De voorspelling van VN: wie wint de Gouden Schoen?

door
De voorspelling van VN: wie wint de Gouden Schoen?

Tenzij het coronavirus of Westerlo alsnog roet in het eten gooit, is de laatste rechte lijn richting de competitiestart eindelijk ingezet. Hoewel het huiswerk van heel wat ploegen nog lang niet klaar is, en we voor de sluiting van de mercato begin oktober dus nog een pak transferactiviteit mogen verwachten, wagen we ons daarom voorzichtig aan enkele voorspellingen. Met vandaag de vraag: wie wint de Gouden Schoen?


Tenminste, indien het kleinood in tegenstelling tot de trofee van Profvoetballer van het Jaar wél nog een winnaar krijgt in 2020. Vermits in de voorbije campagne slechts acht duels na nieuwjaar werden afgewerkt, staat de verkiezing namelijk flink op de helling. Mocht het er toch nog van komen, krijgen we in navolging van de competitieformule naar verluidt wel hoe dan ook een aangepast format te zien. Daarin zou worden afgestapt van de traditionele twee stemrondes en dus geen belang worden gehecht aan de verkorte terugronde van vorig seizoen. Alleen de prestaties van augustus tot de winterstop worden dan in rekening gebracht, wat maakt dat snel uit de startblokken schieten de boodschap is.

BONUS VOOR CLUB BRUGGE
Niet bepaald de specialiteit van tweevoudig laureaat Hans Vanaken, zo luidt het cliché, die dus alvast geen kans kreeg om diezelfde dominantie op het Gala van de Profvoetballer door te trekken – al is het nog maar de vraag of hij zichzelf daar opnieuw had opgevolgd. Ook voor een derde Gouden Schoen op rij ziet het er gezien zijn reputatie als diesel niet al te best uit, zeker niet na zijn offday in Brussel. Toch lijkt dat etiket niet helemaal terecht. Zo was Vanaken in het najaar van 2018 goed voor zeven treffers en 12 (!) assists op weg naar zijn eerste bekroning, en zat hij in de afgelopen campagne eind december ook al aan respectievelijk negen en twee stuks. Cijfers die hem nu vast weer in de race zouden houden.



Zijn staat van verdienste helpt daarbij een handje, net zoals het collectief succes van zijn team. Hoewel het voorbije seizoen niet meer meetelt, zal de manier waarop Club de concurrentie toen verpulverde allicht immers toch nog spelen in de stemmers hun achterhoofden. Indien de nederlaag tegen Antwerp slechts een uitschuiver blijkt, en de troepen van Philippe Clement nu doorgaan op hun elan, zullen ook andere sterkhouders als Simon Mignolet, Clinton Mata, Ruud Vormer en Krépin Diatta in de bovenste schuif liggen. Op voorwaarde natuurlijk dat ze, met uitzondering van die eerste, allen hun niveau snel gevoelig opkrikken. Zo niet, kan de Gouden Schoen voor het eerst in vier jaar tijd Jan Breydel verlaten.

GOUDEN STIEREN IN DE MIX
De blik is dan vooral op uitgesproken uitdagers Antwerp en AA Gent gericht, te beginnen uiteraard met Gouden Stieren Dieumerci Mbokani en Jonathan David. Die eerste viste in januari maar nipt achter het net, nadat hij in de heenronde niet minder dan 14 doelpunten en zes assists had laten optekenen. Mocht Dieu die productie voor nieuwjaar nu ook maar enigszins benaderen én Antwerp zo in één klap aan de top van het klassement parkeren, mag hij op zijn schouw alvast ruimte maken voor een tweede exemplaar. David, die een tweetal weken ontbrak na de dood van zijn moeder, noteerde op zijn beurt negen treffers en zeven assists pre-winterstop. Als hij blijft, is de Canadees misschien wel dé favoriet.



Verder lopen op de Bosuil en in de Ghelamco Arena nog outsiders zoals Lior Refaelov, Didier Lamkel Zé, Vadis Odjidja en Roman Yaremchuk rond, wiens kansen we echter niet al te hoog inschatten. Ook van de nieuwkomers verwachten we voorlopig geen heldendaden, of het moet zijn dat Niklas Dorsch de Buffalo's meteen vol bij de hand neemt. Doorheen de hele Jupiler Pro League lijken overigens weinig nieuwe gezichten direct aanspraak te maken op de prijs van beste speler in onze competitie, wat sowieso uitzonderlijk is. Tenzij pakweg Cyriel Dessers net zoals vorig jaar in Nederland opent met een karrenvracht aan goals. Én, we kunnen het niet genoeg benadrukken, Genk als geheel véél beter doet.

OUTSIDERS & VERRASSINGEN
In dat geval is het tevens afwachten wie zich tot draaischijf op het middenveld ontpopt, een rol die Mats Moller Daehli op zich moet nemen, en uitkijken naar de flitsen op de flanken van Junya Ito en Théo Bongonda. Een soortgelijk verhaal in Anderlecht, waar de verhoopte remonte allicht in handen ligt van Michel Vlap, Jérémy Doku, Hendrik Van Crombrugge en vanzelfsprekend speler-inspirator Vincent Kompany. Mochten de Brusselaars er op miraculeuze wijze in slagen om zich prompt weer naar de top te knokken, is de kans reëel dat een van hen daar flink wat krediet voor mag opstrijken. Net zoals onder andere Selim Amallah, Samuel Bastien of wie weet zelfs Mehdi Carcela bij Standard.



Daarmee hebben we de voornaamste kanshebbers allemaal gehad, want de Gouden Schoen behoort nu eenmaal toe aan de topclubs. Sinds de eeuwwisseling gingen alle exemplaren tenslotte naar een speler die actief was bij de G5, met Thorgan Hazard (Zulte Waregem) als enige uitzondering. Tenzij zich weer zulk een verrassing aandient, richten we onze aandacht dus op de teams bovenin de stand. Daar kregen de traditionele toppers naast Antwerp, dat met Mbokani al erg dichtbij kwam, de laatste tijd tevens Charleroi naast zich. Met revelatie Ryota Morioka leveren de Zebra's wie weet voor het eerst sinds Pär Zetterberg in 1993, die de helft van dat jaar wel in Anderlecht doorbracht, een kandidaat af.

DE VOORSPELLING VAN VN
Uiteraard kan altijd nog iemand anders het laken naar zich toetrekken, wie weet zelfs een nieuwkomer die zijn eerste stappen in ons land nog moet zetten. Al dient dan wel opgemerkt dat hoe later transfers worden afgerond, hoe minder tijd er voor die aanwinst rest om voldoende zijn stempel te drukken. Net zoals vorig jaar, toen we Vanaken en Sander Berge naar voren schoven, kiezen we daarom voor meer vertrouwde namen. De intussen eveneens vertrokken Noor van Genk moest uiteindelijk zelfs ex-ploegmaats Ruslan Malinovskyi en Leandro Trossard voor zich dulden, maar de Brugse dirigent was dus wél op de afspraak. Hem niet opnieuw tot de absolute favorieten rekenen, is ronduit onmogelijk.



In lijn met het titeldebat lijkt de grootste concurrentie dan uit Antwerpen en Gent te komen. Indien hij blijft, is David namelijk dé ideale man om Vanaken van de troon te stoten. Mocht het goudhaantje van AA Gent alsnog andere oorden opzoeken, verwacht we dan weer toch een nieuwe tweestrijd met Mbokani. Vorige keer betrof het verschil tussen de nummers één en twee amper 19 punten, acht meer dan de kloof tussen koploper Club en vierde in de stand Antwerp op dat moment. Tijd om het gat te dichten en na de beker ook de volgende prijs van Blauw-Zwart af te snoepen? Wij geven de Great Old alvast een goede kans om slagen en roepen daarom Mbokani uit tot favoriet voor de Gouden Schoen 2020.

LEES OOK: HVH onthult oorzaak ontslag Fink: “Echt jammer”

Wie is volgens u favoriet voor de Gouden Schoen 2020?

Meest recent

Belgisch toptalent schittert bij PSV en krijgt grote lof

PSV boekte dinsdagavond een vlotte overwinning in de KNVB Beker tegen amateurclub GVVV en lijkt ...

20
20
Barça en Chelsea voorkomen maar net bekerblamages

In Spanje en Engeland wordt er deze midweek ook bekervoetbal afgewerkt. Dinsdagavond kwamen met FC ...

22
22
Bommetje: kosten Stroeykens en co Congo WK-ticket?

Een tiental dagen geleden werd er al geloot voor de groepsfase van het WK, ook al moeten in maart ...

119
119
PSV bekert verder: droomavond voor jonge Belgen

In heel wat landen staat er deze week bekervoetbal op het programma. Zo ook in Nederland, waar ...

17
17
Toch geen ontslag? Brys brengt update over saga

Volgende week gaat de Africa Cup van start en het is nog altijd de vraag hoeveel Belgische trainers ...

64
64
Gouden kans voor Beveren na dompers Kortrijk en Beerschot

Leider SK Beveren kan deze week een gouden zaak doen in de Challenger Pro League. Het zag ...

105
105
Stoelendans gaat voort: Cercle profiteert van malaise Club

Er vond de voorbije week een ongeziene stoelendans plaats in de Jupiler Pro League, die ingezet werd ...

114
114
'Losada vindt na failliet Deinze eindelijk nieuwe club'

Iets meer dan een jaar geleden speelde zich in Deinze een tragedie af. De tweedeklasser ging ...

55
55
Guardiola meldt enorme domper voor Doku

Manchester City is de laatste weken uitstekend op dreef, onder meer met dank aan een ijzersterke ...

57
57
Verhuurde JPL-spelers: Buffalo's vinden stilaan hun draai

In de Jupiler Pro League hebben weer heel wat spelers de competitie tijdelijk verlaten voor een ...

44
44
Fellaini na transfer naar Charleroi: "Band met Standard?"

Sporting Charleroi verraste iedereen door Marouane Fellaini als adviseur bij de technische staf te ...

97
97
Vrancken geeft transferplannen van STVV prijs

STVV is bezig aan een fantastisch seizoen. De Truienaars staan knap vierde in de Jupiler Pro League ...

121
121
‘Kelderdeal Anderlecht: straffe transfer bij degradant’

Anderlecht-fans wrijven zich in de ogen: hun club kijkt niet naar een bekende naam uit Europa, maar ...

305
305
Ajax strikt ex-JPL'er en ziet alweer grote naam vertrekken

Het was weer een woelige dag bij Ajax. De Amsterdammers zagen nog maar eens een belangrijke pion in ...

52
52
'Anderlecht baalt: KRC Genk niét in de running'

Bij RSC Anderlecht willen ze in januari af van heel wat spelers. Vooral Majeed Ashimeru, Thomas ...

331
331
'KRC Genk verrast: ex-Rode Duivel in beeld als T1'

Bij KRC Genk schakelen ze snel door na het ontslag van Thorsten Fink. De Limburgers zoeken naar een ...

1076
1076
STVV vindt eindelijk oplossing voor 'persona non grata'

STVV heeft eindelijk een oplossing gevonden voor Loïc Lapoussin. De aanvallende middenvelder ...

73
73
Breuk verteerd: Amy Sonck zet Instagram in vuur en vlam

In wat barre winterse tijden (al lopen de temperaturen nog behoorlijk hoog op) is er steeds Amy ...

159
159
KRC Genk heeft beet: toptalent tekent tot medio 2028

Door het ontslag van Thorsten Fink domineert KRC Genk momenteel tegen wil en dank de krantenkoppen. ...

235
235
Oosting incasseert opdoffer: blessuregolf treft Antwerp

Met een negen op negen in de competitie, en tussendoor de kwalificatie voor de kwartfinale van de ...

666
666
Fink komt met met opvallende reactie na ontslag bij Genk

Een donderslag bij heldere hemel kunnnen we het bezwaarlijk noemen, maar dat KRC Genk maandag ...

685
685
Stoelendans in JPL: AA Gent vist assistent Club Brugge op

De trainerscarrousel draait op volle toeren in de Jupiler Pro League, waar een heuse stoelendans aan ...

425
425
'De Condé draait overuren: Genk stap dichter bij nieuwe T1'

KRC Genk wil naar verluidt zijn tijd nemen bij de zoektocht naar een opvolger voor Thorsten Fink, ...

582
582
'Overmars op dreef: Antwerp all-in voor oude bekende?'

Voor de winterbreak krijgt Antwerp nog Anderlecht en Zulte Waregem over de vloer, maar ook op de ...

179
179
Rampscenario in Anderlecht: Hasi met handen in het haar

De pijnlijke uitschuiver in Westerlo bleek voorlopig slechts een accident de parcours voor RSC ...

582
582

Meer sportnieuws