Club wil upgraden met duur alternatief voor Rits & Balanta

1186 stemmen
Club wil upgraden met duur alternatief voor Rits & Balanta

Voorlopig is het nog steeds wachten op een eerste zomertransfer bij Club Brugge, maar dat er nog nieuwe gezichten zullen komen, dat staat enigszins vast. Op de positie van centrale middenvelder mag er bijvoorbeeld wat beweging worden verwacht, en in die optiek zou Blauw-Zwart haar vizier richten op Frank Onyeka. Die had een groot aandeel in de recente titel van het Deense FC Midtjylland, en volgens Herning Folkeblad – en ook Het Nieuwsblad – deed Club al een eerste bod op de Nigeriaan.

'BRUGS' MIDTJYLLAND

Frank Onyeka was vorig seizoen één van de grote architecten in de titelwinst van FC Midtjylland, de Deense club die heel wat banden heeft met Club Brugge. Ex-speler Brian Priske is er bijvoorbeeld de coach maar ook Dion Cools en Alexander Scholz zijn actief in Herning. Die laatste vergaarde het meeste speelminuten bij Midtjylland, maar Onyeka genereerde er ook heel wat. Slechts vier ploegmaten kwamen nog meer in actie dan de Nigeriaanse middenvelder, wat meteen zijn importantie bevestigt in de kampioenenploeg van Midtjylland. Hij werd door de fans ook verkozen tot Speler van het Jaar.



De statistieken van Onyeka zijn niet bepaald indrukwekkend met drie doelpunten en geen enkele assist, maar de grote sterkte van 22-jarige is vooral te vinden op het ondersteunend vlak. Hij kan uit de voeten op zowat elke positie in het centrale middenveld waardoor hij omschreven wordt als een echte box-to-box-speler. Toch komen de kwaliteiten van Onyeka voornamelijk tot hun recht als voetballende nummer zes, eerder dan als pure centrale middenvelder. Dit seizoen posteerde coach Priske hem dan ook het meest nét voor de verdediging, en dat was duidelijk een succesvolle zet.

RITS ALS ALTERNATIEF VOOR VORMER

Op basis van zijn prestaties, ervaring en capaciteiten lijkt Onyeka dus vooral een concurrent te worden voor Mats Rits en Eder Balanta, die bij Club Brugge momenteel de positie van nummer zes bemannen. In het huidig systeem van Philippe Clement is er echter maar ruimte voor één nummer zes, waardoor Rits en Balanta vorig seizoen constant in de schaal lagen en liggen met elkaar. Was er nood aan een veel balrecuperatie en fysieke kracht, dan koos Clement steevast voor Balanta. Voor extra voetballend vermogen en infiltraties was Rits de geknipte man. Alleen bij afwezigheid van Ruud Vormer werden Rits en Balanta samen in het elftal gedropt, met Rits als meest vooruitgeschoven pion.



In die meer offensieve rol scoorde Rits vorig seizoen heel wat punten waardoor hij in feite beschouwd kan worden als een valabel alternatief voor de Nederlandse aanvoerder van Blauw-Zwart. Rits kon bijvoorbeeld erg gemakkelijk tot scoren komen, hij vond vorig seizoen namelijk vijf keer de weg naar het doel. Dat aantal doelpunten werd bij Club Brugge enkel overtroffen door Krépin Diatta (6), David Okereke (9) en clubtopschutter Hans Vanaken (13). Dat is best wel een knappe prestatie van Rits, zeker omdat hij het meerendeel van de wedstrijden als nummer zes fungeerde, en dus doorgaans geen offensieve rol uitvoerde.

ZOALS BALANTA (EN BETER?)

Club Brugge werd de voorbije weken en maanden vooral gelinkt aan centrale middenvelders die de specifieke kwaliteiten bezitten om een back-up te worden voor Vormer en Vanaken. De profielen Joey Veerman, Amin Gigovic en Juninho Bacuna zijn eerder offensief gericht, terwijl die van het nieuwste transferdoelwit Onyeka eerder ligt op het verdedigend en ondersteunend vlak. Daardoor zou het weleens realistisch kunnen zijn dat men op Jan Breydel eraan denkt om Rits meer in te zetten als vervanger voor Vormer. Onyeka kan dan de concurrentieslag aangaan met Balanta, al kan Rits uiteraard nog altijd een rol van betekenis spelen op de nummer zes.



Onyeka onderscheidde zich vorig seizoen in de Deense Superligaen waar hij behoorde tot de beste verdedigende middenvelders van de competitie. Zijn rol onder coach Priske was voornamelijk defensief georiënteerd en dat blijkt door het feit dat de Nigeriaan per wedstrijd gemiddeld meer verdedigende dan offensieve acties onderneemt. In die defensieve duels trok hij voor 60% aan het langste eind, en dat is een gelijkaardig gemiddelde zoals dat van Balanta, de primus op de Brugse nummer zes. Onyeka haalde in zijn aanvallende duels een slagingspercentage van 54%, waardoor het al snel duidelijk is waar zijn grote sterkte zich bevindt.

Op het vlak van succesvolle defensieve acties kan Onyeka zich dus duidelijk meten met Balanta, die puur verdedigend gezien de beste nummer zes is van Club Brugge. De Colombiaan acteert dan ook steevast als een echte stofzuiger op het middenveld, wat zijn gemiddelde van bijna zes balrecuperaties per wedstrijd bevestigt – het hoogste aantal van alle spelers bij Club trouwens. Toch kon Onyeka bij Midtjylland nog vaker de bal aftroeven van de tegenstander, meer dan zeven stuks per wedstrijd namelijk, en daarmee zou de Nigeriaan zelfs de beste recuperator zijn van de Jupiler Pro League.

COMBINATIE VAN RITS EN BALANTA

Maar Onyeka heeft nog meer te bieden dan enkel maar een defensieve efficiëntie en een sterke balrecuperatie, al zijn dat wel twee erg belangrijke kwaliteiten als nummer zes. Het Nigeriaanse goudhaantje kan die kwaliteiten namelijk koppelen aan een uitstekende passing, waarmee hij het niveau van Rits evenaart én dat van Balanta overtreft. Met zijn 86% passing-accuraatheid zou hij in de Jupiler Pro League behoren tot de beste tien verdedigende middenvelders. In de Superligaen prijkte alvast hij mooi in de top vijf in dat onderdeel.



Onyeka lijkt als nummer zes een combinatie te zijn van Rits en Balanta, en dat kan voor mooie perspectieven zorgen bij Club Brugge. Mocht de Nigeriaan straks de Brugse équipe komen versterken, dan heeft de huidige Belgische landskampioen alvast een serieuze aanwinst beet. Onyeka is voetballend beter dan Balanta en zijn defensieve efficiëntie is gelijkaardig aan die van de Colombiaan. Bovendien kan Rits dan een rijtje hoger acteren waardoor hij zorgeloos Ruud Vormer en/of Hans Vanaken kan aflossen, want een valabele back-up vinden voor de Brugse motor is blijkbaar heel moeilijk te vinden nadat de dossiers van Bacuna, Gigovic en Veerman afsprongen.

MIDTJYLLAND EIST HARDE CASH

Onyeka bezit dus alle kwaliteiten om een mooie aanwinst te worden voor Club Brugge, en bij uitbreiding ook de Jupiler Pro League. Zijn makelaar Klaus Granlund verklaarde eerder al aan de Deense media hij deze zomer verwacht dat zijn cliënt andere oorden zal opzoeken, en daarna bracht Club al een eerste bod uit op de Nigeriaan. Het bestuur van Midtjylland veegde die eerste aanbieding, die 3,5 miljoen euro bedroeg, alvast van de tafel en eist een bedrag van acht à tien miljoen euro. Nochtans bedraagt de marktwaarde van Onyeka 'slechts' vier miljoen euro.



Het grote verschil tussen vraag en aanbod lijkt op het eerste zicht een slinkse onderhandelingstactiek van de Deense topclub, maar Midtjylland heeft ervaring genoeg in dergelijke dossiers. Recordverkoop Alexander Sörloth (ex-AA Gent) verliet Midtjylland in 2018 voor negen miljoen euro, terwijl zijn marktwaarde op dat moment amper twee miljoen euro bedroeg. Hetzelfde geldt voor de transfer van Bubacarr Sanneh, de tweede duurste verkoop van de Denen. Anderlecht betaalde in 2018 maar liefst acht miljoen euro terwijl de waarde van de Gambiaan bepaald werd op anderhalf miljoen euro. Het worden dus ongetwijfeld nog harde onderhandelingen voor Vincent Mannaert en het Deense clubbestuur van Midtjylland.

LEES OOK: 'Club Brugge aast op dubbelslag bij PSG'

Heeft Club Brugge nood aan zo'n profiel?

Meest recent

'Anderlecht zoekt T1: topkandidaat Sibierski haakt af'

Op uitgaand vlak zit er stilaan schot in de zaak, maar inkomende dossiers wist RSC Anderlecht tot op ...

50
50
'Grote kuis in Anderlecht: abrupte exit in de maak'

Nadat het eerder al een aantal huurlingen uitzwaaide, en enkele aflopende contracten niet meer ...

163
163
Vlak voor WK: De Wever slaat voetbalfans met verstomming

Opvallende beelden vanuit de Wetstraat 16, waar Bart De Wever zich vlak voor de openingswedstrijd ...

75
75
'Club Brugge aast op dubbelslag bij PSG'

Bij Club Brugge lijkt er deze zomer heel wat te gaan bewegen. Het zal vervangers moeten vinden voor ...

245
245
Vossen ziet Genk goudmijn aanboren op transfermarkt

Jelle Vossen is nog op zoek naar een nieuwe uitdaging. De 37-jarige spits nam enkele weken geleden ...

224
224
Standard is toptalent definitief kwijt aan Feyenoord

Standard leek dit seizoen weer wat op te leven, al kon het zijn seizoen uiteindelijk net niet ...

41
41
'Feyenoord drukt door: komst Belg bijna rond'

Feyenoord eindigde vorig seizoen als tweede in de Eredivisie, maar kon PSV nooit bedreigen voor de ...

63
63
'KV Kortrijk keihard: oudgediende naar B-kern gestuurd'

KV Kortrijk is deze week als eerste eersteklasser begonnen aan de voorbereiding op het nieuwe ...

101
101
'Saibari staat op zucht van droomtransfer'

Bij Anderlecht en Genk kon hij ooit niet doorbreken, maar in Nederland is Ismael Saibari wel ...

44
44
'Anderlecht vangt minder dan gehoopt voor Goto'

Anderlecht staat voor een zeer drukke zomermercato en heeft donderdag een eerste belangrijke deal ...

377
377
'Club Brugge dokt miljoenen voor tienertalent'

Club Brugge ontwikkelde de voorbije jaren een bijzonder succesvolle transferstrategie, met ook een ...

375
375
'Rigaux wil nu ook JPL-smaakmaker naar Feyenoord halen'

Dévy Rigaux trok na het veroveren van de landstitel de deur achter zich dicht als Director of ...

118
118
TRANSFERUURTJE: 'Nieuwe club Hasi, Kompany gooit grote naam buiten'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

210
210
Garcia zet Duivel in de wachtkamer ondanks topseizoen

Het WK staat op het punt te ontploffen. Voor de Rode Duivels is het nog even wachten op de ...

132
132
Degryse zet druk op Duivelse 'jokers' vlak voor WK

Het WK 2026 gaat vanavond van start. De openingswedstrijd tussen Mexico en Zuid-Afrika zal het ...

59
59
Anderlecht bevestigt knaltransfer Goto: ferme miljoenensom

RSC Anderlecht neemt definitief afscheid van Keisuke Goto. De Japanner kwam in 2024 op huurbasis ...

557
557
Broos dankt Garcia en heeft opvallend toekomstnieuws

Hugo Broos beleeft donderdagavond een hoogtepunt in zijn carrière. De 74-jarige staat voor de ...

120
120
Union blijft maar gaan: derde aanwinst is een feit

Union werkte alweer een sterk seizoen af, met bekerwinst, een tweede plaats in de competitie en ...

129
129
Genk heeft beet: JPL-smaakmaker zet handtekening

KRC Genk heeft er een zeer woelig seizoen opzitten. Het slaagde er niet in de top zes te halen en ...

161
161
Marokko slikt enorme dubbele domper voor WK

Vier jaar geleden was Marokko nog dé sensatie van het WK door als eerste Afrikaanse land ooit ...

155
155
Opmerkelijke naam ving bot bij Rode Duivels

De Rode Duivels lijken intussen helemaal geacclimatiseerd te zijn op Amerikaanse bodem, waar de ...

72
72
FIFA kondigt grote verandering in transfersysteem aan

Alle ogen zijn donderdag gericht op de openingswedstrijd van het WK, maar in de schaduw daarvan is ...

452
452
Theate of Mechele? Defour heeft gouden tip voor Garcia

De Rode Duivels beginnen maandag aan hun WK. Dan nemen ze het op tegen Egypte. De Rode Duivels ...

146
146
Prioriteit voor Feyenoord: 'Rigaux wil stunten met Belg'

Dévy Rigaux drukt zijn stempel bij Feyenoord. Hij kreeg al veel kritiek vanwege het ...

169
169
Degryse glashelder over verwachtingen voor Duivels

Het WK start met een duel tussen Mexico en Zuid-Afrika, maandag spelen de Rode Duivels tegen Egypte. ...

172
172

Meer sportnieuws