Wat na Mata: de 3 (of 4?) opties voor Club Brugge

2665 stemmen
Wat na Mata: de 3 (of 4?) opties voor Club Brugge

Meester over Eden Hazard in Madrid, DJ bij de Blauw-Zwarte titelviering en zelfs Speler van het Seizoen: Clinton Mata heeft er een dijk van een campagne opzitten bij Club Brugge. Geen wonder dus dat de 27-jarige Angolees – die helaas niet meer voor de Rode Duivels kan uitkomen – op flink wat interesse mag rekenen. Die lokroep klinkt blijkbaar het felst vanuit Duitsland, waar een overstap naar het ambitieuze Hertha Berlijn naar verluidt zelfs al in de maak is. Tijd dus voor Vincent Mannaert om de handen weer uit de mouwen te steken? Wij wikken en wegen de opties van de landskampioen.


Mocht het effectief tot een transfer komen, hebben ze in Jan Breydel alvast een enorm gat te vullen. De laatbloeier, twee jaar geleden na passages bij Eupen, Charleroi en KRC Genk voor de bescheiden som van anderhalf miljoen euro opgepikt, was er nochtans geen directe voltreffer. Eerst moest hij onder het mes, nadien bleken zijn offensieve impulsen net iets te beperkt om alleen de flank af te dweilen in het systeem van Ivan Leko. Gelukkig had die na een nieuwe blessure een meesterzet in petto voor de man die bij zijn vorige werkgevers nog als traditionele rechtsback fungeerde. Op speeldag één van de voorlopig laatste play-offs in ons land schoof Mata immers een rij achteruit als meest rechtse pion in het trio achterin. Tegen AA Gent tekende hij vervolgens zowaar prompt voor de Goal van het Jaar 2019, al sprong toch vooral zijn verdedigend werk in het oog. Een vorm die de defensieve steunpilaar de rest van de PO's zou aanhouden.

OPTIE 1: KANS VOOR KOSSOU
Nieuwe bazen, nieuwe wetten, en dus verhuisde Mata vorige zomer in Philippe Clement zijn achterhoede met vier aanvankelijk terug naar de zijlijn. Zonder door de mand te vallen, werd echter al snel duidelijk dat hij zich zijn vorige positie intussen helemaal eigen had gemaakt. Pas toen Clement na de 'uitmatch' tegen Cercle teruggreep naar de formatie van zijn voorganger, werd het monster dan ook weer écht ontketend. Mata domineerde wekelijks zijn rechtstreekse tegenstanders, maar stond in het najaar wederom even aan de kant. Het grote publiek maakte toen voor de eerste keer kennis met zomeraanwinst Odilon Kossounou.



De piepjonge Ivoriaan liet meteen een goede indruk na en leverde in Parijs zelfs een topprestatie af tegen Kylian Mbappé, al bleek Didier Lamkel Zé enkele dagen later net wat van het goede te veel. Hoewel Club in die periode soms iets conventioneler voor de dag kwam, en Kossonou als zuivere rechtsback dus een minder complexe opdracht kreeg toegespeld, lijkt hij dan ook de logische opvolger voor Mata. Of toch als Clement vast wil houden aan zijn defensie, waar andere opties als Brandon Mechele en Matej Mitrovic liefst in het centrum blijven. Binnen de eigen rangen is een kans voor Kossou dan allicht de beste oplossing.

OPTIE 2: MAGIE VAN MANNAERT
Vermits de jonkie uiteraard nog heel wat te leren heeft, en er in de huidige selectie verder dus vrij weinig alternatieven voorhanden zijn, doet Club er in dat geval wel sowieso goed aan om versterking in huis te halen. In het bovenstaande scenario hoeft dat geen klepper te zijn, al komt er dan wel érg veel druk te staan op Kossounou zijn vooralsnog frêle schouders. Misschien moet Mannaert tijdens de zomermercato dus toch maar op zoek naar een meer doorwinterde kracht, die hoe dan ook best stevig in zijn schoenen staat. Het paar dat die eventuele nieuwkomer te vullen heeft, is per slot van rekening niet van de minste.



Vandaag is het nog te vroeg om met namen te goochelen, zeker gezien het specifieke profiel dat vereist is om Mata zijn rol over te nemen. Wel vragen we ons al af of Club effectief hetzelfde type voor ogen heeft. Aan de overkant vult Simon Deli zijn positie tenslotte beduidend anders in, dus waarom geen rechtsvoetige tegenhanger voor de krachtpatser? Al gaf de snelheid van Mata wel meer balans dan Benoît Poulain, die ook in de opbouw dichter tegen Mitrovic aanleunde, destijds voor Stefano Denswil. Deli is overigens al 28 jaar oud. Kiest Club terug voor ervaring, of laat Mannaert zijn magie toch weer op een jonger target los?

OPTIE 3: BACK TO BACKS
Never change a winning team, luidt een aloude voetbalwijsheid. Toch achten we Clement in staat om het volgend seizoen over een andere boeg te gooien. Zoals gezegd erfde de succescoach de 3-5-2-formatie namelijk van Leko, dus een adept van het systeem kunnen we hem bezwaarlijk noemen. Integendeel: in Genk werd hij kampioen met de klassieke bezetting achterin, waarbij zelfs een sleutelrol was voorzien voor de overlappende backs. Een tactiek die ook in Brugge oorspronkelijk de voorkeur wegdroeg, zo getuigden de komst van linksbacks Eduard Sobol en Federico Ricca. Al werd dat plan dus al snel overboord gegooid.



Wie weet ziet Clement zijn kans straks echter schoon om het recept weer vanonder het stof te halen. In dat geval wordt de opdracht van Mannaert op de mercato al een pak eenvoudiger, want pure rechtsbacks zijn nu eenmaal minder zeldzaam dan een opvolger voor Mata. Bovendien kan Blauw-Zwart haar woorden dan kracht bijzetten door nog meer de kaart van de jeugd te trekken. Tiener Ignace Van Der Brempt mocht in de voorbije campagne alvast reeds proeven van het grote werk, de al wat oudere Thibault Vlietinck lijkt voorin dan weer weinig toekomst te hebben en moet misschien de Thomas Meunier-switch overwegen.

OPTIE 4: MAXIMUM VOOR MATA 
Als laatste focussen we ons op de optie die het merendeel van de Brugse fans allicht verkiest: een verlengd verblijf van Mata in Jan Breydel. In tegenstelling tot de gekende goudhaantjes Emmanuel Dennis en Krépin Diatta, die bij vertrek eveneens een sportief verlies betekenen maar wel de jackpot opleveren, zou de veel rijpere sterkhouder de kassa immers net iets minder doen rinkelen. Zelfs als Club het onderste uit de kan weet te slepen en nog een tiental miljoen vangt, staan die inkomsten dan ook niet in verhouding tot zijn eigenlijke waarde op het veld. Pieken en doorverkopen mag doorgaans dan wel de norm zijn in de Jupiler Pro League, sommige steunpilaren houd je toch liever zo lang mogelijk aan boord. Zeker wanneer de ambities onze nationale competitie overstijgen.



De landskampioen heeft dat lesje begrepen en zwaaide de afgelopen maanden met langdurige contracten voor Mechele, Simon Mignolet, Hans Vanaken en Mats Rits. Mogelijk ligt er ook voor Mata, die momenteel vastligt tot medio 2022, reeds een aantrekkelijk nieuw voorstel klaar. Zo niet mag Club er alleszins dringend werk van maken, want veel liever dan miljoenen op de rekening ziet de aanhang de koning van hun jungle zijn gloriejaren in Brugge doorbrengen. Wie weet maakt hij na zijn Blauwe Schoen dan zelfs nog kans op een Gouden exemplaar, een huzarenstukje waar ene Vincent Kompany in 2004 als laatste verdediger in slaagde. Mata belichaamt tenslotte niet alleen de Brugse clubmentaliteit, maar is bovenal onversneden topkwaliteit. Of zoals hij het zelf zou verwoorden: This is quality.

LEES OOK: Trainersbom Anderlecht: 'Belg bij twee laatste kandidaten'

Welk bedrag is volgens u aanvaardbaar voor Mata?

Meest recent

Van Gucht breekt stilte over hardnekkige beschuldiging

Ruben Van Gucht duikt op in sportzalen, in talkshows en in krantenkoppen, maar vooral in discussies ...

4
4
Real Madrid komt met officieel statement over Olise

Real Madrid werd de afgelopen dagen weer veelvuldig gelinkt aan Michael Olise. De Franse ...

35
35
'Standard heeft beet: ex-speler keert terug naar Luik'

Standard staat op het punt om een volgende ingaande transfer af te ronden. La Dernière Heure ...

46
46
WK-vervanger Pacho-Ordonez ooit bijna van Beerschot

Ecuador heeft achteraan heel veel kwaliteit rondlopen. Met Willian Pacho en Joel Ordonez hebben ze ...

11
11
Anderlecht en Pocognoli? RSCA neemt ferm standpunt in

Karel Geraerts wordt niet de nieuwe trainer van RSC Anderlecht. Het Laatste Nieuws liet weten dat ...

270
270
Start Lukaku al tegen Iran? Garcia geeft duidelijke update

De Rode Duivels spelen zondag tegen Iran hun tweede partij. De Belgen weten dat ze moeten winnen, ...

114
114
'Lyon wil na Duranville tweede Belg vastleggen'

Olympique Lyon zal weldra Julien Duranville officieel voorstellen. Als het van de Fransen afhangt, ...

28
28
Ajax is helemaal verlost van dure floptransfer

Wanbeleid hebben ervoor gezorgd dat Ajax niet langer de nummer één is in Nederland. De ...

29
29
Iniesta stuurt straffe open brief na WK-kritiek op Spanje

Spanje begon zeer teleurstellend aan het WK met een 0-0-gelijkspel te gen Kaapverdië. ...

22
22
'Serie A-transfers: Lang en Jashari genoemd'

Noa Lang en Ardon Jashari waren twee heerlijke voetballers die voor Club Brugge speelden. Beiden ...

84
84
Van Crombrugge en Vanessa doen internet daveren met één foto

Vanessa D'Hooghe weet al jaren hoe het voelt om in de schijnwerpers van het Belgische voetbal te ...

186
186
Anderlecht reageert meteen op geruchten over Geraerts

Het Laatste Nieuws kwam namiddag met het nieuws dat Karel Geraerts bij de laatste twee kandidaten ...

477
477
Beerschot: volgende sterkhouder weg én nieuw contract

Het zijn drukke dagen op het Kiel. Beerschot haalde een aantal nieuwe spelers, maar er vertrekken er ...

60
60
Geraerts naar Anderlecht? Fans van RSCA reageren massaal

Karel Geraerts zou een van de twee topkandidaten zijn om trainer te worden van RSC Anderlecht. Dat ...

307
307
'Union SG legt verrassend bod neer in de Eredivisie'

Bij Union SG zijn ze al héél actief geweest op de transfermarkt. En het einde is nog ...

71
71
Anderlecht strikt Biancone: "Dàt moeten ze niét verwachten"

RSC Anderlecht haalde met Giulian Biancone een nieuwe verdediger in huis. Met zijn 26 jaar komt er ...

229
229
Trainersbom Anderlecht: 'Belg bij twee laatste kandidaten'

Bij RSC Anderlecht zit de vakantieperiode erop, maandag hervat de recordkampioen met trainer. ...

687
687
Vanaken-debat bereikt kookpunt: analist klopt hard op tafel

Zal hij starten tegen Iran of niet? De discussie rond een eventuele basisplaats van Hans Vanaken op ...

369
369
Geschiedenis! Club Brugge meldt straffe Europese mijlpaal

Club Brugge zette de voorbije seizoenen knappe resultaten neer in de Europese competities. En die ...

442
442
'Nieuwe wending De Cat: vraagprijs Anderlecht maakt brokken'

Het blijft de verwachting dat Nathan De Cat deze zomer een mooie transfer maakt. Zijn vertrek bij ...

624
624
'Premier League op stelten: monsterlijk transferplan City'

Manchester City is begonnen aan het post-Pep Guardiola tijdperk. Voorlopig is het nog even wachten ...

281
281
Jérémy Doku veroorzaakt verhitte discussie op WK

Jérémy Doku staat op het WK voor één van de mooiste momenten uit zijn ...

93
93
TRANSFERUURTJE: 'Vuurwerk Anderlecht, Liverpool wil Duivel'

Terwijl het WK in Amerika helemaal is losgebarsten, begint de zomermercato in Europa op toerental te ...

401
401
Ongeziene stats Messi: hattrick krijgt extra glans

Lionel Messi is het WK uitstekend begonnen met Argentinië. De aanvaller is op zijn 38e nog ...

25
25
‘Oorlog in Portugal: Ronaldo, Fernandes en Neves clashen’

Het gaat van kwaad naar erger met Portugal na het gelijkspel tegen DR Congo. Bondscoach Roberto ...

169
169

Meer sportnieuws