Gentse wake-up call: (nog) niet klaar voor titel en CL?

960
Gentse wake-up call: (nog) niet klaar voor titel en CL?

Woensdag gaf AA Gent de Franse topclub Olympique Lyon partij in de eigen Ghelamco Arena. De ploeg van Jason Denayer bereidt zich voor op de Champions League-klepper tegen Juventus, terwijl de Buffalo's nog volop accenten aan het leggen zijn voor het komende voetbalseizoen. En het is duidelijk dat coach Jess Thorup nog veel werk op de plank heeft liggen, en zeker als Jonathan David de club nog zou verlaten.

BACK-UPS LATEN STEKEN VALLEN  

Na de recente zware investeringen op de transfermarkt profileert AA Gent zich steeds meer als de grootste titeluitdager van Club Brugge voor het komende seizoen. Met Dino Arslanagic (Antwerp FC), Davy Roef (RSC Anderlecht), Alexandre de Bruyn (Sint-Truiden), Jordan Botaka (Sint-Truiden), Nurio Fortuna (Charleroi) en Niklas Dorsch (FC Heidenheim) werd de Gentse équipe fel versterkt, en voorlopig zochten nog geen sterkhouders andere oorden op. Maar vooral het behouden van de basispionnen van vorig seizoen zal primordiaal worden in de Arteveldestad. Tegen Olympique Lyon gaven zes steunpilaren verstek zoals Vadis Odjidja-Ofoe, Roman Bezus, Roman Yaremchuk, Giorgi Chakvetadze, Laurent Depoitre en Jonathan David. En dat was er ook aan te zien.



Coach Jess Thorup koos dan ook voor een onuitgegeven basiself tegen Lyon, maar de Fransen bleken een té sterke tegenstander voor het gehavende AA Gent. Dat is ook logisch gezien de kwaliteitsvolle spelers die de Buffalo's moesten missen én het feit dat Lyon al veel verder staat in hun voorbereiding op het Franse kampioenschap én de Champions League. Toch lijkt het duidelijk dat Vadis en David onmisbaar zijn de centrale as, en dat de jonge aanvallers Anderson Niangbo en Dylan Mbayo (nog) niet opgewassen zijn om op te tornen tegen de sterke defensies van het kaliber-Lyon. 



Naast het eventuele vertrek van goudhaantje David zal AA Gent volgend seizoen ongetwijfeld te maken hebben met schorsingen en blessures bij tal van basispionnen, en dan lijken de back-ups niet meteen hetzelfde te kunnen brengen. In de Jupiler Pro League kan dat enigszins nog opgevangen worden, maar op het Europese toneel niét. Dat werd duidelijk merkbaar in de oefenmatch tegen Lyon, waar Gent vooral op offensief vlak weinig weerwerk kon bieden tegen het nummer drie uit de Ligue 1 vorig seizoen. En dat zal ongetwijfeld zorgen baren met het uitzicht op de voorrondes van de Champions League, waar voorzitter Ivan De Witte volop de kwalificatie ambieert.

ASYMMETRISCH GENT 

Zonder de zes aanvallende sterkhouders Vadis, Bezus, Yaremchuk, Depoitre, Chakvetadze en David kon AA Gent tegen Lyon érg weinig aanvallende patronen op de mat leggen. Tegen Les Gones waren er dat welgeteld 15, terwijl het seizoensgemiddelde vorig jaar lag op 35 positionele aanvallen, wat dus meer dan een halvering is. Dat heeft grotendeels te maken met de afwezigheid van de zes spelbepalende spelers, maar Thorup gooide tegen Lyon ook zijn systeem om. Zo werd Alessio Castro-Montes uitgespeeld als rechtermiddenvelder, een positie die vorig seizoen niet werd gebruikt door de veelbesproken ruit op het middenveld met Owusu, Kums, Vadis en David. 



Op de linksachter kreeg flankverdediger en miljoenenaankoop Nurio echter een vrijgeleide om de ganse flank af te draven. Een asymmetrische en flexibele opstelling dus, maar coaches weigeren doorgaans hun voetbalvisie te bepalen in rigide formaties. Centraal op het middenveld bleven Owusu en Kums op hun vertrouwde posities spelen, en kwam er met De Bruyn een nieuw gezicht deze as versterken. In de aanval ondersteunde Mbayo de kwieke Niangbo. Een leuk experiment, dat echter meer kans tot slagen kent in de Jupiler Pro League dan tegen een geroutineerde Franse topclub.

WET VAN DE STERKSTE  

Want érg veel bakte AA Gent er niet van tegen Lyon. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het aandeel balbezit dat amper 40% bedroeg. Nochtans waren de Buffalo's in de Belgische competitie de nummer twee in dat onderdeel met een gemiddeld aandeel van 57%. Bij momenten kende het Gentse balbezit donderdag zelfs diepe dalen tot zelfs 30 à 32%. Maar het moet gezegd, tegen een sterk Lyon dat straks nog aan de bak moet in de Champions League én de vele afwezige sterkhouders bij de Buffalo's, zijn er voldoende excuses in de roepen. Toch zal Thorup, en misschien ook wel manager Michel Louwagie, een inventaris opgemaakt hebben over de spelers die als back-up fungeren voor de afwezige sterkhouders.



Zo maakte invaller Sulayman Marreh bijvoorbeeld een slechte beurt, de defensieve middenvelder kon vorig seizoen al niet overtuigen en hij blonk tegen Lyon vooral uit door zijn vele overtredingen. Die maakte Marreh vooral door een verkeerde inschatting te maken maar ook omdat hij telkens een stapje te traag was tegenover zijn Franse collega's. Een serieuze back-up voor de topwedstrijden in de Jupiler Pro League én de Champions League lijkt hij dus niet te zijn. Misschien kan kersverse aanwinst Niklas Dorsch wél een waardig alternatief betekenen voor de ambitieuze Buffalo's. 

DE LICHTPUNTJES 

Toch kon Thorup ook enkele positieve opmerkingen noteren in zijn notablokje, want enkele spelers lieten een hoopgevende prestatie achter. Alessio Castro-Montes deed het bijvoorbeeld behoorlijk op een meer offensieve positie dan hij gewoon is. Op de plek van rechter middenvelder kon hij zich onderscheiden op het aanvallend als het verdedigend gebied, en dat opent wel perspectieven mocht de Deense coach in de toekomst willen afstappen van zijn centrale ruit op het middenveld.



Daarnaast was ook Owusu één van de spelers die het hoofd boven water kon houden. Tegen zijn ex-ploeg had de Fransman het ook niet bepaald onder de markt, maar hij zakte zeker niet door de ondergrens. Vooral op het defensieve gebied was hij een stabiele factor. Dat bewijzen zijn tien recuperaties, een aantal die geen enkele ploegmaat kon overstijgen of zelfs maar benaderen tegen Lyon. Owusu was vorig jaar al een grote revelatie in de Ghelamco Arena, en die positieve lijn lijkt hij dus door te trekken naar het nieuwe seizoen. 

GEEN PANIEK IN GENT 

De topaffiche tegen Olympique Lyon was voor AA Gent vooral een belangrijke graadmeter om vast te stellen hoe enkele back-ups zich kunnen aanpassen aan een hoger voetbalniveau dan de Jupiler Pro League. Zonder sterkhouders Vadis Odjidja-Ofoe, Roman Bezus, Roman Yaremchuk, Giorgi Chakvetadze, Laurent Depoitre en Jonathan David was dat uiteraard geen gemakkelijke opdracht. Desondanks konden enkele spelers zich toch onderscheiden, terwijl een ander aantal moeite had met het hoge niveau van Lyon.



Dat zal het bestuur en de sportieve staff van AA Gent ongetwijfeld ook vastgesteld hebben, en zal het hout vasthouden dat de ploeg komend seizoen niet met zo'n groot aantal afwezigheden te maken zal hebben. Daarom wordt er ook zoveel verwacht van nieuwkomer Niklas Dorsch, die zijn officieuze en officiële debuut overigens nog moet maken voor de Buffalo's. Maar ook de langverwachte rentree van het vat vol talent Giorgi Chakvetadze zal mogelijk nog gensters slaan. Het wordt dus vooral afwachten hoe AA Gent het zal doen op volle sterkte, en hoopt het vooral dat de blessurelast komend seizoen geen al te grote proporties zal aannemen ...

LEES OOK: Thorup doet opvallende onthulling na Genkse bekertriomf

Is AA Gent een titelconcurrent voor Club Brugge?

Meest recent

Leko draait knop metéén om: "Wordt nog meer een finale"

Club Brugge heeft zich zaterdagavond verzekerd van een plek in de 1/8ste finales van de Croky Cup. ...

51
51
Thorup doet opvallende onthulling na Genkse bekertriomf

KRC Genk is voorlopig goed uit de interland-periode gekomen. Na de vlotte zege van vorig weekend ...

36
36
Anderlecht onder zware druk gezet: "Dan is het crisis"

In de Croky Cup staat RSC Anderlecht zondagavond voor een erg lastige opdracht. Zo moet Paars-Wit op ...

57
57
Afgang Napoli: Italianen zetten De Bruyne fors op zijn plaats

In de Italiaanse Serie A heeft SSC Napoli zaterdagnamiddag gezichtsverlies geleden. Op bezoek bij ...

53
53
Croky Cup: Club zonder overschot, ook Genk en Essevee door

De eersteklassers hebben zich zaterdag niet laten verrassen in de Croky Cup. Club Brugge kende meer ...

63
63
'PSG nóg sterker: spektakeltransfer van 70 miljoen'

Met een waanzinnige eerste helft op Manchester City, etaleerde Paris Saint-Germain deze week nog ...

155
155
Ommekeer Antwerp eindelijk ingezet? "Volgens de data ..."

Antwerp FC heeft zich met opvallend veel moeite geplaatst voor de 1/8ste finales van de Croky Cup. ...

77
77
'Geen foutenmarge Anderlecht: zéven wissels in basisploeg'

In de Croky Cup staat RSC Anderlecht zondagavond voor de lastige verplaatsing naar Beerschot. Maar ...

384
384
Klaar voor superweek: Barça scoort er vijf in Spaanse clash

FC Barcelona staat voor een waanzinnige week. Op enkele dagen tijd treft het achtereenvolgens Paris ...

33
33
Bayern vermorzelt Leipzig: Vandevoordt voorkomt groter drama

Na twee mindere resultaten heeft Vincent Kompany de motor bij Bayern München weer op toerental ...

57
57
'Transferdossier Tresoldi ontploft: krankzinnig bedrag'

Na zijn onvergetelijke hattrick tegen Internazionale, gaat de naam van Nicolo Tresoldi heel Europa ...

414
414
Leko zet elftal op zijn kop: Club met twee tieners in beker

In de Croky Cup staan zaterdagavond opnieuw enkele leuke duels op het programma. Landskampioen Club ...

137
137
Zwak Antwerp met dichtgeknepen billen naar volgende ronde

In de Croky Cup stonden er om 17u30 drie bekerduels op het programma. Royal Antwerp FC, OH Leuven en ...

66
66
Lukaku beslissend voor Fenerbahçe, Inter recht de rug

Om 18u mocht Romelu Lukaku eindelijk eens in de basis starten bij Fenerbahçe. Hoe verging het ...

57
57
KRC Genk snakt naar méér: de druk wordt opgevoerd

KRC Genk speelt vanavond in de Croky Cup tegen Virton. Enkel kwalificatie is voldoende voor de ...

53
53
Daar is hij dan! Romelu Lukaku scoort eerste voor Fenerbahçe

Romelu Lukaku mocht vanavond in de basis starten bij Fenerbahçe. De Belgische aanvaller ...

126
126
Zwak PSV blameert zich en loopt zwaar tegen de lamp

PSV, tegenstander van Club Brugge in de Champions League, is ook dit jaar de grote titelfavoriet in ...

50
50
Man City verbreekt record, Doku laat zich gelden

Liverpool is tot dusver een grote teleurstelling in de Premier League, Manchester City doet het wel ...

106
106
Charlotte richt zich naar Van Gucht: "Ik wil het niet meer"

Charlotte Van Looy en Ruben Van Gucht vormen één van de meest spraakmakende koppels ...

193
193
Alle remmen los in Engeland: Tielemans keihard afgemaakt

Drie maanden na zijn transfer staat Youri Tielemans bij Manchester United al op de wip. Na de ...

155
155
Dortmund verliest weer punten, El Ouahdi bepalend

In de Bundesliga stonden er om 15u30 heel wat matchen op het programma. Het was vooral interessant ...

41
41
De Condé en Thorup duwen door met opvallende aanpak

KRC Genk speelt vanavond op het veld van Virton. Winnen en doorgaan naar de volgende ronde van de ...

75
75
Blamage voor Napoli, De Bruyne met pijnlijke hoofdrol

Napoli ging namiddag op bezoek bij Venezia, dat laatste stond in de Serie A. Kevin De Bruyne begon ...

62
62
Mulder woedend op Belgische clubs: "Schaam jullie!"

Jan Mulder haalt stevig uit na het WK drama van de Red Flames. Na de pijnlijke uitschakeling tegen ...

154
154
Dramatisch rapport: Hayen reageert op mogelijk ontslag

Nicky Hayen verloor wéér met Burnley, dat met 1-2 onderuit ging tegen Wolverhampton. ...

102
102

Meer sportnieuws