Het mysterie Tau: één vraag houdt RSCA in de ban

1106
Het mysterie Tau: één vraag houdt RSCA in de ban

Nadat RSC Anderlecht dinsdag afscheid nam van Kemar Roofe, haalde Sporting met Percy Tau één dag later al nieuwe speler binnen. De kwaliteiten van Tau zijn uiteraard reeds gekend door zijn recente passage bij Club Brugge, waar hij vorig seizoen uitgespeeld werd als flankaanvaller en centrale spits. In die laatste rol maakte de Zuid-Afrikaan het meeste speelminuten maar momenteel is het nog in het duister tasten welke functie Anderlecht precies in petto heeft voor Tau.

MEER SPITS BIJ CLUB

Sportief directeur Peter Verbeke was alvast een tevreden man nadat hij Percy Tau voor één seizoen kon huren van Brighton & Hove Albion. “Percy is een speler die de hoofdstad en de competitie reeds kent. Hij is een creatieve, technisch sterke, snelle en wendbare speler en kan op verschillende aanvallende posities uit de voeten. Daarnaast heeft hij reeds aangetoond efficiënt en beslissend te kunnen zijn. We moeten hem door een gebrek aan voorbereiding nog even tijd geven om belangrijk te zijn voor ons, maar we zijn natuurlijk blij met zijn toegevoegde waarde voor onze kern”, verklaarde Verbeke op de clubwebsite van RSC Anderlecht.



Foto: Twitter RSC Anderlecht

Verbeke benadrukte dat Tau op verschillende aanvallende posities uit de voeten kan, en dat is een interessante insteek. Bij Club Brugge draafde de snelle Zuid-Afrikaan bijvoorbeeld op de linker- en rechterflank, waar hij 416 van zijn totale 959 competitieminuten speelde. De overige 543 minuten werd Tau gebruikt als centrale aanvaller, de positie waar hij dus het meest speelde. Die multi-inzetbaarheid is een godsgeschenk voor een financieel getergd Anderlecht, want zo haalde het één voetballer die meerdere posities kan invullen. Maar op Neerpede lijkt men er nog niet uit te zijn op welke plaats Tau het best kan functioneren, maar op basis van het voorbije seizoen bij Club Brugge zou dat met voorsprong als flankaanvaller zijn.

SCOREN VANOP DE FLANK

Anderlecht kon vorig seizoen 45 doelpunten scoren en op dat vlak presteerden maar liefst zes teams uit de Jupiler Pro League beter dan Sporting. Ook tijdens de huidige seizoensvoorbereiding vond de ploeg van coach Francky Vercauteren erg moeilijk de weg naar het doel. Met het oog op de competitiestart van komend weekend ziet het dus alvast niet erg rooskleurig uit op het gebied van doelpunten scoren. Met het vertrek van Nacer Chadli en Kemar Roofe verloor de ploeg namelijk maar liefst 23% van haar totale doelpuntenproductie. Op het eerste zicht lijkt de komst van Percy Tau daar niet al te veel verandering in te brengen, althans als centrale aanvaller.



Bij Club Brugge kon Tau nog 0,28 doelpunt per 90 minuten scoren, wat een aardig gemiddelde is maar zeker niet uitzonderlijk. In het Lotto Park deden Chadli en Roofe bijvoorbeeld regelmatiger de netten trillen met respectievelijk 0,55 en 0,44 doelpunt per 90 minuten. Opvallend genoeg kon de Zuid-Afrikaan gemakkelijker scoren vanop een flankpositie dan als centrale spits, en dat is misschien iets wat Vercauteren indachtig moet zijn. Met zijn 0,28 doelpunt per 90 minuten lukt Tau vlotter een doelpunt dan zijn nieuwe collega-flankaanvallers Francis Amuzu (0,21 doelpunt), Jérémy Doku (0,2 doelpunt) en Yari Verschaeren (0,12 doelpunt).

ENKEL BETER DAN SOBOL EN SARDELLA

In totaliteit kon Tau drie competitiedoelpunten scoren bij Club Brugge, en dat is als offensief ingestelde spelers niet meteen een aantal om naar huis over te schrijven. Dat de Zuid-Afrikaan geen echte killer is, hoeft dan ook niet erg te verbazen. De 26-jarige kon in zijn huidige carrière ook nooit meer dan zeven competitiedoelpunten per seizoen scoren, dat aantal goals dateert alweer van het seizoen 2016/2017 toen hij nog uitkwam voor het Zuid-Afrikaanse Mamelodi Sundowns. Ook bij Anderlecht zullen de fans niet meteen veel doelpunten moeten verwachten, of Tau zou opeens een grote metamorfose moeten ondergaan.



Zijn laag aantal doelpunten verklaart alvast een gebrek aan killersinstinct, en dat wordt ondersteund door het aantal afgevuurde pogingen dat effectief op het doel belandt. Tau kon vorig seizoen amper één op vijf doelpogingen tussen het doelkader mikken en dat is een dramatische statistiek te noemen. Bij Club Brugge stond het vizier enkel bij Edouard Sobol (17%) nog slechter opgesteld, en bij Anderlecht was dat Killian Sardella (14%). Zowel Sobol als Sardella zijn verdedigers, terwijl Tau steevast een offensieve rol vervult.

WAT TAU KAN BIJBRENGEN

Ook al beschikt Percy Tau niet meteen over een natuurlijk torinstinct, de Zuid-Afrikaanse huurling van Brighton & Hove Albion heeft de Paars-Witte équipe toch het één en ander te bieden. Op het vlak van accurate passing bijvoorbeeld, en dat was ongetwijfeld hetgeen waar Verbeke naar verwees toen hij de efficiëntie van Tau aanhaalde tijdens het officiële perscommuniqué. Zijn geslaagde passing vorig seizoen betrof maar liefst 80% waarmee hij de beste flankaanvaller was bij Club Brugge. Bij Anderlecht deed enkel Nacer Chadli iéts beter met 81%. Op puur voetballend vlak kan Tau bij Anderlecht het niveau omhoog trekken, en dat zal speler-inspirator Vincent Kompany ongetwijfeld plezieren.



Door die hoge kwaliteit van passing is het eerder evident dat Tau ook in het oog sprong door zijn voorzetten richting het doel. Hij kon ‘slechts’ vier assists afleveren in 958 minuten, maar in pure speeltijd haalt Tau daarmee toch een hoog niveau. Met 0,28 assist per 90 minuten kan bij Anderlecht geen enkele speler dat gemiddelde evenaren. Ook bij het aantal geslaagde crosses voor het doel vindt Tau bijna geen gelijke onder zijn huidige positionele collega's bij Club Brugge en Anderlecht. Een slagingspercentage van 34% lijkt op het eerste zich niet erg hoog, maar algemeen gesteld kunnen voorzetten gemakkelijk onderschept worden door de defensieve tegenpartij. Bij Club kon geen enkele flankaanvaller dat percentage overstijgen, bij Anderlecht deed enkel Chadli dat gemiddelde.

EFFICIËNTER ALS FLANKAANVALLER

Na de kwaliteiten van Tau grondig onder de loep genomen te hebben, kan er gesteld worden dat de eigenschappen en de kwaliteiten van de Zuid-Afrikaan beter aansluiten bij een rol als flankaanvaller dan als centrale spits. Die vaststelling wordt onderbouwd door het totale aantal geslaagde acties die Tau ondernam bij Club Brugge op deze beide posities. Als centrale spits bracht hij 44% van al zijn acties tot een goed eind, terwijl dat als flankaanvaller maar liefst 63% was – herinner u de efficiëntie waar Peter Verbeke het over had tijdens de aankondiging van Tau.



Toch kan Tau bij Anderlecht evengoed als centrale spits worden gebruikt, want Sporting hanteert namelijk een totaal andere speelwijze dan Club Brugge. In het Lotto Park wordt de nadruk gelegd op een efficiënte passing en het behouden van het veldoverwicht. Met zijn specifieke kwaliteiten kan Tau daar als centrale spits een grote en belangrijke rol in spelen. Maar van een centrale spits wordt in eerste instantie doelpunten verwacht, en zoals we eerder aanhaalden is dat niet meteen de forte van de Zuid-Afrikaan.



Bovendien bewees Tau te beschikken over een bovenmatige snelheid en versnelling met tevens een uitstekende voorzet en passing. Daarnaast werd hij in zijn carrière grotendeels gebruikt als flankaanvaller, eerder dan centrale aanvaller – zowat het omgekeerde hoe Philippe Clement hem inzette bij Club Brugge. Aan Francky Vercauteren – en Vincent Kompany – om te bepalen hoe Tau het meest voordeel kan bieden voor Anderlecht. 

LEES OOK: 'Recordtransfer Tresoldi: speciale clausule duikt plots op'

Wordt Tau een voltreffer bij Anderlecht?

Meest recent

Van held naar 4/10: Doku hard aangepakt na zwak optreden

Jérémy Doku was afgelopen weekend nog de grote uitblinker bij Manchester City. Maar ...

11
11
Puzzelwerk Hubert: Union zwáár gehavend tegen Sociedad

Union SG is sterk begonnen aan zijn campagne in de Europa League. Maar donderdag wacht opnieuw een ...

16
16
UCL: PSG wint op City, enorme comeback Real én afgang Lukaku

In de Champions League heeft Paris Saint-Germain dé affiche van de tweede speeldag gewonnen. ...

45
45
'Recordtransfer Tresoldi: speciale clausule duikt plots op'

Nicolo Tresoldi siert daags na zijn exploot in het Giuseppe Meazza-stadion de Europese headlines. ...

381
381
Bruno meldt opsteker: minstens drie wissels bij Anderlecht?

RSC Anderlecht gaat donderdagavond op zoek naar zijn eerste punten in de League Phase van de Europa ...

136
136
Bommetje bij kwakkelend United: Rooney slaat terug

Manchester United blijft maar aanmodderen. Dinsdagavond verloor de Engelse grootmacht ook in de ...

62
62
Herrijzenis bij Club: "Belangrijkste speler voor Leko"

Club Brugge heeft andermaal voor een grote stunt gezorgd in de Champions League. Blauw-Zwart ging ...

324
324
Europees voetbal op TV: 'Canal+ onderhandelt met Vlaamse zender'

Dit seizoen is het Europese voetbal in België nog te zien op de vertrouwde zenders van de ...

182
182
UCL: Liverpool wint duel met 9 goals; knappe zege Feyenoord

In de Champions League heeft Liverpool FC stevig uitgehaald. Na onder meer een hattrick van Bradley ...

42
42
Leko lyrisch: Europese toptransfer voor Club Brugge

Ivan Leko toonde zich in aanloop naar de onderlinge confrontatie lyrische over het befaamde ...

454
454
Kippenvel in Engeland: De Cuyper is nieuwe 100 miljoen-man

Vier maanden geleden schreef men op een Engelse website dat Maxim De Cuyper niet kon verdedigen. ...

460
460
Real krijgt mokerslag voor Clasico: keihard verdict Vinicius

Real Madrid bleef in de twee vorige seizoenen telkens met lege handen achter en snakt dus naar een ...

59
59
‘Onder uit de zak’-Pikant verhaal Overmars krijgt bizarre wending

Marc Overmars sloeg onlangs de deur bij The Great Old achter zich dicht. De sportief directeur ...

134
134
'Vandenhaute stuurde rivaal wandelen én probeerde bij Duivel'

Wouter Vandenhaute zorgde voor één van de strafste verhalen van de Belgische ...

125
125
Sommer komt daags na stunt met triest nieuws

Club Brugge heeft dinsdagavond voor een enorme stunt gezorgd door in de Champions League met 3-4 te ...

292
292
Charleroi blijft maar gaan: derde smaakmaker tekent bij

Ook na acht speeldagen blijft Charleroi zeer fraai meedraaien in de kop van het klassement. De ...

9
9
Taravel spreekt over zijn ambities en die van Anderlecht

Anderlecht gaat donderdag in de Europa League op bezoek bij Dinamo Zagreb en dat wordt een speciale ...

114
114
Verhaeghe zorgt voor oorverdovende explosie op sociale media

Bart Verhaeghe kon zijn geluk nauwelijks op na de sensationele Champions League-zege van Club Brugge ...

378
378
'Tresoldi doet Italianen niet alleen met hattrick bibberen'

Na de sensationele 3-4-overwinning van Club Brugge op het veld van Inter waren alle ogen gericht op ...

105
105
De Mil ziet mogelijk nog sterkhouder afhaken bij AA Gent

AA Gent kende een zeer drukke zomer, want het moest daarin maar liefst drie Europese voorrondes zien ...

134
134
'Club wil in januari bij CL-sensatie gaan shoppen'

Club Brugge maakte de voorbije jaren een stevige opmars op het Belgische en Europese toneel en ...

285
285
Ontslag in de maak? Euvrard spreekt heldere taal

Bij Standard koesterden ze hoge verwachtingen voor dit seizoen, waarbij ze zelfs luidop dromen van ...

265
265
Dendoncker is terug: wordt Ajax het slachtoffer?

Ruim dertig jaar na de vorige ontmoeting staat Ajax opnieuw voor een kolkend Poljud. En mogelijk ...

63
63
Ooit sensatie in JPL, nu tegenstander van Union SG

Union SG neemt het donderdagavond op tegen Real Sociedad. De Spanjaarden zijn de grote favoriet en ...

41
41
Bom barst bij Man Utd: Tielemans en Carrick reageren

De 2-0-nederlaag van Manchester United bij Atlético Madrid heeft niet alleen sportief voor ...

59
59

Meer sportnieuws