Gouden Dessers: de utopie van KRC Genk

door
Gouden Dessers: de utopie van KRC Genk

KRC Genk en scorende spitsen, het bleek meermaals een succesverhaal te zijn in Limburg. Bij het stamnummer 322 konden verschillende aanvallers zich ontwikkelen tot echte goalgetters en Cyriel Dessers moet de volgende worden in het lange rijtje van goaltjesdieven. De verwachtingen bij de 25-jarige Belg liggen bijgevolg ook torenhoog, maar van een leien dakje zal het wellicht niet gaan. 

VAN OULARE TOT SAMATTA 

Souleymane Oulare, Branko Strupar, Kevin Vandenbergh, Moumouni Dagano, Jelle Vossen, Elyaniv Barda, Christian Benteke, Mbwana Samatta... KRC Genk heeft van oudsher een rijke historie aan pure doelpuntenmakers. Maar voor de laatste Genkse topschutter in de Belgische Eerste Klasse is het wel bijna twee decennia terugkeren naar het seizoen 2002/2003, toen Wesley Sonck de titel als topschutter deelde met Cédric Roussel van RAEC Bergen. 



In het huidige seizoen lijkt de viervoudige Belgische landskampioen opnieuw een garantie aan veel doelpunten binnengehaald te hebben. Cyriel Dessers lukte in de voorbije jaargang van de Eredivisie namelijk vijftien stuks voor Heracles Almelo, en met dat aantal kroonde hij zich tot Nederlands topschutter. De Genkies legden maar liefst vier miljoen euro neer voor de 25-jarige, waardoor de verwachtingen logischerwijze érg hoog liggen voor Dessers.

MAKKELIJKER IN NEDERLAND 

In de voorbije seizoenen scoorde Dessers doelpunten bij de vleet. Niet alleen bij Heracles vond hij aardig de weg naar het doel, maar ook bij FC Utrecht en NAC Breda. Opvallend genoeg bleek Dessers in Nederland veel effectiever dan in België, want bij Sporting Lokeren was hij niet meteen een doelpuntenmaker pur sang. Ook tijdens zijn debuutwedstrijd voor Genk in Zulte Waregem gaf Dessers niet meteen de indruk te beschikken over een enorm scherp vizier op Belgische bodem.



“Het is wel een goalgetter, maar verder moet je niet te veel van hem verwachten”, oordeelde Arnar Vidarsson in Extra Time. “Ik vond hem tegen Zulte Waregem ook niet zo goed spelen. Doelpunten, dat verwacht je. Topschutter worden in Nederland is wel gemakkelijker dan topschutter worden in België. Als hij dit seizoen topschutter wil worden, dan zal het toch wat beter moeten. Maar ik gun het die jongen”, aldus Vidarsson.



Een onuitwisbare indruk liet Dessers inderdaad niet na in het Regenboogstadion, maar scoren deed hij wel. Al gebeurde dat wel van op de stip. De nieuwbakken aanvaller van KRC Genk kon overigens nog meerdere keren de netten doen trillen, maar telkens stond zijn vizier telkens niet scherp genoeg gesteld. “Hij kende vandaag pech in de afwerking, maar werd toch matchwinnaar”, zo luidde het opvallend positieve verdict bij Het Laatste Nieuws. Dessers zal zijn doelpunten wel maken, daar mag naar verluidt niet aan worden getwijfeld.

MISTER 25%

Pure afwerkers hebben niet veel kansen nodig om tot scoren te komen, maar bij Dessers is dat niet meteen het geval. Tegen Essevee waren er vier kansen vereist – de strafschop inbegrepen – om zijn eerste doelpunt in Genkse loondienst te kunnen maken. Omgerekend betekent dat per afgevuurde poging richting het doel 25% kans op een doelpunt, en daarmee presteert Dessers een pak minder efficiënt dan de andere scorende spitsen in de huidige jaargang van de Jupiler Pro League.



In het voorbije weekend konden vijf spitsen de netten doen trillen voor hun team. Ploegmaat Paul Onuachu, Igor De Camargo (KV Mechelen) en Yuma Suzuki (Sint-Truiden) hadden aan amper één kans genoeg om een doelpunt te lukken, terwijl Marius Noubissi twee keer kon scoren uit vijf opgelegde doelkansen. Onuachu, De Camargo, Suzuki werkten aldus af aan 100%, Noubissi aan 40%. Dessers is met 25% dus de minst efficiënte spits die kon scoren vorig weekend, maar hij scoorde wel. Van op de stip weliswaar.

TOPSCHUTTER MET KARRENVRACHT AAN KANSEN  

Het lijkt eerder contradictorisch aangezien hij Nederlands topschutter werd, maar vorig seizoen leek Dessers ook in de Eredivisie moeite te hebben met een hoogstaande efficiëntie voor het doel. Om tot zijn vijftien gescoorde eenheden te komen voor Heracles Almelo had Dessers wel een karrenvracht aan doelkansen nodig. In totaal waagde hij zich namelijk aan 81 pogingen richting het doel, waar uiteindelijk dus vijftien doelpunten uit voortkwamen. 



Gemiddeld betekende elke doelpoging van Dessers 18% kans op een goal, waarmee hij maar net de top tien haalde onder de centrale spitsen in de Eredivisie. Haris Vuckic van FC Twente was bijvoorbeeld de primus op dat vlak met tien procent meer efficiëntie dan Dessers. En dat is toch best wel een opvallende constatering, zeker omdat geen enkele spits in de Eredivise meer beproevingen waagde dan de Dessers. Met die 18% zou Dessers vorig seizoen zelfs uit de top vijftien vallen in de Jupiler Pro League.

EFFECTIEF VERSUS EFFICIËNT  

Heel erg efficiënt was Dessers dus niet vorig seizoen in de Eredivisie, en ook tijdens zijn eerste wedstrijd voor KRC Genk miste hij een pak rijpe doelkansen. Het is dan maar de vraag of Dessers zich als echte 'killer voor doel' kan opwerpen, wat men bij Genk logischerwijze hoopt na de flinke investering van vier miljoen euro. Wat alvast wél spreekt wel in het voordeel van Dessers, is dat hij veel kansen kan afdwingen. 



Zijn prestatie tegen Zulte Waregem ondersteunt dat misschien niet meteen, maar Dessers kan zijn doelpogingen wél goed mikken tussen het doelkader. In de Eredivisie eindigde 55% van zijn kansen tussen de palen, waarmee hij op één na beste centrale aanvaller was na Myron Boadu (AZ Alkmaar), die één procent beter mikte dan Dessers. De nieuwe spits van KRC Genk moet dus vooral meer overtuiging proberen te leggen in zijn doelpogingen, wat overigens ook bleek tegen Essevee.



Dankzij de vele gelanceerde doelkansen kon Dessers alsnog vijftien doelpunten puren in de voorbije jaargang van de Eredivisie. Met 0,55 doelpunt per 90 minuten was hij dan ook één van de regelmatigste scorende centrale spitsen in Nederland. Enkel Boadu (0,6 doelpunt per 90 minuten) en Donyell Malen (PSV Eindhoven, 0,79 doelpunt per 90 minuten) overtroffen het gemiddelde van Dessers. De 25-jarige was dus zeker niet de efficiëntste spits uit de Eredivisie, maar Dessers was wel erg effectief.

GOUDEN STIER? 

Vorig seizoen kaapte Cyriel Dessers de Nederlandse topschutterstitel weg, maar of hij in deze jaargang de Belgische primus zal worden, dat laten we nog in het midden. De nieuwe spits van KRC Genk opende alvast zijn doelpuntenrekening tegen Zulte Waregem, maar hij viel voornamelijk op door meerdere opgelegde kansen te verkwanselen. Dat bleek ook al vorig seizoen bij Heracles Almelo een werkpunt te zijn, ondanks dat er in de Eredivisie niemand meer doelpunten scoorde dan de 25-jarige. In de Jupiler Pro League zal het verschil tussen effectiviteit en efficiëntie wellicht een grotere rol spelen in de strijd om de Gouden Stier. Aan Dessers om zijn scorende efficiëntie aan te tonen, te beginnen met de volgende competitiematch tegen zijn ex-club OH Leuven.

LEES OOK: Defour laat bom vallen over ex-club

Wint Dessers de Gouden Stier dit seizoen?

Meest recent

Defour laat bom vallen over ex-club

Steven Defour kende een zeer bewogen spelerscarrière. Zijn transfers naar Standard en RSC ...

9
9
Vanhaezebrouck fluistert Renard opvallend advies toe

Olivier Renard heeft nog héél veel werk voor de boeg. Hij moet de kern uitdunnen en er ...

48
48
Benito Raman verrast en parkeert de bus in het Lotto Park

Het was een opvallend en warm moment in het Lotto Park afgelopen week. Benito Raman, vandaag ...

38
38
'Blunder Anderlecht? Ex-speler levert ‘jackpot’ op’

RSC Anderlecht heeft de afgelopen jaren een aantal talenten vroegtijdig laten gaan die nadien ...

53
53
Tranen bij Jean-Marie Pfaff na schokkend nieuws over Carmen

Komende week trekt Union richting München voor een confrontatie met Kompany en het grote ...

53
53
AA Gent ontdekt 'goudmijn': toekomst oogt plots heel mooi

Bij AA Gent werden de afgelopen jaren bijzonder veel Afrikaanse talenten gehaald. Er braken er amper ...

79
79
‘Paniek bij Anderlecht: winterdeal dreigt te ontploffen’

Bij Anderlecht staat alles plots onder hoogspanning. Een cruciale winterdeal wankelt, terwijl de ...

85
85
Fout van KRC Genk? "Wil hun ongelijk bewijzen"

Bij KRC Genk namen ze al afscheid van een aantal spelers. De Limburgers lieten één ...

64
64
Hein ziet AA Gent géweldige zaak doen: "Topper voor de JPL"

AA Gent wil dit seizoen weer de top zes halen en dat zal nog een héél zware opdracht ...

159
159
'Anderlecht plots genoemd: Lionel Messi baalt'

AA Gent is op zoek naar versterking op meerdere posities. De Buffalo's worden stilaan met heel veel ...

166
166
Antwerp ontdekt in de schaduw plots nieuwe diamant

Vincent Janssen en Gyrano Kerk vormen een zeer goed duo en de twee Nederlanders doen het zeer goed ...

242
242
Na De Bruyne, Courtois...: Genk plots van hemel naar de hel

KRC Genk heeft in zijn bestaan al héél veel spelers vanuit de eigen academie laten ...

48
48
Malinwa baalt: "Verdienden ruimschoots een punt"

KV Mechelen bleef in de laatste drie onderlinge confrontaties met Union telkens ongeslagen, maar is ...

73
73
Gemengde gevoelens bij Hubert: "Tevreden en niet tevreden"

Union heeft meteen een geweldige zaak gedaan in zijn eerste wedstrijden van 2026. Nadat het zich al ...

48
48
'Strijd om Seys is helemaal los: nog 2 clubs melden zich'

Het zal voor Club Brugge nog een helse klus worden om deze winter al zijn goudhaantjes aan boord te ...

196
196
Union velt KV Mechelen en loopt weer verder uit op Club

Union heeft zaterdagavond optimaal geprofiteerd van de nederlaag van Club Brugge een dag eerder. Het ...

63
63
Cercle lijkt vertrouwen: "We worden eindelijk beloond"

Cercle Brugge is uitstekend aan zijn 2026 begonnen. Het pakte immers een belangrijke zege op het ...

89
89
Kompany gelooft zijn ogen niet bij Bayern: "Mijn god!"

Bayern München heeft zaterdagavond opnieuw grote indruk gemaakt in de Bundesliga. In de topper ...

239
239
Beveren doet dankzij Patro alweer gouden zaak in 1B

Ook in de Challenger Pro League wordt er dit weekend opnieuw gevoetbald. Leider SK Beveren heeft in ...

240
240
'Orel Mangala krijgt cruciale transferupdate'

Maar liefst tien maanden lag Orel Mangala in de lappenmand met een zware knieblessure. Kort na zijn ...

50
50
Essevee wint eindelijk weer: "Waarom het nu wel lukt?"

Zulte Waregem heeft zondag voor een grote verrassing gezorgd door KRC Genk te kloppen. Het haalde in ...

185
185
'Verrassende miljoenentransfer bij AA Gent'

AA Gent haalde deze zomer al Hyun-seok Hong terug, maar verder is het nog wachten op versterking bij ...

498
498
Arsenal stuit op sterke Sels, Bayern haalt wéér uit

In de Premier League heeft leider Arsenal zaterdagavond verrassend punten laten liggen. Het kwam ...

103
103
Cercle doet in Westerlo gouden zaak in strijd om behoud

Cercle Brugge heeft in zijn eerste wedstrijd van 2026 meteen een geweldige zaak gedaan in de strijd ...

82
82
'Club Brugge plant winterknaller: één naam duikt op'

Club Brugge staat klaar om toe te slaan op de wintermarkt. Achter de schermen wordt aan een transfer ...

812
812

Meer sportnieuws