Ethische illusies & wanbeleid: de JPL-stop onder de loep

539
Ethische illusies & wanbeleid: de JPL-stop onder de loep

Nog elf dagen, en dan zit de editie 2019/20 van de Jupiler Pro League er allicht onherroepelijk op. Niet omdat dan de laatste speeldag wordt afgewerkt, wel omdat het akkoord tot stopzetting op die dag officieel zal worden gemaakt. Tenminste, indien de UEFA geen stokken in de wielen steekt. In de tussentijd doen de betrokkenen met hand en tand hun best om hun beslissing te rechtvaardigen. Al kunnen we toch enkele gaten in hun theorie prikken.


Sinds het nieuws twee dagen geleden bekend geraakte, lieten we al voldoende ons licht schijnen over de potentiële gevolgen van de definitieve stop. Zowel op nationaal áls internationaal vlak. Hoewel ook wij vanzelfsprekend vinden dat het voetbal in de huidige coronacrisis op de achtergrond staat, haalden we daarin reeds uitgebreid onze argumenten aan waarom dat besluit mogelijk iets te voorbarig is. Hier focussen we ons daarom liever op de communicatie rond de maatregel, alsook de ware toedracht erachter: volop besparen op de spelerslonen, als het moet eventueel zelfs ten koste van de staatskas.

BAAT HET NIET, …
Uiteraard wordt dat niet met zoveel woorden gezegd. De term die nu het vaakst naar voren wordt geschoven, is immers de volksgezondheid. En dan vooral het beschermen ervan, waarvoor 'vanuit maatschappelijk standpunt de enige logische en zelfs noodzakelijke beslissing' werd genomen. Of zo luidt het toch althans. Wij stellen ons echter de vraag hoe dat concreet in zijn werk gaat. Wie is vandaag beter af omdat de Pro League nu al een kruis maakt over het seizoen? Zijn er daardoor ineens minder besmettingen? Meer genezingen? Of is er nu plots een betere ondersteuning voor het zorgpersoneel?



Andersom werd, of toch voor zover wij weten, tot dusver niemand geschaad bij het in leven houden van de hoop. Natuurlijk staat het algemeen belang voorop, is voetbal nu niet de voornaamste prioriteit en kunnen we ons op dit moment moeilijk voorstellen dat de bal straks weer aan het rollen gaat. Wat er verkeerd is met af te wachten of de huidige situatie nog tijdig een gunstige evolutie kan doormaken, blijft voor ons evenwel een vraagteken. Per slot van rekening zijn we nog altijd maar begin april en liet na de UEFA nu ook de FIFA de deur reeds open voor een verderzetting tot in juni, juli of zelfs nog later.

ETHISCHE ILLUSIE
Al dan niet met publiek in het stadion, afhankelijk van de lokale toestand. In dat laatste geval kunnen we ons afvragen of de play-offs nog zin zouden hebben, maar het afwerken van de laatste speeldag – en promotiefinale, waarover net zoals over de bekerfinale een werkgroep ook nu nog uitsluitsel moet brengen – zou alvast de hetze omtrent degradatie en promotie uit de weg helpen. Net zoals het risico op juridische procedures door clubs die straks als benadeelden overblijven. Ook het competitieformat, waarover vandaag weer volop gepalaverd wordt, zou op die manier nog buiten schot kunnen blijven.



Waarom dan die overhaaste beslissing? De indruk wordt gewekt dat ethische overwegingen centraal staan en de clubs vooral hun sociale verantwoordelijkheid willen opnemen. Ook willen ze graag nu al duidelijkheid, iets waar andere sectoren echter evenzeer naar snakken en op dit moment niet meer dan een ijdele illusie is. De ware toedracht is dan ook veel eenvoudiger: zo snel mogelijk beginnen met besparen op de spelerslonen om zo de financiële klap in te perken. Logisch ook, want heel wat ploegen – tevens in het buitenland – dreigen kopje onder te gaan en geven daaraan het meeste kosten uit.

WRAAKROEPEND WANBELEID
De vraag is evenwel wie nu op moet draaien voor dat wanbeleid. Zoals we al vreesden volgde Cercle Brugge alvast het voorbeeld van Waasland-Beveren door haar spelers technisch werkloos te maken. Een stap die, nu de actie een paar maanden stilligt, veel gemakkelijker om nemen wordt. Toch blijft ze wraakroepend, want op die manier belasten de heren voetballers het systeem van sociale zekerheid waar ze, in verhouding tot hun salaris, zelf nauwelijks een bijdrage aan leveren. Een fiscaal voordeel dat een flink deel van de politiek sowieso al aan wil pakken en zo nu nog meer in het vizier komt te liggen.



Zelfs Anderlecht lijkt, ondanks de gemaakte afspraken, de deur alweer op een kier te zetten om in de toekomst over te gaan tot technische werkloosheid. Voorlopig dringen de Brusselaars bij hun spelers echter aan om de voorgestelde loonvermindering te aanvaarden, een regeling die nu eveneens met minder moeite doorgedrukt kan worden. Per slot van rekening is het gezien de omstandigheden voor alle partijen de beste oplossing, al proberen vooral ploegen die de afgelopen jaren wanbeleid voerden nu de dans te ontspringen. Teams als Club Brugge of Genk komen er allicht zonder kleerscheuren vanaf.

PESSIMISTISCH PERSPECTIEF
Mits de veiligheid gegarandeerd kan worden, zien de bobo’s van FIFA en UEFA – het moet gezegd, ook gedreven door de macht van het geld – het zitten om zo lang als nodig door te voetballen. Op eigen houtje besloten onze clubs dat scenario evenwel nu al te schrappen. Mogelijk volgen nog competities in ons kielzog, en worden uiteindelijk zelfs ook de plannen in de Premier League en consorten om het seizoen af te maken opgeborgen. Voorspellen wanneer het normale leven weer zijn gang zal gaan, kan vandaag tenslotte niemand. Noch met een optimistische visie, noch vanuit pessimistisch perspectief.



Toch opteerde de Pro League voor dat laatste, al lijkt het zogenaamde sociaal engagement toch vooral een handig middel om zich achter te verschuilen. Waarschijnlijker is dat de clubs beseften dat voetbal mét fans in het stadion een heikele kwestie wordt, zeker omdat het door de UEFA niet als prioriteit wordt gezien. Aangezien die wél eisen dat de actie bij groen licht zo snel mogelijk hervat, konden teams dan ook sowieso fluiten naar verdere inkomsten uit ticketverkoop – om dan nog maar te zwijgen van de compensaties voor abonnees die zullen volgen. Onvermijdelijke verliezen, zelfs bij een herstart dus.

KLEUR BEKENNEN
Vermits het tv-geld toch al binnen is, had het vanuit een economisch standpunt daarom geen zin om de boel draaiende te houden. Liever boeken dicht en besparen dan hopen op een mirakel dus, een begrijpelijke beslissing waarmee het sportieve wel even tot bijzaak werd gedegradeerd. Zij het niet ten dienste van het maatschappelijk belang, zoals voor de publieke goedkeuring nu alom wordt beweerd, maar wél vooral om het eigen hachje te redden. Op zich uiteraard geen probleem, hoewel het dus aangeeft welke ploegen boven hun stand leven en zonde is dat de spelers daar nu zelf voor moeten opdraaien. Alleen hadden we het graag dan ook zo gecommuniceerd gezien, in plaats van zich te verstoppen achter de volksgezondheid en wordt er liefst toch geen beroep doen op de belastingbetaler. Afwachten wie in de komende dagen en weken kleur zal bekennen dus.

LEES OOK: 'El Ouahdi naar topcompetitie: Genk legt prijskaartje vast'

Het stopzetten van de JPL gebeurde volgens mij vooral uit ...

Meest recent

'Nervositeit bij Club Brugge: United broedt op miljoenenbod'

Het einde van de transferperiode nadert en dus neemt de nervositeit bij bepaalde clubs toe. ...

127
127
‘Anderlecht pakt uit met spurtbom van 8 miljoen’

Anderlecht heeft in Duitsland een opvallende transferpiste op het oog. Paars-wit kijkt naar een ...

623
623
'Duivel vindt mondeling akkoord: vraagprijs van 70 miljoen'

In de slotweken van de zomermercato komt ook nog een aantal (kandidaat-)Rode Duivels in aanmerking ...

55
55
Drie wissels bij Anderlecht; Burgess toch fit bij AA Gent

Donderdagavond worden de resterende heenwedstrijden in de derde voorronde van de Europa en ...

58
58
Bruno eerste keer hard aangepakt: "Zéér storende uitspraak"

RSC Anderlecht besloot in het tussenseizoen om Vitor Bruno aan te stellen als nieuwe hoofdcoach. Een ...

338
338
Xavi schrikt op: 'Ophefmakende transfer Tijjani Reijnders'

Xavi Hernandez is de nieuwe bondscoach van Nederland. De Spanjaard zal in de komende weken dus ...

81
81
Anderlecht vs. PAOK: grote favoriet op voorhand bekend

RSC Anderlecht staat donderdagavond voor de terugmatch in derde voorronde van de Europa League tegen ...

194
194
'Leko vist trio op: laatste kans bij Club Brugge?'

Zeg nooit nooit, maar in principe wil Club Brugge deze zomer geen sterkhouders meer laten ...

796
796
'Sibierski waagt gok: Anderlecht mikt op dure vogel'

Indien het straks doorstoot tegen PAOK kan het transfergeweld pas echt nog losbarsten, maar ongeacht ...

290
290
'Club Brugge zoekt linksback: toptarget lekt uit'

Club Brugge nam woensdag afscheid van Bjorn Meijer, die door blessureleed en de ontwikkeling van ...

329
329
'D-Day in Anderlecht: transfergeweld barst volledig los'

Het nieuwe seizoen is nog maar pas begonnen, maar voor RSC Anderlecht breekt nu al de match van het ...

557
557
Marc Degryse verrast fans: "Plots werd het heel donker..."

Marc Degryse is nog steeds een naam waar naar geluisterd wordt in de Belgische voetbalwereld. De ...

208
208
'Verhaeghe stelt veto: vinger op de knip bij Club Brugge'

Club Brugge gaf deze zomer al meer dan 40 miljoen uit, maar indien alles naar wens verloopt komt ...

729
729
'Bruno zoekt typeploeg: vier wissels bij Anderlecht'

In de derde voorronde van de Europa League moet RSC Anderlecht straks voorbij PAOK zien te geraken. ...

388
388
Jean-Marie Pfaff stunt: terugkeer door grote poort

...

320
320
Anderlecht krijgt vlak voor PAOK dubbele domper

Anderlecht kan om 20u30 zijn kwalificatie voor de play-offs van de Europa League veiligstellen. ...

651
651
'Godts wrijft zich in handen: droomtransfer nadert'

Ajax wil donderdagavond kwalificatie voor de play-offs van de Conference League over de streep ...

90
90
Clash in Charleroi: sterkhouder blijft zijn kat sturen

Charleroi begon vorig weekend zijn seizoen uitstekend door in zijn openingsmatch meteen OH Leuven ...

135
135
'Strijd om Fernandez-Pardo: 2 nieuwe grootmachten in de mix'

Matias Fernandez-Pardo was deze zomer het wit konijn in de WK-selectie van de Rode Duivels. De ...

127
127
'Geen doorbraak in Italië: Anderlecht-talent zet stap terug'

Bij Anderlecht blijft Neerpede een zeer belangrijke rol spelen, maar niet alle jeugdproducten hebben ...

253
253
AA Gent spreekt vertrouwen uit met nieuw contract

Bij AA Gent investeerden ze de voorbije jaren stevig in de jeugdopleiding en richtten ze ook hun ...

86
86
'Schok bij Club: Barcelona komt opnieuw aankloppen'

Bij Club Brugge hopen ze in de komende weken nog enkele spelers te kunnen verkopen. Ludovit Reis en ...

1155
1155
Groot nieuws bij Man City: Doku tekent bij

Er is deze zomer bij Manchester City heel wat veranderd na het vertrek van Pep Guardiola. De Engelse ...

71
71
TRANSFERUURTJE: 'Transferitis in Gent, Club verliest Forbs'

De zomerse transfercarrousel draait op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in de ...

562
562
Seuntjens na primeur met Lommel: dramatisch nieuws schokt

Ralf Seuntjens beleefde dit weekend een wedstrijd van uitersten. Sportief pakte Lommel meteen zijn ...

55
55

Meer sportnieuws