Clement volledig afgetroefd: de masterclass van Leko

door
Clement volledig afgetroefd: de masterclass van Leko

Club Brugge als dé grote bekerfavoriet, Antwerp FC als de underdog: de onderlinge verhoudingen lagen reeds wéken vast voordat de bekerfinale zaterdag werd afgetrapt. Antwerp-coach Ivan Leko legde de druk maar wat graag bij zijn Brugse collega Philippe Clement, die op tactisch vlak volledig werd afgetroefd door de Kroaat.

BALBEZIT: 70,5% – 29,5%

Naast de mentale druk overhandigde Ivan Leko ook met plezier het balbezit aan Philippe Clement. Club Brugge kampeerde bijna op de helft van Antwerp FC en dat was ook duidelijk te zien aan het aandeel balbezit van beide ploegen. Antwerp liet bijvoorbeeld 29,5% noteren en bij Club lag dat op een indrukwekkend hoog 70,5%. Het veldoverwicht was dus duidelijk voor de huidige landskampioen maar dat was dan ook het oorspronkelijk beoogde plannetje van Leko.



Club Brugge toonde vorig seizoen reeds aan dat het moeite heeft om compacte en defensief ingestelde teams te ontregelen, denk maar aan het troosteloos 0-0 gelijkspel bijvoorbeeld tegen KAS Eupen waarbij Club 74% balbezit haalde. Ook in de vorige partijen tegen Antwerp haalde Club hoge percentages van balbezit maar kende het énorm veel moeite met de stugge Antwerpse speelstijl. En dat heeft Leko goed geanalyseerd.

Club Brugge blonk dus uit met dat enorm groot aandeel balbezit, maar opvallend genoeg verloor de huidige Belgische landskampioen ook veel vaker de bal dan The Great Old. Veel meer dan het vorige Brugse seizoensgemiddelde zelfs. Charles De Ketelaere (18), Hans Vanaken (13), Clinton Mata (13), Ruud Vormer (12) en Simon Deli (12) leden het vaakst balverlies tegen Antwerp, en dit vijftal werd vorig seizoen zowat de motor genoemd van Club Brugge..

DUELS: 45%-53%

Ondanks dat groot aandeel gegenereerd balbezit verspeelde Club toch vaker de bal dan Antwerp. Een belangrijke reden voor dat vele balverlies is de fysieke duelkracht, die bij de Antwerpenaren van een veel hoger niveau was. Club kon bijvoorbeeld maar 45% van haar duels tot een goed einde brengen, terwijl Antwerp excelleerde met 53%. Dit grote verschil is duidelijk merkbaar bij de individuele prestaties van de spelers.



Charles De Ketelaere en Dieumerci Mbokani gingen bij hun team het meest aantal duels aan, maar zowel in aantal als de efficiëntie ervan was het contrast erg groot. De Ketelaere ging 26 stuks aan, waarvan hij er 38% kon winnen. Mbokani duelleerde maar liefst 41 keer waarvan hij voor 52% de winnaar was. Verder in de top drie van Blauw-Zwart vinden we nog Youssouph Badji terug (10 duels aan 60%) en Deli (15 duels aan 60%). Bij Antwerp sluiten Ritchie De Laet (11 duels aan 82%) en Abdoulaye Seck (26 duels aan 73%) hun top drie af.

Antwerp won dus duidelijk de fysieke slag op de Heizel, en daarmee liep Club Brugge in de val van Ivan Leko. Door zijn defensief blok érg laag op te stellen, verplichtte de Kroaat om Club te laten opteren voor de lange bal. En ook dat was een enorm voordeel voor The Great Old, die deze lange ballen moeiteloos konden opvangen. Waar Club amper 41% van de luchtduels kon winnen, lag dat bij Antwerp op een hoge 58%. De positieve uitschieters bij de Bruggelingen waren Mata en Badji, bij de Antwerpenaren niet geheel verrassend Junior Pius, Seck en Mbokani.

CLEMENT – LEKO 0-1

Door het balbezit aan Club Brugge te laten, anticipeerde Antwerp FC met een gedisciplineerde en defensieve aanpak, waarbij de sterke punten van Blauw-Zwart geneutraliseerd werden. De enthousiaste en hongerige manschappen van Ivan Leko troefden Club Brugge daarna helemaal af. Op die manier liet de Kroaat zijn collega Clement blindelings in de opgezette val lopen en speelde Antwerp volledig op haar sterkte.



Het gros van de (lucht)duels werd gewonnen door The Great Old en de ploeg leek wel een onneembare vesting. Club Brugge ondernam nochtans genoeg aanvallen, 52 om precies te zijn, maar kon daar amper 12 kansen uit puren. Daarvan eindigden er uiteindelijk amper twee op het doel. Twee doelkansen met 70,5% balbezit: Club Brugge had helemaal geen antwoord op de strategie van Leko, die zijn tactisch plannetje minutieus uitgevoerd zag worden. Eén week voor de competitiestart: Philippe Clement 0 – Ivan Leko 1.

LEES OOK: Rigaux speelt open kaart over transferplannen Club Brugge

Wie is volgens u de beste coach?

Meest recent

Ontsteltenis bij Anderlecht: Stroeykens weg in januari?

RSC Anderlecht wil zijn selectie tijdens de wintermercato van gerichte versterking voorzien. Maar de ...

8
8
'Doorbraak gevonden: supertransfer City binnen 48 uur'

Een winterstop is de clubs uit de Premier League niet gegund, in de komende drie dagen wordt zelfs ...

23
23
'Club blijft cashen: Liverpool legt grote zak geld klaar'

Club Brugge KV maakt zich ook in 2026 op voor enkele grote uitgaande transfers. Eén van de ...

246
246
'Hayen slikt meteen forse transferopdoffer bij KRC Genk'

KRC Genk zal zich de komende maanden moeten herpakken na een tegenvallende eerste helft van het ...

318
318
La Louvière strikt bekende naam, Westerlo laat aanvaller gaan

De winterstop in de Jupiler Pro League is aangebroken, maar achter de schermen blijven de ...

63
63
Totale leegloop: meer dan 10 (!) vertrekkers bij Antwerp?

Na een tegenvallende start van het seizoen, heeft Antwerp FC zich de voorbije weken op een ...

260
260
Straffe Kompany-onthulling: Bayern-zwaargewicht doet boekje open

Vincent Kompany leverde tot dusver uitstekend werk als hoofdcoach van Bayern München. En hij is ...

192
192
'Club Brugge is dure speler beu: genadeschot in de maak'

Hij kwam als een dure versterking, maar het is stilaan vooral ergernis. Bij Club Brugge is het ...

458
458
'Dilemma Garcia: vaste waarde Duivels moet optater vrezen'

De Rode Duivels staan voor een belangrijk kalenderjaar 2026. Komende zomer willen ze immers zover ...

409
409
Doelman vh Jaar: Coosemans onthult zijn grootste uitdagers

Vlak voor het Belgische clubvoetbal zich straks weer op gang trekt, wordt de winnaar van de Gouden ...

64
64
'Club gaat los op mercato: twee topaanwinsten, twee vertrekkers'

De spelers van Club Brugge genieten momenteel van een welverdiende verlofperiode na een bijzonder ...

670
670
Titelfavorieten JPL: enorme verrassing als kampioen?

De jaargang in de Jupiler Pro League is exact halfweg. Na de winterstop resteren nog tien speeldagen ...

423
423
Under Review: meevallers voor AA Gent & Anderlecht?

Ook na de laatste speeldag van het kalenderjaar blikt Jonathan Lardot namens het Referee Department ...

190
190
Bondsparket stelt voorbeeld: monstersancties in JPL

Ook tijdens de feestdagen blijft voetbal een klein beetje oorlog. Een boodschap die Timothé ...

252
252
'Code rood voor Overmars: sterkhouder verlaat Antwerp'

Een efficiënt Antwerp boekte zaterdag een gevleide zege tegen Zulte Waregem, waardoor Joseph ...

708
708
'Voorwaarden bekend: Goto tóch terug naar Anderlecht?'

Behalve een centrale verdediger staat een spits straks met stip bovenaan de verlanglijst bij RSC ...

979
979
Liefdesbom rond Sydney Sweeney: topvoetballer haalt uit

Hollywood en topvoetbal lijken opnieuw gevaarlijk dicht bij elkaar te komen. Volgens Italiaanse ...

340
340
Africa Cup: Belgische bondscoaches vieren, Marokko imponeert

Op de Africa Cup werd maandag de laatste speeldag van de groepsfase op gang getrapt. Die leverde ...

122
122
Twijfels rond Coosemans: analist haalt uit vlak voor neus Proto

Colin Coosemans geldt straks als één van de absolute topfavorieten voor de trofee van ...

321
321
'Duranville op zijspoor: Dortmund grijpt keihard in'

Een aantal (kandidaat-)Rode Duivels zullen zich in het nieuwe kalenderjaar moeten herpakken. Daarbij ...

314
314
Dikke steek aan Genk: dé reden voor viering Tzolis en Vermant

Club Brugge heeft zijn kalenderjaar 2025 op een fraaie manier kunnen afsluiten. De vicekampioen won ...

659
659
Genk in de nesten: "Prioriteit van Hayen is duidelijk"

KRC Genk heeft een tegenvallende eerste seizoenshelft achter de rug. Nieuwe coach Nicky Hayen zal ...

369
369
Anderlecht verrast iedereen: stuntdeal aan soldenprijs?

Het gonst in Brussel: dit soort speler zie je normaal niet in de Jupiler Pro League belanden. ...

800
800
Rigaux speelt open kaart over transferplannen Club Brugge

Na de beruchte trainerswissel kondigde het bestuur van Club Brugge in één adem een ...

731
731
Gouden Schoen 2025: verrassing van formaat in de maak?

Met het nieuwe jaar in zicht is het ook al reikhalzend uitkijken naar het Gala van de Gouden Schoen. ...

906
906

Meer sportnieuws