Clement volledig afgetroefd: de masterclass van Leko

1236 stemmen
Clement volledig afgetroefd: de masterclass van Leko

Club Brugge als dé grote bekerfavoriet, Antwerp FC als de underdog: de onderlinge verhoudingen lagen reeds wéken vast voordat de bekerfinale zaterdag werd afgetrapt. Antwerp-coach Ivan Leko legde de druk maar wat graag bij zijn Brugse collega Philippe Clement, die op tactisch vlak volledig werd afgetroefd door de Kroaat.

BALBEZIT: 70,5% – 29,5%

Naast de mentale druk overhandigde Ivan Leko ook met plezier het balbezit aan Philippe Clement. Club Brugge kampeerde bijna op de helft van Antwerp FC en dat was ook duidelijk te zien aan het aandeel balbezit van beide ploegen. Antwerp liet bijvoorbeeld 29,5% noteren en bij Club lag dat op een indrukwekkend hoog 70,5%. Het veldoverwicht was dus duidelijk voor de huidige landskampioen maar dat was dan ook het oorspronkelijk beoogde plannetje van Leko.



Club Brugge toonde vorig seizoen reeds aan dat het moeite heeft om compacte en defensief ingestelde teams te ontregelen, denk maar aan het troosteloos 0-0 gelijkspel bijvoorbeeld tegen KAS Eupen waarbij Club 74% balbezit haalde. Ook in de vorige partijen tegen Antwerp haalde Club hoge percentages van balbezit maar kende het énorm veel moeite met de stugge Antwerpse speelstijl. En dat heeft Leko goed geanalyseerd.

Club Brugge blonk dus uit met dat enorm groot aandeel balbezit, maar opvallend genoeg verloor de huidige Belgische landskampioen ook veel vaker de bal dan The Great Old. Veel meer dan het vorige Brugse seizoensgemiddelde zelfs. Charles De Ketelaere (18), Hans Vanaken (13), Clinton Mata (13), Ruud Vormer (12) en Simon Deli (12) leden het vaakst balverlies tegen Antwerp, en dit vijftal werd vorig seizoen zowat de motor genoemd van Club Brugge..

DUELS: 45%-53%

Ondanks dat groot aandeel gegenereerd balbezit verspeelde Club toch vaker de bal dan Antwerp. Een belangrijke reden voor dat vele balverlies is de fysieke duelkracht, die bij de Antwerpenaren van een veel hoger niveau was. Club kon bijvoorbeeld maar 45% van haar duels tot een goed einde brengen, terwijl Antwerp excelleerde met 53%. Dit grote verschil is duidelijk merkbaar bij de individuele prestaties van de spelers.



Charles De Ketelaere en Dieumerci Mbokani gingen bij hun team het meest aantal duels aan, maar zowel in aantal als de efficiëntie ervan was het contrast erg groot. De Ketelaere ging 26 stuks aan, waarvan hij er 38% kon winnen. Mbokani duelleerde maar liefst 41 keer waarvan hij voor 52% de winnaar was. Verder in de top drie van Blauw-Zwart vinden we nog Youssouph Badji terug (10 duels aan 60%) en Deli (15 duels aan 60%). Bij Antwerp sluiten Ritchie De Laet (11 duels aan 82%) en Abdoulaye Seck (26 duels aan 73%) hun top drie af.

Antwerp won dus duidelijk de fysieke slag op de Heizel, en daarmee liep Club Brugge in de val van Ivan Leko. Door zijn defensief blok érg laag op te stellen, verplichtte de Kroaat om Club te laten opteren voor de lange bal. En ook dat was een enorm voordeel voor The Great Old, die deze lange ballen moeiteloos konden opvangen. Waar Club amper 41% van de luchtduels kon winnen, lag dat bij Antwerp op een hoge 58%. De positieve uitschieters bij de Bruggelingen waren Mata en Badji, bij de Antwerpenaren niet geheel verrassend Junior Pius, Seck en Mbokani.

CLEMENT – LEKO 0-1

Door het balbezit aan Club Brugge te laten, anticipeerde Antwerp FC met een gedisciplineerde en defensieve aanpak, waarbij de sterke punten van Blauw-Zwart geneutraliseerd werden. De enthousiaste en hongerige manschappen van Ivan Leko troefden Club Brugge daarna helemaal af. Op die manier liet de Kroaat zijn collega Clement blindelings in de opgezette val lopen en speelde Antwerp volledig op haar sterkte.



Het gros van de (lucht)duels werd gewonnen door The Great Old en de ploeg leek wel een onneembare vesting. Club Brugge ondernam nochtans genoeg aanvallen, 52 om precies te zijn, maar kon daar amper 12 kansen uit puren. Daarvan eindigden er uiteindelijk amper twee op het doel. Twee doelkansen met 70,5% balbezit: Club Brugge had helemaal geen antwoord op de strategie van Leko, die zijn tactisch plannetje minutieus uitgevoerd zag worden. Eén week voor de competitiestart: Philippe Clement 0 – Ivan Leko 1.

LEES OOK: Titelrapport: kranten oneens over sterkhouder Club

Wie is volgens u de beste coach?

Meest recent

Kassa rinkelt: Gent kondigt eerste zomertransfer aan

AA Gent hoopt na een pover seizoen alsnog beslag te leggen op een Europees ticket. Maar ondertussen ...

12
12
‘Tranen bij Club Brugge: titelheld pakt koffers’

Club Brugge viert de twintigste landstitel, maar achter het feest hangt ook een donkere wolk. ...

372
372
Vanaken doet Club Brugge-fans smelten met zeldzame Tweet

Hans Vanaken heeft donderdag andermaal een fraaie mijlpaal bereikt in zijn carrière. De ...

81
81
WK-rel op komst: "Belgen hebben achterlijke bondscoach"

Nog een drietal weken te gaan en het wereldkampioenschap in de VS, Canada en Mexico gaat van start. ...

242
242
Rigaux speelt open kaart over vertrek bij Club Brugge

Ontlading alom donderdag bij Club Brugge, dat op het veld van KV Mechelen landstitel nummer twintig ...

109
109
'Totale uitverkoop Anderlecht: exit De Cat & Saliba?'

Op de slotspeeldag staat er niks meer op het spel, en dus kan RSC Anderlecht al beginnen denken aan ...

209
209
Club Brugge verrast: Verhaeghe verklapt opvolger Mignolet

Landstitel nummer 20 is een feit voor Club Brugge, waar Bart Verhaeghe achteraf glunderend de pers ...

603
603
'Over & out: Anderlecht spuwt Goto definitief uit'

Dankzij de zege tegen STVV verzekerde RSC Anderlecht zich donderdag van de vierde plaats en het ...

300
300
Pro League spreekt klare taal: Club NXT blijft in 1B

Vermits eerste achtervolger Union zelf punten liet liggen tegen AA Gent, volstond een gelijkspel in ...

257
257
'Hete zomer Anderlecht: 5 toptargets Sibierski bekend'

RSC Anderlecht verzekerde zich donderdag van een Europees ticket, wat dus wel betekent dat Paars-Wit ...

368
368
Titelrapport: kranten oneens over sterkhouder Club

Club Brugge kroonde zich donderdag voor de twintigste keer tot landskampioen. Het succes van Ivan ...

333
333
Nieuwe plottwist in 1B: reddingsboei voor Club NXT?

De landstitel kan hen alvast niet meer ontglippen, maar bij Club Brugge heeft men ook nog andere ...

257
257
Charleroi wil rivaal Standard een ferme hak zetten

Sporting Charleroi doet niet meer mee voor Europees voetbal, maar de Carolo’s kunnen Waalse ...

166
166
STVV sneert naar Anderlecht: “Dan anders verlopen…”

Sint-Truiden VV verloor van RSC Anderlecht terwijl de Kanaries al heel het seizoen indruk maken. ...

402
402
Daam Foulon gelooft ogen niet bij Antwerp

Royal Antwerp FC kan Europees voetbal al een paar speeldagen op hun buik schrijven, maar The Great ...

288
288
Knaltransfer? Amadou Onana verrast met uitspraken

Amadou Onana kampte dit seizoen met heel wat blessureleed, maar de middenvelder maakte toch indruk ...

143
143
De Vlieger ziet struikelblok voor Europese druk KAA Gent

KAA Gent moet nog vol aan de bak om nog kans te maken op Europees voetbal. Op de slotpseeldag van de ...

118
118
Senne Lammens hoort plots groot nieuws bij Man Utd

Senne Lammens maakte de overstap van Royal Antwerp FC naar Manchester United en heeft in Engeland al ...

177
177
'Tzolis en Fernandez-Pardo verwikkeld in transferstrijd'

Rudi Garcia wist een wit konijn uit zijn hoed te toveren voor de WK-selectie van de Rode Duivels. ...

211
211
Cercle legt straf plan op tafel: véél transfers op til

Komend weekend valt het doek over het seizoen in de Jupiler Pro League. Voor Cercle Brugge zit de ...

158
158
Leko haalt zijn gram: "Een zege voor het voetbal"

De 20ste landstitel zal de komende dagen nog duchtig gevierd worden bij Club Brugge. Het was er ...

100
100
Sibierski onthult dé factor in transferbeleid Anderlecht

Anderlecht zet zondag een punt achter zijn seizoen met een derby tegen Union. Daarin staat niets ...

472
472
De bevestiging: Guardiola kondigt afscheid bij Man City aan

In Engeland komt er een einde aan een tijdperk. Na maanden van geruchten kwam vrijdagmiddag immers ...

116
116
Vandenbempt ziet groot gevaar na nieuwe titel Club

Het doek is donderdagavond gevallen over de titelstrijd in de Jupiler Pro League. Op de voorlaatste ...

322
322
TRANSFERUURTJE: 'Leegloop bij Club, Genk verliest El Ouahdi'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

136
136

Meer sportnieuws