De kalenderklucht: hoe Pro League zichzelf voor schut blijft zetten

1240
De kalenderklucht: hoe Pro League zichzelf voor schut blijft zetten

Nils Van Brantegem heeft een hondenjob. Én allicht stilaan een stevige afkeer van het BAS. Die deed niet alleen naar goede gewoonte veel van zijn harde werk als licentiemanager teniet, maar brengt nu ook nog eens zijn recentste prestaties als kalendermaker in het gevaar. Door de uitspraak om Waasland-Beveren gelijk te geven in haar klacht tegen de Pro League, komt de beoogde startdatum van het nieuwe seizoen binnen een kleine maand namelijk in het gedrang. Al hebben de clubs dat toch nog maar eens voor een flink deel aan zichzelf te danken.


En zijn taak was al lastiger dan anders. Door het perspectief van matchen zonder of met een beperkt aantal toeschouwers in augustus, moest Van Brantegem voor de eerste vier speeldagen immers rekening houden met een wenslijstje dat elk team mocht doorgeven. Daarop werden drie tegenstanders aangeduid die liefst nog niet op bezoek kwamen in de eerste weken, maar door de alomtegenwoordigheid van Club Brugge en Anderlecht kon sowieso niet iedereen tevreden worden gestemd. De pechvogels heten KV Mechelen, STVV (Club), Moeskroen en AA Gent (Sporting), al zijn de Buffalo's en Malinwa wellicht al opgelucht dat hun kaarten niet omgekeerd liggen. Daarnaast hebben Eupen (Standard), Cercle Brugge (Antwerp) en Genk (Standard, maar tevens Antwerp) het meeste recht tot klagen. Wat hier en daar dan ook reeds voorzichtig werd gedaan.

KORTZICHTIG & ARROGANT
Minder bedachtzaam waren de reacties vanuit het amateurvoetbal op de spreiding van de aanvangsuren. De nieuwe aftrapmomenten op zaterdag en vooral zondagmiddag brengen tenslotte hun bestaan verder in gevaar, zo luidt het niet geheel onterecht, al verviel het verzet vervolgens helaas al snel in een vraag om financiële compensatie. Of wat had je gedacht in een Belgische voetbalwereld waarin haast alles kan – of moet, in het geval van de Brugse landstitel – afgekocht worden? Ook een aanpassing van de speeluren, zo blijkt, want die kwam er nadrukkelijk op verzoek van kersvers rechtenhouder Eleven Sports. Dat veel fans evenmin opgezet zijn met die keuze, mocht het bondsgebouw in Brussel reeds aan den lijve ondervinden.



Eleven zou zich wel flexibel opstellen mocht het tot een uitgestelde competitiestart komen, een optie die nu helaas plots erg dichtbij komt. Per slot van rekening moet in allerijl een nieuwe Algemene Vergadering worden bijeengeroepen, wat in theorie twee weken duurt. Vreemd dus dat de Pro League naar verluidt op haar tenen getrapt is door de timing van het BAS, die uitgerekend op de dag van de kalendervoorstelling haar bom dropte. Een manier om de clubs in hun hemd te zetten, zo klinkt het, want er was nog tijd tot 17 juli om te oordelen. Bij eenzelfde uitspraak was het hek dan nochtans helemaal van de dam geweest. Het illustreert de kortzichtigheid die overheerst, of zelfs de arrogantie dat het toch wel nooit zover zou komen.

WIND UIT DE ZEILEN
Veel zal het echter niet schelen. Hoewel een precieze datum nog niet bekend is, wordt nu pas 27 juli naar voren geschoven als meest optimistische scenario voor die cruciale meeting. Niet bepaald een vooruitzicht om vrolijk van te worden, zeker niet als je weet dat de Raad van Bestuur van plan is om halsstarrig vast te houden aan haar eerdere beslissing. Akkoord: een betere argumentering kan net zoals in Nederland haar vruchten afwerpen, en wie weet worden op basis van de bevindingen van de BMA en het BAS zelfs enkele kinken uit de kabel gewerkt. Maar of het verstandig is om nu nog eens in te druisen tegen het advies van die laatste? Hoe dan ook zou het onvermijdelijk voor een nieuw juridisch steekspel vanop de Freethiel zorgen.



Toegegeven, bij zowat alle andere alternatieven zal er eveneens wel door iemand worden geprocedeerd. Al lijkt een 1A met 18 ploegen nog steeds veruit de veiligste oplossing. Waasland-Beveren, OH Leuven én Beerschot content, alleen vanop 't Kuipje kan dan eventueel nog roet in het eten worden gegooid. Daar hebben ze overigens enkel enigszins recht van spreken dankzij een nota op de Algemene Vergadering van 15 mei, die stelde dat Westerlo mocht overgaan mits de promotiefinale niet plaatsvond. De wind valt er dus veel gemakkelijker uit de zeilen te halen dan bij de Waaslanders, wie weet – en indien mogelijk – zelfs simpelweg door dat vandaag vrij overbodige drukkingsmiddel voor Beerschot en OH Leuven te schrappen.

EZELS EN STENEN
Toch blijft het zelfs dan gevaarlijk om voor onze beurt te spreken, zo leerde Peter Croonen op een pijnlijke manier zopas zijn lesje. Of we op 8 augustus aan het nieuwe seizoen kunnen beginnen, is momenteel dan ook nog maar de vraag. En een aanzienlijk probleem. Zelfs met 36 in plaats van 40 speeldagen, zorgden de sowieso al late start en deadline voor het EK van volgende zomer immers reeds voor weinig speelruimte. Twee weken uitstel moet naar verluidt nog doenbaar zijn, al worden de marges dan wel érg klein. Tenzij snel een consensus wordt gevonden, dreigt ook de volgende campagne dus (deels) in het water te vallen. Ironisch, want laat dat nu net éxact een van de voornaamste redenen voor de stopzetting destijds zijn.



Hoe je het ook draait of keert, de Pro League draagt nog altijd de gevolgen van dat voorbarige besluit. Én vervolgens de vergissing om niet voor een format met 18 teams te kiezen. Helaas lijken deze ezels zich wél twee keer aan dezelfde stenen te stoten, want na de flop met het speelschema dreigt ook de voorgedragen competitieformule dus nog steeds ongewijzigd te zullen blijven. Uit liefde voor de play-offs – voor het plan van Cercle met 18 en mini-PO's is het straks tenslotte allicht te laat – of toch vooral uit angst voor de impact van twee extra clubs op de verdeelsleutel van de tv-gelden? Schrik voor gezichtsverlies zou alleszins niet het juiste antwoord mogen zijn, want dat het daarvoor al lang te laat is beseffen ze hopelijk zelf wel.

PRO LEAGUE VOOR SCHUT
Meer dan vier maanden geleden ging de bal in België het laatst aan het rollen. Tenminste, in een officiële wedstrijd. Het is maar om u nog eens een beeld te schetsen van hoe lang deze klucht nu al precies aan de gang is. Dat er nu plots op korte termijn tóch een oplossing uit de bus zou komen vallen, lijkt dan ook ijdele hoop. Zeker wanneer we akte nemen van het standpunt dat de Raad van Bestuur nog altijd koppig wenst te verdedigen, zelfs nu overal alle alarmbellen afgaan. Blijkbaar vinden de bobo's echter dat ze zichzelf nog niet belachelijk genoeg hebben gemaakt. Of hoe de Pro League zich maar blijft voor schut zetten.

LEES OOK: Nieuwkomers in de Jupiler Pro League: 11 toptransfers

Denkt u dat het seizoen gewoon zoals voorzien op 8 augustus zal beginnen?

Meest recent

Thorup hint op opvallende zet bij KRC Genk: "Het werkte"

KRC Genk-coach Jess Thorup houdt de kaarten nog even tegen de borst, maar liet vrijdag wel verstaan ...

4
4
Keuzestress bij Bruno: speelt dit trio tegen Westerlo?

RSC Anderlecht neemt het op tegen KVC Westerlo. Een partij die de Brusselaars moeten winnen. Vitor ...

20
20
Ronaldo had bijna Belgische T1: "Kon coach worden van Al-Nassr"

Marc Brys heeft nog lang niet alle ambities opgeborgen. De voormalige bondscoach van Kameroen ...

39
39
Goed nieuws én slecht nieuws: Hubert met blessureupdate

Union Sint-Gillis trekt zaterdag naar SK Beveren voor de tiende speeldag van de Jupiler Pro League. ...

26
26
Lammens krijgt de volle laag: Keane messcherp

Het zijn momenteel geen gemakkelijke tijden voor Senne Lammens bij Manchester United. De club ...

60
60
Onstopbaar Club Brugge rolt Zulte Waregem in één helft op

Club Brugge ging aan de Gaverbeek op zoek naar een 27 op 30. Zulte Waregem zocht na een 0 op 12 dan ...

102
102
Club Brugge mist sterkhouder tegen Anderlecht

Club Brugge neemt het volgende week op tegen RSC Anderlecht. De Belgische landskampioen zal daar ...

264
264
Coucke haalt uit naar krant: "Puur fake news!"

We haalden de afgelopen weken aan dat het woord 'crisis' tegenwoordig wel héél snel in ...

86
86
Club Brugge maakt gehak van Zulte Waregem: "Even doorduwen"

Zulte Waregem en Club Brugge begonnen om 20u45 aan hun partij in de Jupiler Pro League. De eerste 45 ...

70
70
Bornauw verrast met uitspraken over Bertaccini en Stroeykens

RSC Anderlecht moet zaterdagavond winnen van KVC Westerlo. Anders zal het echt crisis zijn. Gaat ...

178
178
Thorup looft smaakmaker: "Verwacht ik van al mijn invallers"

KRC Genk zit in de lift. Na drie overwinningen op rij groeit het vertrouwen binnen de Limburgse ...

46
46
Nieuwkomers in de Jupiler Pro League: 11 toptransfers

Dit weekend staat in de Jupiler Pro League speeldag tien op het programma. De ideale gelegenheid dus ...

164
164
Club Brugge kraakt Potts: onverwachte wending op komst?

In Brugge krijgt Freddie Potts week na week de wind van voren, zelfs Ivan Leko wil hem een andere ...

714
714
Godts onder stoom en laat Bodart kansloos achter

Mika Godts trok afgelopen zomer van Ajax naar PSG. Het begon was moeilijk, maar logisch want de Rode ...

60
60
Basisploeg Club Brugge: Leko hakt knoop door

Om 20u45 spelen Zulte Waregem en Club Brugge hun partij in de Jupiler Pro League. Ivan Leko heeft ...

100
100
Zorgen bij Leko? "Voelt dat hij de groep even kwijt is"

Club Brugge is bezig aan een goed seizoen. Blauw-Zwart wint de meeste matchen, maar Ivan Leko was ...

67
67
Euvrard voert zélf druk: hoogspanning bij Standard

Standard staat onder zware druk na een nul op twaalf. Vincent Euvrard weet dat een zege nodig is, ...

70
70
Coucke breekt stilte bij Anderlecht: "Geduld ver op"

Hij had zich voorgenomen om zich voortaan in stilzwijgen te hullen, maar nu het weer van kwaad naar ...

362
362
Bruno houdt adem in: vaste titularis Anderlecht out?

Op de valreep speelt RSC Anderlecht zaterdag zijn enige thuismatch in oktober. Een met veel druk op ...

168
168
De Mil verschaft update uit ziekenboeg AA Gent

Dankzij de fraaie 4-0 zege tegen Anderlecht is AA Gent nog steeds de fiere koploper in onze ...

101
101
Bruno spreekt klare taal over ontslag bij Anderlecht

Het is stilaan vijf voor twaalf bij RSC Anderlecht, waar Vitor Bruno zijn stoel alsmaar meer ...

192
192
Leko hakt knopen door: laatste kans bij Club Brugge?

Met het oog al half op PSV gericht gaat Club Brugge vrijdag op bezoek bij Zulte Waregem. Vermits hij ...

238
238
Nainggolan in grote problemen? Parket vraagt heftige celstraf

Radja Nainggolan riskeert een bijzonder zware straf. De voormalige Rode Duivel, die tegenwoordig bij ...

175
175
Bestuur viseert Bruno: vijf voor twaalf in Anderlecht

Zelf houdt hij niet van het woord 'crisis', maar als CEO van RSC Anderlecht voelde Kenneth Bornauw ...

124
124
Nieuwkomers in Jupiler Pro League: de 11 grootste flops

Komend weekend staat in de Jupiler Pro League al de tiende speeldag op het programma. Het ideale ...

235
235

Meer sportnieuws