Bloedbad in België: rollende koppen leggen nood aan hervorming bloot

1522
Bloedbad in België: rollende koppen leggen nood aan hervorming bloot

Dat vandaag heel wat profclubs voorlopig naast hun licentie grepen, is uiteraard geen verrassing. Toch trad de commissie bijzonder streng op. Drie eersteklassers dreigen teruggezet te worden naar de Amateurreeksen, terwijl in 1B maar liefst de helft van de acht teams in vieze papieren zit. Wat zijn nu zoal de mogelijke gevolgen van dat harde besluit?


Zoals verwacht ontving KV Oostende een negatief advies van de Pro League, maar dat de Kustboys het gezelschap zouden krijgen van Moeskroen en Standard was minder ingecalculeerd. Op Le Canonnier zijn ze intussen desalniettemin wel gewend aan de haast jaarlijkse strijd tegen de licentiecommissie, wat de Rouches betreft kwam het verdict dan weer als een donderslag bij heldere hemel. Een van de traditionele topclubs uit het Belgische voetbal dreigt zo plots te verdwijnen, Charleroi zou prompt zelfs overblijven als de enige 1A-ploeg in Franstalig België.

2 STIJGERS, 7 AFVALLERS
Vanzelfsprekend gaan al deze benadeelden straks in beroep tegen hun lot, meer zelfs: Oostende vecht ook nog altijd de licentie van Anderlecht aan. De constructie rond Wouter Vandenhaute mag volgens de Pro League dan wel geen probleem vormen, KVO vindt dat de invloed van RSCA-voorzitter Marc Coucke binnen zijn ex-club na de afgesprongen overname werd blootgelegd. Nu met Standard reeds een eerste groot huis in het vizier werd genomen, wachten ze in het Lotto Park ongetwijfeld dus toch nog een maand lang met een bang hartje af. Ten laatste dan neemt het BAS een definitieve beslissing.



Indien de huidige veroordelingen bekrachtigd worden, zit ons voetbal met een probleem. Ook Virton, Roeselare, Lokeren en Lommel zijn op dit moment immers virtueel profclub af. Daartegenover kregen Deinze en RWDM als enige amateurclubs groen licht om de omgekeerde stap naar het profstatuut te maken. Amper twee stijgers voor zeven afvallers dus, wat maakt dat de Pro League in theorie vandaag nog maar 19 leden telt. Zelfs niet genoeg om het idee van Club Brugge-voorzitter Bart Verhaeghe, met 20 profteams op het hoogste niveau en daarna direct de sprong naar amateur in tweede klasse, te realiseren.

NEUS OP DE FEITEN
Vanzelfsprekend valt nog af te wachten wie uiteindelijk effectief het nekschot krijgt, al maakt de impact van het coronavirus de situatie er alleen nog maar onzekerder op. Toch kunnen we ons maar moeilijk voorstellen dat Standard haar zaakjes niet genoeg op orde krijgt om een daadwerkelijke degradatie naar Tweede Amateur te ontlopen. Ook Moeskroen rekent er nog op om via een crisisbudget de dans andermaal te ontspringen, maar dat de toestand op heel wat plaatsen precair is mag duidelijk wezen. Net zoals de nood aan een nieuwe hervorming van ons voetbal zich meer dan ooit op lijkt te dringen.



Recent toonden we ons nog voorstander van het unieke competitieformat in de Jupiler Pro League, met 16 ploegen en play-offs. Een formule die in 2009 in het leven werd geroepen, maar altijd al door sommigen ter discussie werd gesteld. Daaraan hangt sindsdien echter ook het gedrocht van 1B vast, wat het totaal aantal profclubs in België tot 24 deed oplopen. Een onhoudbare overdaad, zo lijkt nu, want de overvloed aan financiële problemen loopt stilaan de spuigaten uit. Nooit eerder zaten zó veel teams in het rood, zo drukte na de coronacrisis nu ook de licentiecommissie ons hard met de neus op de feiten.

VAN DERDE NAAR EERSTE? 
Dat flink wat ploegen die wél hun licentie verkregen aan de artificiële beademing van een buitenlandse investeerder hangen, sterkt alleen maar het vermoeden dat 24 profclubs simpelweg teveel is. Of toch zolang er al te kwistig wordt omgesprongen met budgetten en salarissen. Elk jaar krijgt het BAS zo wel één of meerdere dossiers voorgeschoteld, maar nu oogt de stapel dus toch bijzonder dik. Tel daarbij de twijfel over het verder verloop van de competitie, plus alle financiële gevolgen die de coronacrisis met zich meebrengt, en we verstaan waarom Verhaeghe en co hun kans schoon zien om wat te veranderen.



De preses van de nakende landskampioen wordt alvast gesteund in zijn mening dat in het Belgisch voetbal slechts ruimte is voor 20 profclubs. Die volgens hem dan allen op het hoogste niveau aan moeten treden. Zoals gezegd kregen nu zelfs maar 19 teams hun licentie, maar stel dat Standard als enige dat besluit omgebogen krijgt ligt de weg ineens open om dat format volgend seizoen – al dan niet tijdelijk – al toe te passen. In Deinze en Molenbeek zouden ze alvast een serieus gat in de lucht springen, want beide derdeklassers zouden in dat geval prompt rechtstreeks naar het hoogste niveau mogen promoveren.

GROTE GEVOLGEN
Ook Beerschot en OH Leuven voegen zich dan allebei bij de grote jongens, wat maakt dat de tweede promotiefinale overbodig zou worden. Voorstanders van de definitieve competitiestop wrijven zich na het licentieverdict dan ook in de handen, Waasland-Beveren voorop. Op de Freethiel zien hun kans namelijk schoon om in eerst klasse te mogen blijven, want maar liefst drie 1A-clubs staan op de rand van de afgrond. Indien minstens een van hen zijn vel niet weet te redden, mogen de Waaslanders op hun beide oren slapen en heeft het afwerken van de laatste speeldag ook voor hen geen zin meer.



Mocht Standard wegvallen, komt er trouwens ook weer een Europees ticket vrij. Dat gaat volgens de huidige stand in theorie dan naar KV Mechelen, tenminste: indien Malinwa ditmaal wél door de UEFA toegelaten wordt. Zo niet kan KRC Genk, samen met Anderlecht op dit moment een van de weinige clubs die de actie nog wil hervatten, zelfs nog lachende derde worden. Uiteraard kan de situatie tegen het definitieve oordeel van het BAS er alweer anders uitzien, al ziet het er niet meteen naar uit dat de bal binnen een maand alweer aan het rollen gaat. Noch dat de stekker er dan al van bovenaf is uitgetrokken.

KOPPEN ROLLEN
Op eigen houtje de jaargang vroegtijdig besluiten, zal dan weer pas kunnen eens alle kaarten geschud zijn. Al kan het zoals gezegd dan wel plots razendsnel gaan, afhankelijk van wie zijn licentie al dan niet beet heeft. 16, 18 of 20 clubs, in elk van deze scenario’s eventueel met Waasland-Beveren, OH Leuven, Beerschot én misschien ook Westerlo op het hoogste niveau, en een hervormde of zelfs geschrapte Proximus League: alles is vandaag nog mogelijk. Slechts één ding lijkt hoe langer hoe meer vast te staan: het Belgisch voetbal kan een nieuwe hervorming opperbest gebruiken. In die zin kwam de coronacrisis enigszins niet eens zo ongelegen om alle ongezonde structuren nog eens pijnlijk bloot te leggen. En biedt de huidige chaos de uitgelezen kans om een aantal koppen die al langer op het kapblok liggen eindelijk te laten rollen.

LEES OOK: Meteen grote zorgen Cercle na Standard: achilleshiel bloot

🚀

Hoeveel van de 7 gebuisde clubs zullen volgens u alsnog hun licentie krijgen?

Meest recent

KRC Genk in diepe rouw: uniek gebaar raakt tot tranen toe

Michiel Vandeweert, content creator en één van de bekendste mensen van ons land die ...

0
0
STVV komt met update over vernieuwing stadion

Sint-Truiden VV speelt dit seizoen Europees voetbal na een topseizoen in de Jupiler Pro League. De ...

1
1
‘Westerlo op een zucht van nieuwe toptransfer’

Westerlo is nog niet klaar op de zomermercato. De Kemphanen zoeken nog versterkingen en er is alvast ...

4
4
Club-target hakt knoop door: nieuw contract getekend

Club Brugge werd deze zomermercato met verschillende targets in verband gebracht. Peer Koopmeiners ...

27
27
Amazon-miljardair Jeff Bezos investeert in Liverpool

Jeff Bezos is één van de rijkste zakenmensen ter wereld en de Amerikaan komt nu ook ...

41
41
‘Hoop voor Anderlecht? Details Lukaku-transfer bekend’

Romelu Lukaku brak als 16-jarige door bij RSC Anderlecht en de aanvaller heeft er nooit een geheim ...

389
389
TRANSFERUURTJE: ‘Anderlecht wil oude bekende, Club Brugge vreest’

De zomerse transfercarrousel draait op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in de ...

388
388
Trump springt in de bres voor Infantino: “Vreselijke vergissing”

Dat Donald Trump en Gianni Infantino goede vrienden zijn werd op het WK al duidelijk. Beide heren ...

96
96
Thibaut Courtois doet boekje open over José Mourinho

Thibaut Courtois is op de weg terug bij Real Madrid. De doelman viel geblesseerd uit op het WK, maar ...

77
77
Boeckx onthult: “Antwerp-held bij Anderlecht getipt”

Het seizoen is van start gegaan. RSC Anderlecht had het moeilijk tegen La Louviere en ook Royal ...

229
229
Standard focust op de jeugd en legt toptalent vast

Standard Luik kampte de afgelopen seizoenen met financiële problemen en de Rouches focussen ...

84
84
'Here we go: Romano lekt verrassende transfersom Lukaku'

Romelu Lukaku wil weg bij Napoli na een snertseizoen. De aanvaller wil ergens de aanvalsleider zijn ...

304
304
Fuseini praat voor het eerst na brutale overval

Het waren heftige beelden. Op klaarlichte dag werd Mohammed Fuseini op brutale wijze overvallen. De ...

33
33
'Diego Moreira overtuigd: transfer naar Bundesliga-top'

Voor Diego Moreira kan de zomer van 2026 wel eens een mijlpaal in zijn carrière worden. De ...

75
75
'Méérdere versterkingen RSCA, één naam weerklinkt steeds luider'

Ondanks een meer dan behoorlijke start van het seizoen, staat de selectie van RSC Anderlecht nog ...

576
576
'Transferbom Carlos Forbs: Club legt prijskaartje vast'

Club Brugge heeft deze zomer al verschillende sterkhouders te gelde gemaakt en wil een verdere ...

1666
1666
"Bullshit praten" - Noa Lang clasht met bekende analist

Nu zijn toekomst bij SSC Napoli onzeker oogt, wordt Noa Lang gelinkt aan verschillende ploegen. Ook ...

161
161
Mertens en Kerkhofs lokken massaal reacties uit met één foto

Kat Kerkhofs en Dries Mertens zijn al een tijdje onderweg en lijken volop te genieten van de ...

182
182
Union zwaar gehavend in Europa: "Zaken buiten onze controle"

Union SG staat dinsdagavond voor een cruciale afspraak. De vicekampioen werkt dan zijn terugmatch in ...

118
118
Nieuwe wending in rechten-soap: onderzoek naar Play Sports

Na meer dan een jaar van onderhandelingen, statements en zelfs juridische gevechten, is er eindelijk ...

718
718
'Anderlecht blijft gaan: kersvers transfertarget duikt op'

RSC Anderlecht kan tot dusver tevreden zijn over de start van het nieuwe seizoen. Zeker gezien de ...

818
818
Preud’homme zet Leko op zijn plaats met 30M-transferbom

Ivan Leko trok al vroeg aan de alarmbel over de kern van Club Brugge. Guilian Preud’homme ...

1008
1008
'Bliksemvertrek Kanga: transferdetails AA Gent bekend'

AA Gent kan tevreden zijn over de start van het seizoen, maar er ligt nog werk op de transferplank. ...

417
417
'Hayen wil uitblinker wegroven uit Jupiler Pro League'

Nicky Hayen zorgde in het tussenseizoen voor een grote verrassing. De trainer vertrok plotsklaps bij ...

370
370
'Club Brugge schrikt op: plotse toptransfer Hugo Siquet'

Club Brugge is nog niet klaar op de mercato. Het wil zelf nog een flankaanvaller aanwerven en zoekt ...

696
696

Meer sportnieuws