De Brugse contradictie: 'Ongeziene passing'

828
De Brugse contradictie: 'Ongeziene passing'

Met de steun van de trouwe achterban wist Club Brugge vorig weekend op een overtuigende wijze te winnen van – een weliswaar naïef spelend – Waasland-Beveren. Naast de behaalde driepunter tankte de huidige landskampioen ook veel vertrouwen en krikte bovendien haar statistieken op. Blauw-Zwart lijkt eindelijk terug op het goede spoor te zitten, en dat blijkt uit verschillende vaststellingen.


TWEEDE ADEM 

Na een de compleet gemiste competitiestart – waarin Club Brugge amper drie punten op negen haalde -, werden enkele excuses ingeroepen voor die rampzalige resultaten. De afwezigheid van de hondstrouwe en enthousiaste twaalfde man zou de voornaamste reden zijn waarom de Belgische landskampioen o zo stroef uit de startblokken kwam in de recentste editie van de Jupiler Pro League. Voor aanvoerder Ruud Vormer was de aanwezigheid van de Brugse fans alvast een serieuze opsteker tijdens de gewonnen match tegen Waasland-Beveren. “Het doet vooral deugd dat er terug fans in de tribunes zitten. Zowel voor de fans, dat ze terug voetbal kunnen kijken, als voor ons. Het is een volledig ander gevoel om het veld te betreden mét fans, je bent meteen een tikkeltje feller”, verklaarde de Nederlander aan de officiële clubkanalen.



Philippe Clement ging zelfs nog een stapje verder en was zelfs tot tranen bewogen na de eerste thuismatch mét publiek sinds 7 maart 2020. “Ik zit intussen dertig jaar in het profvoetbal en in die periode zijn er altijd belangrijke momenten die je onthoudt. De match van vandaag is sowieso iets dat ik mijn hele leven zal onthouden. Na de opwarming begonnen onze fans de traditionele Clubliederen te zingen en dat ontroerde me. Het was een heel rare beleving en er begonnen zelfs tranen te vloeien”, aldus een geëmotioneerde Club Brugge-coach. Ook de Blauw-Zwarte spelers vonden precies hun tweede adem en leidden een mak Waasland-Beveren naar de slachtbank. 

INVLOED OP AANVALLENDE CREATIVITEIT 

Volgens verschillende statistieken zou het ontbreken van de fans tijdens voetbalmatchen een negatieve invloed hebben op de creativiteit en aanvalsdrift van de voetballers. In het geval van Club Brugge kan dat wel gelden, gezien de fletse indruk die de zestienvoudige landskampioen achterliet in de eerste drie wedstrijden van het nieuwe voetbalseizoen. Het was een euvel dat Clement al in juli – vooraleer de competitie van start ging – alarmeerde bij Het Laatste Nieuws. “Procentgewijs zie je minder goals vóór corona, minder dribbels, minder schoten op doel, minder acties, maar de fysiéke parameters zijn dezelfde en bij sommige ploegen zelfs beter. De conclusie is dat voetballen zonder publiek niet zozeer het rendement van de taakgerichte spelers beïnvloedt, maar des te meer van de creatieve spelers. Voor mij is dat belangrijke kennis.”



Toch heeft Clement – in het geval van Club Brugge – niet helemaal gelijk. We namen namelijk de proef op de som en stelden vast dat de voorgenoemde parameters (dribbels, schoten op doel en offensieve acties) dit seizoen nagenoeg hetzelfde zijn gebleven in vergelijking met de voorbije jaargang. Zo bleef het aantal Brugse dribbels per wedstrijd gelijk met een gemiddelde van 33 stuks, iets wat ook geldt voor de aanvallende acties per wedstrijd die op 74 eenheden per match stagneren. Enkel het gegenereerde balbezit per wedstrijd nam noemenswaardig af van 59,4% in het vorige seizoen, waarmee Club toen de primus was, naar 58,1% in de huidige jaargang. Met dat balaandeel doen voorlopig enkel RSC Anderlecht (58,5%) en AA Gent (59%) nog iets beter. 

GEEN HERHAALD DOEMSCENARIO 

Na de eerste drie wedstrijden van het nieuwe voetbalseizoen, toen Club Brugge amper drie punten op negen haalde, kon er een duidelijke trend worden vastgesteld: hoe hoger het verworven balbezit van Club Brugge, hoe meer moeilijkheden de huidige Belgische landskampioen ondervindt om het verschil te maken. Tegen Charleroi werd het Brugs balbezit besloten op 57% en tegen Beerschot was dat zelfs 63%: beide wedstrijden werden verloren. “Dit scenario zullen we dit seizoen nog vaker meemaken”, de woorden van Simon Mignolet waren bijna profetisch na de eerste competitiematch tegen Charleroi. In de enige gewonnen partij van het eerste drieluik – tegen KAS Eupen nota bene - bedroeg het Blauw-Zwarte balbezit 53%.  Die tendens zette zich vervolgens door tegen – een weliswaar heel tegenvallend – KRC Genk, waartegen Club Brugge slechts 52% balbezit haalde maar wél met 1-2 kon winnen. 



Het was dan ook bang afwachten hoe Club Brugge zou presteren tegen Waasland-Beveren, die voor de match op Jan Breydel gemiddeld amper 47% balbezit vergaarde – een immens verschil met de toenmalige 57% van Club Brugge. Want het was eerder bewezen door Sporting Charleroi en Beerschot VA: laat je het balbezit aan Club Brugge, dan heb je meer kans tot slagen. Maar al snel was het duidelijk dat de Waaslanders niet over dezelfde kwaliteit beschikken van het kaliber zoals Charleroi en Beerschot. Het Brugse balbezit nam in de tweede helft zelfs een ongeziene 76% aan en werd uiteindelijk besloten op 62%, wat amper één percentage minder is dan de match tegen Beerschot.

GEHOOPTE POSITIEVE EVOLUTIE 

De troepen van coach Philippe Clement kunnen het dus nog wel: met een overgroot aandeel veldoverwicht de tegenstander uit verband spelen – al was de speelwijze van Waasland-Beveren ietwat naïef te noemen. Coach Nicky Hayen verzuimde namelijk om een realistische aanpak te hanteren en stelde voornamelijk het romantische voetbalaspect voorop. Tegen een herboren Club Brugge, met de verlangde steun van de eigen supporters, wordt zo'n opvatting meteen afgestraft. Voor Blauw-Zwart betekende de gemakkelijke 4-1 zege alleszins een serieuze opsteker, zeker nadat de ploeg hun dominantie nog eens ten volle konden etaleren, want dat was namelijk al geleden van in het voorbije seizoen. 



Club Brugge werkte een nagenoeg perfecte wedstrijd af, zonder zichzelf al te veel te moeten forceren. Op verschillende vlakken presteerde Blauw-Zwart boven haar huidige seizoensgemiddeldes en die trend zal coach Clement op langere termijn willen aanhouden. Zo was de afwerking op doel alvast pakken beter: 50% van de gelanceerde doelpogingen belandden uiteindelijk op het doel van Waasland-Beveren goalie Nordin Jackers, een gemiddelde dat dit seizoen nog niet overstegen werd bij Club. Ter vergelijking: vorig seizoen lag dat percentage overigens op 35%.

EINDELIJK ZUIVERE PASSING  

Daarnaast leed Club Brugge zaterdagavond ook opvallend minder balverlies dan in de eerste competitiewedstrijden. Dat resulteerde rechtstreeks in een hoger aandeel balbezit, iets wat – zoals eerder vermeld – toch voor een bepaalde bekommernis zorgde bij Blauw-Zwart. Maar dankzij een een nadrukkelijke offensieve aanwezigheid kon Club Brugge die onderliggende schrik van zich af spelen. Moeiteloos. De huidige Belgische landskampioen etaleerde dit seizoen bijvoorbeeld nooit een zuiverdere passing dan tegen Waasland-Beveren. En dat is wel broodnodig want met een gemiddelde passing-accuraatheid van 82,6% is Club Brugge in dat onderdeel pas het negende beste presterende team in de Jupiler Pro League dit seizoen. 



De grootste Brugse exponent van die vloeiende passing was tweevoudig Gouden Schoen-winnaar Hans Vanaken, die na een aarzelende start – samen met al zijn ploegmaats overigens – opnieuw de sterkhouder van weleer bleek. Waar Vanaken het seizoensbegin nog bedolven werd onder de kritiek, voornamelijk over zijn mindere kwaliteit van passing, bewees hij tegen Waasland-Beveren zijn criticasters het tegendeel. Met een ongeziene geslaagde passing van 94% deed hij meer dan tien procent beter dan zijn gemiddelde in de eerste vier competitiematchen. Door zijn twee gescoorde doelpunten zaterdagavond werkt Vanaken zich trouwens ook terug op tot één van de beslissendste spelers van de Jupiler Pro League. Hans Vanaken is alvast back. Club Brugge ook? 

LEES OOK: Club Brugge kruist vingers: eerste update blessure Forbs

Is Club Brugge over het dipje heen?

Meest recent

3.5 op 10: basisdebutant zakt door ijs bij zwak Union

Union SG is tegenvallend aan het twee luik van het seizoen begonnen. De Brusselaars mochten zondag ...

2
2
Droomdebuut voor Ferrera bij Patro: derby ontspoort in slot

Patro Eisden en Jong Genk maakten er een bijzonder geladen Limburgse derby van. Met Radja Nainggolan ...

46
46
Evenepoel steelt show bij Serie A-topper; baalmiddag Sels

In de Engelse Premier League heeft Nottingham Forrest andermaal puntenverlies geleden. Matz Sels en ...

15
15
Sterk OHL zorgt voor stevige verrassing op veld van Union

Uiterst verrassend, maar absoluut verdiend, heeft OHL deze namiddag Union in bedwang gehouden. De ...

55
55
Club Brugge kruist vingers: eerste update blessure Forbs

Club Brugge staat in de Champions League voor de lastige verplaatsing naar Inter Milaan. Daarvoor ...

116
116
Standard spreekt schande: veelzeggende reactie Lardot

Standard heeft zich na de interland-break niet kunnen herpakken. In een leeg Sclessin boekten de ...

149
149
Anderlecht grijpt rigoureus in met matchwinnaar Bertaccini

RSC Anderlecht heeft zaterdagnamiddag de drie punten gepakt op het veld van Cercle Brugge. Maar de ...

209
209
Hopelijk geen voorbode: Club Brugge kent ref in Milaan

Volgende week is het zover, dan trekt de Champions League zich weer op gang. Club Brugge staat dan ...

110
110
Nieuwe blamage United: Neville neemt Lammens in vizier

Manchester United blijft maar aanmodderen in de Premier League. De Mancunians gaven zaterdag ook ...

104
104
De Bruyne zorgt voor penalty-incident: misnoegde Allegri reageert

Kevin De Bruyne heeft zijn sterke prestaties bij de Rode Duivels bevestigd bij zijn club SSC Napoli. ...

78
78
Choc Wallon in spookstadion: Zebra's glunderen, Standard in crisis

De Choc Wallon werd in een leeg en kil Sclessin een kolfje naar de hand van Charleroi. De Zebra's ...

78
78
Club Brugge gered door VAR? Vanhaezebrouck velt verdict

Club Brugge heeft het seizoen hervat met een ruime overwinning op het veld van La Louvière: ...

472
472
Trieste taferelen: 'Choc Wallon' in desolaat Sclessin

In de Jupiler Pro League staat zondagmiddag de Waalse clash tussen Standard en Sporting Charleroi op ...

40
40
'Toptransfer Seys: volgende grootmacht meldt zich'

Arsenal FC dokte afgelopen zomer zo'n 40 miljoen euro om Christos Tzolis over te nemen van Club ...

231
231
Na Deschacht-commotie: 'Ongefilterd' pakt voetbalprogramma aan

De voetbalpodcast Ongefilterd weet steeds meer kijkers aan zich te binden, maar zorgt tegelijk ook ...

61
61
Thorup-ingreep rendeert: permanente wissel bij Genk?

KRC Genk heeft voor het eerst sinds eind augustus nog eens een wedstrijd kunnen winnen. De ...

62
62
"Spookachtig" - Anderlecht-dissonant krijgt pijnlijke 3 op 10

RSC Anderlecht heeft zijn seizoen hervat met een overwinning op het veld van Cercle Brugge. Maar aan ...

211
211
Extra topinternational voor Club: supporters verlangen actie

Club Brugge staat voor een bijzonder druk programma in de komende weken. Om dat tot een goed einde ...

251
251
'Géén Barça: Julian Alvarez richting andere grootmacht'

Met 12 op 15 is Arsenal FC meer dan behoorlijk begonnen aan de queeste om zijn Engelse titel te ...

158
158
TRANSFERUURTJE: 'Arsenal wil JPL-uitblinker, Haaland beslist'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

117
117
Brusselmans vs VRT: Financiële bom ontploft volledig

Een stevige ruzie tussen Herman Brusselmans en de VRT zorgt voor ophef. De schrijver en columnist, ...

205
205
Thorup ziet KRC Genk-pion plots ferm op tafel slaan

KRC Genk heeft de interlandbreak goed verwerkt. Tegen KV Kortrijk werd een makkelijk zege geboekt. ...

137
137
Anderlecht toont mentaliteit: “Hij is hét symbool”

RSC Anderlecht leek tegen Cercle Brugge lang af te stevenen op een pijnlijke nederlaag, maar in het ...

194
194
Italiaanse media én Allegri gaan volledig los op De Bruyne

Kevin De Bruyne kende een sterke interlandperiode en die lijn trekt de middenvelder ook door bij ...

379
379
Zulte-doelman Gabriël in zak en as: “Ik voel me klein”

Zulte Waregem ging in eigen huis onderuit tegen KAA Gent. De Buffalo’s pakken weer de ...

116
116

Meer sportnieuws