Het kneusje van Europa: grote zorgen bij Club Brugge

2667
Het kneusje van Europa: grote zorgen bij Club Brugge

Vorig weekend werd de laatste competitiematch afgewerkt in de Italiaanse Serie A waardoor de zeven grootste Europese voetbalcompetities hun definitieve afloop kennen. De ene kampioen was wat overtuigender dan de andere, maar uiteindelijk is vooral die eerste plaats het belangrijkst. Wij onderzochten hoe krachtig Club Brugge de Belgische titel pakte in vergelijking met de kampioenen uit de zes andere grootste Europese competities.


Op basis van de 29 gespeelde competitiewedstrijden in de Jupiler Pro League kon er maar één ploeg aanspraak maken op de Belgische titel, en dat was Club Brugge. Er was dan ook niemand die de Bruggelingen de vroegtijdige uitreiking van het kampioenschap misgunde. In vergelijking met de kampioenen uit de andere grootste zes Europese competities haalt Club Brugge knappe gemiddeldes waardoor Blauw-Zwart zich met zekerheid een overtuigende kampioen mag noemen. Toch kampt men op Jan Breydel met één groot probleem, en dat was tijdens de bekerfinale tegen Antwerp ook al duidelijk merkbaar.

PUNTEN

Club Brugge was oppermachtig in hun recentste kampioenenjaar, waarin slechts één match werd verloren. Logischerwijze pakten de Bruggelingen dan ook erg veel punten, 70 op op 87 om precies te zijn, wat een gemiddelde betekent van 2,4 punten per wedstrijd. In de grootste zes Europese competities overtreffen enkel Paris Saint-Germain (2,5 punten per wedstrijd) en Liverpool (2,6 punten per wedstrijd) die hoge frequentie van puntenpakken. 



Club Brugge presteerde op het vlak van de gemiddelde puntenoogst nog iets beter dan de Duitse kampioen Bayern München, maar de kloof met Real Madrid (2,2 punten per wedstrijd), Ajax (2,2 punten per wedstrijd) en Juventus (2,1 punten per wedstrijd) is wel groot. Hierdoor kan al geconstateerd worden welke clubs op een overtuigende wijze de landstitel pakten, en welke teams meer moeite ondervonden. Club Brugge leunt uiteraard over naar die eerste vaststelling.

1. Liverpool: 2,6 punt per wedstrijd

2. Paris Saint-Germain: 2,5 punt per wedstrijd

3. Club Brugge: 2,4(13) punt per wedstrijd

4. Bayern München: 2,4(11) punt per wedstrijd

5. Real Madrid: 2,2(8) punt per wedstrijd

6. Ajax: 2,2(4) punt per wedstrijd

7. Juventus: 2,1 punt per wedstrijd

BALBEZIT

De teams die erin slaagden om kampioen te spelen, worden over het algemeen getypeerd door dominantie en veel balbezit. In het geval van Club Brugge klopt deze stelling volledig, want met 59% balbezit genereerde de ploeg van Philippe Clement het meeste balbezit van de Jupiler Pro League. Ook Bayern München, Paris Saint-Germain en Ajax pakten naast het meest aantal punten ook het grootste aandeel balbezit in hun competities. 



Liverpool haalde een hoog percentage van 62%, maar in de Premier League hield Manchester City de bal nog beter in de ploeg. Ook in Spanje moest Real Madrid met FC Barcelona één team voor zich dulden. In Italië wordt het tegenvallende seizoen van kampioen Juventus benadrukt door het feit dat Sassuolo en Napoli een groter veldoverwicht kon halen dan de Oude Dame.

1. Bayern München: 64%

1. Paris Saint-Germain: 64%

2. Ajax: 62%

2. Liverpool: 62%

3. Club Brugge: 59%

4. Real Madrid: 57%

5. Juventus: 56%

DOELPUNTEN 

Om wedstrijden te kunnen winnen moet er eerst en vooral gescoord worden. De efficiëntie voor het doel was vorig seizoen een groot probleem op Jan Breydel, maar desondanks kon Club gemiddeld nog twee gescoorde doelpunten per wedstrijd laten noteren. Opvallend genoeg kon AA Gent in België de Bruggelingen in totaliteit nog aftroeven met één doelpunt meer. 



Ook in vergelijking met de andere kampioenen uit de andere Europese top zes competities overtuigt Blauw-Zwart niet op dat vlak. Enkel Real Madrid kon gemiddeld per wedstrijd nog minder de netten doen trillen, de Madrilenen haalden bovendien ook een lage puntenoogst per match. Op het gebied van puntenoogst en balbezit scoorde Club Brugge dus eerder goed in vergelijking met de andere zes kampioenen, maar qua doelpunten maken was de Blauw-Zwarte balans dus eerder tegenvallend.

1. Bayern München: 2,9 doelpunten per wedstrijd

2. Paris Saint-Germain: 2,7(7) doelpunten per wedstrijd

3. Ajax: 2,7(2) doelpunten per wedstrijd

4. Liverpool: 2,2 doelpunten per wedstrijd

5. Juventus: 2 doelpunten per wedstrijd

5. Club Brugge: 2 doelpunten per wedstrijd

6. Real Madrid: 1,8 doelpunt per wedstrijd 

DOELPOGINGEN

Het aantal doelpunten brengt ons naadloos naar het totaal aantal doelpogingen en de efficiëntie ervan. Club Brugge kon per wedstrijd 14 pogingen lanceren richting het vijandig doel en doet het daarbij eerder behoorlijk. Opvallend is dat Real Madrid als laatste eindigde, net zoals dat het geval was bij het aantal gemiddelde doelpunten per wedstrijd. De importantie van Thibaut Courtois bij de Koninklijke wordt daarmee nog eens in de verf gezet.

1. Ajax: 19 pogingen per wedstrijd

2. Juventus: 16 pogingen per wedstrijd

2. Bayern München: 16 pogingen per wedstrijd

3. Paris Saint-Germain: 15 pogingen per wedstrijd

4. Club Brugge: 14 pogingen per wedstrijd

5. Liverpool: 13 pogingen per wedstrijd

6. Real Madrid: 12 pogingen per wedstrijd

Bij het aantal doelpogingen lagen de verhoudingen erg dicht bij elkaar onder de zeven landskampioenen, waarbij enkel Ajax uitzonderlijk presteerde. Met 14 doelpogingen deed Club Brugge het zeker niet slecht op dat onderdeel, maar amper 35% van die kansen eindigden ook effectief op het vijandig doel. Met dat laag percentage bevindt Blauw-Zwart zich bijgevolg ook helemaal onderaan de klassering. Ook in de Jupiler Pro League deden maar liefst negen (!) teams beter dan de huidige Belgische landskampioen.



1. Paris Saint-Germain: 45% pogingen op doel

2. Real Madrid: 43% pogingen op doel

3. Bayern München: 41% pogingen op doel

4. Liverpool: 40% pogingen op doel

5. Ajax: 39% pogingen op doel

6. Juventus: 36% pogingen op doel

7. Club Brugge: 35% pogingen op doel 

De Brugse puntenoogst en balbezit was vorig seizoen van een hoog niveau, maar het was toen al onmiskenbaar dat de ploeg van Philippe Clement een echte doelpuntenmachine mankeerde. David Okereke was nochtans met voorsprong de meest efficiënte spits bij Blauw-Zwart, en ook uit de Jupiler Pro League, maar Clement lijkt het niet meteen te zien in de Nigeriaanse aanvaller. Maar ook mét Okereke in de ploeg wordt er moeilijk gescoord.

Dat was vorig seizoen dus al te merken omdat amper 35% van de kansen op het doel eindigden, maar ook tijdens de verloren bekerfinale vorig weekend kwam deze lacune duidelijk naar de oppervlakte. Ondanks het hoge aantal balbezit tegen Antwerp (70,5%) kon Club Brugge amper twee pogingen kadreren op de twaalf gelanceerde beproevingen. Omgerekend is dat 16%. Erg hoopgevend is dat niet meteen met het oog op de competitiestart komend weekend. Er is nog veel werk aan de winkel op Jan Breydel, dat is duidelijk.

LEES OOK: 'PSG vindt totaalakkoord: monstertransfer Barcola'

Moet Club Brugge een nieuwe spits halen?

Meest recent

'Antwerp moet stevige transferdomper slikken'

Antwerp wist deze week de terugkeer van Mauricio Benitez eindelijk af te ronden en hoopt in de ...

13
13
Patro zit in zak en as na wereldgoal Club NXT in CPL

Het is een belabberde start van het seizoen geworden voor Patro Eisden Maasmechelen. De Limburgse ...

38
38
'Man City verbaast en kaapt klepper weg bij Liverpool'

Het is in de Premier League een zeer bewogen transferzomer en ook in de laatste dagen van de mercato ...

25
25
'Verrassende transferoptie voor Saelemaekers'

Nieuwe bazen, nieuwe wetten. Dat mag ook Alexis Saelemaekers ondervinden. Vorig seizoen was hij ...

15
15
Anderlecht, Union, AA Gent en STVV kennen Europese kalender

Eerder op de dag raakte de kalender van Club Brugge in de Champions League al bekend. De UEFA heeft ...

86
86
Nieuwe afgang Tottenham, pijnlijke avond voor Bornauw

Maar weinig clubs gaven deze zomer zoveel uit als Tottenham, maar dat heeft desondanks zijn start in ...

40
40
Charleroi blijft verbazen en pronkt met twaalf op twaalf

Charleroi ontpopt zich alsmaar meer tot dé sensatie van het seizoensbegin. De Carolo's waren ...

39
39
‘Opeens meedogenloze De Bruyne-ingreep bij Napoli’

Kevin De Bruyne heeft Massimiliano Allegri meteen aan het denken gezet bij Napoli. Na zijn sterke ...

320
320
Sibierski aan zet, of experimenteert Bruno eens?

Antoine Sibierski zal zeer tevreden zijn met de start van RSC Anderlecht, al was de uitschuiver ...

246
246
STVV realistisch: "Conference League beter"

Abdoulaye Sissako liet zich na de Europese uitschakeling van STVV niet uit het lood slaan. De ...

0
0
Anderlecht ziet vijf ex-spelers terug in de Europa League

RSC Anderlecht heeft een heel zware loting gekregen in de Europa League. Doorstoten zou toch een ...

119
119
'KV Kortrijk krijgt Engelse hulp voor transfer'

KV Kortrijk heeft nog niet al te veel plezier beleefd aan zijn terugkeer op het hoogste niveau. De ...

73
73
Beerschot knokt zich naar zege, comeback Dender

Zaterdag stonden er ook in de Challenger Pro League weer enkele wedstrijden op het programma. ...

146
146
KV Mechelen wint weer niet, La Louvière veegt nul weg

Ook na vier speeldagen is KV Mechelen er nog altijd niet in geslaagd een wedstrijd te winnen. Na een ...

55
55
'Union verrast en strikt alsnog extra aanwinst'

Voor Union leek het slot van de zomermercato rustig te gaan verlopen. De Brusselaars haalden deze ...

113
113
Leko kiest verrassende namen voor Slag om Vlaanderen

Club Brugge kan niet te lang blijven stilstaan bij de loting voor de Champions League, want zondag ...

462
462
'Genk heeft dubbelslag beet: medische testen gepland'

KRC Genk herpakte zich vrijdagavond uitstekend na de mokerslag van vorige week op de Bosuil, want ...

470
470
'Zeer mooie transfer lonkt voor Belgische verdediger'

Matteo Waem staat deze zomer nadrukkelijk op de radar van verschillende buitenlandse clubs. De ...

45
45
Heeft Club Brugge er verrassende aanwinst bij?

Bij Club Brugge deden ze ook bij Club NXT heel veel transfers. Of dat een goede zaak is voor de ...

476
476
'Zirkzee kiest club: einde lijdensweg bij Man Utd'

Joshua Zirkzee staat voor een belangrijke transferbeslissing. De Nederlandse spits zou Manchester ...

50
50
'Geen AA Gent, andere sterkhouder wél weg bij Beerschot'

Op het Kiel blijft het transferdossier rond Nick Shinton maar aanslepen. De 25-jarige doelman was ...

220
220
Jonckheere stuurt stevig signaal naar Kortrijk-bestuur

KV Kortrijk is nog niet klaar op de transfermarkt. De West-Vlaamse club wil de selectie de komende ...

195
195
Kat Kerkhofs zorgt met Mertens voor stevig vuurwerk

Het leven van Kat Kerkhofs en Dries Mertens zag er de voorbije maanden behoorlijk anders uit. Het ...

33
33
'Lommel SK werkt aan sensationale terugkeer'

Sam De Grand kan amper een maand na zijn vertrek bij Lommel SK alweer terugkeren naar Noord-Limburg. ...

56
56
Euvrard gecharmeerd: "Laat interessante dingen zien"

Standard kan voorlopig niet op zijn volledige kern rekenen. Mohamed El Hankouri en Marco ...

133
133

Meer sportnieuws