Het kneusje van Europa: grote zorgen bij Club Brugge

door
Het kneusje van Europa: grote zorgen bij Club Brugge

Vorig weekend werd de laatste competitiematch afgewerkt in de Italiaanse Serie A waardoor de zeven grootste Europese voetbalcompetities hun definitieve afloop kennen. De ene kampioen was wat overtuigender dan de andere, maar uiteindelijk is vooral die eerste plaats het belangrijkst. Wij onderzochten hoe krachtig Club Brugge de Belgische titel pakte in vergelijking met de kampioenen uit de zes andere grootste Europese competities.


Op basis van de 29 gespeelde competitiewedstrijden in de Jupiler Pro League kon er maar één ploeg aanspraak maken op de Belgische titel, en dat was Club Brugge. Er was dan ook niemand die de Bruggelingen de vroegtijdige uitreiking van het kampioenschap misgunde. In vergelijking met de kampioenen uit de andere grootste zes Europese competities haalt Club Brugge knappe gemiddeldes waardoor Blauw-Zwart zich met zekerheid een overtuigende kampioen mag noemen. Toch kampt men op Jan Breydel met één groot probleem, en dat was tijdens de bekerfinale tegen Antwerp ook al duidelijk merkbaar.

PUNTEN

Club Brugge was oppermachtig in hun recentste kampioenenjaar, waarin slechts één match werd verloren. Logischerwijze pakten de Bruggelingen dan ook erg veel punten, 70 op op 87 om precies te zijn, wat een gemiddelde betekent van 2,4 punten per wedstrijd. In de grootste zes Europese competities overtreffen enkel Paris Saint-Germain (2,5 punten per wedstrijd) en Liverpool (2,6 punten per wedstrijd) die hoge frequentie van puntenpakken. 



Club Brugge presteerde op het vlak van de gemiddelde puntenoogst nog iets beter dan de Duitse kampioen Bayern München, maar de kloof met Real Madrid (2,2 punten per wedstrijd), Ajax (2,2 punten per wedstrijd) en Juventus (2,1 punten per wedstrijd) is wel groot. Hierdoor kan al geconstateerd worden welke clubs op een overtuigende wijze de landstitel pakten, en welke teams meer moeite ondervonden. Club Brugge leunt uiteraard over naar die eerste vaststelling.

1. Liverpool: 2,6 punt per wedstrijd

2. Paris Saint-Germain: 2,5 punt per wedstrijd

3. Club Brugge: 2,4(13) punt per wedstrijd

4. Bayern München: 2,4(11) punt per wedstrijd

5. Real Madrid: 2,2(8) punt per wedstrijd

6. Ajax: 2,2(4) punt per wedstrijd

7. Juventus: 2,1 punt per wedstrijd

BALBEZIT

De teams die erin slaagden om kampioen te spelen, worden over het algemeen getypeerd door dominantie en veel balbezit. In het geval van Club Brugge klopt deze stelling volledig, want met 59% balbezit genereerde de ploeg van Philippe Clement het meeste balbezit van de Jupiler Pro League. Ook Bayern München, Paris Saint-Germain en Ajax pakten naast het meest aantal punten ook het grootste aandeel balbezit in hun competities. 



Liverpool haalde een hoog percentage van 62%, maar in de Premier League hield Manchester City de bal nog beter in de ploeg. Ook in Spanje moest Real Madrid met FC Barcelona één team voor zich dulden. In Italië wordt het tegenvallende seizoen van kampioen Juventus benadrukt door het feit dat Sassuolo en Napoli een groter veldoverwicht kon halen dan de Oude Dame.

1. Bayern München: 64%

1. Paris Saint-Germain: 64%

2. Ajax: 62%

2. Liverpool: 62%

3. Club Brugge: 59%

4. Real Madrid: 57%

5. Juventus: 56%

DOELPUNTEN 

Om wedstrijden te kunnen winnen moet er eerst en vooral gescoord worden. De efficiëntie voor het doel was vorig seizoen een groot probleem op Jan Breydel, maar desondanks kon Club gemiddeld nog twee gescoorde doelpunten per wedstrijd laten noteren. Opvallend genoeg kon AA Gent in België de Bruggelingen in totaliteit nog aftroeven met één doelpunt meer. 



Ook in vergelijking met de andere kampioenen uit de andere Europese top zes competities overtuigt Blauw-Zwart niet op dat vlak. Enkel Real Madrid kon gemiddeld per wedstrijd nog minder de netten doen trillen, de Madrilenen haalden bovendien ook een lage puntenoogst per match. Op het gebied van puntenoogst en balbezit scoorde Club Brugge dus eerder goed in vergelijking met de andere zes kampioenen, maar qua doelpunten maken was de Blauw-Zwarte balans dus eerder tegenvallend.

1. Bayern München: 2,9 doelpunten per wedstrijd

2. Paris Saint-Germain: 2,7(7) doelpunten per wedstrijd

3. Ajax: 2,7(2) doelpunten per wedstrijd

4. Liverpool: 2,2 doelpunten per wedstrijd

5. Juventus: 2 doelpunten per wedstrijd

5. Club Brugge: 2 doelpunten per wedstrijd

6. Real Madrid: 1,8 doelpunt per wedstrijd 

DOELPOGINGEN

Het aantal doelpunten brengt ons naadloos naar het totaal aantal doelpogingen en de efficiëntie ervan. Club Brugge kon per wedstrijd 14 pogingen lanceren richting het vijandig doel en doet het daarbij eerder behoorlijk. Opvallend is dat Real Madrid als laatste eindigde, net zoals dat het geval was bij het aantal gemiddelde doelpunten per wedstrijd. De importantie van Thibaut Courtois bij de Koninklijke wordt daarmee nog eens in de verf gezet.

1. Ajax: 19 pogingen per wedstrijd

2. Juventus: 16 pogingen per wedstrijd

2. Bayern München: 16 pogingen per wedstrijd

3. Paris Saint-Germain: 15 pogingen per wedstrijd

4. Club Brugge: 14 pogingen per wedstrijd

5. Liverpool: 13 pogingen per wedstrijd

6. Real Madrid: 12 pogingen per wedstrijd

Bij het aantal doelpogingen lagen de verhoudingen erg dicht bij elkaar onder de zeven landskampioenen, waarbij enkel Ajax uitzonderlijk presteerde. Met 14 doelpogingen deed Club Brugge het zeker niet slecht op dat onderdeel, maar amper 35% van die kansen eindigden ook effectief op het vijandig doel. Met dat laag percentage bevindt Blauw-Zwart zich bijgevolg ook helemaal onderaan de klassering. Ook in de Jupiler Pro League deden maar liefst negen (!) teams beter dan de huidige Belgische landskampioen.



1. Paris Saint-Germain: 45% pogingen op doel

2. Real Madrid: 43% pogingen op doel

3. Bayern München: 41% pogingen op doel

4. Liverpool: 40% pogingen op doel

5. Ajax: 39% pogingen op doel

6. Juventus: 36% pogingen op doel

7. Club Brugge: 35% pogingen op doel 

De Brugse puntenoogst en balbezit was vorig seizoen van een hoog niveau, maar het was toen al onmiskenbaar dat de ploeg van Philippe Clement een echte doelpuntenmachine mankeerde. David Okereke was nochtans met voorsprong de meest efficiënte spits bij Blauw-Zwart, en ook uit de Jupiler Pro League, maar Clement lijkt het niet meteen te zien in de Nigeriaanse aanvaller. Maar ook mét Okereke in de ploeg wordt er moeilijk gescoord.

Dat was vorig seizoen dus al te merken omdat amper 35% van de kansen op het doel eindigden, maar ook tijdens de verloren bekerfinale vorig weekend kwam deze lacune duidelijk naar de oppervlakte. Ondanks het hoge aantal balbezit tegen Antwerp (70,5%) kon Club Brugge amper twee pogingen kadreren op de twaalf gelanceerde beproevingen. Omgerekend is dat 16%. Erg hoopgevend is dat niet meteen met het oog op de competitiestart komend weekend. Er is nog veel werk aan de winkel op Jan Breydel, dat is duidelijk.

LEES OOK: 'Milan en PSG doen Barça gruwen: knaltransfer in gevaar'

Moet Club Brugge een nieuwe spits halen?

Meest recent

Rode Duivels op TV: hier kijk jij naar VS-België

De Rode Duivels trappen zaterdagavond hun oefencampagne richting het WK af. In Atlanta kruisen de ...

13
13
'Milan en PSG doen Barça gruwen: knaltransfer in gevaar'

FC Barcelona is momenteel al drukke plannen aan het maken voor de komende zomermercato. De club zou ...

10
10
Duivels-fans worden gek: De Bruyne dropt toekomstbommetje

Kevin De Bruyne moet komende zomer één van dé Belgische speerpunten op het WK ...

44
44
Interlands: Oranje herpakt zich, Wirtz wervelt, Spaans statement

Vrijdagavond werden heel wat interessante oefenwedstrijden met oog op het WK afgewerkt. Zo wist ...

76
76
Enorme lof voor Anderlecht: "Grootste en beste van België"

RSC Anderlecht heeft niet zijn beste jaren achter de rug, maar blijft beschikken over een puike ...

255
255
Club of Union kampioen? "Half mirakel als zij het halen"

Terwijl de ogen in de komende dagen gericht zijn op de nationale ploeg, is het toch ook al uitkijken ...

255
255
Gouden zege Jonge Duivels: Vermeeren behoedt Vermant van rotavond

De Belgische beloften hebben vrijdagavond een cruciale overwinning geboekt in hun ...

167
167
Garcia geeft basiself-hint: slecht nieuws voor één Duivel

De Rode Duivels staan zaterdagavond voor een interessante test met oog op het WK. In Atlanta wordt ...

201
201
'Liverpool lanceert heuse transferraket na vertrek Salah'

Liverpool FC maakte deze week bekend dat clubboegbeeld Mohamed Salah na het seizoen andere oorden ...

181
181
Duranville doet boekje open over Anderlecht-comeback

De Belgische beloften spelen vrijdagavond een belangrijke EK-kwalificatiewedstrijd tegen Oostenrijk. ...

108
108
Open oorlog Napoli vs. Lukaku: De Bruyne komt met reactie

De voorbije dagen is een heus conflict ontstaan tussen Romelu Lukaku en zijn club SSC Napoli. De ...

119
119
Europese barrages: dé favorieten voor laatste WK-tickets

Tijdens de huidige interland-periode worden de resterende zes ticket voor het WK uitgedeeld. Vier ...

59
59
Onrust groeit rond De Cat: fout van Garcia?

De naam van Nathan De Cat springt in het oog bij de Rode Duivels, maar achter die selectie groeit ...

170
170
"Doet pijn hen zo te zien" - grote zorgen rond RSCA-tweetal

RSC Anderlecht heeft zich dan toch geplaatst voor de Champions' Play-Offs, maar de manier waarop ...

444
444
Club Brugge scherpt de messen: zinderend transferoffensief

Terwijl de spotlights deze week op de nationale ploegen zijn gerichten, kunnen de clubs hun plannen ...

376
376
'Anderlecht likt wonden: miljoenenaankoop buitenspel'

De boekhouding kleurt langzaam maar zeker groen bij RSC Anderlecht, dat weliswaar nog altijd op de ...

273
273
'Kroatisch talent zet koers richting Jupiler Pro League'

Onze competitie blijkt alsmaar meer een kweekvijver voor talent. Niet alleen jonge Belgen, ook ...

135
135
Club Brugge klopt tweedeklasser: één opvallende afwezige

Om de benen warm te houden tijdens de interlandbreak staan er bij de meeste ploegen enkele ...

424
424
Mannaert spreekt klare taal over toekomst bij KBVB

Met het oefenkamp in de Verenigde Staten zetten de Rode Duivels de laatste rechte lijn in richting ...

95
95
'Hard verdict Antwerp: sterkhouder moet beschikken'

Antwerp sloot een teleurstellende campagne in de reguliere competitie zondag op gepaste wijze af met ...

808
808
'Anderlecht op vinkenslag: comeback Lukaku deze zomer?'

Een van de vele targets op de verlanglijst van RSC Anderlecht voor volgende zomer is allicht een ...

286
286
Rigaux haalt gram: nieuwe goudmijn voor Club Brugge

Aleksandar Stankovic keert na amper één jaar wellicht al terug naar Inter, maar ook ...

229
229
Ruben Van Gucht zorgt voor shock: Nog een nieuw gezin?

Ruben Van Gucht blijft één van de meest besproken gezichten van de VRT, niet alleen ...

175
175
Luc Nilis maakt korte metten met Anderlecht

Luc Nilis was in het verleden spitsentrainer bij RSC Anderlecht, maar uiteindelijk koos Paars-Wit ...

423
423
Nieuwe leider Duivels staat op: “Zéér serieus”

De Rode Duivels zijn momenteel op stage in de Verenigde Staten. Morgen staat de oefenwedstrijd tegen ...

158
158

Meer sportnieuws