De voorspelling van VN: wie wint de Gouden Schoen?

door
De voorspelling van VN: wie wint de Gouden Schoen?

Tenzij het coronavirus of Westerlo alsnog roet in het eten gooit, is de laatste rechte lijn richting de competitiestart eindelijk ingezet. Hoewel het huiswerk van heel wat ploegen nog lang niet klaar is, en we voor de sluiting van de mercato begin oktober dus nog een pak transferactiviteit mogen verwachten, wagen we ons daarom voorzichtig aan enkele voorspellingen. Met vandaag de vraag: wie wint de Gouden Schoen?


Tenminste, indien het kleinood in tegenstelling tot de trofee van Profvoetballer van het Jaar wél nog een winnaar krijgt in 2020. Vermits in de voorbije campagne slechts acht duels na nieuwjaar werden afgewerkt, staat de verkiezing namelijk flink op de helling. Mocht het er toch nog van komen, krijgen we in navolging van de competitieformule naar verluidt wel hoe dan ook een aangepast format te zien. Daarin zou worden afgestapt van de traditionele twee stemrondes en dus geen belang worden gehecht aan de verkorte terugronde van vorig seizoen. Alleen de prestaties van augustus tot de winterstop worden dan in rekening gebracht, wat maakt dat snel uit de startblokken schieten de boodschap is.

BONUS VOOR CLUB BRUGGE
Niet bepaald de specialiteit van tweevoudig laureaat Hans Vanaken, zo luidt het cliché, die dus alvast geen kans kreeg om diezelfde dominantie op het Gala van de Profvoetballer door te trekken – al is het nog maar de vraag of hij zichzelf daar opnieuw had opgevolgd. Ook voor een derde Gouden Schoen op rij ziet het er gezien zijn reputatie als diesel niet al te best uit, zeker niet na zijn offday in Brussel. Toch lijkt dat etiket niet helemaal terecht. Zo was Vanaken in het najaar van 2018 goed voor zeven treffers en 12 (!) assists op weg naar zijn eerste bekroning, en zat hij in de afgelopen campagne eind december ook al aan respectievelijk negen en twee stuks. Cijfers die hem nu vast weer in de race zouden houden.



Zijn staat van verdienste helpt daarbij een handje, net zoals het collectief succes van zijn team. Hoewel het voorbije seizoen niet meer meetelt, zal de manier waarop Club de concurrentie toen verpulverde allicht immers toch nog spelen in de stemmers hun achterhoofden. Indien de nederlaag tegen Antwerp slechts een uitschuiver blijkt, en de troepen van Philippe Clement nu doorgaan op hun elan, zullen ook andere sterkhouders als Simon Mignolet, Clinton Mata, Ruud Vormer en Krépin Diatta in de bovenste schuif liggen. Op voorwaarde natuurlijk dat ze, met uitzondering van die eerste, allen hun niveau snel gevoelig opkrikken. Zo niet, kan de Gouden Schoen voor het eerst in vier jaar tijd Jan Breydel verlaten.

GOUDEN STIEREN IN DE MIX
De blik is dan vooral op uitgesproken uitdagers Antwerp en AA Gent gericht, te beginnen uiteraard met Gouden Stieren Dieumerci Mbokani en Jonathan David. Die eerste viste in januari maar nipt achter het net, nadat hij in de heenronde niet minder dan 14 doelpunten en zes assists had laten optekenen. Mocht Dieu die productie voor nieuwjaar nu ook maar enigszins benaderen én Antwerp zo in één klap aan de top van het klassement parkeren, mag hij op zijn schouw alvast ruimte maken voor een tweede exemplaar. David, die een tweetal weken ontbrak na de dood van zijn moeder, noteerde op zijn beurt negen treffers en zeven assists pre-winterstop. Als hij blijft, is de Canadees misschien wel dé favoriet.



Verder lopen op de Bosuil en in de Ghelamco Arena nog outsiders zoals Lior Refaelov, Didier Lamkel Zé, Vadis Odjidja en Roman Yaremchuk rond, wiens kansen we echter niet al te hoog inschatten. Ook van de nieuwkomers verwachten we voorlopig geen heldendaden, of het moet zijn dat Niklas Dorsch de Buffalo's meteen vol bij de hand neemt. Doorheen de hele Jupiler Pro League lijken overigens weinig nieuwe gezichten direct aanspraak te maken op de prijs van beste speler in onze competitie, wat sowieso uitzonderlijk is. Tenzij pakweg Cyriel Dessers net zoals vorig jaar in Nederland opent met een karrenvracht aan goals. Én, we kunnen het niet genoeg benadrukken, Genk als geheel véél beter doet.

OUTSIDERS & VERRASSINGEN
In dat geval is het tevens afwachten wie zich tot draaischijf op het middenveld ontpopt, een rol die Mats Moller Daehli op zich moet nemen, en uitkijken naar de flitsen op de flanken van Junya Ito en Théo Bongonda. Een soortgelijk verhaal in Anderlecht, waar de verhoopte remonte allicht in handen ligt van Michel Vlap, Jérémy Doku, Hendrik Van Crombrugge en vanzelfsprekend speler-inspirator Vincent Kompany. Mochten de Brusselaars er op miraculeuze wijze in slagen om zich prompt weer naar de top te knokken, is de kans reëel dat een van hen daar flink wat krediet voor mag opstrijken. Net zoals onder andere Selim Amallah, Samuel Bastien of wie weet zelfs Mehdi Carcela bij Standard.



Daarmee hebben we de voornaamste kanshebbers allemaal gehad, want de Gouden Schoen behoort nu eenmaal toe aan de topclubs. Sinds de eeuwwisseling gingen alle exemplaren tenslotte naar een speler die actief was bij de G5, met Thorgan Hazard (Zulte Waregem) als enige uitzondering. Tenzij zich weer zulk een verrassing aandient, richten we onze aandacht dus op de teams bovenin de stand. Daar kregen de traditionele toppers naast Antwerp, dat met Mbokani al erg dichtbij kwam, de laatste tijd tevens Charleroi naast zich. Met revelatie Ryota Morioka leveren de Zebra's wie weet voor het eerst sinds Pär Zetterberg in 1993, die de helft van dat jaar wel in Anderlecht doorbracht, een kandidaat af.

DE VOORSPELLING VAN VN
Uiteraard kan altijd nog iemand anders het laken naar zich toetrekken, wie weet zelfs een nieuwkomer die zijn eerste stappen in ons land nog moet zetten. Al dient dan wel opgemerkt dat hoe later transfers worden afgerond, hoe minder tijd er voor die aanwinst rest om voldoende zijn stempel te drukken. Net zoals vorig jaar, toen we Vanaken en Sander Berge naar voren schoven, kiezen we daarom voor meer vertrouwde namen. De intussen eveneens vertrokken Noor van Genk moest uiteindelijk zelfs ex-ploegmaats Ruslan Malinovskyi en Leandro Trossard voor zich dulden, maar de Brugse dirigent was dus wél op de afspraak. Hem niet opnieuw tot de absolute favorieten rekenen, is ronduit onmogelijk.



In lijn met het titeldebat lijkt de grootste concurrentie dan uit Antwerpen en Gent te komen. Indien hij blijft, is David namelijk dé ideale man om Vanaken van de troon te stoten. Mocht het goudhaantje van AA Gent alsnog andere oorden opzoeken, verwacht we dan weer toch een nieuwe tweestrijd met Mbokani. Vorige keer betrof het verschil tussen de nummers één en twee amper 19 punten, acht meer dan de kloof tussen koploper Club en vierde in de stand Antwerp op dat moment. Tijd om het gat te dichten en na de beker ook de volgende prijs van Blauw-Zwart af te snoepen? Wij geven de Great Old alvast een goede kans om slagen en roepen daarom Mbokani uit tot favoriet voor de Gouden Schoen 2020.

LEES OOK: Hayen op wenken verdiend: versterking onderweg in Genk

Wie is volgens u favoriet voor de Gouden Schoen 2020?

Meest recent

Club Brugge incasseert mokerslag: sterkhouder valt uit

Club Brugge won zondag de zogenaamde Slag om Vlaanderen tegen AA Gent, waar Rik De Mil de vele ...

66
66
Pro League neemt risico: Belgisch voetbal van de buis?

De soap omtrent de tv-rechten nadert zijn ontknoping. Althans tijdelijk, want een definitieve ...

76
76
Janssen speelt open kaart: van Antwerp naar Anderlecht?

Antwerp leek zondag op weg naar een vierde opeenvolgende zege, maar tegen RSC Anderlecht bleef het ...

235
235
'Leko luistert: Verhaeghe stelt veto bij Club Brugge'

In een meer dan ooit beladen Slag om Vlaanderen trok Club Brugge zondag aan het langste eind. Met ...

356
356
Jan Boskamp doodziek: “Dit had iedereen zien aankomen”

Jan Boskamp was jarenlang niet weg te denken van de Nederlandse en Vlaamse voetbaltelevisie. Met ...

722
722
Napoli pakt supercoppa: Lukaku en co vieren na vroeg kerstcadeau

Vlak voor de jaarwissel heeft SSC Napoli nog een mooie prijs aan het palmares toegevoegd. De ...

47
47
Hayen op wenken verdiend: versterking onderweg in Genk

KRC Genk heeft een nieuwe hoofdtrainer beet. Exact een week na het ontslag van Thorsten Fink, ...

765
765
Africa Cup: Broos wint meteen, viering Zambia gaat viraal

In Marokko wordt momenteel de Africa Cup of Nations afgewerkt. Maandag kwamen alvast twee Belgische ...

143
143
Overmars bezorgt Antwerp nieuwe toptransfer: "Heer en meester"

Een overwinning behalen tegen RSC Anderlecht zat er zondagavond net niet in, maar dat neemt geen ...

436
436
Strijdbijl begraven? Opvallend onderonsje na Club-Gent

Club Brugge won zondagmiddag met 2-1 van KAA Gent. Rond die wedstrijd hing dit keer wel een ...

346
346
Italië davert: pakt De Ketelaere snel zijn koffers?

In Italië zijn ze niet bang dat Charles De Ketelaere faalt—ze zijn bang dat ze hem ...

334
334
'Renard keert kar: toptarget Anderlecht lekt uit'

Ondanks de kritiek aan Olivier Renard zijn adres hadden heel wat zomeraanwinsten een flink aandeel ...

552
552
Genk-fan Brecel reageert fel na golf aan haatreacties

Nog geen tweeënhalf jaar geleden schreef Genk-fan Luca Brecel Belgische sportgeschiedenis. Als ...

392
392
Done deal: KRC Genk stelt Hayen voor als hoofdcoach

De kogel is door de kerk: Nicky Hayen is de nieuwe hoofdcoach van KRC Genk. Dat maakten de ...

362
362
'Winteroffensief in Brugge: exacte plannen Club onthuld'

Na het ontslag van Nicky Hayen wonden Bart Verhaeghe en Dévy Rigaux er geen doekjes om dat ...

531
531
Penaltyklucht in Antwerp-Anderlecht: Lardot velt verdict

Met een 2-2 gelijkspel hielden Antwerp en RSC Anderlecht mekaar zondag in evenwicht. Met dank aan ...

394
394
'Witte rook in Genk: De Condé hakt trainersknoop door'

Het ontslag van Thorsten Fink bracht voorlopig nog geen soelaas bij KRC Genk, dat ook in Charleroi ...

924
924
Club Brugge-bestuur kampt met grote vraagtekens na KAA Gent

Club Brugge won afgelopen speeldag van KAA Gent, maar toch zijn er nog heel wat twijfels bij ...

432
432
Anderlecht in vieze papieren: “Kunnen ze het vergeten”

RSC Anderlecht staat op een vierde plek in het klassement en moet STVV, Club Brugge en Union SG voor ...

422
422
Vanhaezebrouck verbaast: "Doodgeërgerd aan Vanaken"

Club Brugge won afgelopen speeldag de beladen Slag om Vlaanderen tegen KAA Gent. Door de overstap ...

454
454
'Belgische clubs komen met masterplan tégen DAZN'

De situatie met DAZN en de Pro League heeft gigantische gevolgen voor de Belgische clubs. Financieel ...

1166
1166
Viktor Verhulst onthult 'bizarre connectie' met Ronaldo

Viktor Verhulst en Cristiano Ronaldo in één zin, wie had dat ooit gedacht? De zoon van ...

30
30
Boeckx vloekt op struikelblok Andelecht: “Onverklaarbaar”

RSC Anderlecht hoopt dit seizoen weer mee voor de prijzen te spelen, maar de resultaten zijn nog te ...

254
254
Expert voorspelt ware nachtmerrie door DAZN-debacle

Het DAZN-debacle met de Pro League en de grote telecombedrijven blijft de gemoederen bezighouden. ...

442
442
Antwerp én Anderlecht bestolen? “Snap er niets van”

Het 2-2 gelijkspel tussen Royal Antwerp FC en RSC Anderlecht wordt daags na de topper nog fel ...

229
229

Meer sportnieuws