De werf van RSCA: (deels) klaar voor JPL-start?

692 stemmen
De werf van RSCA: (deels) klaar voor JPL-start?

Zaterdag staat bij RSC Anderlecht de laatste oefenwedstrijd van de voorbereiding gepland. Dan neemt de ploeg van coach Franky Vercauteren het op tegen Lille OSC, wat ongetwijfeld een belangrijke graadmeter wordt voor de nakende competitiestart. Sporting zal het in beide matchen wel moeten stellen zonder leider en topverdediger Vincent Kompany. Maar in de recentste oefenpartij tegen FC Nantes bewezen Elias Cobbaut en Derrick Luckassen dat het het centrale defensieve duo ook sterk staat zonder de speler-inspirator.

AANTREKKELIJKHEIDSFACTOR DAALT

De standaard van Vincent Kompany's filosofie ligt enorm hoog: het voetbal moet efficiënt zijn, maar tegelijk mooi en aantrekkelijk voor het oog. Op het veld overstijgt de 89-voudige Rode Duivel zelf nog moeiteloos het niveau van de Jupiler Pro League, terend op efficiëntie, kracht en puur talent, maar Kompany zal de eerste belangrijke wedstrijd van het seizoen verstek moeten geven wegens een scheurtje in de adductoren. Daarnaast zal Anderlecht ook geen beroep kunnen doen op Philippe Sander, de stijlrijke huurling van Manchester City die vorig seizoen de best uitvoetballende centrale verdediger was in de Jupiler Pro League.



Het voetballend vermogen van Kompany en Sandler zal duidelijk gemist worden want daarmee bracht het duo Paars-Witte steeds een surplus, vooral in de opbouw van achteruit. Tegen Nantes koos Franky Vercauteren dan maar voor Elias Cobbaut en Derrick Luckassen als slot op de deur, en zij leverden uitstekend werk af. Toegegeven, de aantrekkelijkheidsfactor van Cobbaut en Luckassen ligt niet zo hoog als met Kompany en Sandler, maar dergelijke types zijn moeilijk te vinden en vooral financieel onhaalbaar voor Anderlecht. Maar het duo Cobbaut en Luckassen presteerde erg secuur tegen de Fransen, zowel op defensief als ondersteunend gebied. En dat is alvast een opsteker met het zicht op de eerste wedstrijden van de Jupiler Pro League, zeker omdat de Paars-Witte aanval het vooralsnog laat afweten.

REKENEN OP COBBAUT EN LUCKASSEN

Nochtans was de algemene verwachting dat Marco Kana als centrale verdediger zou starten tegen Nantes. Het jeugdproduct mocht echter een rijtje hoger functioneren als nummer zes, een positie waarin hij het overigens erg goed deed. Killian Sardella draafde op als inverted wing back op de linkerkant, en Michael Murillo mocht zich vooral offensief uitleven op rechts. De Panamees stond erg hoog gepositioneerd om extra aanvallende impulsen aan te leveren, waardoor de verdediging grotendeels aangewezen werd op het centrale duo Cobbaut en Luckassen. Deze verdediging heeft dan ook veel weg van een type-opstelling voor de eerste wedstrijden van de competitie.



Het defensief plannetje van Vercauteren had duidelijk succes want Anderlecht slikte slechts zeven pogingen richting hun doel waarvan uiteindelijk amper één schot op het kader eindigde. Dat is op zich al een heuse verbetering tegenover het voorbije seizoen waarin Anderlecht per wedstrijd gemiddeld élf doelpogingen incasseerde. Het is duidelijk dat Sporting kan rekenen op Cobbaut en Luckassen om de ploeg van defensieve stabiliteit te voorzien. En als er toch steken worden laten gevallen dan is er nog steeds Hendrik Van Cromburgge om de meubelen te redden, alsook Timon Wellenreuther die in Saint-Etienne op een hoog niveau presteerde.

COBBAUT AL TOP, LUCKASSEN NOG ZOEKENDE

Op puur defensief vlak gezien toonden Cobbaut en Luckassen aan dat ze beiden een meerwaarde kunnen brengen bij Sporting. Cobbaut maakte echter een betere beurt dan zijn Nederlandse collega, maar dat is ook niet vreemd omdat Luckassen nog maar twee weken meetraint bij Anderlecht na de recente hernieuwing van zijn uitleenbeurt. Cobbaut liet tegen Nantes bijvoorbeeld vijftien balrecuperaties noteren, en niemand bij Paars-Wit die dat aantal kon overtreffen. Met dat hoge aantal balrecuperaties verdubbelde Cobbaut zelfs bijna zijn seizoensgemiddelde van vorig jaar. Het is duidelijk dat de ex-speler van KV Mechelen zich beter in zijn sas voelt als centrale verdediger dan als linksachter.

 

Zijn maatje Luckassen presteerde op het vlak van de balrecuperaties dan weer lager dan zijn seizoensgemiddelde van vorig jaar, al verdient hij dus wel nog respijt door een gebrek aan wedstrijdritme. Dat Luckassen momenteel niet in de beste vorm verkeert wordt ook gestaafd door het weinig aantal duels dat hij kon winnen tegen Nantes. Hij delfde namelijk vaker het onderspit dan dat hij duels won, en dat is net omgekeerd in vergelijking met vorig seizoen. Cobbaut blonk dan weer uit door zijn efficiëntie in de duels en hij bewees klaar te zijn voor het nieuwe seizoen. Anderzijds lijkt Luckassen dan weer wat meer tijd nodig te hebben om in bloedvorm te raken.

VOETBALLEND VERMOGEN

Ook al was Vincent Kompany niet te vinden op het veld tegen Nantes, de speler-inspirator liet zijn invloed duidelijk gelden naast de lijnen. Kompany stuurde zijn troepen vaak bij en coachte nadrukkelijk. Daarbij werd vooral belang gehecht aan het balbezit, dat op een bepaald moment zelfs 70% haalde en uiteindelijk besloten werd op een gemiddelde van 59%. Dat is een erg groot aandeel, zo'n drie procent meer dan het vorig seizoensgemiddelde, en dat was net waar Kompany zo vaak op hamerde tijdens de wedstrijd. Daarom was het ook belangrijk om te zien hoe Luckassen en Cobbaut zich profileerden op voetballend vlak, want het duo staat niet meteen bekend om hun grote voetballende skills.



Maar het duo trok zich meer dan behoorlijk uit de slag op het gebied van uitvoetballen. Cobbaut haalde namelijk een passing-accuraatheid van 93%, wat zeven procent meer is dan zijn vorig seizoensgemiddelde. Ook Luckassen overtof zichzelf met een 90% zuivere passing, wat neerkomt op een verbetering van vijf procent op zijn vorig seizoensgemiddelde. De accentuering door Kompany op een kwalitatieve passing wierp dus duidelijk zijn vruchten af. En ook al betrof het slechts één oefenmatch, Cobbaut en Luckassen overtegen zelfs de uitstekende passing van Kompany (88%) en Sandler (91%) vorig seizoen. Al gaapt er dus wel een verschil tussen één oefenpot en meerdere wedstrijden in de Jupiler Pro League, maar veelbelovend is het wel.

DEFENSIEF KLAAR VOOR JPL-START

Vorig seizoen stond Elias Cobbaut vaak in het oog van de storm door enkele mindere prestaties, vooral toen hij gepositioneerd werd op de linksachter. Pas toen de 22-jarige in de centrale as acteerde, namen de kritieken af. En die goede lijn trekt Cobbaut dus door in de voorbereiding op het nieuwe voetbalseizoen. Defensief, fysiek en uitvoetballend: Cobbaut lijkt de eerste competitiewedstrijden in een uitstekende vorm aan te vatten.



Derrick Luckassen was vorig seizoen dan weer een absolute sterkhouder bij een zwalpend Anderlecht, maar door zijn laattijdige aankomst op Neerpede ontbreekt de Nederlander nog wedstrijdritme. Zijn prestatie in het oefenduel tegen Nantes was verre van dramatisch, zeker gezien zijn tekort aan speelminuten, en het lijkt enkel een kwestie van tijd te worden vooraleer hij terug zal aanpikken met zijn beste niveau. Met dit 'nieuwe' centrale duo kan Anderlecht op defensief vlak met een gerust gevoel ten strijde trekken in de Jupiler Pro League. Al zal men Vincent Kompany zeker niet te vaak willen missen in de komende belangrijke jaargang.

LEES OOK: Grove borstel Sibierski: deze spelers mogen/moeten nog weg

Is Anderlecht klaar voor de start van de JPL?

Meest recent

‘Wéér Tzolis-wending: Club Brugge knoopt gesprekken aan’

Waar ligt de toekomst van Christos Tzolis? De afgelopen weken wordt Arsenal nadrukkelijk genoemd, ...

63
63
‘Géén Valencia: Meunier verbaast met nieuwe club’

Thomas Meunier leek lange tijd op weg naar het Spaanse Valencia. De rechtsback is einde contract bij ...

59
59
TRANSFERUURTJE: ‘Club pakt uit én vreest, Genk gaat hard’

De zomerse transfercarrousel draait op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in de ...

291
291
Van Gucht krijgt waarschuwing: "Alles naar Eddy Snelders..."

Terwijl Ruben Van Gucht volop de halve finales van het WK aan elkaar praat voor Sporza, staat er ...

83
83
Na Courtois ook geen Lukaku en KDB op Nations League?

Het WK voor de Rode Duivels zit erop na de uitschakeling in de kwartfinale tegen Spanje. Thibaut ...

110
110
SK Beveren verrast met statement over verkoop

SK Beveren kende een topseizoen in de Challenger Pro League. De club werd ongeslagen kampioen en zal ...

44
44
Deschamps gooit olie op het vuur voor Frankrijk-Spanje

De halve finale tussen Frankrijk en Spanje staat op het programma. Didier Deschamps gaf een ...

72
72
Onrust bij Rode Duivels door Courtois? “Zoals bij Tedesco”

Thibaut Courtois kende een sterk WK en was weer belangrijk voor de Rode Duivels. De doelman van Real ...

230
230
‘Tielemans wees deze clubs af: Aston Villa perplex’

Youri Tielemans is op weg naar Manchester United. The Mancunians zijn bereid de afkoopsom van 41 ...

329
329
Laastse duwtje Arsenal? 'Nieuwe club duikt op in dossier-Tzolis'

Hoewel hij inmiddels weer aan het trainen is bij Club Brugge, blijft het de bedoeling dat Christos ...

336
336
Scheidsrechter Bram Van Driessche in diepe rouw gedompeld

Bram Van Driessche beleeft bijzonder zware dagen. De Belgische topscheidsrechter deelde een ...

137
137
'Van WK naar toptransfer: Diego Moreira vindt akkoord'

In navolging van het WK komen verschillende Rode Duivels in aanmerking voor een transfer. Onder meer ...

126
126
Grove borstel Sibierski: deze spelers mogen/moeten nog weg

Sportief directeur Antoine Sibierski is momenteel druk in de weer met het vormen van zijn selectie ...

983
983
'Extra aanvaller Genk: Zuid-Amerikaanse parel in vizier'

KRC Genk hoopt zo snel mogelijk zijn nieuwe hoofdtrainer te presenteren. Ondertussen blijven de ...

216
216
'Kompany schrikt zich rot: transfergesprekken Harry Kane'

Harry Kane is momenteel op een missie om Engeland naar de tweede wereldtitel uit zijn geschiedenis ...

257
257
Club Brugge stunt: internationale topper tekent tot 2029

Club Brugge heeft voor een serieuze stunt gezorgd op de transfermarkt. Als opvolger van Simon ...

346
346
Bizar: Gianni Infantino publiceert dankwoord voor Belgen

Gianni Infantino heeft zich niet bepaald populair gemaakt bij voetbalminnend België. De ...

291
291
Ontknoping WK 2026: één halve finalist aanzienlijk benadeeld

Dinsdagavond is het zover, dan worden de halve finales op het WK 2026 op gang getrapt. Bij de vier ...

187
187
Courtois speelt hard: Mannaert moet buigen of breken

Thibaut Courtois leek bij zijn terugkeer naar de Rode Duivels één duidelijke afspraak ...

509
509
'Club krijgt het heet: Tresoldi al rond met nieuwe ploeg'

Club Brugge zal deze zomer cashen op verschillende sterkhouders, maar is niet van plan om al zijn ...

440
440
'Stunttransfer Youri Tielemans: één laatste struikelblok'

Youri Tielemans is nog maar net terug na een zwaar wereldkampioenschap met de Rode Duivels. Maar de ...

205
205
Witte rook rond Trossard, makelaar Lukaku haalt uit

Nu hun WK erop zit kunnen de Rode Duivels niet enkel met een welverdiende vakantie, een aantal van ...

165
165
Courtois vs. Garcia: insider Rode Duivels doet boekje open

Wat als ... Thibaut Courtois toch gewoon was blijven staan tegen Spanje? Na het foutje van zijn ...

1155
1155
'Club laat miljoenen rollen: opvolger Tresoldi onderweg'

Club Brugge schakelt stilaan een versnelling hoger op de transfermarkt. Vorige week werd met Cheveyo ...

374
374
'AA Gent vangt jackpot: sterkhouder richting exit'

Na een matig seizoen gaat AA Gent met de grove borstel door de kleedkamer. Nadat de Buffalo's reeds ...

412
412

Meer sportnieuws