Het mysterie Tau: één vraag houdt RSCA in de ban

1106
Het mysterie Tau: één vraag houdt RSCA in de ban

Nadat RSC Anderlecht dinsdag afscheid nam van Kemar Roofe, haalde Sporting met Percy Tau één dag later al nieuwe speler binnen. De kwaliteiten van Tau zijn uiteraard reeds gekend door zijn recente passage bij Club Brugge, waar hij vorig seizoen uitgespeeld werd als flankaanvaller en centrale spits. In die laatste rol maakte de Zuid-Afrikaan het meeste speelminuten maar momenteel is het nog in het duister tasten welke functie Anderlecht precies in petto heeft voor Tau.

MEER SPITS BIJ CLUB

Sportief directeur Peter Verbeke was alvast een tevreden man nadat hij Percy Tau voor één seizoen kon huren van Brighton & Hove Albion. “Percy is een speler die de hoofdstad en de competitie reeds kent. Hij is een creatieve, technisch sterke, snelle en wendbare speler en kan op verschillende aanvallende posities uit de voeten. Daarnaast heeft hij reeds aangetoond efficiënt en beslissend te kunnen zijn. We moeten hem door een gebrek aan voorbereiding nog even tijd geven om belangrijk te zijn voor ons, maar we zijn natuurlijk blij met zijn toegevoegde waarde voor onze kern”, verklaarde Verbeke op de clubwebsite van RSC Anderlecht.



Foto: Twitter RSC Anderlecht

Verbeke benadrukte dat Tau op verschillende aanvallende posities uit de voeten kan, en dat is een interessante insteek. Bij Club Brugge draafde de snelle Zuid-Afrikaan bijvoorbeeld op de linker- en rechterflank, waar hij 416 van zijn totale 959 competitieminuten speelde. De overige 543 minuten werd Tau gebruikt als centrale aanvaller, de positie waar hij dus het meest speelde. Die multi-inzetbaarheid is een godsgeschenk voor een financieel getergd Anderlecht, want zo haalde het één voetballer die meerdere posities kan invullen. Maar op Neerpede lijkt men er nog niet uit te zijn op welke plaats Tau het best kan functioneren, maar op basis van het voorbije seizoen bij Club Brugge zou dat met voorsprong als flankaanvaller zijn.

SCOREN VANOP DE FLANK

Anderlecht kon vorig seizoen 45 doelpunten scoren en op dat vlak presteerden maar liefst zes teams uit de Jupiler Pro League beter dan Sporting. Ook tijdens de huidige seizoensvoorbereiding vond de ploeg van coach Francky Vercauteren erg moeilijk de weg naar het doel. Met het oog op de competitiestart van komend weekend ziet het dus alvast niet erg rooskleurig uit op het gebied van doelpunten scoren. Met het vertrek van Nacer Chadli en Kemar Roofe verloor de ploeg namelijk maar liefst 23% van haar totale doelpuntenproductie. Op het eerste zicht lijkt de komst van Percy Tau daar niet al te veel verandering in te brengen, althans als centrale aanvaller.



Bij Club Brugge kon Tau nog 0,28 doelpunt per 90 minuten scoren, wat een aardig gemiddelde is maar zeker niet uitzonderlijk. In het Lotto Park deden Chadli en Roofe bijvoorbeeld regelmatiger de netten trillen met respectievelijk 0,55 en 0,44 doelpunt per 90 minuten. Opvallend genoeg kon de Zuid-Afrikaan gemakkelijker scoren vanop een flankpositie dan als centrale spits, en dat is misschien iets wat Vercauteren indachtig moet zijn. Met zijn 0,28 doelpunt per 90 minuten lukt Tau vlotter een doelpunt dan zijn nieuwe collega-flankaanvallers Francis Amuzu (0,21 doelpunt), Jérémy Doku (0,2 doelpunt) en Yari Verschaeren (0,12 doelpunt).

ENKEL BETER DAN SOBOL EN SARDELLA

In totaliteit kon Tau drie competitiedoelpunten scoren bij Club Brugge, en dat is als offensief ingestelde spelers niet meteen een aantal om naar huis over te schrijven. Dat de Zuid-Afrikaan geen echte killer is, hoeft dan ook niet erg te verbazen. De 26-jarige kon in zijn huidige carrière ook nooit meer dan zeven competitiedoelpunten per seizoen scoren, dat aantal goals dateert alweer van het seizoen 2016/2017 toen hij nog uitkwam voor het Zuid-Afrikaanse Mamelodi Sundowns. Ook bij Anderlecht zullen de fans niet meteen veel doelpunten moeten verwachten, of Tau zou opeens een grote metamorfose moeten ondergaan.



Zijn laag aantal doelpunten verklaart alvast een gebrek aan killersinstinct, en dat wordt ondersteund door het aantal afgevuurde pogingen dat effectief op het doel belandt. Tau kon vorig seizoen amper één op vijf doelpogingen tussen het doelkader mikken en dat is een dramatische statistiek te noemen. Bij Club Brugge stond het vizier enkel bij Edouard Sobol (17%) nog slechter opgesteld, en bij Anderlecht was dat Killian Sardella (14%). Zowel Sobol als Sardella zijn verdedigers, terwijl Tau steevast een offensieve rol vervult.

WAT TAU KAN BIJBRENGEN

Ook al beschikt Percy Tau niet meteen over een natuurlijk torinstinct, de Zuid-Afrikaanse huurling van Brighton & Hove Albion heeft de Paars-Witte équipe toch het één en ander te bieden. Op het vlak van accurate passing bijvoorbeeld, en dat was ongetwijfeld hetgeen waar Verbeke naar verwees toen hij de efficiëntie van Tau aanhaalde tijdens het officiële perscommuniqué. Zijn geslaagde passing vorig seizoen betrof maar liefst 80% waarmee hij de beste flankaanvaller was bij Club Brugge. Bij Anderlecht deed enkel Nacer Chadli iéts beter met 81%. Op puur voetballend vlak kan Tau bij Anderlecht het niveau omhoog trekken, en dat zal speler-inspirator Vincent Kompany ongetwijfeld plezieren.



Door die hoge kwaliteit van passing is het eerder evident dat Tau ook in het oog sprong door zijn voorzetten richting het doel. Hij kon ‘slechts’ vier assists afleveren in 958 minuten, maar in pure speeltijd haalt Tau daarmee toch een hoog niveau. Met 0,28 assist per 90 minuten kan bij Anderlecht geen enkele speler dat gemiddelde evenaren. Ook bij het aantal geslaagde crosses voor het doel vindt Tau bijna geen gelijke onder zijn huidige positionele collega's bij Club Brugge en Anderlecht. Een slagingspercentage van 34% lijkt op het eerste zich niet erg hoog, maar algemeen gesteld kunnen voorzetten gemakkelijk onderschept worden door de defensieve tegenpartij. Bij Club kon geen enkele flankaanvaller dat percentage overstijgen, bij Anderlecht deed enkel Chadli dat gemiddelde.

EFFICIËNTER ALS FLANKAANVALLER

Na de kwaliteiten van Tau grondig onder de loep genomen te hebben, kan er gesteld worden dat de eigenschappen en de kwaliteiten van de Zuid-Afrikaan beter aansluiten bij een rol als flankaanvaller dan als centrale spits. Die vaststelling wordt onderbouwd door het totale aantal geslaagde acties die Tau ondernam bij Club Brugge op deze beide posities. Als centrale spits bracht hij 44% van al zijn acties tot een goed eind, terwijl dat als flankaanvaller maar liefst 63% was – herinner u de efficiëntie waar Peter Verbeke het over had tijdens de aankondiging van Tau.



Toch kan Tau bij Anderlecht evengoed als centrale spits worden gebruikt, want Sporting hanteert namelijk een totaal andere speelwijze dan Club Brugge. In het Lotto Park wordt de nadruk gelegd op een efficiënte passing en het behouden van het veldoverwicht. Met zijn specifieke kwaliteiten kan Tau daar als centrale spits een grote en belangrijke rol in spelen. Maar van een centrale spits wordt in eerste instantie doelpunten verwacht, en zoals we eerder aanhaalden is dat niet meteen de forte van de Zuid-Afrikaan.



Bovendien bewees Tau te beschikken over een bovenmatige snelheid en versnelling met tevens een uitstekende voorzet en passing. Daarnaast werd hij in zijn carrière grotendeels gebruikt als flankaanvaller, eerder dan centrale aanvaller – zowat het omgekeerde hoe Philippe Clement hem inzette bij Club Brugge. Aan Francky Vercauteren – en Vincent Kompany – om te bepalen hoe Tau het meest voordeel kan bieden voor Anderlecht. 

LEES OOK: Stankovic op zijspoor in Milaan: Club ontvangt cruciale update

Wordt Tau een voltreffer bij Anderlecht?

Meest recent

Stankovic op zijspoor in Milaan: Club ontvangt cruciale update

Aleksandar Stankovic ruilde Club Brugge afgelopen zomer opnieuw in voor Internazionale. Voorlopig is ...

22
22
Aanzienlijk nadeel Anderlecht: Vitor Bruno reageert

Ook bij RSC Anderlecht wordt het seizoen eerstdaags hervat. En de Brusselaars zullen meteen vol aan ...

20
20
'Olise naar Real Madrid? Bayern onderneemt actie'

Michael Olise toonde zich tijdens de voorbije interlandperiode tot twee keer toe de kwelgeest van de ...

34
34
Kortrijk stelt nieuwe T1 aan: bijzonder detail bekend

De Jupiler Pro League hervat komend weekend met één gloednieuw gezicht voor de ...

22
22
Tresoldi-case: Klopp aangemaand tot actie met Club-spits

Club Brugge staat voor een bijzonder druk programma in de komende weken. Om dat tot een goed einde ...

60
60
Anderlecht mag dromen: recordtransfer van 30 miljoen

RSC Anderlecht wist zijn boekhouding de voorbije jaren weer ietwat in evenwicht te krijgen, maar ...

139
139
Van Gucht ziet kijkers weglopen: grote verrassing op komst

Ruben Van Gucht krijgt voorlopig maar weinig reden om op zijn lauweren te rusten. Zijn talkshow ...

36
36
Druk op Thorup neemt gevoelig toe: cruciaal vijfluik Genk

KRC Genk heeft een behoorlijk tegenvallend eerste luik van het seizoen achter de rug. De resultaten ...

128
128
'Arsenal doet Premier League daveren: supertransfer in 2027'

Met 12 op 15 is Arsenal FC meer dan behoorlijk begonnen aan de queeste om zijn Engelse titel te ...

41
41
Gouden transfermove Club: Barça volgt situatie van dichtbij

Club Brugge haalde afgelopen zomer heel wat verse krachten in huis. Een aantal daarvan maakte de ...

266
266
De Bruyne doet Parijs ontploffen met onverwachte stunt

Kevin De Bruyne schitterde de afgelopen weken nog eens als vanouds bij de Rode Duivels. Vooral zijn ...

53
53
"One-season wonder" - twijfels bij miljoenenaanwinst Anderlecht

RSC Anderlecht haalde afgelopen zomer een elftal nieuwe krachten in huis. Een aantal daarvan liet ...

229
229
Van Bommel uitgespuwd in Wallonië: Mannaert springt in de bres

Naar aanleiding van zijn benoeming als CEO van de KBVB, heeft Vincent Mannaert een uitgebreid ...

166
166
Moordend! Club krijgt waanzinnig programma voorgeschoteld

De extra lange interland-periode zit erop, het clubvoetbal kan weer in alle hevigheid losbarsten. ...

429
429
Marc Coucke zorgt voor groot mysterie aan Belgische kust

Marc Coucke weet als geen ander hoe hij de nieuwsgierigheid moet prikkelen. De eigenaar van ...

23
23
City in diepe problemen: 'eerste grote sanctie' al gelekt

Het clubvoetbal staat weer in de startblokken, maar in Engeland blijft de situatie rond Manchester ...

309
309
Van Bommel stelt groot doel na ondergang in Parijs

Mark van Bommel heeft een goede start genomen als Belgisch bondscoach. Maar de Nederlander maakte ...

390
390
Absolute topper is dé grote verliezer onder Van Bommel

Vier matchen in elf dagen onder Mark van Bommel, en de Rode Duivels hebben hun eerste grote ...

331
331
De Mil slikt bittere pil: abrupte exit bij AA Gent

Na zeven speeldagen staat AA Gent mee op kop. Rik De Mil duimt dan ook dat zijn troepen de lijn ...

418
418
'Club Brugge ruikt jackpot: toptransfer Seys in januari?'

Club Brugge heeft alweer een lucratieve zomer achter de rug, waarin onder meer Christos Tzolis en ...

210
210
Anderlecht keert kar: laatste kans voor verguisd duo

Na het late transferoffensief van Antoine Sibierski bleef RSC Anderlecht achter met een bijzonder ...

380
380
Sonck kiest ultieme 11 uit JPL: één club domineert

De eerste interlandbreak van het seizoen is achter de rug. Tijd dus om de aandacht opnieuw naar de ...

393
393
'De Condé op hete kolen: code rood voor KRC Genk'

De befaamde jeugdacademie leverde KRC Genk afgelopen zomer alweer grof geld op, want Konstantinos ...

381
381
Bruno terug naar tekentafel: extreme make-over bij RSCA

Na de lange interlandbreak begint RSC Anderlecht zaterdag aan een heuse marathon, met maar liefst ...

225
225
'Klok tikt bij Club Brugge: Belgisch trio kan beschikken'

Het seizoen is nog lang, maar in de bestuurskamer van Club Brugge wordt er ongetwijfeld al ...

701
701

Meer sportnieuws