Heimwee naar Hein: Bölöni kan Gentse bobo's snel blij maken

591
Heimwee naar Hein: Bölöni kan Gentse bobo's snel blij maken

Nul op negen en eenzaam laatste. Dat is het harde en vooral onverwachte verdict voor AA Gent na drie speeldagen. De zelfverklaarde titelpretendent moet dan ook dringend uit een ander vaatje tappen, te beginnen komende zondag in eigen huis tegen KV Mechelen. Het moment voor kersvers coach Laszlo Bölöni om zijn hand te doen gelden?


In zijn vuurdoop tegen ex-ploeg Antwerp liet de Roemeen reeds enkele voorzichtige ingrepen noteren, maar om werkelijk te gaan sleutelen aan zijn elftal achtte hij het na het ontslag van Jess Thorup – dat voorlopig niet het verhoopte shockeffect opleverde – nog te vroeg dag. Met een extra trainingsweek achter de boeg, verwachten we tegen Malinwa echter toch al wat meer de stempel van Bölöni te zien. Mogelijk gaat dat ook gepaard met een systeemwissel, want na het vertrek van Jonathan David lijkt de gekende ruit op het middenveld van zijn voorganger te hebben afgedaan. De bekende 4-4-2 zien we in de Ghelamco Arena wellicht dus niet snel meer terug.

HINT NAAR 4-3-3
Zelf verkiest Bölöni doorgaans een 4-3-3, met een dubbele bezetting op de flanken, twee controleurs in de as en één diepe spits. Een formatie die op basis van de doordeweekse oefenmatch tegen Willem II vermoedelijk ook in Gent snel haar intrede maakt. Een veredeld B-team van de Buffalo's bleef daarin wel steken op een 1-1 gelijkspel, al was het resultaat uiteraard van ondergeschikt belang. Interessanter om te onthouden zijn de opstekers waar Bölöni getuige van was, zoals de terugkeer van recordaankoop Nurio Fortuna, de fraaie treffer van Giorgi Chakvetadze en de volwassen prestatie van enkele jonkies.



Een van hen is Dylan Mbayo, die rechts voorin een potentiële sleutelfiguur vormt voor de omschakeling naar een 4-3-3. Door de afstemming op de tactiek van Thorup zit AA Gent tenslotte niet dik in wingers, waardoor er verder al gekeken moet worden naar aanvallers als Anderson Niangbo – dinsdag op links te vinden – of Roman Yaremchuk om de rol in te vullen. In principe kan ook Chakvetadze op de vleugel aan de slag, maar hij verkiest liever de concurrentie met Roman Bezus aan te gaan voor de positie van enige spelmaker. Een plekje waar echter ook aanvoerder Vadis Odjidja na zijn herstel naar zal dingen.

STABILITEIT & CREATIVITEIT
Voor de twee plaatsen in zijn rug lijkt het immers vooral te gaan tussen Sven Kums, Elisha Owusu en Niklas Dorsch, die zelf aangaf zich beter in zijn sas te voelen als defensieve pion. Als de flanken dan ver genoeg terugzakken om steun te verlenen, kunnen de Gentenaren zo in één klap zowel meer stabiliteit áls creativiteit inpassen. Dat gaat dan misschien wel ietwat ten koste van de bezetting voor doel, waar nog slechts ruimte is voor één diepe spits. Dinsdag was dat Giorgi Kvilitaia, zondag maakt Bölöni allicht de afweging tussen Laurent Depoitre en Tim Kleindienst – zeker indien Yaremchuk naar links verhuist.



Hoewel de vicekampioen tot dusver bleef steken op amper twee goals in drie duels, is dat momenteel evenwel niet de grootste zorg. Problematischer is andermaal de verdediging, die reeds vijf keer geklopt werd. Mogelijk neemt Dino Arslanagic, die tegen Willem II gekoppeld werd aan enige linkspoot Bruno Godeau, tegen KV Mechelen de stek van Igor Plastun in. Michael Ngadeu geniet iets meer krediet, al zou een extra linksvoetig alternatief toch welkom zijn. Op de backs kan Alessio Castro-Montes dankzij de comeback van Nurio tot slot opnieuw rechts achterin plaatsnemen, ten koste van Jordan Botaka.

MOSTERD VAN LEKO
Op zich klinkt het allemaal niet verkeerd, maar misschien zien wij wel graten in een ander plan. Bölöni zou namelijk kunnen verrassen door de mosterd bij zijn opvolger in Antwerpen Ivan Leko te halen en te kiezen voor een 3-5-2. Met het oog op de defensieve focus kunnen Nurio en Castro-Montes dan de flanken afdweilen, terwijl Botaka wie weet in Clinton Mata-stijl excelleert als meest rechtse pion in een verdediging met drie. Aan de overkant geldt hetzelfde voor Milad Mohammadi, die zo in de voetsporen kan treden van Nana Asare. Centraal lijkt Ngadeu de meest logische optie, boven Plastun en Arslanagic.



Op het middenveld zou Kums dan weer de kans krijgen om zijn hoogdagen onder Hein Vanhaezebrouck te herbeleven, toen Gent in die opstelling de titel pakte en schitterde in de Champions League – twee doelstellingen die ook nu de ambitie vormen. Naast hem moet Owusu of Dorsch dan de rol van Renato Neto op zich nemen, waarbij die laatste tevens een rijtje hoger als aanjager kan fungeren. Een opdracht die destijds tot het takenpakket van Brecht Dejaegere behoorde, eveneens van de partij tegen Willem II en ongetwijfeld gebeten op een nieuwe kans. Al dreigt dan wel een gebrek aan offensieve vuurkracht.

RECEPT VAN HVH
Vanhaezebrouck opteerde daarom geregeld ook voor Danijel Milicevic, die uit hetzelfde hout geslepen is als Bezus. In afwachting van Odjidja, op papier toch de aangewezen man voor de job, lijkt hij dan ook de beste optie. Nadien kan de Oekraïner eventueel een linie opschuiven, net zoals Milicevic vaak deed. In steun van de diepe spits, mogelijk opnieuw Depoitre, zouden wij dan echter eerder kiezen voor een type als Chakvetadze, Niangbo of zelfs Yaremchuk om Benito Raman-gewijs in de ruimtes te duiken. Hoewel die eerste onze voorkeur wegdraagt, is er zo wie weet dus zelfs alsnog plek voor twee spitsen.



Waar een keuze voor zijn eigen formule AA Gent min of meer zou dwingen op de transfermarkt af te speuren naar nieuwe flankaanvallers, zijn de ingrediënten voor het recept van Vanhaezebrouck reeds nagenoeg allemaal aanwezig. Bölöni kan zo zijn bazen alvast meteen plezieren, want eerder gaven Ivan De Witte en Michel Louwagie al het signaal niet van plan te zijn om nog geld uit te geven. Het maximale uit de huidige kern puren is de boodschap, liever vandaag dan morgen. Met de ultieme deadline binnen drie weken, wanneer de Buffalo’s aan hun kwalificatiecampagne voor het kampioenenbal beginnen.

PUNTEN PAKKEN
In de tussentijd moet er dus eerst gewonnen van KV Mechelen, waarna de Gentenaren wel een relatief eenvoudig programma voorgeschoteld krijgen. Eupen en Moeskroen uit, gevolgd door promovendi OH Leuven en Beerschot thuis en een bezoek aan Cercle Brugge. Ondanks de nederlagen tegen soortgelijke bescheiden tegenstanders als STVV en KV Kortrijk – en de verrassende start van Beerschot – stuk voor stuk haalbare kaarten, wat maakt dat de concurrentie snel kan worden bijgebeend. Tenminste indien Gent in die vijf wedstrijden, net zoals komend weekend tegen Malinwa, weinig laat liggen en bovenal punten pakt. In welke formatie dat dan gebeurt, zal heel de Ghelamco Arena worst wezen. Al denkt Bölöni er misschien toch maar best nog eens goed over na.

LEES OOK: Refs volgende speeldag bekend: twee knappe affiches

Wat is volgens u het beste systeem voor AA Gent?

Meest recent

Van Bommel meteen onder vuur: "Eerste missie gefaald"

De Rode Duivels beginnen weldra aan hun volgende campagne in de Nations League. Met Frankrijk, ...

42
42
AA Gent droomt van Rode Duivel: "Van Bommel vroeg al"

Voor AA Gent kon het seizoen niet beter beginnen. Het overleefde in de Conference League drie ...

34
34
‘De Bruyne klaar met Allegri? Napoli-breuk dreigt’

Kevin De Bruyne begon de eerste drie competitiewedstrijden van Napoli op de bank. Tegen Arsenal ...

38
38
Pocognoli kiest voor oude bekende van Duivels bij Schotland

Sébastien Pocognoli moest na zijn ontslag bij AS Monaco niet snel zoeken naar een nieuwe ...

19
19
Courtois nog terug Duivel? Pfaff heeft verrassende mening

Volgende week maakt Mark van Bommel zijn eerste selectie bekend als bondscoach van de Rode Duivels, ...

159
159
AA Gent pakt nog uit met nieuwe aanvaller

AA Gent is uitstekend aan het seizoen begonnen. Het slaagde erin om zich te plaatsen voor de league ...

30
30
'RB Leipzig weigert héél verrassend voorstel voor Bakayoko'

Er speelde de voorbije periode iets rond Johan Bakayoko. De Belgische winger stond plots op de radar ...

55
55
'David Alaba op weg naar opmerkelijke transfer'

Er hangt iets in de lucht rond David Alba. Terwijl de transfervrije verdediger nog altijd zonder ...

19
19
Gullit vol lof over Courtois, Mourinho krijgt volle laag

De 2-1-overwinning van Real Madrid tegen Inter verborg volgens Ruud Gullit en Rafael van der Vaart ...

91
91
'Martial versiert alsnog zeer mooie transfer'

Anthony Martial staat voor een opvallende nieuwe wending in zijn carrière. De Franse ...

20
20
Duurste kern: Liverpool op één, Club Brugge Belgische leider

De transferperiode ligt achter de rug. Eindelijk. De kernen worden jaarlijks (al te vaak) overhoop ...

233
233
STVV vol enthousiasme: "Onze grootste match ooit"

STVV is goed begonnen aan het seizoen. De Kanaries draaien mee in de subtop en ze maken zich klaar ...

76
76
'Westerlo laat toptalent nog vertrekken'

Bij Westerlo hebben ze er een zeer drukke transferzomer opzitten. De Kemphanen haalden maar liefst ...

84
84
'Club slikt dubbele blessuredomper voor Antwerp'

Club Brugge likt woensdag zijn wonden. Het slaagde er dinsdagavond immers niet in om zijn campagne ...

308
308
Club-fans perplex door opmerkelijke bromance van Tresoldi

Alexander Blockx schrijft op de US Open momenteel een bijzonder hoofdstuk in de Belgische ...

104
104
Bankzitter De Bruyne? Allegri schenkt klare wijn

Woensdagavond staan nog de nodige wedstrijden van de openingsspeeldag in de league phase van de ...

69
69
'Talbi krijgt uitsluitsel over verrassende transfer'

Hoewel de transfermarkt in vrijwel heel Europa gesloten is, worden er toch nog enkele deals ...

93
93
Henry verbaast en duidt favoriet voor Gouden Bal aan

Deze week maakte organisator France Football de 30 kanshebbers bekend voor de Gouden Bal. Op 26 ...

121
121
Zal Club spijt krijgen? "Hij had kunnen doorbreken"

Club Brugge zag de kassa in de zomer weer stevig rinkelen. Dat gebeurde niet alleen door de verkoop ...

318
318
'Club moet in januari vrezen: strijd om Tresoldi weer los'

Dinsdag tegen Aston Villa bleek dat Club Brugge nog niet op zijn sterkst staat na een bewogen ...

124
124
Onrust over Karetsas: "Dit is echt een domper"

Het debuut van Konstantinos Karetsas in de Champions League is er één in mineur ...

139
139
TRANSFERUURTJE: 'Club greep naast twee kleppers, clubs vingen bot bij RSCA'

De zomermercato zit er inmiddels op, maar heel wat clubs in binnen- en buitenland zijn nu al plannen ...

350
350
Antwerp grijpt meteen in na vertrek Marc Overmars

Marc Overmars legt per direct zijn functies neer bij Royal Antwerp FC, dat liet de Nederlander weten ...

773
773
Refs volgende speeldag bekend: twee knappe affiches

Club Brugge verloor dinsdagavond in de Champions League van Aston Villa, maar een nieuwe speeldag in ...

127
127
Club Brugge nog niet op zijn best: "Aston Villa won verdiend"

Club Brugge verloor met 2-3 van Aston Villa. Blauw-Zwart speelde een zeer zwakke eerst en een betere ...

176
176

Meer sportnieuws