Club wil upgraden met duur alternatief voor Rits & Balanta

1186
Club wil upgraden met duur alternatief voor Rits & Balanta

Voorlopig is het nog steeds wachten op een eerste zomertransfer bij Club Brugge, maar dat er nog nieuwe gezichten zullen komen, dat staat enigszins vast. Op de positie van centrale middenvelder mag er bijvoorbeeld wat beweging worden verwacht, en in die optiek zou Blauw-Zwart haar vizier richten op Frank Onyeka. Die had een groot aandeel in de recente titel van het Deense FC Midtjylland, en volgens Herning Folkeblad – en ook Het Nieuwsblad – deed Club al een eerste bod op de Nigeriaan.

'BRUGS' MIDTJYLLAND

Frank Onyeka was vorig seizoen één van de grote architecten in de titelwinst van FC Midtjylland, de Deense club die heel wat banden heeft met Club Brugge. Ex-speler Brian Priske is er bijvoorbeeld de coach maar ook Dion Cools en Alexander Scholz zijn actief in Herning. Die laatste vergaarde het meeste speelminuten bij Midtjylland, maar Onyeka genereerde er ook heel wat. Slechts vier ploegmaten kwamen nog meer in actie dan de Nigeriaanse middenvelder, wat meteen zijn importantie bevestigt in de kampioenenploeg van Midtjylland. Hij werd door de fans ook verkozen tot Speler van het Jaar.



De statistieken van Onyeka zijn niet bepaald indrukwekkend met drie doelpunten en geen enkele assist, maar de grote sterkte van 22-jarige is vooral te vinden op het ondersteunend vlak. Hij kan uit de voeten op zowat elke positie in het centrale middenveld waardoor hij omschreven wordt als een echte box-to-box-speler. Toch komen de kwaliteiten van Onyeka voornamelijk tot hun recht als voetballende nummer zes, eerder dan als pure centrale middenvelder. Dit seizoen posteerde coach Priske hem dan ook het meest nét voor de verdediging, en dat was duidelijk een succesvolle zet.

RITS ALS ALTERNATIEF VOOR VORMER

Op basis van zijn prestaties, ervaring en capaciteiten lijkt Onyeka dus vooral een concurrent te worden voor Mats Rits en Eder Balanta, die bij Club Brugge momenteel de positie van nummer zes bemannen. In het huidig systeem van Philippe Clement is er echter maar ruimte voor één nummer zes, waardoor Rits en Balanta vorig seizoen constant in de schaal lagen en liggen met elkaar. Was er nood aan een veel balrecuperatie en fysieke kracht, dan koos Clement steevast voor Balanta. Voor extra voetballend vermogen en infiltraties was Rits de geknipte man. Alleen bij afwezigheid van Ruud Vormer werden Rits en Balanta samen in het elftal gedropt, met Rits als meest vooruitgeschoven pion.



In die meer offensieve rol scoorde Rits vorig seizoen heel wat punten waardoor hij in feite beschouwd kan worden als een valabel alternatief voor de Nederlandse aanvoerder van Blauw-Zwart. Rits kon bijvoorbeeld erg gemakkelijk tot scoren komen, hij vond vorig seizoen namelijk vijf keer de weg naar het doel. Dat aantal doelpunten werd bij Club Brugge enkel overtroffen door Krépin Diatta (6), David Okereke (9) en clubtopschutter Hans Vanaken (13). Dat is best wel een knappe prestatie van Rits, zeker omdat hij het meerendeel van de wedstrijden als nummer zes fungeerde, en dus doorgaans geen offensieve rol uitvoerde.

ZOALS BALANTA (EN BETER?)

Club Brugge werd de voorbije weken en maanden vooral gelinkt aan centrale middenvelders die de specifieke kwaliteiten bezitten om een back-up te worden voor Vormer en Vanaken. De profielen Joey Veerman, Amin Gigovic en Juninho Bacuna zijn eerder offensief gericht, terwijl die van het nieuwste transferdoelwit Onyeka eerder ligt op het verdedigend en ondersteunend vlak. Daardoor zou het weleens realistisch kunnen zijn dat men op Jan Breydel eraan denkt om Rits meer in te zetten als vervanger voor Vormer. Onyeka kan dan de concurrentieslag aangaan met Balanta, al kan Rits uiteraard nog altijd een rol van betekenis spelen op de nummer zes.



Onyeka onderscheidde zich vorig seizoen in de Deense Superligaen waar hij behoorde tot de beste verdedigende middenvelders van de competitie. Zijn rol onder coach Priske was voornamelijk defensief georiënteerd en dat blijkt door het feit dat de Nigeriaan per wedstrijd gemiddeld meer verdedigende dan offensieve acties onderneemt. In die defensieve duels trok hij voor 60% aan het langste eind, en dat is een gelijkaardig gemiddelde zoals dat van Balanta, de primus op de Brugse nummer zes. Onyeka haalde in zijn aanvallende duels een slagingspercentage van 54%, waardoor het al snel duidelijk is waar zijn grote sterkte zich bevindt.

Op het vlak van succesvolle defensieve acties kan Onyeka zich dus duidelijk meten met Balanta, die puur verdedigend gezien de beste nummer zes is van Club Brugge. De Colombiaan acteert dan ook steevast als een echte stofzuiger op het middenveld, wat zijn gemiddelde van bijna zes balrecuperaties per wedstrijd bevestigt – het hoogste aantal van alle spelers bij Club trouwens. Toch kon Onyeka bij Midtjylland nog vaker de bal aftroeven van de tegenstander, meer dan zeven stuks per wedstrijd namelijk, en daarmee zou de Nigeriaan zelfs de beste recuperator zijn van de Jupiler Pro League.

COMBINATIE VAN RITS EN BALANTA

Maar Onyeka heeft nog meer te bieden dan enkel maar een defensieve efficiëntie en een sterke balrecuperatie, al zijn dat wel twee erg belangrijke kwaliteiten als nummer zes. Het Nigeriaanse goudhaantje kan die kwaliteiten namelijk koppelen aan een uitstekende passing, waarmee hij het niveau van Rits evenaart én dat van Balanta overtreft. Met zijn 86% passing-accuraatheid zou hij in de Jupiler Pro League behoren tot de beste tien verdedigende middenvelders. In de Superligaen prijkte alvast hij mooi in de top vijf in dat onderdeel.



Onyeka lijkt als nummer zes een combinatie te zijn van Rits en Balanta, en dat kan voor mooie perspectieven zorgen bij Club Brugge. Mocht de Nigeriaan straks de Brugse équipe komen versterken, dan heeft de huidige Belgische landskampioen alvast een serieuze aanwinst beet. Onyeka is voetballend beter dan Balanta en zijn defensieve efficiëntie is gelijkaardig aan die van de Colombiaan. Bovendien kan Rits dan een rijtje hoger acteren waardoor hij zorgeloos Ruud Vormer en/of Hans Vanaken kan aflossen, want een valabele back-up vinden voor de Brugse motor is blijkbaar heel moeilijk te vinden nadat de dossiers van Bacuna, Gigovic en Veerman afsprongen.

MIDTJYLLAND EIST HARDE CASH

Onyeka bezit dus alle kwaliteiten om een mooie aanwinst te worden voor Club Brugge, en bij uitbreiding ook de Jupiler Pro League. Zijn makelaar Klaus Granlund verklaarde eerder al aan de Deense media hij deze zomer verwacht dat zijn cliënt andere oorden zal opzoeken, en daarna bracht Club al een eerste bod uit op de Nigeriaan. Het bestuur van Midtjylland veegde die eerste aanbieding, die 3,5 miljoen euro bedroeg, alvast van de tafel en eist een bedrag van acht à tien miljoen euro. Nochtans bedraagt de marktwaarde van Onyeka 'slechts' vier miljoen euro.



Het grote verschil tussen vraag en aanbod lijkt op het eerste zicht een slinkse onderhandelingstactiek van de Deense topclub, maar Midtjylland heeft ervaring genoeg in dergelijke dossiers. Recordverkoop Alexander Sörloth (ex-AA Gent) verliet Midtjylland in 2018 voor negen miljoen euro, terwijl zijn marktwaarde op dat moment amper twee miljoen euro bedroeg. Hetzelfde geldt voor de transfer van Bubacarr Sanneh, de tweede duurste verkoop van de Denen. Anderlecht betaalde in 2018 maar liefst acht miljoen euro terwijl de waarde van de Gambiaan bepaald werd op anderhalf miljoen euro. Het worden dus ongetwijfeld nog harde onderhandelingen voor Vincent Mannaert en het Deense clubbestuur van Midtjylland.

LEES OOK: De Meyer glundert: "Heel mooi voor STVV én de spelers"

Heeft Club Brugge nood aan zo'n profiel?

Meest recent

L'Equipe ziet grote held bij Club; ook twee keer 4 op 10

Club Brugge heeft woensdagavond andermaal indruk gemaakt in de Champions League. Ondanks een vrij ...

186
186
Pakkend! Alderweireld bejubelt Club-uitblinker live op TV

Club Brugge heeft woensdag weer een uitstekend resultaat neergezet in de Champions League en won met ...

321
321
UCL: Bayern geeft topzege weg, Vandevoordt in de fout tegen Courtois

In Champions League is Bayern München er niet in geslaagd om dé topaffiche van de avond ...

35
35
6 op 9! Club wervelt ook voorbij Lens in Champions League

Club Brugge heeft woensdagavond opnieuw een grote stap gezet richting de volgende fase van de ...

95
95
"Onaanvaardbaar" - analisten spreken schande bij Club-Lens

Het Jan Breydel-stadion liep woensdagavond weer helemaal vol voor de Champions League-match van Club ...

156
156
Job Vitor Bruno in gevaar? Anderlecht-kleedkamer duidelijk

RSC Anderlecht kruist donderdagavond de degens met het Poolse Jagiellonia Bialystok. Het kan dan ...

206
206
Vanaken redt stroef Club Brugge: zondebok krijgt volle laag

Amper een week na de enorme stunt op Internazionale, moest Club Brugge opnieuw aan de bak in de ...

168
168
Club-Lens stilgelegd: Franse 'supporters' zwaar over de schreef

In de Champions League neemt Club Brugge het woensdagavond op tegen RC Lens. Maar na een klein ...

141
141
'Haaland on the move: entourage heeft uitgesproken voorkeur'

Volgens de laatste berichten moet Manchester City wel degelijk rekening houden met degradatie als ...

96
96
UCL: Afgang Lammens en Tielemans, ook Ngoy krijgt klappen

Voorlopig geen goede avond voor de Belgen in de Champions League. Senne Lammens en Youri Tielemans ...

49
49
Club favoriet tegen Lens? Ervaringsdeskundige geeft percentage

Club Brugge wordt door de meeste waarnemers getipt als favoriet voor het Champions League-duel van ...

426
426
Leko zorgt voor twee verrassingen, Hazard start bij Lens

Club Brugge stuntte vorige week in de Champions League door met 3-4 te gaan winnen op het veld van ...

81
81
De Mil slaat terug op kritiek na bekeruitschakeling

Dit seizoen was tot dusver een grote goednieuwsshow geweest voor AA Gent, want het gaat aan de ...

128
128
'Club stuurt grootmachten glasheldere Tresoldi-boodschap'

Club Brugge komt om 21u weer in actie in de Champions League en dat wordt een nieuwe kans voor ...

107
107
STVV als door wesp gestoken: "Dat moet ons motiveren"

STVV nam vorige week een droomstart in de league phase van de Conference League, want het boekte ...

38
38
Essevee pakt uit en legt weer jong talent vast

Zulte Waregem was uitstekend aan het seizoen begonnen, maar is de laatste weken wat weggezakt met ...

29
29
Opvallend: 'ruzie' bij Jagiellonia na Anderlecht-vraag

Anderlecht moet zich donderdag zien te herpakken na een zwarte week door zijn eerste punten in de ...

134
134
Duitsland is klaar met Kompany: 5 snoeiharde uithalen

In Duitsland is de toon rond Vincent Kompany plots helemaal omgeslagen. Kranten, analisten en ...

524
524
'Raskin maakt wintertransfer naar CL-club'

Vorige zomer bleef Nicolas Raskin tot veler verbazing bij Rangers. De verwachting was nochtans dat ...

130
130
Beichler kondigt 'nieuw' KV Kortrijk aan

Vrijdagavond wordt de negende speeldag in de Jupiler Pro League afgetrapt. Dat gebeurt meteen met ...

228
228
Club NXT geeft goede voorbeeld met zege in Youth League

Om 21u probeert Club Brugge om tegen RC Lens zijn tweede zege in deze Champions League-campagne te ...

227
227
Union SG staat voor "rare match": "Nog nooit meegemaakt"

Union SG speelt in het stadion van Fortuna Düsseldorf zijn Europees duel tegen Hapoel Be'er ...

78
78
Pakt Ajax wéér uit met een grote transfer?

Ajax heeft Oleksandr Zinchenko opnieuw met open armen ontvangen. De Oekraïense international ...

57
57
Club grote favoriet tegen Lens: statistiek spreekt boekdelen

Club Brugge neemt het vanavond op tegen RC Lens. De Bruggelingen zijn de grote favoriet door hun ...

126
126
Buitenlandse lof voor STVV: "Geen typische Belgische ploeg"

STVV staat voor zijn tweede match in de Conference League. De Limburgers spelen in en tegen FC ...

44
44

Meer sportnieuws