De coronahypocrisie: hoe Pro League op slappe koord balanceert

1139
De coronahypocrisie: hoe Pro League op slappe koord balanceert

Straks weten we meer over de klacht van Waasland-Beveren, waarna alle ogen op de verdere stappen van Beerschot en OH Leuven en de Algemene Vergadering van vrijdag worden gericht. Toch hangt er nog een groter Zwaard van Damocles de beoogde competitiestart van 8 augustus boven het hoofd, want het coronavirus is terug van nooit weggeweest. Desalniettemin blijft de Pro League volharden dat alles gewoon zal doorgaan zoals voorzien. Een hypocriete houding?


Even terug naar begin april, toen de Jupiler Pro League definitief werd stopgezet. "Het land heeft nu andere prioriteiten dan voetbal", klonk het in volle coronacrisis, waardoor het maatschappelijk niet verantwoord leek om te mikken op een voortzetting van de actie eens de storm was gaan liggen. Een van de voornaamste betrachtingen daarbij was zogezegd om de aftrap van het nieuwe seizoen niet in gevaar te brengen, liefst zo snel mogelijk met publiek in de tribunes. Die hoop kan alvast reeds worden opgeborgen, want de Nationale Veiligheidsraad besloot nu de maatregelen opnieuw te verstrengen.

HYOCRIETE HOUDING
Dan maar nog wat langer zonder fans in het stadion, een oplossing die tijdens de eerste golf nochtans nooit serieus werd genomen. Waar toen nog lustig in het rond werd gesmeten met valse voorwendsels van ethiek en morele verplichtingen, mag de kalender nu per slot van rekening koste wat het kost niet in het gedrang komen. Mogen we het toch een ietwat hypocriete houding noemen? Zowat alle experts waarschuwen immers voor een tweede opflakkering, dus indien de publieke gezondheid werkelijk zo hoog in het vaandel wordt gedragen zouden we denken dat iets meer voorzichtigheid wel geboden is.



Uiteraard kan dan worden gesteld dat sportevenementen tot nader order van overheidswege nog door mogen gaan, al ligt er wel een plan op tafel om daar snel verandering in te brengen. Begin mei, toen de stop van de vorige jaargang bekrachtigd werd, was dat eerste niet het geval. Wie wijst op het verbod op voetbal tot en met de maand juli gaat echter voorbij aan het vele lobbywerk dat daar vanuit de sector zélf aan voorafging. Kaarten die nu vanzelfsprekend volledig anders liggen, want doorheen het goede contact met de regering wil de Pro League nu net het tegenovergestelde standpunt verdedigen.

WIND UIT HET WAASLAND
Gek genoeg zijn het daarbij vaak dezelfde stemmen die om ter luidste schreeuwen. Zo stond Charleroi –en KBVB-preses Mehdi Bayat destijds op de voorste bank om het seizoen definitief te beëindigen, maar was hij er recent tevens als de kippen bij om op te roepen tot een versoepeling van de restricties rond het aantal supporters die een match mogen bijwonen. Dat er de voorbije weken alweer naar hartenlust oefenduels werden afgewerkt, is overigens alleen maar meer reden om het 'verbod' van begin mei en de daaraan gekoppelde stopzetting van de vorige campagne toch met een flinke korrel zout te nemen.



Wellicht biedt het nog wat meer koren op de molen van Beerschot en OH Leuven, die het oneerlijk vinden dat zij zo kort voor de competitiestart nog onderling moeten uitmaken wie naar 1A mag stijgen. Zij opperen dan ook dat de eerste speeldag beter nog even kan worden uitgesteld, wat ondanks de druk op het schema meteen meer ruimte laat voor meer volk in de tribunes. Onmogelijk, klink het dan al snel bij de Pro League, hoewel andere landen met nog meer matchen op de kalender eveneens later aanvatten. Liever vlug weer beginnen en de wind uit de zeilen van Waasland-Beveren halen, zo lijkt.

(GEEN) GROEN LICHT
Onze smacht naar Belgisch voetbal met inzet ten spijt, kunnen we ons evenwel de vraag stellen of dat nog wel opportuun is in het huidige klimaat. Zélfs met de vooropgestelde voorzorgsmaatregelen. Het vervolg van de competitie elders in Europa – wat in ons land dus blijkbaar niet kon – verliep dan wel zonder al te veel problemen, het blijft toch balanceren op een slappe koord. Dat bewijst bijvoorbeeld het verhaal van Genk-spits Paul Onuachu, die geen flauw benul heeft hoe hij op een paar dagen tijd van een negatieve naar een positieve coronatest evolueerde. En gelukkig geen symptomen vertoonde.



De boomlange Nigeriaan is echter ongetwijfeld geen alleenstaand geval, want de beschikbare proeven voor het virus zijn nog lang niet waterdicht. Zo zou bij maar liefst 30 procent van de negatieve testen alsnog sprake zijn van besmetting. Tóch vertrouwt het voetbal blind op die resultaten, zo bleek onder meer uit het feit dat Club Brugge – waar met het oog op de bekerfinale nochtans een zerorisicobeleid geldt – de vriendschappelijke partij tegen Lille ondanks het viertal infecties aan Franse zijde zopas gewoon liet plaatsvinden. De spelers die wél in actie kwamen, kregen tenslotte allemaal groen licht.

BOCHT VAN 180 GRADEN
Het moge duidelijk zijn dat daarmee evenwel nog steeds geen enkele garantie wordt geboden, hoewel het systeem om positieve cases te isoleren in andere landen – en tot dusver ook in België – haar doel lijkt te treffen. Voorlopig leverde het virus in die zin dus nog niet al te veel problemen op, behalve dan voor de Spaanse tweedeklasser Fuenlabrada. Dat kampt momenteel namelijk met niet minder dan 28 besmettingen en mag zo deelname aan de promotieplay-offs vergeten. Een doemscenario dat zich ook hier kan voordoen, al wordt daar nu schijnbaar minder belang aan gehecht dan enkele maanden terug.



Versta ons niet verkeerd: ook wij hopen dat Club en Antwerp komende zaterdag de bekerfinale mogen beslechten en kruisen onze vingers dat een week later het nieuwe seizoen zich in gang trekt. Per slot van rekening kunnen we moeilijk rekening houden met elk worst case scenario. Terwijl de situatie vandaag hoe langer hoe meer angstaanjagend veel wegheeft van de crisis die zich bijna een halfjaar geleden ontplooide, valt echter niet te ontkennen hoe het standpunt van de Pro League op subtiele wijze substantieel gewijzigd is. Om nog niet te spreken van een bocht van 180 graden, die haaks staat op de volgens sommigen vooruitziende behoedzaamheid in april. Andermaal wordt zo geïllustreerd hoe eigenbelangen altijd al het voortouw droegen. Helaas is het een hypocrisie waar we stilaan gewend aan zijn geraakt.

LEES OOK: Excuses bij Zulte Waregem na 'afschuwelijke avond'

Denkt u dat het nieuwe seizoen op 8 augustus zal beginnen?

Meest recent

Club Brugge-Lens krijgt staartje: groter drama voorkomen

In de Champions League maakte Club Brugge deze week opnieuw indruk met een 3-0-zege tegen RC Lens. ...

102
102
Excuses bij Zulte Waregem na 'afschuwelijke avond'

Zulte Waregem was goed aan het seizoen begonnen. Maar de laatste weken is de West-Vlaamse club aan ...

30
30
Hazard spoelt Brugse kater door; persona non grata held Altético

In de Spaanse La Liga heeft Atlético Madrid zijn tweede plaats verstevigd. Dankzij een ...

31
31
Westerlo en Beveren gelijk na episch duel; nieuwe dreun Essevee

KVC Westerlo en SK Beveren hebben voor hét spektakelstuk van de 9de speeldag in de Jupiler ...

26
26
Wedergeboorte Antwerp: "Zeer lastige weken"

Royal Antwerp FC lijkt stilaan uit een dal te kruipen. Zaterdagnamiddag boekte de Great Old zelfs ...

41
41
'Club ontketent titanenduel: nationaal record aan diggelen'

Door Christos Tzolis voor liefst 40 miljoen euro aan Arsenal FC te verkopen, wist Club Brugge ...

289
289
Gewaagde zet Bruno: Anderlecht-duo moet op tanden bijten

Na de Europese zege op Jagiellonia Bialystok, is de sfeer rond RSC Anderlecht alweer gekeerd. Al ...

326
326
Allegri door het lint in verhitte clash; nieuwe leider Bundesliga

SSC Napoli heeft het nagelaten een gouden zaak te doen in de Serie A. In de topper tegen AS Roma ...

61
61
Tessa Wullaert ziet één groot probleem bij Deschacht

De storm rond de Red Flames ging de laatste weken maar niet liggen. Eerst was er een aangebrand ...

82
82
Drama Penders! Owngoal én nederlaag bij PL-basisdebuut

Mike Penders heeft een basisdebuut in de Premier League beleefd om snel te vergeten. De Rode Duivel ...

72
72
Kater voor Simons: Lommel pikt gouden punt in 96ste minuut

Het OH Leuven van coach Timmy Simons heeft zaterdagavond een flinke tik te verwerken gekregen. Tegen ...

27
27
‘Einde Bayern voor superster na ruzie met Kompany’

Bij Bayern München hangt een donkere wolk boven de grootste ster van de ploeg. Vincent Kompany ...

196
196
Burnley zet Hayen op straat na dramatische reeks

Burnley heeft zopas meegedeeld dat Nicky Hayen is ontslagen. Hij verloor vandaag met 4-1 van ...

114
114
Charleroi incasseert tik: "Antwerp leerde ons die les"

Antwerp heeft zaterdag zonder al te veel problemen afgerekend met een zwak Charleroi. De Great Old ...

44
44
Compper haalt opgelucht adem: "Geweldig!"

Royal Antwerp FC heeft het crisisspook weg kunnen jagen. Er was de glansloze bekerkwalificatie, maar ...

59
59
Boskamp looft Anderlecht, maar plaatst één grote kanttekening

Johan Boskamp is onder de indruk van het Europese optreden van Anderlecht. Paars-wit maakte indruk ...

109
109
Druk stijgt bij Standard: "Opboksen tegen schuldenlast"

De crisis loert bij Standard toch wel om de hoek. De Rouches hebben de ambitie om voor een Europees ...

136
136
Betaalde Anderlecht te veel? "Ik was toch verrast..."

Michael Zewlakow begrijpt niet helemaal waarom Anderlecht vijf miljoen euro neertelde voor Lukas ...

155
155
Smaakmaker Patro: "Stoppen? Zou niet weten waarom"

Een enkel- en kuitbeenbreuk, vijf maanden revalidatie en een aflopend contract bij Patro Eisden. ...

19
19
Arsenal gooit titelstrijd helemaal open in Premier League

Manchester City ging onderuit tegen Aston Villa, waardoor Arsenal een zeer goede zaak kunnen doen. ...

22
22
Antwerp viert feest en stuurt Charleroi puntenloos terug

In de Jupiler Pro League en Challenger Pro League stonden er om 16u een aantal matchen op het ...

50
50
Verschaeren met eerste goal, Leipzig pakt de zege

In de Bundesliga stonden er namiddag vijf wedstrijden op het programma. Geen topclubs, want die ...

103
103
Simons onthult: "Sprak twee keer met die JPL-club"

Timmy Simons had de voorbije jaren zomaar trainer van Lommel SK kunnen worden. De huidige coach van ...

48
48
Mourinho slaat en zalft naar Barça: "Worden we ook moe van"

José Mourinho temperde zaterdag de verwachtingen voor de Clásico tegen FC Barcelona. ...

46
46
Uli Hoeness komt met zeer straffe Kompany-uitspraak

Vincent Kompany heeft Bayern München helemaal overtuigd. Dat blijkt nog maar eens uit de ...

363
363

Meer sportnieuws