Het mysterie Tau: één vraag houdt RSCA in de ban

door
Het mysterie Tau: één vraag houdt RSCA in de ban

Nadat RSC Anderlecht dinsdag afscheid nam van Kemar Roofe, haalde Sporting met Percy Tau één dag later al nieuwe speler binnen. De kwaliteiten van Tau zijn uiteraard reeds gekend door zijn recente passage bij Club Brugge, waar hij vorig seizoen uitgespeeld werd als flankaanvaller en centrale spits. In die laatste rol maakte de Zuid-Afrikaan het meeste speelminuten maar momenteel is het nog in het duister tasten welke functie Anderlecht precies in petto heeft voor Tau.

MEER SPITS BIJ CLUB

Sportief directeur Peter Verbeke was alvast een tevreden man nadat hij Percy Tau voor één seizoen kon huren van Brighton & Hove Albion. “Percy is een speler die de hoofdstad en de competitie reeds kent. Hij is een creatieve, technisch sterke, snelle en wendbare speler en kan op verschillende aanvallende posities uit de voeten. Daarnaast heeft hij reeds aangetoond efficiënt en beslissend te kunnen zijn. We moeten hem door een gebrek aan voorbereiding nog even tijd geven om belangrijk te zijn voor ons, maar we zijn natuurlijk blij met zijn toegevoegde waarde voor onze kern”, verklaarde Verbeke op de clubwebsite van RSC Anderlecht.



Foto: Twitter RSC Anderlecht

Verbeke benadrukte dat Tau op verschillende aanvallende posities uit de voeten kan, en dat is een interessante insteek. Bij Club Brugge draafde de snelle Zuid-Afrikaan bijvoorbeeld op de linker- en rechterflank, waar hij 416 van zijn totale 959 competitieminuten speelde. De overige 543 minuten werd Tau gebruikt als centrale aanvaller, de positie waar hij dus het meest speelde. Die multi-inzetbaarheid is een godsgeschenk voor een financieel getergd Anderlecht, want zo haalde het één voetballer die meerdere posities kan invullen. Maar op Neerpede lijkt men er nog niet uit te zijn op welke plaats Tau het best kan functioneren, maar op basis van het voorbije seizoen bij Club Brugge zou dat met voorsprong als flankaanvaller zijn.

SCOREN VANOP DE FLANK

Anderlecht kon vorig seizoen 45 doelpunten scoren en op dat vlak presteerden maar liefst zes teams uit de Jupiler Pro League beter dan Sporting. Ook tijdens de huidige seizoensvoorbereiding vond de ploeg van coach Francky Vercauteren erg moeilijk de weg naar het doel. Met het oog op de competitiestart van komend weekend ziet het dus alvast niet erg rooskleurig uit op het gebied van doelpunten scoren. Met het vertrek van Nacer Chadli en Kemar Roofe verloor de ploeg namelijk maar liefst 23% van haar totale doelpuntenproductie. Op het eerste zicht lijkt de komst van Percy Tau daar niet al te veel verandering in te brengen, althans als centrale aanvaller.



Bij Club Brugge kon Tau nog 0,28 doelpunt per 90 minuten scoren, wat een aardig gemiddelde is maar zeker niet uitzonderlijk. In het Lotto Park deden Chadli en Roofe bijvoorbeeld regelmatiger de netten trillen met respectievelijk 0,55 en 0,44 doelpunt per 90 minuten. Opvallend genoeg kon de Zuid-Afrikaan gemakkelijker scoren vanop een flankpositie dan als centrale spits, en dat is misschien iets wat Vercauteren indachtig moet zijn. Met zijn 0,28 doelpunt per 90 minuten lukt Tau vlotter een doelpunt dan zijn nieuwe collega-flankaanvallers Francis Amuzu (0,21 doelpunt), Jérémy Doku (0,2 doelpunt) en Yari Verschaeren (0,12 doelpunt).

ENKEL BETER DAN SOBOL EN SARDELLA

In totaliteit kon Tau drie competitiedoelpunten scoren bij Club Brugge, en dat is als offensief ingestelde spelers niet meteen een aantal om naar huis over te schrijven. Dat de Zuid-Afrikaan geen echte killer is, hoeft dan ook niet erg te verbazen. De 26-jarige kon in zijn huidige carrière ook nooit meer dan zeven competitiedoelpunten per seizoen scoren, dat aantal goals dateert alweer van het seizoen 2016/2017 toen hij nog uitkwam voor het Zuid-Afrikaanse Mamelodi Sundowns. Ook bij Anderlecht zullen de fans niet meteen veel doelpunten moeten verwachten, of Tau zou opeens een grote metamorfose moeten ondergaan.



Zijn laag aantal doelpunten verklaart alvast een gebrek aan killersinstinct, en dat wordt ondersteund door het aantal afgevuurde pogingen dat effectief op het doel belandt. Tau kon vorig seizoen amper één op vijf doelpogingen tussen het doelkader mikken en dat is een dramatische statistiek te noemen. Bij Club Brugge stond het vizier enkel bij Edouard Sobol (17%) nog slechter opgesteld, en bij Anderlecht was dat Killian Sardella (14%). Zowel Sobol als Sardella zijn verdedigers, terwijl Tau steevast een offensieve rol vervult.

WAT TAU KAN BIJBRENGEN

Ook al beschikt Percy Tau niet meteen over een natuurlijk torinstinct, de Zuid-Afrikaanse huurling van Brighton & Hove Albion heeft de Paars-Witte équipe toch het één en ander te bieden. Op het vlak van accurate passing bijvoorbeeld, en dat was ongetwijfeld hetgeen waar Verbeke naar verwees toen hij de efficiëntie van Tau aanhaalde tijdens het officiële perscommuniqué. Zijn geslaagde passing vorig seizoen betrof maar liefst 80% waarmee hij de beste flankaanvaller was bij Club Brugge. Bij Anderlecht deed enkel Nacer Chadli iéts beter met 81%. Op puur voetballend vlak kan Tau bij Anderlecht het niveau omhoog trekken, en dat zal speler-inspirator Vincent Kompany ongetwijfeld plezieren.



Door die hoge kwaliteit van passing is het eerder evident dat Tau ook in het oog sprong door zijn voorzetten richting het doel. Hij kon ‘slechts’ vier assists afleveren in 958 minuten, maar in pure speeltijd haalt Tau daarmee toch een hoog niveau. Met 0,28 assist per 90 minuten kan bij Anderlecht geen enkele speler dat gemiddelde evenaren. Ook bij het aantal geslaagde crosses voor het doel vindt Tau bijna geen gelijke onder zijn huidige positionele collega's bij Club Brugge en Anderlecht. Een slagingspercentage van 34% lijkt op het eerste zich niet erg hoog, maar algemeen gesteld kunnen voorzetten gemakkelijk onderschept worden door de defensieve tegenpartij. Bij Club kon geen enkele flankaanvaller dat percentage overstijgen, bij Anderlecht deed enkel Chadli dat gemiddelde.

EFFICIËNTER ALS FLANKAANVALLER

Na de kwaliteiten van Tau grondig onder de loep genomen te hebben, kan er gesteld worden dat de eigenschappen en de kwaliteiten van de Zuid-Afrikaan beter aansluiten bij een rol als flankaanvaller dan als centrale spits. Die vaststelling wordt onderbouwd door het totale aantal geslaagde acties die Tau ondernam bij Club Brugge op deze beide posities. Als centrale spits bracht hij 44% van al zijn acties tot een goed eind, terwijl dat als flankaanvaller maar liefst 63% was – herinner u de efficiëntie waar Peter Verbeke het over had tijdens de aankondiging van Tau.



Toch kan Tau bij Anderlecht evengoed als centrale spits worden gebruikt, want Sporting hanteert namelijk een totaal andere speelwijze dan Club Brugge. In het Lotto Park wordt de nadruk gelegd op een efficiënte passing en het behouden van het veldoverwicht. Met zijn specifieke kwaliteiten kan Tau daar als centrale spits een grote en belangrijke rol in spelen. Maar van een centrale spits wordt in eerste instantie doelpunten verwacht, en zoals we eerder aanhaalden is dat niet meteen de forte van de Zuid-Afrikaan.



Bovendien bewees Tau te beschikken over een bovenmatige snelheid en versnelling met tevens een uitstekende voorzet en passing. Daarnaast werd hij in zijn carrière grotendeels gebruikt als flankaanvaller, eerder dan centrale aanvaller – zowat het omgekeerde hoe Philippe Clement hem inzette bij Club Brugge. Aan Francky Vercauteren – en Vincent Kompany – om te bepalen hoe Tau het meest voordeel kan bieden voor Anderlecht. 

LEES OOK: Club Brugge en Anderlecht grijpen naast transfertarget

Wordt Tau een voltreffer bij Anderlecht?

Meest recent

Kompany spreekt zich uit over 'makkelijke' Bundesliga

Bayern München won de supercup en de Duitse landstitel al en staat in de bekerfinale. De ...

0
0
Lommel SK drukt door en geeft ambities én plannen prijs

Bij Lommel SK hebben ze heel veel ambitie én middelen. De club hoopt dit seizoen nog te ...

7
7
Goudklompje Zulte Waregem: Essevee droomt nu al

Zulte Waregem heeft een aantal zeer interessante spelers in huis. Eén speler krijgt voorlopig ...

19
19
De Bruyne schittert en loodst Napoli naar vlotte zege

In het buitenland stonden er een aantal matchen op het programma. Zo kwamen onder meer Napoli en ...

13
13
Cercle Brugge smeert Dender alwéér nederlaag aan

In de Relegation Play-Offs stonden Cercle Brugge en FCV Dender tegenover elkaar. Een match die geen ...

17
17
'Anderlecht haakt nu al af voor gewenste versterking'

RSC Anderlecht heeft financieel weer de nodige middelen. Olivier Renard mocht héél wat ...

92
92
Club Brugge en Anderlecht grijpen naast transfertarget

Club Brugge en RSC Anderlecht gaan een héél drukke zomermercato tegemoet. Beide ...

43
43
Cercle Brugge legt sterkhouder langer onder contract

Cercle Brugge heeft net voor de match tegen FCV Dender nog groot nieuws aangekondigd. De ...

22
22
Einde verhaal bij Antwerp? Oosting velt oordeel

Royal Antwerp FC leek een dood vogeltje te zijn in de Europe Play-Offs, maar na een zes op zes doen ...

133
133
Cercle Brugge laat zes spelers vertrekken

Bij Cercle Brugge zijn ze al zeker van het behoud en in de komende matchen zal Groen-Zwart ...

24
24
Sensatie op komst: Lukaku op weg naar grote comeback

Romelu Lukaku zit in een benarde situatie bij Napoli, en dat opent deuren voor een transfer die ...

513
513
Exit Ilic en Da Costa: wat met andere transfers van Renard?

De passage van Olivier Renard bij RSC Anderlecht is geen succes geweest. Dat Coba Da Costa en ...

224
224
Leko staat voor raadsel: "Ik weet het ook niet..."

Club Brugge tankte vertrouwen tegen KV Mechelen door met 6-1 te winnen. Maar kan Club eindelijk eens ...

181
181
KV Mechelen legt ex-speler Anderlecht langdurig vast

KV Mechelen maakt werk van de toekomst. De Maneblussers zijn bezig met het samenstellen van de ...

86
86
Standard droomt van 'Grote Terugkeer': "Zou het wel willen"

Standard hoopt alsnog op een ticket voor Europa, maar dat wordt héél moeilijk. De ...

101
101
'Droomtransfer Engels: Europese topclub ook in de markt'

Arne Engels kent een sterk seizoen bij Celtic Glasgow. De verwachting is dat hij na dit seizoen een ...

56
56
Mulder ziet speler als 'WK-attractie” bij de Rode Duivels

De Rode Duivels maken zich stilaan klaar voor het WK. Binnen minder dan twee maanden start het ...

100
100
'Anderlecht maakt transferprijs Goto bekend'

Keisuke Goto heeft voor veel ophef gezorgd met zijn goal én vooral zijn viering na de match ...

661
661
Patro flikt het weer: twee toptransfers in aantocht

Bij Patro Eisden hebben ze een oog voor talent. De afgelopen jaren wisten ze de nodige spelers op ...

174
174
Baseggio: "Heeft geen toekomst meer bij Anderlecht"

Bij RSC Anderlecht likken ze hun wonde na de 2-0-nederlaag tegen STVV. Paars-Wit leek een punt te ...

316
316
Lommel SK wacht af: interesse in parel neemt énorm toe

Lommel SK hebben ze heel wat talentvolle spelers in de rangen. Eén van hen geniet steeds meer ...

49
49
Domper Union SG: drie sterkhouders out voor Anderlecht

Union SG staat voor een verplaatsing naar Anderlecht, waar ze in de reguliere competitie nog met 1-0 ...

665
665
Hoe Bornauw & co zichzelf zwaar onder druk zetten bij Anderlecht

RSC Anderlecht gaat dit seizoen maximaal vierde eindigen in de Jupiler Pro League. Gewogen en te ...

276
276
Van Gucht in driehoeksrelatie? Valentine haalt messcherp uit

De naam Valentine Besard duikt de laatste tijd steeds vaker op in de Vlaamse media, mede door haar ...

94
94
Leko verbaast met uitspraken: “Ik was heel triest tegen KVM”

Club Brugge pakte vorige speeldag ferm uit en won met 6-1 van KV Mechelen. Door het puntenverlies ...

144
144

Meer sportnieuws