Gouden Dessers: de utopie van KRC Genk

573 stemmen
Gouden Dessers: de utopie van KRC Genk

KRC Genk en scorende spitsen, het bleek meermaals een succesverhaal te zijn in Limburg. Bij het stamnummer 322 konden verschillende aanvallers zich ontwikkelen tot echte goalgetters en Cyriel Dessers moet de volgende worden in het lange rijtje van goaltjesdieven. De verwachtingen bij de 25-jarige Belg liggen bijgevolg ook torenhoog, maar van een leien dakje zal het wellicht niet gaan. 

VAN OULARE TOT SAMATTA 

Souleymane Oulare, Branko Strupar, Kevin Vandenbergh, Moumouni Dagano, Jelle Vossen, Elyaniv Barda, Christian Benteke, Mbwana Samatta... KRC Genk heeft van oudsher een rijke historie aan pure doelpuntenmakers. Maar voor de laatste Genkse topschutter in de Belgische Eerste Klasse is het wel bijna twee decennia terugkeren naar het seizoen 2002/2003, toen Wesley Sonck de titel als topschutter deelde met Cédric Roussel van RAEC Bergen. 



In het huidige seizoen lijkt de viervoudige Belgische landskampioen opnieuw een garantie aan veel doelpunten binnengehaald te hebben. Cyriel Dessers lukte in de voorbije jaargang van de Eredivisie namelijk vijftien stuks voor Heracles Almelo, en met dat aantal kroonde hij zich tot Nederlands topschutter. De Genkies legden maar liefst vier miljoen euro neer voor de 25-jarige, waardoor de verwachtingen logischerwijze érg hoog liggen voor Dessers.

MAKKELIJKER IN NEDERLAND 

In de voorbije seizoenen scoorde Dessers doelpunten bij de vleet. Niet alleen bij Heracles vond hij aardig de weg naar het doel, maar ook bij FC Utrecht en NAC Breda. Opvallend genoeg bleek Dessers in Nederland veel effectiever dan in België, want bij Sporting Lokeren was hij niet meteen een doelpuntenmaker pur sang. Ook tijdens zijn debuutwedstrijd voor Genk in Zulte Waregem gaf Dessers niet meteen de indruk te beschikken over een enorm scherp vizier op Belgische bodem.



“Het is wel een goalgetter, maar verder moet je niet te veel van hem verwachten”, oordeelde Arnar Vidarsson in Extra Time. “Ik vond hem tegen Zulte Waregem ook niet zo goed spelen. Doelpunten, dat verwacht je. Topschutter worden in Nederland is wel gemakkelijker dan topschutter worden in België. Als hij dit seizoen topschutter wil worden, dan zal het toch wat beter moeten. Maar ik gun het die jongen”, aldus Vidarsson.



Een onuitwisbare indruk liet Dessers inderdaad niet na in het Regenboogstadion, maar scoren deed hij wel. Al gebeurde dat wel van op de stip. De nieuwbakken aanvaller van KRC Genk kon overigens nog meerdere keren de netten doen trillen, maar telkens stond zijn vizier telkens niet scherp genoeg gesteld. “Hij kende vandaag pech in de afwerking, maar werd toch matchwinnaar”, zo luidde het opvallend positieve verdict bij Het Laatste Nieuws. Dessers zal zijn doelpunten wel maken, daar mag naar verluidt niet aan worden getwijfeld.

MISTER 25%

Pure afwerkers hebben niet veel kansen nodig om tot scoren te komen, maar bij Dessers is dat niet meteen het geval. Tegen Essevee waren er vier kansen vereist – de strafschop inbegrepen – om zijn eerste doelpunt in Genkse loondienst te kunnen maken. Omgerekend betekent dat per afgevuurde poging richting het doel 25% kans op een doelpunt, en daarmee presteert Dessers een pak minder efficiënt dan de andere scorende spitsen in de huidige jaargang van de Jupiler Pro League.



In het voorbije weekend konden vijf spitsen de netten doen trillen voor hun team. Ploegmaat Paul Onuachu, Igor De Camargo (KV Mechelen) en Yuma Suzuki (Sint-Truiden) hadden aan amper één kans genoeg om een doelpunt te lukken, terwijl Marius Noubissi twee keer kon scoren uit vijf opgelegde doelkansen. Onuachu, De Camargo, Suzuki werkten aldus af aan 100%, Noubissi aan 40%. Dessers is met 25% dus de minst efficiënte spits die kon scoren vorig weekend, maar hij scoorde wel. Van op de stip weliswaar.

TOPSCHUTTER MET KARRENVRACHT AAN KANSEN  

Het lijkt eerder contradictorisch aangezien hij Nederlands topschutter werd, maar vorig seizoen leek Dessers ook in de Eredivisie moeite te hebben met een hoogstaande efficiëntie voor het doel. Om tot zijn vijftien gescoorde eenheden te komen voor Heracles Almelo had Dessers wel een karrenvracht aan doelkansen nodig. In totaal waagde hij zich namelijk aan 81 pogingen richting het doel, waar uiteindelijk dus vijftien doelpunten uit voortkwamen. 



Gemiddeld betekende elke doelpoging van Dessers 18% kans op een goal, waarmee hij maar net de top tien haalde onder de centrale spitsen in de Eredivisie. Haris Vuckic van FC Twente was bijvoorbeeld de primus op dat vlak met tien procent meer efficiëntie dan Dessers. En dat is toch best wel een opvallende constatering, zeker omdat geen enkele spits in de Eredivise meer beproevingen waagde dan de Dessers. Met die 18% zou Dessers vorig seizoen zelfs uit de top vijftien vallen in de Jupiler Pro League.

EFFECTIEF VERSUS EFFICIËNT  

Heel erg efficiënt was Dessers dus niet vorig seizoen in de Eredivisie, en ook tijdens zijn eerste wedstrijd voor KRC Genk miste hij een pak rijpe doelkansen. Het is dan maar de vraag of Dessers zich als echte 'killer voor doel' kan opwerpen, wat men bij Genk logischerwijze hoopt na de flinke investering van vier miljoen euro. Wat alvast wél spreekt wel in het voordeel van Dessers, is dat hij veel kansen kan afdwingen. 



Zijn prestatie tegen Zulte Waregem ondersteunt dat misschien niet meteen, maar Dessers kan zijn doelpogingen wél goed mikken tussen het doelkader. In de Eredivisie eindigde 55% van zijn kansen tussen de palen, waarmee hij op één na beste centrale aanvaller was na Myron Boadu (AZ Alkmaar), die één procent beter mikte dan Dessers. De nieuwe spits van KRC Genk moet dus vooral meer overtuiging proberen te leggen in zijn doelpogingen, wat overigens ook bleek tegen Essevee.



Dankzij de vele gelanceerde doelkansen kon Dessers alsnog vijftien doelpunten puren in de voorbije jaargang van de Eredivisie. Met 0,55 doelpunt per 90 minuten was hij dan ook één van de regelmatigste scorende centrale spitsen in Nederland. Enkel Boadu (0,6 doelpunt per 90 minuten) en Donyell Malen (PSV Eindhoven, 0,79 doelpunt per 90 minuten) overtroffen het gemiddelde van Dessers. De 25-jarige was dus zeker niet de efficiëntste spits uit de Eredivisie, maar Dessers was wel erg effectief.

GOUDEN STIER? 

Vorig seizoen kaapte Cyriel Dessers de Nederlandse topschutterstitel weg, maar of hij in deze jaargang de Belgische primus zal worden, dat laten we nog in het midden. De nieuwe spits van KRC Genk opende alvast zijn doelpuntenrekening tegen Zulte Waregem, maar hij viel voornamelijk op door meerdere opgelegde kansen te verkwanselen. Dat bleek ook al vorig seizoen bij Heracles Almelo een werkpunt te zijn, ondanks dat er in de Eredivisie niemand meer doelpunten scoorde dan de 25-jarige. In de Jupiler Pro League zal het verschil tussen effectiviteit en efficiëntie wellicht een grotere rol spelen in de strijd om de Gouden Stier. Aan Dessers om zijn scorende efficiëntie aan te tonen, te beginnen met de volgende competitiematch tegen zijn ex-club OH Leuven.

LEES OOK: Sporting Hasselt verrast met transfer bij KRC Genk

Wint Dessers de Gouden Stier dit seizoen?

Meest recent

Egypte waarschuwt voor vier Duivels: "Vergeet hem niet"

De WK-stress bereikt stilaan een hoogtepunt, het aftellen is nu ook echt begonnen. Maandagavond ...

8
8
Theate of Mechele in basis? Albert hakt knoop al door

De Rode Duivels kruisen maandagavond in Seattle de degens met Egypte. Voor de eerste groepsmatch op ...

27
27
"Niet moeien": Doku krijgt duidelijke reactie op 'bevallingsverlof'

Jérémy Doku moet dit WK dé blinkvanger worden bij de Rode Duivels. Maar door ...

146
146
Rode Duivels krijgen al eerste mokerslag voor WK-opener

Nog voor de WK-opener krijgen de Rode Duivels al een stevige waarschuwing. België wordt overal ...

190
190
Valse start Oranje: grote zondebok krijgt natie over zich heen

Voor Nederland is het WK 2026 met een valse noot van start gegaan. Tegen Japan gaf Oranje in de ...

117
117
Bibberen voor Belgen: databureaus voorspellen clash met Egypte

Maandagavond trappen de Rode Duivels hun WK-campagne op gang. In Seattle vormt Egypte dan de ...

570
570
Opstelling België-Egypte: Garcia stelt één Duivel diep teleur

Het wachten is eindelijk voorbij, maandagavond trappen de Rode Duivels hun campagne op het WK 2026 ...

422
422
Ecuador vervloekt lat bij zege Ivoorkust, Zweden haalt fors uit

Ivoorkust heeft maandagnacht een gouden zaak gedaan op het WK. De Oranje Olifanten wonnen in ...

89
89
Domper voor Oranje: Eredivisie-speler bezorgt Japan nog punt

Er vielen op de eerste dagen van het WK al enkele verrassingen te noteren en ook Nederland heeft ...

85
85
Garcia verklapt één ding over opstelling Rode Duivels

Maandagavond is het eindelijk zover: dan beginnen de Rode Duivels aan hun WK. Om 21u Belgische tijd ...

140
140
'Transferbom in Italië: schoktransfer De Bruyne'

Zijn focus zal nu volledig liggen op het WK met de Rode Duivels, maar in de aanloop naar het ...

164
164
'Done deal: Rigaux haalt eerste Belg naar Feyenoord'

Na het einde van het seizoen trok Dévy Rigaux na maar liefst zeventien jaar de deur bij Club ...

80
80
Spaans bondscoach brengt Yamal-update voor openingsmatch

Niet alleen voor de Rode Duivels, maar ook voor Spanje begint maandag het WK. La Roja geldt als de ...

24
24
'Kompany krijgt zijn zin: Bayern akkoord voor topaanwinst'

Bayern München was afgelopen seizoen oppermachtig in Duitsland en pakte de dubbel, met ...

74
74
Doku: "Alleen op dat vlak is Yamal beter dan ik"

De Rode Duivels beginnen straks na een goede voorbereiding met zeer veel vertrouwen aan het WK. Als ...

116
116
'Club Brugge vindt oplossing voor banneling'

Bij Club Brugge staan er de komende weken en maanden nog heel wat transfers op til, zowel aan ...

362
362
Rode Duivel leeft plots helemaal weer op in Bundesliga

Na het mislukte WK 2022 drong zich een generatiewissel op bij de Rode Duivels, maar die liep niet ...

68
68
Duitsland schrikt even, maar boekt alsnog monsterscore

Duitsland opende zijn WK met een match tegen Curaçao. Kregen we een zeer vlotte overwinning ...

34
34
Oranje-fans zorgen voor dolle taferelen in Dallas

Nederland speelt vanavond om 22u tegen Japan. De match gaat door in het Amerikaanse Dallas en de ...

53
53
Nachtmerrie voor Duivels: Doku dreigt cruciaal duel te missen

Jérémy Doku is de beste veldspeler van de Rode Duivels. De flankaanvaller zit echter ...

368
368
'Nederlandse topclub legt bod neer voor De Busser'

Jari De Busser kende topjaren bij Go Ahead Eagles. De Belgische doelman wil komende zomer graag een ...

43
43
Sporting Hasselt verrast met transfer bij KRC Genk

Sporting Hasselt speelt komend seizoen in de Jupiler Pro League. De Limburgse club was al heel ...

204
204
'Dure verdediger op radar Belgische clubs'

De Belgische ploegen in de Jupiler en Challenger Pro League speuren rond naar versterking. Onze ...

130
130
'Club Brugge in heftig transfergevecht: bod van 7 miljoen'

Club Brugge zag inmiddels al verschillende spelers vertrekken en er zitten nog meer uitgaande deals ...

705
705
'Immense transferbom Mourinho: Real heeft verbaal akkoord'

José Mourinho werd afgelopen donderdag officieel gepresenteerd als hoofdcoach van Real ...

155
155

Meer sportnieuws