Club wil upgraden met duur alternatief voor Rits & Balanta

1186
Club wil upgraden met duur alternatief voor Rits & Balanta

Voorlopig is het nog steeds wachten op een eerste zomertransfer bij Club Brugge, maar dat er nog nieuwe gezichten zullen komen, dat staat enigszins vast. Op de positie van centrale middenvelder mag er bijvoorbeeld wat beweging worden verwacht, en in die optiek zou Blauw-Zwart haar vizier richten op Frank Onyeka. Die had een groot aandeel in de recente titel van het Deense FC Midtjylland, en volgens Herning Folkeblad – en ook Het Nieuwsblad – deed Club al een eerste bod op de Nigeriaan.

'BRUGS' MIDTJYLLAND

Frank Onyeka was vorig seizoen één van de grote architecten in de titelwinst van FC Midtjylland, de Deense club die heel wat banden heeft met Club Brugge. Ex-speler Brian Priske is er bijvoorbeeld de coach maar ook Dion Cools en Alexander Scholz zijn actief in Herning. Die laatste vergaarde het meeste speelminuten bij Midtjylland, maar Onyeka genereerde er ook heel wat. Slechts vier ploegmaten kwamen nog meer in actie dan de Nigeriaanse middenvelder, wat meteen zijn importantie bevestigt in de kampioenenploeg van Midtjylland. Hij werd door de fans ook verkozen tot Speler van het Jaar.



De statistieken van Onyeka zijn niet bepaald indrukwekkend met drie doelpunten en geen enkele assist, maar de grote sterkte van 22-jarige is vooral te vinden op het ondersteunend vlak. Hij kan uit de voeten op zowat elke positie in het centrale middenveld waardoor hij omschreven wordt als een echte box-to-box-speler. Toch komen de kwaliteiten van Onyeka voornamelijk tot hun recht als voetballende nummer zes, eerder dan als pure centrale middenvelder. Dit seizoen posteerde coach Priske hem dan ook het meest nét voor de verdediging, en dat was duidelijk een succesvolle zet.

RITS ALS ALTERNATIEF VOOR VORMER

Op basis van zijn prestaties, ervaring en capaciteiten lijkt Onyeka dus vooral een concurrent te worden voor Mats Rits en Eder Balanta, die bij Club Brugge momenteel de positie van nummer zes bemannen. In het huidig systeem van Philippe Clement is er echter maar ruimte voor één nummer zes, waardoor Rits en Balanta vorig seizoen constant in de schaal lagen en liggen met elkaar. Was er nood aan een veel balrecuperatie en fysieke kracht, dan koos Clement steevast voor Balanta. Voor extra voetballend vermogen en infiltraties was Rits de geknipte man. Alleen bij afwezigheid van Ruud Vormer werden Rits en Balanta samen in het elftal gedropt, met Rits als meest vooruitgeschoven pion.



In die meer offensieve rol scoorde Rits vorig seizoen heel wat punten waardoor hij in feite beschouwd kan worden als een valabel alternatief voor de Nederlandse aanvoerder van Blauw-Zwart. Rits kon bijvoorbeeld erg gemakkelijk tot scoren komen, hij vond vorig seizoen namelijk vijf keer de weg naar het doel. Dat aantal doelpunten werd bij Club Brugge enkel overtroffen door Krépin Diatta (6), David Okereke (9) en clubtopschutter Hans Vanaken (13). Dat is best wel een knappe prestatie van Rits, zeker omdat hij het meerendeel van de wedstrijden als nummer zes fungeerde, en dus doorgaans geen offensieve rol uitvoerde.

ZOALS BALANTA (EN BETER?)

Club Brugge werd de voorbije weken en maanden vooral gelinkt aan centrale middenvelders die de specifieke kwaliteiten bezitten om een back-up te worden voor Vormer en Vanaken. De profielen Joey Veerman, Amin Gigovic en Juninho Bacuna zijn eerder offensief gericht, terwijl die van het nieuwste transferdoelwit Onyeka eerder ligt op het verdedigend en ondersteunend vlak. Daardoor zou het weleens realistisch kunnen zijn dat men op Jan Breydel eraan denkt om Rits meer in te zetten als vervanger voor Vormer. Onyeka kan dan de concurrentieslag aangaan met Balanta, al kan Rits uiteraard nog altijd een rol van betekenis spelen op de nummer zes.



Onyeka onderscheidde zich vorig seizoen in de Deense Superligaen waar hij behoorde tot de beste verdedigende middenvelders van de competitie. Zijn rol onder coach Priske was voornamelijk defensief georiënteerd en dat blijkt door het feit dat de Nigeriaan per wedstrijd gemiddeld meer verdedigende dan offensieve acties onderneemt. In die defensieve duels trok hij voor 60% aan het langste eind, en dat is een gelijkaardig gemiddelde zoals dat van Balanta, de primus op de Brugse nummer zes. Onyeka haalde in zijn aanvallende duels een slagingspercentage van 54%, waardoor het al snel duidelijk is waar zijn grote sterkte zich bevindt.

Op het vlak van succesvolle defensieve acties kan Onyeka zich dus duidelijk meten met Balanta, die puur verdedigend gezien de beste nummer zes is van Club Brugge. De Colombiaan acteert dan ook steevast als een echte stofzuiger op het middenveld, wat zijn gemiddelde van bijna zes balrecuperaties per wedstrijd bevestigt – het hoogste aantal van alle spelers bij Club trouwens. Toch kon Onyeka bij Midtjylland nog vaker de bal aftroeven van de tegenstander, meer dan zeven stuks per wedstrijd namelijk, en daarmee zou de Nigeriaan zelfs de beste recuperator zijn van de Jupiler Pro League.

COMBINATIE VAN RITS EN BALANTA

Maar Onyeka heeft nog meer te bieden dan enkel maar een defensieve efficiëntie en een sterke balrecuperatie, al zijn dat wel twee erg belangrijke kwaliteiten als nummer zes. Het Nigeriaanse goudhaantje kan die kwaliteiten namelijk koppelen aan een uitstekende passing, waarmee hij het niveau van Rits evenaart én dat van Balanta overtreft. Met zijn 86% passing-accuraatheid zou hij in de Jupiler Pro League behoren tot de beste tien verdedigende middenvelders. In de Superligaen prijkte alvast hij mooi in de top vijf in dat onderdeel.



Onyeka lijkt als nummer zes een combinatie te zijn van Rits en Balanta, en dat kan voor mooie perspectieven zorgen bij Club Brugge. Mocht de Nigeriaan straks de Brugse équipe komen versterken, dan heeft de huidige Belgische landskampioen alvast een serieuze aanwinst beet. Onyeka is voetballend beter dan Balanta en zijn defensieve efficiëntie is gelijkaardig aan die van de Colombiaan. Bovendien kan Rits dan een rijtje hoger acteren waardoor hij zorgeloos Ruud Vormer en/of Hans Vanaken kan aflossen, want een valabele back-up vinden voor de Brugse motor is blijkbaar heel moeilijk te vinden nadat de dossiers van Bacuna, Gigovic en Veerman afsprongen.

MIDTJYLLAND EIST HARDE CASH

Onyeka bezit dus alle kwaliteiten om een mooie aanwinst te worden voor Club Brugge, en bij uitbreiding ook de Jupiler Pro League. Zijn makelaar Klaus Granlund verklaarde eerder al aan de Deense media hij deze zomer verwacht dat zijn cliënt andere oorden zal opzoeken, en daarna bracht Club al een eerste bod uit op de Nigeriaan. Het bestuur van Midtjylland veegde die eerste aanbieding, die 3,5 miljoen euro bedroeg, alvast van de tafel en eist een bedrag van acht à tien miljoen euro. Nochtans bedraagt de marktwaarde van Onyeka 'slechts' vier miljoen euro.



Het grote verschil tussen vraag en aanbod lijkt op het eerste zicht een slinkse onderhandelingstactiek van de Deense topclub, maar Midtjylland heeft ervaring genoeg in dergelijke dossiers. Recordverkoop Alexander Sörloth (ex-AA Gent) verliet Midtjylland in 2018 voor negen miljoen euro, terwijl zijn marktwaarde op dat moment amper twee miljoen euro bedroeg. Hetzelfde geldt voor de transfer van Bubacarr Sanneh, de tweede duurste verkoop van de Denen. Anderlecht betaalde in 2018 maar liefst acht miljoen euro terwijl de waarde van de Gambiaan bepaald werd op anderhalf miljoen euro. Het worden dus ongetwijfeld nog harde onderhandelingen voor Vincent Mannaert en het Deense clubbestuur van Midtjylland.

LEES OOK: 'Club Brugge heeft beet en is Leverkusen te snel af'

Heeft Club Brugge nood aan zo'n profiel?

Meest recent

'Antwerp ziet alweer smaakmaker vertrekken'

Royal Antwerp FC gaat nog een drukke week tegemoet op de transfermarkt. In- en uitgaand gaat er nog ...

37
37
Patro Eisden pakt uit met zeer stevige aanwinst

Patro Eisden kende al een zeer drukke zomermercato. De Limburgers hebben vandaag nog een nieuwe ...

5
5
Antwerp haalt slag thuis met nieuw contract

Royal Antwerp FC is zeer druk bezig met nieuwe contract en transfers. Marc Overmars & co hebben ...

70
70
'Club Brugge heeft beet en is Leverkusen te snel af'

Club Brugge is klaar met zijn transferhuiswerk voor de eerste ploeg. Dat wil niet zeggen dat ...

214
214
Kompany vol overgave: "In mijn hoofd nul titels gewonnen"

Vincent Kompany opent het seizoen met een partij tegen VfB Stuttgart. Bayern München is ...

20
20
‘Rode Duivels keren zich tegen Jérémy Doku’

Jérémy Doku rekent hard af met de keuzes van Rudi Garcia op het WK. Alleen blijkt dat ...

914
914
AA Gent laat ervaren pion naar Engeland verkassen

AA Gent heeft een uitgaande transfer weten af te ronden. De Buffalo’s maakten bekend dat ze ...

84
84
Union slaat weer toe na Rodriguez: sterkhouder verlengt

Union SG wist Kevin Rodriguez zijn contract open te breken. De bekerwinnaar maakte bekend dat ze nog ...

21
21
Kritiek op Thorup: coach stuurt zelf stevig signaal

KRC Genk moet vanavond wonnen van SK Beveren, anders is er toch al een eerste kleine crisis. De ...

67
67
'Financiële kater Club Brugge: meer details bekend'

Naar jaarlijkse traditie deed Club Brugge alweer gouden zaken op de zomermercato, met in totaal ruim ...

395
395
'El Ouahdi out: KRC Genk met rug tegen de muur'

Even leek hij wel eens alsnog op post te kunnen blijven, maar dat Zakaria El Ouahdi deze zomer een ...

284
284
'Transferitis in Anderlecht: Sibierski bezwijkt'

Terwijl het in de late uurtjes van de transfermarkt zelf nog eens stevig hoopt toe te slaan, ...

379
379
'AA Gent dropt transferbom: comeback oude bekende'

AA Gent verzekerde zich donderdag van de League Phase van de Conference League. Daags na ...

274
274
Peter Vandenbempt doet verrassende onthulling: "Die 3..."

Peter Vandenbempt kent het Belgische voetbal als zijn broekzak, maar zelfs voor een ervaren ...

192
192
'Sibierski pakt uit: Anderlecht rondt recordtransfer af'

RSC Anderlecht vernam vrijdag welke tegenstanders het zal treffen in de Europa League. Om op drie ...

786
786
'Club Brugge loopt blauwtje: Ordonez-deal valt in duigen'

Joaquin Seys en Nicolo Tresoldi gaan behoudens een verrassing nergens meer naartoe, maar Club Brugge ...

428
428
Frank Boeckx krijgt het plots heel heet onder de voeten

Frank Boeckx was als analist wel wat gewoon. De voormalige doelman van onder meer AA Gent en ...

338
338
‘Volgende investeerder Standard Luik: één topkandidaat’

Standard Luik wil graag snel weer aan de top van het Belgische voetbal staan. Na het tijdperk van ...

344
344
‘Zomerdruk stijgt: onverwachte KAA Gent-deal op til’

De spanning op de mercato begint te stijgen. De laatste dagen komen eraan en de Belgische clubs ...

172
172
‘Theate heeft weer transfer te pakken na miljoenenakkoord’

Arthur Theate maakte de afgelopen jaren verschillende transfer en de centrale verdediger werd zelfs ...

64
64
‘Transferwending Epolo: Engeland lonkt met miljoenen’

Maakt Matthieu Epolo nog een zomerse toptransfer? De doelman wordt al een tijdje met een vertrek in ...

142
142
Ruben Van Gucht heeft snoeiharde boodschap voor de VRT

Ruben Van Gucht zet vanavond een nieuwe stap in zijn carrière. De beruchte presentator neemt ...

73
73
‘El Ouahdi hakt transferkoop door: Genk ontvangt ultiem bod’

Zakaria El Ouahdi is één van de absolute smaakmakers van KRC Genk. De Marokkaanse back ...

513
513
UECL : STVV mag naar AJax, lastige thuismatchen Gent

Na de loting voor de Europa League vond meteen ook die voor de league phase van de Europa League ...

452
452
EL: Anderlecht ziet De Cat terug, interessante loting Union

Donderdagavond wist Anderlecht zich met brio te plaatsen voor de league phase van de Europa League, ...

568
568

Meer sportnieuws