Clement volledig afgetroefd: de masterclass van Leko

door
Clement volledig afgetroefd: de masterclass van Leko

Club Brugge als dé grote bekerfavoriet, Antwerp FC als de underdog: de onderlinge verhoudingen lagen reeds wéken vast voordat de bekerfinale zaterdag werd afgetrapt. Antwerp-coach Ivan Leko legde de druk maar wat graag bij zijn Brugse collega Philippe Clement, die op tactisch vlak volledig werd afgetroefd door de Kroaat.

BALBEZIT: 70,5% – 29,5%

Naast de mentale druk overhandigde Ivan Leko ook met plezier het balbezit aan Philippe Clement. Club Brugge kampeerde bijna op de helft van Antwerp FC en dat was ook duidelijk te zien aan het aandeel balbezit van beide ploegen. Antwerp liet bijvoorbeeld 29,5% noteren en bij Club lag dat op een indrukwekkend hoog 70,5%. Het veldoverwicht was dus duidelijk voor de huidige landskampioen maar dat was dan ook het oorspronkelijk beoogde plannetje van Leko.



Club Brugge toonde vorig seizoen reeds aan dat het moeite heeft om compacte en defensief ingestelde teams te ontregelen, denk maar aan het troosteloos 0-0 gelijkspel bijvoorbeeld tegen KAS Eupen waarbij Club 74% balbezit haalde. Ook in de vorige partijen tegen Antwerp haalde Club hoge percentages van balbezit maar kende het énorm veel moeite met de stugge Antwerpse speelstijl. En dat heeft Leko goed geanalyseerd.

Club Brugge blonk dus uit met dat enorm groot aandeel balbezit, maar opvallend genoeg verloor de huidige Belgische landskampioen ook veel vaker de bal dan The Great Old. Veel meer dan het vorige Brugse seizoensgemiddelde zelfs. Charles De Ketelaere (18), Hans Vanaken (13), Clinton Mata (13), Ruud Vormer (12) en Simon Deli (12) leden het vaakst balverlies tegen Antwerp, en dit vijftal werd vorig seizoen zowat de motor genoemd van Club Brugge..

DUELS: 45%-53%

Ondanks dat groot aandeel gegenereerd balbezit verspeelde Club toch vaker de bal dan Antwerp. Een belangrijke reden voor dat vele balverlies is de fysieke duelkracht, die bij de Antwerpenaren van een veel hoger niveau was. Club kon bijvoorbeeld maar 45% van haar duels tot een goed einde brengen, terwijl Antwerp excelleerde met 53%. Dit grote verschil is duidelijk merkbaar bij de individuele prestaties van de spelers.



Charles De Ketelaere en Dieumerci Mbokani gingen bij hun team het meest aantal duels aan, maar zowel in aantal als de efficiëntie ervan was het contrast erg groot. De Ketelaere ging 26 stuks aan, waarvan hij er 38% kon winnen. Mbokani duelleerde maar liefst 41 keer waarvan hij voor 52% de winnaar was. Verder in de top drie van Blauw-Zwart vinden we nog Youssouph Badji terug (10 duels aan 60%) en Deli (15 duels aan 60%). Bij Antwerp sluiten Ritchie De Laet (11 duels aan 82%) en Abdoulaye Seck (26 duels aan 73%) hun top drie af.

Antwerp won dus duidelijk de fysieke slag op de Heizel, en daarmee liep Club Brugge in de val van Ivan Leko. Door zijn defensief blok érg laag op te stellen, verplichtte de Kroaat om Club te laten opteren voor de lange bal. En ook dat was een enorm voordeel voor The Great Old, die deze lange ballen moeiteloos konden opvangen. Waar Club amper 41% van de luchtduels kon winnen, lag dat bij Antwerp op een hoge 58%. De positieve uitschieters bij de Bruggelingen waren Mata en Badji, bij de Antwerpenaren niet geheel verrassend Junior Pius, Seck en Mbokani.

CLEMENT – LEKO 0-1

Door het balbezit aan Club Brugge te laten, anticipeerde Antwerp FC met een gedisciplineerde en defensieve aanpak, waarbij de sterke punten van Blauw-Zwart geneutraliseerd werden. De enthousiaste en hongerige manschappen van Ivan Leko troefden Club Brugge daarna helemaal af. Op die manier liet de Kroaat zijn collega Clement blindelings in de opgezette val lopen en speelde Antwerp volledig op haar sterkte.



Het gros van de (lucht)duels werd gewonnen door The Great Old en de ploeg leek wel een onneembare vesting. Club Brugge ondernam nochtans genoeg aanvallen, 52 om precies te zijn, maar kon daar amper 12 kansen uit puren. Daarvan eindigden er uiteindelijk amper twee op het doel. Twee doelkansen met 70,5% balbezit: Club Brugge had helemaal geen antwoord op de strategie van Leko, die zijn tactisch plannetje minutieus uitgevoerd zag worden. Eén week voor de competitiestart: Philippe Clement 0 – Ivan Leko 1.

LEES OOK: Groot probleem bij Club Brugge: Leko moet ingrijpen

Wie is volgens u de beste coach?

Meest recent

Maand na ontslag Hasi: drie grootste winnaars onder Taravel

Tenzij er geen oplossing wordt gevonden voor zijn gebrek aan een Pro License-diploma, zal RSC ...

43
43
Belangrijk nieuws uit Napels: "Of De Bruyne blijft?"

Kevin De Bruyne heeft vrijdagavond zijn rentree gemaakt bij SSC Napoli na maanden van blessureleed. ...

20
20
'Wending in WK-selectie: Duivel doet Garcia plots twijfelen'

Bondscoach Rudi Garcia is momenteel druk in de weer met het voorbereiden van zijn WK-selectie. Op ...

38
38
Nú al favoriet Gouden Schoen? "Dan is de winnaar praktisch gekend"

Het nieuwe kalenderjaar is inmiddels al een dikke twee maanden ver. En dus zijn ook al de eerste ...

264
264
Groot probleem bij Club Brugge: Leko moet ingrijpen

Club Brugge heeft zondag opnieuw twee punten moeten toegeven op leider Union SG en bleef op eigen ...

280
280
Gheysens bruskeert: ongeziene ommezwaai bij Antwerp FC

Paul Gheysens duwt Antwerp FC plots richting een nieuwe koers. De beslissing komt niet uit de lucht ...

128
128
Done deal: Anderlecht stelt "Zwitsers zakmes" voor

RSC Anderlecht sleepte zondag een 2-2 gelijkspel uit de brand op het veld van aartsrivaal Club ...

221
221
Lardot evalueert speeldag 28: arbitrage de mist in?

In de laatste rechte lijn richting de play-offs neemt de spanning toe in de Jupiler Pro League. ...

733
733
Alderweireld's emotionele boodschap: "Het moet stoppen!"

Voormalig Rode Duivel Toby Alderweireld laat opnieuw van zich horen, maar deze keer niet op het ...

52
52
'Anderlecht hakt knoop door: witte rook rond Taravel'

Ook in zijn vijfde wedstrijd als interimtrainer van RSC Anderlecht bleef Jérémy ...

187
187
Club Brugge deelt heuglijk nieuws: contract tot 2029

Club Brugge bleef zondag steken op een 2-2 gelijkspel tegen aarstrivaal RSC Anderlecht. In de topper ...

264
264
Antwerp-fan Celine Van Ouytsel in shock: "Ze zei ja"

Is er iets groot in de maak in showbizzland? Met de woorden “She said yes” zorgde ...

108
108
Union SG aan zet: Burgess duidelijk over zomers vertrek

Bij Union SG moeten ze stilaan een belangrijke knoop gaan doorhakken. Gaan ze verder of niet met ...

85
85
Transferadvies bij Anderlecht: "Sowieso mooie toekomst"

RSC Anderlecht begint steeds meer op dreef te geraken. De Brusselaars pakten een punt op het veld ...

196
196
Courtois investeert in Belgische club: "Gesprek geweest"

Thibaut Courtois gaat investeren in een Belgische club, dat is al officieel meegedeeld. Er doen ...

202
202
'Club Brugge beloont Tresoldi: pittige bonussen op straat'

Club Brugge haalde afgelopen zomer Nicolo Tresoldi voor 6 miljoen euro weg bij Hannover '96. De ...

347
347
Vandenbempt looft RSCA'er: "Ook bij Club een uitblinker"

RSC Anderlecht pakte inzake kansen een verdiend punt op het veld van Club Brugge. Met een 4 op 6 ...

185
185
Sensatie in Nederland: PSV zet champagne al klaar

Op PSV staat nu toch al een aantal jaren geen maat in Nederland. De club uit Eindhoven is ...

60
60
Club Brugge aan zet: zéér opvallende negatieve statistiek

Club Brugge moet in de Jupiler Pro League een constanter niveau gaan halen. De Bruggelingen ...

145
145
Zeneli stomverbaasd bij Union: "Dit heb ik nog nooit gezien"

Union SG won verdiend met 2-1 van een pover KRC Genk. De Brusselaars zagen dat Besfort Zeneli zijn ...

43
43
Verdwijning bij Club Brugge: "Wordt pijnlijk verhaal"

Club Brugge blijft een wisselvallig seizoen afwerken in de Jupiler Pro League. De Bruggelingen ...

227
227
Anderlecht én Garcia krijgen duidelijk De Cat-advies

Anderlecht wist zondag in de klassieker op het veld van Club Brugge een 2-2-gelijkspel uit de brand ...

236
236
Van der Elst waarschuwt Club: "Dan is Union nu al kampioen"

Club Brugge heeft vorig weekend weer wat terrein verloren in de titelstrijd. Terwijl Union vrij ...

290
290
Roestige Roméo? Chelsea-trainer oordeelt over Laviao

Ook dit seizoen werd voor Roméo Lavia weer getekend door blessureleed. Stilaan lijkt onze ...

115
115
'Arsenal casht: pikante zomertransfer voor Trossard'

Leandro Trossard vertolkt nog steeds een belangrijke rol bij Arsenal, ook al hadden velen verwacht ...

102
102

Meer sportnieuws