Hoogmoed bij Club (bis): de verwachte Brugse blunder

827
Hoogmoed bij Club (bis): de verwachte Brugse blunder

Twee officiële wedstrijden, twee nederlagen. Club Brugge had zich de start van het nieuwe voetbalseizoen ongetwijfeld anders voorgesteld. De huidige Belgische landskampioen verloor de bekerfinale van Antwerp FC en ook in de competitie tegen Sporting Charleroi werd Blauw-Zwart verslagen. Vooral de manier waarop Ryota Morioka de winning goal kon scoren voor de Carolo's was hallucinant.

CLUB HEER & MEESTER 

Nochtans kwam Club Brugge zaterdag erg goed uit de startblokken. In de beginfase eerst 45 minuten van de wedstrijd was de ploeg van coach Philippe Clement heer en meester, en dat vertaalde zich in een enorm hoog Brugs balbezit van maar liefst 75%. Tijdens het eerste halfuur werden ook acht pogingen genoteerd richting het doel van Nicolas Penneteau, en opvallend genoeg kwamen die er via acht verschillende stations. Youssouph Badji, Simon Deli, Brandon Mechele, Edouard Sobol, Ruud Vormer, Clinton Mata, Emmanuel Dennis en Eder Balanta slaagden echter niet in hun opzet.



De bezoekers uit het Zwarte Land konden daar weinig tegenover stellen. Na tien minuten op de klok kopte Shamar Nicholson een hoekschop van Ryota Morioka flauwtjes in de armen van doelman Simon Mignolet, het was echter niet meer dan een opwarmertje voor de nationale nummer twee. Club Brugge toonde duidelijk meer honger en vechtlust dan tijdens de verloren bekerfinale tegen Antwerp FC. Toen werd de huidige landskampioen een bepaalde mate van hoogmoed of zelfs arrogantie verweten, maar tegen de Zebra's was daar oorspronkelijk weinig van te merken. Tot die veelbesproken minuut 78  …

ONBEGRIJPELIJKE MECHELE 

Keizerlijk à la Franz Beckenbauer rukte Brendon Mechele op met de bal, klaar kijkend welke ploegmaat hij straks zou aanspelen. Maar Charleroi maakte het de sobere verdediger niet gemakkelijk want alle passlijnen werden zorgvuldig afgesloten. Althans op de rechterkant van het veld, de richting waarin Mechele al ingedraaid stond. Clinton Mata werd gedekt door Mamadou Fall, terwijl Emmanuel Dennis te ver gepositioneerd stond om risicoloos aangespeeld te worden. De ruimte bevond zich echter op de linkerkant, waar Federico Ricca onbemand stond. 



Eventjes temporiseren en kappen naar links: dat was de enige logische volgende stap voor de doorgaans betrouwbare en risicoloze Mechele, maar de keuze viel op aanvoerder Ruud Vormer, die opgesteld stond op ettelijke meters van de verdediger. Het fluks passje van Mechele, met buitenkant rechts nota bene, werd echter gemakkelijk onderschept door Ryota Morioka en enkele seconden later stond de 0-1 op het bord. Een onbegrijpelijke blunder van Mechele, die nochtans te boek staat als een sobere verdediger die dergelijke risico's schuwt. Een foute pass kan uiteraard altijd gebeuren, maar vooral de nonchalante wijze was frappant.

DE VOORBEDACHTE RADE VAN MORIOKA 

Buitenkantje voet, het is één van de grootste ergernissen bij de voetbalcoaches op het hoogste niveau – en zeker al in het hart van de defensie. Maar ondanks de nonchalante wijze waarop Mechele de bal verloor, gaan de credits toch uit naar de inspanning van Morioka. Vanaf minuut één aasde de spelmaker van Charleroi namelijk op dat éne moment van achteloosheid, zo verklaarde de Japannner voor de camera's van Eleven Sports. “Ik werkte sinds het begin van de wedstrijd toe naar dat ene moment. Toen was het eindelijk zover, ik voelde dat hij een fout kon maken.” 



Bij Club Brugge nam iedereen de onfortuinlijke Mechele meteen in bescherming. “Dat is het drama van centrale verdedigers en doelmannen. Als zij een fout maken, is het meestal fataal. Ik vond Brandon overigens een heel goede wedstrijd spelen”, etaleerde Philippe Clement zijn peoplemanagement. “Hij was de beste speler bij Club Brugge. Dat heb ik hem ook gezegd. Zo'n fout kan iedereen overkomen. Zeker geen steen naar Brandon”, klonk het bij dan weer bij Simon Mignolet. No hard feelings dus voor Mechele. 

WIE NIET LUISTEREN WIL ... 

Na de verloren bekerfinale tegen Antwerp kreeg Club Brugge veel kritiek te verwerken door hun hoogmoedige manier van voetballen. De huidige landskampioen leek tegen Sporting Charleroi oorspronkelijk niet te hervallen in diezelfde fout, wat de zeldzame uitschuiver van Mechele des te pijnlijker maakt. Voor minuut 78 had Blauw-Zwart de wedstrijd nog volledig in handen, en iedereen weet dat een achterstand ophalen tegen Charleroi een haast onmogelijke opdracht is. Dat bewees de ploeg van coach Karim Belhocine meerdere keren in het vorige voetbalseizoen.



De technische staff van Club Brugge zal bovendien genoeg benadrukt hebben dat Charleroi een meester is op het vlak van intercepteren. Vorig seizoen waren de Carolo's namelijk  – na AA Gent –  de ploeg die het het meest aantal intercepties per wedstrijd kon realiseren. En nog belangrijker: Riyota Morioka was toen na Franck Boya (destijds bij Moeskroen nu AA Gent) de middenvelder was die het meest intercepties per wedstrijd kon plegen. En laat het nu net de Japanner zijn die de bal afhandig kon maken van de doorgaans betrouwbare Brandon Mechele …

'BLEKE' MAN VAN DE MATCH

Het moet wel gezegd, Morioka speelde zaterdag op Jan Breydel niet de beste wedstrijd van zijn carrière. De Japanner kon door het ontbreken van Massimo Bruno namelijk niet fungeren op zijn geliefkoosde nummer zes waar hij vorig seizoen op een bovenmatig niveau acteerde. Belhocine opteerde voor Guillaume Gillet en Marco Ilaimaharitra als centrale middenvelders, waardoor Morioka een rijtje hoger doorschoof in steun van diepste man Shamar Nicholson. Een logische keuze van Belhocine omdat Morioka op die positie meer kan bijbrengen dan Gillet en/of Ilaimaharitra.



Maar het was duidelijk opnieuw wennen voor de ex-speler van RSC Anderlecht en Waasland-Beveren. Het spel van de Japanner bevatte opvallend veel afval, iets wat blijkt uit zijn geslaagde passing die met 75% namelijk vijf percentages lager lag dan zijn vorig seizoensgemiddelde. Daarnaast maakte Morioka zich ook schuldig aan veelvuldig balverlies, wat tevens grotere proporties aannam dan vorig jaar. Bovendien kon Morioka amper twee intercepties plegen, wat vier stuks minder is dan zijn gemiddelde tijdens het vorige seizoen. Maar één interceptie bleek voldoende om te scoren, de zege binnen te halen én uitgeroepen te worden tot 'Man van de Match'.

IN DE STERREN GESCHREVEN

De manier waarop het pijnlijke tegendoelpunt van Club Brugge tot stand kwam was verrassend maar tegelijk zeker vermijdbaar. Ten eerste speelde Brandon Mechele de bal veel te laconiek in op Ruud Vormer, terwijl de logische oplossing zich bevond op de linkerkant waar Federico Ricca beschikte over een zee van ruimte. Mechele had echter alleen oog voor het rechter gedeelte van het veld, en dat had de intelligente Riyota Morioka als dusdanig in de gaten. 



De Japanner anticipeerde sinds minuut één geduldig op dergelijke situaties, en als één van de beste recuperateurs van de Jupiler Pro League slaagde hij dan ook in zijn opzet. Het lijkt sterk dat de technische staf van Club Brugge het recupatievermogen van Morioka – en bij uitbreiding de ganse équipe van Charleroi – niet heeft aangehaald tijdens de analyse van de tegenstander, wat de actie van Mechele alleen maar dramatischer én onbegrijpelijker maakt. 



Nochtans was het spelbeeld bij Club Brugge veelbelovend vooraleer Mechele aan het flateren sloeg. Blauw-Zwart tapte duidelijk uit een ander vaatje dan tijdens de verloren bekerfinale tegen Antwerp FC. Het leek slechts een kwestie van tijd vooraleer Club de openingstreffer zou scoren. Maar toen gaf Mechele de slimme Morioka eigenhandig een vrijgeleide, en bovendien via één van de sterkste punten van de Japanner: de balrecuperatie. Buitenkantje voet, hoogmoedig. Met de beste recuperateur van de Jupiler Pro League op minder dan twee meter verwijderd … Met alle gevolgen van dien. 

LEES OOK: Leko houdt adem in: drie twijfelgevallen bij Club Brugge

Is Mechele een overschatte voetballer?

Meest recent

Alarm in Anderlecht: analisten maken gehakt van één man

RSC Anderlecht hoopte zo lang mogelijk op drie fronten actief te blijven, maar na de bekerblamage ...

33
33
Deschacht is kop van Jut na nieuwe dreun voor Anderlecht

Olivier Deschacht heeft het als Anderlecht-supporter momenteel niet onder de markt. Paars-wit ...

273
273
'Racing Genk bezorgt fans plots schok van hun leven'

Voor Racing Genk klaart de lucht stilaan weer helemaal op. De Limburgers vierden afgelopen weekend ...

31
31
'KRC Genk richt pijlen op vermeend target AA Gent'

AA Gent is de fiere leider in de Jupiler Pro League, maar liep wel meteen een blauwtje in de Croky ...

33
33
'Club Brugge bindt transferstrijd aan met Barcelona'

Club Brugge haalde afgelopen zomer met Wisdom Mike, Samba Coulibaly, Andrej Vasovic en Cheveyo Tsawa ...

124
124
Engeland walgt: United-ploegmaat steekt Lammens mes in rug

Bij Manchester United ontploft het op alle fronten, en Senne Lammens staat er middenin. De ploegmaat ...

388
388
Anderlecht afgemaakt: "Al op drie fronten uitgeschakeld"

RSC Anderlecht ligt uit de Beker van België en de messen worden geslepen. Vitor Bruno & co ...

184
184
Vitinha: "Zij zijn de twee beste spelers ter wereld"

Paris Saint-Germain staat deze week voor een van de meest beladen affiches in de Champions League. ...

147
147
Keert voormalig talent van Anderlecht terug naar de JPL?

Belgische ploegen gaan vaak (te) ver kijken in hun zoektocht naar die witte merel. Nog te vaak doen ...

124
124
JPL-topclubs, opgelet: Belgische winger maakt furore

Belgische topclubs die nog een snelle, dribbelvaardige flankaanvaller zoeken: speur eens rond in ...

74
74
OHL wil eindelijk swingen: "Zou seizoen glans geven"

Bij OH Leuven wisten ze een glansloze bekerkwalificatie af te dwingen tegen Francs Borains. ...

26
26
Anderlecht greep naast toptransfer: "Kreeg rondleiding in de stad"

RSC Anderlecht kende een heel drukke zomermercato. De Brusselaars wisten niet altijd hun topfavoriet ...

201
201
STVV op zoek naar stunt: "Het wordt moeilijk"

STVV heeft indruk gemaakt tegen Lommel SK. Ze wonnen met 4-1 en plaatsten zich zo voor de volgende ...

51
51
Zulte Waregem lonkt naar méér: "Goede hoop"

Zulte Waregem doet het goed in de Jupiler Pro League. In de Beker van België kenden ze ook geen ...

96
96
Dure fout van Bruno: één speler blijkt onmisbaar

RSC Anderlecht speelde tegen Beerschot alweer zijn zeventiende match van het seizoen. Het verloor ...

305
305
'Race tegen de klok voor Kompany voor kraker tegen Arsenal'

Er wordt deze week opnieuw gevoetbald in de Champions League en op de derde speeldag van de league ...

32
32
Club krijgt tegen Lens te maken met Portugese ref

Club Brugge zit in een zeer drukke periode met in bijna elke week een midweekwedstrijd in de ...

140
140
"Dacht dat ik zou sterven"-Totti laat iedereen verbijsterd achter

Francesco Totti heeft als voetballegende al heel wat meegemaakt, maar één periode uit ...

18
18
'Charleroi moet wéér matchen achter gesloten deuren vrezen'

Charleroi is tot dusver dé revelatie van het seizoen en staat na acht speeldagen op een zeer ...

84
84
'Bekerstunt met gevolg: profclubs kloppen aan in Rochefort'

De Croky Cup bracht afgelopen weekend enkele stevige verrassingen met zich mee. Hét strafste ...

192
192
Italianen blijven vissen naar Tresoldi: vader geeft antwoord

Zowat heel Europa is dezer dagen in de ban van Nicolo Tresoldi. Zijn hattrick op het veld van Inter ...

379
379
Union heeft goud in handen: Sylla bij Europese top

Union wist in de zomer alweer de nodige sterkhouders te gelde te maken, maar hun vertrek werd ...

36
36
KV Mechelen ontdekt goudhaantje dankzij 'domme' oefenmatch

Na een vervelend seizoensbegin lijkt de hemel eindelijk op te klaren voor KV Mechelen. Nadat het ...

142
142
Duranville eindelijk vertrokken? "Onmiskenbaar talent"

De Rode Duivels beschikken dezer dagen over enorme weelde op de flanken, en dan hebben nog niet eens ...

101
101
TRANSFERUURTJE: 'Knaltransfer Tresoldi, Club heeft opvolger in vizier'

De winterse transferperiode nadert met rasse schreden. Heel wat ploegen zijn dan ook druk in de weer ...

362
362

Meer sportnieuws