Duivels duwtje: Kompany krijgt gouden tips

634 stemmen
Duivels duwtje: Kompany krijgt gouden tips

De toekomst is verzekerd, met dank aan Neerpede. Een stelling die niet alleen voor Anderlecht zelf, maar ook de Rode Duivels lijkt op te gaan. Zowel bij de hoofdmacht als de U21 werd dinsdag namelijk andermaal duidelijk dat het nationaal elftal meer dan ooit een Paars-Wit tintje zal krijgen, met bondscoaches Roberto Martinez en Jacky Mathijssen die in de klinkende zeges van hun troepen allebei vol de kaart van een hoop jonge (ex-)Brusselaars trokken. En zo misschien in één klap Vincent Kompany op de goede weg zetten om ook in het Lotto Park resultaten te boeken.


Het leek lang een aarzelend debuut als titularis in het nationaal shirt te worden, maar in het laatste halfuur van het Nations League-duel tegen IJsland liet Jérémy Doku alsnog zien wat hij in zijn mars heeft. De 18-jarige winger vloog plots weer vlot zijn man voorbij alsof het niets was en leverde vanop zijn geliefkoosde linkerkant – gezien, Wesley Sonck? – zelfs een aantal degelijke voorzetten af, die helaas niet tot een doelpunt leidden. Wel zette hij in het slot zélf zijn naam op het bord met een fraaie treffer, de ultieme kers op de kaart voor het toptalent aan wie soms nog een gebrek aan efficiëntie wordt verweten. Starten, scoren én de 90 minuten volmaken: ondanks een zwakke eerste helft, stelde Doku mede dankzij het vertrouwen van Martinez uiteindelijk niet teleur in zijn tweede interland.

SPOOR VAN HAZARD
We mogen er vanuit gaan dat er nog een pak zullen volgen, wie weet reeds in aanloop naar en zelfs óp het EK van volgende zomer. Hoewel hij aanvankelijk dus nog wat last had van plankenkoorts, lijkt het systeem en dominante voetbal van de Rode Duivels tenslotte op Doku zijn lijf geschreven. Zonder zich al te veel te moeten bekommeren om defensieve taken, kan de tiener op de positie van Eden Hazard immers naar hartenlust dribbels en acties opzetten – met steeds genoeg aanspeelpunten om de bal aan kwijt te kunnen of als bliksemafleider te dienen. Net zoals zijn grote voorbeeld dus, die uiteraard wel nog op een ander niveau acteert. Toch kan Doku dé doublure worden van de Belgische aanvoerder.



Vandaag lijkt hij alvast reeds de voorkeur te genieten op alternatieven zoals Leandro Trossard, Adnan Januzaj of Hans Vanaken, die de rol natuurlijk op een andere manier invult. Een aantal andere opties ontbraken dan wel, Martinez liet eerder al zien een boontje te hebben voor de jeugd. Zeker wanneer ze over een potentieel als dat van Doku beschikken. Kijk maar naar Yari Verschaeren, wiens invalbeurt zo mogelijk een nog grotere verrassing was dan de basisplaats voor zijn één jaar jongere ploegmaat. Per slot van rekening zit de Belofte van het Jaar bij Anderlecht voorlopig vooral aan de bank gekluisterd, al was van een gebrek aan ritme geen sprake. Verschaeren viel snedig in, met een assist als orgelpunt.

DANK AAN MARTINEZ
Het maakt dat de twee Paars-Witte tieners hun kandidatuur voor een vast plekje bij de selectie kracht bijzetten en, mits een degelijk seizoen op clubniveau, wellicht ook een goede kans maken op een EK-ticket. Bij de bondscoach, die achteraf de loftrompet bovenhaalde voor het duo, liggen ze alleszins in de bovenste schuif. Een evolutie waar Anderlecht serieus van kan profiteren, en dan niet alleen omdat hun marktwaarde zo alleen maar hoger de lucht inschiet. Ook op sportief vlak komt de ervaring die de twee goudhaantjes opdoen bij het nationaal elftal namelijk van pas. Tenminste, indien Kompany akte neemt van de manier waarop Martinez – na Pep Guardiola toch een van zijn mentors – hen gebruikt.



Zoals we eerder aanhaalden is de 3-4-3 van de Rode Duivels immers ideaal om Doku, die op die manier vaker in stelling wordt gebracht en zijn statistieken kan opkrikken, de volgende stap te helpen zetten. Hoewel hij nog moet leren om op het gepaste moment tussen de linies en voor doel op te duiken, iets wat Verschaeren al heel wat beter beheerst, moet misschien ook Kompany de formule dus overwegen. Tenslotte lijkt de rest van de kern eveneens geschikt voor die formatie, waarin tevens het probleem achterin aangepakt wordt. Op het eerste zicht een contradictorische gedachte, vermits er net een post bijkomt centraal in de verdediging. En dat terwijl Anderlecht dun zit in het defensieve compartiment.

TIP VAN MATHIJSSEN
Het antwoord ligt echter bij de Jonge Duivels, waar Mathijssen in hetzelfde systeem als de A-ploeg met Mile Svilar, Sebastiaan Bornauw, Alexis Saelemaekers, Orel Mangala en Mike Trésor Ndayishimiye een karrenvracht aan spelers met een verleden in Neerpede liet opdraven. De enige twee titularissen die nu nog in het Lotto Park vertoeven, waren evenwel Hannes Delcroix en Francis Amuzu op de linkerkant. De twee tribuneklanten van de recordkampioen – in de laatste drie competitiematchen kwam Amuzu niet in actie en zat hij zelfs slechts eenmaal op de bank – namen daar respectievelijk de rol van linkse pion in het trio achterin en fullback waar. De posities van Jan Vertonghen en Thorgan Hazard, zeg maar.



De afgelopen weken werd duchtig gespeculeerd over eerherstel voor Ognjen Vranjes in het Lotto Park, maar mogelijk vormt Delcroix dus gewoon de oplossing. Dat hij in het kader van het In Youth We Trust-credo tot dusver nog niet zijn kans kreeg, valt alvast vreemd te noemen. Wie weet vertrouwt Kompany hem niet in de as, maar in een achterhoede met drie kan hij misschien wél de vervanger van Cobbaut worden. Aan de overkant lijkt Killian Sardella dan geschikt voor de job, waar zelfs voor Anthony Vanden Borre nog een toekomst weggelegd kan zijn. Het centrale stekje is uiteraard voor Derrick Luckassen, al biedt de iets mindere nood aan voetballend vermogen zelfs nog meer perspectieven voor Vranjes en co.

BOODSCHAP VOOR KOMPANY
Op de flanken moeten Michael Murillo en Bogdan Mykhaylichenko in staat zijn om de hele zijlijn af te draven, met Amuzu en Anouar Ait El Hadj als wissels aan weerskanten, terwijl op het middenveld de bekende namen – Marco Kana, Sambi Lokonga, Adrien Trebel, Peter Zulj en tegen zwakke opponenten Michel Vlap – bikkelen om twee plaatsen. In steun van diepe spits Landry Dimata, die helaas niet aan de bak kwam tegen Denemarken en IJsland en dus geen kennismaakte met deze formatie, zijn er naast Doku met onder andere Verschaeren, Percy Tau, Mustapha Bundu en opnieuw Vlap tot slot opties in overvloed. In theorie is Anderlecht dus prima gewapend om zulk een tactische omschakeling te maken.



Al kan het antwoord ook veel eenvoudiger zijn. Wellicht is het namelijk geen toeval dat Doku dinsdag een pak beter begon te draaien vanaf het moment dat Verschaeren tussen de lijnen kwam, die als een klassieke spelverdeler mocht opereren. Martinez wisselde toen tenslotte naar een traditionele 4-3-3, waarin de twee tieners dicht in elkaars buurt bleven en mekaar blindelings vonden. De boodschap voor Kompany is misschien dan ook simpelweg dat hij Verschaeren, die tot dusver amper negen minuten bijeen sprokkelde, komende zondag tegen Cercle Brugge nog eens aan de aftrap moet brengen. Niet als draaischijf vanaf de zijkant, maar wel als rasechte nummer 10. En liefst met Doku op de linkerflank.

DRIE TROONOPVOLGERS
Als we naast de glansprestaties van Kevin De Bruyne en Michy Batshuayi één ding mogen onthouden van de partij tegen IJsland, is het per slot van rekening wel dat er muziek zit in die combinatie. Zij het natuurlijk in dankbare omstandigheden. Een les die Martinez desalniettemin ongetwijfeld meeneemt richting de volgende interlandbreak, hoewel Verschaeren tevens een rij hoger uit de voeten kan – en zo dus tegelijk een concurrent vormt voor Doku. Hoe dan ook mag het piepjonge duo zich samen met Youri Tielemans nu al de gedoodverfde troonopvolgers van de Gouden Generatie noemen. Afwachten wie van hun (vaak al iets oudere) generatiegenoten bij de U21 als volgende de stap zet. Én in welke mate ook Anderlecht van dit alles de vruchten plukt.

LEES OOK: WK-rel op komst: "Belgen hebben achterlijke bondscoach"

Wie is volgens u het grootste talent?

Meest recent

'Salah zwaait Anfield uit: Europese schoktransfer wenkt'

Aanstaande zondag neemt Anfield afscheid van één van absolute boegbeelden uit de ...

6
6
'Groot nieuws op Stayen: Vrancken hakt toekomstknoop door'

Aanstaande zondag zet STVV thuis tegen KV Mechelen een punt achter een onvergetelijk seizoen. Dat ...

96
96
Kassa rinkelt: Gent kondigt eerste zomertransfer aan

AA Gent hoopt na een pover seizoen alsnog beslag te leggen op een Europees ticket. Maar ondertussen ...

37
37
‘Tranen bij Club Brugge: titelheld pakt koffers’

Club Brugge viert de twintigste landstitel, maar achter het feest hangt ook een donkere wolk. ...

462
462
Vanaken doet Club Brugge-fans smelten met zeldzame Tweet

Hans Vanaken heeft donderdag andermaal een fraaie mijlpaal bereikt in zijn carrière. De ...

115
115
WK-rel op komst: "Belgen hebben achterlijke bondscoach"

Nog een drietal weken te gaan en het wereldkampioenschap in de VS, Canada en Mexico gaat van start. ...

342
342
Rigaux speelt open kaart over vertrek bij Club Brugge

Ontlading alom donderdag bij Club Brugge, dat op het veld van KV Mechelen landstitel nummer twintig ...

128
128
'Totale uitverkoop Anderlecht: exit De Cat & Saliba?'

Op de slotspeeldag staat er niks meer op het spel, en dus kan RSC Anderlecht al beginnen denken aan ...

251
251
Club Brugge verrast: Verhaeghe verklapt opvolger Mignolet

Landstitel nummer 20 is een feit voor Club Brugge, waar Bart Verhaeghe achteraf glunderend de pers ...

748
748
'Over & out: Anderlecht spuwt Goto definitief uit'

Dankzij de zege tegen STVV verzekerde RSC Anderlecht zich donderdag van de vierde plaats en het ...

341
341
Pro League spreekt klare taal: Club NXT blijft in 1B

Vermits eerste achtervolger Union zelf punten liet liggen tegen AA Gent, volstond een gelijkspel in ...

273
273
'Hete zomer Anderlecht: 5 toptargets Sibierski bekend'

RSC Anderlecht verzekerde zich donderdag van een Europees ticket, wat dus wel betekent dat Paars-Wit ...

391
391
Titelrapport: kranten oneens over sterkhouder Club

Club Brugge kroonde zich donderdag voor de twintigste keer tot landskampioen. Het succes van Ivan ...

347
347
Nieuwe plottwist in 1B: reddingsboei voor Club NXT?

De landstitel kan hen alvast niet meer ontglippen, maar bij Club Brugge heeft men ook nog andere ...

260
260
Charleroi wil rivaal Standard een ferme hak zetten

Sporting Charleroi doet niet meer mee voor Europees voetbal, maar de Carolo’s kunnen Waalse ...

180
180
STVV sneert naar Anderlecht: “Dan anders verlopen…”

Sint-Truiden VV verloor van RSC Anderlecht terwijl de Kanaries al heel het seizoen indruk maken. ...

421
421
Daam Foulon gelooft ogen niet bij Antwerp

Royal Antwerp FC kan Europees voetbal al een paar speeldagen op hun buik schrijven, maar The Great ...

312
312
Knaltransfer? Amadou Onana verrast met uitspraken

Amadou Onana kampte dit seizoen met heel wat blessureleed, maar de middenvelder maakte toch indruk ...

148
148
De Vlieger ziet struikelblok voor Europese druk KAA Gent

KAA Gent moet nog vol aan de bak om nog kans te maken op Europees voetbal. Op de slotpseeldag van de ...

119
119
Senne Lammens hoort plots groot nieuws bij Man Utd

Senne Lammens maakte de overstap van Royal Antwerp FC naar Manchester United en heeft in Engeland al ...

188
188
'Tzolis en Fernandez-Pardo verwikkeld in transferstrijd'

Rudi Garcia wist een wit konijn uit zijn hoed te toveren voor de WK-selectie van de Rode Duivels. ...

221
221
Cercle legt straf plan op tafel: véél transfers op til

Komend weekend valt het doek over het seizoen in de Jupiler Pro League. Voor Cercle Brugge zit de ...

163
163
Leko haalt zijn gram: "Een zege voor het voetbal"

De 20ste landstitel zal de komende dagen nog duchtig gevierd worden bij Club Brugge. Het was er ...

103
103
Sibierski onthult dé factor in transferbeleid Anderlecht

Anderlecht zet zondag een punt achter zijn seizoen met een derby tegen Union. Daarin staat niets ...

480
480
De bevestiging: Guardiola kondigt afscheid bij Man City aan

In Engeland komt er een einde aan een tijdperk. Na maanden van geruchten kwam vrijdagmiddag immers ...

117
117

Meer sportnieuws