Implosie van de markt: transfergevolgen voor de G6

door
Implosie van de markt: transfergevolgen voor de G6

Een daling van in totaal ruim negen miljard aan marktwaardes. Dat is volgens het toonaangevende Transfermarkt de financiële impact van de coronacrisis op de voetballerij. Ook de Jupiler Pro League, waar veel clubs leven van lucratieve transfers, deelt in de klappen en ziet al haar goudhaantjes dalen in waarde. Al biedt dat in sommige gevallen net onverhoopte kansen. Wij namen de gevolgen op de aanstaande mercato voor de traditionele G5 plus Antwerp onder de loep.


CLUB BRUGGE
Ploegen die de afgelopen jaren goed werk leverden, staan vandaag sterk in hun schoenen en kunnen straks adus een slag slaan op de transfermarkt. De wet van de sterkste, zeg maar, die absoluut opgaat voor Club Brugge. De nakende landskampioen beschikt over voldoende middelen om na de break de normale gang van zaken snel weer op te pikken, al ging Vincent Mannaert sowieso geen drukke zomer tegemoet. De huidige kern zit goed in elkaar, kent geen aflopende contracten en heeft dus alleen hier en daar nog wat finetuning nodig. Zelfs voorin zullen na het vertrek van huurlingen Percy Tau en Mbaye Diagne nog genoeg opties voorhanden zijn, zeker indien Kaveh Rezaei een nieuwe kans wordt gegund.



Hoewel hij nog altijd aan heel wat teams gelinkt wordt, is het bovendien nog maar de vraag of Club de verhoopte centen voor Emmanuel Dennis vangt. Een extra jaar zat voor beide partijen alvast niet in de plannen, mede omdat de wispelturige spits maar tot 2022 vastligt. Afwachten dus of Blauw-Zwart hier moet settelen voor minder, iets wat voor Krépin Diatta dan weer niet aan de orde is. De winger is tot 2024 aan Club verbonden en staat haast overal op de radar, dus zonder jackpot blijft hij gewoon op post. De kans dat iemand voor Hans Vanaken komt aankloppen ligt ook weer wat lager, terwijl onder andere Clinton Mata net een buitenkans wordt voor grotere clubs op zoek naar goedkope versterking.

KAA GENT
De transferzomer van KAA Gent beloofde uiteraard rond de verkoop van Jonathan David te draaien, de Canadese goudklomp die de Buffalo's een Belgische recordsom moest opbrengen. En, implosie van de markt of niet, dat mits een transfer ook vandaag allicht nog steeds zal doen. Volgens TM daalde zijn waarde dan wel naar 22,5 miljoen, met zoveel topclubs in de rij is het slechts een kwestie van tijd voor iemand met het grote geld komt zwaaien. Al zal 30 miljoen in het huidige klimaat misschien net iets te hoog gegrepen zijn. Toch geldt hier dezelfde bemerking als bij Diatta: vermits David nog tot 2023 onder contract staat, kan Gent hem bij het uitblijven van een topbod ook simpelweg nog wat langer houden.



Wie weet is het stiekem zelfs het scenario waar Michel Louwagie op hoopt, want een jaar extra in de Ghelamco Arena kan zowel sportief áls financieel nog een meerwaarde opleveren. Al liep dat plannetje ooit wel verkeerd met Moses Simon. Die andere potentiële vertrekker, Roman Yaremchuk, lijkt nu dan weer zeker nergens heen te zullen gaan. Onthoofd zullen de troepen van Jess Thorup dus niet worden, iets wat in januari nochtans nog duchtig gevreesd werd. Het blijft wel uitkijken voor interesse in Elisha Owusu, maar voor het overige lijkt ook de Gentse selectie grotendeels compleet. Mogelijk kunnen de Buffalo's profiteren van de chaos bij andere ploegen om een paar broodnodige Belgen toe te voegen.

ANTWERP
Ook op de Bosuil gaat de crisis schijnbaar onopgemerkt voorbij. Antwerp verlengt verbintenissen, licht opties en werkt verder aan de opbouw van een nieuwe tribune alsof er niets aan de hand is. Al viel over de grootste twee vissen, Dieumerci Mbokani en Sinan Bolat, wel nog geen nieuws te rapen. Gezien de toestand van vandaag lijkt het echter alleen maar waarschijnlijker dat de ervaren rotten aan boord zullen blijven, terwijl Southampton hopelijk de prijs voor defensieve steunpilaar Wesley Hoedt gevoelig laat zakken. Vermoedelijk wordt ook met diens partner Dino Arslanagic en Steven Defour alsnog over een verlengd verblijf gepraat, voor Kevin Mirallas lijkt het verhaal in Antwerpen over en uit. Alhoewel.



De ex-Rode Duivel kon het vooral moeilijk vinden met Laszlo Bölöni, die evenwel leek te hinten op zijn afscheid. Wie weet wordt Mirallas onder een andere trainer, zij het vanzelfsprekend aan verminderde voorwaarden, dus wel een nieuwe kans gegund. Voor Didier Lamkel Zé zal dan weer niemand staan springen, Aurélio Buta blijft allicht wél goed in de markt liggen. Met Robbe Quirynen staat daar echter al een opvolger uit de eigen jeugd klaar, dus ondanks de dreigende duiventil heeft Antwerp haar zaken toch prima op orde. Voor een terugkeer van Mbokani naar Anderlecht hoeft het alvast niet meer te vrezen, op zich al het grootste gewin. Verder kan de Great Old zélf op jacht gaan bij clubs in geldnood.

STANDARD
Voorlopig behoort Standard tot die laatste categorie, want de Rouches werden door licentiecommissie zowaar zelfs teruggezet naar Tweede Amateur. Een verrassend verdict dat door het BAS wellicht nog tenietgedaan zal worden, maar dat het met de boekhouding op Sclessin niet al te rooskleurig gesteld is mag duidelijk wezen. Nochtans pakten de Luikenaars in de zomer nog zwaar uit door de inkomsten op Moussa Djenepo en Razvan Marin meteen opnieuw te investeren, al bleek het merendeel van die aanwinsten vooralsnog geen succes. Dat in de winter zowel Renaud Emond als Paul-José Mpoku voor bescheiden bedragen mochten beschikken, was een teken aan de wand over de gebrekkige financiën.



Mogelijk valt het een en ander te wijten aan de deal met Inter rond Zinho Vanheusden, met circa 12 miljoen de duurste inkomende transfer ooit in ons land. Al ging het vooral om een handig Financial Fair Play-foefje opdat de Milanezen Romelu Lukaku in huis konden halen. In 2021 zou de verdediger dan voor een al dan niet verplichte optie van 15 tot 18 miljoen terugkeren naar San Siro, een simpele zes miljoen winst voor de Luikenaars. Na een mindere campagne en de huidige crisis is Vanheusden echter nog maar 13,5 miljoen waard. Terwijl voelt ook Inter de klappen van het virus, dus het is niet ondenkbaar dat zij vanonder de afspraak muizen. En Standard zo met een toch wel érg dure verdediger opzadelen.

KRC GENK
Corona of geen corona: in de Luminus Arena hoopten ze hun huiswerk voor deze zomer grotendeels al af te hebben. Niet omdat KRC Genk zoals Club Brugge of AA Gent een goede campagne achter de rug heeft, maar wel omdat het nog meer dan Standard al stevig in de buidel tastte in de voorbije twee mercato's. Al bleken die investeringen tot dusver geen waardige opvolgers te zijn voor de kwaliteit die de deur uitwandelde. De kans bestaat dat Joakim Maehle en Jhon Lucumi zich straks bij dat rijtje vertrekkers voegen, want beide verdedigers worden ondanks hun vrij wisselvallige vorm al een tijdje intensief gevolgd. Met hun relatief goedkope prijskaartje zullen zij komende zomer vast in trek zijn.



Achterin, en dan vooral op de backs, mag er dus misschien nog wel wat bij, maar verder is het vingers kruisen voor minder blessures. En de ontwikkeling van spelers als Stephen Odey, Benjamin Nygren en winteraankopen Mats Daehli en Kristian Thorstvedt. Dure aankopen als Théo Bongonda, Paul Onuachu en Patrik Hrsovosky, die ook allen stappen moeten zetten, zullen dan ook wellicht achterwege blijven. Hoewel het budget de Limburgers wel zou toelaten een nieuw gokje te wagen. Desalniettemin gaat Dimitri de Condé vooral weer op zoek naar iets goedkopere goudhaantjes, om later met veel winst door te verkopen. De stiel waar de technisch directeur per slot van rekening het best in blijft.

RSC ANDERLECHT
Eindigen doen we met RSC Anderlecht, dat in tegenstelling tot Standard wél een licentie kreeg maar toch diepere putten te vullen heeft. Hoewel de Brusselaars hun rode cijfers liever op allerhande andere manieren weg zouden werken, kan Mannaert wel eens gelijk krijgen dat de aartsrivaal dan maar een paar van haar geprijsde jonkies van de hand moet doen. Jérémy Doku zal alleszins ook in het huidige klimaat grof wild blijven, net zoals Sambi Lokonga vast nog altijd heel wat miljoenen kan opleveren. Verder zou Hendrik Van Crombrugge op uiterst korte termijn toch een aanzienlijk rendement kunnen genereren. Tot slot is het hopen op een degelijke aanbieding voor Francis Amuzu en/of Elias Cobbaut.



Met uitzondering van die twee laatsten staat Anderlecht afkerig tegenover elk van die transfers, maar ze zouden wel stuk voor stuk meer zoden aan de dijk brengen dan de opportunistische poging om de Europese vetpotten te herverdelen. Al is het verre van het ideale moment om te cashen, want anders dan pakweg David of Diatta hebben de RSCA-talenten al bij al nog maar weinig bewezen. Alleen Doku en Lokonga zien we zo al een bedrag opbrengen dat hun werkelijke waarde enigszins reflecteert, voor Yari Verschaeren en co lijkt het zeker nog te vroeg. In omgekeerde richting gaat Peter Verbeke op zoek naar goedkopere alternatieven van maximum 2,5 miljoen. En duimt hij allicht voor de doorstroming van alweer een nieuwe generatie uit Neerpede.

LEES OOK: 'Trainerswending Anderlecht: Taravel krijgt voorwaarde'

Wie zal volgens u de zwaarste gevolgen ondervinden van de huidige crisis?

Meest recent

Vanaken en Mignolet gaan voor megastunt: "Dan kan alles"

Club Brugge maakte er weer een geweldige Europese avond van. Het speelde 3-3 tegen Atlético ...

9
9
De Condé: "Kans groot dat hij KRC Genk verlaat"

Bij KRC Genk lopen heel veel spelers in de kijker. Head of Football Dimitri De Condé heeft ...

32
32
Spaanse pers ziet tal van uitblinkers bij Club Brugge

Club Brugge maakte er weer een geweldige Europese avond van in het Jan Breydelstadion. Ze speelden ...

81
81
'Anderlecht krijgt gigantische opdoffer te verwerken'

RSC Anderlecht is op zoek naar een opvolger voor de ontslagen Besnik Hasi. De Brusselaars hebben ...

106
106
Leko baalt: Club met grote tegenvaller naar Madrid

Club Brugge speelde 3-3 tegen Atlético Madrid. Dat was al bij al een correct resultaat in het ...

94
94
Fiere Verhaeghe maakte brandhout van arbitrage: "Aan de rust ..."

Club Brugge is een historische avond rijker in de Champions League. Na een spectaculaire comeback ...

214
214
Club zege ontnomen tegen Atlético? Analisten vellen verdict

Club Brugge KV heeft woensdag opnieuw voor een straffe prestatie in de Champions League gezorgd. Zo ...

331
331
Waanzinnige UCL-stunt Bodo/Glimt, peperdure slipper Arsenal

In de Champions League staat een finalist van vorig seizoen op de rand van de uitschakeling in de ...

55
55
Jan Breydel davert! Club laat Atlético sprakeloos na comeback

Club Brugge heeft zijn kansen op de 1/8ste finales van de Champions League gaaf kunnen houden. In de ...

258
258
'Trainerswending Anderlecht: Taravel krijgt voorwaarde'

RSC Anderlecht zou in grote lijnen rond zijn met zijn beoogde nieuwe trainer Alfred Schreuder. Maar ...

394
394
Code rood voor bondscoach Garcia: "Een catastrofe!"

Nog exact 115 dagen te gaan en het wereldkampioenschap 2026 wordt officieel op gang getrapt. Maar ...

590
590
"Pure diefstal" - Club-fans furieus na dubbele penaltyfase

Club Brugge KV beleefde woensdagavon een tegenvallende start van de Champions League-partij tegen ...

259
259
Rampscenario Club: Atlético profiteert van pijnlijke penalty

Club Brugge kruiste woensdagavond in de Champions League de degens met Atlético Madrid. Maar ...

59
59
Sneijder vernietigend na Benfica-Real: "Zó kinderachtig"

Het Champions League-duel tussen SL Benfica en Real Madrid heeft heel wat stof doen opwaaien. Zo ...

184
184
UCL: Newcastle haalt sloophamer boven, sterspeler scoort 4 keer

Deze week worden de heenmatchen in de tussenronde van de Champions League afgewerkt. In ...

21
21
'Alle remmen los bij City: volgende PL-ster op komst'

Manchester City liet tijdens de voorbije wintermercato opnieuw de nodige milljoenen rollen voor de ...

131
131
Gheysens razend: Kindermans gooit bom bij Anderlecht

RSC Anderlecht zet vol in op een schokwending rond Jean Kindermans. Paars-wit wil hem terug naar ...

1346
1346
Club slikt enorme domper, Atletico op volle sterkte

Club Brugge hoopt opnieuw de achtste finales in de Champions League te halen, maar daarvoor zal het ...

100
100
'Anderlecht overweegt enorme trainersverrassing'

Het blijft bij Anderlecht wachten op witte rook over een nieuwe trainer. Paars-Wit had gehoopt om ...

626
626
Lavia met opvallende tool snel weer op topniveau?

Het is intussen alweer bijna vier maanden geleden dat we Roméo Lavia nog eens op een ...

59
59
'Blessuregolf Standard deint uit: weer dubbele opdoffer'

Standard zal hopen dat het in de laatste vijf wedstrijden van de reguliere competitie alsnog een ...

134
134
Competitie of Europa? Hayen duidt prioriteit aan

Woensdagavond zijn alle ogen gericht op Club Brugge in de Champions League, maar ook KRC Genk is nog ...

167
167
Beerschot moet aan de bak: leegloop op Kiel?

Beerschot mag nog altijd dromen van promotie naar de Jupiler Pro League, al heeft het vorig weekend ...

174
174
Club Brugge-speler ontsnapt op ongeziene wijze aan schorsing

Club Brugge moet woensdagavond alweer aan de bak in de Champions League. Ondanks de ...

289
289
AA Gent krijgt geweldige opsteker voor laatste rechte lijn

Nog vijf speeldagen resten er in de reguliere competitie van de Jupiler Pro League en daarin lijkt ...

161
161

Meer sportnieuws