Gouden zaak op Sclessin: Standard pronkt met 'nieuwe Mbokani'

door
Gouden zaak op Sclessin: Standard pronkt met 'nieuwe Mbokani'

Net zoals Club Brugge en RSC Anderlecht kampt ook Standard de Liège met een wederkerend probleem: efficiëntie voor doel. Op het vertrouwde Sclessin konden de Rouches vorig weekend nog wel met het kleinste verschil winnen van een matig Cercle Brugge, maar Standard miste toen wel een karrenvracht aan kansen. De Luikenaars zijn daarom op zoek naar een nieuwe spits, en die zou Jackson Muleka moeten worden. Door zijn natuurlijke spelstijl en afkomst van de Congolese topclub TP Mazembe wordt Muleka vaak vergeleken met Dieumerci Mbokani.

VERGUISDE AVENATTI II 

In Luik kijkt men tevreden terug op de geslaagde voorbereiding richting het nieuwe voetbalseizoen. Vooral Felipe Avenatti was de grote blikvanger tijdens de oefencampagne, waar hij plots blindelings de weg vond naar het doel. Nochtans werd de Uruguayaanse spits tijdens de vorige jaargang volledig verguisd aan de boorden van de Samber en de Maas. De Luikse achterban trakteerde Avenatti toen meermaals op stevige fluitconcerten, en meer dan twee competitiedoelpunten lukte hij destijds niet. 



Maar voor de start van het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro League zou de échte Avenatti helemaal verrezen zijn. De grote spits tankte vertrouwen door veel doelpunten te scoren en ook de kersverse Standard-trainer Philippe Montanier was helemaal overtuigd van Avenatti's specifieke kwaliteiten. Maar in de eerste competitiematch tegen Cercle Brugge herviel Avenatti echter in zijn oude fouten: de lusteloze Uruguayaan straalde weinig initiatief uit en hij was te slap in de duels. Standard trachtte tegen de Vereniging dertien ondernemingen op het doel, waarvan slechts ééntje via Avenatti



De keuze om te starten met Avenatti was erg logisch gezien diens veelbelovende oefencampagne, maar als centrale spits heeft Montanier niet erg veel opties voorhanden. De blessuregevoelige Obbi Oulare is nog niet wedstrijdfit, de achttienjarige Abdoul Fessa Tapsoba is te jong om alleen de Luikse aanval te dragen en Duje Cop is niets meer dan een beperkte back-up. Daarom is het enerzijds logisch dat Standard, dat meer financiële mogelijkheden heeft dankzij de nieuwe en welgestelde aandeelhouder François Fornieri, haar pijlen richt op een extra aanvaller. En die zou dus Jackson Muleka moeten worden.

DE NIEUWE MBOKANI 

De 20-jarige Muleka heeft met de Congolese topclub TP Mazembe weliswaar nog maar één werkgever achter de kiezen, maar in zijn thuisland wekte hij al langer de interesse van talloze buitenlandse clubs. Vorig seizoen werd zijn naam ook bijvoorbeeld geciteerd bij RSC Anderlecht, waar men goede herinneringen heeft met het contracteren van Mazembe-spitsen. In 2006 ontdekte Paars-Wit bij Tout Puissant in 2006 bijvoorbeeld de onbekende en eveneens 20-jarige Dieumerci Mbokani. 



En laat Muleka nu ook een gelijkaardig profiel bezitten als Mbokani. De 20-jarige Congolees kan op zowat elke positie uit de voeten in het aanvallende compartiment, maar in de voorbije seizoenen specialiseerde hij zich vooral in een rol als diepe spits. Muleka kon zich perfectioneren in een 4-3-3-systeem, en ook die veldbezetting voert Philippe Montanier door bij Standard. Door zijn neus voor doelpunten, balvastheid en kwaliteiten in het luchtruim vertoont Muleka veel gelijkenissen met Mbokani, die na zijn passage bij Anderlecht volledig doorbrak bij Standard.

AFRIKAANSE TOPSCHUTTER  

De Afrikaanse commentaren over Muleka's kwaliteiten zijn erg veelbelovend, maar de 20-jarige heeft wel nog alles te bewijzen op het Europese grondgebied. Op het Afrikaanse continent is er op dit moment evenwel geen groter talent te vinden dan Muleka, die vorig seizoen nog de topschutter werd in de Afrikaanse Champions League met zeven doelpunten in slechts tien wedstrijden. Hij prijkt op zijn jonge leeftijd ook al op de elfde plaats in de all-time ranking van doelpuntenmakers in de Afrikaanse Champions League. En dat wil wel wat zeggen.



Muleka legde in de Afrikaanse Champions League een enorme efficiëntie voor doel aan de dag, en op deze basis zou hij alvast een topper kunnen worden in de Jupiler Pro League. De Congolees zette maar liefst 30% van zijn kansen om in een effectief doelpunt, en daarmee zou hij behoren tot de efficiëntste spitsen uit de Belgische competitie. Klasbakken zoals Jonathan David (27%) en Dieumerci Mbokani (26%) haalden vorig seizoen bijvoorbeeld een iets lager gemiddelde. Uiteraard: tussen beide competities gapen er grote verschillen, maar het zet Muleka's impact op het hoogste niveau van het Afrikaanse voetbal alleen maar kracht bij.

IDEALE SPITS VOOR STANDARD  

Bij Standard hoopt men alvast dat Muleka in de voetsporen kan treden van Dieumerci Mbokani, die in het verleden erg succesvol was op Sclessin. In bepaalde facetten van het spel vertoont de 20-jarige veel gelijkenissen met zijn veertien jaar oudere landgenoot, zoals op het vlak van balvastheid, scorend vermogen en sterkte in de luchtduels. Maar Muleka koppelt aan de kwaliteiten ook een hoge mate van snelheid en techniek. Als hij al deze capaciteiten kan bevestigen in de Jupiler Pro League dan heeft Standard zonder twijfel een nieuw goudhaantje in haar rangen.



Door zijn ervaring in een 4-3-3-systeem lijkt Muleka zich op tactisch vlak weinig te moeten aanpassen bij de Rouches, al zal hij zich de specifieke Luikse accenten wel nog eigen moeten maken. Maar Muleka heeft zeker wel het juiste profiel dat Montanier voor ogen heeft. Ondanks zijn 1 meter 80 kan de Congolees acteren als een targetman die constant weegt op de defensies van de tegenpartijen. Bovendien beschikt hij ook over het talent om ruimte te maken voor zijn ploegmaats en op die manier kansen te creëeren. Met Muleka, Avenatti, Oulare, Tapsoba en Cop lijkt de positie van enige centrale spits bij Standard straks wel erg duur te worden.

GRIEZMANN EN DEMBELE 

Jackson Muleka heeft met Dieumerci Mbokani en Mbwana Samatta alvast twee uitstekende voorbeelden om straks te kunnen slagen in de Belgische competitie. Beide ex-spitsen van Tout Puissant Mazembe drukten zowat meteen hun stempel op de Jupiler Pro League, en het duo staat tot op vandaag nog steeds te boek als absolute kleppers. Muleka hoopt uiteraard om in de voetsporen te kunnen treden van Mbokani en Samatta, en qua profiel ziet het er alvast erg goed uit.



Ook bij Standard is het vertrouwen in het Congolese goudhaantje heel groot, wat de langdurige verbintenis van vier jaar plus één jaar optie alleen maar onderstreept. Bedachtzaam maar hoopvol kijkt men op Standard uit hoe Muleka zich zal ontwikkelen onder de vleugels van Philippe Montanier, die wel enige ervaring heeft met het perfectioneren van grote talenten zoals Antoine Griezmann bij Real Sociedad en Ousmane Dembélé bij Stade Rennes. Al zou een ontwikkeling als natuurlijke opvolger voor Mbokani ook al een groots succesverhaal betekenen.

LEES OOK: 'Sardella krijgt stevige schorsing na rode kaart'

Had Muleka goed gepast bij Anderlecht?

Meest recent

Beerschot haalt slag thuis, leegloop bij Lokeren

Beerschot strijdt nog volop voor promotie en neemt het vanavond op tegen Patro Eisden. De Kielse ...

1
1
Club Brugge heeft plots enorme Ruud Vormer-vibes

Club Brugge is met een 12 op 15 zeer goed bezig in de Play-Offs, al doet Union SG nog altijd beter. ...

86
86
Nood breekt wet: Taravel pakt uit met zeer goede zet

Thorgan Hazard en Anderlecht. Het is een aflopend verhaal. De voormalige Rode Duivel hoopt alsnog in ...

54
54
Blessure Karetsas: KRC Genk komt met officieel verdict

KRC Genk had altijd moeten winnen van Standard. Het werd 1-1, maar de Limburgers misten tal van ...

27
27
'Sardella krijgt stevige schorsing na rode kaart'

De Brusselse derby tussen Anderlecht en Union leverde zondagavond heel wat voer voor discussie op. ...

170
170
'Charleroi mag dromen van Engelse miljoenen'

Charleroi pakte vorig weekend in Leuven nog eens een overwinning. Daarmee gaven ze toch een beetje ...

8
8
De Busser reageert op interesse van Club Brugge

Het belooft een zeer drukke transferzomer te worden bij Club Brugge, waarin heel wat sterkhouders ...

87
87
'Persoonlijk akkoord: Club vangt 40 miljoen euro'

De komende weken gaat bij Club Brugge alle aandacht nog naar de titelstrijd, maar daarna zal er ...

406
406
'Imposant lijstje topclubs ziet Godts wondergoal maken'

De naam van Mika Godts ging de voorbije dagen weer gretig over de tongen. Dat had alles te maken met ...

52
52
'Genk krijgt uitsluitsel over blessure Karetsas'

KRC Genk liep vorig weekend alweer tegen een domper aan. Het kon ook zijn derde thuiswedstrijd in de ...

72
72
'Club plant pikante verrassing met Anderlecht-product'

Het is nog wachten op witte rook bij Club Brugge, maar achter de schermen zijn ze bij Blauw-Zwart al ...

218
218
Union vs Club: Gillet ziet één team in het voordeel

Halfweg de Champions' Play-Off is de titelstrijd nog steeds razend spannend. Union en Club Brugge ...

220
220
TRANSFERUURTJE: 'Nieuwe knaltransfer PSG, smaakmaker wil weg bij Club'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

201
201
Degryse velt oordeel over Sardella: harde woorden

RSC Anderlecht ging in eigen huis met 1-3 onderuit tegen Union SG. Paars-Wit kreeg nog voor rust een ...

163
163
Sam Kerkhofs verrast iedereen na waanzinnig titelduel

Wat een waanzinnige ontknoping kregen we gisterennamiddag in Eerste Nationale. Op het derde niveau ...

135
135
Boersma maakt KV Mechelen af na STVV: "Nooit meer!"

KV Mechelen kreeg al twee weken op rij een pandoering. Eerst ging het tegen Club Brugge met de ...

174
174
Club Brugge houdt hart vast: belangrijke update Mignolet

Simon Mignolet heeft aangekondigd aan het einde van het seizoen te zullen stoppen met voetballen. De ...

287
287
Vandenbempt looft titelkandidaat: "Onverstoord!"

De titelstrijd in de Jupiler Pro League blijft ongemeen spannend. Union SG en Club Brugge blijven ...

288
288
STVV droomt nog meer: blijft sterkhouder toch?

STVV is de mooist voetballende ploeg van België. Een team dat oververdiend op een derde plaats ...

82
82
Ophef rond Van Gucht krijgt opvallend nieuw hoofdstuk

Ruben Van Gucht ligt al een tijd onder een vergrootglas. De VRT stem en wielercommentator haalt niet ...

39
39
Standard ruikt bloed: KRC Genk krijgt fikse waarschuwing

Standard pakte een belangrijk punt op het veld van KRC Genk. Een heerlijke vrije trap van Casper ...

186
186
Anderlecht-fans verrassen: nieuwe coach niet op lijst

RSC Anderlecht moet nog énorm hard werken om een Europees ticket te bemachtigen. De vierde ...

460
460
Pikante titeluitspraak Verschaeren: "Zij overklassen Union"

RSC Anderlecht verloor met 1-3 van Union SG. Alweer een nederlaag in de Brusselse derby. Paars-Wit ...

361
361
Rood voor Sardella: Burgess met straf statement

RSC Anderlecht - Union SG was een leuke partij tot de rode kaart voor Killian Sardella. Nadien was ...

249
249
Oud-ref neemt twijfels weg: rode kaart Sardella terecht?

Union SG heeft zondagavond de generale repetitie op de bekerfinale naar zich toe getrokken en won ...

297
297

Meer sportnieuws