Duivelse Dimata: op weg naar de Gouden Stier

480 stemmen
Duivelse Dimata: op weg naar de Gouden Stier

Voor het eerst in zijn spelerscarrière mag Landry Dimata zich voegen bij de selectie van de Rode Duivels. Bondscoach Roberto Martinez verraste daarmee vriend en vijand maar Dimata stond echter al langer op de lijst van de Spanjaard. Bij Anderlecht vindt de herboren spits terug de weg naar het doel, en op Neerpede wordt alvast gehoopt dat Dimata die positieve lijn kan aanhouden. De signalen zijn alvast veelbelovend.


ANDERLECHT-ARMADA 

Dinsdag maakte bondscoach Roberto Martinez zijn selectie bekend voor het komende tweeluik in de Nations League tegen Denemarken en IJsland. Daarbij had de Spanjaard bijzonder veel ruimte beschikbaar voor de spelers van RSC Anderlecht. Hendrik Van Crombrugge, Elias Cobbaut en Yari Verschaeren maken al langer deel uit van de Belgische équipe, maar voor Jérémy Doku en Landry Dimata wordt het straks hun allereerste kennismaking met de Rode Duivels. 



De Anderlecht-armada neemt dus grote proporties aan in de meest recente selectie van de Rode Duivels. Voor zo'n groot aandeel aan Paars-Witte internationals moeten we alweer terug duiken naar 12 oktober 2010, toen België een spectaculaire 4-4 afwerkte tegen Oostenrijk. Bijna tien jaar geleden maakten Silvio Proto, Olivier Deschacht, Guillaume Gillet, Jonathan Legear en Romelu Lukaku destijds deel uit van de selectie onder toenmalige bondscoach Georges Leekens.



Vooral de eerste oproeping van Landry Dimata zorgde voor heel wat deining bij analisten en fans. De aanvalsleider van RSC Anderlecht startte het nieuwe seizoen wel op een veelbelovende wijze, maar daarvoor speelde Dimata in anderhalf jaar tijd geen énkele officiële wedstrijd. “Dimata heeft een specifiek profiel als diepe spits”, verklaarde Roberto Martinez de keuze voor Dimata “Hij speelde drie keer 90 minuten en trainde alles mee. We hebben hem altijd van kortbij gevolgd. Ook bij Wolfsburg en Oostende. Dit is het juiste moment om hem op te roepen.”

PROFEET LUKAKU

Flashback naar september 2018. “Hij (Dimata, nvdr.) is de man die binnen twee jaar zal overnemen”, voorspelde Romelu Lukaku toen op Proximus Sports. Alsof hij het wist. “Ik heb het altijd gezegd. En wanneer ik iets zeg, meen ik het.” Dimata repliceerde gevat op de woorden van Lukaku. “Hij zegt me dat voortdurend. Hij geeft me nog twee jaar en dan zal ik erbij zijn. Hij gaat me zelfs zijn shirt met nummer 9 geven. Hij zegt dat ik alles heb om het hoogste niveau te bereiken en om mijn carrière in handen te nemen, en dat ik die winnaarsmentaliteit moet behouden.”



In september 2018 verkeerde Dimata in supervorm en was hij bezig aan een heus knalseizoen. Zijn dertien doelpunten ten spijt – en dat in slechts twintig competitiematchen –  kon Dimata die bewuste jaargang 18-19 helaas niet uitspelen. Net na de jaarwisseling van 2019 begonnen de fysieke ongemakken hem parten te spelen en verdween Dimata door deze – nog steeds – mysterieuze knieblessure naar het achterplan. Op dat moment kon bij er bij Anderlecht echt niémand heen om de vlotscorende spits, en ook in de Jupiler Pro League kende hij bijna zijn gelijke niet.

KILLER PUR SANG 

Dimata sloot dat desbetreffende seizoen af met een indrukwekkend hoog gemiddelde van 0,73 doelpunt per wedstrijd, en dat is een frequentie waar Anderlecht vorig seizoen alleen maar kon van dromen. Michel Vlap en Nacer Chadli kwamen toen nog het meest in de buurt Dimata's hoge regelmatigheid, met respectievelijk een gemiddelde van 0,59 en 0,55 doelpunt per 90 speelminuten. Indien Dimata zijn 0,73 doelpunt per wedstrijd van destijds had aangehouden in de voorbije editie van de Jupiler Pro League, dan zou hij de vlotst scorende centrale aanvaller geweest zijn van de competitie. David Okereke (Club Brugge – 0,72), William Togui (KV Mechelen – 0,66), Stipe Perica (Moeskroen – 0,65) en Renaud Emond (Standard – 0,64) vervolledigen de top tien van de voorbije jaargang.



Tijdens zijn eerste seizoen in het Paars-Witte shirt vond Dimata bijna blindelings de weg naar het doel, en hij had ook weinig kansen nodig om effectief tot scoren te komen. Per schot op doel lag de kans op een goal namelijk op 26%, en dat is best wel een hoge omzetratio. Vorig seizoen waren bijvoorbeeld Togui (36%), Perica (35%) en Yohan Boli (Sint Truiden, 30%) nog efficiënter, maar de 26% van Dimata liggen goed in de lijn met andere killers van het voorbije seizoen zoals Dieumerci Mbokani (Antwerp FC, 26%) en Igor de Camargo (KV Mechelen, 25%). 

NU AL TOP IN JUPILER PRO LEAGUE 

Ook in de huidige jaargang van de Jupiler Pro League haalt Landry Dimata vooralsnog hoge gemiddeldes, al moet wel gesteld worden dat hij één van zijn twee treffers lukte vanop de stip. Doelpunten blijven echter doelpunten en Dimata kan voorlopig 0,88 doelpunt per 90 minuten voorleggen, een frequentie die vandaag hoger ligt dan zijn eerste (super)seizoen bij Anderlecht. Uiteraard zal dat gemiddelde, waarmee hij voorlopig de op zeven na vlotst scorende centrale spits is uit de Jupiler Pro League, nog wat afnemen naarmate het seizoen vordert. Of misschien net niet?



Om te komen tot zijn twee gescoorde doelpunten moest Dimata acht keer trappen naar het doel, wat dus neerkomt op een omzetratio van 25%. Op dit moment is die verhouding nog niet érg indrukwekkend, maar als hij dat echter op lange termijn kan aanhouden dan beschikt Anderlecht wel degelijk over een potentiële Gouden Stier. In de pure efficiëntie-lijst van de Belgische competitie scoren Terem Moffi (KV Kortrijk) en Youssouph Badji (Club Brugge) even efficiënt als Dimata, maar doen Yuma Suzuki (STVV), Kaveh Rezaei (Charleroi), Ike Ugbo (Cercle), Guy Mbenza, Nelson Balongo (STVV) en Harlem-Eddy Gnohéré (Moeskroen) voorlopig nog beter.

DE POGINGEN VAN MARTINEZ 

De basis van Landry Dimata's selectie bij de Rode Duivels ligt echter niet volledig bij zijn drie afgewerkte wedstrijden bij Anderlecht dit seizoen. Tijdens het seizoen 18-19 maakte hij weliswaar een enorme impact op de Jupiler Pro League, maar ook voorheen bij KV Oostende kon hij al veertien goals scoren op het hoogste Belgische voetbalniveau – wat hem uiteindelijk een lucratieve transfer opleverde naar VfL Wolfsburg. Naar verluidt stond Dimata al geruime tijd op de uitgebreide lijst van Martinez met 'players to watch'.



In die periode maakte Dimata ook steevast deel uit van de Jonge Duivels, waar hij de topschutter werd in de kwalificatiecampagne voor het EK 2019. Het betreffende Europese Kampioenschap in Italië moest Dimata echter aan zich laten voorbijgaan door zijn veelbesproken blessure aan de knie. Toen al kandideerde Dimata nadrukkelijk voor zijn eerste selectie bij het A-elftal van de Rode Duivels. “Het was frustrerend voor ons omdat we hem al vaak wilden oproepen, maar door blessures ging dat nooit door”, gaf Roberto Martinez nog mee tijdens zijn persconferentie.



Ondanks dat Dimata zich voorlopig nog niet op volledige kruissnelheid bevindt, geniet hij wél al de voorkeur op Michy Batshuayi en Christian Benteke, de twee zorgenkindjes van Martinez die in de voorbije editie van de Premier League hopeloos uit vorm waren. Aan Dimata dus om zijn vast plek in de nationale selectie op te eisen. En wie weet maken we dit seizoen wel de volledige ontbolstering mee van de Anderlecht-spits, want tot op vandaag telt Dimata nog steeds maar 22 lentes. Zijn toppunt heeft hij dus allerminst bereikt en progressiemarge heeft Dimata nog te over. 

LEES OOK: Weelde bij Rode Duivels: Garcia laat waanzinnig elftal thuis

Wordt Dimata de topschutter in de JPL?

Meest recent

'Real vindt akkoord: grote terugkeer Mourinho een feit'

Real Madrid kent een absoluut horrorjaar. De Koninklijke gaat van coach wisselen, dat staat vast. ...

50
50
Voormalig JPL-legende verovert hart van Miss België

Een voetballer die aanpapt met een Miss België? Het is zeker niet de eerste keer dat het ...

22
22
Euvrard komt met groot nieuws naar buiten

Standard speelt dit weekend een héél belangrijk duel tegen KRC Genk. Bij winst zetten ...

109
109
Vrancken héél tevreden: "Dit is historisch"

STVV kent een waanzinnig mooi seizoen. Zij willen de komende speeldagen het seizoen in schoonheid ...

47
47
Weelde bij Rode Duivels: Garcia laat waanzinnig elftal thuis

Rudi Garcia maakte zijn WK-selectie van 26 spelers bekend. Heel wat jongens vielen uit de boot. Het ...

207
207
Club-fans massaal geraakt door bericht Julie Vanloo

Julie Vanloo blijft niet bij de pakken zitten. Nadat de Belgian Cat onlangs opnieuw een zware ...

251
251
Hayen voert de druk op bij KRC Genk: "Cruciaal!"

KRC Genk staat voor een cruciaal duel tegen Standard. Wie wint lijkt op weg naar het winnen van de ...

109
109
‘PSG in shock door gigantisch plan van Kompany’

Bayern München davert. Vincent Kompany duwt zelf voor een transferstunt van 100 miljoen bij ...

116
116
Anderlecht-fans komen plots in opstand

RSC Anderlecht likt zijn wonden. De barslechte match tussen Union SG en Anderlecht werd in de ...

295
295
Beerschot neemt afscheid van ex-Rode Duivel

Beerschot speelt ook komend seizoen in de Challenger Pro League. De Kielse Ratten gaan de kern ...

38
38
Organisatie bekerfinale een flop: hallucinante taferelen

RSC Anderlecht verloor na een bijzonder zwakke bekerfinale al bij al verdiend met 3-1 na ...

162
162
De Mil broedt op debutant: blessuregolf bij AA Gent

Indien het niet alweer het kneusje van de Champions' Play-Offs wil worden, heeft AA Gent dringend ...

94
94
Coucke dient RSCA-fans & criticasters van antwoord

Met de verloren bekerfinale tegen Union is Marc Coucke alweer een teleurstelling rijker. Na afloop ...

372
372
'Antwerp tast in buidel: eerste zomeraankoop ligt vast'

Voor het derde jaar op rij dreigt Antwerp naast een Europees ticket te grijpen. Werk aan de winkel ...

355
355
'Van 30 miljoen naar gratis: stunt van Anderlecht'

Anderlecht speurt naar een ervaren verdediger die het niveau omhoog kan tillen, en plots duikt er ...

575
575
'Club Brugge dumpt topaankoop: miljoenen de vuilbak in'

Club Brugge gaat een lucratieve zomer tegemoet, waarin tal van smaakmakers de kassa zullen doen ...

638
638
Anderlecht verneemt verdict: De Cat in lappenmand?

Daags na de verloren bekerfinale tegen Union likt RSC Anderlecht zijn wonden. Niet alleen neemt de ...

274
274
Club Brugge zoekt doelman: Leko hakt knoop door

Zondag is het D-Day voor Club Brugge, dat dan Union over de vloer krijgt. Voor dat allicht ...

409
409
Anderlecht slikt bittere pil: einde seizoen sterkhouder

RSC Anderlecht heeft weinig tijd om stil te staan bij de verloren bekerfinale, want in de competitie ...

242
242
Leko sneert vlak voor titelkraker: “Heb ik toen geweend?”

Zondag staat de topper tussen Club Brugge en Union SG in het Jan Breydelstadion op het programma, de ...

295
295
Rudi Garcia verbaast met onthulling over Romelu Lukaku

De definitieve WK-selectie van de Rode Duivels is bekend. Bondscoach Rudi Garcia bracht 26 namen ...

171
171
Anderlecht grijpt hard in na ferme uithaal Bertaccini

De verloren bekerfinale komt hard aan bij RSC Anderlecht. Paars-Wit ging in de verlengingen met 3-1 ...

612
612
Garcia pakt extra speler mee naar WK: hoop voor De Cat?

Bondscoach Rudi Garcia heeft de definitieve selectie van de Rode Duivels bekendgemaakt. De Franse ...

232
232
‘Club Brugge baalt: al twee aanbiedingen van 40 miljoen’

Club Brugge staat voor een hete transferzomer. Verschillende sterkhouders lijken klaar voor een stap ...

383
383
Twee namen zorgen voor Duivelse storm: “Wat een grap!”

Bondscoach Rudi Garcia heeft de selectie voor het WK 2026 bekendgemaakt. De Rode Duivels trekken met ...

421
421

Meer sportnieuws