vervanger voor Overmars bij Antwerp?

Toby Alderweireld ziet voor zichzelf op termijn mogelijk een rol weggelegd in het sportieve beleid ...

1113
1113
Zulte Waregem trots: "Voor altijd legendes van de club"

Bij Zulte Waregem kijken ze met trots terug op het parcours van Jeppe Erenbjerg en Daniel Opoku. De ...

105
105
Delorge looft ploegmaat: "Enorm veel kwaliteiten"

AA Gent is met een 16 op 18 voortreffelijk aan het seizoen begonnen. Gaan de Buffalo's eindelijk nog ...

95
95
Degryse met slecht nieuws voor JPL-topclub: "Geen titel"

Club Brugge en Union SG zullen ook dit jaar voor de titel strijden. Daarachter is het afwachten hoe ...

1247
1247
"Pure horror"-Kat Kerkhofs legt pijnlijke waarheid bloot

Kat Kerkhofs en Dries Mertens vormen al jaren één van de bekendste showbizzkoppels van ...

76
76
'Ajax wil alsnog toeslaan met grote transfervrije naam'

Ajax kende een zeer ambitieuze zomermercato. De Amsterdammers gaan voluit voor een eerste titel in ...

78
78

Meer sportnieuws