Dirar en Club: een grootse rentree in de maak?

door
Dirar en Club: een grootse rentree in de maak?

Enkele transfermercato's geleden zag het ernaar uit dat Club Brugge zou uitpakken met de rentree van Nabil Dirar. De polyvalente Marokkaan bleef toen echter op post bij zijn werkgever Fenerbahçe maar momenteel maken Turkse en Marokkaanse media gewag dat Blauw-Zwart een nieuwe poging zou ondernemen om haar voormalige publiekslieveling aan te trekken. In Turkije werd Dirar met succes omgeschoold van flankaanvaller naar flankverdediger, en de 36-voudige international zou op die positie zeker een meerwaarde kunnen brengen op Jan Breydel.


CLUB ZOEKT VERDEDIGER(S) 

Het was lange tijd stil op transfervlak bij Club Brugge, maar recent wordt de huidige Belgische landskampioen nadrukkelijk gelinkt aan Junior Edmilson en Bright Osayi-Samuel. Voorlopig werd in deze dossiers nog geen witte rook gesignaleerd waardoor Blauw-Zwart nog steeds wacht op haar eerste zomeraanwinst. Zowel Edmilson als Osayi-Samuel zijn offensieve flankaanvallers die mogelijks de gegeerde Emmanuel Dennis en Krépin Diatta kunnen vervangen. Maar de prioriteit op Jan Breydel zou vooral in het defensieve compartiment liggen.



Vorige zaterdag ontbrak Matej Mitrovic in de galawedstrijd tegen Lille OSC, de verdediger had op training namelijk een blessure opgelopen aan de enkel. De eerste signalen over zijn revalidatie zouden niet gunstig zijn, en coach Philippe Clement verklaarde zelfs dat de Kroaat een hele tijd afwezig zal zijn. Daarom zou Club specifiek uitkijken naar versterking voor de verdediging, want op breedtespeler Thibault Vlietinck wordt niet meer gerekend. In die optiek zou de eventuele Brugse interesse in Nabil Dirar gerechtvaardigd zijn, want de voorbije jaren werd de Marokkaan bij Fenerbahçe omgeturnd tot rechter- en linkerverdediger. 

NU OF NOOIT 

“Op een dag hoop ik mijn carrière te beëindigen in België. Dat is zeker. Pas wanneer ik 40 ben? Nee nee, veel vroeger. Op mijn veertigste ben ik al terug in Marokko”, het zijn de woorden van Dirar aan Sporza op het WK 2018. Ondertussen telt de ex-speler van onder andere Westerlo en AS Monaco reeds 34 lentes, en hoe ouder hij wordt, hoe minder kans dat een transfer naar Club Brugge een realiteit kan worden. Op zijn leeftijd vertegenwoordigt Dirar geen grote restwaarde meer met het oog op een doorverkoop, maar hij kan wél een directe en grote impact maken op het Brugse team.



In de Turkse Süper Lig is Dirar steevast een basisspeler bij Fenerbahçe, op een disciplinaire schorsing na in 2018. Niet toevallig werd hij in die periode al gelinkt aan Club Brugge, maar de clubleiding van Fener staakte net op tijd haar dwangmaatregel en volgde er zelfs een contractverlenging tot en met 2022. Door zijn nog éénjarige lopende verbintenis zou dus Dirar geen al te dure vogel zijn op het gebied van een transfersom, al zullen zijn salariseisen wellicht niet van de poes zijn. Maar als Fenerbahçe nog iets van kapitaal wil incasseren voor haar verdediger, dan zal het deze zomer moeten gebeuren.

POLYVALENTE DIRAR

Maar waarom zou Club Brugge nu graten zien in de rentree van Dirar, die overigens al 34 jaar oud is? Vooreerst is de spoeling op de Brugse rechtsachter erg dun. Clinton Mata is de onbetwiste titularis op die positie en die zal Dirar weliswaar niet uit de ploeg spelen. Maar na Mata is het zoeken naar adequate vervangers in de selectie. Odilon Kossounou depanneerde enkele keren op de rechtsback, maar zijn grote sterkte ligt toch vooral in de centrale as. 

De Ivoriaan zou daarom dus een betere optie kunnen bieden om de blessure van Mitrovic op te vangen. Daarnaast zal Vlietinck de club straks verlaten en is de jonge Ignace Van Der Brempt wellicht nog niet klaar voor het échte grote werk. Dan is een betrouwbare rechtsachter genre Dirar, met internationale ervaring, zeker geen overbodige luxe. 



Met 62 Europese wedstrijden en 37 interlands op de teller kent Dirar de kneepjes van het vak en kan hij die grote ervaring en métier doorspelen aan de jongere spelers bij Club Brugge. Zeker in de Champions League of in de Europa League kan dat een positief gevolg krijgen, want op dat toneel moet Blauw-Zwart nog stappen zetten. Bovendien kan Dirar ook een te duchten concurrent vormen voor linksachters Edouard Sobol en Fede Ricca, want de Marokkaan begon het huidige seizoen bij Fenerbahçe als linksachter, een positie waar hij overigens ook een goede indruk naliet.

BACK-UP VAN MATA? 

Door jarenlang als offensieve flankaanvaller te opereren brengt Dirar op de positie van flankverdediger nog steeds de nodige aanvallende impulsen. Zijn techniek blijft van een enorm hoog niveau waardoor hij gemakkelijk zijn rechtstreekse tegenstander kan dribbelen. Op dat gebied steekt de 34-jarige iedere (linker én rechter) flankverdediger van Club Brugge de loef af, op uitzondering van de onomstotelijke Mata. 



Ook bij de accuraatheid van zijn passing geldt hetzelfde scenario. Dirar staat voor een hoge 85% zuivere passing, het vierde hoogste van alle flankverdedigers in de Süper Lig, maar in dat onderdeel presteert Mata ook nog iets beter. Zoals eerder gesteld zou Dirar geen grote concurrent worden voor Mata, maar hij zou dat wél kunnen worden voor de andere flankverdedigers. Ook als back-up voor de Angolees zou Dirar een rol van betekenis kunnen spelen. 

DIRAR BRENGT EXTRA'S

Dirar zou nochtans op bepaalde spelaspecten wél een rolmodel kunnen zijn voor de sterke Mata. De Marokkaan is dankzij zijn gezegende techniek een uitstekende voetballer en dat blijkt vooral uit zijn dreigende passing. Dirar is in de Turkse competitie de absolute primus onder alle flankverdedigers als het aankomt op zuivere passing in een voorwaartse richting. 

Deze vorm van passing houdt veel meer risico in dan achteruit of lateraal spelen, maar desondanks haalt Dirar een indrukwekkend hoog gemiddelde van 81% in deze voorwaartse passing. Qua opbouwende kwaliteiten kan dat wel tellen, want bij Club Brugge halen enkel doelman Simon Mignolet en Hans Vanaken datzelfde niveau. 



En alsof het nog niet genoeg is overstijgt Dirar ook alle flankverdedigers van Club Brugge bij de passing naar de final third, de gevarenzone dicht bij het vijandig doel. Sterker nog, de Marokkaan overtreft zelfs het niveau van de Brugse centrale tandem Ruud Vormer en Hans Vanaken. Ook al benadert Dirar stilaan de laatste jaren van zijn actieve loopbaan, hij heeft Club Brugge dus duidelijk nog het één en ander te bieden. 



Dreigende passing, Europese ervaring en polyvalentie zijn maar enkele kernwoorden die zijn eventuele meerwaarde op Jan Breydel kunnen omschrijven. Aan de Brugse clubleiding om te bepalen of het blijft inzetten op een transferpolitiek die eerder toekomstgericht georiënteerd is, ofwel op de korte termijn waarin Dirar ongetwijfeld impact kan maken. Al zal het zeker niet te lang mogen twijfelen omdat Dirar geen al te veel jaren meer voor de boeg heeft op het hoogste voetbalniveau ...

LEES OOK: Club Brugge beeft: Hayen reageert op vertrekgeruchten

Moet Club Brugge hem terughalen?

Meest recent

Renard één jaar bij RSCA: dit is het grote jaarrapport

Olivier Renard is sinds vandaag exact een jaar aan de slag bij RSC Anderlecht. Tijd om een eerste ...

23
23
Zorgt Messi dat de transfermarkt helemaal ontploft?

De Amerikanen hebben het voetbal en het vele geld dat daarin omgaat ondertussen ook al een aantal ...

12
12
Janssen breekt los, nieuw goudhaantje voor Antwerp

Royal Antwerp FC heeft na zeven matchen nog eens kunnen zegevieren. In de beker werd KAS Eupen met ...

69
69
Club Brugge beeft: Hayen reageert op vertrekgeruchten

Club Brugge heeft zonder problemen gewonnen in de 1/16e finales Croky Cup. Eendracht Aalst Lede werd ...

133
133
Ulderink verrast met opvallende carrièreswitch na Antwerp

Andries Ulderink werd bij Royal Antwerp FC genadeloos aan de kant geschoven, maar de Nederlander ...

15
15
Doku schittert, blamage Liverpool, Kompany schrijft historie

Naast de Croky Cup werden er ook bekermatchen in het buitenland afgewerkt. In Engeland werd er om de ...

85
85
Croky Cup: Club haalt uit, Antwerp en Union zonder problemen

De 1/16e finales van de Croky Cup werden afgewerkt. Gisteren werd er een deel van de wedstrijden ...

91
91
Hazard emotioneel door Mourinho: “Wil je dat ik huil?”

Eden Hazard werd opgenomen in de Premier League Hall of Fame. De voormalige Rode Duivel wordt na ...

62
62
'Gemiste kans Anderlecht: Kompany vol voor oud target'

Bij Anderlecht zitten ze dit seizoen met een spitsenprobleem. Ze zagen op het einde van de ...

65
65
'Westerlo drijft Engelse grootmacht tot wanhoop'

Bij Westerlo is er in de zomer behoorlijk wat veranderd. Met Issame Charaï kwam er een nieuwe ...

48
48
Nachtmerrie voor Duivel in Ligue 1: "Wat een debiel!"

Woensdagavond wordt er ook gevoetbald in de Ligue 1, waarbij heel wat Belgen in actie komen. De ...

38
38
'KV Mechelen slikt flinke domper na bekerzege'

Voorlopig hebben alle eersteklassers hun job gedaan in de Croky Cup, ook KV Mechelen. Zij hadden het ...

76
76
Openda en co maken einde aan pijnlijke reeks

Het is al een bewogen week geweest voor Juventus, want enkele dagen geleden nam het nog afscheid van ...

45
45
Hayen geeft verklaring voor opmerkelijke basiself Club

Club Brugge begint woensdagavond aan zijn bekeravontuur met een op papier zeer haalbare affiche. Ze ...

160
160
'Over en out: Renard moet in januari weer transfermarkt op'

Het zijn niet bepaald vrolijke tijden bij Anderlecht. Het spel blijft dit seizoen pover en ook de ...

303
303
Debutanten bij Club, ook Union, Genk en Antwerp in actie

Er staat woensdagavond opnieuw heel wat bekervoetbal op het programma. Daarbij komen ook de nodige ...

64
64
Vannieuwkerke ontroert BV: "Zij was eerste slachtoffer"

Karl Vannieuwkerke kennen we uiteraard al jaren als één van de meest invloedrijke ...

30
30
Bijzondere clausule: jackpot op komst voor Kompany?

Er staat dit seizoen voorlopig geen maat op Bayern München. Het heeft nog altijd geen enkele ...

84
84
Mercato Anderlecht gefileerd: "Zullen al blij mogen zijn..."

Anderlecht staat komend weekend alweer voor een match van de waarheid. Tegen KV Mechelen zal het ...

168
168
Tom Waes betrokken in emotionele rollercoaster vol geheimen

Hij heeft het hart van een voetbalfan, het gezicht van een avonturier en de wilskracht van een ...

10
10
'Plotse interesse topclub: Hayen neemt standpunt in'

Bij Club Brugge hopen ze zich in alle rust voor te bereiden op de komende wedstrijden. Het speelt in ...

215
215
'Fofana helpt Lyon aan absolute knaltransfer'

Bij Olympique Lyon zullen ze het de komende maanden wellicht zonder Malick Fofana moeten stellen, ...

36
36
‘Duitsland kookt: Club Brugge kaapt ‘Der geilste Dribbler’’

Een 20-jarige linksbenige snelheidsduivel uit de 3. Liga steelt de show met een onstuitbare ...

504
504
'Meevaller voor Club: Barça zonder ster naar Jan Breydel'

Het belooft nog een helse klus te worden voor Club Brugge om zijn prestaties van vorig seizoen in de ...

119
119
Pittige confrontatie in beker: Cercle neemt geen risico

Deze week staat in het teken van de zestiende finales van de Croky Cup, waarbij donderdag de laatste ...

72
72

Meer sportnieuws