De voorspelling van VN: wie wint de Gouden Schoen?

door
De voorspelling van VN: wie wint de Gouden Schoen?

Tenzij het coronavirus of Westerlo alsnog roet in het eten gooit, is de laatste rechte lijn richting de competitiestart eindelijk ingezet. Hoewel het huiswerk van heel wat ploegen nog lang niet klaar is, en we voor de sluiting van de mercato begin oktober dus nog een pak transferactiviteit mogen verwachten, wagen we ons daarom voorzichtig aan enkele voorspellingen. Met vandaag de vraag: wie wint de Gouden Schoen?


Tenminste, indien het kleinood in tegenstelling tot de trofee van Profvoetballer van het Jaar wél nog een winnaar krijgt in 2020. Vermits in de voorbije campagne slechts acht duels na nieuwjaar werden afgewerkt, staat de verkiezing namelijk flink op de helling. Mocht het er toch nog van komen, krijgen we in navolging van de competitieformule naar verluidt wel hoe dan ook een aangepast format te zien. Daarin zou worden afgestapt van de traditionele twee stemrondes en dus geen belang worden gehecht aan de verkorte terugronde van vorig seizoen. Alleen de prestaties van augustus tot de winterstop worden dan in rekening gebracht, wat maakt dat snel uit de startblokken schieten de boodschap is.

BONUS VOOR CLUB BRUGGE
Niet bepaald de specialiteit van tweevoudig laureaat Hans Vanaken, zo luidt het cliché, die dus alvast geen kans kreeg om diezelfde dominantie op het Gala van de Profvoetballer door te trekken – al is het nog maar de vraag of hij zichzelf daar opnieuw had opgevolgd. Ook voor een derde Gouden Schoen op rij ziet het er gezien zijn reputatie als diesel niet al te best uit, zeker niet na zijn offday in Brussel. Toch lijkt dat etiket niet helemaal terecht. Zo was Vanaken in het najaar van 2018 goed voor zeven treffers en 12 (!) assists op weg naar zijn eerste bekroning, en zat hij in de afgelopen campagne eind december ook al aan respectievelijk negen en twee stuks. Cijfers die hem nu vast weer in de race zouden houden.



Zijn staat van verdienste helpt daarbij een handje, net zoals het collectief succes van zijn team. Hoewel het voorbije seizoen niet meer meetelt, zal de manier waarop Club de concurrentie toen verpulverde allicht immers toch nog spelen in de stemmers hun achterhoofden. Indien de nederlaag tegen Antwerp slechts een uitschuiver blijkt, en de troepen van Philippe Clement nu doorgaan op hun elan, zullen ook andere sterkhouders als Simon Mignolet, Clinton Mata, Ruud Vormer en Krépin Diatta in de bovenste schuif liggen. Op voorwaarde natuurlijk dat ze, met uitzondering van die eerste, allen hun niveau snel gevoelig opkrikken. Zo niet, kan de Gouden Schoen voor het eerst in vier jaar tijd Jan Breydel verlaten.

GOUDEN STIEREN IN DE MIX
De blik is dan vooral op uitgesproken uitdagers Antwerp en AA Gent gericht, te beginnen uiteraard met Gouden Stieren Dieumerci Mbokani en Jonathan David. Die eerste viste in januari maar nipt achter het net, nadat hij in de heenronde niet minder dan 14 doelpunten en zes assists had laten optekenen. Mocht Dieu die productie voor nieuwjaar nu ook maar enigszins benaderen én Antwerp zo in één klap aan de top van het klassement parkeren, mag hij op zijn schouw alvast ruimte maken voor een tweede exemplaar. David, die een tweetal weken ontbrak na de dood van zijn moeder, noteerde op zijn beurt negen treffers en zeven assists pre-winterstop. Als hij blijft, is de Canadees misschien wel dé favoriet.



Verder lopen op de Bosuil en in de Ghelamco Arena nog outsiders zoals Lior Refaelov, Didier Lamkel Zé, Vadis Odjidja en Roman Yaremchuk rond, wiens kansen we echter niet al te hoog inschatten. Ook van de nieuwkomers verwachten we voorlopig geen heldendaden, of het moet zijn dat Niklas Dorsch de Buffalo's meteen vol bij de hand neemt. Doorheen de hele Jupiler Pro League lijken overigens weinig nieuwe gezichten direct aanspraak te maken op de prijs van beste speler in onze competitie, wat sowieso uitzonderlijk is. Tenzij pakweg Cyriel Dessers net zoals vorig jaar in Nederland opent met een karrenvracht aan goals. Én, we kunnen het niet genoeg benadrukken, Genk als geheel véél beter doet.

OUTSIDERS & VERRASSINGEN
In dat geval is het tevens afwachten wie zich tot draaischijf op het middenveld ontpopt, een rol die Mats Moller Daehli op zich moet nemen, en uitkijken naar de flitsen op de flanken van Junya Ito en Théo Bongonda. Een soortgelijk verhaal in Anderlecht, waar de verhoopte remonte allicht in handen ligt van Michel Vlap, Jérémy Doku, Hendrik Van Crombrugge en vanzelfsprekend speler-inspirator Vincent Kompany. Mochten de Brusselaars er op miraculeuze wijze in slagen om zich prompt weer naar de top te knokken, is de kans reëel dat een van hen daar flink wat krediet voor mag opstrijken. Net zoals onder andere Selim Amallah, Samuel Bastien of wie weet zelfs Mehdi Carcela bij Standard.



Daarmee hebben we de voornaamste kanshebbers allemaal gehad, want de Gouden Schoen behoort nu eenmaal toe aan de topclubs. Sinds de eeuwwisseling gingen alle exemplaren tenslotte naar een speler die actief was bij de G5, met Thorgan Hazard (Zulte Waregem) als enige uitzondering. Tenzij zich weer zulk een verrassing aandient, richten we onze aandacht dus op de teams bovenin de stand. Daar kregen de traditionele toppers naast Antwerp, dat met Mbokani al erg dichtbij kwam, de laatste tijd tevens Charleroi naast zich. Met revelatie Ryota Morioka leveren de Zebra's wie weet voor het eerst sinds Pär Zetterberg in 1993, die de helft van dat jaar wel in Anderlecht doorbracht, een kandidaat af.

DE VOORSPELLING VAN VN
Uiteraard kan altijd nog iemand anders het laken naar zich toetrekken, wie weet zelfs een nieuwkomer die zijn eerste stappen in ons land nog moet zetten. Al dient dan wel opgemerkt dat hoe later transfers worden afgerond, hoe minder tijd er voor die aanwinst rest om voldoende zijn stempel te drukken. Net zoals vorig jaar, toen we Vanaken en Sander Berge naar voren schoven, kiezen we daarom voor meer vertrouwde namen. De intussen eveneens vertrokken Noor van Genk moest uiteindelijk zelfs ex-ploegmaats Ruslan Malinovskyi en Leandro Trossard voor zich dulden, maar de Brugse dirigent was dus wél op de afspraak. Hem niet opnieuw tot de absolute favorieten rekenen, is ronduit onmogelijk.



In lijn met het titeldebat lijkt de grootste concurrentie dan uit Antwerpen en Gent te komen. Indien hij blijft, is David namelijk dé ideale man om Vanaken van de troon te stoten. Mocht het goudhaantje van AA Gent alsnog andere oorden opzoeken, verwacht we dan weer toch een nieuwe tweestrijd met Mbokani. Vorige keer betrof het verschil tussen de nummers één en twee amper 19 punten, acht meer dan de kloof tussen koploper Club en vierde in de stand Antwerp op dat moment. Tijd om het gat te dichten en na de beker ook de volgende prijs van Blauw-Zwart af te snoepen? Wij geven de Great Old alvast een goede kans om slagen en roepen daarom Mbokani uit tot favoriet voor de Gouden Schoen 2020.

LEES OOK: Leko staat voor raadsel: "Ik weet het ook niet..."

Wie is volgens u favoriet voor de Gouden Schoen 2020?

Meest recent

Kompany spreekt zich uit over 'makkelijke' Bundesliga

Bayern München won de supercup en de Duitse landstitel al en staat in de bekerfinale. De ...

24
24
Lommel SK drukt door en geeft ambities én plannen prijs

Bij Lommel SK hebben ze heel veel ambitie én middelen. De club hoopt dit seizoen nog te ...

24
24
Goudklompje Zulte Waregem: Essevee droomt nu al

Zulte Waregem heeft een aantal zeer interessante spelers in huis. Eén speler krijgt voorlopig ...

50
50
De Bruyne schittert en loodst Napoli naar vlotte zege

In het buitenland stonden er een aantal matchen op het programma. Zo kwamen onder meer Napoli en ...

27
27
Cercle Brugge smeert Dender alwéér nederlaag aan

In de Relegation Play-Offs stonden Cercle Brugge en FCV Dender tegenover elkaar. Een match die geen ...

26
26
'Anderlecht haakt nu al af voor gewenste versterking'

RSC Anderlecht heeft financieel weer de nodige middelen. Olivier Renard mocht héél wat ...

126
126
Club Brugge en Anderlecht grijpen naast transfertarget

Club Brugge en RSC Anderlecht gaan een héél drukke zomermercato tegemoet. Beide ...

53
53
Cercle Brugge legt sterkhouder langer onder contract

Cercle Brugge heeft net voor de match tegen FCV Dender nog groot nieuws aangekondigd. De ...

30
30
Einde verhaal bij Antwerp? Oosting velt oordeel

Royal Antwerp FC leek een dood vogeltje te zijn in de Europe Play-Offs, maar na een zes op zes doen ...

177
177
Cercle Brugge laat zes spelers vertrekken

Bij Cercle Brugge zijn ze al zeker van het behoud en in de komende matchen zal Groen-Zwart ...

28
28
Sensatie op komst: Lukaku op weg naar grote comeback

Romelu Lukaku zit in een benarde situatie bij Napoli, en dat opent deuren voor een transfer die ...

563
563
Exit Ilic en Da Costa: wat met andere transfers van Renard?

De passage van Olivier Renard bij RSC Anderlecht is geen succes geweest. Dat Coba Da Costa en ...

244
244
Leko staat voor raadsel: "Ik weet het ook niet..."

Club Brugge tankte vertrouwen tegen KV Mechelen door met 6-1 te winnen. Maar kan Club eindelijk eens ...

198
198
KV Mechelen legt ex-speler Anderlecht langdurig vast

KV Mechelen maakt werk van de toekomst. De Maneblussers zijn bezig met het samenstellen van de ...

101
101
Standard droomt van 'Grote Terugkeer': "Zou het wel willen"

Standard hoopt alsnog op een ticket voor Europa, maar dat wordt héél moeilijk. De ...

107
107
'Droomtransfer Engels: Europese topclub ook in de markt'

Arne Engels kent een sterk seizoen bij Celtic Glasgow. De verwachting is dat hij na dit seizoen een ...

64
64
Mulder ziet speler als 'WK-attractie” bij de Rode Duivels

De Rode Duivels maken zich stilaan klaar voor het WK. Binnen minder dan twee maanden start het ...

109
109
'Anderlecht maakt transferprijs Goto bekend'

Keisuke Goto heeft voor veel ophef gezorgd met zijn goal én vooral zijn viering na de match ...

726
726
Patro flikt het weer: twee toptransfers in aantocht

Bij Patro Eisden hebben ze een oog voor talent. De afgelopen jaren wisten ze de nodige spelers op ...

193
193
Baseggio: "Heeft geen toekomst meer bij Anderlecht"

Bij RSC Anderlecht likken ze hun wonde na de 2-0-nederlaag tegen STVV. Paars-Wit leek een punt te ...

329
329
Lommel SK wacht af: interesse in parel neemt énorm toe

Lommel SK hebben ze heel wat talentvolle spelers in de rangen. Eén van hen geniet steeds meer ...

50
50
Domper Union SG: drie sterkhouders out voor Anderlecht

Union SG staat voor een verplaatsing naar Anderlecht, waar ze in de reguliere competitie nog met 1-0 ...

689
689
Hoe Bornauw & co zichzelf zwaar onder druk zetten bij Anderlecht

RSC Anderlecht gaat dit seizoen maximaal vierde eindigen in de Jupiler Pro League. Gewogen en te ...

283
283
Van Gucht in driehoeksrelatie? Valentine haalt messcherp uit

De naam Valentine Besard duikt de laatste tijd steeds vaker op in de Vlaamse media, mede door haar ...

100
100
Leko verbaast met uitspraken: “Ik was heel triest tegen KVM”

Club Brugge pakte vorige speeldag ferm uit en won met 6-1 van KV Mechelen. Door het puntenverlies ...

149
149

Meer sportnieuws