Clement volledig afgetroefd: de masterclass van Leko

door
Clement volledig afgetroefd: de masterclass van Leko

Club Brugge als dé grote bekerfavoriet, Antwerp FC als de underdog: de onderlinge verhoudingen lagen reeds wéken vast voordat de bekerfinale zaterdag werd afgetrapt. Antwerp-coach Ivan Leko legde de druk maar wat graag bij zijn Brugse collega Philippe Clement, die op tactisch vlak volledig werd afgetroefd door de Kroaat.

BALBEZIT: 70,5% – 29,5%

Naast de mentale druk overhandigde Ivan Leko ook met plezier het balbezit aan Philippe Clement. Club Brugge kampeerde bijna op de helft van Antwerp FC en dat was ook duidelijk te zien aan het aandeel balbezit van beide ploegen. Antwerp liet bijvoorbeeld 29,5% noteren en bij Club lag dat op een indrukwekkend hoog 70,5%. Het veldoverwicht was dus duidelijk voor de huidige landskampioen maar dat was dan ook het oorspronkelijk beoogde plannetje van Leko.



Club Brugge toonde vorig seizoen reeds aan dat het moeite heeft om compacte en defensief ingestelde teams te ontregelen, denk maar aan het troosteloos 0-0 gelijkspel bijvoorbeeld tegen KAS Eupen waarbij Club 74% balbezit haalde. Ook in de vorige partijen tegen Antwerp haalde Club hoge percentages van balbezit maar kende het énorm veel moeite met de stugge Antwerpse speelstijl. En dat heeft Leko goed geanalyseerd.

Club Brugge blonk dus uit met dat enorm groot aandeel balbezit, maar opvallend genoeg verloor de huidige Belgische landskampioen ook veel vaker de bal dan The Great Old. Veel meer dan het vorige Brugse seizoensgemiddelde zelfs. Charles De Ketelaere (18), Hans Vanaken (13), Clinton Mata (13), Ruud Vormer (12) en Simon Deli (12) leden het vaakst balverlies tegen Antwerp, en dit vijftal werd vorig seizoen zowat de motor genoemd van Club Brugge..

DUELS: 45%-53%

Ondanks dat groot aandeel gegenereerd balbezit verspeelde Club toch vaker de bal dan Antwerp. Een belangrijke reden voor dat vele balverlies is de fysieke duelkracht, die bij de Antwerpenaren van een veel hoger niveau was. Club kon bijvoorbeeld maar 45% van haar duels tot een goed einde brengen, terwijl Antwerp excelleerde met 53%. Dit grote verschil is duidelijk merkbaar bij de individuele prestaties van de spelers.



Charles De Ketelaere en Dieumerci Mbokani gingen bij hun team het meest aantal duels aan, maar zowel in aantal als de efficiëntie ervan was het contrast erg groot. De Ketelaere ging 26 stuks aan, waarvan hij er 38% kon winnen. Mbokani duelleerde maar liefst 41 keer waarvan hij voor 52% de winnaar was. Verder in de top drie van Blauw-Zwart vinden we nog Youssouph Badji terug (10 duels aan 60%) en Deli (15 duels aan 60%). Bij Antwerp sluiten Ritchie De Laet (11 duels aan 82%) en Abdoulaye Seck (26 duels aan 73%) hun top drie af.

Antwerp won dus duidelijk de fysieke slag op de Heizel, en daarmee liep Club Brugge in de val van Ivan Leko. Door zijn defensief blok érg laag op te stellen, verplichtte de Kroaat om Club te laten opteren voor de lange bal. En ook dat was een enorm voordeel voor The Great Old, die deze lange ballen moeiteloos konden opvangen. Waar Club amper 41% van de luchtduels kon winnen, lag dat bij Antwerp op een hoge 58%. De positieve uitschieters bij de Bruggelingen waren Mata en Badji, bij de Antwerpenaren niet geheel verrassend Junior Pius, Seck en Mbokani.

CLEMENT – LEKO 0-1

Door het balbezit aan Club Brugge te laten, anticipeerde Antwerp FC met een gedisciplineerde en defensieve aanpak, waarbij de sterke punten van Blauw-Zwart geneutraliseerd werden. De enthousiaste en hongerige manschappen van Ivan Leko troefden Club Brugge daarna helemaal af. Op die manier liet de Kroaat zijn collega Clement blindelings in de opgezette val lopen en speelde Antwerp volledig op haar sterkte.



Het gros van de (lucht)duels werd gewonnen door The Great Old en de ploeg leek wel een onneembare vesting. Club Brugge ondernam nochtans genoeg aanvallen, 52 om precies te zijn, maar kon daar amper 12 kansen uit puren. Daarvan eindigden er uiteindelijk amper twee op het doel. Twee doelkansen met 70,5% balbezit: Club Brugge had helemaal geen antwoord op de strategie van Leko, die zijn tactisch plannetje minutieus uitgevoerd zag worden. Eén week voor de competitiestart: Philippe Clement 0 – Ivan Leko 1.

LEES OOK: Leko stuurt Anderlecht nu al stevige waarschuwing

Wie is volgens u de beste coach?

Meest recent

Joos heeft voorkeur: "Ik wil hen erbij in Play-Off I"

Met nog drie speeldagen voor de boeg in de reguliere competitie ligt de strijd om de Champions' ...

32
32
Liverpool gaat knullig met billen bloot bij rode lantaarn

Liverpool heeft dinsdagavond nogmaals averij opgelopen in de strijd om de top vier in de Premier ...

11
11
Barça strandt op zucht van remontada tegen Atletico

Atletico Madrid heeft zich dinsdagavond geplaatst voor de finale van de Copa del Rey. De 4-0-zege in ...

35
35
'Nieuwe ramp in de maak? Donkere wolken boven RWDM'

De voorbije jaren bleek de Challenger Pro League al een kerkhof, met het failliet van clubs als KV ...

26
26
'Kompany lacht tanden bloot na transferbeslissing Liverpool'

Bayern München kan een geweldig seizoen beleven. Het staat tien speeldagen voor het einde ruim ...

21
21
Harde conclusie: "Dat moet AA Gent in de zomer aantrekken"

De strijd om de Champions' Play-Off kreeg vorig weekend een nieuwe wending. AA Gent moest zijn zesde ...

51
51
Geen dubbel: PSV laat zich verrassen in halve finale beker

In Nederland stevent PSV af op een snelle landstitel, want in de Eredivisie hebben ze nu al ...

33
33
Defour heeft keiharde boodschap voor JPL-clubs

De reguliere competitie van de Jupiler Pro League nadert zijn ontknoping. Met nog drie speeldagen ...

48
48
'Garcia vloekt: Rode Duivel in topvorm valt uit'

De Rode Duivels trekken binnen enkele weken al naar de Verenigde Staten om zich er met een ministage ...

66
66
'Westerlo vult de kassa: monsterbod op komst'

KVC Westerlo is financieel wat aan het inbinden en de Kemphanen moeten met uitgaande transfers ...

64
64
'Knaltransfer Cercle Brugge: Bundesliga-club meldt zich'

Cercle Brugge verkoopt al jaren zeer goed en komende zomer gaan ze nog een miljoenentransfer ...

144
144
‘Anderlecht plant zomerknaller: JPL-topspits komt eraan’

Anderlecht kijkt al volop vooruit naar de zomermercato. In de JPL ligt één opvallend ...

483
483
Stayen barst uit zijn voegen: STVV brengt héél straf nieuws

STVV kende de afgelopen jaren al een stijging inzake toeschouwersaantallen. Dit seizoen is daar nog ...

142
142
Verhuurde JPL-spelers: Team van de Week én stunt tegen Real

In de Jupiler Pro League hebben weer heel wat spelers de competitie tijdelijk verlaten voor een ...

24
24
Lommel SK met ‘masterplan’: "Op bezoek bij Man City"

Lommel SK gaat terug weer meer naar zijn roots. De Limburgers willen de eigen jeugdopleiding weer ...

18
18
'Anderlecht zoekt centen: De Cat in etalage gezet?'

Wie de vacature moet komen invullen is voorlopig nog een vraagteken, maar vast staat alleszins dat ...

204
204
Money time in JPL: aanduidingen refs speeldag 28 bekend

Het einde van de reguliere competitie, en dus neemt de spanning overal zienderogen toe. De volgende ...

258
258
Oosting vloekt: Antwerp incasseert dubbele uppercut

Dankzij een 1-0 zege tegen STVV behoudt Antwerp een waterkansje op de Champions' Play-Offs, al ...

190
190
Vanhaezebrouck dropt bommetje: Raman terug naar Gent?

Dankzij een laat doelpunt van Benito Raman deed KV Mechelen zaterdag tegen Zulte Waregem een ...

456
456
Eddy Snelders verrast iedereen met ingrijpende beslissing

Eddy Snelders beheerst nu al enkele jaren het nieuws. De voormalig profvoetballer en analist kwam ...

262
262
Garcia glundert: wissel van de macht bij Rode Duivels?

Binnen precies 100 dagen begint het WK in de VS, Mexico en Canada. Voor de Rode Duivels betekent het ...

152
152
'Vuurwerk bij Club Brugge: toptargets zomer bekend'

Club Brugge gaat alweer een bijzonder lucratieve zomer tegemoet, want tal van goudhaantjes zijn ...

701
701
Wesley Sonck slaat de bal volledig mis: "Ik weet niks!"

Wesley Sonck kent het klappen van de zweep. Als ex-voetballer, Rode Duivel en vaste analist op ...

125
125
‘Kompany slaat op tafel bij Bayern: bom van 100 miljoen'

Vincent Kompany is aan een geweldig seizoen bezig bij Bayern München. De Belgische oefenmeester ...

153
153
Iraanse voetbalvrouwen met statement tijdens volkslied

Terwijl de situatie in Iran penibel is geworden na de escalatie van het militair conflict in het ...

51
51

Meer sportnieuws