Gouden Dessers: de utopie van KRC Genk

573 stemmen
Gouden Dessers: de utopie van KRC Genk

KRC Genk en scorende spitsen, het bleek meermaals een succesverhaal te zijn in Limburg. Bij het stamnummer 322 konden verschillende aanvallers zich ontwikkelen tot echte goalgetters en Cyriel Dessers moet de volgende worden in het lange rijtje van goaltjesdieven. De verwachtingen bij de 25-jarige Belg liggen bijgevolg ook torenhoog, maar van een leien dakje zal het wellicht niet gaan. 

VAN OULARE TOT SAMATTA 

Souleymane Oulare, Branko Strupar, Kevin Vandenbergh, Moumouni Dagano, Jelle Vossen, Elyaniv Barda, Christian Benteke, Mbwana Samatta... KRC Genk heeft van oudsher een rijke historie aan pure doelpuntenmakers. Maar voor de laatste Genkse topschutter in de Belgische Eerste Klasse is het wel bijna twee decennia terugkeren naar het seizoen 2002/2003, toen Wesley Sonck de titel als topschutter deelde met Cédric Roussel van RAEC Bergen. 



In het huidige seizoen lijkt de viervoudige Belgische landskampioen opnieuw een garantie aan veel doelpunten binnengehaald te hebben. Cyriel Dessers lukte in de voorbije jaargang van de Eredivisie namelijk vijftien stuks voor Heracles Almelo, en met dat aantal kroonde hij zich tot Nederlands topschutter. De Genkies legden maar liefst vier miljoen euro neer voor de 25-jarige, waardoor de verwachtingen logischerwijze érg hoog liggen voor Dessers.

MAKKELIJKER IN NEDERLAND 

In de voorbije seizoenen scoorde Dessers doelpunten bij de vleet. Niet alleen bij Heracles vond hij aardig de weg naar het doel, maar ook bij FC Utrecht en NAC Breda. Opvallend genoeg bleek Dessers in Nederland veel effectiever dan in België, want bij Sporting Lokeren was hij niet meteen een doelpuntenmaker pur sang. Ook tijdens zijn debuutwedstrijd voor Genk in Zulte Waregem gaf Dessers niet meteen de indruk te beschikken over een enorm scherp vizier op Belgische bodem.



“Het is wel een goalgetter, maar verder moet je niet te veel van hem verwachten”, oordeelde Arnar Vidarsson in Extra Time. “Ik vond hem tegen Zulte Waregem ook niet zo goed spelen. Doelpunten, dat verwacht je. Topschutter worden in Nederland is wel gemakkelijker dan topschutter worden in België. Als hij dit seizoen topschutter wil worden, dan zal het toch wat beter moeten. Maar ik gun het die jongen”, aldus Vidarsson.



Een onuitwisbare indruk liet Dessers inderdaad niet na in het Regenboogstadion, maar scoren deed hij wel. Al gebeurde dat wel van op de stip. De nieuwbakken aanvaller van KRC Genk kon overigens nog meerdere keren de netten doen trillen, maar telkens stond zijn vizier telkens niet scherp genoeg gesteld. “Hij kende vandaag pech in de afwerking, maar werd toch matchwinnaar”, zo luidde het opvallend positieve verdict bij Het Laatste Nieuws. Dessers zal zijn doelpunten wel maken, daar mag naar verluidt niet aan worden getwijfeld.

MISTER 25%

Pure afwerkers hebben niet veel kansen nodig om tot scoren te komen, maar bij Dessers is dat niet meteen het geval. Tegen Essevee waren er vier kansen vereist – de strafschop inbegrepen – om zijn eerste doelpunt in Genkse loondienst te kunnen maken. Omgerekend betekent dat per afgevuurde poging richting het doel 25% kans op een doelpunt, en daarmee presteert Dessers een pak minder efficiënt dan de andere scorende spitsen in de huidige jaargang van de Jupiler Pro League.



In het voorbije weekend konden vijf spitsen de netten doen trillen voor hun team. Ploegmaat Paul Onuachu, Igor De Camargo (KV Mechelen) en Yuma Suzuki (Sint-Truiden) hadden aan amper één kans genoeg om een doelpunt te lukken, terwijl Marius Noubissi twee keer kon scoren uit vijf opgelegde doelkansen. Onuachu, De Camargo, Suzuki werkten aldus af aan 100%, Noubissi aan 40%. Dessers is met 25% dus de minst efficiënte spits die kon scoren vorig weekend, maar hij scoorde wel. Van op de stip weliswaar.

TOPSCHUTTER MET KARRENVRACHT AAN KANSEN  

Het lijkt eerder contradictorisch aangezien hij Nederlands topschutter werd, maar vorig seizoen leek Dessers ook in de Eredivisie moeite te hebben met een hoogstaande efficiëntie voor het doel. Om tot zijn vijftien gescoorde eenheden te komen voor Heracles Almelo had Dessers wel een karrenvracht aan doelkansen nodig. In totaal waagde hij zich namelijk aan 81 pogingen richting het doel, waar uiteindelijk dus vijftien doelpunten uit voortkwamen. 



Gemiddeld betekende elke doelpoging van Dessers 18% kans op een goal, waarmee hij maar net de top tien haalde onder de centrale spitsen in de Eredivisie. Haris Vuckic van FC Twente was bijvoorbeeld de primus op dat vlak met tien procent meer efficiëntie dan Dessers. En dat is toch best wel een opvallende constatering, zeker omdat geen enkele spits in de Eredivise meer beproevingen waagde dan de Dessers. Met die 18% zou Dessers vorig seizoen zelfs uit de top vijftien vallen in de Jupiler Pro League.

EFFECTIEF VERSUS EFFICIËNT  

Heel erg efficiënt was Dessers dus niet vorig seizoen in de Eredivisie, en ook tijdens zijn eerste wedstrijd voor KRC Genk miste hij een pak rijpe doelkansen. Het is dan maar de vraag of Dessers zich als echte 'killer voor doel' kan opwerpen, wat men bij Genk logischerwijze hoopt na de flinke investering van vier miljoen euro. Wat alvast wél spreekt wel in het voordeel van Dessers, is dat hij veel kansen kan afdwingen. 



Zijn prestatie tegen Zulte Waregem ondersteunt dat misschien niet meteen, maar Dessers kan zijn doelpogingen wél goed mikken tussen het doelkader. In de Eredivisie eindigde 55% van zijn kansen tussen de palen, waarmee hij op één na beste centrale aanvaller was na Myron Boadu (AZ Alkmaar), die één procent beter mikte dan Dessers. De nieuwe spits van KRC Genk moet dus vooral meer overtuiging proberen te leggen in zijn doelpogingen, wat overigens ook bleek tegen Essevee.



Dankzij de vele gelanceerde doelkansen kon Dessers alsnog vijftien doelpunten puren in de voorbije jaargang van de Eredivisie. Met 0,55 doelpunt per 90 minuten was hij dan ook één van de regelmatigste scorende centrale spitsen in Nederland. Enkel Boadu (0,6 doelpunt per 90 minuten) en Donyell Malen (PSV Eindhoven, 0,79 doelpunt per 90 minuten) overtroffen het gemiddelde van Dessers. De 25-jarige was dus zeker niet de efficiëntste spits uit de Eredivisie, maar Dessers was wel erg effectief.

GOUDEN STIER? 

Vorig seizoen kaapte Cyriel Dessers de Nederlandse topschutterstitel weg, maar of hij in deze jaargang de Belgische primus zal worden, dat laten we nog in het midden. De nieuwe spits van KRC Genk opende alvast zijn doelpuntenrekening tegen Zulte Waregem, maar hij viel voornamelijk op door meerdere opgelegde kansen te verkwanselen. Dat bleek ook al vorig seizoen bij Heracles Almelo een werkpunt te zijn, ondanks dat er in de Eredivisie niemand meer doelpunten scoorde dan de 25-jarige. In de Jupiler Pro League zal het verschil tussen effectiviteit en efficiëntie wellicht een grotere rol spelen in de strijd om de Gouden Stier. Aan Dessers om zijn scorende efficiëntie aan te tonen, te beginnen met de volgende competitiematch tegen zijn ex-club OH Leuven.

LEES OOK: TRANSFERUURTJE: ‘Anderlecht gaat los, Genk en Club bikkelen’

Wint Dessers de Gouden Stier dit seizoen?

Meest recent

'Sibierski laat zich gaan: tot zés (!) extra aanwinsten'

RSC Anderlecht kruist donderdag de degens met PAOK in de derde voorronde van de Europa League. ...

8
8
Recordtransfer De Cat neemt plots een sensationele wending

Nathan De Cat werd bij Hoffenheim aangekondigd als een toptransfer die tijd zou krijgen om te ...

17
17
Union geeft gouden zege nog weg: dissonant krijgt 3 op 10

Union SG heeft het nagelaten om een goede uitgangspositie te veroveren in de voorrondes van de ...

33
33
Laatste stuiptrekking Infatino? Crisismeeting afgekondigd

Gianni infantino bevindt zich in steeds nauwere schoentjes. Volgens de laatste berichten heeft de ...

55
55
'Anderlecht grijpt nu ook naast Amerikaans toptalent'

De zoektocht naar versterking voor de flanken blijkt voor Anderlecht een werk van lange adem. Het ...

92
92
'KV Mechelen ziet nog goudhaantje vertrekken'

KV Mechelen hield zich deze zomer tot dusver vrij rustig op de transfermarkt. Met Corbanie, Praet en ...

81
81
'Spraakmakende transfer Salah is helemaal rond'

Mohamed Salah zorgde enkele maanden geleden voor een schokgolf door aan te kondigen dat hij deze ...

61
61
Union blijft positief: "Dat biedt perspectief"

Union heeft nog werk aan de winkel als het de league phase van de Champions League wil halen. Het ...

56
56
CL: Domper Lyon, draw tussen volgende Union-tegenstanders

Niet alleen Union kwam dinsdagavond in actie in de derde voorronde van de Champions League. Er ...

57
57
Enorme domper: Union laat gouden uitgangspositie nog liggen

Union zal dinsdagavond  een zuur gevoel overhouden aan zijn eerste belangrijke opdracht van het ...

168
168
Beerschot laat floptransfer vertrekken

Beerschot deed het vorig seizoen met een fel vernieuwde kern uitstekend, maar greep uiteindelijk net ...

71
71
'PSG geeft niet af in strijd om Godts'

Ondanks een ijzersterk seizoen bij Ajax, greep Mika Godts naast een plaats in de WK-selectie van de ...

127
127
'Anderlecht schiet nu toch in actie en legt bod neer'

Nu ook de start van het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro League bijna van start gaat, wordt het voor ...

577
577
Exit Overmars bij Antwerp? TD plots mysterieus

Bij Royal Antwerp FC is er eindelijk duidelijkheid over de nieuwe bazen. De club kan nu eindelijk ...

561
561
'Ex-speler Bayern naar Beveren, verdediger vertrekt'

Het begint stevig te bewegen bij SK Beveren. De Waaslanders zijn zeer actief op de transfermarkt en ...

182
182
‘Miljoenenbom Club Brugge: angst voor totale flop groeit’

Club Brugge telt een monsterbedrag neer voor Han-beom Lee. De Zuid-Koreaan moet er meteen staan, ...

654
654
STVV heeft er verrassende 'aanwinst' bij

Bij STVV hebben ze al een aantal nieuwe spelers aangetrokken, maar de Kanaries zijn zeker nog niet ...

41
41
'Drie JPL-clubs strijden om nieuwe sensatie'

Maanden geleden meldden we jullie al dat er in Hongarije een speler actief is die op de radar was ...

124
124
De Meyer sluit vertrek sterkhouder STVV niét uit

Bij STVV zagen ze een aantal sterkhouders de club verlaten, maar mogelijk stopt het daar nog niet ...

66
66
Club Brugge strikt Potts: dit mogen de fans verwachten

Club Brugge heeft met Freddie Potts een nieuwe verdedigende middenvelder aangetrokken. Hij komt over ...

406
406
Antwerp heeft volgende toptransfer helemaal beet

Royal Antwerp FC heeft nog een volgende aanwinst weten te strikken. De Great Old maakte zopas bekend ...

212
212
'Anderlecht keert kar: verguisd duo krijgt laatste kans'

Niet alleen op inkomend vlak is er nog heel wat werk aan de winkel bij RSC Anderlecht, zelf moeten ...

660
660
Jaecques licht taken Vandenhaute toe: "Antwerp 2.0"

Er waait een frisse wind bij Antwerp, dat dinsdag zijn kersverse hoofdcoach Marvin Compper ...

241
241
'Anderlecht all-in: Sibierski breekt spaarvarken open'

Nu de competitiestart met rasse schreden nadert, lijkt RSC Anderlecht van plan om een tandje bij te ...

789
789
'Plottwist bij Club Brugge: knaltransfer van de baan'

Club Brugge hoopt nog minstens één winger aan te werven, en dan is het huiswerk ...

967
967

Meer sportnieuws