Duivels duwtje: Kompany krijgt gouden tips

door
Duivels duwtje: Kompany krijgt gouden tips

De toekomst is verzekerd, met dank aan Neerpede. Een stelling die niet alleen voor Anderlecht zelf, maar ook de Rode Duivels lijkt op te gaan. Zowel bij de hoofdmacht als de U21 werd dinsdag namelijk andermaal duidelijk dat het nationaal elftal meer dan ooit een Paars-Wit tintje zal krijgen, met bondscoaches Roberto Martinez en Jacky Mathijssen die in de klinkende zeges van hun troepen allebei vol de kaart van een hoop jonge (ex-)Brusselaars trokken. En zo misschien in één klap Vincent Kompany op de goede weg zetten om ook in het Lotto Park resultaten te boeken.


Het leek lang een aarzelend debuut als titularis in het nationaal shirt te worden, maar in het laatste halfuur van het Nations League-duel tegen IJsland liet Jérémy Doku alsnog zien wat hij in zijn mars heeft. De 18-jarige winger vloog plots weer vlot zijn man voorbij alsof het niets was en leverde vanop zijn geliefkoosde linkerkant – gezien, Wesley Sonck? – zelfs een aantal degelijke voorzetten af, die helaas niet tot een doelpunt leidden. Wel zette hij in het slot zélf zijn naam op het bord met een fraaie treffer, de ultieme kers op de kaart voor het toptalent aan wie soms nog een gebrek aan efficiëntie wordt verweten. Starten, scoren én de 90 minuten volmaken: ondanks een zwakke eerste helft, stelde Doku mede dankzij het vertrouwen van Martinez uiteindelijk niet teleur in zijn tweede interland.

SPOOR VAN HAZARD
We mogen er vanuit gaan dat er nog een pak zullen volgen, wie weet reeds in aanloop naar en zelfs óp het EK van volgende zomer. Hoewel hij aanvankelijk dus nog wat last had van plankenkoorts, lijkt het systeem en dominante voetbal van de Rode Duivels tenslotte op Doku zijn lijf geschreven. Zonder zich al te veel te moeten bekommeren om defensieve taken, kan de tiener op de positie van Eden Hazard immers naar hartenlust dribbels en acties opzetten – met steeds genoeg aanspeelpunten om de bal aan kwijt te kunnen of als bliksemafleider te dienen. Net zoals zijn grote voorbeeld dus, die uiteraard wel nog op een ander niveau acteert. Toch kan Doku dé doublure worden van de Belgische aanvoerder.



Vandaag lijkt hij alvast reeds de voorkeur te genieten op alternatieven zoals Leandro Trossard, Adnan Januzaj of Hans Vanaken, die de rol natuurlijk op een andere manier invult. Een aantal andere opties ontbraken dan wel, Martinez liet eerder al zien een boontje te hebben voor de jeugd. Zeker wanneer ze over een potentieel als dat van Doku beschikken. Kijk maar naar Yari Verschaeren, wiens invalbeurt zo mogelijk een nog grotere verrassing was dan de basisplaats voor zijn één jaar jongere ploegmaat. Per slot van rekening zit de Belofte van het Jaar bij Anderlecht voorlopig vooral aan de bank gekluisterd, al was van een gebrek aan ritme geen sprake. Verschaeren viel snedig in, met een assist als orgelpunt.

DANK AAN MARTINEZ
Het maakt dat de twee Paars-Witte tieners hun kandidatuur voor een vast plekje bij de selectie kracht bijzetten en, mits een degelijk seizoen op clubniveau, wellicht ook een goede kans maken op een EK-ticket. Bij de bondscoach, die achteraf de loftrompet bovenhaalde voor het duo, liggen ze alleszins in de bovenste schuif. Een evolutie waar Anderlecht serieus van kan profiteren, en dan niet alleen omdat hun marktwaarde zo alleen maar hoger de lucht inschiet. Ook op sportief vlak komt de ervaring die de twee goudhaantjes opdoen bij het nationaal elftal namelijk van pas. Tenminste, indien Kompany akte neemt van de manier waarop Martinez – na Pep Guardiola toch een van zijn mentors – hen gebruikt.



Zoals we eerder aanhaalden is de 3-4-3 van de Rode Duivels immers ideaal om Doku, die op die manier vaker in stelling wordt gebracht en zijn statistieken kan opkrikken, de volgende stap te helpen zetten. Hoewel hij nog moet leren om op het gepaste moment tussen de linies en voor doel op te duiken, iets wat Verschaeren al heel wat beter beheerst, moet misschien ook Kompany de formule dus overwegen. Tenslotte lijkt de rest van de kern eveneens geschikt voor die formatie, waarin tevens het probleem achterin aangepakt wordt. Op het eerste zicht een contradictorische gedachte, vermits er net een post bijkomt centraal in de verdediging. En dat terwijl Anderlecht dun zit in het defensieve compartiment.

TIP VAN MATHIJSSEN
Het antwoord ligt echter bij de Jonge Duivels, waar Mathijssen in hetzelfde systeem als de A-ploeg met Mile Svilar, Sebastiaan Bornauw, Alexis Saelemaekers, Orel Mangala en Mike Trésor Ndayishimiye een karrenvracht aan spelers met een verleden in Neerpede liet opdraven. De enige twee titularissen die nu nog in het Lotto Park vertoeven, waren evenwel Hannes Delcroix en Francis Amuzu op de linkerkant. De twee tribuneklanten van de recordkampioen – in de laatste drie competitiematchen kwam Amuzu niet in actie en zat hij zelfs slechts eenmaal op de bank – namen daar respectievelijk de rol van linkse pion in het trio achterin en fullback waar. De posities van Jan Vertonghen en Thorgan Hazard, zeg maar.



De afgelopen weken werd duchtig gespeculeerd over eerherstel voor Ognjen Vranjes in het Lotto Park, maar mogelijk vormt Delcroix dus gewoon de oplossing. Dat hij in het kader van het In Youth We Trust-credo tot dusver nog niet zijn kans kreeg, valt alvast vreemd te noemen. Wie weet vertrouwt Kompany hem niet in de as, maar in een achterhoede met drie kan hij misschien wél de vervanger van Cobbaut worden. Aan de overkant lijkt Killian Sardella dan geschikt voor de job, waar zelfs voor Anthony Vanden Borre nog een toekomst weggelegd kan zijn. Het centrale stekje is uiteraard voor Derrick Luckassen, al biedt de iets mindere nood aan voetballend vermogen zelfs nog meer perspectieven voor Vranjes en co.

BOODSCHAP VOOR KOMPANY
Op de flanken moeten Michael Murillo en Bogdan Mykhaylichenko in staat zijn om de hele zijlijn af te draven, met Amuzu en Anouar Ait El Hadj als wissels aan weerskanten, terwijl op het middenveld de bekende namen – Marco Kana, Sambi Lokonga, Adrien Trebel, Peter Zulj en tegen zwakke opponenten Michel Vlap – bikkelen om twee plaatsen. In steun van diepe spits Landry Dimata, die helaas niet aan de bak kwam tegen Denemarken en IJsland en dus geen kennismaakte met deze formatie, zijn er naast Doku met onder andere Verschaeren, Percy Tau, Mustapha Bundu en opnieuw Vlap tot slot opties in overvloed. In theorie is Anderlecht dus prima gewapend om zulk een tactische omschakeling te maken.



Al kan het antwoord ook veel eenvoudiger zijn. Wellicht is het namelijk geen toeval dat Doku dinsdag een pak beter begon te draaien vanaf het moment dat Verschaeren tussen de lijnen kwam, die als een klassieke spelverdeler mocht opereren. Martinez wisselde toen tenslotte naar een traditionele 4-3-3, waarin de twee tieners dicht in elkaars buurt bleven en mekaar blindelings vonden. De boodschap voor Kompany is misschien dan ook simpelweg dat hij Verschaeren, die tot dusver amper negen minuten bijeen sprokkelde, komende zondag tegen Cercle Brugge nog eens aan de aftrap moet brengen. Niet als draaischijf vanaf de zijkant, maar wel als rasechte nummer 10. En liefst met Doku op de linkerflank.

DRIE TROONOPVOLGERS
Als we naast de glansprestaties van Kevin De Bruyne en Michy Batshuayi één ding mogen onthouden van de partij tegen IJsland, is het per slot van rekening wel dat er muziek zit in die combinatie. Zij het natuurlijk in dankbare omstandigheden. Een les die Martinez desalniettemin ongetwijfeld meeneemt richting de volgende interlandbreak, hoewel Verschaeren tevens een rij hoger uit de voeten kan – en zo dus tegelijk een concurrent vormt voor Doku. Hoe dan ook mag het piepjonge duo zich samen met Youri Tielemans nu al de gedoodverfde troonopvolgers van de Gouden Generatie noemen. Afwachten wie van hun (vaak al iets oudere) generatiegenoten bij de U21 als volgende de stap zet. Én in welke mate ook Anderlecht van dit alles de vruchten plukt.

LEES OOK: Gewezen toptalent droomt van Duivels: 'Beter dan KDB'

Wie is volgens u het grootste talent?

Meest recent

Ooit dé parel van België: eeuwige belofte in 2026 naar JPL?

De afgelopen jaren braken heel wat Belgen door in het buitenland. Niet iedereen maakte het waar. ...

24
24
Hasi slijpt de messen: "Tijd dat zij opstaan"

RSC Anderlecht moet vanavond aan de bak tegen KRC Genk. Verliezen is uit den boze, want Paars-Wit ...

75
75
Nieuwe beelden van Marc Coucke roepen veel vragen op

Marc Coucke dook deze week plots op in een wel heel onverwachte context. Tussen de turbulentie bij ...

44
44
Heynen komt met héél verrassende transferupdate

Bryan Heynen is al vele jaren de trouwe soldaat bij KRC Genk. Een middenvelder waarop een coach kan ...

114
114
'Stroeykens op breken: Anderlecht zet hem voor aap'

De komedie is pijnlijk omdat ze voorspelbaar is. Anderlecht zegt dat het Mario Stroeykens wil ...

145
145
Degryse ziet twee pijnlijke blunders bij Anderlecht

Olivier Renard en Tim Borguet investeerden sinds zijn komst naar Anderlecht al voor 29 miljoen euro ...

165
165
Mechele geïrriteerd: "Vooral media die daar iets van maakt"

Club Brugge verloor verdiend van La Louvière. Alweer een povere prestatie in de Jupiler Pro ...

118
118
Genk hakt knoop door: opvallende terugkeer op komst?

Bij KRC Genk lieten ze al heel wat goede spelers doorstromen via de academie. De Limburgers hebben ...

208
208
Hasi gokt opnieuw: verrassende zet bij Anderlecht?

In het begin van de zomer bereikte ons het nieuws vanuit zeer betrouwbare bron dat dé ...

308
308
Hayen messcherp voor eigen ploeg: "Daarom verloren we"

Club Brugge heeft weer een ondermaatse wedstrijd gespeeld in de Jupiler Pro League. Dat gebeurde al ...

364
364
Monaco wél met goed gevoel naar CL dankzij oude bekende

Volgende week zijn Union en Club Brugge een eerste keer aan zet in de Champions League. In hun ...

97
97
Vanaken duidt oorzaak aan voor pijnlijke nederlaag

Club Brugge trekt met een flinke kater de Champions League in. Het leed zaterdag immers al zijn ...

337
337
Onklopbare Scherpen schat kansen Union tegen PSV in

Union trekt met een goed gevoel richting de Champions League, nadat het zaterdagavond in zijn ...

53
53
De Bruyne zet Napoli op weg naar nieuwe vlotte zege

De veelbesproken overgang van Kevin De Bruyne naar Napoli deze zomer blijkt vooralsnog een schot in ...

110
110
Zoon van oud-sterkhouder Club weldra in JPL?

De transfermarkt is sinds enkele dagen gesloten in België, maar heel wat clubs blijven ...

120
120
Keiharde blamage: Hongerige Wolven vloeren dramatisch Club

Onze tweede deelnemer aan de CL, Club Brugge, heeft vanavond een ferm blauwtje gelopen in ...

181
181
2 opmerkelijke VAR-beslissingen: werd Club bestolen?

Club Brugge beleeft geen makkelijke avond in La Louvière. De bekerwinnaar lijkt met het hoofd ...

771
771
Union gewaarschuwd: PSV houdt doelpuntenkermis in Nijmegen

Dinsdagavond maakt Union zijn grote debuut in de Champions League. Daarbij krijgt het PSV als eerste ...

29
29
KV Kortrijk raast door CPL, De Camargo onder zware druk

KV Kortrijk leeft voorlopig aan 200% na de degradatie uit de Jupiler Pro League. De Kerels vloerden ...

74
74
Pocognoli meldt alsnog flinke opsteker voor Champions League

Union boekte zaterdag een zeer nipte zege op het veld van rode lantaarn Dender, dat pas door een ...

25
25
Keeperskwestie Club laait weer op: fans woedend

Club Brugge probeert zaterdagavond in La Louvière vertrouwen te tanken met het oog op de ...

500
500
Godts schittert bij Ajax maar krijgt tóch tik

Mika Godts heeft zaterdag nog eens zijn enorme talent laten zien bij Ajax. Onze jonge landgenoot ...

58
58
Kompany glundert: Bayern haalt snoeihard uit tegen HSV

Vincent Kompany blijft voorlopig een foutloos parcours rijden met Bayern München dit seizoen. ...

138
138
Openda debuteert in sensationele zege Juve tegen Inter

In de Serie A stond zaterdag de Derby dell'Italia op het programma. Net als vorig seizoen - toen ...

80
80
Union spartelt voorbij Dender en tankt vertrouwen voor CL

Na een zeer moeizame wedstrijd heeft Union in de slotfase toch de drie punten gepakt in Denderleeuw. ...

46
46

Meer sportnieuws