De 'vormcrisis' van Vormer: moet Club zich zorgen maken?

1011
De 'vormcrisis' van Vormer: moet Club zich zorgen maken?

Gans voetbalminnend België kijkt reikhalzend uit naar de eerste officiële wedstrijd van het nieuwe voetbalseizoen. Zaterdag nemen Club Brugge en Antwerp het tegen elkaar op in de finale van de Croky Cup, en dat wordt voor beide ploegen ongetwijfeld een serieuze graadmeter met het oog op de competitiestart. Bij Club Brugge hoopt men vooral dat de motor op het centrale middenveld opnieuw op volle toeren draait, want het duo Hans Vanaken en Ruud Vormer is al sinds 2015 de onmisbare accelerator op Jan Breydel. 

'MINDERE' VOORBEREIDING 

Dé grote uitblinker tijdens de seizoensvoorbereiding was zonder meer Youssouph Badji, de sterke en nog steeds maar achttien jaar jonge aanvaller. Het Senegalese goudhaantje viel vooral op door zijn doelpunten maar ook door zijn présence en ondersteunend werk op het veld. Maar bij Blauw-Zwart waren er anderzijds ook enkele spelers die volgens hun standaard wat minder presteerden. 



Een Vlaamse krant ving medio juli op in 'de wandelgangen van het Belfius Basecamp' dat Charles De Ketelaere bijvoorbeeld aan geen al te beste voorbereiding bezig was. Een andere krant schreef dan weer na de wedstrijd tegen Lille OSC dat Ruud Vormer op zoek was naar zijn beste vorm. De Nederlandse aanvoerder van Blauw-Zwart was tegen de Fransen club op aanvallend gebied inderdaad niet erg aanwezig, maar op defensief vlak kon er hem nochtans weinig worden verweten.

FOUT TEGEN BEERSCHOT  

Bovendien was 'de light-versie' van de Brugse Metten een érg potige wedstrijd waardoor het sowieso al moeilijk was om positief en aanvallend voetbal op de mat te brengen. Vormer blonk tegen Lille dus niet echt uit, zoals wel nog meer Brugse ploegmaats, maar eerder in de voorbereiding kwam hij ook al niet goed uit de verf in de oefenmatch tegen Beerschot.



Club Brugge werd tegen de Kielse Ratten al na één minuut op achtervolgen aangewezen nadat de  Brugse kapitein een grote en pijnlijke inschattingsfout maakte. Vormer speelde namelijk een terugspeelpass te kort in op de jonge doelman Nick Shinton, en die fout werd vervolgens afgestraft door Beerschot-spits Marius Noubissi: 0-1 voor Beerschot. 

Hoewel een mindere vorm in de voorbereiding geen al te groot probleem hoeft te zijn, zal men op Jan Breydel toch hopen dat vooral de Nederlander straks terug zijn beste niveau terugvindt. Om te beginnen in de bekerfinale tegen Antwerp, zoals Vormer verklaarde op de clubkanalen na de Brugse Metten. “Volgende week spelen we een finale, daar droom je als voetballer van. We zullen er klaar voor zijn.”

'GEMIDDELD' TEGEN LILLE 

Er zit wel een bepaalde vorm van waarheid in de stelling dat Vormer op zoek is naar zijn beste vorm. Aan het eind van de voorbereiding op het nieuwe seizoen is het namelijk niet erg vreemd dat sommige spelers nog niet aanleunen bij hun beste niveau. Dat neemt echter niet weg dat het vormpeil van Vormer na enkele intensieve wedstrijden in de Jupiler Pro League terug zijn normale hoogte kan aannemen, en dan zijn de verhalen over een 'mindere' voorbereiding al lang weer naar de prullenbak verwezen. 



Bovendien is het niet fair om Vormer af te rekenen op één fout tegen Beerschot en een 'gemiddelde' prestatie tegen Lille OSC. De Franse topclub is als nummer vier uit de Ligue 1 nochtans een tegenstander van groot kaliber en dat was ook duidelijk merkbaar tijdens de wedstrijd. De stugge Noord-Fransen bleken een fysieke en moeilijk te ontwrichten ploeg maar uiteindelijk bleek Club Brugge de sterkste te zijn. En daar had Vormer wel degelijk zijn aandeel in.

OFFENSIEF VAN SECUNDAIR BELANG   

Scoren of assists uitdelen deed Vormer niet, maar de Brugse aanvoerder was wel belangrijk om het evenwicht in de ploeg te behouden. De Nederlander verscheen zowat overal op het veld, waarbij hij zich vooral concentreerde op het defensieve werk. Deze veeleisende invulling vergde bijgevolg veel inspanningen en energie waardoor hij op offensief vlak wat tekort kwam, getuige zijn vier pogingen op doel waarvan amper één schot tussen de palen eindigde. 



De geslaagde passing van Vormer was ook minder dan we gewoon zijn van hem, tegen Lille liet hij bijvoorbeeld vijf procent minder efficiëntie noteren tegenover zijn vorig seizoensgemiddelde, en ook dat kan grotendeels verklaard worden door de geleverde fysieke inspanningen. Vormer zette tegen Lille bijvoorbeeld ook geen enkele dribbel in om zijn rechtstreekse tegenstander te kunnen passeren, wat vooral aantoont dat hij een stabiele en risicoloze factor wilde zijn tegen de lastige Fransen.

BELANGRIJK IN DE SCHADUW 

Maar Vormer speelde wel degelijk zijn match tegen Lille. Zo blonk hij uit in de aangegane duels, wat een heel erg belangrijk onderdeel was tegen het potige Lille. In de strijd om het middenveld was de aanvoerder dus van kapitaal belang om de wedstrijd naar de Brugse kant toe te trekken. Vormer overtrof bij de duels zijn vorig seizoengemiddelde met maar liefst vijf procent. 



De focus van Vormer lag in de Brugse Metten vooral op het defensief gebied, en dat blijkt ook uit zijn aangegane offensieve en defensieve duels. Tegen Lille helden die duels over naar de defensieve kant, terwijl hij tijdens het voorbije voetbalseizoen per wedstrijd meer offensieve acties liet noteren. Vormer cijferde zich dus duidelijk weg om het ploegbelang (en het resultaat) te laten primeren.

Bovendien bleek de 32-jarige middenvelder ook erg secuur in het balbezit én stond hij garant voor een goede balrecuperatie. Tegen Lille leed Vormer niet minder balverlies dan tijdens het vorige seizoen, maar zijn balrecuperatie was wél nog net iets beter. De Nederlander had als centrale pion dus zeker een groot aandeel in de felbevochten overwinning van Club Brugge, en acteerde hij – in de schaduw – op een méér dan gemiddeld niveau. 

GEEN PANIEK 

In de Jupiler Pro League zal Club Brugge weinig tegenstanders ontmoeten van hetzelfde niveau zoals Lille OSC. In de Champions League – en misschien later ook de Europa League – zal Blauw-Zwart wel meer van deze opponenten tegen het lijf lopen. En dan moet Blauw-Zwart zich kunnen aanpassen aan verschillende spelstijlen van ploegen die kwalitatief vaak beter zullen zijn dan de regerende Belgische landskampioen. 



Dat Philippe Clement een speler heeft rondlopen met de ervaring en flexibiliteit zoals Ruud Vormer zal dan zeker geen overbodige luxe zijn. Dat bewees de wedstrijd tegen Lille bijvoorbeeld, waar beide ploegen elkaar bestreden met veel inzet en hevigheid. Omdat Vormer zich wegcijferde voor de ploeg hoeft dan ook niet te betekenen dat hij zoekende is naar zijn beste vorm. En ook al telt hij alweer 32 lentes, de importantie van Vormer bij Club Brugge zal hoogstwaarschijnlijk dezelfde proporties aannemen zoals de recente jaargangen. 

LEES OOK: Club Brugge aanvaardt schorsing Forbs, AA Gent in beroep

Is Ruud Vormer onmisbaar voor Club Brugge?

Meest recent

'Extreme make-over RSCA: race tegen de klok voor Sibierski'

Ondanks het tot dusver geslaagde parcours in Europa, heeft RSC Anderlecht zijn competitiestart ...

54
54
'De Condé op dreef: Genk zet zinnen op opvolger El Ouahdi'

Het zijn drukke dagen bij KRC Genk, dat op het punt staat om stevig te cashen op Lucca Brughmans. ...

56
56
Club Brugge aanvaardt schorsing Forbs, AA Gent in beroep

In een nochtans vrij faire Slag om Vlaanderen werden zondag toch twee rode kaarten uitgedeeld. Erik ...

260
260
'Anderlecht all-in: ex-Rode Duivel en Noorse sensatie'

Ondanks de vele investeringen tot dusver blijkt het huiswerk van RSC Anderlecht niet afgerond. Om de ...

508
508
Ruben Van Gucht ziet unieke kans genadeloos in rook opgaan

Ruben Van Gucht leek eerder al bijna naast een opvallend avontuur te grijpen. Zijn deelname aan een ...

15
15
‘Mandela Keita staat alsnog voor ferme stap hogerop’

Mandela Keita maakte in het verleden furore bij Royal Antwerp FC, maar nu is de middenvelder een ...

147
147
KBVB voert veranderingen door na ontslagronde

De Koninklijke Belgische Voetbalbond heeft na het WK achter de schermen orde op zaken gesteld. ...

58
58
N’Diaye weg: Anderlecht wil bekende naam als vervanger

RSC Anderlecht is nog niet klaar op de zomermercato. Uitgaand werd de deal van Moussa N’Diaye ...

379
379
‘Anderlecht zweet: Bertaccini-dossier botst op muur’

Het is nog zweten geblazen voor Anderlecht tijdens de laatste dagen van de zomerse transferperiode. ...

292
292
Westerlo gaat hard: nog knappe dubbelslag binnen

Westerlo is nog niet klaar op de zomermercato, dat laat Het Laatste Nieuws weten. De Kemphanen zijn ...

46
46
Antwerp verkoopt op de valreep wéér smaakmaker

Royal Antwerp FC moet elke transferperiode spelers verkopen om het hoofd boven water te houden. Dat ...

279
279
‘Standard rondt twee transfers af: oude bekende keert terug’

De zomermercato zit er nog niet op voor Marc Wilmots. De sportieve baas van Standard is tijdens deze ...

364
364
‘Dubbeldeal KRC Genk: details Lucca Brughmans onthuld’

Het is nog druk in de kantoren van KRC Genk op het slot van de zomermercato. De Limburgers staan op ...

415
415
‘KV Kortrijk dicht bij Anderlecht-product: sterkhouder weg’

Er staat nog heel wat te bewegen bij KV Kortrijk tijdens de slotdagen van de zomermercato. De Kerels ...

219
219
STVV pakt plots uit met toptalent uit Premier League

Sint-Truiden VV is wisselvallig aan het seizoen begonnen, maar pakte onder Frederic De Meyer ...

74
74
KRC Genk shopt in JPL: leider komt defensie versterken

KRC Genk heeft vlak na de uitgaande transfer van Zakaria El Ouahdi naar HSV ook meteen een inkomende ...

194
194
‘Straffe wending Malick Fofana: verrassing wint strijd’

De strijd om Malick Fofana deze zomer was volledig losgebarsten. De buitenspeler maakte afgelopen ...

152
152
Verheyen in shock: brutale 'diefstal' treft analist hard

Gert Verheyen trok er voor Zondag matchdag samen met Carl Dircksens op uit langs de Belgische ...

127
127
TRANSFERUURTJE: ‘Deadlinestress Club Brugge, record Anderlecht’

De zomerse transferperiode is aan zijn laatste dagen bezig, maar er staat nog heel wat te gebeuren. ...

406
406
KRC Genk vangt miljoenen: El Ouahdi legt HSV-keuze uit

Zakaria El Ouahdi werd de afgelopen zomermercato’s telkens in verband gebracht met een ...

132
132
KV Kortrijk grijpt in en pakt uit met jeugdinternational

KV Kortrijk heeft op het slot van de zomermercato nog uitgepakt. Op de officiële kanalen werd ...

47
47
‘Exit KV Mechelen: grote geld kaapt toptalent weg’

KV Mechelen ziet op het slot van de zomermercato nog een toptalent vertrekken. Malinwa hoopt dit ...

256
256
‘Lucas Stassin op zucht van last minute-knaltransfer’

Lucas Stassin kende een topseizoen bij Saint-Etienne, maar dit seizoen lijkt de aanvaller genoegen ...

106
106
Europees rampscenario Union: burgemeester verbiedt match

Union SG mag Europees niet in het Joseph Mariën-stadion aantreden. De afgelopen seizoenen ging ...

488
488
‘Faes verbaast iedereen met plotse toptransfer’

Wout Faes kende al heel wat ups en downs in zijn carrière. Bij Anderlecht kreeg hij geen ...

158
158

Meer sportnieuws