Gouden Dessers: de utopie van KRC Genk

door
Gouden Dessers: de utopie van KRC Genk

KRC Genk en scorende spitsen, het bleek meermaals een succesverhaal te zijn in Limburg. Bij het stamnummer 322 konden verschillende aanvallers zich ontwikkelen tot echte goalgetters en Cyriel Dessers moet de volgende worden in het lange rijtje van goaltjesdieven. De verwachtingen bij de 25-jarige Belg liggen bijgevolg ook torenhoog, maar van een leien dakje zal het wellicht niet gaan. 

VAN OULARE TOT SAMATTA 

Souleymane Oulare, Branko Strupar, Kevin Vandenbergh, Moumouni Dagano, Jelle Vossen, Elyaniv Barda, Christian Benteke, Mbwana Samatta... KRC Genk heeft van oudsher een rijke historie aan pure doelpuntenmakers. Maar voor de laatste Genkse topschutter in de Belgische Eerste Klasse is het wel bijna twee decennia terugkeren naar het seizoen 2002/2003, toen Wesley Sonck de titel als topschutter deelde met Cédric Roussel van RAEC Bergen. 



In het huidige seizoen lijkt de viervoudige Belgische landskampioen opnieuw een garantie aan veel doelpunten binnengehaald te hebben. Cyriel Dessers lukte in de voorbije jaargang van de Eredivisie namelijk vijftien stuks voor Heracles Almelo, en met dat aantal kroonde hij zich tot Nederlands topschutter. De Genkies legden maar liefst vier miljoen euro neer voor de 25-jarige, waardoor de verwachtingen logischerwijze érg hoog liggen voor Dessers.

MAKKELIJKER IN NEDERLAND 

In de voorbije seizoenen scoorde Dessers doelpunten bij de vleet. Niet alleen bij Heracles vond hij aardig de weg naar het doel, maar ook bij FC Utrecht en NAC Breda. Opvallend genoeg bleek Dessers in Nederland veel effectiever dan in België, want bij Sporting Lokeren was hij niet meteen een doelpuntenmaker pur sang. Ook tijdens zijn debuutwedstrijd voor Genk in Zulte Waregem gaf Dessers niet meteen de indruk te beschikken over een enorm scherp vizier op Belgische bodem.



“Het is wel een goalgetter, maar verder moet je niet te veel van hem verwachten”, oordeelde Arnar Vidarsson in Extra Time. “Ik vond hem tegen Zulte Waregem ook niet zo goed spelen. Doelpunten, dat verwacht je. Topschutter worden in Nederland is wel gemakkelijker dan topschutter worden in België. Als hij dit seizoen topschutter wil worden, dan zal het toch wat beter moeten. Maar ik gun het die jongen”, aldus Vidarsson.



Een onuitwisbare indruk liet Dessers inderdaad niet na in het Regenboogstadion, maar scoren deed hij wel. Al gebeurde dat wel van op de stip. De nieuwbakken aanvaller van KRC Genk kon overigens nog meerdere keren de netten doen trillen, maar telkens stond zijn vizier telkens niet scherp genoeg gesteld. “Hij kende vandaag pech in de afwerking, maar werd toch matchwinnaar”, zo luidde het opvallend positieve verdict bij Het Laatste Nieuws. Dessers zal zijn doelpunten wel maken, daar mag naar verluidt niet aan worden getwijfeld.

MISTER 25%

Pure afwerkers hebben niet veel kansen nodig om tot scoren te komen, maar bij Dessers is dat niet meteen het geval. Tegen Essevee waren er vier kansen vereist – de strafschop inbegrepen – om zijn eerste doelpunt in Genkse loondienst te kunnen maken. Omgerekend betekent dat per afgevuurde poging richting het doel 25% kans op een doelpunt, en daarmee presteert Dessers een pak minder efficiënt dan de andere scorende spitsen in de huidige jaargang van de Jupiler Pro League.



In het voorbije weekend konden vijf spitsen de netten doen trillen voor hun team. Ploegmaat Paul Onuachu, Igor De Camargo (KV Mechelen) en Yuma Suzuki (Sint-Truiden) hadden aan amper één kans genoeg om een doelpunt te lukken, terwijl Marius Noubissi twee keer kon scoren uit vijf opgelegde doelkansen. Onuachu, De Camargo, Suzuki werkten aldus af aan 100%, Noubissi aan 40%. Dessers is met 25% dus de minst efficiënte spits die kon scoren vorig weekend, maar hij scoorde wel. Van op de stip weliswaar.

TOPSCHUTTER MET KARRENVRACHT AAN KANSEN  

Het lijkt eerder contradictorisch aangezien hij Nederlands topschutter werd, maar vorig seizoen leek Dessers ook in de Eredivisie moeite te hebben met een hoogstaande efficiëntie voor het doel. Om tot zijn vijftien gescoorde eenheden te komen voor Heracles Almelo had Dessers wel een karrenvracht aan doelkansen nodig. In totaal waagde hij zich namelijk aan 81 pogingen richting het doel, waar uiteindelijk dus vijftien doelpunten uit voortkwamen. 



Gemiddeld betekende elke doelpoging van Dessers 18% kans op een goal, waarmee hij maar net de top tien haalde onder de centrale spitsen in de Eredivisie. Haris Vuckic van FC Twente was bijvoorbeeld de primus op dat vlak met tien procent meer efficiëntie dan Dessers. En dat is toch best wel een opvallende constatering, zeker omdat geen enkele spits in de Eredivise meer beproevingen waagde dan de Dessers. Met die 18% zou Dessers vorig seizoen zelfs uit de top vijftien vallen in de Jupiler Pro League.

EFFECTIEF VERSUS EFFICIËNT  

Heel erg efficiënt was Dessers dus niet vorig seizoen in de Eredivisie, en ook tijdens zijn eerste wedstrijd voor KRC Genk miste hij een pak rijpe doelkansen. Het is dan maar de vraag of Dessers zich als echte 'killer voor doel' kan opwerpen, wat men bij Genk logischerwijze hoopt na de flinke investering van vier miljoen euro. Wat alvast wél spreekt wel in het voordeel van Dessers, is dat hij veel kansen kan afdwingen. 



Zijn prestatie tegen Zulte Waregem ondersteunt dat misschien niet meteen, maar Dessers kan zijn doelpogingen wél goed mikken tussen het doelkader. In de Eredivisie eindigde 55% van zijn kansen tussen de palen, waarmee hij op één na beste centrale aanvaller was na Myron Boadu (AZ Alkmaar), die één procent beter mikte dan Dessers. De nieuwe spits van KRC Genk moet dus vooral meer overtuiging proberen te leggen in zijn doelpogingen, wat overigens ook bleek tegen Essevee.



Dankzij de vele gelanceerde doelkansen kon Dessers alsnog vijftien doelpunten puren in de voorbije jaargang van de Eredivisie. Met 0,55 doelpunt per 90 minuten was hij dan ook één van de regelmatigste scorende centrale spitsen in Nederland. Enkel Boadu (0,6 doelpunt per 90 minuten) en Donyell Malen (PSV Eindhoven, 0,79 doelpunt per 90 minuten) overtroffen het gemiddelde van Dessers. De 25-jarige was dus zeker niet de efficiëntste spits uit de Eredivisie, maar Dessers was wel erg effectief.

GOUDEN STIER? 

Vorig seizoen kaapte Cyriel Dessers de Nederlandse topschutterstitel weg, maar of hij in deze jaargang de Belgische primus zal worden, dat laten we nog in het midden. De nieuwe spits van KRC Genk opende alvast zijn doelpuntenrekening tegen Zulte Waregem, maar hij viel voornamelijk op door meerdere opgelegde kansen te verkwanselen. Dat bleek ook al vorig seizoen bij Heracles Almelo een werkpunt te zijn, ondanks dat er in de Eredivisie niemand meer doelpunten scoorde dan de 25-jarige. In de Jupiler Pro League zal het verschil tussen effectiviteit en efficiëntie wellicht een grotere rol spelen in de strijd om de Gouden Stier. Aan Dessers om zijn scorende efficiëntie aan te tonen, te beginnen met de volgende competitiematch tegen zijn ex-club OH Leuven.

LEES OOK: Kassa Genk rinkelt: El Ouahdi gooit ambities op tafel

Wint Dessers de Gouden Stier dit seizoen?

Meest recent

'Taravel grijpt in: 5 (!) wissels bij Anderlecht'

Mits een zege tegen STVV wipt RSC Anderlecht straks over de Kanaries naar de derde plaats in het ...

26
26
Defour weer voor rechtbank: straf komt keihard binnen

Voormalig Rode Duivel Steven Defour moest zich opnieuw verantwoorden voor de rechtbank, waar zijn ...

12
12
Bekerfinale-fiasco: minister haalt keihard uit naar DAZN

Op 14 mei strijden Anderlecht en Union in het Koning Boudewijnstadion voor de Croky Cup, maar er ...

70
70
Bizar interview Leko: Vandenbempt ziet verklaring

Het had woensdagavond een feestavond moeten zijn voor Club Brugge. Het hield zelf een galavertoning ...

63
63
Verdict Yamal: opluchting voor Spanje, niet voor Barça

FC Barcelona zette woensdagavond een nieuwe stap richting de Spaanse titel, maar ondanks de 1-0-zege ...

52
52
'Anderlecht gaat transferstrijd aan met PSG'

De zomermercato van Anderlecht lijkt stilaan op gang te komen, ondanks het voorlopig uitblijven van ...

55
55
KV Mechelen ontdekt 'nieuwe Raman'

KV Mechelen heeft voorlopig nog maar weinig plezier beleefd aan de play-offs. Het pakte voorlopig ...

56
56
'Rode Duivels opgelet: UEFA gooit EK-kwalificatie overhoop'

De Rode Duivels zitten nu met hun volle aandacht bij het WK van komende zomer. Daarna wacht een ...

126
126
Vanhaezebrouck ziet zorgwekkende trend bij Neerpede-boys

Door de blessures van Nathan De Cat en Mario Stroeykens zal Yari Verschaeren in de komende ...

148
148
Negatieve primeur: DAZN bezorgt fans domper voor bekerfinale

Er was de voorbije maanden al heel wat ophef over de uitzendrechten van het Belgische voetbal. Dat ...

283
283
Beginnen Beveren en Kortrijk met mokerslag in 1A?

Er staat de komende weken nog heel veel op het spel in de Jupiler Pro League, maar de strijd om ...

316
316
TRANSFERUURTJE: 'Vertrekker bij Anderlecht, kleppers kloppen aan bij Club'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

183
183
Frustratie loopt op bij Union: grote paniek door Club?

Union SG deed vorige speeldag een uitstekende zaak door in eigen huis te winnen van Club Brugge. ...

333
333
Beerschot in beroep na ‘dreigende taal’ van Messoudi

Beerschot heeft zich geplaatst voor de Promotion Play-Offs in de Challenger Pro League. De Antwerpse ...

49
49
WK-drama voor Spanje: Yamal hoort snoeihard KDB-verdict

Het WK 2026 in de Verenigde Staten, Mexico en Canada nadert met rasse schreden. Wie nu een blessure ...

176
176
Titelstrijd weer open: belangrijke vaststelling Union

Na de zege van Union tegen Club Brugge vorige zondag werd er nog gretig geopperd dat de weg naar de ...

163
163
'Bayern doet glorietijd herleven: Kompany verwelkomt iconen'

Vincent Kompany wordt dezer dagen op handen gedragen in München. Onze landgenoot veroverde ...

84
84
Deschacht haalt uit: vertrek bij Anderlecht kwam te laat

Anderlecht staat donderdagavond voor een belangrijke partij, want het kan op Stayen de derde plaats ...

180
180
'Marseille zet weer zinnen op JPL-smaakmaker'

De titelstrijd in de Ligue 1 wordt de komende weken nog razend spannend, maar Olympique Marseille ...

58
58
Club Brugge grijpt mis: terugkeer ketst af

Club Brugge zette dit seizoen opnieuw grote stappen met zijn jeugdopleiding, want Club NXT schopte ...

160
160
Ministuntje AA Gent: De Mil koestert één grote hoop

De titelstrijd kreeg woensdagavond weer een verrassende wending. Enkele dagen nadat het nog de ...

206
206
Rode Duivels plots tegen Italië op WK? Trump-plan duikt op

Bij de FIFA liet voorzitter Gianni Infantino onlangs nog weten dat Iran zeker zal deelnemen aan het ...

258
258
Vrancken héél mysterieus over transfer naar Anderlecht

RSC Anderlecht gaat mogelijk op zoek naar een nieuwe trainer, al is daar nog geen duidelijkheid ...

398
398
Beerschot slijpt de messen: "Dat gaan we tonen!"

In de Challenger Pro League beginnen de Play-Offs voor de promotie. Beerschot neemt het op tegen ...

155
155
Bertaccini onder vuur: vrouw reageert fel

De voorbije weken waren allesbehalve eenvoudig voor Adriano Bertaccini en zijn gezin. De spits van ...

82
82

Meer sportnieuws