De coronahypocrisie: hoe Pro League op slappe koord balanceert

1139
De coronahypocrisie: hoe Pro League op slappe koord balanceert

Straks weten we meer over de klacht van Waasland-Beveren, waarna alle ogen op de verdere stappen van Beerschot en OH Leuven en de Algemene Vergadering van vrijdag worden gericht. Toch hangt er nog een groter Zwaard van Damocles de beoogde competitiestart van 8 augustus boven het hoofd, want het coronavirus is terug van nooit weggeweest. Desalniettemin blijft de Pro League volharden dat alles gewoon zal doorgaan zoals voorzien. Een hypocriete houding?


Even terug naar begin april, toen de Jupiler Pro League definitief werd stopgezet. "Het land heeft nu andere prioriteiten dan voetbal", klonk het in volle coronacrisis, waardoor het maatschappelijk niet verantwoord leek om te mikken op een voortzetting van de actie eens de storm was gaan liggen. Een van de voornaamste betrachtingen daarbij was zogezegd om de aftrap van het nieuwe seizoen niet in gevaar te brengen, liefst zo snel mogelijk met publiek in de tribunes. Die hoop kan alvast reeds worden opgeborgen, want de Nationale Veiligheidsraad besloot nu de maatregelen opnieuw te verstrengen.

HYOCRIETE HOUDING
Dan maar nog wat langer zonder fans in het stadion, een oplossing die tijdens de eerste golf nochtans nooit serieus werd genomen. Waar toen nog lustig in het rond werd gesmeten met valse voorwendsels van ethiek en morele verplichtingen, mag de kalender nu per slot van rekening koste wat het kost niet in het gedrang komen. Mogen we het toch een ietwat hypocriete houding noemen? Zowat alle experts waarschuwen immers voor een tweede opflakkering, dus indien de publieke gezondheid werkelijk zo hoog in het vaandel wordt gedragen zouden we denken dat iets meer voorzichtigheid wel geboden is.



Uiteraard kan dan worden gesteld dat sportevenementen tot nader order van overheidswege nog door mogen gaan, al ligt er wel een plan op tafel om daar snel verandering in te brengen. Begin mei, toen de stop van de vorige jaargang bekrachtigd werd, was dat eerste niet het geval. Wie wijst op het verbod op voetbal tot en met de maand juli gaat echter voorbij aan het vele lobbywerk dat daar vanuit de sector zélf aan voorafging. Kaarten die nu vanzelfsprekend volledig anders liggen, want doorheen het goede contact met de regering wil de Pro League nu net het tegenovergestelde standpunt verdedigen.

WIND UIT HET WAASLAND
Gek genoeg zijn het daarbij vaak dezelfde stemmen die om ter luidste schreeuwen. Zo stond Charleroi –en KBVB-preses Mehdi Bayat destijds op de voorste bank om het seizoen definitief te beëindigen, maar was hij er recent tevens als de kippen bij om op te roepen tot een versoepeling van de restricties rond het aantal supporters die een match mogen bijwonen. Dat er de voorbije weken alweer naar hartenlust oefenduels werden afgewerkt, is overigens alleen maar meer reden om het 'verbod' van begin mei en de daaraan gekoppelde stopzetting van de vorige campagne toch met een flinke korrel zout te nemen.



Wellicht biedt het nog wat meer koren op de molen van Beerschot en OH Leuven, die het oneerlijk vinden dat zij zo kort voor de competitiestart nog onderling moeten uitmaken wie naar 1A mag stijgen. Zij opperen dan ook dat de eerste speeldag beter nog even kan worden uitgesteld, wat ondanks de druk op het schema meteen meer ruimte laat voor meer volk in de tribunes. Onmogelijk, klink het dan al snel bij de Pro League, hoewel andere landen met nog meer matchen op de kalender eveneens later aanvatten. Liever vlug weer beginnen en de wind uit de zeilen van Waasland-Beveren halen, zo lijkt.

(GEEN) GROEN LICHT
Onze smacht naar Belgisch voetbal met inzet ten spijt, kunnen we ons evenwel de vraag stellen of dat nog wel opportuun is in het huidige klimaat. Zélfs met de vooropgestelde voorzorgsmaatregelen. Het vervolg van de competitie elders in Europa – wat in ons land dus blijkbaar niet kon – verliep dan wel zonder al te veel problemen, het blijft toch balanceren op een slappe koord. Dat bewijst bijvoorbeeld het verhaal van Genk-spits Paul Onuachu, die geen flauw benul heeft hoe hij op een paar dagen tijd van een negatieve naar een positieve coronatest evolueerde. En gelukkig geen symptomen vertoonde.



De boomlange Nigeriaan is echter ongetwijfeld geen alleenstaand geval, want de beschikbare proeven voor het virus zijn nog lang niet waterdicht. Zo zou bij maar liefst 30 procent van de negatieve testen alsnog sprake zijn van besmetting. Tóch vertrouwt het voetbal blind op die resultaten, zo bleek onder meer uit het feit dat Club Brugge – waar met het oog op de bekerfinale nochtans een zerorisicobeleid geldt – de vriendschappelijke partij tegen Lille ondanks het viertal infecties aan Franse zijde zopas gewoon liet plaatsvinden. De spelers die wél in actie kwamen, kregen tenslotte allemaal groen licht.

BOCHT VAN 180 GRADEN
Het moge duidelijk zijn dat daarmee evenwel nog steeds geen enkele garantie wordt geboden, hoewel het systeem om positieve cases te isoleren in andere landen – en tot dusver ook in België – haar doel lijkt te treffen. Voorlopig leverde het virus in die zin dus nog niet al te veel problemen op, behalve dan voor de Spaanse tweedeklasser Fuenlabrada. Dat kampt momenteel namelijk met niet minder dan 28 besmettingen en mag zo deelname aan de promotieplay-offs vergeten. Een doemscenario dat zich ook hier kan voordoen, al wordt daar nu schijnbaar minder belang aan gehecht dan enkele maanden terug.



Versta ons niet verkeerd: ook wij hopen dat Club en Antwerp komende zaterdag de bekerfinale mogen beslechten en kruisen onze vingers dat een week later het nieuwe seizoen zich in gang trekt. Per slot van rekening kunnen we moeilijk rekening houden met elk worst case scenario. Terwijl de situatie vandaag hoe langer hoe meer angstaanjagend veel wegheeft van de crisis die zich bijna een halfjaar geleden ontplooide, valt echter niet te ontkennen hoe het standpunt van de Pro League op subtiele wijze substantieel gewijzigd is. Om nog niet te spreken van een bocht van 180 graden, die haaks staat op de volgens sommigen vooruitziende behoedzaamheid in april. Andermaal wordt zo geïllustreerd hoe eigenbelangen altijd al het voortouw droegen. Helaas is het een hypocrisie waar we stilaan gewend aan zijn geraakt.

LEES OOK: Nieuwe attractie in JPL: "Talent voor Premier League"

Denkt u dat het nieuwe seizoen op 8 augustus zal beginnen?

Meest recent

'Arne Slot lokt interesse van Premier League-club'

Arne Slot lijkt niet van plan om lang aan de zijlijn te blijven staan. Volgens De Telegraaf staat ...

1
1
Nieuwe attractie in JPL: "Talent voor Premier League"

De Belgische ploegen hebben een geslaagde week achter de rug op het Europese toneel. Union SG ...

293
293
Coach RC Lens looft Club-smaakmaker: "Een topper"

Club Brugge is favoriet voor het treffen met RC Lens. AS Monaco en Olympique Marseille werden al ...

45
45
Van Hazard tot Ivanovic: ex-JPL'ers hun rapport bij Lens

RC Lens is morgen de tegenstander van Club Brugge in de Champions League. De Belgische landskampioen ...

44
44
'Club Brugge stelt Tresoldi teleur: droomtransfer van tafel'

Een exit in januari is onbespreekbaar, maar nadien wordt Nicolo Tresoldi stilaan onhoudbaar voor ...

145
145
Belgische toptrainers in vieze papieren: terug naar JPL?

Tot dusver maakt de Jupiler Pro League zijn reputatie als trainerskerkhof niet echt waar, want na ...

123
123
'Club-grootverdiener forceert breuk: JPL-club staat klaar'

Hij kreeg bij Club Brugge een topcontract tot 2029, maar komt dit seizoen niet aan spelen toe. Deze ...

271
271
'Club Brugge kan cashen: kwartet laat kassa rinkelen'

De afgelopen jaren vonden Europese topclubs alsmaar vlotter hun weg naar Club Brugge, waar het ene ...

90
90
Leko kiest CL-selectie: 2 afvallers bij Club Brugge

Jan Breydel maakt zich al op voor een nieuwe gala-avond in de Champions League. Een week na de stunt ...

229
229
"Lieg niet"-Van Crombrugge haalt vlijmscherp uit na agressie

Hendrik Van Crombrugge beleeft een opvallende periode naast het voetbalveld. Terwijl de voormalige ...

144
144
Voetbalbond maakt aanduidingen refs speeldag 9 bekend

De komende dagen eist het Europese voetbal nog even alle aandacht op, maar nadien wordt in de ...

64
64
Leko speelt open kaart: Vetlesen versus Lemaréchal

Op speeldag drie van de Champions League krijgt Club Brugge woensdag RC Lens over de vloer. Wellicht ...

165
165
Europese nachtmerrie dreigt plots voor STVV-supporters

De Europese droom van STVV zorgt voor een opvallend probleem bij de Truiense supporters. De tickets ...

173
173
Kan KAA Gent profiteren? Drama bij Europese tegenstander

Kan KAA Gent profiteren? Drama bij Europese tegenstander KAA Gent staat in de Jupiler Pro League aan ...

66
66
Leko waarschuwt Club Brugge: grote vrees voor Lens

Club Brugge won vorige speeldag in de Champions League op het veld van Internazionale. De 3-4 zege ...

153
153
Lukaku boezemt weer angst in: oorlogstaal in Europa

Romelu Lukaku heeft zijn eerste doelpunt bij Fenerbahçe gescoord. Big Rom startte twijfelend ...

65
65
PSG onthult masterplan om Lamine Yamal uit te schakelen

PSG en FC Barcelona slijpen de messen om het tegen elkaar op te nemen in de Champions League. De ...

47
47
Bayern meldt onheilspellend nieuws over Kompany

Vincent Kompany sukkelt met zijn gezondheid bij Bayern München. Tijdens de 6-1 zege tegen RB ...

141
141
Seys verbaast Club Brugge met straffe taal over knaltransfer

Club Brugge verbaasde vorige speeldag vriend en vijand in de Champions League door Internazionale in ...

599
599
Ophef rond Real Madrid na bekentenis: "Besloten om beelden niet te tonen"

Real Madrid stampt dit seizoen ferm tegen de schenen. De formatie van José Mourinho kwam al ...

140
140
Vitor Bruno dumpt talenten: rampscenario Anderlecht

RSC Anderlecht incasseert de ene klap na de andere. In Europa kampt Paars-Wit met een nul op zes en ...

379
379
Thibaut Courtois verrast met primeur over toekomst

Thibaut Courtois is al jarenlang de nummer 1 onder de lat bij Real Madrid. De Belgische goalie wordt ...

144
144
PSG-Barça escaleert al voor aftrap: nachtelijke chaos

PSG en FC Barcelona staan tegenover elkaar namens de Champions League. De twee grootmachten worden ...

125
125
Napoli-bom barst voor De Bruyne: schoktransfer nakend?

Het loopt dit seizoen voor geen meter bij Napoli. En dan wordt er uiteraard meteen naar de coach ...

332
332
TRANSFERUURTJE: ‘Club Brugge wil toptalent. Genk strijdt met Gent’

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

295
295

Meer sportnieuws