Bloedbad in België: rollende koppen leggen nood aan hervorming bloot

1522 stemmen
Bloedbad in België: rollende koppen leggen nood aan hervorming bloot

Dat vandaag heel wat profclubs voorlopig naast hun licentie grepen, is uiteraard geen verrassing. Toch trad de commissie bijzonder streng op. Drie eersteklassers dreigen teruggezet te worden naar de Amateurreeksen, terwijl in 1B maar liefst de helft van de acht teams in vieze papieren zit. Wat zijn nu zoal de mogelijke gevolgen van dat harde besluit?


Zoals verwacht ontving KV Oostende een negatief advies van de Pro League, maar dat de Kustboys het gezelschap zouden krijgen van Moeskroen en Standard was minder ingecalculeerd. Op Le Canonnier zijn ze intussen desalniettemin wel gewend aan de haast jaarlijkse strijd tegen de licentiecommissie, wat de Rouches betreft kwam het verdict dan weer als een donderslag bij heldere hemel. Een van de traditionele topclubs uit het Belgische voetbal dreigt zo plots te verdwijnen, Charleroi zou prompt zelfs overblijven als de enige 1A-ploeg in Franstalig België.

2 STIJGERS, 7 AFVALLERS
Vanzelfsprekend gaan al deze benadeelden straks in beroep tegen hun lot, meer zelfs: Oostende vecht ook nog altijd de licentie van Anderlecht aan. De constructie rond Wouter Vandenhaute mag volgens de Pro League dan wel geen probleem vormen, KVO vindt dat de invloed van RSCA-voorzitter Marc Coucke binnen zijn ex-club na de afgesprongen overname werd blootgelegd. Nu met Standard reeds een eerste groot huis in het vizier werd genomen, wachten ze in het Lotto Park ongetwijfeld dus toch nog een maand lang met een bang hartje af. Ten laatste dan neemt het BAS een definitieve beslissing.



Indien de huidige veroordelingen bekrachtigd worden, zit ons voetbal met een probleem. Ook Virton, Roeselare, Lokeren en Lommel zijn op dit moment immers virtueel profclub af. Daartegenover kregen Deinze en RWDM als enige amateurclubs groen licht om de omgekeerde stap naar het profstatuut te maken. Amper twee stijgers voor zeven afvallers dus, wat maakt dat de Pro League in theorie vandaag nog maar 19 leden telt. Zelfs niet genoeg om het idee van Club Brugge-voorzitter Bart Verhaeghe, met 20 profteams op het hoogste niveau en daarna direct de sprong naar amateur in tweede klasse, te realiseren.

NEUS OP DE FEITEN
Vanzelfsprekend valt nog af te wachten wie uiteindelijk effectief het nekschot krijgt, al maakt de impact van het coronavirus de situatie er alleen nog maar onzekerder op. Toch kunnen we ons maar moeilijk voorstellen dat Standard haar zaakjes niet genoeg op orde krijgt om een daadwerkelijke degradatie naar Tweede Amateur te ontlopen. Ook Moeskroen rekent er nog op om via een crisisbudget de dans andermaal te ontspringen, maar dat de toestand op heel wat plaatsen precair is mag duidelijk wezen. Net zoals de nood aan een nieuwe hervorming van ons voetbal zich meer dan ooit op lijkt te dringen.



Recent toonden we ons nog voorstander van het unieke competitieformat in de Jupiler Pro League, met 16 ploegen en play-offs. Een formule die in 2009 in het leven werd geroepen, maar altijd al door sommigen ter discussie werd gesteld. Daaraan hangt sindsdien echter ook het gedrocht van 1B vast, wat het totaal aantal profclubs in België tot 24 deed oplopen. Een onhoudbare overdaad, zo lijkt nu, want de overvloed aan financiële problemen loopt stilaan de spuigaten uit. Nooit eerder zaten zó veel teams in het rood, zo drukte na de coronacrisis nu ook de licentiecommissie ons hard met de neus op de feiten.

VAN DERDE NAAR EERSTE? 
Dat flink wat ploegen die wél hun licentie verkregen aan de artificiële beademing van een buitenlandse investeerder hangen, sterkt alleen maar het vermoeden dat 24 profclubs simpelweg teveel is. Of toch zolang er al te kwistig wordt omgesprongen met budgetten en salarissen. Elk jaar krijgt het BAS zo wel één of meerdere dossiers voorgeschoteld, maar nu oogt de stapel dus toch bijzonder dik. Tel daarbij de twijfel over het verder verloop van de competitie, plus alle financiële gevolgen die de coronacrisis met zich meebrengt, en we verstaan waarom Verhaeghe en co hun kans schoon zien om wat te veranderen.



De preses van de nakende landskampioen wordt alvast gesteund in zijn mening dat in het Belgisch voetbal slechts ruimte is voor 20 profclubs. Die volgens hem dan allen op het hoogste niveau aan moeten treden. Zoals gezegd kregen nu zelfs maar 19 teams hun licentie, maar stel dat Standard als enige dat besluit omgebogen krijgt ligt de weg ineens open om dat format volgend seizoen – al dan niet tijdelijk – al toe te passen. In Deinze en Molenbeek zouden ze alvast een serieus gat in de lucht springen, want beide derdeklassers zouden in dat geval prompt rechtstreeks naar het hoogste niveau mogen promoveren.

GROTE GEVOLGEN
Ook Beerschot en OH Leuven voegen zich dan allebei bij de grote jongens, wat maakt dat de tweede promotiefinale overbodig zou worden. Voorstanders van de definitieve competitiestop wrijven zich na het licentieverdict dan ook in de handen, Waasland-Beveren voorop. Op de Freethiel zien hun kans namelijk schoon om in eerst klasse te mogen blijven, want maar liefst drie 1A-clubs staan op de rand van de afgrond. Indien minstens een van hen zijn vel niet weet te redden, mogen de Waaslanders op hun beide oren slapen en heeft het afwerken van de laatste speeldag ook voor hen geen zin meer.



Mocht Standard wegvallen, komt er trouwens ook weer een Europees ticket vrij. Dat gaat volgens de huidige stand in theorie dan naar KV Mechelen, tenminste: indien Malinwa ditmaal wél door de UEFA toegelaten wordt. Zo niet kan KRC Genk, samen met Anderlecht op dit moment een van de weinige clubs die de actie nog wil hervatten, zelfs nog lachende derde worden. Uiteraard kan de situatie tegen het definitieve oordeel van het BAS er alweer anders uitzien, al ziet het er niet meteen naar uit dat de bal binnen een maand alweer aan het rollen gaat. Noch dat de stekker er dan al van bovenaf is uitgetrokken.

KOPPEN ROLLEN
Op eigen houtje de jaargang vroegtijdig besluiten, zal dan weer pas kunnen eens alle kaarten geschud zijn. Al kan het zoals gezegd dan wel plots razendsnel gaan, afhankelijk van wie zijn licentie al dan niet beet heeft. 16, 18 of 20 clubs, in elk van deze scenario’s eventueel met Waasland-Beveren, OH Leuven, Beerschot én misschien ook Westerlo op het hoogste niveau, en een hervormde of zelfs geschrapte Proximus League: alles is vandaag nog mogelijk. Slechts één ding lijkt hoe langer hoe meer vast te staan: het Belgisch voetbal kan een nieuwe hervorming opperbest gebruiken. In die zin kwam de coronacrisis enigszins niet eens zo ongelegen om alle ongezonde structuren nog eens pijnlijk bloot te leggen. En biedt de huidige chaos de uitgelezen kans om een aantal koppen die al langer op het kapblok liggen eindelijk te laten rollen.

LEES OOK: ‘Standard wil nog uitpakken met bekende naam’

🚀 FC Olympia Beerschot Wilrijk-fans lezen nu:

Beerschot laat floptransfer vertrekken
Beerschot laat floptransfer vertrekken
63

Hoeveel van de 7 gebuisde clubs zullen volgens u alsnog hun licentie krijgen?

Meest recent

Laatste stuiptrekking Infatino? Crisismeeting afgekondigd

Gianni infantino bevindt zich in steeds nauwere schoentjes. Volgens de laatste berichten heeft de ...

16
16
'Anderlecht grijpt nu ook naast Amerikaans toptalent'

De zoektocht naar versterking voor de flanken blijkt voor Anderlecht een werk van lange adem. Het ...

72
72
'KV Mechelen ziet nog goudhaantje vertrekken'

KV Mechelen hield zich deze zomer tot dusver vrij rustig op de transfermarkt. Met Corbanie, Praet en ...

66
66
'Spraakmakende transfer Salah is helemaal rond'

Mohamed Salah zorgde enkele maanden geleden voor een schokgolf door aan te kondigen dat hij deze ...

52
52
Union blijft positief: "Dat biedt perspectief"

Union heeft nog werk aan de winkel als het de league phase van de Champions League wil halen. Het ...

51
51
CL: Domper Lyon, draw tussen volgende Union-tegenstanders

Niet alleen Union kwam dinsdagavond in actie in de derde voorronde van de Champions League. Er ...

50
50
Enorme domper: Union laat gouden uitgangspositie nog liggen

Union zal dinsdagavond  een zuur gevoel overhouden aan zijn eerste belangrijke opdracht van het ...

159
159
Beerschot laat floptransfer vertrekken

Beerschot deed het vorig seizoen met een fel vernieuwde kern uitstekend, maar greep uiteindelijk net ...

63
63
'PSG geeft niet af in strijd om Godts'

Ondanks een ijzersterk seizoen bij Ajax, greep Mika Godts naast een plaats in de WK-selectie van de ...

124
124
'Anderlecht schiet nu toch in actie en legt bod neer'

Nu ook de start van het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro League bijna van start gaat, wordt het voor ...

557
557
Exit Overmars bij Antwerp? TD plots mysterieus

Bij Royal Antwerp FC is er eindelijk duidelijkheid over de nieuwe bazen. De club kan nu eindelijk ...

550
550
'Ex-speler Bayern naar Beveren, verdediger vertrekt'

Het begint stevig te bewegen bij SK Beveren. De Waaslanders zijn zeer actief op de transfermarkt en ...

172
172
‘Miljoenenbom Club Brugge: angst voor totale flop groeit’

Club Brugge telt een monsterbedrag neer voor Han-beom Lee. De Zuid-Koreaan moet er meteen staan, ...

641
641
STVV heeft er verrassende 'aanwinst' bij

Bij STVV hebben ze al een aantal nieuwe spelers aangetrokken, maar de Kanaries zijn zeker nog niet ...

41
41
'Drie JPL-clubs strijden om nieuwe sensatie'

Maanden geleden meldden we jullie al dat er in Hongarije een speler actief is die op de radar was ...

124
124
De Meyer sluit vertrek sterkhouder STVV niét uit

Bij STVV zagen ze een aantal sterkhouders de club verlaten, maar mogelijk stopt het daar nog niet ...

64
64
Club Brugge strikt Potts: dit mogen de fans verwachten

Club Brugge heeft met Freddie Potts een nieuwe verdedigende middenvelder aangetrokken. Hij komt over ...

402
402
Antwerp heeft volgende toptransfer helemaal beet

Royal Antwerp FC heeft nog een volgende aanwinst weten te strikken. De Great Old maakte zopas bekend ...

210
210
'Anderlecht keert kar: verguisd duo krijgt laatste kans'

Niet alleen op inkomend vlak is er nog heel wat werk aan de winkel bij RSC Anderlecht, zelf moeten ...

647
647
Jaecques licht taken Vandenhaute toe: "Antwerp 2.0"

Er waait een frisse wind bij Antwerp, dat dinsdag zijn kersverse hoofdcoach Marvin Compper ...

239
239
'Anderlecht all-in: Sibierski breekt spaarvarken open'

Nu de competitiestart met rasse schreden nadert, lijkt RSC Anderlecht van plan om een tandje bij te ...

784
784
'Plottwist bij Club Brugge: knaltransfer van de baan'

Club Brugge hoopt nog minstens één winger aan te werven, en dan is het huiswerk ...

964
964
Ruben Van Gucht tart alle TV-wetten: van BV tot miljonair

Ruben Van Gucht is al jaren één van de bekendste en vooral ook meest ...

114
114
Overmars klapt uit de biecht: vuurwerk bij Antwerp

Amper een handvol dagen voor de competitiestart heeft Antwerp met Marvin Compper een nieuwe T1 te ...

580
580
'Kassa rinkelt bij Club Brugge: nieuw record wenkt'

Na de verloren Supercup schakelt Club Brugge stilaan een versnelling hoger op de transfermarkt, want ...

2000
2000

Meer sportnieuws