Witsel de passing primus van Europa: “Maar voor Bayern is het te laat”

1348
Witsel de passing primus van Europa: “Maar voor Bayern is het te laat”

Voor het achtste opeenvolgende seizoen kon Borussia Dortmund de Duitse landstitel niet winnen, het grote Bayern München was andermaal te sterk voor de Borussen. Maar aan de prestaties van controleur Axel Witsel zal het zeker niet gelegen hebben. De Rode Duivel groeide in de Bundesliga uit tot de beste passeur van Duitsland, en bij uitbreiding van gans Europa. Een indrukwekkende krachttoer van Witsel die ondertussen absolute wereldtop is geworden op zijn positie van nummer zes. Wij gingen ten rade bij twee kenners van Borussia Dortmund én de Bundesliga om verduidelijking.


TOPPER VAN WERELDFORMAAT

94,56% om exact te zijn, dat is het fenomenale passing-percentage dat Axel Witsel dit seizoen kan voorleggen. Op een handvol centrale verdedigers na, die doorgaans erg weinig risico leggen in hun passing, kan geen enkele speler uit de vijf grootste Europese competities dat imponerend gemiddelde overtreffen. De spelers die het dichtst in de buurt komen van de Rode Duivel zijn dan ook niet van de minste. Marco Veratti (Paris Saint-Germain), Rodri (Manchester City), Frenkie de Jong (FC Barcelona), Toni Kroos (Real Madrid), Georginio Wijnaldum (Liverpool), … 



Dat zijn stuk voor stuk absolute toppers bij wereldploegen, maar toch halen ze niet dat schrikwekkend hoog passing-niveau van Witsel. Zijn voetballend vermogen in combinatie met een enorme balvastheid en hoge mate van spelintelligentie maken van Witsel een wereldtopper op zijn positie. Journalisten Daniel Sobolewski (Der Westen) en Patrick Berger (SPORT 1) volgen de prestaties van Witsel bij Dortmund op de voet. Beide heren zijn daarom erg goed geplaatst om deze cijfers in de juiste context te plaatsen, alsook de rol van Witsel in het spel van coach Lucien Favre. 

Sobolewski: “Axel Witsel's uitzonderlijke passing-statistieken is geen verrassing voor mij. Hij is een spilfiguur in het spel van Borussia Dortmund en daarom is hij ook betrokken bij een groot aantal aanvallen. Als de BVB-spelers de bal kunnen recupereren bij de tegenstander, dan kijkt iedereen eerst waar Witsel staat.”

Berger: “Ook ik ben niet verbaasd over deze statistiek. Ik bedoel, zijn slagingspercentage van bijna 95% is ronduit geweldig. Witsel beschikt over een ongelofelijk scherpe pass en daarmee kan hij zijn vrijstaande ploegmaats met één actie in een goede positie brengen.”

ONVERVANGBAAR BIJ DORTMUND

Zowel in Dortmund als bij de Rode Duivels is Witsel de belangrijke schakel tussen aanval en middenveld. Passes over lange afstand of vlijmscherpe diepsteekpasses zal je Witsel niet vaak zien lanceren, maar korte passes in compacte ruimtes des te meer. Daarom wordt het belang van Witsel in de opbouw vaak onderschat of zelfs gewoon over het hoofd gezien. Gemiddeld passt Witsel de bal over een ruimte van 16,96 meter. Dat is algemeen gezien aan de korte kant, zeker in vergelijking met collega-middenvelders over gans Europa. Maar het spel van Dortmund vraagt nu eenmaal dergelijke passing van hun nummer zes.



Sobolewski: “Als centrale figuur bij Borussia Dortmund inspireert Witsel niet op het veld met dreigende passes, maar wél met weloverwogen looplijnen en zijn strategische spelopstelling. Dat is zijn voornaamste taak in het offensieve spel van Dortmund. In dat opzicht is hij moeilijk te vervangen in het team van Lucien Favre.”

Berger: “Witsel staat garant voor een korte passing zoals geen enkele andere speler bij BVB dat kan. Mats Hummels speelt bijvoorbeeld vaak verticale ballen in de rug van de verdediging, maar Witsel zoekt steeds naar de simpele en veilige pass – maar die zijn altijd efficiënt. Deze vorm van passing helpt BVB vaak om uit lastige situaties te komen op het middenveld.”

LATERALE WITSEL

Meestal speelt Witsel de bal lateraal rond (27 stuks per wedstrijd), eerder dan vooruit (13 per wedstrijd) of achteruit (11 per wedstrijd). Desondanks haalt Witsel wel de hoogste efficiëntie in de Bundesliga qua doorsteekpasses en passes in een voorwaartse richting. Toch ziet Lucien Favre zijn controleur liever in een behoudende rol opereren, waarin hij voor Dortmund van levensbelang is. De Zwitserse coach vraagt daarom geen offensieve impulsen van Witsel en dat heeft zo zijn redenen.



Sobolewski: “De meeste tegenstanders in de Bundesliga positioneren zich erg laag ten opzichte van het sterke collectief van Borussia Dortmund. En net daarom is de specifieke passing van Witsel zo belangrijk. Als je echt snel een aanval wil opzetten, zoals bij counters bijvoorbeeld, dan lopen de aanvallen doorgaans niet via het centrum maar wél via de snelle flankspelers zoals Achraf Hakimi, Raphael Guerreiro en Jadon Sancho.”

MEER OFFENSIEVE ROL?

In de Académie Robert Louis-Dreyfus van Standard genoot Witsel zijn jeugdopleiding als offensief geörienteerde middenvelder. Daardoor bezit de 31-jarige middenvelder over een belangrijke extra dimensie in zijn rol als controlerende nummer zes. Witsel levert per wedstrijd bijvoorbeeld 7 passes af richting de final third, de gevarenzone bij de tegenstander. Bovendien haalt hij in dat onderdeel opnieuw de beste accuraatheid onder alle spelers van de Bundesliga. Dat doet afvragen of Witsel ook kan uitblinken in een meer offensieve rol.



Sobolewski: “Bij Borussia Dortmund is Witsel in héél goede handen op het defensieve middenveld. Tegen een stugge verdediging heb je onverwachte acties nodig, ingenieuze pasjes bijvoorbeeld. Dat is niet meteen de grote kracht van Witsel. Lucien Favre rekent er vooral op dat andere spelers zoals Marco Reus, Julian Brandt en Giovanni Reyna de openingen kunnen forceren.”

Berger: “Ik denk niet dat Witsel per se meer offensief hoeft te spelen. Er zijn andere spelers die dat doen zoals Jadon Sancho, Achraf Hakimi of Brandt. Ook Emre Can speelt op het middenveld doorgaans meer aanvallend. Witsel scoorde dit seizoen vijf doelpunten en gaf vier assists, dat is goed, maar ik zie veel ruimte voor verbetering in zijn duels. Hij kan daar nog agressiever en compromislozer worden.”

TE LAAT VOOR GROTERE CLUB

Zowel Daniel Sobolewski als Patrick Berger zijn het er roerend over eens: Axel Witsel is een echte topper. Borussia Dortmund mag zich dus gelukkig prijzen om een speler van dergelijke klasse in haar rangen te hebben. Op 31-jarige leeftijd wordt het nog moeilijk, maar deze Witsel kan moeiteloos mee bij een club die nog een niveautje hoger speelt dan Borussia Dortmund. 



Sobolewski: “Witsel is een centrale figuur in Favre's spelidee. Hij inspireert niet alleen met zijn passing, maar ook met zijn vermogen om de bal bij te houden. De tegenstander heeft bijna geen kans om de bal van hem af te pakken, daardoor wordt er zelden balverlies geleden. Maar Borussia Dortmund had wel meer verwacht over de leiderschapskwaliteiten van Witsel. Hij is geen leidersfiguur. BVB moest dat euvel goedmaken, en daarom kochten ze Emre Can in de winter. Ze vullen elkaar goed aan - een belangrijk aspect waarom het in de terugronde veel beter ging dan in de heenronde. Door Witsel te halen heeft BVB een enorme goede deal gerealiseerd. Zijn reputatie en zijn vaardigheden zijn net zo geschikt voor nog grotere clubs. Misschien was het geluk van Dortmund dat Witsel's carrière via Rusland en China op gang kwam. Als hij toen naar een Europese topcompetitie was verhuisd, zou Borussia Dortmund hem vandaag misschien niet kunnen betalen."

Berger: “Ik vind Witsel een geweldige speler die perfect past bij Borussia Dortmund. Voor een andere topclub denk ik echter dat de trein het station heeft verlaten. Hij is nu 31 jaar en heeft nog een tweejarig contract lopen bij Dortmund. Hoewel hij een zeer goede speler is, denk ik dat Witsel geen optie meer is voor pakweg Bayern München.”

LEES OOK: Afscheid van een Belgisch icoon die te laag werd ingeschat

Is Witsel een onderschatte voetballer?

Meest recent

Huiswerk voor Bruno: miljoenenaanwinst onder vergrootglas

Bij RSC Anderlecht besloot coach Vitor Bruno om de spelers die niet werden opgeroepen voor hun ...

20
20
Xavi en Klopp debuteren met punt: cruciale rol Van Bommel

De nieuwe editie van de Nations League is donderdagavond afgetrapt met een geweldige affiche. Zo ...

24
24
België met basisdebutant? Opvallende Duivel imponeert

In de Nations League nemen de Rode Duivels het vrijdagavond op tegen Italië. Het wordt ...

102
102
Jonge Duivels op EK-koers: strafschop beslist lastige avond

De nationale beloften hebben donderdagavond een nieuwe stap richting het EK U21 van komende zomer ...

45
45
Ondanks puik WK: 'Duivels-nachtmerrie voor Brandon Mechele'

Hoewel hij aankondigde veel te zullen roteren, zal Mark van Bommel van het huidige Nations ...

232
232
Spanning bij Fransen: koude oorlog tussen twee supersterren

In Frankrijk kijkt men reikhalzend uit naar het Nations League-duel van vrijdagavond tegen Turkije. ...

49
49
Courtois zet Duivels in wachtkamer: directe oorzaak op WK?

Bondscoach Mark van Bommel zal tijdens de komende Nations League-campagne geen beroep kunnen doen op ...

186
186
Club Brugge vloekt: gedroomd transferscenario wordt utopie

Club Brugge verdiende afgelopen zomer bijna 100 miljoen euro aan de verkoop van spelers. Dat bedrag ...

449
449
'Nieuw goudhaantje voor Genk: Engelse toppers melden zich'

KRC Genk heeft de voorbije jaren een flinke reputatie opgebouwd in het opleiden en lanceren van ...

393
393
‘Voetbalbond verbaast: Lammens níét opvolger Courtois’

Senne Lammens leek de logische opvolger van Thibaut Courtois, maar binnen de voetbalbond klinkt ...

366
366
Cruciale doorbraak bij KBVB: weg voor Mannaert ligt open

De Rode Duivels reisden donderdagnamiddag naar Italië af voor hun Nations League-duel van een ...

33
33
Italië-België: Van Bommel dropt dubbele hint over basiself

Vrijdagavond is het zover, dan werken de Rode Duivels hun eerste wedstrijd af onder bondscoach Mark ...

158
158
Mignolet drukt stempel: 'strategische' aanwerving bondscoach

De Rode Duivels staan voor een stevig vierluik in de Nations League, de nationale beloften strijden ...

242
242
'Club Brugge versiert Europese top: United wild van sterkhouder'

Arsenal FC. Internazionale. FC Barcelona. AC Milan. Club Brugge verkocht de voorbije seizoenen ...

436
436
'Arsenal nóg sterker: transfervizier op Real Madrid'

De nederlaag van vlak voor de interland-break tegen Brighton kwam hard aan, maar voorts kan Arsenal ...

34
34
Van Bommel laat uitblinker links liggen: "Verbazend"

Mark van Bommel heeft zijn eerste selectie als Belgisch bondscoach samengesteld. Daarin voorzag hij ...

347
347
Marc Coucke vloert Sam Baro: "Voor eens en altijd..."

Marc Coucke stond woensdagavond even helemaal in de schijnwerpers in het Gentse Wintercircus. De ...

384
384
Van Dijk over stoppen bij Oranje: "Na één seconde wist ik het"

Virgil van Dijk heeft geen moment getwijfeld toen hem werd gevraagd of hij door wil gaan als ...

19
19
Albert ziet één klein probleem bij de Rode Duivels

De Rode Duivels doen het in de Nations League zonder Thibaut Courtois. Romelu Lukaku en Kevin De ...

75
75
Heeft Nederland eindelijk een 'nieuwe' topspits?

Nederland had vele jaren een spitsenprobleem. Het is te zeggen, ze hadden zoveel luxe dat heel wat ...

45
45
Opvallend: Van Bommel ziet (tijdelijk?) Duivels probleem

België neemt het morgen op tegen Italië. Mark van Bommel wil met de Rode Duivels ...

44
44
'Maamar speelt zich in de kijker: interesse groeit'

Ali Maamar heeft zich nadrukkelijk in de kijker gespeeld. De jonge rechtsachter van Anderlecht ...

275
275
Rodri ziet één gigantisch verschil tussen Guardiola en Flick

Rodri had zich zijn start bij FC Barcelona anders voorgesteld. De Spaanse middenvelder maakte ...

49
49
Antwerp wint tegen Beveren, RSCA verwelkomt Leoni

Deze te lange interlandbreak zorgt ervoor dat de Belgische eersteklassers oefenmatchen moeten spelen ...

172
172
KRC Genk maakt stadionplannen bekend

KRC Genk maakt werk van een ambitieuze toekomst. De Limburgse club wil in totaal 60 miljoen euro ...

772
772

Meer sportnieuws