De Brugse contradictie: 'Ongeziene passing'

828
De Brugse contradictie: 'Ongeziene passing'

Met de steun van de trouwe achterban wist Club Brugge vorig weekend op een overtuigende wijze te winnen van – een weliswaar naïef spelend – Waasland-Beveren. Naast de behaalde driepunter tankte de huidige landskampioen ook veel vertrouwen en krikte bovendien haar statistieken op. Blauw-Zwart lijkt eindelijk terug op het goede spoor te zitten, en dat blijkt uit verschillende vaststellingen.


TWEEDE ADEM 

Na een de compleet gemiste competitiestart – waarin Club Brugge amper drie punten op negen haalde -, werden enkele excuses ingeroepen voor die rampzalige resultaten. De afwezigheid van de hondstrouwe en enthousiaste twaalfde man zou de voornaamste reden zijn waarom de Belgische landskampioen o zo stroef uit de startblokken kwam in de recentste editie van de Jupiler Pro League. Voor aanvoerder Ruud Vormer was de aanwezigheid van de Brugse fans alvast een serieuze opsteker tijdens de gewonnen match tegen Waasland-Beveren. “Het doet vooral deugd dat er terug fans in de tribunes zitten. Zowel voor de fans, dat ze terug voetbal kunnen kijken, als voor ons. Het is een volledig ander gevoel om het veld te betreden mét fans, je bent meteen een tikkeltje feller”, verklaarde de Nederlander aan de officiële clubkanalen.



Philippe Clement ging zelfs nog een stapje verder en was zelfs tot tranen bewogen na de eerste thuismatch mét publiek sinds 7 maart 2020. “Ik zit intussen dertig jaar in het profvoetbal en in die periode zijn er altijd belangrijke momenten die je onthoudt. De match van vandaag is sowieso iets dat ik mijn hele leven zal onthouden. Na de opwarming begonnen onze fans de traditionele Clubliederen te zingen en dat ontroerde me. Het was een heel rare beleving en er begonnen zelfs tranen te vloeien”, aldus een geëmotioneerde Club Brugge-coach. Ook de Blauw-Zwarte spelers vonden precies hun tweede adem en leidden een mak Waasland-Beveren naar de slachtbank. 

INVLOED OP AANVALLENDE CREATIVITEIT 

Volgens verschillende statistieken zou het ontbreken van de fans tijdens voetbalmatchen een negatieve invloed hebben op de creativiteit en aanvalsdrift van de voetballers. In het geval van Club Brugge kan dat wel gelden, gezien de fletse indruk die de zestienvoudige landskampioen achterliet in de eerste drie wedstrijden van het nieuwe voetbalseizoen. Het was een euvel dat Clement al in juli – vooraleer de competitie van start ging – alarmeerde bij Het Laatste Nieuws. “Procentgewijs zie je minder goals vóór corona, minder dribbels, minder schoten op doel, minder acties, maar de fysiéke parameters zijn dezelfde en bij sommige ploegen zelfs beter. De conclusie is dat voetballen zonder publiek niet zozeer het rendement van de taakgerichte spelers beïnvloedt, maar des te meer van de creatieve spelers. Voor mij is dat belangrijke kennis.”



Toch heeft Clement – in het geval van Club Brugge – niet helemaal gelijk. We namen namelijk de proef op de som en stelden vast dat de voorgenoemde parameters (dribbels, schoten op doel en offensieve acties) dit seizoen nagenoeg hetzelfde zijn gebleven in vergelijking met de voorbije jaargang. Zo bleef het aantal Brugse dribbels per wedstrijd gelijk met een gemiddelde van 33 stuks, iets wat ook geldt voor de aanvallende acties per wedstrijd die op 74 eenheden per match stagneren. Enkel het gegenereerde balbezit per wedstrijd nam noemenswaardig af van 59,4% in het vorige seizoen, waarmee Club toen de primus was, naar 58,1% in de huidige jaargang. Met dat balaandeel doen voorlopig enkel RSC Anderlecht (58,5%) en AA Gent (59%) nog iets beter. 

GEEN HERHAALD DOEMSCENARIO 

Na de eerste drie wedstrijden van het nieuwe voetbalseizoen, toen Club Brugge amper drie punten op negen haalde, kon er een duidelijke trend worden vastgesteld: hoe hoger het verworven balbezit van Club Brugge, hoe meer moeilijkheden de huidige Belgische landskampioen ondervindt om het verschil te maken. Tegen Charleroi werd het Brugs balbezit besloten op 57% en tegen Beerschot was dat zelfs 63%: beide wedstrijden werden verloren. “Dit scenario zullen we dit seizoen nog vaker meemaken”, de woorden van Simon Mignolet waren bijna profetisch na de eerste competitiematch tegen Charleroi. In de enige gewonnen partij van het eerste drieluik – tegen KAS Eupen nota bene - bedroeg het Blauw-Zwarte balbezit 53%.  Die tendens zette zich vervolgens door tegen – een weliswaar heel tegenvallend – KRC Genk, waartegen Club Brugge slechts 52% balbezit haalde maar wél met 1-2 kon winnen. 



Het was dan ook bang afwachten hoe Club Brugge zou presteren tegen Waasland-Beveren, die voor de match op Jan Breydel gemiddeld amper 47% balbezit vergaarde – een immens verschil met de toenmalige 57% van Club Brugge. Want het was eerder bewezen door Sporting Charleroi en Beerschot VA: laat je het balbezit aan Club Brugge, dan heb je meer kans tot slagen. Maar al snel was het duidelijk dat de Waaslanders niet over dezelfde kwaliteit beschikken van het kaliber zoals Charleroi en Beerschot. Het Brugse balbezit nam in de tweede helft zelfs een ongeziene 76% aan en werd uiteindelijk besloten op 62%, wat amper één percentage minder is dan de match tegen Beerschot.

GEHOOPTE POSITIEVE EVOLUTIE 

De troepen van coach Philippe Clement kunnen het dus nog wel: met een overgroot aandeel veldoverwicht de tegenstander uit verband spelen – al was de speelwijze van Waasland-Beveren ietwat naïef te noemen. Coach Nicky Hayen verzuimde namelijk om een realistische aanpak te hanteren en stelde voornamelijk het romantische voetbalaspect voorop. Tegen een herboren Club Brugge, met de verlangde steun van de eigen supporters, wordt zo'n opvatting meteen afgestraft. Voor Blauw-Zwart betekende de gemakkelijke 4-1 zege alleszins een serieuze opsteker, zeker nadat de ploeg hun dominantie nog eens ten volle konden etaleren, want dat was namelijk al geleden van in het voorbije seizoen. 



Club Brugge werkte een nagenoeg perfecte wedstrijd af, zonder zichzelf al te veel te moeten forceren. Op verschillende vlakken presteerde Blauw-Zwart boven haar huidige seizoensgemiddeldes en die trend zal coach Clement op langere termijn willen aanhouden. Zo was de afwerking op doel alvast pakken beter: 50% van de gelanceerde doelpogingen belandden uiteindelijk op het doel van Waasland-Beveren goalie Nordin Jackers, een gemiddelde dat dit seizoen nog niet overstegen werd bij Club. Ter vergelijking: vorig seizoen lag dat percentage overigens op 35%.

EINDELIJK ZUIVERE PASSING  

Daarnaast leed Club Brugge zaterdagavond ook opvallend minder balverlies dan in de eerste competitiewedstrijden. Dat resulteerde rechtstreeks in een hoger aandeel balbezit, iets wat – zoals eerder vermeld – toch voor een bepaalde bekommernis zorgde bij Blauw-Zwart. Maar dankzij een een nadrukkelijke offensieve aanwezigheid kon Club Brugge die onderliggende schrik van zich af spelen. Moeiteloos. De huidige Belgische landskampioen etaleerde dit seizoen bijvoorbeeld nooit een zuiverdere passing dan tegen Waasland-Beveren. En dat is wel broodnodig want met een gemiddelde passing-accuraatheid van 82,6% is Club Brugge in dat onderdeel pas het negende beste presterende team in de Jupiler Pro League dit seizoen. 



De grootste Brugse exponent van die vloeiende passing was tweevoudig Gouden Schoen-winnaar Hans Vanaken, die na een aarzelende start – samen met al zijn ploegmaats overigens – opnieuw de sterkhouder van weleer bleek. Waar Vanaken het seizoensbegin nog bedolven werd onder de kritiek, voornamelijk over zijn mindere kwaliteit van passing, bewees hij tegen Waasland-Beveren zijn criticasters het tegendeel. Met een ongeziene geslaagde passing van 94% deed hij meer dan tien procent beter dan zijn gemiddelde in de eerste vier competitiematchen. Door zijn twee gescoorde doelpunten zaterdagavond werkt Vanaken zich trouwens ook terug op tot één van de beslissendste spelers van de Jupiler Pro League. Hans Vanaken is alvast back. Club Brugge ook? 

LEES OOK: Clement onder vuur: drie matchen om vel te redden?

Is Club Brugge over het dipje heen?

Meest recent

Mannaert en Mignolet aan zet: ruwe diamant aan boord houden

Vincent Mannaert en Simon Mignolet moeten de komende weken en maanden toch stevig gaan inzetten op ...

2
2
Hubert meldt domper: Union lange tijd zonder smaakmaker

Union blijft netjes genesteld in het spoor van leider AA Gent en Club Brugge, met een achterstand ...

32
32
AA Gent titelkandidaat? Dit zegt De Mil erover

AA Gent heeft zondag een stevig statement gemaakt door Anderlecht met 4-0 te kloppen. Daardoor ...

50
50
Clasico is voor Real: Mbappé blaast titelstrijd weer open

Alle ogen waren in Spanje zondagavond gericht op de Clasico tussen FC Barcelona en Real Madrid. Die ...

40
40
Ruzie na Club-STVV: Gumienny velt oordeel over rode kaart

STVV stuntte donderdag nog in de Conference League op het veld van FC Midtjylland, maar kon zondag ...

153
153
Biancone geeft ploegmaats stevige veeg uit de pan

Wie had gedacht dat Anderlecht weer vertrokken zou zijn na de overwinning van donderdag in Polen, ...

100
100
Trainerswissel op komst bij Cercle Brugge?

Na negen speeldagen staat de teller voorlopig op één ontslagen trainer in de Jupiler ...

149
149
Coosemans verbaast: "Hij is de beste sinds Kompany"

Anderlecht leek donderdag met een zege tegen Jagiellonia in de Europa League de sluimerende crisis ...

174
174
Patro komt met schrik vrij: net geen remontada Club Luik

In de slotwedstrijd van de achtste speeldag in de Challenger Pro League kregen we bijna nog een ...

25
25
Union recht de rug en voorkomt blamage tegen Cercle

Union is erin geslaagd om na het punteverlies tegen OHL van twee weken geleden opnieuw met de zege ...

44
44
Burgess en Delorge stellen vast: "RSCA niet weggespeeld"

AA Gent won vanavond met maar liefst 4-0 van RSC Anderlecht. Het was een zeer speciale wedstrijd in ...

424
424
Enorm efficiënt AA Gent vernedert Anderlecht

AA Gent en RSC Anderlecht werkten om 18u30 de topper van de speeldag af. Paars-Wit was de betere ...

194
194
‘Diefstal op Ballon d'Or: Courtois van podium geduwd’

Voor veel kenners is Thibaut Courtois de beste doelman ter wereld. Toch dreigt hij maandag op de ...

587
587
Leko ziet 2 uitblinkers: "Belangrijke spelers voor ons"

Club Brugge deed wat het moest doen en won met 3-2 van STVV. Blauw-Zwart speelde zeker geen ...

218
218
Bayern Munchen pleziert Kompany met zege in topduel

Bayern München speelde om 17u30 de topper op het veld van Freiburg, uiteraard zonder Vincent ...

50
50
Anderlecht met zorgen in Gent: "Hoe kinderlijk!"

Om 18u begonnen AA Gent en RSC Anderlecht aan de topper van de speeldag. De eerste 45 minuten liggen ...

192
192
Nieuw drama United: Engelse pers haalt Lammens onderuit

Manchester United heeft zondag een zoveelste klap moeten verwerken in de Premier League. Op eigen ...

131
131
18 op 18! Beerschot blijft op paarse wolk zweven in CPL

Beerschot VA blijft voorlopig hoge toppen scheren in de Challenger Pro League. Zondagnamiddag legden ...

63
63
Licht gaat uit bij Epolo: Brughmans ziet verklaring

Matthieu Epolo gaat een moeizame nacht tegemoet. De doelman van Standard zal ongetwijfeld hoofdpijn ...

173
173
Club leider zonder te wervelen: hattrick Tresoldi nekt STVV

In afwachting van de topper tussen AA Gent en RSC Anderlecht, heeft Club Brugge beslag gelegd op de ...

118
118
De Mil wisselt één keer; verrassende starter bij Anderlecht

Zondagavond staat een fraaie topaffiche op het programma in de Jupiler Pro League. Zo krijgt leider ...

92
92
Dagen Carrick geteld: Lammens blundert in horror-middag United

Het lijkt over en uit voor Michael Carrick als hoofdcoach van Manchester United. Zijn ploeg ...

57
57
Anderlecht vindt 'missing-link': "Beste man op het veld"

Na de Europese zege tegen Jagiellonia Bialystok, heeft RSC Anderlecht een sluimerende crisis ...

162
162
Spetterende comeback Inter; PSV vloekt na Eredivisie-clash

Dé topper van het weekend in de Eredivisie heeft geen winnaar opgeleverd. PSV kwam op eigen ...

38
38
Origi straalt na voetbalpensioen: drastische carrièreswitch

In de Jupiler Pro League kreeg KRC Genk zondagmiddag het bezoek van Standard. Voor die gelegenheid ...

136
136

Meer sportnieuws