De voorspelling van VN: wie wint de Gouden Schoen?

door
De voorspelling van VN: wie wint de Gouden Schoen?

Tenzij het coronavirus of Westerlo alsnog roet in het eten gooit, is de laatste rechte lijn richting de competitiestart eindelijk ingezet. Hoewel het huiswerk van heel wat ploegen nog lang niet klaar is, en we voor de sluiting van de mercato begin oktober dus nog een pak transferactiviteit mogen verwachten, wagen we ons daarom voorzichtig aan enkele voorspellingen. Met vandaag de vraag: wie wint de Gouden Schoen?


Tenminste, indien het kleinood in tegenstelling tot de trofee van Profvoetballer van het Jaar wél nog een winnaar krijgt in 2020. Vermits in de voorbije campagne slechts acht duels na nieuwjaar werden afgewerkt, staat de verkiezing namelijk flink op de helling. Mocht het er toch nog van komen, krijgen we in navolging van de competitieformule naar verluidt wel hoe dan ook een aangepast format te zien. Daarin zou worden afgestapt van de traditionele twee stemrondes en dus geen belang worden gehecht aan de verkorte terugronde van vorig seizoen. Alleen de prestaties van augustus tot de winterstop worden dan in rekening gebracht, wat maakt dat snel uit de startblokken schieten de boodschap is.

BONUS VOOR CLUB BRUGGE
Niet bepaald de specialiteit van tweevoudig laureaat Hans Vanaken, zo luidt het cliché, die dus alvast geen kans kreeg om diezelfde dominantie op het Gala van de Profvoetballer door te trekken – al is het nog maar de vraag of hij zichzelf daar opnieuw had opgevolgd. Ook voor een derde Gouden Schoen op rij ziet het er gezien zijn reputatie als diesel niet al te best uit, zeker niet na zijn offday in Brussel. Toch lijkt dat etiket niet helemaal terecht. Zo was Vanaken in het najaar van 2018 goed voor zeven treffers en 12 (!) assists op weg naar zijn eerste bekroning, en zat hij in de afgelopen campagne eind december ook al aan respectievelijk negen en twee stuks. Cijfers die hem nu vast weer in de race zouden houden.



Zijn staat van verdienste helpt daarbij een handje, net zoals het collectief succes van zijn team. Hoewel het voorbije seizoen niet meer meetelt, zal de manier waarop Club de concurrentie toen verpulverde allicht immers toch nog spelen in de stemmers hun achterhoofden. Indien de nederlaag tegen Antwerp slechts een uitschuiver blijkt, en de troepen van Philippe Clement nu doorgaan op hun elan, zullen ook andere sterkhouders als Simon Mignolet, Clinton Mata, Ruud Vormer en Krépin Diatta in de bovenste schuif liggen. Op voorwaarde natuurlijk dat ze, met uitzondering van die eerste, allen hun niveau snel gevoelig opkrikken. Zo niet, kan de Gouden Schoen voor het eerst in vier jaar tijd Jan Breydel verlaten.

GOUDEN STIEREN IN DE MIX
De blik is dan vooral op uitgesproken uitdagers Antwerp en AA Gent gericht, te beginnen uiteraard met Gouden Stieren Dieumerci Mbokani en Jonathan David. Die eerste viste in januari maar nipt achter het net, nadat hij in de heenronde niet minder dan 14 doelpunten en zes assists had laten optekenen. Mocht Dieu die productie voor nieuwjaar nu ook maar enigszins benaderen én Antwerp zo in één klap aan de top van het klassement parkeren, mag hij op zijn schouw alvast ruimte maken voor een tweede exemplaar. David, die een tweetal weken ontbrak na de dood van zijn moeder, noteerde op zijn beurt negen treffers en zeven assists pre-winterstop. Als hij blijft, is de Canadees misschien wel dé favoriet.



Verder lopen op de Bosuil en in de Ghelamco Arena nog outsiders zoals Lior Refaelov, Didier Lamkel Zé, Vadis Odjidja en Roman Yaremchuk rond, wiens kansen we echter niet al te hoog inschatten. Ook van de nieuwkomers verwachten we voorlopig geen heldendaden, of het moet zijn dat Niklas Dorsch de Buffalo's meteen vol bij de hand neemt. Doorheen de hele Jupiler Pro League lijken overigens weinig nieuwe gezichten direct aanspraak te maken op de prijs van beste speler in onze competitie, wat sowieso uitzonderlijk is. Tenzij pakweg Cyriel Dessers net zoals vorig jaar in Nederland opent met een karrenvracht aan goals. Én, we kunnen het niet genoeg benadrukken, Genk als geheel véél beter doet.

OUTSIDERS & VERRASSINGEN
In dat geval is het tevens afwachten wie zich tot draaischijf op het middenveld ontpopt, een rol die Mats Moller Daehli op zich moet nemen, en uitkijken naar de flitsen op de flanken van Junya Ito en Théo Bongonda. Een soortgelijk verhaal in Anderlecht, waar de verhoopte remonte allicht in handen ligt van Michel Vlap, Jérémy Doku, Hendrik Van Crombrugge en vanzelfsprekend speler-inspirator Vincent Kompany. Mochten de Brusselaars er op miraculeuze wijze in slagen om zich prompt weer naar de top te knokken, is de kans reëel dat een van hen daar flink wat krediet voor mag opstrijken. Net zoals onder andere Selim Amallah, Samuel Bastien of wie weet zelfs Mehdi Carcela bij Standard.



Daarmee hebben we de voornaamste kanshebbers allemaal gehad, want de Gouden Schoen behoort nu eenmaal toe aan de topclubs. Sinds de eeuwwisseling gingen alle exemplaren tenslotte naar een speler die actief was bij de G5, met Thorgan Hazard (Zulte Waregem) als enige uitzondering. Tenzij zich weer zulk een verrassing aandient, richten we onze aandacht dus op de teams bovenin de stand. Daar kregen de traditionele toppers naast Antwerp, dat met Mbokani al erg dichtbij kwam, de laatste tijd tevens Charleroi naast zich. Met revelatie Ryota Morioka leveren de Zebra's wie weet voor het eerst sinds Pär Zetterberg in 1993, die de helft van dat jaar wel in Anderlecht doorbracht, een kandidaat af.

DE VOORSPELLING VAN VN
Uiteraard kan altijd nog iemand anders het laken naar zich toetrekken, wie weet zelfs een nieuwkomer die zijn eerste stappen in ons land nog moet zetten. Al dient dan wel opgemerkt dat hoe later transfers worden afgerond, hoe minder tijd er voor die aanwinst rest om voldoende zijn stempel te drukken. Net zoals vorig jaar, toen we Vanaken en Sander Berge naar voren schoven, kiezen we daarom voor meer vertrouwde namen. De intussen eveneens vertrokken Noor van Genk moest uiteindelijk zelfs ex-ploegmaats Ruslan Malinovskyi en Leandro Trossard voor zich dulden, maar de Brugse dirigent was dus wél op de afspraak. Hem niet opnieuw tot de absolute favorieten rekenen, is ronduit onmogelijk.



In lijn met het titeldebat lijkt de grootste concurrentie dan uit Antwerpen en Gent te komen. Indien hij blijft, is David namelijk dé ideale man om Vanaken van de troon te stoten. Mocht het goudhaantje van AA Gent alsnog andere oorden opzoeken, verwacht we dan weer toch een nieuwe tweestrijd met Mbokani. Vorige keer betrof het verschil tussen de nummers één en twee amper 19 punten, acht meer dan de kloof tussen koploper Club en vierde in de stand Antwerp op dat moment. Tijd om het gat te dichten en na de beker ook de volgende prijs van Blauw-Zwart af te snoepen? Wij geven de Great Old alvast een goede kans om slagen en roepen daarom Mbokani uit tot favoriet voor de Gouden Schoen 2020.

LEES OOK: Van Crombrugge en Vanessa doen fans massaal reageren

Wie is volgens u favoriet voor de Gouden Schoen 2020?

Meest recent

'Barça schiet in actie: Europese klepper naar Camp Nou'

FC Barcelona zal na de interland-break een gooi doen naar de Spaanse titel en de eindzege in de ...

5
5
Van Crombrugge en Vanessa doen fans massaal reageren

Het is ondertussen anderhalf jaar geleden dat Vanessa D’Hooghe en Hendrik Van Crombrugge hun ...

15
15
Shirtjes-catastrofe USA-België: pijnlijke details lekken uit

De oefenwedstrijd tussen België en de Verenigde Staten heeft voor een lawine aan kritiek ...

94
94
Bayern-legende doet openbaring: dít zei Guardiola over Kompany

Vincent Kompany heeft in zijn tweede seizoen aan het roer bij Bayern München heel wat harten ...

127
127
'Antwerp staat paf: Oosting genoemd bij andere club'

Antwerp FC hoopt zich zich via de Europe Play-Offs alsnog van een Europees ticket te verzekeren. ...

170
170
'Salah weg bij Liverpool: verrassende nieuwe club wenkt'

Liverpool FC kondigde dinsdagavond het einde van een tijdperk aan. Via de officiële kanalen ...

90
90
Mexico-België om 3u 's nachts: VTM komt met mooie geste

Nadat de Verenigde Staten zaterdag over de knie werden gelegd, kruisen de Rode Duivels eerstdaags de ...

581
581
'Transferbom Club in stroomversnelling: gesprekken onderweg'

De sportieve leiding van Club Brugge kan zijn agenda komende zomer best niet te vol plannen. Zo ...

329
329
'Schoktransfer Lewandowksi: Rode Duivel grote pineut'

Robert Lewandowski lijkt bezig aan zijn laatste maanden bij FC Barcelona. Maar de Poolse goalgetter ...

103
103
Titelclash Union en Club: "Zij zijn de te kloppen ploeg"

In de komende dagen is het woord aan de nationale ploegen, vervolgens gaat de climax van het seizoen ...

287
287
Anderlecht krijgt waarschuwing bekerfinale: "Dan zijn ze gek"

RSC Anderlecht krijgt op 14 mei een uitgelezen kans om zijn eerste prijs sinds 2017 te veroveren. In ...

217
217
Alderweireld keihard voor Duivel: "Ik zet hem níét in basis"

De Rode Duivels hebben hun eerste oefenwedstrijd richting het WK al overtuigend gewonnen. Zo werden ...

793
793
'Bayern onverbiddelijk: Kompany speelt routinier kwijt'

Ook bij Bayern München wordt van de interland-break gebruik gemaakt om de krijtijnen voor ...

121
121
TRANSFERUURTJE: 'Recorddeal Karetsas, knaltransfer Keita'

De wintermercato is inmiddels een tijdje achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en ...

163
163
Duivel maakt statement in VS: "Rol als blikopener"

De eerste test op de oefenstage werd succesvol afgerond. De Rode Duivels slachtten de Vernenigde ...

79
79
Brusselmans in financiële problemen? Fans geschrokken

Herman Brusselmans blijft één van de meest herkenbare stemmen uit de Lage Landen, met ...

149
149
'Deze Duivel voelt bui al hangen: nieuwe pikorde na VS'

In het Mercedes-Benz Stadium in Atalanta stond er na 90 minuten 2-5 op het scorebord. De Rode ...

171
171
‘Anderlecht schrikt: oude bekende trekt aan mouw Lukaku'

Het spookt de afgelopen dagen rond Romelu Lukaku. De aanvaller zei af bij de Rode Duivels en ging ...

493
493
Garcia hemelt één Duivel op: “Hij is ‘le détonnateur’”

De Rode Duivels wonnen overtuigend van de Verenigde Staten met 2-5. Verschillende spelers grepen hun ...

247
247
Vandenbempt slaat alarm: groot probleem Duivels

De Rode Duivels wonnen overtuigend van gastland VS in Atalanta. Het werd 2-5 na een moeilijk begin. ...

97
97
Titelheld in beeld: Club Brugge ontketent transferstorm

Bij Club Brugge ligt een opvallend Belgisch dossier op tafel. De kampioen wil een titelheld naar Jan ...

358
358
Beslissing Lukaku zet alles op scherp bij Anderlecht

Lukaku is al van Anderlecht in zijn hoofd en in zijn omgeving, maar net dat maakt de spanning in ...

319
319
Garcia grijpt in: één naam duikt plots op bij Duivels

Ook zonder Romelu Lukaku lieten de Rode Duivels zaterdag tegen de Verenigde Staten vijf keer de ...

187
187
De Cat schrijft geschiedenis: Kompany bijt in het stof

Het oefenkamp in de Verenigde Staten ging van start met een ruime 2-5 zege tegen het gastland. Niks ...

502
502
Voetbalbond doorbreekt stilte na shirts-rel Duivels

Consternatie alom zaterdagavond in de Belgische huiskamer. Niet per se omdat de Rode Duivels op ...

275
275

Meer sportnieuws