Het mysterie Tau: één vraag houdt RSCA in de ban

1106
Het mysterie Tau: één vraag houdt RSCA in de ban

Nadat RSC Anderlecht dinsdag afscheid nam van Kemar Roofe, haalde Sporting met Percy Tau één dag later al nieuwe speler binnen. De kwaliteiten van Tau zijn uiteraard reeds gekend door zijn recente passage bij Club Brugge, waar hij vorig seizoen uitgespeeld werd als flankaanvaller en centrale spits. In die laatste rol maakte de Zuid-Afrikaan het meeste speelminuten maar momenteel is het nog in het duister tasten welke functie Anderlecht precies in petto heeft voor Tau.

MEER SPITS BIJ CLUB

Sportief directeur Peter Verbeke was alvast een tevreden man nadat hij Percy Tau voor één seizoen kon huren van Brighton & Hove Albion. “Percy is een speler die de hoofdstad en de competitie reeds kent. Hij is een creatieve, technisch sterke, snelle en wendbare speler en kan op verschillende aanvallende posities uit de voeten. Daarnaast heeft hij reeds aangetoond efficiënt en beslissend te kunnen zijn. We moeten hem door een gebrek aan voorbereiding nog even tijd geven om belangrijk te zijn voor ons, maar we zijn natuurlijk blij met zijn toegevoegde waarde voor onze kern”, verklaarde Verbeke op de clubwebsite van RSC Anderlecht.



Foto: Twitter RSC Anderlecht

Verbeke benadrukte dat Tau op verschillende aanvallende posities uit de voeten kan, en dat is een interessante insteek. Bij Club Brugge draafde de snelle Zuid-Afrikaan bijvoorbeeld op de linker- en rechterflank, waar hij 416 van zijn totale 959 competitieminuten speelde. De overige 543 minuten werd Tau gebruikt als centrale aanvaller, de positie waar hij dus het meest speelde. Die multi-inzetbaarheid is een godsgeschenk voor een financieel getergd Anderlecht, want zo haalde het één voetballer die meerdere posities kan invullen. Maar op Neerpede lijkt men er nog niet uit te zijn op welke plaats Tau het best kan functioneren, maar op basis van het voorbije seizoen bij Club Brugge zou dat met voorsprong als flankaanvaller zijn.

SCOREN VANOP DE FLANK

Anderlecht kon vorig seizoen 45 doelpunten scoren en op dat vlak presteerden maar liefst zes teams uit de Jupiler Pro League beter dan Sporting. Ook tijdens de huidige seizoensvoorbereiding vond de ploeg van coach Francky Vercauteren erg moeilijk de weg naar het doel. Met het oog op de competitiestart van komend weekend ziet het dus alvast niet erg rooskleurig uit op het gebied van doelpunten scoren. Met het vertrek van Nacer Chadli en Kemar Roofe verloor de ploeg namelijk maar liefst 23% van haar totale doelpuntenproductie. Op het eerste zicht lijkt de komst van Percy Tau daar niet al te veel verandering in te brengen, althans als centrale aanvaller.



Bij Club Brugge kon Tau nog 0,28 doelpunt per 90 minuten scoren, wat een aardig gemiddelde is maar zeker niet uitzonderlijk. In het Lotto Park deden Chadli en Roofe bijvoorbeeld regelmatiger de netten trillen met respectievelijk 0,55 en 0,44 doelpunt per 90 minuten. Opvallend genoeg kon de Zuid-Afrikaan gemakkelijker scoren vanop een flankpositie dan als centrale spits, en dat is misschien iets wat Vercauteren indachtig moet zijn. Met zijn 0,28 doelpunt per 90 minuten lukt Tau vlotter een doelpunt dan zijn nieuwe collega-flankaanvallers Francis Amuzu (0,21 doelpunt), Jérémy Doku (0,2 doelpunt) en Yari Verschaeren (0,12 doelpunt).

ENKEL BETER DAN SOBOL EN SARDELLA

In totaliteit kon Tau drie competitiedoelpunten scoren bij Club Brugge, en dat is als offensief ingestelde spelers niet meteen een aantal om naar huis over te schrijven. Dat de Zuid-Afrikaan geen echte killer is, hoeft dan ook niet erg te verbazen. De 26-jarige kon in zijn huidige carrière ook nooit meer dan zeven competitiedoelpunten per seizoen scoren, dat aantal goals dateert alweer van het seizoen 2016/2017 toen hij nog uitkwam voor het Zuid-Afrikaanse Mamelodi Sundowns. Ook bij Anderlecht zullen de fans niet meteen veel doelpunten moeten verwachten, of Tau zou opeens een grote metamorfose moeten ondergaan.



Zijn laag aantal doelpunten verklaart alvast een gebrek aan killersinstinct, en dat wordt ondersteund door het aantal afgevuurde pogingen dat effectief op het doel belandt. Tau kon vorig seizoen amper één op vijf doelpogingen tussen het doelkader mikken en dat is een dramatische statistiek te noemen. Bij Club Brugge stond het vizier enkel bij Edouard Sobol (17%) nog slechter opgesteld, en bij Anderlecht was dat Killian Sardella (14%). Zowel Sobol als Sardella zijn verdedigers, terwijl Tau steevast een offensieve rol vervult.

WAT TAU KAN BIJBRENGEN

Ook al beschikt Percy Tau niet meteen over een natuurlijk torinstinct, de Zuid-Afrikaanse huurling van Brighton & Hove Albion heeft de Paars-Witte équipe toch het één en ander te bieden. Op het vlak van accurate passing bijvoorbeeld, en dat was ongetwijfeld hetgeen waar Verbeke naar verwees toen hij de efficiëntie van Tau aanhaalde tijdens het officiële perscommuniqué. Zijn geslaagde passing vorig seizoen betrof maar liefst 80% waarmee hij de beste flankaanvaller was bij Club Brugge. Bij Anderlecht deed enkel Nacer Chadli iéts beter met 81%. Op puur voetballend vlak kan Tau bij Anderlecht het niveau omhoog trekken, en dat zal speler-inspirator Vincent Kompany ongetwijfeld plezieren.



Door die hoge kwaliteit van passing is het eerder evident dat Tau ook in het oog sprong door zijn voorzetten richting het doel. Hij kon ‘slechts’ vier assists afleveren in 958 minuten, maar in pure speeltijd haalt Tau daarmee toch een hoog niveau. Met 0,28 assist per 90 minuten kan bij Anderlecht geen enkele speler dat gemiddelde evenaren. Ook bij het aantal geslaagde crosses voor het doel vindt Tau bijna geen gelijke onder zijn huidige positionele collega's bij Club Brugge en Anderlecht. Een slagingspercentage van 34% lijkt op het eerste zich niet erg hoog, maar algemeen gesteld kunnen voorzetten gemakkelijk onderschept worden door de defensieve tegenpartij. Bij Club kon geen enkele flankaanvaller dat percentage overstijgen, bij Anderlecht deed enkel Chadli dat gemiddelde.

EFFICIËNTER ALS FLANKAANVALLER

Na de kwaliteiten van Tau grondig onder de loep genomen te hebben, kan er gesteld worden dat de eigenschappen en de kwaliteiten van de Zuid-Afrikaan beter aansluiten bij een rol als flankaanvaller dan als centrale spits. Die vaststelling wordt onderbouwd door het totale aantal geslaagde acties die Tau ondernam bij Club Brugge op deze beide posities. Als centrale spits bracht hij 44% van al zijn acties tot een goed eind, terwijl dat als flankaanvaller maar liefst 63% was – herinner u de efficiëntie waar Peter Verbeke het over had tijdens de aankondiging van Tau.



Toch kan Tau bij Anderlecht evengoed als centrale spits worden gebruikt, want Sporting hanteert namelijk een totaal andere speelwijze dan Club Brugge. In het Lotto Park wordt de nadruk gelegd op een efficiënte passing en het behouden van het veldoverwicht. Met zijn specifieke kwaliteiten kan Tau daar als centrale spits een grote en belangrijke rol in spelen. Maar van een centrale spits wordt in eerste instantie doelpunten verwacht, en zoals we eerder aanhaalden is dat niet meteen de forte van de Zuid-Afrikaan.



Bovendien bewees Tau te beschikken over een bovenmatige snelheid en versnelling met tevens een uitstekende voorzet en passing. Daarnaast werd hij in zijn carrière grotendeels gebruikt als flankaanvaller, eerder dan centrale aanvaller – zowat het omgekeerde hoe Philippe Clement hem inzette bij Club Brugge. Aan Francky Vercauteren – en Vincent Kompany – om te bepalen hoe Tau het meest voordeel kan bieden voor Anderlecht. 

LEES OOK: Club Brugge verlegt grenzen: 3 recordtransfers op til

Wordt Tau een voltreffer bij Anderlecht?

Meest recent

Derde ontslag op een week: La Louvière zet Still op straat

De eerste week van november is dodelijk gebleken voor de trainers van de Jupiler Pro League. Nadat ...

48
48
Compper spreekt duidelijke taal over mogelijk ontslag

Antwerp is er zaterdagavond alweer niet in geslaagd om zijn wedstrijd te winnen, want deze keer ...

74
74
Vlotte zege voor Real, Godts kan stempel niet drukken

Real Madrid heeft zaterdagavond geen kind gehad aan Valencia. Het legde al in de eerste helft de ...

11
11
Cercle wint kelderkraker, Antwerp raakt niet voorbij Lommel

De druk op Marvin Compper zal bij Antwerp nog niet meteen afnemen, want de Great Old kon zaterdag ...

43
43
Charleroi blijft doorstomen én ontdekt nieuw goudhaantje

Charleroi blijft dit seizoen maar verbazen. Het gaat zaterdagnacht zelfs in als co-leider in de ...

25
25
Beerschot doet op de valreep gouden zaak in Virton

Leider Beerschot heeft zaterdagavond op de valreep zijn concurrenten in de Challenger Pro League nog ...

95
95
Straffe reeks OHL: Simons doet forse uitspraak

OH Leuven ging vorige week al op een diefje winnen op Stayen en heeft zaterdagavond alweer een ...

55
55
Vanderbiest wanhoopt niet: "Positief gevoel weg?"

KV Mechelen was de voorbije weken aardig onder stoom gekomen en boekte drie zeges op een rij. Aan ...

21
21
Charaï slaat mea culpa na nieuwe afstraffing Westerlo

Een wedstrijd van Westerlo is nooit vervelend, maar dat is helaas niet altijd in het voordeel van de ...

13
13
Zeperd voor Man City, Theate scoort tegen Keita

In de Premier League lijkt het stilaan crisis bij Manchester City. Na een perfecte start in de ...

15
15
OH Leuven stuit de opmars van KV Mechelen

KV Mechelen was de voorbije weken na een moeilijke start begonnen aan een stevige opmars. Het won ...

27
27
Club Brugge verlegt grenzen: 3 recordtransfers op til

Een leegloop in januari is niet aan de orde, maar dat de kassa volgende zomer terug zal rinkelen bij ...

390
390
Volgend trainersontslag op til in de Jupiler Pro League?

De druk op Edward Still neemt toe bij RAAL La Louvière. Na de pijnlijke nederlaag tegen ...

79
79
Westerlo met slecht rapport: "Wat moet ik zeggen?"

KVC Westerlo heeft toch een groot probleem. De Kemphanen verloren met 1-5 van Sporting Charleroi en ...

17
17
Penders charmeert bij Chelsea: "Vergelijking met Courtois?"

Mike Penders leek deze zomer even een flinke dreun te moeten verwerken. De jonge Belgische doelman ...

88
88
Standard ontdekt 'nieuwe' speler: "Heb nooit getwijfeld"

Ryan Fosso heeft zijn kans bij Standard met beide handen gegrepen. De Kameroense middenvelder kreeg ...

62
62
Acheampong (ex-RSCA) kon terug naar JPL: "Toonden interesse"

Een tiental jaar geleden had RSC Anderlecht 'zijn Carlos Forbs': Frank Acheampong. Een spurtbom van ...

157
157
Leko maakt selectie bekend: 2 basispionnen ontbreken

Club Brugge neemt het morgen op tegen RSC Anderlecht. Blauw-Zwart is de grote favoriet voor het ...

292
292
Arsenal zet Man City stevig onder druk met overwinning

Amper twee duels om 16u in de Premier League. Landskampioen hoopte Manchester City onder druk te ...

14
14
Charleroi peuzelt Westerlo op, RSCA Futures vernedert NXT

In de Jupiler Pro League begonnen KVC Westerlo en Sporting Charleroi om 16u aan hun duel. In de ...

99
99
Winst voor Dortmund en Bayern, zorgen om Neuer

In de Bundesliga stonden er om 15u30 vier matchen op het programma. Zo kwamen Bayern München en ...

33
33
Politiek haalt hakbijl boven: Financieel bloedbad in JPL?

Al heel de week woedt de discussie over de sociale voordelen van topvoetballers. Terwijl de federale ...

335
335
RSCA-flop, nu verrassing bij Union: "Wist wat ik waard ben"

De ene club is de andere niet. Vraag dat maar aan een speler van Union SG. Hij doet het bijzonder ...

155
155
Twee smaakmakers staan op bij Standard: "Nooit getwijfeld"

Standard won met 3-0 van SK Beveren. Een oververdiende en overtuigende zege voor de Rouches. Denis ...

56
56
Ronaldo's opvallende concurrent: Georgina pronkt met nieuwe liefde

Terwijl Cristiano Ronaldo een bijzonder hoofdstuk uit zijn carrière afsloot, vierde zijn ...

41
41

Meer sportnieuws