Miljoenendeal verklapt visie: Genk moet kleur bekennen

door
Miljoenendeal verklapt visie: Genk moet kleur bekennen

KRC Genk wil het afgelopen teleurstellend voetbalseizoen zo snel mogelijk vergeten. Een zevende plaats in de Jupiler Pro League en een dramatische campagne in de Champions League waren niet volgens de verwachtingen van de ambitieuze Limburgers. Daarom werd in de wintermercato al stevig aangekocht, en kwam ondertussen ook verdediger Daniel Munoz de gelederen versterken. Maar het belangrijkste doelwit voor Genk blijft een spits. Cyriel Dessers passeerde al de revue, maar ook op Juan Brunetta staat het vizier gericht. De Argentijn heeft een totaal ander profiel dan Dessers, maar mogelijk des te interessanter. Dessers of Brunetta: het zal een keuze worden tussen twee totaal verschillende voetbalbenaderingen.


DURE VOGELS

Het lijkt eerder onrealistisch dat KRC Genk zowel Cyriel Dessers als Juan Brunetta zal binnenhalen tijdens de komende zomermercato. Aan beide spitsen hangt een stevig prijskaartje en ondanks de gunstige financiële situatie van de Limburgers moeten er toch niet al te gekke zaken worden verwacht op transfervlak. Daarom lijkt het in beide dossiers eerder een 'of-of-verhaal' te worden dan een 'en-en-verhaal'. Bovendien beschikken Dessers en Brunetta over een totaal ander profiel, waardoor de gehanteerde spelvisie van coach Hannes Wolf van doorslaggevend belang kan zijn. 



Heracles Almelo, de huidige werkgever van Dessers, zou naar verluidt om en bij de 5 miljoen euro eisen voor de topschutter in de Eredivisie. De Genkenaren vinden dat echter nog een te hoge vraagprijs en zagen ondertussen al twee aanbiedingen afgewezen. Ook bij Godoy Cruz, waar Brunetta onder contract staat, wachten er nog moeilijke onderhandelingen. Genk zou een openingsbod verstuurd hebben van 3,6 miljoen euro, maar de Argentijnen vragen momenteel maar liefst 9 miljoen euro. Ook Club Brugge wordt genoemd als geïnteresseerde in Brunetta, maar Belgische media bevestigen dat (vooralsnog) niet.

VEEL VERSCHILLEN, ENKELE OVEREENKOMSTEN

Toch is het eerder vreemd dat Genk aanstalten maakt om Brunetta en Dessers binnen te halen voor de positie als centrale spits. Waar Dessers eerder een man van in de box is, opereert de technisch vaardige Brunetta meer als valse nummer negen. De Argentijn maakt vooral het verschil met zijn inzicht en creativiteit, terwijl Dessers meer een rasechte spits is die leeft van doelpunten. Eén voetbalaspect hebben beide heren wel gemeen, en dat is een grote inzet en werkijver. En dat zien ze wel graag in de tribunes van de Luminus Arena.



Daarnaast hebben Dessers en Brunetta elk op hun geheel eigen manier een veelbelovend profiel. In de Nederlandse Eredivisie en Argentijnse Superliga worden beide aanvallers geroemd om hun specifieke kwaliteiten, en gezien hun jonge leeftijd hebben Dessers en Brunetta nog niet hun top bereikt als voetballer. Dessers is al wat rijper met 25 jaar, en ook opgegroeid in het gedisciplineerde Europese voetbal. Brunetta is iets jonger met 23 lentes, maar tevens niet verwant met de Westerse voetbalcultuur. Die Zuid-Amerikaanse flair en onvoorspelbaarheid kan anderzijds wel een groot voordeel betekenen.

DOELPUNTEN MAKEN

Brunetta en Dessers vullen een andere rol in bij hun respectievelijke clubs, maar als aanvallers worden ze hoofdzakelijk afgerekend op hun statistieken qua doelpunten en assists. Bij Dessers ziet dat er enorm rooskleurig uit met 0,55 doelpunt en 0,18 assist per wedstrijd. Brunetta beschikt minder over dat killersinstinct, getuige zijn 0,27 doelpunt en 0,13 assist per wedstrijd. Dessers scoort dus meer dan het dubbele dan Brunetta, maar opvallend genoeg is het verschil qua pure efficiëntie niet zo groot. 



We onderzochten bijvoorbeeld eerder al dat Dessers eerder veel kansen nodig heeft om tot zijn groot aantal gescoorde doelpunten te geraken, Zo zet de Belg 18,5% van zijn gegenereerde doelkansen effectief om in een doelpunt. Bij Brunetta ligt die ratio nog wat lager op 13,6%, maar dat is wel een significant kleiner verschil dan met het contrast van hun aantal gescoorde doelpunten.  Bovendien onderneemt Dessers per wedstrijd vaker een doelpoging dan zijn Argentijnse collega. Algemeen gesteld is Dessers dus effectiever als afwerker dan Brunetta, maar qua efficiëntie liggen beide aanvallers meer in elkaars vaarwater.

VEELZIJDIGE BRUNETTA

Dessers is bovendien een centrale spits die het liefst als diepste man wordt uitgespeeld. Door zijn fysieke kwaliteiten en présence in de box houdt hij van rechtstreekse duels, en is hij vaak afhankelijk van de aanvoer vanop de flanken. Brunetta bevindt zich meestal lager op het speelveld, waar hij met zijn voetballend vermogen het verschil probeert te maken. De Argentijn verschijnt per wedstrijd bijvoorbeeld 1,56 keer in de box, terwijl Dessers daar 5,72 keer opduikt. Ook dit is een belangrijke indicator bij het groot aantal verschil in doelpunten tussen beide aanvallers.



Daarom is Brunetta veel belangrijker in de opbouw en het algemene spelbeeld dan Dessers, die eerder op de loer ligt om te dreigen voor doel. De voetballende kwaliteiten van de Argentijn liggen dan ook een pak hoger dan die van Dessers. Brunetta past namelijk met een accuraatheid van 78,9%, tegenover de matige 71,9% van Dessers. Met die goede passing bevindt Brunetta zich ook in de top tien van de Argentijnse Superliga - bij de spelers op zijn positie. Als we daarbij enkel de voorwaartse passing in beschouwing nemen, dan eindigt hij met 72,6% als tweede, en is het verschil met Dessers opnieuw een grote 6%. In dat laatste onderdeel zou Brunetta ook in de huidige top tien prijken van de Jupiler Pro League.

KIEZEN IS VERLIEZEN

Cyriel Dessers als targetman en pure afwerker in de box. Juan Brunetta als creatieve nummer negen met een groot voetballend vermogen. Beide spitsen passen in de voetbalfilosofie van Genk-coach Hannes Wolf. Dessers kan een alternatief betekenen als centrale spits voor Paul Onuachu, waarbij de wingers Junya Ito en Theo Bongonda hem op zijn wenken kunnen bedienen in de zestien. Maar ook Brunetta kan een meer dan degelijke aanvulling zijn in het Genkse elftal. Als valse nummer negen kan hij de aansluiting verzorgen om zo de snelle Ito en Bongonda in stelling te brengen, naar het voorbeeld van Roberto Firmino bij Liverpool. Bovendien kan de Argentijn ook als offensieve middenvelder uit de voeten, in de steun spelend van Onuachu. Of Dessers?



Op papier zouden de profielen van Dessers én Brunetta bijzonder welkome figuren betekenen, zoals hierboven vermeld kan Wolf daarmee verschillende offensieve varianten uitdokteren. Op die manier kan Genk volgend seizoen hun sterkste elftal op de been brengen, inspelend op de zwakke plekken van de wekelijkse tegenstander. Bovendien krijgt de Genkse equipe daarmee een creatieve én scorende injectie toegebracht. Maar gezien de hoge gehanteerde vraagprijs voor Dessers (5 miljoen euro) en Brunetta (9 miljoen euro) lijkt dat echter een onhaalbaar doel. Of Dimitri de Condé zou nog eens al zijn koopmanskunsten uit de kast moeten halen?

LEES OOK: JPL-smaakmaker 'vergeten': "Zou meedraaien bij Rode Duivels"

Welke spits moet Genk nemen?

Meest recent

Analisten unaniem: grote winnaar na tweeluik Rode Duivels

De Rode Duivels gaan naar het WK. Tegen het bescheiden Liechtenstein lieten de troepen van Rudi ...

1
1
Van Gucht confronteert Vandenbempt: “Waar ging het mis?”

Ruben Van Gucht is nu al enkele jaren niet meer uit het nieuws weg te slaan. De 'bad boy' van de ...

8
8
Doorbraak onder Garcia: "WK is een jongensdroom"

Onder Rudi Garcia komen een aantal Rode Duivels boven water. Zo was er gisteren een uitblinker die ...

41
41
Verheyen en Degryse over Garcia: "Zou laf zijn van de bond"

Rudi Garcia krijgt de volle laag vanuit bepaalde hoek. De kritiek is deels terecht, deels ...

101
101
Garcia geeft zijn WK-wens prijs: "Dat hoop ik héél hard"

Rudi Garcia heeft de Belgen naar het WK geloodst. Dat is een goede prestatie, maar zeker niet ...

66
66
Weelde voor Garcia: "Ik hoop in de basis te blijven staan"

Rudi Garcia mocht gisteren een feestje vieren. De WK-kwalificatie is een feit. Opdracht volbracht. ...

76
76
Plotse lof voor Garcia: "We zijn op de goede weg"

Het is hommeles tussen Rudi Garcia en Het Laatste Nieuws. Na de WK-kwalificatie stellen ze de ...

69
69
Celine laat Metejoor sprakeloos achter na bloedheet avontuur

Celine Van Ouytsel staat al enkele maanden opnieuw in het middelpunt van de belangstelling. Dat ...

116
116
Witsel weet niet wat hij ziet: "Dit was héél emotioneel"

Na ongeveer een uur spelen bracht Rudi Garcia Axel Witsel in het veld. Hij gaf het Luikse publiek zo ...

119
119
Onthuld: 'Mannaert verkoos deze topcoach boven Garcia'

Na het behoud in de A-divisie van de Nations League, heeft Rudi Garcia ook zijn tweede grote target ...

254
254
Garcia vs. De Bilde: is dít de reden voor spanningen?

De Rode Duivels vierden dinsdagavond een uitgebreid feestje na hun kwalificatie voor het WK 2026. ...

437
437
Twee nieuwe WK-sprookjes, opsteker Duivels bij loting

De Rode Duivels hebben zich dinsdag zoals verwacht geplaatst voor het WK in Canada, Mexico en de ...

198
198
'De Cat grof wild: transferplannen Anderlecht bekend'

Door de vroegtijdige uitschakeling van de Belgische ploeg op het WK U17, is Nathan De Cat ruim op ...

346
346
‘Druk op García stijgt: Belgische topcoach klopt al aan’

De druk op Rudi García wordt met de dag zwaarder: de resultaten vallen nog mee, maar op het ...

298
298
België naar WK: buitenlandse pers smult van één Rode Duivel

Als de balletjes op vijf december in de trommel gaan voor de loting van de groepsfase op het WK ...

344
344
Domper op feestavond: Garcia clasht met Gilles De Bilde

De Rode Duivels gaan naar het WK 2026! Zoals verwacht werd de kwalificatie dinsdagavond verzilverd ...

881
881
Met nieuwe bondscoach naar WK? 'Vincent Mannaert aan zet'

De Rode Duivels zijn sinds dinsdagavond zeker van hun WK-ticket na een mooie gala-avond tegen ...

222
222
Duivel solliciteert meteen naar WK: "Verdien mijn plaats"

De Rode Duivels mogen naar het WK, zoveel is nu ook definitief duidelijk. De kwalificatie kon hen ...

268
268
Kranten unaniem: één Rode Duivel alweer dé uitblinker

De Rode Duivels hebben dinsdagavond uiteindelijk toch hun WK-ticket in stijl weten binnen te halen. ...

320
320
Deze landen mogen al naar WK, zo zien barrages eruit

Dinsdagavond werden de laatste kwalificatiewedstrijden voor het WK afgewerkt. Enkel in Noord-Amerika ...

341
341
Spanje, Zwitserland, Oostenrijk, Schotland naar WK na thrillers

Naast de Rode Duivels wisten nog een aantal Europese landen zich dinsdag van het WK te verzilveren. ...

105
105
Rode Duivels mogen met monsterscore toch nog naar WK

De Rode Duivels hebben dinsdagavond gewoon hun ticket voor het WK binnengehaald. Tegen Liechtenstein ...

114
114
Van Gaal ziet pijnlijke oorzaak voor crisis bij Ajax

Voor Ajax is het alweer een zwaar tegenvallend seizoen aan het worden. In de Eredivisie heeft het nu ...

79
79
Toch nog een opsteker: jonge Duivels mogen nog dromen van EK

Het is voor de Belgische nationale jeugdelftallen geen al te best interlandluik geworden. De Jonge ...

191
191
Rode Duivels op voorsprong, maar fans uiten grote twijfel

De Rode Duivels lijken goed op weg om hun ticket voor het WK gewoon binnen te halen. Tegen ...

150
150

Meer sportnieuws