Het kneusje van Europa: grote zorgen bij Club Brugge

2667 stemmen
Het kneusje van Europa: grote zorgen bij Club Brugge

Vorig weekend werd de laatste competitiematch afgewerkt in de Italiaanse Serie A waardoor de zeven grootste Europese voetbalcompetities hun definitieve afloop kennen. De ene kampioen was wat overtuigender dan de andere, maar uiteindelijk is vooral die eerste plaats het belangrijkst. Wij onderzochten hoe krachtig Club Brugge de Belgische titel pakte in vergelijking met de kampioenen uit de zes andere grootste Europese competities.


Op basis van de 29 gespeelde competitiewedstrijden in de Jupiler Pro League kon er maar één ploeg aanspraak maken op de Belgische titel, en dat was Club Brugge. Er was dan ook niemand die de Bruggelingen de vroegtijdige uitreiking van het kampioenschap misgunde. In vergelijking met de kampioenen uit de andere grootste zes Europese competities haalt Club Brugge knappe gemiddeldes waardoor Blauw-Zwart zich met zekerheid een overtuigende kampioen mag noemen. Toch kampt men op Jan Breydel met één groot probleem, en dat was tijdens de bekerfinale tegen Antwerp ook al duidelijk merkbaar.

PUNTEN

Club Brugge was oppermachtig in hun recentste kampioenenjaar, waarin slechts één match werd verloren. Logischerwijze pakten de Bruggelingen dan ook erg veel punten, 70 op op 87 om precies te zijn, wat een gemiddelde betekent van 2,4 punten per wedstrijd. In de grootste zes Europese competities overtreffen enkel Paris Saint-Germain (2,5 punten per wedstrijd) en Liverpool (2,6 punten per wedstrijd) die hoge frequentie van puntenpakken. 



Club Brugge presteerde op het vlak van de gemiddelde puntenoogst nog iets beter dan de Duitse kampioen Bayern München, maar de kloof met Real Madrid (2,2 punten per wedstrijd), Ajax (2,2 punten per wedstrijd) en Juventus (2,1 punten per wedstrijd) is wel groot. Hierdoor kan al geconstateerd worden welke clubs op een overtuigende wijze de landstitel pakten, en welke teams meer moeite ondervonden. Club Brugge leunt uiteraard over naar die eerste vaststelling.

1. Liverpool: 2,6 punt per wedstrijd

2. Paris Saint-Germain: 2,5 punt per wedstrijd

3. Club Brugge: 2,4(13) punt per wedstrijd

4. Bayern München: 2,4(11) punt per wedstrijd

5. Real Madrid: 2,2(8) punt per wedstrijd

6. Ajax: 2,2(4) punt per wedstrijd

7. Juventus: 2,1 punt per wedstrijd

BALBEZIT

De teams die erin slaagden om kampioen te spelen, worden over het algemeen getypeerd door dominantie en veel balbezit. In het geval van Club Brugge klopt deze stelling volledig, want met 59% balbezit genereerde de ploeg van Philippe Clement het meeste balbezit van de Jupiler Pro League. Ook Bayern München, Paris Saint-Germain en Ajax pakten naast het meest aantal punten ook het grootste aandeel balbezit in hun competities. 



Liverpool haalde een hoog percentage van 62%, maar in de Premier League hield Manchester City de bal nog beter in de ploeg. Ook in Spanje moest Real Madrid met FC Barcelona één team voor zich dulden. In Italië wordt het tegenvallende seizoen van kampioen Juventus benadrukt door het feit dat Sassuolo en Napoli een groter veldoverwicht kon halen dan de Oude Dame.

1. Bayern München: 64%

1. Paris Saint-Germain: 64%

2. Ajax: 62%

2. Liverpool: 62%

3. Club Brugge: 59%

4. Real Madrid: 57%

5. Juventus: 56%

DOELPUNTEN 

Om wedstrijden te kunnen winnen moet er eerst en vooral gescoord worden. De efficiëntie voor het doel was vorig seizoen een groot probleem op Jan Breydel, maar desondanks kon Club gemiddeld nog twee gescoorde doelpunten per wedstrijd laten noteren. Opvallend genoeg kon AA Gent in België de Bruggelingen in totaliteit nog aftroeven met één doelpunt meer. 



Ook in vergelijking met de andere kampioenen uit de andere Europese top zes competities overtuigt Blauw-Zwart niet op dat vlak. Enkel Real Madrid kon gemiddeld per wedstrijd nog minder de netten doen trillen, de Madrilenen haalden bovendien ook een lage puntenoogst per match. Op het gebied van puntenoogst en balbezit scoorde Club Brugge dus eerder goed in vergelijking met de andere zes kampioenen, maar qua doelpunten maken was de Blauw-Zwarte balans dus eerder tegenvallend.

1. Bayern München: 2,9 doelpunten per wedstrijd

2. Paris Saint-Germain: 2,7(7) doelpunten per wedstrijd

3. Ajax: 2,7(2) doelpunten per wedstrijd

4. Liverpool: 2,2 doelpunten per wedstrijd

5. Juventus: 2 doelpunten per wedstrijd

5. Club Brugge: 2 doelpunten per wedstrijd

6. Real Madrid: 1,8 doelpunt per wedstrijd 

DOELPOGINGEN

Het aantal doelpunten brengt ons naadloos naar het totaal aantal doelpogingen en de efficiëntie ervan. Club Brugge kon per wedstrijd 14 pogingen lanceren richting het vijandig doel en doet het daarbij eerder behoorlijk. Opvallend is dat Real Madrid als laatste eindigde, net zoals dat het geval was bij het aantal gemiddelde doelpunten per wedstrijd. De importantie van Thibaut Courtois bij de Koninklijke wordt daarmee nog eens in de verf gezet.

1. Ajax: 19 pogingen per wedstrijd

2. Juventus: 16 pogingen per wedstrijd

2. Bayern München: 16 pogingen per wedstrijd

3. Paris Saint-Germain: 15 pogingen per wedstrijd

4. Club Brugge: 14 pogingen per wedstrijd

5. Liverpool: 13 pogingen per wedstrijd

6. Real Madrid: 12 pogingen per wedstrijd

Bij het aantal doelpogingen lagen de verhoudingen erg dicht bij elkaar onder de zeven landskampioenen, waarbij enkel Ajax uitzonderlijk presteerde. Met 14 doelpogingen deed Club Brugge het zeker niet slecht op dat onderdeel, maar amper 35% van die kansen eindigden ook effectief op het vijandig doel. Met dat laag percentage bevindt Blauw-Zwart zich bijgevolg ook helemaal onderaan de klassering. Ook in de Jupiler Pro League deden maar liefst negen (!) teams beter dan de huidige Belgische landskampioen.



1. Paris Saint-Germain: 45% pogingen op doel

2. Real Madrid: 43% pogingen op doel

3. Bayern München: 41% pogingen op doel

4. Liverpool: 40% pogingen op doel

5. Ajax: 39% pogingen op doel

6. Juventus: 36% pogingen op doel

7. Club Brugge: 35% pogingen op doel 

De Brugse puntenoogst en balbezit was vorig seizoen van een hoog niveau, maar het was toen al onmiskenbaar dat de ploeg van Philippe Clement een echte doelpuntenmachine mankeerde. David Okereke was nochtans met voorsprong de meest efficiënte spits bij Blauw-Zwart, en ook uit de Jupiler Pro League, maar Clement lijkt het niet meteen te zien in de Nigeriaanse aanvaller. Maar ook mét Okereke in de ploeg wordt er moeilijk gescoord.

Dat was vorig seizoen dus al te merken omdat amper 35% van de kansen op het doel eindigden, maar ook tijdens de verloren bekerfinale vorig weekend kwam deze lacune duidelijk naar de oppervlakte. Ondanks het hoge aantal balbezit tegen Antwerp (70,5%) kon Club Brugge amper twee pogingen kadreren op de twaalf gelanceerde beproevingen. Omgerekend is dat 16%. Erg hoopgevend is dat niet meteen met het oog op de competitiestart komend weekend. Er is nog veel werk aan de winkel op Jan Breydel, dat is duidelijk.

LEES OOK: 'Bayern in actie: ruildeal bezorgt Kompany nieuwe steunpilaar'

Moet Club Brugge een nieuwe spits halen?

Meest recent

'Straffe wending: Slot meteen aan slag bij Europese topper'

Zaterdag viel er een stevige trainersbom in het Engelse voetbal. Liverpool maakte immers bekend dat ...

3
3
'Zulte Waregem telt miljoenen dankzij toptransfer'

Voor Zulte Waregem is de terugkeer op het hoogste niveau een succes geworden. De West-Vlamingen ...

14
14
PSG bestolen in Champions League-finale?

Vorig seizoen won Paris Saint-Germain nog met de vingers in de neus de finale van de Champions ...

65
65
'AA Gent wil in zeer verrassende transfervijver vissen"

AA Gent kan zijn seizoen nog afsluiten met een Europees ticket, maar daarvoor zal het zondag in de ...

51
51
'Frans toptalent van 15 miljoen naar JPL'

Het Belgische voetbalseizoen zit er nog niet helemaal op, maar heel wat clubs zijn toch al bezig met ...

90
90
'Leger grootmachten meldt zich voor Fernandez-Pardo'

Hij kon uitkomen voor Spanje, Italië en Argentinië, maar Matias Fernandez-Pardo koos er ...

47
47
Zulte Waregem kondigt volgende vertrekker aan

Zulte Waregem slaagde erin om in zijn eerste seizoen terug in de Jupiler Pro League het behoud te ...

75
75
Trossard start bij Arsenal, PSG zoals een jaar geleden

Om 18u staat de apotheose van het Europese voetbalseizoen op het programma, want dan wordt in ...

28
28
Volgend seizoen bij Standard? Witsel schenkt klare wijn

Verschillende Rode Duivels zullen deze zomer nog een transfer maken, of dat nu voor of na het WK zal ...

90
90
De Bruyne rouwt niet om vertrek: “Voor mij moest hij niet blijven”

Kevin De Bruyne wordt tijdens het WK 35 jaar en dus is de kans zeer groot dat het zijn laatste grote ...

114
114
Garcia mag dromen: 'Debast zorgt voor WK-mirakel'

Bij een WK liggen uiteraard alle nationale ploegen onder een vergrootglas en dat is bij de Belgen ...

75
75
‘KRC Genk zet zinnen op ervaren international’

KRC Genk gaat in de zomer toch de nodige transfers moeten afronden. De Limburgers hebben vooral nood ...

273
273
'Silva verrast aan gaat aan de slag bij Europese grootmacht'

Bernardo Silva heeft Manchester City transfervrij verlaten. De middenvelder kan daardoor gratis bij ...

127
127
Onrust bij Beveren: "Er is daardoor onzekerheid"

SK Beveren promoveerde naar de Jupiler Pro League, maar achteraf kwam er nieuws dat de Amerikaanse ...

318
318
Anderlecht geeft vier jonge talenten kans bij A-kern

RSC Anderlecht zit nog steeds op een berg talent, zoals we jullie al eerder meedeelden. Zoals ...

208
208
Wilmots komt met ferme tegenvaller voor Standard

Standard eindigde het seizoen in mineur. Geen Europees voetbal. Een gemiste kans, want ze kregen ...

175
175
Van Crombrugge noemt dé perfecte club voor El Ouahdi

Bij KRC Genk hebben ze heel wat spelers die een goed seizoen kenden. Individueel. Een aantal van hen ...

66
66
'Liverpool neemt afscheid van Slot: opvolger staat al klaar'

Binnen een paar uur doet Arsenal een gooi naar de beker met de grote oren. Een andere Engelse club ...

143
143
Boskamp kraakt AA Gent genadeloos vlak voor cruciaal duel

Wie pakt het laatste Europees ticket? Morgenavond staan AA Gent en KRC Genk tegenover mekaar. De ...

163
163
Bart Verhaeghe doet grote onthulling rond Club-avontuur

Wat als Bart Verhaeghe ooit gewoon nee had gezegd? Het is een vraag die veel Club Brugge-supporters ...

552
552
Wonderkind wordt zorgenkind: Sterling opgepakt in Engeland

Terwijl Raheem Sterling al jaren worstelt om zijn carrière nieuw leven in te blazen, duikt ...

57
57
'Wouter Vrancken heeft gedroomde bestemming te pakken'

Wouter Vrancken heeft ondertussen zijn laatste wedstrijd als trainer van STVV al achter de rug, maar ...

746
746
Dubbele Jackpot voor Courtois? Duizelingwekkende WK-zet

Thibaut Courtois staat deze zomer opnieuw in de schijnwerpers met de Rode Duivels op het WK, maar ...

62
62
TRANSFERUURTJE: ‘Club strijdt met Antwerp, Anderlecht vreest’

De zomermercato staat voor de deur, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in de ...

254
254
Jan Mulder serveert dwingend advies richting Nathan De Cat

Nathan De Cat wordt al maanden genoemd als één van de grootste talenten die Anderlecht ...

254
254

Meer sportnieuws