Blunder van Kompany wordt topdeal: de vlucht van Roofe

1491
Blunder van Kompany wordt topdeal: de vlucht van Roofe

Al wekenlang werd hij gelinkt aan een overstap naar Rangers FC, maar de transfer van Kemar Roofe kende dinsdag pas haar definitieve afloop. Vorige zomer werd de Engelsman nog maar binnengehaald als 'de ideale spits' voor het systeem van Vincent Kompany, één jaar later verlaat Roofe via een achterpoortje het instituut RSC Anderlecht. Het was een broodnodige deal voor Sporting, zoveel is duidelijk.

VERDEELDE MENINGEN: INTERN EN EXTERN

Vorig seizoen waren de verwachtingen rond Kemar Roofe érg hooggespannen. Hoe kan het ook anders met een prijskaartje van zes miljoen euro rond zijn nek, én het feit dat speler-inspirator Vincent Kompany bijna alleen verantwoordelijk was voor de komst van de Engelse spits. Bovendien werd Roofe geprofileerd als een type-Aguero die het spelsysteem van Kompany moeiteloos zou beheersen. We maakten eerder al de conclusie dat Roofe in geen geval vergeleken kan worden met de aanvalsleider van Manchester City, maar Roofe liet ook los daarvan geen beklijvende indruk na in het Lotto Park.



De 27-jarige Roofe kan daarvoor wel een geldig excuus inroepen omdat hij meer dan de helft van het voorbije seizoen in de lappenmand lag. Toch bleven zijn prestaties op het veld steeds meer vraagtekens oproepen, en kwam er zelfs interne als externe kritiek. In dertien competitiewedstrijden kon de ex-aanvaller van Leeds United wel nog zes doelpunten maken en twee assists uitdelen, waardoor zijn statistieken niet helemaal dramatisch waren. Op het eerste zicht althans.

Maar als de nummer één in de spitsen-hiërarchie bij Anderlecht werd er meer verwacht. Veel meer. Roofe kon de buitenwereld niet overtuigen en ook op Neerpede waren de meningen verdeeld. Een vlucht uit Anderlecht was de meest logische oplossing en dat werd dinsdag een keiharde realiteit. Anderlecht is met het vertrek van Roofe een centrale spits kwijt, en het maakt financieel verlies bij zijn verkoop. Sporting als grote verliezer, zo lijkt het wel. Maar de waarheid is anders.

AANTREKKELIJKE DEAL VOOR RSCA 

Zes miljoen euro maakte Anderlecht vorige zomer vrij om Roofe binnen te halen. Het was dus een onmogelijke opdracht om de Engelse spits door te verkopen met een bepaalde winstmarge, zeker nadat zijn huidige marktwaarde gedaald is naar 4,5 miljoen euro. Toch kwam Rangers FC met om en bij de vijf miljoen euro over de brug, een onverhoopt hoog bedrag dat zelfs nog aangevuld kan worden via allerhande bonussen. 



Het was een aanbod dat Anderlecht bijgevolg niet kon weigeren, ook al omdat Roofe een royaal loon opstrijkt in Brussel. De benaderingen variëren van 1,7 miljoen euro per jaar tot 2 à 2,5 miljoen euro per jaar. Anderlecht recupereert dus bijna de volledig geïnvesteerde transfersom voor Roofe én het is ook verlost van een zware salaris. Anderzijds is Sporting haar vlotst scorende spits wel kwijt, maar bij een moeilijk scorend Anderlecht is zo'n titel niet meteen een adelbrief te noemen. 

Op de algemene topschutterlijst van de Jupiler Pro League moet er al gescrold worden naar plaats 31 vooraleer Roofe zijn naam opduikt. Van een dure miljoenenaankoop, die praktisch eigenhandig aangetrokken werd door Kompany, werd een veel grotere impact verwacht dan dat Roofe werkelijk liet zien. En ook al kwam hij maar tijdens dertien competitiewedstrijden in actie, zijn aandeel in het offensieve spelbeeld was steeds té gering. Qua aantal doelpunten werd Michel Vlap de clubtopschutter en ook Nacer Chadli kon vaker scoren dan Roofe. 

CHADLI EN VLAP TROEVEN ROOFE AF 

Chadli (17 wedstrijden) en Vlap (28 wedstrijden) kwamen meer in actie dan de dertien competitiewedstrijden van Roofe, maar zelfs omgerekend in effectieve speelminuten kon het duo nog regelmatiger scoren dan Roofe, die nochtans de onvervalste aanvalsleider bij Anderlecht moest worden. Chadli scoorde 0,55 doelpunt per 90 minuten en Vlap zelfs 0,59 doelpunt per 90 minuten. Het gemiddelde van Roofe bereikte wel nog een aardige 0,44 doelpunt per 90 minuten, maar onder alle centrale spitsen van de Jupiler Pro League prijkt hij pas op de zestiende plaats. 



Bovendien waren zijn doelpunten nu ook niet meteen van erg moeilijke makelij. In totaal lukte Roofe zes competitiedoelpunten, waarbij zijn tweede doelpunt in de partije tegen AA Gent met voorsprong zijn mooiste én meest complexe was. Er mag ook niet worden vergeten dat Roofe twee van zijn zes doelpunten lukte vanop de stip, wat dus één derde is van zijn doelpuntenproductie. Bovendien moest Roofe minstens twee doelpunten meer gemaakt hebben op basis van de expected goals, een statistisch en betrouwbaar model dat de waarschijnlijkheid per doelkans effectief kan meten via verschillende algoritmes. 

OFFENSIEF ONDERMAATSE ROOFE

Kompany haalde Roofe vooral door zijn neus voor doelpunten, maar tevens omdat hij overtuigd was dat de Engelsman de ideale aanvaller zou worden in zijn veeleisend spelsysteem. Maar ook dat bleek een misvatting te zijn. Zijn dreigende passing was niet van dermate hoog niveau, en dat getuigen zijn twee schamele assists. Als je niet veel kan scoren, dan moet een spits wegen op een defensie of toch assists aanleveren. Roofe viel op alle onderdelen echter te licht uit. 



Omgerekend in effectieve speelminuten kon Roofe amper 0,15 assist per 90 minuten aanleveren, en net zoals zijn gemiddeld aantal doelpunten eindigt hij daarmee als zestiende beste spits uit de Jupiler Pro League. Bij de frequentie van het assisteren werd Roofe afgetroefd door Jérémy Doku (0,2 assist per 90 minuten), Peter Zulj (0,24 assist per 90 minuten), en zelfs rechtsachter Michael Murillo (0,24 assist per 90 minuten). Nee, erg bepalend was Roofe allerminst in het Lotto Park.

Dat blijkt vooral uit zijn gemiddeld aantal geslaagde offensieve acties per wedstrijd. Roofe liet daarvan 3,16 stuks noteren, maar dat is een erg matig aantal als centrale aanvaller. Zelfs minder hoog gepositioneerde ploegmaats presteerden beter zoals Albert Sambi-Lokonga (3,3), Michel Vlap (3,5), Nacer Chadli (4,7), Francis Amuzu (6) en Jérémy Doku (10). Een grote impact maakte Roofe dus niet echt op het offensieve spelbeeld van Anderlecht. 

DE FLATER VAN KOMPANY 

The Roofe was never on fire. Vincent Kompany beging een blunder van formaat door Kemar Roofe binnen te halen voor zes miljoen euro, dat dan ook nog eens gekoppeld werd aan een uitzonderlijk hoog salaris. Tussen de kalklijnen van het Lotto Park kon Roofe nooit bewijzen waarom Kompany een 'type-Aguero' zag in hem. Zijn doelpuntenproductie was zeker niet overweldigend, net zoals zijn bijdrage in het algemene spelbeeld. Veel langer doorgaan met Roofe had dus weinig zin. 



Wonder boven wonder kon Anderlecht alsnog om en bij de vijf miljoen euro incasseren bij zijn transfer naar Rangers FC, én is het daarmee verlost van een megacontract. Dat geïnde bedrag moet wijselijk worden geïnvesteerd om de schuldenput af te bouwen, maar ook om een scorende spits aan te trekken. De transfer van Mustapha Bundu, een flankaanvaller met scorend vermogen, zou daarom weleens gauw afgerond kunnen worden. 

Maar daarmee zal het doelpuntenprobleem niet opgelost zijn bij Anderlecht. De jonge Antoine Colassin moet nog volop bevestigen, terwijl Landry Dimata nog zijn ritme moet terugvinden na anderhalf jaar blessureleed. Percy Tau heeft ook niet meteen het profiel om uit te groeien tot een vlotscorende centrale spits, zijn kwaliteiten liggen veeleer op de flank. Dan toch een extra centrale spits? De financiële ruimte is alvast gemaakt ...

LEES OOK: 'Rangers lacht aanbieding voor Raskin weg'

Moet Kompany minder invloed krijgen op het transferbeleid bij RSCA?

Meest recent

Van Bommel aan zet: nu of nooit voor kandidaat-Rode Duivel?

Bij zijn vuurdoop als Belgisch bondscoach haalde Mark van Bommel slechts enkele nieuwe namen bij de ...

5
5
Bart Verhaeghe is het grondig beu: "Stop ermee!"

Bart Verhaeghe heeft er genoeg van. De voorzitter van Club Brugge liet zich opvallend scherp uit ...

10
10
'Club Brugge transfermarkt op: topprioriteit al bekend'

Dankzij de goed gevulde bankrekening hoeft Club Brugge niet te verkopen, maar elke zomer zoeken er ...

122
122
Voetbalbond kondigt aanduidingen refs speeldag 10 aan

In de Jupiler Pro League is straks alweer speeldag 10 aangebroken. Via de officiële kanalen ...

27
27
Bart Verhaeghe verrast met grote beslissing over dochter Lisa

Bart Verhaeghe heeft met Club Brugge de voorbije jaren grote successen geboekt, ook op het Europese ...

307
307
Bruno blijft puzzelen: nieuw spitsenduo Anderlecht?

Met het mes op de keel krijgt RSC Anderlecht zaterdag Westerlo over de vloer. Mits een nieuwe ...

171
171
Leko luidt alarmbel bij Club Brugge: "Spelen met vuur"

Het straffe parcours in de Champions League kost Club Brugge voorlopig geen punten in eigen land. ...

223
223
‘Lukaku niet welkom: Coucke woest op één man’

Marc Coucke droomt al maanden van een terugkeer van Romelu Lukaku naar Anderlecht. Vanuit Turkije ...

947
947
'Blessurecrisis bij Barça: Laporta gaat voor wereldkampioen'

FC Barcelona begon flitsend aan het seizoen, maar botste in de laatste week op zijn limieten. In de ...

36
36
Francis vreest nieuwe bom in transferwereld? "Binnen 10 jaar"

De voorbije jaren kwam het transfersysteem in het mondiale voetbal stevig onder druk te staan. In ...

47
47
Nainggolan vrijdag voor de rechter: waarvan wordt hij verdacht?

Radja Nainggolan beleeft een woelig seizoen bij Patro Eisden, want de resultaten van de ploeg vallen ...

45
45
Van Himst: "Ze hebben hem bij Anderlecht een vuile loer gedraaid"

Bij Anderlecht rekenen ze nog steeds hard op Neerpede om talent te leveren aan de A-ploeg én ...

247
247
Kompany krijgt zeer heldere opdracht van Bayern-bestuur

Vincent Kompany mag dan wel ontslagen zijn uit het ziekenhuis, maar op de bank moeten we hem ...

53
53
'Godts krijgt geweldig nieuws van PSG én privé'

Mika Godts versierde vorige zomer een absolute droomtransfer, want na een sensationeel seizoen bij ...

240
240
Union vernieuwt sneller dan verwacht: Hubert velt oordeel

De voorbije jaren bleek het elk seizoen het lot van Union dat het zijn elftal grondig moest ...

60
60
Waalse pers slaat alarm bij Duivels: Van Bommel moet ingrijpen

Volgende week is Mark van Bommel weer aan zet, want dan moet hij zijn selectie bekend maken voor de ...

208
208
TRANSFERUURTJE: 'Standard liet topper liggen, dubbele exit Anderlecht'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

91
91
‘Standard moet verkopen: zestal voor miljoenenjackpot’

Standard Luik vocht de afgelopen jaren tegen financiële malaise. Het ergste lijkt voorbij, maar ...

173
173
Marc Coucke getroffen door spijkerharde beslissing

Voor Coucke zijn het niet meteen de leukste weken. De zakenman kreeg onlangs dan wel goed nieuws in ...

122
122
Vrancken zet Schotland op stelten: rel met grote rivaal

Het Hearts van Wouter Vrancken speelde 2-2 gelijk tegen Rangers. De Schotse revelatie van vorig ...

73
73
"Als ik het kon overdoen, had ik niet bij Standard getekend"

Standard zit niet bepaald in blakende vorm de laatste weken, want het kijkt intussen al tegen vier ...

121
121
Antwerp koestert nieuwe diamant: "Een mooie toekomst"

Antwerp rechtte vorig weekend de rug na maar liefst vijf nederlagen op rij. De Great Old pakte een ...

123
123
Nederlandse analist kraakt Europese toptrainer: 'Die is gestoord'

In de Nederlandse voetbalprogramma's zitten ze nooit verlegen om een gepeperde mening. In Vandaag ...

110
110
Mission impossible? 'Volgende klepper probeert voor Tresoldi'

Nicolo Tresoldi gaat de laatste tijd over de tongen van zowat heel voetbalminnend Europa. De ...

134
134
'Genk heeft eerste winteraanwinst nu al beet'

KRC Genk beleeft een moeilijk seizoen tot dusver, want het kan nog niet aan de verwachtingen ...

168
168

Meer sportnieuws