Gentse grootheidswaanzin: blunder(s) met Thorup

2242 stemmen
Gentse grootheidswaanzin: blunder(s) met Thorup

Het is een van de meest wrange vragen die bij aanvang van ieder seizoen wordt gesteld: welke coach vliegt straks als eerste de laan uit? Ook nu passeerden weer tal van namen de revue, vooral van trainers werkzaam bij ploegen die onderin het klassement worden verwacht. Wie zijn geld op Jess Thorup had ingezet, mag zich echter toch rijk rekenen. Volgens diverse media is zijn laatste uur bij AA Gent immers plots geslagen.


Al komt dat nieuws nu ook niet helemaal als een donderslag bij heldere hemel. Tenslotte geniet de Deen reeds langer niet het volste vertrouwen van zijn bestuur, dat wel vaker de neiging heeft om van trainer te wisselen. Sinds Michel Preud'homme in 2010 afscheid nam met de beker, bleef namelijk alleen Hein Vanhaezebrouck nog twee volledige seizoenen in het zadel zitten. Iets wat Thorup, die in oktober 2018 overnam van huidig KV Kortrijk-coach en symbolische dooddoener Yves Vanderhaeghe, in de jacht op de titel én Champions League-groepsfase dus evenmin gegund lijkt.

DRUK OP DE KETEL
Nochtans slaagde hij er in zijn eerste campagne – toen nog mét kenmerkende korte broek – in om de Buffalo's richting PO I te loodsen, waar het bekerfiasco tegen KV Mechelen evenwel navolging kreeg. Sindsdien lijkt er iets gebroken tussen Thorup enerzijds en Michel Louwagie en Ivan De Witte anderzijds, die de druk constant op de ketel hielden en zich zelden tevreden toonden. AA Gent kroonde zich dan wel tot vicekampioen achter het ongenaakbare Club Brugge, de afstand was mede door het ondermaatse rapport op verplaatsing immens. Al konden ze daar op zich nog mee leven in de Ghelamco Arena.



Minder geruststellend was het feit dat de coronastop eigenlijk niet ongelegen kwam. Niet dat we Gent nog onderuit zagen gaan op bezoek bij Waasland-Beveren, maar na twee opeenvolgende nederlagen tegen Cercle Brugge en Charleroi ademde die laatste samen met Antwerp wel stevig in de nek van het nummer twee in de stand. Het deed bij zijn bazen nog meer de indruk ontstaan dat Thorup niet de geschikte man is om de verhoopte successen te boeken. Een vermoeden dat nu ze blijkbaar na amper twee speeldagen, met nul punten tegen haalbare kaarten als STVV en KV Kortrijk, reeds bevestigd zien.

GEEN EERLIJKE KANS
Daarmee schieten de Buffalo's wel érg vroeg in actie, want in het afgelopen decennium mocht slechts drie keer een coach sneller zijn koffers pakken: Emilio Ferrera na één speeldag bij Genk in 2014, terwijl Tintin Márquez en Rúnar Kristinsson het welgeteld twee speelrondes uitzongen bij respectievelijk STVV en Lokeren in 2017. Voor de rest kreeg iedereen altijd minstens vijf wedstrijden de kans om het schip te rechten, zelfs bij de meest instabiele clubs die zich in hun wankel beleid wel vaker tot paniekvoetbal richten. Ook de Gentenaren valt nu op z'n minst een gebrek aan enige langetermijnvisie te verwijten.



Is het niet vandaag, dan wel toen beslist werd om het seizoen met Thorup aan te vatten. Als hij toch nagenoeg al zijn krediet had verspeeld, was die knoop per slot van rekening beter een tijdje geleden al doorgehakt om met een nieuwe trainer en een verse lei aan de voorbereiding te beginnen. Uiteraard had AA Gent deze miserabele start niet ingecalculeerd, maar dat de Deen nu al op de wip zit betekent hoe dan ook dat zijn lot aan een zijden draadje hing. Hoewel de resultaten vanzelfsprekend beter hadden gemoeten, kreeg hij alleszins nooit een eerlijke kans. Alleen de perfectie kon immers volstaan.

MINIEME FOUTENMARGE
In al hun haast om opnieuw tot de absolute top in ons land te behoren, dreigen de Buffalo's zichzelf zo te verliezen in een vorm van grootheidswaanzin. Ook bij bepaalde Europese giganten worden zelfs de bekendste managers namelijk afgerekend op een korte periode waarin alles even vierkant draait, of een tegenslag zoals uitschakeling in de Champions League. Een minieme foutenmarge die ze zich nu dus klaarblijkelijk ook in de Ghelamco Arena, waar net zoals bij de concurrentie in België zulk een reeks of zelfs erger nochtans lang niet uitzonderlijk is, durven toe-eigenen. En aan Thorup zo de kop kost.



Een betreurenswaardige arrogantie voor een club die zopas nog een hele zomer lang alom applaus in ontvangst nam. Ten eerste voor de manier waarop ze haar nek uitstak als titeluitdager, een toonbeeld van ambitie dat toe te juichen valt. Al werd wellicht net iets te hard op de eigen borst geklopt. Zo opperden De Witte en Louwagie dat ze, met uitzondering van Club Brugge, de rest van de JPL stilaan voorbijgestreefd waren. Uitspraken die nu niet alleen als een boemerang in het gezicht terugkeren, maar volgens Thorup ook verlammend werkten op zijn groep die wat moeite zou hebben met de druk.

AMPER TIJD GEGUND
Gent oogstte tevens lof voor de bedrijvigheid op de transfermarkt, waar maar liefst zeven volwaardige aanwinsten de rangen kwamen versterking. Linksachter en recordaankoop Nurio Fortuna ligt echter in de lappenmand, net als Alexandre De Bruyn. Samen met Jordan Botaka, Dino Arslanagic en nieuwe nummer één Davy Roef was die laatste bovendien vooral een optie in de breedte, terwijl de Duitsers Niklas Dorsch en Tim Kleindienst – pas hersteld van een blessure – nog een aanpassingsperiode nodig hebben. Enig geduld is dus vereist, zeker omdat pas in allerijl Jonathan David alsnog werd verkocht.



Voor een absolute recordsom weliswaar, een sterk staaltje onderhandelen waarvoor Louwagie en co de nodige credits verdienen. Al is Thorup daar op het veld natuurlijk vet mee. Hoewel de Gentse T1 voldoende pionnen tot zijn beschikking heeft om een oplossing te zoeken, zou een beetje tijd om te bekijken hoe hij ze precies wil herschikken dus niet misplaatst zijn. Dat in een ultieme poging om het tij tegen Kortrijk te keren zowat alle wapens in de strijd werden gegooid, is dan ook niet iets wat de Deen mag worden aangewreven. Integendeel zelfs: experimenteren is zowat zijn enige keuze.

ONREALISTISCHE DOELEN
Per slot van rekening valt het rendement van David, waar Thorup overigens een fikse bijdrage aan leverde, niet zomaar op één twee drie te vervangen. Het bestuur verwacht dus evenwel dat dit wél dadelijk gebeurt, een onrealistische doelstelling. Momenteel kan dan ook niemand zeggen of hij al dan niet nog een oplossing uit zijn hoge hoed had weten te toveren, noch dat hij niet bereid was om zijn systeem aan te passen. Zulke conclusies zouden we pas binnen een week of drie kunnen trekken, een minimum aan respijt dat de Buffalo's helaas niet kunnen opbrengen voor hun sympathieke coach.



Al zijn het misschien toch vooral de vermijdbare tegentreffers, die indruisen tegen de intenties vooraf, die Thorup het nekschot toedienen. Het inbouwen van meer defensieve zekerheid was tenslotte een van de hoofddoelen voor dit seizoen, een vereiste waar met vier stuks in twee matchen hoegenaamd niet aan werd voldaan. De balans op het middenveld en de flanken is inderdaad soms zoek in zijn favoriete 4-4-2 opstelling, die zoals gezegd mogelijk wat aanpassingen kan gebruiken, maar de talrijke individuele foutjes van onder meer Igor Plastun kunnen de trainer nu ook weer niet verweten worden.

HOPEN OP SHOCKEFFECT
Op de koop toe stemde AA Gent haar transferbeleid volledig af op die formatie, met een overdaad aan centrumspelers – zowel op het middenveld als voorin. Vreemd indien je toch van plan bent om de T1 mits een slechte start snel te offeren. Als kandidaat-opvolger staat met Laszlo Bölöni – samen met Thorup begin dit jaar nog genomineerd als Trainer v/h Jaar – bovendien iemand met een compleet andere visie naar verluidt met stip op één genoteerd. De Roemeen kan wel wat aanvangen met de bonkige types voorin, maar werkt wel liever met klassieke wingers. Een profiel dat in Gent op dit moment echter nauwelijks voorhanden is. Halsoverkop terug de mercato op dus?



Zonder hem af te doen als een slechte coach, verre van zelfs, mocht Bölöni bij Antwerp trouwens net beschikken om daar de volgende stap te zetten. Benieuwd dus of zijn rudimentaire aanpak in de Ghelamco Arena, waar hij herenigd zou worden met assistent Wim De Decker, wél in de smaak valt. Én of het beoogde shockeffect dan succesvol blijkt. Wie weet zaterdag al, wanneer AA Gent op bezoek gaat bij … Antwerp. Daar begon Ivan Leko na de bekertriomf met een één op zes overigens al bijna even teleurstellend aan de campagne. Laten we hopen dat de Kroaat bij een nederlaag niet eveneens al onder druk komt te staan. Tegenwoordig weet je tenslotte maar nooit.

LEES OOK: TRANSFERUURTJE: ‘Club ziet strijd losbarsten, KAA Gent wil uitpakken’

🚀

Wie is volgens u een betere coach voor dit AA Gent?

Meest recent

Deense dokter komt met update na nieuw Eriksen-drama

De voetbalwereld werd zondagavond flink opgeschrikt. De oefeninterland tussen Denemarken en ...

18
18
Belgische U17 geen Europees kampioen na penaltythriller

De U17 van België speelden vanavond de finale van het EK tegen Italië. Konden de jonge ...

56
56
Christian Eriksen zakt in elkaar: match gestaakt

Denemarken en Oekraïne speelden vanavond een oefenmatch tegen elkaar, maar de partij is ...

0
0
Coucke-verzet loopt uit de hand: Anderlecht slaat keihard terug

Hoewel de voorbereiding op het nieuwe seizoen pas eind deze maand van start gaat, blijft het ...

383
383
''Laat me gaan': Club Brugge-speler eist vertrek'

Club Brugge dreigt een toekomstige topspeler kwijt te spelen. FC Barcelona duwt door en de speler ...

859
859
'Arsenal verzilvert titel: nieuwe smaakmaker naar Emirates'

Arsenal FC heeft een puik seizoen achter de rug en kroonde zich voor het eerst sinds 2004 tot Engels ...

40
40
'Versterking Anderlecht: Sibierski lonkt naar eigen land'

Sportief directeur Antoine Sibierski is momenteel druk in de weer bij RSC Anderlecht. Zo is hij ...

374
374
"Dé openbaring" - Vandenbempt smult van verrassende Duivel

De Rode Duivels hebben een uitstekende indruk achtergelaten in hun laatste voorbereidingswedstrijd ...

114
114
Drastische beslissing Rigaux: Van Persie op straat gezet

Na jarenlange trouwe dienst bij Club Brugge, trok Dévy Rigaux naar Feyenoord om er de nieuwe ...

266
266
Uittocht Club Brugge: volgende drie vertrekkers staan klaar

Simon Mignolet. Dani van den Heuvel. Aleksandar Stankovic. Club Brugge zag inmiddels al drie spelers ...

519
519
Fraaie goal niet voldoende: De Ketelaere-twijfels duiken op

Met een 5-0-nederlaag tegen een pover Tunesië hebben de Rode Duivels zaterdag nog een flinke ...

137
137
'Schoktransfer Barça; Flick wil ophefmakende comeback'

Met de komst van Anthony Gordon, die voor zo'n 70 à 80 miljoen euro overkwam van Newcastle ...

117
117
De Bruyne doet monden openvallen met actie in 26ste minuut

Momenteel genieten ze nog van wat vrije tijd in het gezelschap van hun naasten, maandag wordt de ...

279
279
'Club zet zich schrap: Barça geeft transferdeal niet op'

Club Brugge dreigt tijdens de zomermercato niet enkel verschillende sterkhouders te verliezen. Ook ...

195
195
'Groot transferplan Mourinho doet Barcelona huiveren'

Bij Real Madrid wordt zondag voorzittersverkiezing gehouden, de exit polls voorspellen echter dat ...

193
193
WK-opponent bibbert voor Duivel: "Veel over hem gesproken"

De Rode Duivels worden door de meeste kenners en waarnemers getipt als de grote favoriet om hun ...

242
242
'Recordsom Genk: Karetsas op weg naar droomtransfer'

Op zijn eerste WK wordt het nog minstens 4 jaar wachten, maar Konstantinos Karetsas staat toch voor ...

687
687
Anderlecht-protest escaleert: privé-villa Coucke geviseerd

Het seizoen mag dan wel voorbij zijn, de onvrede bij de achterban van RSC Anderlecht is dat ...

497
497
"Basisplaats kwijt" - grote verliezer na oefencampagne Duivels

De Rode Duivels kunnen maandag met een goed gemoed afreizen naar de Verenigde Staten. Met drie zeges ...

562
562
'Kompany compleet verloren: Bayern wil peperdure PL-ster'

Terwijl een groot deel van zijn spelers zich momenteel voorbereiden op het WK, geniet Vincent ...

247
247
Courtois onthult plannen bij Genk: "Niet gewoon geld leggen"

Thibaut Courtois staat voor een comeback in het Belgisch voetbal. Niet op het veld, wel als ...

293
293
'Club schrikt zich hoedje: drastische wending Stankovic'

Club Brugge heeft afgelopen week afscheid genomen van één van zijn kampioenenmakers. ...

871
871
Mechele of Theate in basis? Albert geeft duidelijke voorkeur

Maandag steken de Rode Duivels de Atlantische Oceaan over richting het WK-basiskamp in Seattle. Op ...

723
723
'PSG laat Europa slikken: supertalent naar Prinsenpark'

Paris Saint-Germain legde afgelopen weekend voor het tweede jaar op rij beslag op de eindzege in de ...

239
239
Hazard spreekt zich uit: België dé WK-verrassing?

De Rode Duivels hebben zaterdag indruk gemaakt tijdens hun uitzwaaiwedstrijd voor het WK. Voor de ...

162
162

Meer sportnieuws