Politiek in de Pro League: stem van supporters telt niet meer mee

994
Politiek in de Pro League: stem van supporters telt niet meer mee

Geen 18 clubs in 1A volgend seizoen. Dat is de conclusie van de nieuwste Algemene Vergadering van de Pro League, die zo het eerdere besluit van een tweetal maanden geleden nog eens bevestigt. Daarmee worden echter niet alleen de plannen van Waasland-Beveren, OH Leuven, Beerschot, Club en Cercle Brugge, maar ook die van de Belgische voetballiefhebber in het algemeen doorprikt.


De antwoorden op een recente poll op onze website, waarin meer dan 4.000 lezers hun mening lieten gelden, laten immers weinig aan de verbeelding over. Maar liefst 47 procent van de stemmen ging uit naar een eerste klasse met 18 ploegen zónder play-offs, nog eens 20 procent voelde wel wat voor de last-minute suggestie van Cercle – dat als zoethoudertje voor de topclubs nog een mini-eindronde wou laten plaatsvinden in een competitie met 18. Slechts een luttele vijf (!) procent kon zich dan weer vinden in het voorstel dat dinsdag bekrachtigd werd: 16 teams én een verkorte versie van de play-offs. 



Het volk heeft dus gesproken, maar wanneer de oren van de beleidsmakers gesloten blijven heeft dat helaas weinig zin. De Pro League doorstond de afgelopen jaren meerdere crisissen – denk maar aan Operatie Handen, waarvan de nasleep ook bij de politiek nog altijd nazindert – maar sloeg (bijna) nog nooit zo een mal figuur als tijdens de hele heisa rond de coronacrisis. Lobbywerk, belangenvermenging, egoïsme en winstbejag stonden daarbij al van meet af aan, dus ook in de beslissing om als een van de eersten gretig een definitieve streep onder het seizoen te trekken, centraal. Dat we terwijl constant met holle termen als solidariteit en gezond verstand om de oren werden geslagen, geeft het hele gebeuren alleen maar een nog wrangere nasmaak.

Club Brugge, dat onder die loze voorwaarden met de rug tegen de muur werd gezet om haar landstitel met twee miljoen – toch een nieuwe speler, of een jaarsalaris voor een sterkhouder – af te kopen, heeft er haar buik alleszins van vol. Vincent Mannaert kan zijn tijd beter vullen dan met eindeloze en vooral zinloze debatten met zijn concullega's, zo denken ze vast in Jan Breydel, waar voortaan dus vrijwillig wordt gepast voor een zitje in de Raad van Bestuur. Van een eenduidige visie is daar per slot van rekening al lang geen sprake meer, zo getuigt ook de beslissing om vanaf nu ineens twéé promovendi toe te laten vanuit 1B. Op die manier stijgt straks dus wel één vierde van het totale deelnemersveld, misschien toch net iets te veel van het goede.



Niet dat twee potentiële zakkers op het hoogste niveau verkeerd is, verre van, maar waarom dan vasthouden aan een gefaald concept als 1B? Dat die verandering plots vanuit het niks uit de lucht komt vallen, is trouwens andermaal tekenend voor de wijze waarop de Pro League wordt bestuurd: vanuit de waan van de dag, met meer aandacht voor interne druk dan voor het algemeen belang op lange termijn. Zie wat dat betreft ook voorzitter Peter Croonen zijn eerdere voorstel om speeldag 30 alsnog af te werken, waarmee hij wel handig de klacht van Waasland-Beveren doorprikte – en zo zijn slag thuis hield bij de BMA. Op de Freethiel berust de hoop om de degradatie te vermijden nu dus enkel nog op een waterkansje bij het BAS.

Juridisch zijn de middelen dan uitgeput, met als gevolg dat de Pro League haar oogkleppen nu rustig alweer opzette en de ingeslagen weg zonder verdere introspectie bleef bewandelen. Alleen wanneer geconfronteerd – of gechanteerd, hoe u het ook wil noemen – met zulk een gerechtelijke dwang, is er namelijk blijkbaar plots weer ruimte voor discussie omtrent eventuele alternatieven voor het huidige format. Het ruikt allemaal stevig naar achterkamerpolitiek, waarin de neuzen zelden oprecht in dezelfde richting worden gezet en een voorstel als dat van Cercle even snel aan steun kan winnen áls inboeten. Wat de doorsnee fan daar allemaal van vindt, wordt net zoals bij de invoering van de nieuwe speelmomenten op de kalender zonder handomdraai op kant geschoven. De stem van de supporter, om wie het zogezegd nochtans allemaal draait, telt tenslotte al lang niet meer mee.

LEES OOK: Club leider zonder te wervelen: hattrick Tresoldi nekt STVV

Moeten supporters meer inspraak krijgen bij de Pro League?

Meest recent

Uitslag AA Gent-Anderlecht "ongelooflijk oneerlijk"

AA Gent won met 4-0 van RSC Anderlecht. Toch had het helemaal anders kunnen en misschien wel moeten ...

1
1
Thorgan Hazard slaat keihard terug na moeilijke periode

Thorgan Hazard heeft eindelijk weer reden tot lachen bij Lens. De 33-jarige Belg kende een bijzonder ...

10
10
'Anderlecht hakt knoop door over ontslag Vitor Bruno'

RSC Anderlecht zit in zijn eerste crisis van het seizoen na de 4-0-nederlaag tegen AA Gent. Dat ...

317
317
Bloedstollende strijd om Ballon d'Or: dé top 5 volgens VN

Maandagavond wordt in Londen de 70ste editie van de Ballon d'Or-uitgereikt. En is nu al de ...

61
61
Euvrard na 0 op 12: "Neem hem niets kwalijk"

Standard heeft grote zorgen. De Rouches verloren op het veld van KRC Genk en blijven zo achter met ...

35
35
‘Doodsteek voor Lammens: United haalt nieuwe Casillas’

Senne Lammens ging zondag opnieuw in de fout. Bij de derde goal van Bournemouth kwam hij te laat uit ...

54
54
KRC Genk wint, maar overtuigt niet: "Alles zat mee"

KRC Genk won met 2-1 van Standard. Een zege die deugd deed bij de Limburgers, die het tegen een ...

81
81
Revelatie in JPL: "Zien waar we uitkomen"

Lommel SK blijft het goed doen in de Jupiler Pro League. De Limburgers pakten in het absolute slot ...

36
36
Aanwinst Club Brugge: "Gaat met de week beter voor mij"

Club Brugge blijft uitstekend voor de dag komen. Een 24 op 27 in de competitie, door in de Croky Cup ...

307
307
Mannaert en Mignolet aan zet: ruwe diamant aan boord houden

Vincent Mannaert en Simon Mignolet moeten de komende weken en maanden toch stevig gaan inzetten op ...

63
63
Hubert meldt domper: Union lange tijd zonder smaakmaker

Union blijft netjes genesteld in het spoor van leider AA Gent en Club Brugge, met een achterstand ...

102
102
AA Gent titelkandidaat? Dit zegt De Mil erover

AA Gent heeft zondag een stevig statement gemaakt door Anderlecht met 4-0 te kloppen. Daardoor ...

157
157
Clasico is voor Real: Mbappé blaast titelstrijd weer open

Alle ogen waren in Spanje zondagavond gericht op de Clasico tussen FC Barcelona en Real Madrid. Die ...

67
67
Ruzie na Club-STVV: Gumienny velt oordeel over rode kaart

STVV stuntte donderdag nog in de Conference League op het veld van FC Midtjylland, maar kon zondag ...

326
326
Biancone geeft ploegmaats stevige veeg uit de pan

Wie had gedacht dat Anderlecht weer vertrokken zou zijn na de overwinning van donderdag in Polen, ...

172
172
Trainerswissel op komst bij Cercle Brugge?

Na negen speeldagen staat de teller voorlopig op één ontslagen trainer in de Jupiler ...

255
255
Coosemans verbaast: "Hij is de beste sinds Kompany"

Anderlecht leek donderdag met een zege tegen Jagiellonia in de Europa League de sluimerende crisis ...

236
236
Patro komt met schrik vrij: net geen remontada Club Luik

In de slotwedstrijd van de achtste speeldag in de Challenger Pro League kregen we bijna nog een ...

30
30
Union recht de rug en voorkomt blamage tegen Cercle

Union is erin geslaagd om na het punteverlies tegen OHL van twee weken geleden opnieuw met de zege ...

49
49
Burgess en Delorge stellen vast: "RSCA niet weggespeeld"

AA Gent won vanavond met maar liefst 4-0 van RSC Anderlecht. Het was een zeer speciale wedstrijd in ...

487
487
Enorm efficiënt AA Gent vernedert Anderlecht

AA Gent en RSC Anderlecht werkten om 18u30 de topper van de speeldag af. Paars-Wit was de betere ...

210
210
‘Diefstal op Ballon d'Or: Courtois van podium geduwd’

Voor veel kenners is Thibaut Courtois de beste doelman ter wereld. Toch dreigt hij maandag op de ...

607
607
Leko ziet 2 uitblinkers: "Belangrijke spelers voor ons"

Club Brugge deed wat het moest doen en won met 3-2 van STVV. Blauw-Zwart speelde zeker geen ...

258
258
Bayern Munchen pleziert Kompany met zege in topduel

Bayern München speelde om 17u30 de topper op het veld van Freiburg, uiteraard zonder Vincent ...

52
52
Anderlecht met zorgen in Gent: "Hoe kinderlijk!"

Om 18u begonnen AA Gent en RSC Anderlecht aan de topper van de speeldag. De eerste 45 minuten liggen ...

201
201

Meer sportnieuws